Regering-Rabin staat voor uiterst moeilijk dilemma Vier miljoen huursubsidie toegekend 12.50 3.00 Weer rumoer over toepassen lijfstraffen in Engeland s s Blije winterse mode bij Ton Diekmann Handelsverdrag Portugal-Cuba a st al B Poster Keukenhofpuzzel FJ DAMIATE PERS ’Rider, mijn idee!’ Rectificatie SS "'3 Griekenland: Nieuwe poster opperbevelhebber eV WOENSDAG 15 SEPTEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 17 16 ion. en slechts slechts ak •n9uut ngen Veertig Riders voor f 1.85. 1 (90 x 60 cm) m 1 Z7 De kleurenpracht van de Keukenhof te Lisse op puzzel (90 x 60 cm 1500 stukjes) Puzzel en poster zijn verkrijgbaar bij onze kantoren: Uitgeefster van o.a. Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant. Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de^ bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. UNIEKE AANBIEDING VOOR ONZE ABONNEES Staking verpleegsters in Israel bedreigt versoberingspolitiek (Van onze redacteur in Jeruzalem, J. van Wezel) ?n gaan staan, en K 1 VERVOLGENS (ADVERTENTIE) IJMUIDEN: BEVERWIJK: LONDEN Het secretariaat van de Europese commissie voor burgerrechten in Straatsburg overweegt een proefproces in behandeling te nemen over het ge bruik van de karwats bij lichaamsstraf fen op scholen in het grootste Britse schooldistrict Strath Clyde. Onder druk van deze hangende zaak dreigt een split sing te ontstaan in de raad van onder was voor het district bij een mogelijke stemming over een motie, die lichaams straffen wil uitbannen. (Van onze redacteur uit Londen, H. Lef fel aar) Wat Newcastle betreft, ontstond op een van de scholen eerder dit jaar al een leerlingenopstand, omdat het hoofd van de school ertoe overging om ook ATHENE (AFP) Genei aal loannis Davis is gisteren door de opperste de fensieraad van Griekenland benoemd tot opperbevelhebber van de krijgsmacht, zo is in een communiqué van het ministerie van Defensie in Athene bekendgemaakt. Davis is de opvolger van generaal Dio- nissios Arbouzis, die opperbevelhebber was sinds augustus 1974, en die nu met pensioen gaat. Arbouzis was aangesteld kort na het herstel van de democratie in Grieken land, zeven jaar nadat hij op non-actief was gesteld bij het aan de macht komen van de „kolonels”. gevolg dat om iets te (Van onze stadsredactie) HAARLEM- Het aantal aanvragen in Haarlem om in aanmerking te komen voor huursubsidie is het afgelopen Jaar enorm gestegen. Werden er tussen 1 juli 1974 en 1 juli 1975 net iets meer dan 2.000 a anvragen ingediend, in het vol gende tijdvak van een jaar waren er dat maar liefst 7.203. In die periode werd via de gemeentelijke sociale dienst een bedrag van meer dan vier miljoen gul den aan huursubsidie toegekend. In het Modejournaal van gisteren is door de foutieve plaatsing van een zin in een alinea deze alinea onbe grijpelijk geworden. Het begin van deze zinsnede luidt als volgt: Wat gaat uw coiffeur nu doen. Nadat hij de wikkels heeft ingedraaid, waarbij de haarpunten altijd het dichtst tegen de wikkels zitten, wordt het schuim opgespoten, dat dan twintig minuten moet inwerken. De inplant van het haar krijgt dus nu het allereerste de schuimlaag te verwerken. Het haar neemt evenwel nooit meer op dan het nodig heeft, zodat de haarpunten en nu als leek gesproken „met zachtheid zijn behandeld”. i len. BUITEN ASGRAUW EN een gestaag neerkomende regen deed je huiveren. Zo diep mogelijk kroop ik in mijn kraag. Binnen aangenaam warm en dat was dan in het koetshuis van het landgoed Beeckestijn in Velsen. Je kon je nauwelijks een beter decor wen sen voor de presentatie van een herfst- en wintercollectie en de Haarlemmer Ton Diekmann was hiervan de talentvolle regisseur. Ra13 LISSABON (AP) In Lissabon is gistereii bekendgemaakt, dat een han- delsverdrag met Cuba is afgesloten, het geen te beschouwen is ais de laatste maatregel bij het versterken van de banden met Cuba sinds de staatsgreep in Portugal van 28 maanden geleden. duidelijk dat hoognodige hervormingen binnen de topzware ambtenarij eenvou dig niet zijn door te voeren omdat dat werkloosheid tot gevolg zou hebben. Voor de overbodige ambtenaar is geen emplooi, omdat het nauwelijks mogelijk is hem om te scholen tot fabrieksarbei der. HAARLEM: indruk te geven had hij bij Bartels tevens wat bontmantels uit de kasten geplukt. Waar ik echter immer weer versteld van sta is het gemanipuleer van Ton met shawls. Afgezien van de fraaie kleurkeuze, presteert hij het om twee shawls op een geraffineerde wijze in een afstaande col te drape ren, zodat japon of jumper een totaal ander aanzien