Mogelijk CHU-Kamerlid Tolman nieuw schonk Z.-Afrikaanse onderzoek militairen f 30.000 Luther King Ravage door tankwag Kennemerland 24 Problemen voor moorden op Kennedy’s en Martin Ziekte bedreigt alle iepen in Situatie bij railvervoer onveranderd M4Z04 a Half miljoen aan platen verduisterd Idtedmp linkse Belgische dagbladen ij De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. ■m Politiek en geweten 1 EMBA z^LMJDIN JUWELIERS Verhoudingen in abortusdebat steeds duidelijker Onuiist era» Russen in ruimte BEWOLKT RECEPTIEBOEKEH AGENDA Pag’"» Aantal pagina’s vandaag: Het woord is aan... WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR MMITDKN l „Gift met politieke betekenis” ■h F I i/iel Ig: g: <7 (Van onze correspondent) Uit Haarlemse fabriek mtmnfmmmmmfwmmuwm ‘esi 2 17 3.19 6.45 6.75 21, J 6 wmuurnfmrrmnfmmmumm WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 267 winter het cijfer van 300.000 zal be reiken. De minister komt tot deze, zoals hij zelf noemde, „uit de losse hand geschatte” prognose, op grond van de verwachte stijging van de «der ging 11 13 13 15 17 18 19 23 STROET-VIVO EXTRA Vivo vacuum koffie snelfiltermaling 250 gr pak van 3.63 nu Bontkracht pak 2000 gr AH pak 2000 gr Vivo Cola literfles van 99 ct. nu79 ct. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 DEN HAAG. Minister Lubbers van Economische Zaken sluit het niet uit dat de werkloosheid deze Speciale aanbieding Zaanse klokken v.a. 130,—. BIJ HOOGOVENS: Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 TeL adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. fj d Stanislaw Jercy Lee: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling-f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p.jaar f 146i,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 ct. (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) (Van onze redactie binnenland) slfs nog Tolman, voorzitter van de Nederlands- Lubbers: deze winter elf nog 300.000 werklozen rem- (ADVERTENTIE) (Zie verder pagina economie) (ADVERTENTIE) PvdA/VVD-on twerp favoriet (Van onze stadsredactie) (ADVERTENTIES) Riï^Mu|Js Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel- 32 46 50 Radio en tv Strips Kunst Modejournaal Beurs Economie Sport werkloosheid in de komende maan den. In de wintermaanden zijn meer mensen werkloos dan in de zomer. Deze seizoenwerkloosheid scheelt, volgens Lubbers, altijd enkele tien duizenden arbeidsplaatsen. vestigd ebouw, iskerk- Dage- rdags - opend. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond: Daardoor kunnen KVP en ARP voor hun gezamenlijke ontwerp niet op vol doende stemmen rekenen, ook al omdat niet alle tegenstanders van het PvdA- VVD-ontwerp zich ook voor het andere ontwerp zullen uitspreken. Met name de PPR-leden De Gaay Fortman en Walt mans en de PSP-ers Van der Lek en Van der Spek lieten weten hun stem aan geen van beide te kunnen geven. Er kwam gisteren in de eerste fase van het debat, dat tot volgende week zal gaan duren, slechts een enkele motie op tafel en wel van DS’70-ster mw. Van Veenendaal. DS’70 is van mening dat abortus niet in het ziekenfondspakket thuishoort en niet in de algemene pre mieheffing mag worden opgenomen. Vandaag zei PvdA-woordvoerster mw. Haas-Berger te vinden dat abortus gele- Deze enorme ravage was alles wat er overbleef van het centrum van het Engelse dorpje Westoning in het graafschap Bedfordshire, nadat daar een tankwagen met benzine kantelde en explodeerde. Wonder boven wonder vielen er geen slachtoffers. De directie van de drie bladen ver klaarde gisteren dat de geruchten „vol komen ongegrond” zijn. Maar toch deel de zij tevens mee dat er „beheersproble men bestaan" als gevolg van een ver minderde regeringssubsidie. Nog maar enige maanden geleden ont stond er in Vlaanderen grote beroering toen het Standaard-concern ineenstortte. De leidinggevende Vlaamse krant „De Standaard” werd toen op het nippertje gered. Maar de geruchten worden steeds hardnekkiger, dat ook bij deze krant weer ontslagen zullen gaan vallen. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, Lange Nieuwstr. 