Centraal Plan Bureau in prognose tot 1980: Verzoek om Minder orders voor industrie Weinig enthousiasme voor regeringsplan doorlichting metaalsector hjKSB House of England gaat inkrimpen Beleidswijziging is gunstig voor regio Ontslag bezetters Veldkoning wordt gehandhaafd I buitenlands geld NIEUWE KOFFERCONTROLE E Bedrijfstakken Herstel een miljoen gulden aan prijzen Rolls Royce gaat produktie opvoeren i Vertraging De lichtgewicht Singer Starlet «f •S£ 19 7 6 SEPTEMBER DINSDAG 1 4 ECONOMIE iker ont- ien Ider- in (Van onze redactie economie) DEN HAAG De prognose voor de ontwikkeling van onze economie tot 1980 bieden grote onzekerheden, omdat van buitenaf allerlei onvoorziene invloeden bepalend kunnen zijn, aldus minister Lubbers (Economische Zaken) in een voorwoord van de publikatie „De Nederlandse economie in 1980”, die het Centraal Plan Bureau heeft uitgegeven. „Het kan beter maar ook slechter dan in de nota geschetst”, aldus de bewindsman in deze verdere uitwerking van de „verkenningen voor 1980”, die in februari werden gepubliceerd. Ook het te voeren beleid in eigen land zal van grote invloed zijn, zo merkte de bewindsman op. UTRECHT (ANP). Minister Lubbers (Economische Zaken) zou er wel wat voor voelen om in de loonontwikkeling veel gedifferentieer der te werk te gaan dan nu via centrale akkoorden. Met als ondergrens de handhaving van de koopkracht zou zijns inziens het accent verder veel meer moeten liggen op incidentele loonsverhogingen (in verband met promotie, leeftijd en dergelijke). £3 ZWAKKE ECONOMISCHE ONTWIKKELING (Van onze redactie economie) ie ondsen 5.7® (ADVERTENTIE) is ex- laan- Vakbondsberaad over Nederhorst-Gorkum itho's, I uur uur r Lubbers is ook tegen nieuwe loonmaatregel (ADVERTENTIE) 2.4H 2.« eiken 'eaus, mten, estel- glam- r uur i i i i d l l l I 1 I 1 I I I I 1 1 I 1 I I I 1 1 Ie 1 I I I I I I I I •e I I I te I I I I I I I I I I I I I ie I I I I I I I I In een verklaring over dit besluit heet het dat is vastgesteld dat een intrekken van de ontslagen ernstige moeilijkheden zou veroorzaken tussen bezetters en niet- bezetters. Tevens is door directie en bewindvoerder vastgesteld dat intrekken van de ontslagen geen enkele invloed zal hebben op een eventueel standpunt van Renault, waarmee nog onderhandelingen worden gevoerd over een overname. Ten slotte heeft met name bewindvoerder mr. Duynstee erop gewezen dat een ongedaan maken van de ontslagen ernstige schade kan toebrengen aan de belangen van de crediteuren in deze met faillissement bedreigde onderneming. Het handelsbedrijf in landbouwmachi nes Veldkoning is onderdeel van Holland United, een bedrijf dat sinds 22 juli sursé ance van betaling heeft. De bezetters van Veldkoning verzetten zich tegen sluiting van dit onderdeel, onder meer omdat Veldkoning apart bekeken een bedrijf is dat wel levensvatbaar lijkt. LONDEN (ANP). De directie van Rolls Royce heefteen produktieverhoging van 30 percent aangekondigd. De Britse autofabriek verwacht dit jaar het record aantal van 3500 automobielen te vervaar digen bij een gemiddelde produktie van 72 per week. Omdat dit aantal te gering is oin aan de internationale vraag te voldoen heeft de fabriek besloten tot een uitbreiding die erop is gericht in de jaren tachtig de produktie op te voeren tot 92 per week. De redenen die daarvoor worden aangevoerd, zijn van verschillende aard. In de eerste plaats is de werkloos heid buiten het westen het hoogst. Het aanbod van arbeid zal daar bovendien het sterkst toenemen als gevolg van de grotere natuurlijke bevolkingsaanwas in het verleden, als gevolg tevens van de vestigingsoverschotten bij de bin nenlandse migratie. Hoewel er reke ning mee wordt gehouden dat een deel van de migranten in het westen blijft werken. DEN HAAG. In de nota „De Nederlandse economie in 1980” wordt over de vooruitzichten voor de econo mische ontwikkeling in de regio’s gezegd dat deze ongunstiger kan zijn buiten het westen van het land. „Dat spreekt de mensen ook veel meer aan. Hoe centraler de loonakkoorden zijn, des te minder