BENNY WENDT NU TOPSCORER OPLOSSING SUURBIER VER WEG I FC Dundalk opgehemeld door Rijvers Maar hoe zit het met de spelers? Boskov onderschat Djurgarden niet tototips treffers en missers SPORTIEF „AFDANKERTJE” V k 1 L iL* Jr Versterking Succesvol 17 19 7 6 DINSDAG 1 4 SEPTEMBER SPORT i Bijdragen: Leen van der Lugt té Toekomst 1 2 3 96 Erfe' zs Triest i - t i TOEKOMST AJAX EN IVIC ONZEKER (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Ajax-Eindhoven Sparta-NAC doelpunten gemaakt dan tal FC Den Haag-FC VVV PSV-FC Twente Haarlem-FC Utrecht AZ'67-Telstar De Graafschap-G.A. Eagles NEC-Feyenoord Roda JC-FC Amsterdam Excelsior-Volendam FC Dordrecht-Fortuna SC Heracles-Helmond Sport FC Groningen-Wageningen MARC SERNÊ jk t Hennes Weisweiler: zonder Zweedse scherpschutter Bundesliga-verenigingen tot dusver op hun conto hebben. Toch meldde zich een Bundesliga- club. Het juist naar de hoogste afdeling gepromoveerde Tennis Borussia Ber lin wilde hem graag inlijven. Het geld ontbrak echter om aan de Keulse eisen te voldoen. Rudi Gutendorf, de nieuwe trainer van Tennis, kwam een speciale regeling overeen en Benny Wendt had zijn nieuwe club. Nu was Wendt in Zweden een gevreesd voetballer met een uitstekend linkerbeen, waarmee hij gemakkelijk scoorde. En doelpun tenmakers zijn, zoals zoveel dingen die spaarzaam zijn, in trek. Het debuut in Berlijn was als in een droom. In de eerste competitiewedstrijd, thuis tegen HW Essen, scoorde hij beide doelpun ten (2-2), daarmee zijn waarde bewij zend De negatieve score van FC Twen te zet zich voort. Vijf wedstrijden ach tereen zonder goal. 0-1, 0-0, 0-4, 0-3, 0-1. En zaterdag de uitwedstrijd tegen PSV op het programma „Der Hennes” stelde natuurlijk zijn eisen. Deze trainer, die van het nietige Borussia Mönchengladbach een absolute topploeg maakte, wilde ook bij FC Köln een versterking van zijn „Mannschaft”. In december echter had de toenmali ge (tijdelijke) trainer Georg Stollen- werk uit Zweden Benny Wendt over laten komen. Dieter Müller was op dat moment ernstig ziek en diende vervan gen te worden. Deze Banny Wendt, 25 jaar en afkomstig van IFK Norrköping, voelde bij de komst van Weisweiler dat hij door deze aankopen een „vaste” bank zitter zou worden en bedankte voor de eer. Hij vroeg FC Köln om een transfer die minimaal 500.000 zou moeten bedragen, het bedrag waarvoor hij was aangekocht. Dit bedrag bleek óók voor Duitse clubs een onoverkomelijke hin dernis, en het zag er naar uit dat een terugkeer naar Zweden niet te voorko men zou zijn. De internationals die afgelopen woensdag in Ijsland speelden hadden een slecht weekend De negen spelers, inclusief invaller Kees Kist, die in onze competitie uitkomen verloren allen. De Anderlecht-inbreng, drie man, speelde thuis gelijk. Toen het eenmaal tot Duitsland doorgedrongen was dat Hennes Weis weiler FC Barcelona zou verlaten, duurde het niet lang of vele clubbestu ren kwamen in beweging om deze „vis” in hun netten te strikken. De club die er in zou slagen deze in Duits land in hoog aanzien staande trainer te contracteren kon voor dit seizoen op een uitgebreide supportersschare rekenen. FC Köln kwam tot veertien goals, heeft de leiding met 10 punten, maar Hennes Weisweiler zal toch ongetwij feld regelmatig aan zijn „afdankertje” denken. Benny Wendt’s doel is voorlopig een vaste plaats in het eerste van Tennis en in het Zweedse A-team. Eindhoven en Telstar wonnen hun eerste