SPOORLIJN HAARLEM-AMSTERDAM GESTREMD DOOR DRAADBREUK Hendriks wil nu 22 Haarlemse politie krijgt 9 man erbij ji wel gegevens VIB gebruiken Experimentele vacaturebank bij Haarlems arbeidsbureau DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Op het nippertje 5 Nieuw type 5 Ter bestrijding zware criminaliteit Minister zou enige Kamerleden van KGR-contact hebben verdacht 9 9 Duivel tevreden Russische delegatie brengt tóch laatste eei aan Mao Plaatselijk regen r Aantal pagina’s vandaag: \GENDA pagina 7 Kunsthandel Jos de Graaft "et woord is aan... Bittere ervaringen y I )A -Mode Spoorwegtracé Amsterdam-Lelystad kost 300 miljoen 20 Dui- ra eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 4 5, 6, 13 14 15 Economie 17, 19 Sport wummmmfmmwmmmmm EM1 Strips Beurs treinverkeer tussen beide steden volledig werd lamgelegd. perspex lichtbakken neon lichtreklames DINSDAG 14 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 266 3 7 Telefoonbeantwoorders Relatiegeschenken Achtergrond Plaatselijk Nieuws Kunst r en ^^^Zijlstraat 86 Haarlem Tel. 023 -31 73 94 Vlak bij de Grote Markt (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/UTRECHT zenden forensen kwamen vanmor gen te laat op hun werk door een treinstoring op het traject Haar lem-Amsterdam. De trein van 7.25 uur met bestemming Brussel ver nielde bij Sloterdijk de bovenlei ding. Omdat men bij de spoorwe gen aanvankelijk de oorzaak niet kende, werden de twee baanvak ken stroomloos gemaakt waardoor Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Sb Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IB W - f **s*4Kgf IJmuider Courant V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct. (Van onze Haagse redacteur) Hendriks remt de kosten van ziekenhuizen af (Van onze parlementsredactie) (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) 9 13 Radio en tv (ADVERTENTIES) PEKING (AFP) Ondanks het IA; 4^ Wij hebben in diverse beschouwingen de laakbare nalatigheid van Volksge zondheid in de Tielse aangelegenheid diep betreurd, vooral het feit dat bur gers op eigen kosten medische onderzoe kingen moesten organiseren om de slui pende aantasting van de volksgezondheid in Tiel vast te stellen en gedwongen werden de overheid middels een kort geding met haar neus op haar plicht te drukken. Nu door een tussenvonnis het tekortschieten van staatssecretaris Hen driks ook juridisch dreigde te worden verkondigd, gaat hij plotseling telegrafe ren naar die particulieren in Tiel dat er „zo spoedig mogelijk” iets gedaan moet worden en dat hij de gegevens graag wil hebben. Wat is dat voor een beleid? UM ht Tel |t lieve de ZELLI- I. 023- Een liefde die zo ras verkoelt, Die slechts op eigen voordeel doplt, Zou dat wel rechte liefde wezen? tonale kenre- I. 023- zond. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 (ADVERTENTIE) Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 imcafé i onze dit uit- jntani- 4 u dat Scho- weet u >gs en (Van onze Haagse redactie) ’Hieronymus v. Alphen: De Vereniging Voorkomen Is Beter in Tiel is blij met die ommekeer, maar wat kan men bij een volgende gelegenheid van dit ministerie verwachten, dat zowel de milieubescherming als de volksge zondheid te verzorgen heeft gekregen en dat herhaaldelijk blijk geeft van een volkomen gebrek aan een goede analyse van de werkelijke problemen? Is het een soort feodalistische bedilzucht, die tot zelfoverschatting leidt? Zelfoverschatting is vaak het gevolg van het onderschat ten van anderen. Progressiviteit is eigen lijk: beseffen dat een samenleving de creatie van allen samen is. Als er een ministerie is, dat gedurende de nu bijna afgelopen kabinetsperiode bitter teleurgesteld heeft, dan is dat wel Volksgezondheid, waar minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks met allerlei goede bedoelingen een beleid hebben ge voerd dat aan alle kanten rammelde. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond DEN HAAG/HAARLEM Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft het politiekorps van Haarlem een extra contingent van acht man toegewezen ter bestrijding van de zware criminaliteit. Daarnaast krijgt het korps een specialist in de bestrijding van de onwettige drugshandel. DEN HAAG. Staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) heeft concrete maatregelen afgekondigd om de kosten stijging in de ziekenhuizen af te rem- Met één hand houdt een man zich nog aan een kabel van de Brooklyn-brug in New York vast, terwijl hij dreigt zich te laten vallen. Politiemannen die (rechts) naderen wisten de man nog te redden door hem te overreden hun een Hand toe te steken. men. De ziekenhuizen mogen zonder zijn toestemming geen nieuwe categorieën specialisten en daarmee verband hou dende voorzieningen in hun dienstverle ning opnemen. De beperking van de beddencapaciteit wordt voortgezet, zodat er in 1980 vijf bedden per 1000 inwoners zullen zijn. De Amsterdamse Gemeente Giro heeft vandaag een geldkaart geïntroduceerd waarmee alle geldtransacties automa tisch kunnen worden verricht. De kaart is beveiligd tegen misbruik bij diefstal of verlies omdat zij alleen samen met een geheim codenummer kan worden gebruikt. Een van de toepassingen wordt gevormd door de geldautomaat, waar de rekeninghouder, zonder tussenkomst van een kassier zowel geld kan opnemen als storten. feit dat de ideologische woordenstrijd tussen China en de Sovjet-Unie na de dood van voorzitter Mao gewoon voortgaat en China het rouwbeklag van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie heeft teruggestuurd, betuigde gistermiddag een delegatie van de Russische ambassade in Peking de laatste eer aan de in de Grote Hal van het Volk opgebaarde leider. De delegatie, geleid door ambassadeur Vas- sili Tolstikov, bestond uit tien hoge functionarissen, onder wie de militaire attache. Als extra service heeft het arbeidsbu reau een telefoon neergezet die het de jongeren mogelijk maakt meteen contact op te nemen met het betreffende bedrijf. Daardoor kunnen gedetailleerde gege vens worden gevraagd en is het eventu eel mogelijk een afspraak voor een solli citatiegesprek te maken. Voor jongeren die niet weten wat ze willen, zijn er tientallen folders beschikbaar. Er is ook een adviseur aanwezig die tevens het systeem dagelijks bijwerkt. Volgens de heer J. Woltjer, directeur van het Haar lemse arbeidsbureau, is deze voorlopige vacaturebank een succes. Er kon reeds een grote doorstroming van jongeren worden vastgesteld. 3. Nu rse en u van rij ont- 14461 USTIG ■t u dat ij zijn 3 den u tanwe- I. 023- •I. 023- DEN HAAG. Minister De Gaay Fcrtmui van Binnenlandse Zaken zou in mei van dit jaar aan de hoofdredacteur van Elsevlers Magazine, dr. F. Hoogen- dijk, in een telefoongesprek gezegd heb ben dat de BVD zeven Kamerleden er van verdacht contacten te hebben met de Russische geheime dienst KGB. We willen niet meer terugkomen op de frustrerende problematiek van de drinkwaterfluoridering, die juist dezer dagen haar einde heeft gevonden door een landelijk verbod van fluoridebij- menging in het leidingwater. De rol die minister Vorrink in die kwestie heeft gespeeld was ronduit dilettantisch, maar zij kon ook op geen enkele manier enige hulp verwachten, van haar staatssecreta ris, omdat die al evenmin in staat bleek tot een behoorlijk advies. In de kwestie van de open-hartoperaties, die leidde tot een inventief particulier initiatief waar mee patiënten inderdaad onmiddellijk afdoende konden worden geholpen, na melijk een „luchtbrug” naar het buiten land, wist staatssecretaris Hendriks aan vankelijk ook niets beters te doen dan dwarsliggen. Later moest hij erkennen dat het een goed alternatief