differentiatie is er. Dan gaat het om een getal dat landelijk wordt inge vuld”, aldus de minister in een interview met De Vakbondskrant en de Industriere- vu, de bladen van respectievelijk de FNV en de Industriebond NKV. Volgens Lubbers gaat het in de econo mie in wezen niet meer om de vraag hoe we de groei van de arbeiasproduktiviteit verdelen tussen werknemers en kapitaal verschaffers maar over de vraag hoeveel er van die groei naar de collectieve sector Dit jaar zullen de investeringen van het bedrijfsleven verder dalen, maar voor 1977 tot 1980 wordt met een flink herstel gerekend. Het CPB geeft wel toe dat deze prognose riskant is omdat de eisen voor reëel beschikbaar loon hoger kunnen wor den gesteld en omdat het overheidstekort groter zal zijn in de tussenliggende jaren dan de geplande 5 percent van 1980’ Daar- Het beleid wordt gericht op herstel van de groei en van de werkgelegenheid, die tot het peil van 1973 kan terugkeren. Er zullen meer beleidsmaatregelen nodig zijn om ervoor te zorgen dat de werkloosheid in 1980 op niet meer dan 150.000 komt. Op onderdelen van de sociale verzekering mag met meevallers worden gerekend, maar de vraag is of dat ook geldt voor het totaal van de collectieve uitgaven. Die daling blijft een probleem, evenals het grote aandeel van het arbeidsinkomen in het totaal van het nationale inkomen. Een sterke stijging van de collectieve las tendruk tot 55 percent (belastingen en sociale premies totaal) wordt slechts door enkele industriële landen geëvenaard. Hij voelt weinig voor het voorstel van de economen Van den Doel, De Galan en Tinbergen om in ons land weer lonen door de overheid vast te stellen. De minister vindt dat het bedrijfsleven z’n eigen boontjes zou moeten doppen. Maar dat wil nu ook weer niet zeggen dat er van de regering een uitspraak is te verwachten De prognoses wijzen op een duidelijke afzwakking van groeitrends in de geïn dustrialiseerde landen voor de komende jaren. Voor de middellange termijn moet worden gerekend met een internationale prijsstijging die hoog zal zijn vergeleken met vroeger. De Nederlandse economie is daarbij een van de weinigen die geduren de een periode van 15 jaar een voortdu rende achteruitgang in concurrentieposi tie toonde. Alle industriële bedrijfstakken verhe zen verder terrein in hun aandeel op de binnenlandse markt, hoewel verbetering Vanaf 1978 zal de aardgasafzet gaan dalen, verdere uitbreiding van olieraffina- ge is niet te voorzien. Bij de elektrotech niek zijn de lonen in ons land te hoog, zodat produktie-uitbreiding in landen met lage lonen noodzakelijk is. In landbouw, voedingsmiddelen en bij de dienstverle ning valt matige, maar gestage groei te verwachten. H. Peperkamp van de Industriebond NKV: „Wij moeten nu eerst intern gaan praten over deze voorstellen. Dan pas kunnen we een definitief standpunt gaan bepalen. Voorlopig kan ik zeggen dat wij AMSTERDAM De vakbeweging wü een onderzoek naar het wel en wee van de totale metaalsector laten instellen. „Het schijnt dat ie overheid ons een willig oor wil lenen als we vragen om medewerking voor een dergelijk onderzoek zoals dat ook in de scheepsbouw is gebeurd”, meent Wim Wamsteker van de Industriebond NW De moeilijkheden bij VMF Stork willen de bonden aangrijpen om de over heid te vragen naar dit onderzoek in de gehele metaalsector Inmiddels zijn hier toe al initiatieven ondernomen. „In de metaalsector wordt iedereen zo langzamerhand mesjogge door de elke dag elkaar opeenvolgende bedrijfsproble- men”, zegt Wamsteker. