Medeleven met de de mens natuur en Jeugdsentiment als concert werd eigentijdse belevenis Verzorging voor hem en nieuwe krul voor haar Stemra: heffing op aankoop van recorders bakkers houthandel i Philips batterijen die gaan lang mee. fiRX bouwsupermarkt IfV keukencentrum Sfesg I |OI BAKKERS BOUWSUPStMARKT: KOOPCENTRUM VOOR DE BOUWWERELD I o NEERLANDS HOOP ONOVERTREFBAAR ALS POPMUSICI PHILIPS uw bouwsupermarkt van aHe markten thuis! ■■WK' 19 76 9 SEPTEMBER KUNST DINSDAG 1 4 k. al. -Tl i van richt and lt/ rMeer Is een een uwe ling iel. steeds meer het nut en tevens het plezier van gaan inzien. En, het zij meteen maar voor alle duidelijkheid gesteld zulks heeft niets met het zo gauw in de mond genomen „verwijfd" van doen. Vanaf 17 september aanstaande kan de aannemer voor meer artikelen bij ons terecht dan tot nu toe. Naast zachthout, hardhout en plaatmaterialen nu ook voor ijzerwaren, gereedschappen, keukens enz. Bakker s Bouwsupermarkt, met ruime parkeergelegenheid, gunstig gelegen in het hart van de stad. Schalkwijkerstraat 1 (hoek Herensingel) Haarlem Telefoon 023 - 322501 j Miep Perquin HET BIJ VELEN ZO vastge roeste denkbeeld dat een goede haar-, gezichts- en lichaamsver zorging alleen maar het privi lege van de vrouw zou zijn, moeten we zo langzamerhand toch weleens naar het rijk der fabelen gaan verwijzen. Ook zeer veel mannen zijn hier Beeld schrift door Hein Steehouwer ■fe- an 0 „Meisje met diabolo’’, een der olieverven van A B eerman. ij’. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) had coiffeur I onder redactie van Bé ter Maat AMSTELVEEN (ANP). Bij de aan schaf van een bandrecorder of van een cassetterecorder zal de koper in de toe komst mogelijk een toeslag moeten be talen. Met deze toeslag kunnen de au teursrechten worden gedekt, die worden ontdoken wanneer particulieren met hun band of cassetterecorder auteursrechte lijk beschermde muziek copiëren. I $xxx- r JF: njdag mild en begrijpend, aangelengd met een zintuig voor het poëtische. Het is schilderkunst met een begrijpende glimlach in een stijl die zich daartoe leent, iets aan de naïeve of primitieve kant en toch volkomen professioneel gebleven. Eenvoudige voorstellingen in eenvoudige opzet, zonder al te veel details en duidelijk in vlak en con tour geplaatst. Waar het landschap meewerkt onstaat de poëtische sfeer nog sterker, ook bereikt door de kleurënkeuze, op elkaar afgestemde halftinten, het bruin vaak iets over heersend. Het is heel sympathiek werk. Gracht, waar ze haar olieverven ge durende de maand september expo seert. Ze voelt zich aangetrokken tot kin deren en familiescenes. 'Geen wonder als men bedenkt dat ze na haar opleiding aan de Amsterdamse Rijks- academie en Rijksnormaalschool aanvankelijk huisvrouw is geworden tot de kinderen haar handen minder bonden en ze fe draad met de beel dende kunst weer vaster in handen kon nemen. Ze exposeert niet zo vaak, want ze heeft een kleine pro- duktie, niet alleen omdat ze tevens huisvrouw is, maar ook omdat ze zorgvuldig werkt. Ze bereikt een heel aparte sfeer in haar werk dat als onderwerp spelen de kinderen heeft, poserende familie- groepjes, jongens die een meisje na fluiten en dergelijke „gewone” tafe reeltjes, die ze uit de gewoonheid tilt door haar kijk op het leven. Die is AMSTERDAM. Tegen het einde van Hoezo jeugdsentiment? gistera vond in Carré belijdt Freek de Jonge nog even waarom dit eenmalige concert door Neerlands Hoop in samenwerking met een aantal bekende Nederlandse musici werd opgezet. „De Nederlandse Rock is een incidentele gebeurtenis. Slechts een tweetal namen (Peter Koele- wijn en Bob Bouber) zijn eraan verbon den. Er is geen toekomst voor en geen verleden. Maar we verlangen naar die muziek. We zouden willen dat meer componisten zich op de Nederlandstalige Rock zouden richten. We verlangen er naar, al was ’t maar voor onze kinde ren.” ÖSg >Z-XZ-Z-...WW; -Xx-z XX 1 ROODNORMAL DUTY GOUD HEAVY DUTYZWART DOUBLE DUT Y Een der zeefdrukken „Het landschap onder de vogelwolk” van Harrie Gerritz. het dichtst tegen de wikkels zitten, wondt het schuim opgespoten wat dan twintig minuten moet inwerken- De inplant van het