Aanvullende tegenstellingen in kunst Niet Bereikbaar: Verstoppertje spelen op geestelijk niveau over Harrie A. Gerritz m n w PW pü Haitink oogst veel succes in Duitsland één manier. Lenen. L’kunt’top meer dan /ABN rLu^ isru Rechtzetting „Beeldschrift” 1 I /paarbank vanf btotf KNAPPE ROL VAN TON VAN DUINHOVEN Kortooms overhandigt Coupon voor meer informatie miljoenste boek 19 7 6 SEPTEMBER WOENSDAG 1 5 KUNST 14 a 'A 18 C 13 u 5,40 Betekent je eerste salaris. Betekent je eerste spaargiro. Direkt even regelen met je baas. Da s gemakkelijk. Algemene Bank Nederland -jl RESTAURANT Gróte Noustraat 21, Haarlem ZUURKOOL -west nederiand 10 Jaar SRV, tien weken hoge feestkortingen. Week in, week uit een SRV jubileum-cheque bij bekende merk artikelen, goed voor fikse reduktie in de week daarop! BEELDENDE KUNSTWER KEN worden vaak als unieke ob jecten beschouwd in de zin van éénlingen, ook als ze deel uit maken van het totale oeuvre van een kunstenaar. Nog meer geldt dat voor werken op groepsten toonstellingen, behalve als een groep kunstenaars met opzet een specifieke lijn volgt of een ge meenschappelijke stijl toont. Het kan ook anders. Soms kan een expositie worden gezien alsof de onderdelen als het ware samen een kunstwerk vormen, elkaar aanvullen, zelfs als uit de werken afzonderlijk een verschillende geest spreekt. Binnen zo’n opzet valt zelfs de inwendige architec tuur van de tentoonstellingsruim te te betrekken om der wille van de contrastwerking, dan wel het harmoniëren. Zoiets is er nu t.m. 10 oktober aan de hand in de Vishal op de Haarlemse Grote Markt. Daar is door vijf kunste naars een expositie ingericht onder auspiciën van het Frans Halsmuseum. Ze hebben zelf be paald wat ze wilden tonen en hoe ze het wilden doen. Beeld schrift Steehouder f (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) Carol van Herwijnen en Ton van Duinhoven in Niet Bereikbaar. een (ADVERTENTIE) I I (ADVERTENTIE) I fi' de en Een der zeefdrukken „Het landschap onder de vogelwolk” van Harrie Gerritz. 4e, len, :ht, jekt Ken LEUKE onder nr. DEWER. an) voo( voor he mterm teresse’ tan naa IV, Euro- él. 023 -Ü»'*- La I ft! 1 DEURNE (ANP) Schrijver Kortooms uit Bloemendaal reikt tische waarde van de tentoongestelde objecten gaan meten naarmate ze meer of minder passen in abstracte voorgeschotelde begrippen”. Een overzicht van de Vishal De grote boomstronk is van Ligtvoet. Op de foto niet zichtbaar is, dat de spleet van binnen is bekleed met glanzend staal en ook van een klemschroef is voorzien alsof de boom weer kan worden dichtge draaid. Het gebruik van deze jegens elkaar eigenlijk tegenstrijdige materialen geeft deze plastiek een merkwaardige spanning mee. De brief ligt in gedrukte staat te lezen in het Gebouw Noord-Holland aan de Hamelinkstraat als begeleiding van een expositie daar door Wim van Straten van de Planologische Dienst in de hal t.e.m. 1 oktober ingericht. En al het daar aanwezige werk beklemtoont de „belij denis” van Harrie Gerritz, die zijn oplei ding ontving aan de Arnhemse academie en daarenboven gefascineerd is door de bekende druksels van Werkman. Een catalogus onthult verder dat hij later Gauguin ontdekte. Van Gogh, Klee, Ma tisse, Picasso en de hevige kleurenpracht van de Cobra-groep. AMSTERDAM. „Zolang je maar onzinnige prietpraat uitkraamt, dan gaat alles goed Maar zodra je eens werke lijk heel gewoon duidelijk zegt waar het op staat, dan is het onmiddellijk mis”. Dat zeg Ton van Duinhoven op een bepaald moment als hij de rol van de uitgever Simon speelt in Simon Gray’s komedie Otherwise Engaged, waarvan de Nederlandse titel Niet Bereikbaar luidt. Het is het moment dat hij de succesvolle Uitgever, die zich tegenover iedereen die hem omringt verschanst achter een har nas van minzame belangstelling, het kunstmatig vizier even laat openen. Het lijkt ook het moment dat hij omscha kelt, een geestelijk relevé maakt uit zijn tot vermoeidheid leidende pose. geeft het wezen weer van een ten toonstelling: kunstwerken exposeren die nooit meer bij elkaar worden ge bracht. De vijf kunstenaars hebben hun objecten zo uitgekozen dat juist door de verscheidenheid de esthetische boodschap