BEVOLKING MOET ELKE AANTASTING MELDEN t’ Beest-Programma. Omroeper van IJmuiden 25-jarig Bestaan van IJmuiden I I H yi to OVER IJMUIDEN GESPROKEN... Strand „Wild spulletj Sloep D Oud-IJmuiden DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND gEKEURpj ScëAaiofi^ 6 WOENSDAG door Hans Invernizzi dan is razendsnel ingrijpen toch geboden om de verspreiding van de Vaantjes OCCASION Kever CHRYSLER op Qktjbag 1 SWcvcih&i 19C1. 7.- CENTRUM Zegt het voort. "W Kappen HAARLEM Totale uitroeiing van alle iepen in Kennemerland dreigt, wanneer de plantsoenendiensten van Haarlem, Bloemendaal, Velsen en Haarlemmerliede niet op zeer korte termijn hulp krijgen uit de bevol king. De gevreesde iepziekte, die nu al weer drie jaar huishoudt in deze contreien, zal een catastrofe veroorzaken indien niet alle zeilen worden bijgezet bij de bestrijding ervan. De inbreng van de inwoners van Ken nemerland zal hieruit moeten bestaan, dat iedereen die zieke iepen waar neemt onmiddellijk alarm slaat, want de gemeentelijke diensten kunnen het niet meer aan. Het grootste probleem vormen de iepen die op parti culiere grond staan. Ziekte in die bomen voorkomen kunnen de diensten alleen wanneer de eigenaars waarschuwen. Veelal zal het te laat zijn, maar dan is razendsnel ingrijpen toch geboden om de verspreiding van de ziekte een halt toe te roepen. KIJK 19.50 UUR,NEDERLAND I Het gaat om de vrijheid. AUTOBEDRIJVEN wA zentueld XHbreEmEnu Toen IJmuiden zich voorbe reidde op de viering van zijn vijf entwintigjarig bestaan in 1901 derhalve werden kwistig bil jetten verspreid en aangeplakt waarop het feestprogramma stond afgedrukt. Een hoogst merkwaardig feestprogramma. Het vermeldde voor de middag van de eerste november, aanvang 4.30 uur: Prijsvloeken door Kaai- ridders. Volgend onderdeel, om 5.05 uur: Scharretjes kluiven. Daarna, om 5.30 uur, zou de aan dacht uitgaan naar een Wedstrijd in ’t Vischinpakken; een toelich ting vermeldde: „Het bijvoegen van oude laarzen of dames-cor- setten is ten strengste verboden”. Het avondprogramma zou begin nen, om 6.30 uur, met weer een andere attractie: „Op ’t sluisplein bij maneschijn groot extra-num- mer, te geven door „Vodje”, be staande in ’t vertoonen der „ze vensprong”. Prysvloeken door Kaairidders. Op de markt wedstrijd in ’t rooken van pietermannen, afgewisseld dcor scharretjes kluiven. Wedstrijd in ’l visch inpakken. Het bijvoegen van oude laarzen of dames-corsetten is ten strengste verboden. Op den Noordzee-boulevard hardloopen voor jongelingen beneden 2 en boven 70 jaren. Op ’t sluisplein bij maneschijn groot exlra-nummer. Ie geven door „Vodje", bestaande in ’t vertoonen der „zeven sprong”, geassisteerd door „Rooje Jan”. Prijskroning voor aangespannen honden-vischrijtuigen. Op de meeste honden met de minste haren zal bijzonder gelet worden. Groote electrische illuminatie en buitengewone feestelijke verlichting der monumentale pomp en marktplein. Vriendenkring”, „Concordia” en „Ons Genoegen ir afLeleml’programma. Na afloop bal „Toekomst” zal een schitterende representatie dooi buiten gewone specialiteiten plaats hebben De slagers zullen specialen voorraad hebbe khiifies en worst om dc hartigheid er in te houden. “ÏÏ2aanzien da. niet afgeloopen zullen zijn, m aanmcrki 8 vele specialileile» »P elk sebied, waam» rijk is. IJMOND lepenbestand Kennemerland met Wat men niet moet doen: complete uitroeiing bedreigd (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 8 V V D Antwoordnr 1877 Den Haag (geen postzegel), tel 070 - 614121. 4.15 4 30 II 5.05 1» 530 5.50 6.30 023-378601.) 