haar krijgt dus nu het allereerst de schuimlaag te verwerken. Het haar neemt evenwel aan de Hamelinkstraat als begelei ding van een expositie daar door Wim van Straten van de Planologi sche Dienst in de hal t.e.m. 1 oktober ingericht. En al het daar aanwezige werk beklemtoont de „belijdenis” van Harrie Gerritz, die zijn opleiding ont ving aan de Arnhemse academie en daarenboven gefascineerd is door de bekende druksels Van Werkman. Een catalogus onthult verder dat hij later Gauguin ontdekte, Van Gogh, Klee, Het bovenstaande is een fragment van een brief van Harrie A. Gerritz uit Woezik in het Land van Maas en Waal. Hij is 36 jaar een boeiende kunstenaar en zoon van een slager en veehandelaar. Misschien dat daarom koeien-in-beeld hem interesseren, lie ver in de grazige weiden die h ij zeef drukt dan geslacht bij zijn vader thuis. De brief ligt in gedrukte staat te lezen in het Gebouw Noord-Holland I draaid, waarbij de haarpunten altijd nooit meer op dan het nodig heeft, zodat de haarpunten -en nu als leek gesproken „met zachtheid zijn behandeld”. Ook voor geverfd haar is dit systeem uitstekend. Nog een pluspunt, er komt geen warmte aan te pas en mocht u geen stilzit- stertje zijn dan kunt u gedurende de inwerktijd lekker heen en weer lo pen. Het krul- en fixatieschuim wordt met een speciale spuit opgebracht, zodat de handen van de dames en heren die het karwei moeten klaren in het geheel niet met de vloeistof in aanraking komen. Het haar heeft na de behandeling een gelijkmatig krul- resultaat en behoudt een goede glans. In dit pakket behoren tevens een versteviger en lak. De kundigheid en de fantasie van uw kapper zorgen er dan verder voor dat u met een mo dieus kapsel de deur uitgaat. Gisteravond had de enige voorstelling eigenlijk moeten we het concert blij ven noemen plaats in theater Carre. Het werd een unieke happening, waar van een zeer enthousiast publiek haast niet genoeg kon krijgn. Een eenmalig concert, want zoals Freek het uit drukte „als je vijfhonderd keer hebt gedaan waar je goed in bent, dan wil je wel eens een keer dat doen waar je minder goed in bent.” Het dunkt me verkeerd om deze vrij willekeurige selektie van Nederlandse liedjes tussen pakweg halverwege de jaren vijftig en de jaren zestig anders te zien dan een hommage aan hen die het schrijven van een goed lied overigens niet alleen binnen de rock onder de knie hadfen. Heel gemakkelijk valt im mers het woord nostalgie. Dat is zeer duidelijk niet de bedoeling van Neer lands Hoop. Met de steun van routiniers als Jan de Hont (gitaar), Jons Pistoor (toetsen), Wim Essed (bas), Jos Hermeler (slagwerk) sessiemusici van naam,- Tom Barlage (sax) van Solution, en de achtergrondvo kalen van de zusjes Patri cia en Yvonne Paay, Bastina Arnold en Jaap Schilder, Cees Veerman en Arnold Mühren van de Cats worden zeer eigen tijdse versies van oude successen van Armand, Bob Bouber, Ramses Shaffy, Peter Koelewijn, Mies Karsemeijer, Boudewijn de Groot en anderen ten beste gegeven. Vaak zijn de arrange menten zo verbluffend, dat je met enige verwondering de opvallend natuurlijke verhouding van tekst en melodie consta teert. Het laatste restje vooroordeel tegen het Nederlandse als zijnde een inade quate taal om je gevoelens in een liedje uit te drukken verdwijnt. En naast het respect voor de goede muziek van toen zie je plotseling veel duidelijker waarom Neerlands Hoop dit programma opgezet heeft ter aanmoediging van Nederlandse tekstdichters. In het keldertje van de SBK is, eveneens deze maand uit, een verza meling poppen van Miep Felix-Per- quin te zien. Ze hebben karikaturale gezichtjes en ouderwets aangeklede lijfjes. Ze lijken het meest op mario netten en een zo’n dergelijke pop is er dan ook bij. In het algemeen zijn volkse typetjes uitgebeeld, oude mensjes op een bankje bijvoorbeeld, maar ook een straatmuzikant en der gelijke. De nadruk ligt op het mede leven met ietwat gehavende figuren, uitgebeeld in een humoristische stijl, Het is allemaal heel leuk en knap gedaan, zonder dat er sprake is van veel ophef of pretentie. Tocht blijft de Nederlandse Rock de realiteit moet onder ogen worden gezien een