wedstrijd dit seizoen en Feyenoord leed zijn eerste nederlaag. Telstar won voor de vierde achter eenvolgende keer zijn thuiswedstrijd tegen de Graafschap, waarvan de laat ste drie seizoenen telkens met 2-1. PSV had het vorig seizoen na zes wedstrijden negentien goals gescoord, tegen tien nu. 0 De doelpuntenproduktie blijft achter bij het vorige seizoen. Toen 172 goals, na zes competitie-dagen, nu 148 De eerste divisie bereikte zondag een diepte-punt met slechts veertien goals in negen wedstrijden. Helmond Sport heeft in de eerste divisie een gelijksoortig ,,rekord" De laatste vijf wedstrijden 0-0: 0-2: 0-2: 0- 1: 0-0 de ik- jk, 1*9 st. e- de A y Uit België werd Roger van Gooi, de supersnelle spits van Club Brugge overgenomen, en uit Denemarken kwam Larsen. Verder had hij de beschikking over Dieter Müller, de openbaring van de laatste EK voor landenteams en Hennes Löhr om een gevaarlijke voorhoede te formeren. De Zweedse spitsspeler heeft meer van Na de voor de Rotterdammers trieste sensatie van zaterdagavond ging Boskov pijlsnel op expeditie naar Stockholm om daar zondag tegenstander Djurgarden in een competitiewedstrijd tegen Hammer- by, eveneens uit Stockholm, aan het werk te zien. En Boskov had van deze trip gebruik gemaakt om zich goed te laten informeren: „De Zweden zijn al lang geen amateurs meer”, hield hij de spelers van Feyenoord voor. „Djurgarden traint ten minste eenmaal per dag en voor deze Europa-Cupwedstrijd zijn dc Zweden ook in trainingskamp gegaan en hebben ze twee of zelfs drie maal pei dag getraind”. Boskov wist ook de be richten dat de spelers van Djurgarden weliswaar niet zo rijkelijk betaald wor den als sterren van Feyenoord maar toch redelijk bij verdienen met voetbal len: „Het basissalaris van een speler van deze Zweedse club is zo’n 20.000,-”, vertelde hij. En opnieuw voegde hij eraan toe: „Er is dus geen enkele reden om deze tegenstander te onderschatten Ze gedragen zich als echte profs”. Enkele jaren geleden speelde Feye noord tegen de Zweedse provincieclub östers, een tegenstander die de Rotter dammers niet veel problemen opleverde. Maar Vujadin Boskov riep ook: „Nu is Kees Rijvers, die vorige week Dundalk voor de Ierse competitie in Dublin een 5-0 overwinning op Shalboume zag be halen: „Laten we ons alsjeblieft niet vergissen in de kracht van het Ierse voetbal. Het voetbal evolueert over de gehele wereld. Ook in Ijsland. Waarom dan niet in Ierland? Wat ik van FC Dundalk heb gezien was weliswaar geen klassevoetbal, maar toch altijd nog een type voetbal waaraan wij de handen meer dan vol kunnen hebben- Ik heb in het elftal van Dundalk weinig zwakke plekken kunnen ontdekken, en als team wordt er bijzonder homogeen gewerkt. Voeg daarbij nog het gegeven dat het spel van Dundalk geënt is op het Britse voetbal met zijn vele opportunistische acties, dan moet het duidelijk zijn, dat FC Dundalk in zijn totaliteit beslist niet onderschat mag worden. Hopelijk heb ben we zondag met WV een meer dan duidelijke waarschuwing gekregen”. De laatste thuisnederlaag van Feyenoord dateerde van 31 maart 1975. Toen bleef FC Amsterdam met 1-2 aan de goede kant van de score. Het was voor het laatst op 19 april dat Feye- 'lnoord niet scoorde in een wedstrijd: bij AZ ’67, 1-0 verlies i En Jan van Beveren. de Eindhovense captain: „Die wedstrijd tegen Dundalk hoewel ik heb gehoord dat de ploeg meer kwaliteit in zich heeft dan ieder een wel denkt zou voor