745 IJ H 1» MM 4 SIMCA door Jan ,van Baarsel hele boom en binnen de kortste tijd legt deze het loodje. Er zou nog niet veel aan de hand zijn als de jonge kevers, die uit „Nog klinkt de nagalm in mijn oren van het beuken op zijn inge- aangetast iepehout met bast en al kopen of bewaren. ziek hout meenemen uit het oos ten van ons land. stronken van zieke iepen in de grond laten zitten. Wat men wel moet doen: bij de geringste twijfel aan de gezondheid van een iep bellen naar de plantsoenendienst in de woonge- meente (zie lijstje onderaan). De gemeentelijke dienst voor de Hout, de Plansoenen mitsgaders de Begraafplaatsen in Haarlem zit aan de Kleverlaan 8, telefoon 023-258181. Vragen naar de heer Van Loenen. De plantsoenendienst van de ge meente Bloemendaal is ondergebracht in het gebouw van openbare werken aan de Brouwerskolkweg 2 in Over- veen, telefoon 023-258331. Bovag-Garantie certificaat 14 dagan proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom met keus uit vele merken In Heemstede is de plantsoenen dienst onderdeel van het gemeentelijk technisch bedrijf aan het Wipperplein 12, telefoon 023-280150. In Velsen dient men eveneens de dienst openbare werken te waarschu wen: Velserbeek 1, Velsen-Zuid. tele foon 02550-19126. e Vandaag geeft hij een portret van „Vodje”. „Als eerste en bekendste on der zijn gelijken gold hij die luisterde naar de bijnaam „Vodje”. Een grijs aard, gebukt onder de last der jaren. Feitelijk te oud voor zijn beroep als men bedenkt dat het uitgeoefend moest worden onder alle weersom standigheden en de verbinding sluis- muur-schip bestond uit een wiebelen de loopplank zonder leuntouw of enig ander houvast. Maar ja, AOW was toen nog een wensdroom en van de lucht kon hij niet leven. Doch wie hem op handen en voeten tegen een steile loopplank op zag klauteren, de linkerarm de mand met vis omklem mend, was doodsbenauwd dat hij met vis en al in de sluiskolk zou tuime len. Gelukkig waren er dan steeds hulpvaardige handen die hem veilig naar en van boord loodsten. De dienst Hout en Plantsoenen ziet in, dat dat wel wat veel gevraagd is en heeft er daarom bij het college van B. en W. op aangedrongen het weghalen van zieke iepen op kosten van de ge meente te laten geschieden. Volgens de heer Van Loenen zullen B. en W. wel toestemmen. Eigenaars van iepen zullen er niettemin altijd op achteruit gaan, want op de plek waar een zieke boom heeft gestaan kan geen nieuwe worden geplant vanwege het besmettingsgevaar. Maar, zo redeneert men bij Hout en Plantsoenen, wat gaten hier en daar is nog altijd beter dan volledige kaalslag in heel Kennemerland. De bij het artikel „Met de sloep naar IJmuiden” afgedrukte foto deed enige lezers de vraag stellen: was dit echt een sloep of was het een model? Het was een foto van een model, genomen ten huize van de heer L. van den Nieuwendij k te IJmuiden. Diens grootvader, eveneens Leendert geheten, heeft van Middelharnis uit op een sloep gevaren. Toen hij naar IJmuiden kwam nam hij een model van de MD 2 mee dat, zoals frien heeft kunnen zien, uitstekend be waard is gebleven. Grootvader Leen dert was getrouwd met Maartje de Koning. -“““I, hscft Frill van j met zjjn beroemden' zien reeds uit naar een c hun Worldshow op te slaan. En „Vodje” deed in de vroege avond ook werkelijk de zevensprong: „ze zeggen dat ik niet dansen kan, maar ik kan dansen als een edelman, dat is een, dat is twee Verder dan vier Het „Feest-Programma”, zoals IJmui den het in 1901, bij zijn 25-jarig bestaan, te zien kreeg. Het leek echt, maar was een tropisch staaltje van IJmuidense humor. Men kon Pirovano niet kwader ma ken dan door hierover luidkeels op merkingen ten beste te geven. Ook omroeper Pirovano begon met de plechtige aankondiging: „Hoort, bur gerij, hoort”. Maar kwam er veel kritiek op zijn uitspraak dan besloot moord stikken”, waarop hij zich te rughaastte naar zijn vertrouwde Vel- seroord, ver weg van de „Viskoppen”. alarm de voorkeur verdient boven geen alarm. Heel belangrijk is ook