A. RANKE: er ontzettend veel zin in NEGENTIG DAMES IN SCHOOLBANKEN VAN DAGMAVO Brand door spel Het Lange Rond: met filmzon waterschappen Donkey Shot BUURTHUIS HIW1 J Herleving zestiger jaren met pop in Ziekendag in Heliomare V I Wasautomaat in brand Iedereen heeft stand fusie van 3, 99 A metzelaar I -UI.F Bowlingbond Kennemerland Inschrijving Basiscursus sportleiders EHBO-cursus Hypnotiseur en heldêrzïeridè in Schoolklassen naar restauratie OPLICHTERS REÜNIE VAN DE BLACK VENTURES Donkey .Shot van Grote Kerk AANGEHOUDEN r 7 DINSDAG SEPTEMBER I 4 19 7 6 BEVERWIJK-HKEMSKERK 6 1 Heemskerk (Van een onzer verslaggevers) r HIBi K l Voor reparatie van Philips en Biaupunkt ieurenT.V. kunt U terecht bij Haarlem, Prins Bernhardlaan 2, JHZ teL023 - 31 90 05. F. BEVERWIJK In de bloemen tuin van het onderwijs aan volwas senen bloeit sinds kort een nieuwe plant: de ouder-mavo. Een onder- wijstype, dat vorig jaar door de di recteur van een kleine school voor mavo in het Noordhollandse plaatsje Middenmeer voor het eerst in ons land werd toegepast. Zijn opvallende gedachte om een dag mavo voor volwassenen in de loka len van zijn school te stichten heeft langzamerhand Nederland veroverd. j - FF I (Van een onzer verslaggevers) „Maar er is doodgewoon geen geld. van A. RANKE (ADVERTENTIE) u 1” )e m is i” (Van een onzer verslaggeefsters) Engelse les in een lokaal van de dagmavo VOO'' volwassenen. dollarbiljetten 1. t e a 1 De Black Ventures F r te in Ig sr id jr ir n e e faciliteit, omdat zij maar een gedeel telijk vakkenpakket hoeven te kiezen. Zij kunnen n.l. meteen met alle exa menvakken beginnen of met slechts drie. En in deze drie kan men in De uitvoerder zal bijzonderheden ver tellen over de restauratie en daarbij zal ook aanwezig zijn de heer Van Dijk van de restauratiecommissie. bekende hypno- Paul des Chats september naar ONDERTROUWD: Teake Tichelaar en Afra Breed, Jo hannes A. M. C. v. d. Heuvel en Anna M. Dronrijp, Gustaaf Breeuwer en Elisa beth Machielse, Antonius Lucas en Ma rijke Schoonhoven. BEVERWIJK. Ongevallen gebeuren overal en altijd onverwacht en dan be treurt men het meestal, niet te weten hoe de eerste hulp te verlenen. Dat is te voorkomen met een EHBO-cursus. 70 77 BEVERWIJK. Onder auspiciën van de Nederlandse Sportfederatie organi seert de Beverwijkse Sportraad ook dit jaar weer een cursus algemene basisop leiding. De bedoeling is de deelnemers een algemene theoretische basis te geven voor de verschillende trainersopleidingen en opleidingen tot jeugdsportleiders of recreatiesportleiders A. Snelheidscontrole. Tijdens een snel heidscontrole op de Laan der Nederlan den heeft de Beverwijkse politie maan dag negentien bekeuringen uitgedeeld. n r n n r ‘T IS 7 e e e n n g n we- dan n in »n »n Is ;n n. Bt t '1 n. I- 2, n !4 :e it iv De EHBO-vereniging Gerardus Majel- la start op maandag 27 september met een nieuwe beginnerscursus van achttien lessen in de Pedagogische Akademie aan de Baanstraat 72a in Beverwijk. Deze cursus wordt gegeven door dr. A. J. M. Schumacher met assistentie van me vrouw A. v.d. Veer en de heer A. v.d. Erp. dezelfde tijd ook examen doen. Een voordeel, want de mensen die het rustig aan willen doen kunnen met een gedeeltelijk programma starten. HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland h ebben maandag beslo ten tot samenvoeging van 37 water schappen en waterschapjes (tussen Pet ten en het Noordzeekanaal) tot een groot waterschap. Het nieuwe water schap kreeg de naam Het Lange Rond. om louter en alleen een bredere algeme ne ontwikkeling t* vergapen. Problempjes. zoals het opvangen van de kinderen tijdens de lesuren )’s mor- gens van kwart voor negen tót kwart voor twaalf met 10 minuten rook- en koffiepauze) hebben de dames in goed onderling overleg opgelost. HEEMSKERK. De tiseur en helderziende komt vrijdagavond 17 het jongerencentrum in „Donkey Shot”. De achtergrond van dit initiatief is, dat