9 - Pegasusstr 56 De Sovjet-Unie heeft vandaag weer twee Russen de ruimte in gestuurd. Het zijn Valery Bikov- ski en Vladimir Aksenof die aan boord van de Sojoez 22 zijn ge lanceerd. De lancering volgt drie weken na de terugkeer op aarde van de Sojoez 21 met Boris Volinow en Vitali Scholobof die zeven weken aan boord van het ruimtestation Saljoet-5 hebben doorgebracht. Wisselend bewolkt met plaatse lijk een bui. Eerst weinig wind, morgen meest matige noorde lijke wind. Minimumtemperatu ren omstreeks 10 graden. Maxi ma circa 17 graden. Deze aubergine met neus en ge laatstrekken werd gesignaleerd op een fruitmarkt in Bay City, in de Amerikaanse staat Michi gan. Het D’66-Kamerlid Imkamp verklaar de zich als enige van zijn fractie tegen beide voorstellen. Hij zei niet de be voegdheid van het parlement te erken nen wetten aan te nemen die in strijd zijn met de bijbelse norm „Gij zult niet doden”. Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren tegen de verwachting in het begin van het abortusdebat niet bij ge woond. Wel zal hij waarschijnlijk mor gen in de Kamer verschijnen om op enkele, speciaal aan hem gestelde vragen antwoord te geven. (Zie verder pagina 2) i'iwaptaw spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl BRUSSEL (ANP). De Brusselse fe deratie van jong-socialisten is ernstig bezorgd over, wat zij noemt „voortdu rende geruchten volgens welke binnen kort drie socialistische dagbladen zonden verdwijnen”. Het gaat hier om Le Peo ple, Le monde du Travail en Le Travail. Harvey Oswald. Oswald werd twee dagen na de moord zelf neergeschoten door een nachlclubexploitant in Dallas, Jack Ruby. Volgens Ruby deed hij dit uit verbittering vanwege het wrede lot dat de Kennedy-familie had ge troffen; volgens sommigen werd Oswald het zwijgen opgelegd. De onderzoeken naar de activiteiten van de CIA en de FBI hebben al diverse malen aanleiding gegeven tot ern stige twjjfel aan de toedracht zoals de onderzoekscom missie die heeft beschreven, en onder meer is daarbij ge speculeerd dat de moord op Kennedy het resultaat was van een door Castro geïnspireerd complot. Castro zelf immers zou door de CIA moeten worden vermoord. Po gingen daartoe zijn nimmer geslaagd. Volgens betrokkenen was de CIA zelfs zover gegaan, een minnares van Castro te voorzien van vergiftigde sigaren voor het Cubaanse staatshoofd. Andere onthullingen hebben de indruk gewekt dat er relaties zouden hebben kunnen bestaan tussen president Kennedy en de Mafia, omdat Kennedy relaties zou hebben onderhouden met een vrouw die vele malen is gesignaleerd in het gezelschap van vooraanstaande leden van de Maffia. WASHINGTON. Het Amerikaanse Congres gaat ver moedelijk de moorden op president John F. Kennedy en dominee Martin Luther King jr. opnieuw onderzoeken, omdat „twijfels aan de ware toedracht” zijn blijven bestaan. Volgens de voorzitter van de Democratische meerderheid in het Huis, Carl Albert, een politiek veteraan die na de verkiezingen niet terugkeert, zou de commissie die zich met de instelling van commissies bezig houdt ai ingestemd hebben met de vorming van een nieuwe congressionele commissie voor dit onderzoek. De meerderheid voor het ontwerp van de liberalen Veder-Smit en Geurtsen en de socialisten Lamberts en Roethof zal worden gevormd door de fracties van de PvdA, WD en PPR, die elk een paar leden tellen die vinden dat het liberaal- socialistische ontwerp te ver gaat. Ver der zullen de fracties van D’66 en DS’70 steun aan het ontwerp geven, zij het dat van ieder van deze fracties een lid er anders over denkt. Een wereld zonder psychopaten zou een abnormale wereld zijn. De legalisatie van abortus provocatus is een kwestie van tijd, maar het feit dat deze ingreep in de nabije toekomst onder bepaalde voorwaarden toegestaan zal zijn maakt eigenlijk niemand en thousiast. De voorstanders van het wets ontwerp van PvdA en VVD zijn in de Tweede Kamer in de meerderheid en zo zal het in de Eerste Kamer wellicht ook wel zijn, maar dat betekent allerminst dat alle personen die bij de nieuwe •wetgeving zijn betrokken en hun best gedaan hebben om hun