was en dat de overheid het krachtig moest steunen en zelfs overnemen. En nu weer, in de kwestie Tiel, moest zelfs de rechter eraan te pas komen om de staatssecreta ris te herinneren aan de plicht van de overheid om de volksgezondheid zo goed mogelijk te beschermen tegen milieu rampen als gifuitstotingen uit chemische bedrijven. In een reeks gesprekken met een Italiaanse geestelijke heeft de satan zijn tevredenheid uitge sproken over de „geest van ver warring en opstand” die hij ei genhandig in de rooms-katholie- ke kerk heeft gezaaid. De ge sprekken van de vorst der duis ternis met zijn anonieme „biechtvader” staan opgetekend in een boekje dat dezer dagen te Rome verscheen. Van wiens hand het boekje is, blijft een raadsel. Volgens de Vaticaanse krant „Osservatore Romano”, naar men mag aannemen goed ingelicht, gaat het echter om, de jezuïeten-theoloog pater Domeni co Mondrone. In een van de gesprekken onthult satan dat hij binnenkort een „frontale aanval” zal doen op de paus. „Daarbij zal ik me bedienen van zijn eigen medewerkers”, vervolgt de dui vel. „Ik zal hem steeds verder in het isolement drijven en ik zal hele kerkelijke sectoren ertoe brengen hem af te zweren”. „En daarna”, vervolgt de boze met een uiteraard satanische lach, „zal ik mijn definitieve aanval lanceren en hem elimineren”. zware asten? ossing »0eling ran uw unt en staling r Inko- irvoor, Ie dui- t het idden- n Bus- nalaan ilefoon voor- Formeel is op dit moment bij het Haarlemse korps nog niets bekend van de toezegging tot uitbreiding, maar het bericht komt niet als verrassing. Al in een eerder stadium heeft men op deze uitbreiding aangedrongen. Overigens vindt de aanstelling van de politieman nen voor de zware criminaliteit plaats door verschuiving in het korps zelf. De uitbreiding geschiedt altijd van onderaf, via de werving van aspirant-agenten. DEN HAAG-TIEL. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid is terug gekomen op zijn weigering gebruik te maken van de gegevens die de Tielse vereniging Voorkomen is Beter (VIB) heeft verzameld over de gezondheidstoe stand van omwonenden van het chemie bedrijf Verdugt en die de gevolgen van de gifgaswolk moesten aantonen. Eind juli ontsnapte uit het bedrijf als gevolg van produktiefouten een gaswolk, die de giftige grondstof arseentrioxide bevatte. Tot kwart voor negen onderhielden 25 bussen van de Noord-Zuidhollandse Ver voersmaatschappij een dienst tussen Haarlem en Amsterdam, terwijl ook eni ge treinen over Uitgeest werden omge leid. Drie internationale treinen moesten Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, maxima morgen rond 17 graden. Dat zei gisteren de journalist R. de Bok van Elseviers Magazine in Amster dam tegenover rechter-commissaris mevr. mr. E. J. van Schaardenburg- Hij werd gehoord in verband met de eerder in Elsevier gedane beschuldigingen dat Kamerleden ervan verdacht werden contacten met de KGB te hebben. Het PSP-Kamerlid Van der Lek had om een getuigenverhoor gevraagd, omdat zijn naam in andere kranten met de KGB in verband was gebracht. via Breukelen rijden. In totaal vielen vanmorgen zeven treinen naar Haarlem en tien naar Amsterdam uit. Om kwart voor negen was treinver keer over het baanvak in beide richting en mogelijk met vertragingen van ge middeld tien minuten. Omstreeks elf uur was de bovenleiding gerepareerd en kon weer normaal over twee baanvakken tussen beide steden gereden worden. De maximale sterkte per 1 januari 1977 van het Haarlemse korps is nu opgetrokken tot in totaal 410 man. Vorig jaar gaf de minister de korpsen.al eens toestemming om 182 man extra aan te stellen. Amsterdam heeft er bij deze extra-ronde van de minister de meeste mankracht bijgekregen. De hoofdstad mag 21 politiemannen extra aantrekken voor de zware misdaadbestrijding en 20 man in de strijd