krijgen. Een bijzonder modegevoelig man zogezeid en dat gevoel kan hij dan ook heerlijk uitle ven in zijn eigen rustige en fijne ontwerpen. Dat modegevoel manifes teert zich voorts ook bij de keuze van accessoires, getuige de zeer aparte tassen die hij uit de collectie van John den Breejen uit Heemstede wist te halen. Een eigen ontwerp van Ton Diek mann uit zijn collectie voor de ko mende herfst en winter is deze gezel lige flannel rok met tweed jersey jak en zijden jersey blouse. Ruim drieduizend van deze aanvragen kwamen binnen via de woningbouwver enigingen. de overige werden recht streeks ingediend bij de sociale dienst. Van de mensen die huursubsidie wensen genieten er 1.676 een uitkering van de sociale dienst. In de periode 1 juli 1975 tot 1 juli 1976 werden 214 aanvragen ingediend voor een huurgewenningsbijdrage. Daar van werden er tot nu toe 99 toegekend door het ministerie, in het eerste jaar aal ƒ99.522 worden uitgekeerd. onder redactie van Bé^e r Maat oudere meisjes af te ranselen. Vandaar dat de raad van onderwijs van het dis trict een „kwaadaardiger” instrument had aanbevolen. Breisels waren er te over in de collectie van Ton Diekmann. Boven staand model, een strakke rok met pullover voorzien van een royale af staande col, is hiervan een leuk voor beeld. De leuzer zijn er wel: Het gezicht ge richt op de exportindustrie, roept een ieder. Grotere efficiency, omscholing van niet-produktieve arbeiders in de dienstverlenende sector. Maar de dienst verlenende sector zelf denkt daar an ders over. Jawel, een ieder is het eens met het ideaal, maar voor zijn sector geldt nu juist een uitzondering, want Israel heeft een loonsysteem, waarbij salarissen in de ene sector zijn gekop peld aan salarissen in een andere sec- In het korte officiële communiqué werd gezegd dat de twee landen de in voer van eikaars produkten suiker, chemicaliën, onderdelen van schepen en elektrische apparatuur zouden ver gemakkelijken. Over hoeveelheden of geldbedragen is niets bekendgemaakt. In 1975 deden de twee landen met elkaar zaken tot een totaalbedrag van 57,8 miljoen dollar, de handel bestond toen voor het grootste gedeelte uit Cubaanse suikerleveranties. tor. Als de verpleegsters nu loonsverho ging krijgen, staan morgen de inge nieurs, onderwijzers, sociale werkers, technisch personeel, artsen, professoren, havenarbeiders, belastinginspecteurs en kruiers op de stoep. Het is als het publiek bij een voetbal wedstrijd. De toeschouwer heeft een zit plaats gekocht, maar op de eerste rij gaat men staan, met als iedereen moet gaan staan kunnen zien. De verpleegsters zijn nu onder de aansprekende leuze: wij willen evenveel verdienen als een werkster, en de artsen in ziekenhuizen ondersteunen de actie door een stiptheidsactie. Het ge brek aan verpleegsters in Israel is schrikbarend. Wie gaat er als verpleeg ster werken voor een hongerloontje, als cassière bij een bank evenveel of meer betaalt? De regering staat dus voor een uiterst moeilijk dilemma: zij kan niet toegeven aan de eisen van de verpleegsters, waarvan een ieder het er over eens is dat zij in grote trekken gelijk hebben. Toegeven zou een precedent scheppen en de hele versoberingspolitiek doen instorten. Het is maar net twee maanden gele den dat de Israëlische bevolking spon taan miljoenen in de staatskas stortte als enthousiaste reactie op de reddings actie in Entebbe. Is dat vergeten? Is niemand bereid zijn eigen belang op te offeren aan het nationale belang? Israel is een land in oorlog, al geeft de burgeroorlog in Libanon en de ver deeldheid in de Arabische wereld een adempauze. De oorlogssituatie brengt met zich mee, dat niet alleen defensie- uitgaven topprioriteit hebben,\maar dat de regering zich geen werkloosheid kan TERUG NU WEER BIJ DE kleding en dan kunnen we de namiddag mid dels Ton modieus doorbrengen in jer sey japon van Timwear met een strakke rok voorzien van een zij split. Een wikkelceintuur en een flatteuze shawlkraag gaven dit model waarlijk charmante allure. Hoe later op de avond hoe schoner” kleertjes gaat zeker op voor een beeldschone lange velours rok met een in fraaie kleuren gedrukt dessin. Een lange zijden tri cot japon kreeg in gloedvolle tinten een asymmetrisch bloemdessin toebe deeld. DEZE HERFST- EN WINTERS HOW heeft overduidelijk aangetoond dat Ton Diekmann het goed met de vrouwen voor heeft. Hij zorgt in ieder geval even goed voor maat 48 als voor maatje 40 en dat geeft ons vrouwen toch een blij gevoel niet waar? Ged. Oude Gracht 82 (Centrum) Califomiëplein 17 (Schalkwijk) Soendaplein hk. Rijksstraatweg (Noord) Oudeweg 14 (Waarderpolder) Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 BENNEBROEK: Bennebroekerlaan 85 - 't Haasje HILLEGOM: Jhr. Mockkade - VVV HOOFDDORP: Marktplein 140 - boekhandel Roozendaal. ”Ik ken maar één halfzware die tot op de bodem vers blijft!’ veroorloven. Een land in oorlog moet rekening houden met de moraal. niets is zo funest voor de moraal als werkloosheid. Bij de keuze tussen twee kwaden, inflatie of werkloosheid, kiest Israel voor de inflatie. Tegen die algemene achtergrond is het Een land in oorlog is per definitie materialistisch. De Israëliër wil van het leven genieten, en wel vandaag, want wie zal zeggen of hij morgen nog leeft? Daarom is hjj niet bereid ztfn materiële verlangens te beperken, zo lang er ten minste geen acute oorlogssituatie is. En daarom zal het ook uiterst moeilijk zijn de levensstandaard naar beneden te drukken, hoe nodig dat econmisch ook moge zijn. JERUZALEM Een algemene staking van verpleegsters die vandaag begint, dreigt roet in het eten van de versoberingspolitiek van de Israë lische regering te gooien. De regering van premier Rabin tracht een loon politiek door te voeren, waarbij lonen en prijzen worden beheerst. Dat is dringend noodzakelijk gezien Israels uiterst moeilijke economische positie. De bewapeningswedloop in het Midden-Oosten eet eenderde van het nationaal in komen op. Israel heeft sinds 1973 met een inflatie van gemiddeld 35 percent per jaar te maken, de reserves in buitenlandse valuta zweven al twee jaar in de buurt van de rode lijn van een miljard dollar. Het proces is aangespannen door de ouders van een zevenjarige jongen, om dat de raad van onderwijs geen garantie wilde geven dat hij niet nog eens met de karwats zou worden gestraft. In het dis trict Strath Clyde is men gespecialiseerd in het gebruik van een karwats van leer, die aan het uiteinde gespleten is. De actie van de ouders wordt gesteund door de Schotse raad voor burgerrechten. Blijkbaar niet onder de indruk van een mogelijke zaak voor de commissie in Straatsburg, besloten de onderwijs- autoriteiten van de scholen in het dis trict New Castle dat de huidige karwats onvoldoende was en een zwaardere vorm ervan geboden was. Daarover is nu een klacht ingediend bij het ministerie van onderwijs, dat zich tot nu toe echter op het standpunt heeft gesteld dat de schooldistricten hun eigen straf spelletjes mogen bedenken. Albert Long, een lid van de schoolraad voor het Strath Clyde-district en een tegenstander van lichaamsstraffen, wees op Noord-Ierland, waar „geweld alleen maar geweld” voortbracht. Maar hij was niet optimistisch over de uitslag van de stemming over het afschaffen van de karwats. Het was een emotionele zaak, zei Long. Er was veel ergernis over het ge drag van de jonge mensen en het was daarom niet aan te nemen dat men de lichaamsstraffen zou afschaffen. Long hoopt nog indruk te maken met het argument dat de karwats in Schotland niets heeft uitgericht, aangezien daar meer kinderen met de rechter en de gevangenis in aanraking komen dan waar dan ook in Engeland. EN WAT IS IN ZO’N situatie nou noig behaaglijker om mee van start te gaan dan met mantels? Als u daar mee instemt, dan kan ik u verzekeren dat Ton Diekmann daarvan een ver rukkelijke collectie in huis heeft. Mooië soepel^ flannels, lama, tweed, loden en andere fraaie materialen waren verwerkt in modellen van bij voorbeeld Jobis, Ralph, Erie en Loden Frey. Ik heb ze voor u nauwgezet bekeken en bewonderd: slank gesne den creaties voorzien van verfijnde details, zoals suède sluitbiezen, ge spjes aan de mouwen en kragen en zadelsteken. OGEN WE VERVOLGENS naar een collectie prachtige jurken, deux- en trois-pièces van zijden en wollen tricot, waarbij de Sora-modellen met hun exclusieve dessins zeker een ex tra vermelding waard zijn. Mantel- costuums waren bij Diekmann even eens uitstekend vertegenwoordigd, zo wel in mooie wollen stoffen als in velours. In de laatstgenoemde uitvoe ring werd er van Ralph een zeer mooi, driedelig zwart model getoond, bestaande uit gladde rok, vest en jasje afgebiesd met satijn. ZOALS TE DOEN GEBRUIKE LIJK duikt Ton Diekmann dan ook in zijn onuitputtelijke „goocheldoos” om nog wat extra glans aan de show te geven. Om te beginnen toonde hij van buurman Dick Bartels zelf ont worpen, leuke bonthoedjes, doch Ton had zich eveneens voorzien van grap pige vilthoeden, waarbij het model „herenhoed” uiteraard niet ontbrak. Om het geheel een extra winterse (ADVERTENTIE) n

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17