PSV een ommekeer moeten worden. PSV draait de laatste tijd niet- met «uitzondering dan van de wedstrijd tegen NAC twee we ken geleden. Vraag me echter niet naar een verklaring- want die heb ik dood eenvoudig niet”. Kan het dan toch een mentale kwestie zijn bij PSV? Immers, de laatste jaren verspeelde PSV met al zijn surplus aan techniek en conditie door het ontbreken van de juiste instelling wel vaker winstpunten. Van Beveren: „Ach, wat, ik geloof daar niet zo erg in. Dat wordt ons elke keer na een minder goede uitslag voor de voeten gegooid. Zo’n wedstrijd als zondag tegen VVV hadden we simpelweg nooit mogen verliezen. Zeker niet als je van tevoren al weet dat ploegen als Feyenoord en Ajax punten hebben laten liggen. En met die instelling is iedereen in Venlo het veld ingegaan”. Boskov ten slotte: „Maar ook zonder Nico Jansen, Mladen Ramljak en Michel van de Korput beschikken we over vol doende talenten om Djurgarden uit te schakelen”. Djurgarden (letterlijke bete kenis: dierentuin) was tot nu toe vier maal kampioen van Zweden: in 1955, 1959, 1964 en 1966. Met 6000 leden is Djurgarden een van de grootste clubs van Zweden maar het zijn niet allemaal voetballers want ook voor wielrennen, tennis, handbal, bobslee, schermen, wor stelen, ijshockey, schaatsen, skiën en ta feltennis kunnen de Stockholmers bij deze club terecht. g-. .- EINDHOVEN Van de Nederlandse clubs heeft de Eindhovense landskampi oen PSV de minst interessante tegen stander geloot voor de eerste ronde van het Europa-cuptoernooi: het Ierse FC Dundalk- dat overigens wel een aantal jaren geleden in het toenmalige Jaar- beursstedentoernooi het Utrechtse DOS al in de eerste ronde elimineerde. Het voetbal is echter de laatste jaren in Nederland in zoverrre geëvolueerd (al werd daarvoor het afgelopen weekeinde het bewijsmateriaal nu ook weer niet zo duidelijk aangedragen) dat een vereni ging als het Ierse FC Dundalk voor PSV geen noemenswaardige problemen op mag leveren. Kees Rijvers echter: ,.FC Dundalk is als type ploeg te vergelijken met FC VVV. Slechter dan tegen de Venlose ploeg kan het weliswaar niet meer, maar als PSV woensdagavond op dezelfde moeizame manier speelt, dan kun je nog wat meemaken”. De logica, toch al een moeilijk inpasbaar begrip in de voetballerij, was in de laatste toto ver te zoeken. Verrassingen alom met als resultaat een overeenkomstige competitie- stand. Ook deze toto, nr. 38, levert weer het nodige denkwerk op. NEC- Feyenoord bijvoorbeeld waarbij Feyenoord zich moet herstellen van de klap van Roda JC. In Nijmegen kwam men acht keer tegen elkaar uit. Zes keer leverde dit winst op voor Feyenoord, één keer voor NEC en één gelijkspel. Een twee zou men zeggen, maar NEC speelt dit seizoen thuis erg sterk. A.Z. ’67-Telstar is het volgende obstakel. Zeven keer ont moette men elkaar in Alkmaar. Resultaat: A.Z.’67 tweemaal winst, Telstar eenmaal en de rest gelijke spelen. Doelcijfers: 6-5. Een Noord- hollandse derby is onvoorspelbaar (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Vujadin Boskov (44) kon zijn vrees maandagmiddag niet he lemaal camoufleren. De trainer van Feyenoord is duidelijk bang dat zijn formatie woensdagavond in de Rotter damse Kuip de Zweedse club Djurgar den zal onderschatten tijdens de kracht meting voor het Europa Cup III-toer- nooi. In het knusse „Kuipje,, het spelers home in het stadion, riep hij met stem verheffing naar ,de Feyenoorders: „Rea