kunstmatig verschijnsel zolang de muziek niet de algemene ge voelens van een generatie vertolkt. Zo - iets is ook af te lezen uit de belangstel ling voor dit zo unieke concert; hele maal uitverkocht was Carré niet. Een Nederlandse toernee met deze show zou zelfs neerkomen op een aanzienlijk risi co. Daarbij komt dat een concert waaraan Neerlands Hoop zijn medewerking ver leent, nooit een eerlijke weergave is van de kwaliteit en de mogelijkheden van een Nederlandstalig concert met een dergelijk repertoire. Daarvoor is met name Freek teveel een theaterman Soms zelfs overschaduwt hij met zijn eigen sublieme en komische bijdragen zozeer de factor muziek, dat het lijkt alsof Hoezo jeugdsentiment; een voor beeld is voor Nederlandstalig totaalthea ter. Zelden zal een doorsnee-zanger bij voorbeeld in staat zijn om dezelfde in telligente presentatie aan de dag te leg gen als hij. Neem de manier waarop de Jonge zijn medemusici voorstelt: „Op bas, met de S van stuwend en de Z van zzzwing, Wim Essed” Of; „Als we Chick Corea konden splitsen in Noord- en Zuid-Korea, dan was Jons Pistoor Zuid- Korea. Als uitvoerend artiest is De Jonge hoe dan ook uniek en niettegenstaande het feit dat zijn korte „conferences” soms wat afbreuk doen aan het totaalidee, weet hij door zijn grenzeloze inventivi teit en zijn gevoel voor tempo toch de muziek tot zijn recht te laten komen. Alle ruimte dus voor bekwame instru mentalisten als Jan de Hont en Tom Barlage om met splijtende soli en vak kundige accenten op te vallen. Opmer kelijk genoeg bleken de podiumversies aanzienlijk gegroeid te zijn ten opzichte van de inmiddels uitgebrachte elpee. Beestjes was bijvoorbeeld veel heavier. (Kleine, Kokette) Katinka van Joop Stokkermans is warempel met een reg- gaesausje overgoten, maar ook je bent niet hip een leuk duet van Patricia en Freek geeft blijk van een krachti ge interpretatie. Na een parodietje op Frans Nienhuis valt zelfs pure funk te ontdekken in het oude Het-succes Ik heb geen zin om op te staan, waarin de agressie knap door de afwisseling van gitaar en de hese stem van Bram Ver- meupen wordt opgebouwd. Voor de pau ze volgt nog Oh, Marijke dat door de Jonge geactualiseerd wordt tot Oh, Christina. Na Picknick komt een werkelijk on navolgbare gospelsversie van Bloemen kinderen dat samen met „Peter” het dynamisch hoogtepunt van Hoezo jeugd sentiment? vormt. Peter krijgt behalve een homofiele teneur een arrangement dat afgekeken is van Lou Reed’s Walk on the wild Side. De finale wordt een dolle boel dankzij ik ben zo blij dat mijn neus van voren ziet en niet opzij, een Willem-Duys per siflage en een stampende rock roll- medley. waarin het werk van Peter the Rockers natuurlijk alle aandacht krijgt. Na twee toegiften lijkt vooral De Jonge nog niet van ophouden te willen weten. Kritische kanttekeningen betreffende de geluidskwaliteit (te weinig power; slecht uitgebalanceerd) en de bepichting doen gezien het eenmalige karakter van de show helaas niet ter zake. Oprecht spijtig vind ik het daarentegen niet in staat te zijn anderen aan te raden deze show te gaan zien. Het was een beleven is. JOHN OOMKES ‘K ■Z<:Z Matisse, Picasso en de hevige kleu renpracht van de Cobra-groep. Va al die invloeden is overigens weinig te bespeuren in zijn grote serie kleurige zeefdrukken, of het moest om Werkman gaan, maar dan gekoppeld aan verworvenheden die aan de Pop-Art enigszins verwant zijn. Een voorkeur dus voor duidelijk omlijnde vormen, het samenstellen van een blad uit fragmenten die teza men een compositie opleveren, een „vlakke” opzet door middel van in het algemeen weinig perspectivische ruimtewerking, het „stapelen” eerder van beeldelementen boven, dan illu- sieverwekkend achter elkaar. Binnen dat beeldend-technische en compositorische kader vinden we in deze zeer sympathieke zeefdrukken dan alle onderwerpen die het Land van Maas en Waal oplevert: zaaiende boeren, koetjes in de wei, boerderijen in de verte, weiland in avondlicht (heel knap gerealiseerd met weinig, maar sterk aansprekende kleuren) en al het andere typisch landschappelij ke gerief, dat niet alleen in Woezik maar ook in de Hollanden en Fries