het goed is de jeugd al jong kennis te laten nemen van het feit dat monu menten schaars zijn en dat er alles aan moet worden gedaan om deze te behou den. Van tevoren wordt er in de klassen gesproken over de geschiedenis van de kerk. De heer Van Dijk zal het interieur van de kerk laten zien en na de excursie moeten de leerlingen een werkstuk ma ken over hun indrukken. Een van zijn demonstraties is, dat hij iemand zo stijf als een plank kan ma ken. Die persoon steunt dan alleen met zijn hoofd en zijn hielen op een schraag. Alom mysterie. De voorstelling die Paul des Chats in Donkey Shot geeft begint om half tien. De entreeprijs is bepaald op 3,50. Aad Hoogeboom zette de H.T. op zijn naam met maar liefst 520, op de voet gevolgd door Bauke met 518, met als derde man Joop Hieltjes met 487. De dames deden het wat kalmer aan. De hoogste stand werd bereikt door Tine Wèstra met 426. Zij werd benaderd door Corrie Berghuis met 415 en Thea Leen met 414. BEVERWIJK. De leerlingen van de klassen 3 en 4 van de Maarten Luther- school mogen vrijdagmiddag van half twee af de restauratiewerkzaamheden aan de Grote Kerk gaan bekijken. jaar, jaar. Jong, 64 BEVERWIJK De jaarlijkse zieken dag wordt ditmaal op zaterdag 18 sep tember voor de 31ste maal gehouden in het revalidatiecentrum „Heliomare” in Wijk aan Zee. Uitgenodigd worden onge veer 135 zieken uit Beverwijk, Velsen- Noord en Wijk aan Zee. Het dagprogramma zal volop gelegen heid bieden om onderling prettige con tacten te leggen of te bestendigen. Het ochtendprogramma begint om half tien met een plechtige eucharistieviering, tij dens welke de zang wordt verzorgd door een van de parociële kóren. Na de koffiepauze is om 12 uur de handopleg ging en zegening door de priesters van de deelnemende parochies. In het mid dagprogramma ligt het accent op de ontspanning. Er wordt dan onder meer bingo gespeeld. u Een kind van het gezin speelde in de huiskamer met een zogenoemde filmzon. Toen het met het apparaat te dicht in de buurt van de gordijnen kwam vatten die vlam. Het vuur greep snel om zich heen en beschadigde een geluidsbox, een bankstel en een deel van de parketvloer. Het brandende meubilair werd door het raam naar buiten geworpen terwijl de vuurresten aan vloer en kozijnen met enige emmers water werden gedoofd. Veel schade werd veroorzaakt door de hevige rookontwikkeling die door de woning trok. De totaal^chade werd ge schat op circa f 8000. De bewoners wa ren verzekerd. Wijk aan Duin In twee groepen in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhoflaan is nog plaats voor enkele kinderen. De groep schilde ren staat onder leiding van een kunst schilder, die samen met de kinderen de verschillende technieken uitprobeert. Dat bliijft niet beperkt tot schilderen alleen, maar ook tekenen, collages maken en spatten wordt beoefend. Deze groep is op de vrijdagmiddagen van vier tot half zes. Leeftijd 8 tot 12 jaar. De expressiegroep is bezig op het ge bied van bewegen, toneel, schimmenspel en rollenspel en kinderen kunnen zich daarbij heerlijk uitleven. Deze groep is elke vrijdagmiddag van kwart over vier tot kwart over vijf actief; voor jongens en meisjes van 9 tot 12 jaar. Voor opgave of inlichtingen wende men zich tot het buurthuis, Wilgenhoflaan 2c, te lefoon 20944. I BEVERWIJK. In een flat aan de Adigestraat ontstond maandagmorgen kortsluiting in een wasautomaat, waar door de machine in brand vloog. De bewoners wisten het vuur zelf te blus sen. Voor nadere inlichtingen en voor in schrijving kan men contact opnemen met mevrouw A. v.d. Veer, Irenestraat 5, telefoon 26863 in Beverwijk of met me vrouw L. Zoetmulder, Abbenven 62, te lefoon 37216 in Heemskerk. „Ik heb overdag alle tijd om de belangen van dit nieuwe onderwijsty- pe in Beverwijk te behartigen”, zegt hij vanachter zijn bureau in de niet- gemeubileerde lerarenkamer van de oude school aan de Koningstraat. „Het is me alleszins meegevallen”, zei