liseer het heel goed: die Zweden zijn alleen maar op papier amateurs. In wer kelijkheid zijn het voor 75 procent goed geschoolde profs. We moeten ze vooral niet onderschatten”. Na vele en harde onderhandelingen met verschillende clubs koos Hennes voor FC Köln, een vermaarde Bundesliga-vereniging die de hegemo nie van Bayem München en Borussia Mönchengladbach wel eens wilde doorbreken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hoewel Ajax-trai- ner Tomislav Ivic zfjn tactiek voor het eerste UEFA-cupduel tegen Manchester United niet prijsgeeft, zal het er vrijwel zeker op uitdraaien dat de Amsterdam- formatie woensdagavond in het Olym pisch Stadion met twee specifieke spit sen zal opereren. De verdediging is voor Ajax op dit moment de beste aanval en aangezien de Meer-formatie het zich be slist niet kan permitteren om in de eerste ronde van de Europa-cup al te worden geëlimineerd, moet Ajax wel noodgedwongen zijn verdedigende con cept hanteren. Het verhaal van Ajax’ penningmeester Henk Timman, die in de grote jaren altijd beweerde dat Ajax’ begroting uitsluitend was gebaseerd op de inkomsten uit de competitiewedstrij den, is wel achterhaald, nu Ajax finan ciële brein zelf bekent dat Ajax de Europa-cup hard nodig heeft om geen verlies te lijden. Vorig seizoen is al met een deficit afgesloten en als Ajax zo blijft spelen als momenteel dan komt er over enkele weken helemaal geen mens meer naar de competitieduels kijken. Trainer Ivic, gewapend met pen en papier, kijkt weer eens uiterst bedenkelijk naar de verrichtingen van Ajax. Links hulptrainer Bobby Haarms. Rechts Hulshoff en Wickel. Ditmaal wilde Boskov ook wel toege ven dat de sensationele nederlaag van de Rotterdammers tegen Roda JC zaterda gavond voor een belangrijk deel terug te voeren is tot onderschatting. Toch hield de trainer nu ook vol: „Ik kan mijn ploeg geen verwijt maken. Zij hebben met een inzet gespeeld die ik nog niet meegemaakt had bij Feyenoord. Maar die inzet had er wel vanaf de eerste minuut moeten zijn”. Vanzelfsprekend deed Boskov nu zijn voordeel met de volslagen onverwachte nederlaag tegen de ploeg van trainer Bert Jacobs. Bos kov daarover: „De spelers realiseren zich heel goed dat' ze het zich niet kunnen permitteren om voor eigen publiek op nieuw af te gaan. Daarom is die neder laag tegen Roda JC een prikkel voor woensdagavond”. De Graafschap-GA Eagles, weer zo’n Oostelijke derby, met kansen voor de thuisclub als men van de vorige resultaten uitgaat, waarbij de Eagles zelfs niet tot scoren kwamen en in Doetinchem: 3-0.:3-0:0-0. Roda JC, trotse koploper, tegen FC Amsterdam, rode lantaarn-drager. maar toch! Negen wedstrijden in Limburg gespeeld, waarvan FC Amsterdam er vier(!) won, drie keer gelijkspeelde en twee verloor. Roda JC maakte niet meer dan acht goals in deze wedstrijden. HaarlemFC Utrecht, met de volgende resultaten; 0-0:1-1:0-2:0-2:1-0. Ook al zo’n „dui delijk” geval. Ajax en Eindhoven ontmoetten elkaar eenmaal in de Meer, resultaat 2-0. Heracles heeft in zijn thuiswed strijden tegen Helmond Sport bijna altijd aan het langste eind getrokken en Fortuna SC kwam meestal met puntenwinst bij FC Dordrecht van daan. FC Twente had toen tien punten, met de doelcijfers 15-5. Nu drie pun ten. met de doelcijfers 4-9 Die restauratiepoging zal echter wel ondernomen moeten worden door een PSV. dat ook woensdagavond in het tegen de Noordierse grens gelegen Dun dalk nog altijd