geweten te rij men met de maatschappelijke noodzaak, volledig voldaan zijn. Bij alle goede dingen die men over de democratie kan zeggen blijft het toch altijd een bittere zaak, dat bepaalde besluiten kunnen worden doorgedreven bij de gratie van een meerderheid. De minderheid heeft zich dan bij zo’n besluit neer te leggen, aldus luidt de democrati sche regel, maar het betekent wel dat een grote massa mensen die door de minderheid wordt vertegenwoordigd, dingen moet goedvinden die regelrecht in strijd zijn met het persoonlijke gewe ten. Alles wat de (winnende) partij kan doen om tenslotte die gewetensnood bij tegenstanders zoveel mogelijk te voorko men, mag dan niet worden nagelaten. Vandaar dat het wetsontwerp middels het Kamerdebat nog op bepaalde punten kan worden aangevuld, bijgevijld en af- gezwakt. Wie de debatten heeft gevolgd zal hebben gemerkt dat de wil om elkander zo min mogelijk te frustreren duidelijk bij de fracties aanwezig was. Dit natuurlijk ook onder invloed van het feit dat in sommige fractieleden van PvdA en WD de innerlijke strijd nog niet bleek te zijn uitgewoed. Bovendien hing als een „zwaard van Dries Damo cles” de dreiging boven de Kamer dat minister Van Agt tenslotte zou weigeren zijn handtekening onder het eventueel aangenomen wetsontwerp te zetten. Men heeft duidelijk in de zin om deze minis ter zoveel mogelijk argumenten voor een dergelijke negatieve houding te ont nemen. Want negatief zou het inderdaad zijn, omdat dan de ordening op het gebied van abortus nog weer lange tijd zou worden uitgesteld en de mogelijk heid tot ontsporingen, willekeur en mis bruik aanwezig zou blijven. De onafhankelijke rechter, die in zo’n situatie van wettelijk vacuum in inci dentele gevallen een Salomonsoordeel zou moeten vellen over de strafbaarheid en vervolging van betrokkenen, zou zich waarschijnlijk na zo’n Kameruitspraak wel aan de niet van kracht geworden maar wel aanvaarde wet houden. Maar de ellende van rellen, strafzaken, scher pe tegenstellingen in de medische wereld en een totale onzekerheid zou de samen leving worden bespaard, indien de Ka mers en de minister elkander op een compromis zouden vinden. de is, alweg;ng alle belangen niet tot een andere HAARLEM Alle iepen in Kenne merland lopen ernstig gevaar. De ge vreesde iepziekte, een schimmelinfectie die de sapstroom in de boom doet stok ken, dreigt dit jaar het iepenbestand de genadeslag te geven. Bestrijdingsmidde len werken niet. De enige remedie is: elke aangetaste boom omkappen. Bij het z opsporen van besmettingshaarden op I particulier terrein doen de plantsoenen diensten van Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Veisen en Haarlemmerliede een beroep op de bevolking. Alle zeilen moeten worden bijgezet om te voorko men, dat de epidemie catastrofaal wordt. (Zie verder pagina 5) pomp loet u en). •t» HILVERSUM Het CHU-Tweede- Kamerlid T. Tolman heeft gisteren in Johannesburg in Zuid-Afrika een bedrag van 30.000 overhandigd aan het Zuiderkruisfonds voor Zuidafrikaanse militairen. Dit heeft NCRV-verslaggever Cees van Gravendaal gisteravond telefo nisch bekend gemaakt in het TV-actua- liteitenprogramma Hier en Nu. Grote Houtstraat 164 Haarlem lel 023 31 46 05 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De situatie bij railver voer van Hoogovens, waar men vorige week een stiptheidsactie begon naar aanleiding van meningsverschillen over het beloningssysteem, is nog steeds on veranderd. Wel zijn tal van gesprekken gevoerd tussen de verschillende verte genwoordigers van railvervoer en de Ondernemingsraad enerzijds en de direc tie anderzijds, maar tot een oplossing is men nog niet gekomen. De directie acht het noodzakelijk thans tot een besluit te komen. Zij wil dat echter niet eerder doen, dan nadat eerst gesprekken zijn gevoerd met alle betrokkenen in de vier ploegen. Daarmee is dinsdag een begin gemaakt. IJmuider Courant Zuidafrikaanse werkgemeenschap, zei gisteravond in een TV-uitzending in Jo hannesburg. dat aan de gift een tweele dige betekenis gegeven kan worden. In de eerste plaats zei Tolman begrepen te hebben dat de