tegen de drugs. De maximum stérkte van Amsterdam komt daarmee op 2.936. HAARLEM. In afwachting van de bouw van een professionele uitvoering door de Rijksgebouwendienst heeft het gewestelijk arbeidsbureau in zijn ge bouw aan de Kleine Houtweg een expe rimentele vacaturebank voor jongeren ingericht. De provisorische opstelling in een kleine ruimte op de eerste etage bestaat uit bakken met gerubriceerde ordners, waarin de werkzoekenden vrij kunnen snuffelen. Alle vacatures zijn overzichtelijk ingedeeld, waardoor het zoeken naar een tijdelijke of meer per manente baan weinig problemen ople vert. In totaal heeft de minister de korpsen van de grote gemeenten 50 van deze experts toegewezen. Het hele contingent ter bestrijding van de zware misdaad bestaat uit 114 man. In een brief aan de Tweede Kamer geeft Hendriks een uitwerking van de aangekondigde voornemens in het kader van de zogenaamde een percentsbezuini- gingsoperatie. Hij kondigt twee nieuwe wetsontwerpen aan, waarvan een be trekking heeft op de planning en sprei ding van de gezondheidszorgvoorzienin gen en het andere een regeling bevat voor alle honoraria en tarieven in de gezondheidszorg. Deze wetten maken een beter beleid mogelijk ten aanzien van de kostenbe heersing. Voor de meer incidentele maatregelen heeft de staatssecretaris mede gebruik gemaakt van een advies van de Ziekenfondsraad over kostenbe heersing en van het rapport van de commissie-Becht over het functioneren van de wettelijke ziektekostenverzeke ringen. Hendriks wil tempo betrachten met de inkrimping van de ziekenhuisbeddenca paciteit: er zijn nu nog 5,6 bedden per 1000 inwoners. De richtlijnen voor de exploitatie van inrichtingen voor gezond heidszorg mogen voorlopig niet worden verruimd. Het controleren van verstrekkingen aan verzekerden en op declaraties van medische en andere beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg moet op een an dere leest worden geschoeid. De staatsse cretaris zal bevorderen dat ziekenfond sen en particuliere ziekenkostenverzeke- raars samen regionale controle-organen oprichten. Overleg van fondsen, specia listen en ziekenhuizen per ziekenhuis zal bijdragen tot afremming van kosten. ALMERE (ANP). De aanleg van een spoorlijn Amsterdam- Lelystad kost een kleine 300 miljoen gulden. Zou nog dit jaar met de bouw van deze railver- binding worden begonnen, dan biedt zij voor 1988 een positief financieel resul taat, er van uitgaande dat de overheid, evenals elders in ons land is gebeurd, voor vijftig percent in de kosten bij draagt. Landdrost Han Lammers van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeer- polders heeft dit gisteren in Almere gezegd bij het slaan van de eerste paal voor de huisvesting van de autobus onderneming Flevodienst nv. In een telegram aan de VIB vraagt de staatssecretaris de artsen van de vereni gingen hun patiëntengegevens ter be schikking te stellen aan de Tielse huis artsen. Deze zullen vervolgens in over leg met specialisten de diagnoses moeten stellen. „Op dezelfde wijze zijn de gege vens van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven ingé bracht”. Hendriks heeft de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Gelderland verzocht om samen met de gemeentearts van Tiel de coördinatie te verzorgen. Door gebruik te .maken van de gegevens van de VIB geeft de staatssecretaris antwoord op de suggestie die de presi dent van de Arnhemse rechtbank don derdag heeft gedaan tijdens de behande ling van de zaak die de vereniging tegen de staat heeft aangespannen wegens na latigheid bij het gezondheidsonderzoek. In zijn telegram zegt de bewindsman „dat het in het belang van de omwonen den bij het bedrijf Verdugt vereist is dat spoedig klaarheid verschaft wordt over ieders gezondheidssituatie”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1