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben 3300 werk nemers de metaalsector en elektrotechni sche industrie reeds verlaten De arbeid splaatsen van enkele honderden werkne mers staan nog op het spel. Alleen al bij de VMF Stork-bedrijven 1500 man. Inmid dels is ook al gebleken dat de waarde van de orderontvangst in de metaalindustrie de eerste drie maanden van dit jaar al bijna 25 percent lager lag dan vorig jaar Wamsteker meent dat de huidige situa tie binnen de metaalnijverheid heeft geleid tot een niet malse concurrentie strijd tussen de ondernemingen. „De ondernemers maken elkaar op de binnen landse markt volledig af”, zo meent hij. In het overleg tussen vakbonden en de minister is alleen over de Nederhorst- vestiging in Gorinchem gesproken. Over de fabriek in Rotterdam, waar nog eene 400 man werkzaam zijn, zal in een later stadium worden overlegd. Amerikaanse dollar 2,57-2,87 Engelse pond 4,47-4,77 Belgische fr (100) 6,47-6,77 Duitse mark (100) 102,75-105,75 Ital. lire (10.000) 28,25-32,25 Portugese esc (100) 6,85-8,60 Canadese dollar 2,62-2,72 Franse fr (100) 52,25-55,25 Zwitserse fr (100) 104,50-107,50 Zweedse kroon (100) 58,00-61,00 Noorse kroon (100) 46,25-49,25 Deense kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr sch. (100) 14,63-14,93 Spaanse pes. (100) 3,72-4,02 Griekse drachme (100) 6,75-8,00 Finse mark (100) 66,25-69,25 Joegosl. dinar (100) 12,75-15,00 glas- wand- werk, mera, ia. fonische en val- en. De t moei- tvel de n. Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 Daar staat tegenover, dat waar schijnlijk de vraag naar arbeid buiten het westen aan de lage kant zal zijn. De dienstensector, de enige waar nog steeds meer werkgelegenheid kan wor den gevonden, neemt in die regio’s naar verhouding niet zo’n belangrijke plaats in. Daarnaast geldt dat de con centratietendensen in het westen nu eenmaal sterk zijn. Die zullen, voor het geval ook daar de werkloosheid hoog is, niet door arbeidsschaarste worden afgeremd. Een ongewijzigd beleid in de komen de jaren, met een geringe groei en stijgende werkloosheid, zal vooral voor de landsdelen buiten het westen ernsti ge gevolgen hebben. Maar, aldus zegt het Centraal Plan Bureau, een natio naal gewijzigd beleid, dat is gericht op terugdringing van de nationale werk loosheid, zou een naar verhouding gro- de indruk hebben dat onze plannen te weinig serieus zijn genomen. Verder is er eigenlijk tot dusver weinig overleg met ons geweest over de regeringsplannen. We hebben alleen gehoord wat zij ervan vin den. Wij zijn bang dat de overheid zegt; Slikken of stikken”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Industriebonden NVV en NKV hebben met weinig enthou siasme kennis genomen van de regerings plannen voor de vestiging van Neder- horst in Gorinchem. In een voorstel dat de bonden eerder op tafel legden, zou er voor 800 van de bijna duizend werkne mers van het staalconstructiebedrijf Nederhorst werk blijven. In de regerings plannen is voorzien in werk voor ten hoogste 475 man. De plannen zoals minister Boersma (Sociale Zaken) die gisteren aan de vak bonden meedeelde, houden het volgende in. Er gaan 125 man direct over naar een nieuw bedrijf waarin de bedrijven Hollan- dia en De Groot deelnemen. Dat bedrijf kan dan uiteindelijk aan 400 man werk bieden. De 275 man die nog niet direct naar de Hollandia-De Groot-combinatie kunnen, komen in een „stichting perso- neelsreserve”. Minister Boersma: „In die stichting blijven ze laten we zeggen maxi maal twee en een half jaar. De mensen krijgen daar meer geld dan ze in de WW zouden krijgen, bijvoorbeeld 100 percent van hun salaris”. Van Nederhorst- Gorinchem kunnen 60 tot 75 werknemers overgaan naar een nieuw ingenieursbu- De gerichte beïnvloeding van de inves teringen, zoals minister Lubbers die zich voorstelt, zal bedrijfstakgewijze aan de trend nog niet veel veranderen Het aan deel van het arbeidsinkomen in het natio naal inkomen zal tot het peil van 1973 terugkeren 86,5 percent (tegen 96 in 1975). Wat uitbreidingen van de industrie betreft, die kunnen vooral worden gevon den waar de produktie vrij kapitaalinten sief is en naar verhouding veel hoger gekwalificeerde arbeid wordt gevraagd. reau Tussen de 400 en 500 man moeten ten slotte afvloeien. van de concurrentiepositie enige verlich ting kan bieden Vrij algemeen worden activiteiten naar het buitenland verlegd, maar over de omvang daarvan is weinig bekend In bijna alle industriële bedrijfs takken moet een teruggang in de werkge legenheid worden verwacht, evenals voor de bouw en de landbouw