niet over Edström, Krijgh en Francois kan beschikken. Zij blijven in Eindhoven geblesseerd achter, wachtend op betere tijden. Feyenoord zelf kan niet op volle oor logssterkte aantreden. Spits Nico Jansen mag niet in het veld komen omdat hij voor het Europa-cupvoetbal nog een schorsing van een wedstrijd te goed heeft. Twee jaar geleden liep hij met FC Amsterdam in de wedstrijden tegen For tuna Düsseldorf en tegen FC Köln in totaal drie boekingen op en dat had als logisch gevolg een schorsing. Feyenoord zit nu met deze erfenis. In Stockholm over veertien dagen mag Nico Jansen dus wel weer aantreden. Boskov achtte het maandagmiddag bovendien uitgeslo ten dat Michel van de Korput, de stijl volle centrale verdediger, woensdaga vond kan aantreden: „Hij heeft een enorme dikke enkel, het zit er absoluut niet in dat hij speelt. Ik denk er aan Joop van Daele in het veld te brengen. Mladen Ramljak kan ook nog altijd niet voor het eerste team spelen maar hij is eindelijk zover hersteld dat hij deze week een oefenwedstrijdje kan spelen”. het anders. Djurgarden komt uit een grote stad, uit Stockholm en dat mag je gerust een wereldstad noemen. Die jou gens van Djurgarden hebben daarom niet in het minst last van een minder waardigheidscomplex en ze zien echt niet zo tegen Feyenoord op. Ook dat is belangrijk. Ze zullen echt niet in hun schulp kruipen”. In de huidige competitie zijn de hel dendaden van Djurgarden overigens niet indrukwekkend. Zoals bekend is de Zweedse competitie die in de zomer doorgaat al ver gevorderd: de clubs hebben de 21e wedstrijddag al achter de rug en Djurgarden staat met 18 punten uit 21 wedstrijden op de derde plaats van onderen. „Maar”, zei Boskov, „we dienen in te calculeren dat Djurgarden lange tijd met veel geblesseerde spelers te kampen had. Nu zijn ze vrijwel weer op volle oorlogssterkte. Zo speelde zon dag de 23-jarige Anders Gronhagen, een van hun sterren, voor het eerst weer mee nadat hij lange tijd uitgeschakeld was door een blessure. Hij is technisch en tactisch zeer sterk, is snel, heeft lichaamskracht en kan daarom Mies maken. Djurgarden won deze wedstrijd met 2-0”. Ook daarom zal Ajax wel vanuit een gesloten defensie opereren. De duels te gen AZ, PSV en Den Haag hebben bewezen dat dit voor de Amsterdammers momenteel de enige garantie op een beetje succes biedt. Het is best mogelijk dat Manchester United blindelings voor de aanval kiest en met enkele bekeken uitvallen van Ajax in een uitzichtloze positie gemanoeuvreerd wordt. Maar dan zal Ajax wel anders dienen te spelen dan tegen Sparta, toen ieder geloof in eigen kunnen en iedere inventiviteit in de aanvalsacties bij de Amsterdammers ontbrak. Ivic: „We kunnen het ons na tuurlijk niet permitteren om onze verde diging te verwaarlozen. Dat gebeurde tegen Sparta zaterdagavond. Als we weer een nieuw succesvol team willen opbouwen dan is wel het eerste vereiste dat die defensie van ons potdicht zit”. De eerste kennismaking met het Ne derlandse voetbal is voor Ivic anders verlopen dan hij had verwacht. Hij stelt: „De enige troost is dat de andere teams het ook niet best doen. Nederland heeft momenteel geen echt topteam. Zelfs een PSV, dat ik onder normale omstandigheden zo’n voortreffelijk team vind, heeft problemen nu Edström is weggevallen. Dat komt omdat dit elftal nu al drie seizoenen lang hetzelfde stra mien speelt en niet kan switchen nu zo’n vitale speler wegvalt. Hieruit