van hun kunstwerken dui delijk naar voren komt”. Het is dus een gezamenlijk exposé van wat ze beeldend te zeggen heb ben en wel op een bepaald moment, namelijk de duur van deze ene ten toonstelling. Die kan daardoor als een zo bedoeld gesloten geheel worden gezien, een totaliteit van elkaar aan vullende tegenstellingen. Zelfs zien ze dat als het unieke van hun mani festatie. Want tegenstellingen zijn er wel degelijk al zijn de overeenkomsten ogenschijnlijk groter door het feit dat ze alle vijf werken binnen stijlen die de laatste jaren aan bod zijn geko men, vaak bepaald door, dan wel grenzend aan het zo geheten Funda mentalisme. Voor Ligtvoet en Benja- i i i i i i i i i i i In ongefrankeerde envelop renden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. (0.D.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdam. 1 Het zijn Benjamins uit Haarlem, Wevers. Soemprungsuk, Pander uit Amsterdam en Ligtvoet uit Ooster buren. De meesten kennen elkaar sinds hun studietijd in de Ateliers ’63. die een duidelijk stempel op hun werk heeft gezet. In een aankodiging staat: „Wat nu in de Vishal te zien zal zijn, aardappelpuree spek en worst Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste keuze te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra’s, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven- dien weer opnemen wat u hebt afgelost. Ot gaat her om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wilt u geld voor een eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor u de beste is. Ik wil graag meer weten over O Hypotheek ABN Plan-Krediet Aankruisen wat gewenst is. Beter Wonen Krediet Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: Toon zater dag 25 september het miljoenste exem plaar van „Beekman en Beekman” uit aan de oudste inwoner van Deurne, de 95-jarige Peerke Schepers. Kortooms die zelf afkomstig is uit Deurne vertelt in zijn boek de lotgevallen van de tweeling Hein en Mathieu Beekman. De uitrei king van het miljoenste boek vindt om 14 uur plaats in een boekhandel aan de Stationsstraat in Deurne. U knigt jubileumcheques bij of ontvangt feestkortingen op artikelen van deze bekende merken:Betuwe. Blue Band, Bona. Calvé, Dubro. E-10 Speciaal. Friesche Vlag Goudband. Fruxano, Hero, Koeleman. van Nelle, Pepsi, Popla. 7-Up, Smiths. Unox. Rivella en Roosvicee van beeldelementen boven, dan illusie- verwekkend achter elkaar. Binnen dat beeldend-technische en compositorische kader vinden we in deze zeer sympathieke zeefdrukken dan alle onderwerpen die het Land van Maas en Waal oplevert: Zaaiende boeren, koetjes in de wei. boerderijen in de verte, wei land in avondlicht (heel knap gereali seerd met weinig maar sterk aanspre kende kleuren) en al het andere typisch landschappelijke gerief, dat niet alleen in Woezik maar ook in de Hollanden en Friesland te vinden is. Uit alles spreekt de behoefte tot een grote directheid, geen overbodige details en spontaan creatief vermogen, dat on danks zijn eigen voorkeuren mij vaak doet denken aan het werk van schilders als Lucassen en de Belgische Beervelder School”, nieuwe figuratie dus, die des tijds in Haarlem in de Vis- en Vleeshal zo vaak bewondering wegdroeg en waar binnen het werk van Gerritz doeltref fend zou passen En wie ben ik, dat ik het Frans Halsmuseum zijn hoop en verwachting zou ontnemen en iemand iets zou voorschotelen. BERLIJN (ANP). Het Concertge bouworkest is zijn Duitsland-Oostenrijk- tournee begonnen met een concert in de uitverkochte „Philharmonic’’ te Berlijn. Dirigent Bernard Haitink werd achtmaal door het geestdriftige publiek na de zesde symfonie van Mahler teruggeroe pen. Zelfs toen het orkest het podium reeds had verlaten wenste men de diri gent niet te laten gaan. De Berlijnse weekendpers schrijft over dit optreden in de meest lovende bewoordingen. Der Abend constateert dat „Haitink zich in de laatste jaren duidelijk vervolmaakt heeft en dat hij terecht trots kan zijn op zijn musici in alle groepen”. Het Span- dauer Volksblad plaatst het Concertge bouworkest bij de Europese top. „Het Concertgebouworkest behoort niet alleen tot de meest geliefde gasten- sembles in onze „Philharmonic” zo schrijft de Berliner Morgenpost, „het heeft voor alles de naam te verdedigen een van de beste symfonieorkesten van de wereld te zijn”. zuivehervice Je eerste baan afgestemd op goedkoop effect. De scène waarin een juffrouw zeer vrijmoedig haar welgevormde borsten etaleert (de welgevormde zijn in deze produktie van Linda van Dijk en het was tevens de enige noemenswaardige kwaliteit in haar bijdrage) werd niet vulgair. De rol van de uitgever was bij Ton van Duinhoven in buitengewoon goede handen. Van Duinhoven speelde bijna filmisch onder koeld, wist zijn woorden met grote zorg te beklemtonen en moet op die manier wel de beste levende vertaling van zo’n oorspronkelijke Engelsman belichamen. WIE HET STUK wil gaan zien, zal dat ook om deze vertolking moeten doen, want naast Ton geeft alleen Ina van Faassen nog enig acteren van kwa liteit te zien. De overige rollen bestaan slechts om de figuur van de uitgever tot Van al die invloeden is overigens wei nig te bespeuren in zijn grote serie kleurige zeefdrukken of het moest om Werkman gaan, maar dan gekoppeld aan verworvenheden die aan de Pop-Art enigszins verwant zijn. Een voorkeur dus voor duidelijk omlijnde vormen het samenstellen van een blad uit fragmen ten die tezamen een compositie opleve ren. een „vlakke” opzet door middel van in het algemeen weinig perspectivische ruimtewerking, het „stapelen” eerder Het bovenstaande is een fragment van een brief van Harrie A. Gerritz uit Woezik in het Land van Maas en Waal. Hij is 36 jaar, een boeiende kunstenaar en zoon van een slager en veehandelaar. Misschien dat daarom koeien-in-beeld hem interesseren, liever in de grazige weiden die hij zeefdrukt, dan geslacht bij zijn vader thuis. aanwezig. En dat inderdaad ook in wederkerige beïnvloeding met de ar chitectuur van de ruimte. De kunste naars geven, ondanks hun uitspraken, ook meer van zichzelf bloot dan ze vermoedelijk zelf denken. Dat is ove rigens een onvermijdelijk psycholo gisch verschijnsel, zelfs (of liever, juist) als ze trachten zoveel mogelijk leegte in hun werk onder te brengen. Het is echter ook een psychologisch onafwendbare zaak voor iedere kijker zich min of meer kritisch op te stellen, anders heeft bezoek voor niemand enige zin. ook al schrijden de vijf in him verklaring: „De personaliserende kunstkritiek overinterpreteert het werk of kleineert de persoon van de kunstenaar”. Ik wil dit niet opvatten als een persoonlijke uitdaging en tóch een eigen mening ventileren over wat ze zelf noemen het „minieme deel van hun potentiële creativiteit”. Die overtuiging brengen de meesten zelT wél op de kijker over. Mijn mening zou een te maximale- zorg zijn, be steed aan kunstenaars die ik persé niet wil kleineren. Integendeel, Ligt voet werkt op een heel persoonlijke manier met spanningen tussen mate rialen binnen één werkstuk. Ik zou bijna spreken van kunst met als be stemming een tuin van een Japans Zen-klooster, maar dan ben ik al weer te ongewenst subjectief. En ook Benjamins weet uitstekend, zij het in een andere vorm, met spanningen tussen verschillende materialen en vormen om te gaan in een heel inte ressante richting. Laat ik me echter niet overgeven aan het ongewenste- gevoels-bla-bla en me aansluiten bij een in de catalo gus gedaan verzoek, dat aldus is ver woord: „Wat het Frans Halsmuseum hoopt en verwacht is dat de bezoe kers zelf gaan kijken en niet de esthe- NIET BEREIKBAAR ging dinsdaga vond in premiere in het Nieuwe de la Mar Theater. Het is een vrije produktie, maar wel een waarmee iets meer risico genomen wordt dan bij de wansma kelijke toneelescapades van bijvoorbeeld het Theater van de Lach. Gray’s toneel stuk werd in Engeland met de prijs van de critici en met de Evening Standard Price uitgeroepen tot Best Play of the Year ’75. Niet mis, doch begrijpelijk wanneer je constateert dat het hier gaat om ean toneelwerk van semi-ernstige aard dat een puur Engels karakter draagt. Vooral de hoofdrol - of eigenlijk gaat het alleen maar om die hoofdrol (in Engeland gespeeld door Alan Bates on der regie van Harold Pinter)- is vervuld van een uiterst flegmatieke humor. CENTRALE figuur in het stuk is de