gift vooral in materieel opzicht van belang is. „In de tweede plaats mag u er ook een politieke bete kenis aan hechten. De gift komt uit Nederland, dat nogal eens kritiek uitoe fent op Zuid-Afrika, maar u mag dit zien als een gift van vrienden”, aldus Tolman in de Zuidafrikaanse TV-uitzen ding. Het CH-Kamerlid liet er op volgen dat hij een duidelijke kentering constar teert in het denken over Zuid-Afrika in Nederland. Men loopt niet meer achter al die mensen aan die zo lichtvaardig over Zuid-Afrika oordelen en dat land veroordelen zonder een overmaat aan kennis, aldus Tolman. CHU-fractievoorzitter Kruisinga dis tantieerde zich gisteravond uitdrukkelijk van de uitlatingen van Tolman. Het geld is volgens hem niet van de CHU afkom stig, maar van de Nederlands-Zuidafri- kaanse Werkgemeenschap. Kruisinga kwalificeerde Tolmans uitspraak, dat de gift een politieke betekenis zou hebben, als „onzinnig”. Mogeljjk zal ook de moord op Robert F. Kennedy op nieuw worden bestudeerd. In congreskringen verluidt dat van de z(jde van zwarte afgevaardigden druk is uitge oefend om ook het doodschieten van Martin Luther King in het onderzoek te betrekken, dat vooral bedoeld is om eindeljjk vast te stellen in hoeverre destijds de commissie- Warren z(jn werk waarheidsgetrouw heeft verricht, of al thans in gebreke is gebleven na te gaan in hoeverre bij de moord op Kennedy sprake was van een complot in plaats van een daad van een enkele moordenaar: Lee ga’isaevd moet worden. Niet omdat PvdA een voorstander van abortus maar omdat mensen die na van beslissing konden komen, niet .gedwon gen mogen worden hulp te zoeken bij onbevoegden. Ook moet, a'.dus mw. Haas, worden voorkomen dat een arts die de ingreep wil verrichten, bedreigd wordt met strafvervolging. Mw. Haas noemde abortus een uiterst middel, een noodoplossing. Ze pleitte dan ook voor goede voorlichting over anti-conceptie. Mw. Haas zei dat de beslissing in begin sel door de vrouw moet worden geno men. Tegen een gesprek met de behan delend arts heeft de PvdA geen bezwaar, omdat hij tenslotte de ingreep moet uitvoeren en bij de besluitvorming be trokken is. Het overgrote deel van de PvdA- fractie verwerpt hot ARP-KVP-voorstel. Het uitgangspunt acht de PvdA princi pieel onjuist. Het eonfessione’e wetsont werp zou nadelige gevolgen hebben voor de volksgezondheid of voor de eerbied van de wet. De wijze waarop de over leggroep in het ontwerp is uitgewerkt, acht de PvdA in strijd met de verant woordelijkheid van vrouw en arts. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Twee werknemers van de CBS-grammofoonplatenindustrie in de Waarderpolder hebben de politie bé kend gedurende ruim een jaar bijna 29.000 grammofoonplaten te hebben ver duisterd met een totale verkoopwaarde van een half miljoen gulden. De 33-jarige Zandvoorter en de 25- jarige Zaandammer, beiden assistent- chéf van de planning vonden een afzet gebied voor de gestolen platen in Noord- Holland via twee 35-jarige mannen in Zaandam. Een van hen kon de platen ver beneden de winkelprijs verkopen in zijn platenwinkels te IJmuiden, Bever wijk en Castricum. Alle vier de mannen zijn aangehouden. De verduistering kwam aan het licht, omdat het collega’s-zakenlui was opge vallen dat er platen werden verkocht die nog niet aan de markt konden zijn en waarvoor nog geen reclame gemaakt was. Bovendien wekte het verbazing dat de platen zo goedkoop waren. (Zie verder pagina 5) DEN HAAG (ANP). Het ziet er naar uit dat het abortuswetsontwerp van PvdA-VVD in de Tweede Kamer een meerderheid zal halen. Dit werd duide lijk tijdens het debat over de abortus wetsontwerpen van PvdA-VVD en ARP- KVP, dat gisteren is begonnen en dat vandaag wordt voortgezet. Lubbers zea gisteravond voor de NCRV-televisie maar één oplossing voor onze economische problemen te zien: „De investeringen moeten omhoog, er moet meer rendement uit de onderne mingen komen. De arbeidskosten moeten in verhouding tot de produkt:estijg:ng naar beneden. De druk van de belastin gen en de sociale premies moet ook dalen”. •Hl

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1