volgt ook dat het in het buitenland spejen van zoveel goede Nederlandse voetballers de Nederlandse competitie niet ten goede is gekomen. Het spelpeil is daardoor zien derogen gedaald, omdat het juist de „buitenlanders” waren die net dat beetje extra sensatie aan het spel konden ver schaffen om het aantrekkelijk voor het publiek te maken”. Op dit moment zijn er vijf competitie-wedstrijden gespeeld in West-Duitsland. Tennis Borussia Ber lin kwam tot drie punten en scoorde acht goals, waarvan Benny Wendt er zeven maakte. AMSTERDAM. Ajax en Wim Suurbier zijn nog geen stap dichter tot elkaar gekomen. De breuk tussen de Amsterdamse club en zijn snelle verde diger lijkt definitief nu Suurbier hele maal niets meer van zich laat horen. Voorzitter Van Praag: „Suurbier moet naar Ajax komen en zijn voortreffelijke contract tekenen. Anders zal hij moeten stoppen met voetballen. Er is bij ons ook nog geen club voor hem geweest, en uitlenen doen wij hem onder geen be ding”. Ivic: „Daarom moeten we in eerste instantie voor resultaten zorgen. We kunnen wel een heel nieuw team opbou wen met jonge spelers, maar voordat zo’n elftal representatief is voor het niveau waarop Ajax zich wil bewegen duurt vijf tot zes jaar. Die tijd hebben we natuurlijk niet. Daarom moet ik het momenteel zoeken in een mixture van jonge en ervaren spelers”. De Joegoslaaf wenst zijn teleurstelling over het huidige Ajax niet langer te verbloemen en toont zich meer realist dan het Ajax-besluur. Voorzitter Jaap van Praag doet de teleurstellende toe schouwersaantallen in De Meer af met: „Als we op zondagmiddag tegen Sparta hadden gespeeld dan hadden we 10.000 toeschouwers meer gehad”. Je kunt je afvragen waarom er dan niet op zondag middag wordt gespeeld, want die ene dag maakt, zelfs met een Europa-cup- wedstrijd in het vooruitzicht, tenslotte ook niet meer zoveel uit. Ook ziet Van Praag Ajax-Manchester United als „een soort finalewedstrijd”. Maar het publiek heeft daar duidelijk een andere visie op. Tot nu toe komen er slechts 3000 Manchester-supporters mee, gezien hun gedrag wellicht niet eens zo’n ongelukkige zaak, terwijl er in de voorverkoop niet meer dan zo’n 15.000 kaarten zijn verkocht. Aantallen die ieder seizoen, wat Ajax betreft, lager worden en waarbij de vraag kan worden gesteld wat voor nut het nog geeft om in het dure Olympisch Stadion te spelen. Daarom kan Ivic omtrent zijn (onzekere) toekomst met Ajax alleen maar glimla chen^ Zelfs de uitspraak van Van Praag („Ik hoop dat de heer Ivic nog jaren bij ons blijft”, maar over hoeveel trainers heeft hij de afgelopen jaren niet hetzelf de uitgeroepen?) kan de Joegoslaaf nau welijks opbeuren. Hij weet dat Ajax een onmogelijk lange weg heeft te gaan. En wanneer er geen resultaten komen dan kan zelfs deze voortreffelijke oefen meester het ook wel vergeten. Ivic: „Wat dat betreft is Manchester United in dit stadium geen prettige te genstander. Manchester heeft namelijk een zeer gevaarlijk team, dat niet speci fiek Engels speelt- United kan onder bepaalde omstandigheden de stijl van het continent overnemen in zijn spel. De ploeg start, zoals de meeste Engelse teams, wel altijd met een 4-2-4 opstel ling, waarbij een spits wat teruggetrok ken speelt, maar het kan tijdens een wedstrijd gemakkelijk van taktiek ver anderen. De ploeg kan ook uitstekend verdedigen en loeren op een contra- attaque”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17