land te vinden is. Uit alles spreekt de behoefte tot een grote directheid, geen overbodige details en spontaan creatief vermo gen, dat ondanks zijn eigen voorkeu ren mij vaak doet denken aan het werk van schilders als Lucassen en de Belgische „Xeervelder School”, nieuwe figuratie dus, die destijds in Haarlem in de Vis- en Vleeshal zo vaak bewondering wegdroeg en waarbinnen het werk van Gerritz doeltreffend zou passen. Spreekt uit het werk van Gerritz bovenal de liefde tot de natuur, bij An Beerman gaat het om een mede- dogende liefde tot de mens, zij het dat die door haar vaak ook in het landschap wordt geplaatst. Dat valt te constateren in het bovenzaaltje van de Stichting Beeldende Kunst aan de Haarlemse Gedempte Oude heeft Michel Centen, zich aan de goegemeente presenterend onder de naam Michael Hair and Men’s Items, in de Bouwes Passage 42 te Zand- voort een salon geopend waar de heer der schepping zich van top tot teen onder handen kan laten nemen. Wat gaat dat voor hem inhouden. Web hij kan zich bijvoorbeeld na de sauna' compleet met dompelbad en douche heerlijk ontspannen bij een lichaamsmassage. Voorts vindt hij bij Michel ook een solarium en onze mannen kunnen zich naast een mani cure ook nog een gezichtsmassage en masker laten geven. Nu zal er bij veel heren, zeker ten aanzien van de drie laatstgenoemde behandelingen, wel enige drempel vrees bestaan. Doch die schroom zal gauw genoeg worden overwonnen als ze van vrouwlief te horen krijgen hoe verrukkelijk een dergelijke be handeling wel is. Wij voelen ons toch ook als herboren als we bij onze schoonheidsspecialiste vandaan ko men. Onze levenspartner hoeft dan echt niet te denken aan make-up. maar de huid van zijn gezicht en hals zijn bij een goede massage en een masker ten zeerste gebaat. Dat is dan ook de reden dat Michel Centen ex tra de nadruk op het woord verzor ging wil leggen. Ja, en dat mijnheer dan ook nog met kerug gekapt hoofd het pand in Zandvoort kan verlaten u uiteraard al begrepen, want dat is in de naam van Michels salon verweven. Nog meer nieuws, maar nu voor het haar van haar, dr Duitse firma Goldwell trok mij daarvoor aan de haren. Zij lanceert het zogenoemde bioform systeem en omschrijft dat als een omwenteling op permanentge- bied. Het is een behandeling op schuimbasis, hetgeen inhoudt dat de vloeistof de hoofidhuid niet bereikt en dat voorts de haarpunten niet extra gaan krullen. Wat gaat uw coiffeur nu doenó Nadat hij de wikkels heeft inge- De stichting Stemra studeert op de mogelijkheid om dit systeem - dat over igens in Duitsland al janen wordt toege past - ook in Nederland in te voeren Dit maakte de stichting maandagmiddag bekend op een bijeenkomst in het Cutu- reel centrum in Amstelveen, naar aan leiding van het 40-jarig bestaan van de Stemra. De stichting - die zorgt voor de incas so en verdeling van auteursrechtgelden op platen en geluidsbanden en gelieerde instanties zoals de vereniging voor au teursrecht, is tot dit voorstel gekomen naar aanleiding van een rapport, dat in opdracht van de Stemra door de stich ting voor economisch onderzoek van de Universiteit van Amsterdam is ingesteld naar het maken van geluidscopdeën op banden en cassettes. Volgens het onderzoek wordt dit jaar tussen de 6-5 miljoen uren en de 13 miljoen uren muziek door particulieren gecopiëerd. Dat komt neer op tussen de 10 en 19,5 miljoen langspeelplaten- Hier mee gaat voor belanghebbenden bij au- teurscechtelijke beschermde muziek mo gelijk zo’n 20 miljoen gulden aan rech ten verloren. Ter vergelijking: in 1975 incasseerde de Stemra 27 miljoen gulden aan auteursrechten op de verkoop van muziek, banden en langspeelplaten. Naar aanleiding van het rapport is de Stemra tot het voorstel gekomen een heffing in te voeren op de aanschaf door particu lieren van bandrecorders. Een heffing, verwerkt in de aankoopsprijs van appa raten. naar voorbeeld van een praktijk die reeds lange tijd in de Duitse Bonds republiek met medewerking van de ap- paratenindusitrie en apparatehhandel be staat. Om dat hele verzorgingsfeest nu eens goed aan de man te brengen i*"

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9