Alleen toene ming van de werkgelegenheid in de dien stensector kan ervoor zorgen dat de situa tie niet nog veel ernstiger wordt. De vermindering van de groei valt te verklaren uit de ontwikkeling van de bedrijfstakken, waarvan de nota er 23 onderscheidt. Er komt een einde aan de snelle groei bij de olieraffinage, chemie, metallurgie, aardgas en elektrotechniek. Gezien de stagnatie in de bouw en de problemen in de scheepsbouw zijn de vooruitzichten voor de staalafzet minder gunstig. DEN HAAG (ANP) In augustus zijn de binnenlandse orders voor de Neder landse industrie enigszins afgenömen. De exportorders vortoonden een sterkere achteruitgang. Dit is een van de uitkom sten van de maandelijkse conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Laatste ontwikkeling op het gebied van het controleren van vliegtuigbagage op bommen en wapens is dit apparaat. Koffers verdwijnen in een machine, die met behulp van X-stralen worden doorgelicht. Het systeem geeft geen tv-beeld van de inhoud van de koffer, maar laat een bel rinkelen. Deze methode zou sneller en accurater zijn dan de huidige methodes. De vooruitzichten voor na 1980 zijn slechter. Dan neemt de beroepsbevolking sterker toe, zijn de vervangingsinvesterin gen groter en lijkt er geen stijging van arbeidsplaatsen in het vooruitzicht. Daar bij komt dat de teruglopende uitgangspro- duktie gevolgen zal hebben voor de beta lingsbalans, waarop tot dan toe steeds overschotten worden verwacht. Inmid dels blijft de groei van de economie tot 1980 geringer dan voorheen. Het gewijzigde beleid kan ertoe bij dragen, meent het CPB, dat een rela tief gunstige regionale ontwikkeling ontstaat. Maar dit neemt niet weg dat er nog duidelijke verschillen in arbeidsmarktsituatie blijven bestaan, ook al moet er rekening mee worden gehouden dat het hier gaat om een zeer ruwe schets van tendensen in de komende jaren. Niettemin kan hierin enige aanleiding worden gevonden voor een zekere verdere regionale dif ferentiatie van het beleid. Maar volgens Lubbers is een dergelijke uitspraak van de regering niet te verwach ten: de regering mikt erop dat de sociale partners het zelf eens worden De tijd leent zich echter niet voor het nemen van al te grote risico's, vindt hij: „We gaan deze winter naar een fantastisch hoog aantal werkozen toe. Driehonderdduizend werklozen, dat is toch een cijfei waar niemand van gedroomd heeft. De econo mische situatie is er gewoon niet naar om onverantwoorde dingen te doen De gemiddelde Nederlander zegt- zorg dat ik het niet slechter krijg en zorg dat m’n kinderen straks werk hebben Dan moet het toch in zo’n tijd niet nodig zijn, dat de overheid ingrijpt”. Nu is de bedoeling van de regering om op middellange termijn de economische ontwikkeling gunstiger te maken. Daartoe onder andere is de zogenaamde 1 percents-bezuinigingsoperatie op de over heidsuitgaven uitgevonden. Daarna is in de nota over de selectieve groei een stimu leringsbeleid voor investeringen ontwor pen met daarnaast lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven. Daarbij blijft gel den dat het overheidstekort in 1980 ten hoogste 5 percent van het nationaal inko men mag bedragen. De industriële bedrijvigheid is in augustus weinig veranderd en de onder nemers verwachten, dat de bedrijvigheid in september, oktober en november wei nig verandering te zien zal geven. jk- .>-..■■■■■ Het voortbestaan van House of England wordt bedreigd door de sinds enige jaren voortgaande verhezen. Stagnerende omzetten en stijgende kosten hebben ook dit jaar hierin geen verandering gebracht. Over een sociaal plan is in principe met de bonden overeenstemming bereikt. Na de voorgenomen sanering zal de vennoot schap worden voortgezet, waarbij de nieuwe aanpak van de winkels in Den Haag en Rotterdam als voorbeeld zal die nen. De directie hoopt daarmee het bedrijf weer op een rendabele basis te krijgen, om daarmee een grondslag te vinden voor hernieuwde activiteiten in de toekomst. moet Tussen die twee vragen groeit gelei delijk aan een conflict, zo zegt hij. In