een moeder na de Engelse les opmaan- dagmorgen. „We gaan nu de vierde week in en ik ben er langzamerhand wel achter gekomen, dat je thuis zeker 6 uur aan je huiswerk moet besteden. Het is nog even wennen, meneer. Ik heb in 20 jaar de schoolbanken niet meer gez en. Maar iedereen hier vind het zalig. Het enthousiasme is groot en wie problemen heeft met huiswerk kan altijd een vriendin bellen of even langs komen. Ja. de sfeer is geweldig”. Hij kan mensen onder hypnose bren gen, zodat zij bij voorbeeld het gevoel van warmte en kou door elkaar halen. Of hij laat de smaakzintuigen verande ren. Aan de hand van foto’s vertelt hl frappante bijzonderheden uit het verle den van de betrokkene en hij geeft ook staaltjes te zien van gedachtenlezen. Soms doet hij toekomstvoorspellingen, maar dat slechts bij uitzondering omdat deze voorspellingen voor bepaalde men sen wel eens negatieve gevolgen kunnen hebben. De Werf In het buurthuis „De Werf”, Jan Ligthartstraat 275a (tele foon 33808) in Heemskerk wordt op 16 en 30 september geklaverjast. Men kan telefonisch een plaatsje reserveren. kleurige en heel wat kleinere kleding van de kleuters hangt. Ook het school- meubilair paste natuurlijk niet. „Van de gemeente hebben wat gekregen, en colle ga's diie oud meubilair over hadden wa ren ook zo vriendelijk om ons uit de nood te helpen”, aldus de heer Ranke. Een j'aar dagmavo te Middenmeer en het prille begin van scholen elders in Nederland heeft nu geleerd, dat vooral vrouwen met of zonder kinderen zich voor dit onderwijs opgeven. De leeftijd ligt globaal tussen de 25 en 45 jaar. Ook in de drie lokalen van de Bever wijkse dagmavo is louter vrouwelijk schoon aanwezig, hetgeen niet betekent, dat het onderwijs alleen voor vrouwen is bedoeld. Duidelijk is wel, dat vrouwen meer mogelijkheden kennen om ovendag naar school te gaan dan mannen. De ervaring heeft geleerd, dat mannen, die om wat voor oorzaak dan ook, ovérdag tijd hebben om het onderwijs te volgen, moeilijk te motiveren zijn de stap naar de dagmavo voor volwassenen te maken- Middenmeer begon met 130 leerlingen (overwegend moeders) van wie er zich 100 voor het tweedejaar aanmelden. Voor het seizoen ’76-’77 hebben zich alweer bijna honderd volwassen aange meld. Beverwijk schaarde zich deze maan den in de gestaag groeiende lijst van plaatsen, waar volwassenen overdag het ingvo-onderwUs kunnen volgen. En ook hier hadden de initiatlefnemers(sters) geen reden tot klagen: er meldden zich 90 dames, die eind augustus in de aula van de Plantage-mavo informatie kregen over het rooster en kennis konden maken met leraren en leraressen. Op haar beurt hield de Amsterdamse politie een 24-jarige Beverwijken aan, die werd gezocht op verdenking van flessetrekkerij. De man zou in Bever wijk en omgeving zo’n vijfentwintig maal benzine hebben getankt zonder de rekeningen te betalen. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 2200. De leerlingen van de Beverwijkse dag mavo voor volwassenen hadden de schoolbanken al tien, twintig, dertig of nog meer jaren achter de rug- Ook de manlijke Beverwijker die zich voor de dagmavo had aangemeld, maar bij het zien van zoveel dames in de schoolban ken er maar gauw de brui aan gaf. ”De man was ontzettend enthousiast, maar om een of andere redenliet hij zich niet meer zien”u vertelt de heer A. Ranke, adjunct-directeur van de dagmavo De overweldigende belangstelling voor de Beverwijkse dagmavo voor volwasse nen viel het initiatiefcomité wat koud op het dak. Waar naar toe met de leerlingen? In overleg met de gemeente is de school ondergebracht in drie leeg staande lokalen van de voormalige r.k.