het volgende: in Kennemerland heerst de zogenoemde semi-agressieve variant van de iepziekte. Een „broertje” van de kwaal, de agres sieve variant, die vele malen venijniger is, heeft honderden bomen in het oosten van ons land weggevaagd. Hoewel de heer Van Loenen er zeker van is, dat de „ramp uit het oosten” Kennemerland eens zal bereiken raadt hij een ieder ten sterkste af iepehout waar de bast nog om zit, mee te nemen naar deze omge ving. Een klein besmettingshaardje kan in zeer korte tijd een werkelijk comple te ramp veroorzaken. „De humor was hem niet vreemd. In een oubollige bui trachtte hij ons een demonstratie van de zevensprong te geven. Gezien zijn wankelbaar evenwicht resulteerde het in enige goedbedoelde pogingen daartoe. Door zijn humor en goedmoedigheid wist hij zich populair te maken. Dit bleek wel bijzonder bij gelegenheid van zijn diamanten huwelijksfeest, toen de plaatselijke harmonie Concordia hem na afloop van een openbaar concert spontaan voor zijn woning in de Zeestraat (de latere Frogerstraat) een serenade bracht. -natstad „Zoals de bijnaam reeds aanduidt”, aldus lezer X van IJ, „hij was geen wandelende reclame voor een heren modemagazijn. Ook het gebit ver keerde in vervallen toestand, waar door het spreken ontaard was in een geslis en gesis. Dat hij het deson danks bestond in zijn vrije tijd ook nog als dorpsomroeper te fungeren, bewijst wel dat aan de toenmalige functionarissen geen hoge eisen wer den gesteld, althans wat de uitspraak betreft. De situatie in Kennemerland is mo menteel zo beroerd, dat voor zieke bo men nog maar één remedie bestaat: kappen. Het hout van de boom is overi gens niet waardeloos, maar het is wel zaak dat na het omhakken direct de bast wordt verwijderd. De iepespintke- vers gedijen namelijk in dood hout net zo goed als in levend. Particulieren, die een iep kwijt willen doen er verstandig Er staan duizenden iepen in deze om geving. Vooral Bloemendaal is rijkelijk bedeeld. In 1974 schreven we al, dat ze gevaar liepen. De dienst Hout en Plant soenen in Haarlem had toen evenwel nog goede hoop, dat de ziekte met het inspuiten van het middel lignasan kon worden uitgebannen. Diverse proeven zijn sindsdien genomen, maar de resul taten zijn bedroevend. Het middel werkt wel, maar is niet effectief genoeg. De vloeistof moet namelijk met liters tege lijk in alle bomen in het gebied worden geïnjecteerd, het liefst een paar keer per week. Behalve een uiterst kostbare is het een veel te arbeidsintensieve taak. De diensten kunnen het domweg niet aan. Bovendien is het nooit met zeker heid te zeggen of het lignasan alle houtvaten in de boom bereikt. Gebeurt dat niet, dan tiert de ziekte welig door. was. Het plaatsen van het huisje gebeurde nog geheel „op de handjes”. We hadden twee vlaggen op het dak, dat waren seinvlaggen die mijn vader bij de IJmuiden Stores had gekocht. Ze toonden de J en de K, de initialen van mijn vader." (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk bureau van dit blad met vermel ding ”Van Gat tot Stad”, telefonisch Lezer X van IJ heeft „Vodje” goed gekend. Hij heeft eerder in deze ru briek verteld over de levendige klein handel die in het begin van de eeuw werd gedreven met de opvarenden van koopvaardijschepen, wanneer de ze in IJmuiden werden geschut. Drie karakteristieke „scheeps-vishandela- ren” beschreef hij toen. De heer M. Kroonenberg te Baarn: „Op bezoek zijnde bij een oude schoolvriend in IJmuiden keek ik een nummer van uw krant in en ontdek te tot mijn aangename verrassing een artikel uit de serie Van Gat tot Stad. Gelukkig beschikte mijn vriend nog over een stapel oude kranten, waarin ik naar hartelust ging grasduinen, zodat ik na een klein half uurtje een aantal van deze verhalen rijker was. Hoewel ik oud-IJmuidenaar van