de onderhandelingen over centrale akkoor den gaat het eigenlijk over heel weinig. „Toch zitten we elk jaar weer in de sfeer van die rituele dansen”, aldus de minister. dat er geen loondictaten meer zullen komen. De FNV heeft zoals bekend geëist dat er volgend jaar geen loonmaatregel meer moet komen. Drie loonmaatregelen vindt de FNV wel welletjes. om is het des te meer nodig dat een begrotingsbeleid wordt gevoerd dat is gericht op versterking van de economi sche groei. AMSTERDAM (ANP) Het herenkle dingbedrijf House of England verkeert in moeilijkheden. Voortzetting in ongewij zigde vorm is onmogelijk. Op korte ter mijn zullen ongeveer 10 van de zestien winkels worden gesloten. Als gevolg van deze sanering moeten circa 70 personeels leden afvloeien, aldus een mededeling van het bedrijf. Het beleid dat op beperking van de reële arbeidskosten moet zijn gericht, zal in zijn uitwerking met grote vertraging merk baar worden. Gunstige gevolgen worden over jaren merkbaar. Aangenomen wordt dat de komende jaren voor miljarden ter bescherming van het milieu zal worden geïnvesteerd. Van de invoering der Ver- mogensaanwasdeling (VAD) wordt geen scherpe aantasting van de investeringen verwacht. De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep" Hij kan zig zaggen en blindzomen Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan En dat is heel war voor zo n kompacte lichtgewicht Winkelwaarde 1649 En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399, De plannen voor de Nederhorst-fabriek in Gormchem gaan het Rijk enkele tien tallen miljoenen guldens kosten Munster Boersma: „Als alles tegen zit, is er een bedrag van 40 miljoen gulden mee gemoeid. De bewindsman liet weten dat hij de bonden nog met om een reactie heeft gevraagd. Over de FNV-plannen waarbij 800 man aan het werk blijven, zei hij: „Dat is niet realistisch in verband met de orderpositie van de Dedrijfstak”. De minister is voorstander van een branche onderzoek voor de sector staalconstructie, „maar”, zo zei hij, „ik krijg de indruk dat men in deze branche niet om zo’n onder zoek staat te dringen”. ter effect hebben op de overige regio’s, buiten het westen. Deze uitwerking zou nog meer nadruk krijgen voor het geval het wes ten met krapte op de arbeidsmarkt zou worden geconfronteerd, met de gunsti ge gevolgen van dien voor de overige regio’s. Daarom zal het gewijzigde beleid dat de regering zich voorstelt te voeren, duidelijke gevolgen moeten hebben voor de regio’s. De prognoses in cijfers tonen aan dat de produktiestijging buiten het westen, mede onder invloed van het gewijzigd beleid, weinig afwijken van die in het westen. Voor het zuiden van het land is er zelfs een sterkere groei voorzien De produktie van de overheid is in deze cijfers inbegrepen, om de gevolgen van het spreidingsbeleid ten gunste vooral van het noorden te doen uitkomen. Onder deze omstandigheden zal de toeneming van de werkgelegenheid in het zuiden en het noorden van het land ongeveer gelijk zijn aan de toeneming op nationaal niveau. De gunstige gevol gen voor de werkloosheid per regio zijn ongeveer evenredig aan de omvang van de beroepsbevolking per regio. (Van onze correspondent) ROERMOND-MAASTRICHT De ontslagen voor de bezetters van de Roer- mondse onderneming Veldkoning zullen niet ongedaan worden gemaakt. Dat besluit hebben gistermiddag regerings commissarissen, directie en bewindvoer der van Holland United genomen. Het intrekken van de ontslagen was een van de belangrijkste eisen van de vakbonden in de hele kwestie. Gunstig zijn de vooruitzichten voor metaalprodukten en machinebouw. De papierindustrie kampt met problemen in de grondstofvoorziening. Textiel-, confectie- en schoeiselindustrie laten een verder dalende trend zien. Ondanks de accenten op de vernieuwbouw en de gun stige mogelijkheden in het buitenland ver toont de prognose voor de bouw tot 1980 een zogenaamde nul-groei. Deze stagnatie heeft weer zijn uitstralingseffecten op toe leverende sectoren. 3 3

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15