- kleuterschool aan de Koningstraat, en nogal navrante situatie, want de gehele school is afgestemd op het onderwijs aan onze allerkleinsten. De jassen van de volwassen leerlingen bijvoorbeeld hangen aan de haakjes, waar anders de „Maar u moet wel goed bedenken, dat de dagmavo voor volwassenen een bloedserieuze zaak is. Het is be slist geen geintje, hoewel het onder komen van de school wel in die richting wijst. Er is hier geen com fort, moderne hulpmiddelen hebben we evenmin. Geef de leraar een krijtje en een bord en het onderwijs kan beginnen. Wat dat betreft is het een goedkoop onderwijssysteem”, zegt de heer Ranke, die zelf niets liever had gezien, dat de drie lokalen, waar in men zit, wal comfortabeler waren ingericht. „Het BEVERWIJK. In Beverwijk is af gelopen nacht op diverse plaatsen inge broken. Er wordt weinig vermist. De LEAO aan de Brink kwam men binnen door een paar ruiten te vernie len. Binnen werd een deur ingetrapt en een buitenbedrijfgestelde koffieautomaat opengebroken. De schade bedraagt circa vierhonderd gulden. Uit de kantine van de SV Beverwijk aan de Ringvaartweg verdween voor vijf gulden aan snoep en ijs. Voorts werd ingebroken in een loods op het terrein van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, waar een viltstift en een rolmaat met een gezamenlijke waarde van 15 wer den gestolen. GEBOREN. Bastiaan Mathu, Annelies Veraart, Emiel Zonneveld, Lucas Muggen, Paul Zonneveld, Ralph Apeldoorn, Dennis van der Meij. gaan spelen, een soort reünie dus. Zij hopen dat vele fans van vroeger komen voor een „rustige” rock and rollavond anno 1964. in de sfeer van Paul Anka, Ray Charles en de Platters. De groep speelt ook instrumentale nummers van de Amerikaanse „Ventures", waar de naam dus aan is ontleend. Verschillende nummers lenen zich als dansmuziek. Bovendien zal er zaterdaga vond ook een soort session worden ge houden van musici die mu deel uitmaken van de groepen waarin de afzndeirlijke Ventures spelen. Voorts staat het optre den van twee Hawaï-danseressen op het programma, dat om half negen begint. De toegangsprijs is op een gulden ge steld. SANTPOORT. Spelen met een filmzon vanochtend was oorzaak van het begin van brand bij de familie Van Reijen aan de Van Dalenlaan. De brand weer die snel ter plekke was behoefde niet in te grijpen omdat de bewoners er met emmers water in slaagden het vuur te doven. De bowlingbond speelt de eerste ken nog op scbratchbasis en dat individueel. Over enige tijd gaat men in ploagverband spelen en dan meit een handicap, zodat ook de nieuwe leden kans maken om te winnen- I GEHUWD: W. H. Molenaar en A. C. M. de Wit, K. J. P. Blankman en S.J. Stijntje, M. J. van Soest en K. M. de Vilder,. De Staten drongen er bij GS op aan, dat de provincie een deel van de wacht gelden van de waterschapsbeamten, die bij de samenvoeging zonder werk ko men, zal betalen. Dat zou billijk zijn, omdat met name de provincie op de samenvoeging heeft aangedrongen. GS zegden toe, een voorstel daaromtrent te zullen maken. Gedeputeerde drs. van Dis wilde evenwel nog geen percentage noe men van de te vergoeden wachtgelden. Deze uitgave moet immers tegen andere uitgaven van de provincie worden afge wogen. Samengevoegd werden de waterschap pen De Meerweiden en de Noord-Wij- kermeer Polder bij Beverwijk, de Wij- kermeerpolder, de V erenigde Nauerna- sche, de Westzaner en Zaandammer pol der, de polder Westzaan, het waterschap Assendelft, de Uitgeester en Heemsker- kerbroek, de Castricummer polder, pol der De Zien, de Dorregeester polder, de Dielof smeer, het Zwaansmeertje, de Hempolder, de Klaashorn en Kijtpolder, de Westwouder polder, de Marker en Oosterwouder polder, de Starnmeer e n Kamerhop, de Kagerpolder, polder de Graftermeer, de Eilandspolder, de Noordeindermeer, de polder Mij zen, wa terschap de Schermer, de Binnengeester polder, de Grootlimmer polder, de Ven- newaterspolder, de Oningepolderde lan den onder Egmond, de Bovenpolder, de Wimme, de Nummer polder, de Egmon- dermeer, het Maalwater de Sammers- polder, de Baafjespolder, de Oosterzij- polder, de Boekelermeer, de Boekeler- polder, de Zwartdijks polder, het water schap de Schermer, de Bergermeerpol- der, het