succesvolle uitgever Simon Hench, e.en vriendelijk en uiterst hoffelijk man, die bekwaam door het leven weet te lave ren. In werkelijkheid is zijn hele gedrag op zelfbescherming gericht. Simon Hench is voor niemand bereikbaar, hij verschanst zich achter een bolwerk van vermeende belangstelling. In het stuk is hij letterlijk niet bereikbaar doordat zijn telefoon met het anwoordapparaat is verbonden, een bijkomstigheid die op een detail na overbodig is. MET DE VERTOLKING van deze hoofdrol wordt ook het succes van de opvoering van Niet Bereikbaar bepaald. Het stuk zelf zou ik nooit tot beste stuk van het jaar uitroepen, maar ik ben ook geen Engelsman. Het dient wel gezegd, de constructie van dit toneelspel is intelligent en niet mins gaat die kwalificatie echter niet op. Van de anderen kan worden ge zegd dat ze zo objectief mogelijk trachten te werken, d.w.z. abstract rationeel, nuchter en zelf schuil gaand achter hun kunst die ze zo min mo gelijk persoonlijke expressie hebben meegegeven. Zelf schrijven ze in de begeleidende catalogus: „Hoe meer de kunstenaar zich echter op één esthetisch pro bleem gaat concentreren, hoe minder stemmen de esthetische doelstellingen, de persoonlijke motivatie en de ob jectieve condities van de kunstenaar overeen met deze esthetische speciali teit maar de maker is als persoon on eindig veel rijker. Een miniem deel van de potentiële creativiteit van de kunstenaar wordt door het werk weer spiegeld”. Het is een mening die vroeger min of meer taboe was. maar meningen moeten zich kunnen wijzigen, ook op het gevaar af dat buitenstaanders zich moeilijk kunnen identificeren met specialistische kunst op een zeer smal le basis. In hun folder staat ook: „Stijlbegrippen benevelen al te vaak het helder kijkvermogen van de niet- professionele - kunsttentoonstelling- bezoeker. Professionele kijkers kiezen alleng twee wegen: langs de ene weg worden visuele sensaties in volstrekt subjectieve retoriek of „gevoels-bla- bla” vertaald; de andere weg is be- wegwijzend met borden waarop stijl richtingen zijn aangegeven”. Bezien we niettemin de expositie als geheel, dan is de ruimte in de Vishal op een zeer esthetische wijze als het ware onderkoeld geraakt, ge dompeld in een harmonische bijna „witte sfeer”. Het is weldadig en je verwacht weinig tegenstellingen, wei nig spanningen - dus tussen de ver schillende uitingen, maar bij nader inzien zijn die spanningen toch volop reacties te manen, te prikkelen zelfs, en je kunt het toneelspelers niet erg aanre kenen dat daar dan de vonken niet afspringen. Hans Veerman probeerde het als broer Stephen nog wel, maar erg overtuigend zag dat er toch niet uit. Regisseur Karl Guttmann heeft geboft met zijn Van Duinhoven, want deze zo veelzijdige acteur betekent de redding van 'het stuk in ons land. HET IS WEL goed gezien van Chiel de Meij hier een realistisch decor neer te zetten, al is de kamer wat krap en heb je steeds het idee dat je maar klein stukje van een veel grotere kamer ziet. Maar, het zag er netjes uit, een mooie kamer, passend in dit milieu. Passend ook bij de essentie van het stuk: verstoppertje spelen. KO VAN LEEUWEN. HAARLEM. In onze rubriek „Beeldschrift” van gisteren is een fout geslopen waardoor de recensie van het werk van Harrie A. Gerritz in het Gebouw Noord-Holland onbegrijpelijk is geworden. De aanhef, waarnaar wordt verwezen is door een fout weggevallen. Hieronder herhalen we de recensie, voor zover die betrekking had op Harrie Ger ritz. „In de dorpen: groepsportretten van oude huizen, waarin mensen wonen die leven met de laatste overblijfselen van oude tradities. Verweerde hekjes zijn de tekens welke de ingangen van de wei landen markeren. Bomen in groepjes bijeen lijken in gesprek. Een merel fluit zijn lied op de televisieantenne. Elke dag wisselen de luchten. Elke drie maanden wisselt het seizoen. Het blijft een voor mij onbekend land; het is eigenlijk te moeilijk om er over te schrijven. Mis schien ligt de verklaring een beetje in het volgende tekstje van Tagore: De kunstenaar is een liefhebber van natuur, daarom is hij haar slaaf minnaar. - r 17

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15