waterschap Bergen en het wa terschap Schoorl, De kleinste polder, het Sapmeer in de Eilandspolder wordt be woond door een familie. De dagmavo voor volwassenen is organisatorisch ondergebracht bij de avondschool voor mavo. Alleen de avondscholen mogen dit onderwijs organiseren. „We gebruiken dezelfde boeken als de avondmavo”. De dag mavo biedt een vast takenpakket van de moderne talen (Frans, Duits en Engels) en Nederlands en dan nog biologie, aardrijkskunde, wiskunde, geschiedenis, scheikunde en handels- kennis. De volwassenen hebben een extra Voor deze cursus kan men zich tot 30 september opgeven bij de heer A. P. van Doornik, Zeestraat 94, telefoon 27881 of aan het adres Warande 83, telefoon 25657. Aan de hand van de ASF-publikatie „Leiding bij sport” zullen de cursisten op twaalf donderdagavonden opgeleid worden door docenten van de Neder landse Sportfederatie, te weten door de heer T. E. Verheyen, die de theorie leidinggeven, geschiedenis en organisatie van de sport voor zijn rekening neemt en de heer E. Dunnebier dlie sportge- zondheidsleer doceert. De kosten bedragen 37.- per persoon. Daarbij komt het boek van 13,-. Voor deelneming moet men zestien jaar of ouder zijn. De cursus wordt gegeven in het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof”, van 19.30 tot 22 uur, voor het eerst op 7 oktober. Het meubilair hebben we van de gemeente en van goede vrienden ge kregen. Maar de dames en de leraren klagen er niet over. Iedereen heeft het hier ontzettend naar de zin”. (Van een onze verslaggeefsters) HEEMSKERK. In samenwerking met hun fanclub wordt op zaterdaga vond 18 september in het jongerencen trum Donkey Shot” een optreden geor ganiseerd van de „Black Ventures”. De cursisten in Beverwijk kunnen zonder voorexamen tot de dagmavo worden toegelaten. Naar opleidingsni veau wordt niet gekeken. Wie na zes jaar langere school opnieuw in de schoolbanken wil gaan zitten is welkom. Ook de vrouw die twee jaar mulo ach ter de rug heeft mag bijschuiven Uit gesprekjes met de Beverwijks leerlingen van de dagmavo is gebleken, dat de motivering om het onderwijs te volgen bijzonder groot is. Er zijn dames bii, die over een paar jaar met kinderen zitten die het voortgezet onderwijs vol gen en tegen die tijd wat achtergrond kennis willen bezitten om thuis hun kinderen beter te kunnen begeleiden, veel vrouwen zitten in de schoolbanken Elders in het land beginnen zich nu ook werkloze mannen aan te melden. Voor hun speelt natuurlijk o.a. het pro bleem of hun uitkering onverkort ge handhaafd blijft. De wetgever en de gewestelijke arbeidsbureaus maken over het algemeen hierover geen moeilijkhe den. BEVERWIJK. Op verzoek van de Amsterdamse politie Is gisteren in Be verwijk een 20-jarige kraandrijver aan gehouden, die ervan wcrdt verdacht in de hoofdstad valse dollarbiljetten te hebben uitgegeven. HEEMSKERK. De bowlingbond Kennemerland heeft de eerste ballen in dit seizoen weer laten rollen en de meeste leden hervonden na de vakantie snel de goede richting. Enkele heren leverden zelfs opmerkelijke prestaties. Bauke Tuttel gooide meteen een game van 211, maar dat bleef wel de hoogste van de avond. BEVERWIJK. De driejarige dagmavo voor volwassenen wordt ge leid door de 67-jarige heer A. Ranke, oud-leraar aan de Wiliibrordus-mavo en de avond-mavo aan de Plantage. is nog even wennen Een week later, dus op 4 oktober, beginnen de vervolgerslessen van de heer J. Leijen. Deze band begon in 1964 en oogstte in dlie tijd veel succes in de IJmond. Na een aantal jaren gingen zij door allerlei omstandigheden uit elkaar. Enkele leden spelen niu in andere bands. Van hen is Jacques Kloes met de Dizzy Man’s Band op dit moment nog steeds bekend. Op een gegeven ogenblik kwamen zij op het idee nog weer eens Samen te OVERLEDEN: Engelmundus de Ruijter. Teunis Albertus de Visser, Escornettes Bostdorp, geb. de jaar.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7