een „jongere” lichting ben (jaargang 1929) was alles voor mij duidelijk herken baar en proefde ik nog helemaal de sfeer. Ik kan het slechts betreuren dat ik de voorafgaande afleveringen gemist heb en koester alleen nog maar de hoop dat deze serie te zijner tijd tot een boekje zal worden gebun deld. Tot slot dit: hoewel ik op jonge leeftijd in 1942, door de bezetters gedwongen, met mijn ouders IJmui den moest verlaten en daarna vele jaren in Amsterdam en Baarn woon de, heb ik oud-IJmuien nooit kunnen vergeten en deel ik met alle andere oud-IJmuidenaren weemoedige herin neringen en droefheid over hetgeen zinloos verloren ging.” het volgend voorjaar goed oplet ten of zich ongewone verschijnselen in de boomkruinen voordoen (gele en bruine bladeren, geringe bladvor- ming. dode takken). de larven kruipen bleven zitten waar ze zaten. Ze zoeken echter direct nieuwe bomen op, omdat die hen het beste voedsel geven. Bovendien vormen de aangetaste bomen, die soms nog lange tijd een kwijnend bestaan kunnen lij den, ideale broedplaatsen voor weer nieuwe generaties kevers. Immers, in de zieke bomen gaat de sapdoorvoer traag. De kevers zijn wel zo slim geen eieren in jonge bomen te leggen, want daarin zouden hun eitjes „verdrinken”. In Haarlemmerliede en Spaarn- woude kan men het beste het ge meentehuis bellen aan de Haarlem- merstraatweg 51 in Halfweg. Tele foon 02907-4444. Daar kan men u wel doorverwijzen. I Nog altijd bestaat algemeen het misverstand dat dit het „officiële” feestprogramma was, samengesteld door de uit vooraanstaande personen bestaande jubileumcommissie. Maar het was „nep”, een staaltje van de humor die het IJmuiden van toen kenmerkte. Het officiële programma had het gebruikelijke karakter: een aubade van de schoolkinderen, muzi kale optochten. Een hoogtepunt vormde de onthulling van de nieuwe pomp op het Willemsplein, inderdaad een zeer belangrijke gebeurtenis voor de nog zonder waterleiding levende bevolking. Tot zover lezer X van IJ. Na „Vodje” heeft IJmuiden Pirovano als omroeper gehad, die deze functie al eerder in Velseroord had aanvaard. IJmuiden moest even aan de nieuwe omroeper wennen. Het had, al dan niet gemeend, aanvankelijk nogal wat kritiek op zijn „verstaanbaarheid”, hij met de opmerking tot de geachte burgerij„Jullie kunnen allemaal de Als vrij mens wil je op waarde geschat worden Wil je werken. Verwacht je dat de overheid je aanmoedigt. Eis je goed onderwijs voor je kinderen Ben je bereid tot offers voor V~W~W sociaal-zwakken. Wil je jezelf zijn" y m Daarover vanavond meer' Kijk en steun ons.\_jN door lid te worden van de\T De iepziekte wordt overgebracht door de grote en de kleine iepespintkever, een onooglijk beestje dat zich met duizenden soortgenoten in de boom boort en vlak onder de bast zijn eitjes legt. De kever zoekt vooral jonge bomen uit, omdat hij daarin veel eiwitrijk voedsel vindt. Op zich is de kever niet schadelijk, maar de ellende is bij een invasie toch niet te overzien omdat een schimmel wordt meegevoerd, die de sapstroom de „bloedvaten” van de iep verstoord. De schimmel verspreidt zich door de IJmuiden zou IJmuiden niet zijn geweest als het alternatieve feestpro gramma toch niet werd uitgevoerd. Zo kon het gebeuren dat de vele officiële gasten, na een rondgang langs IJmuidens vormen van nijver heid te hebben gemaakt, op het Wil lemsplein terecht kwamen toen de wedstrijd in het „prijsvloeken” inder daad volop aan de gang was. Een kroegbaas had een fles jenever uitge loofd voor de vloekkampioen. Negen kandidaten hadden zich aangemeld. Het ging er bar en boos aan toe. De deelnemers overtroefden elkaar met een woordenstroom, waarvan de von ken tot op het sluiseiland spetterden. kwam hij niet; het is nu eenmaal een moeilijke dans. „Vodje” was de dorpsomroeper van IJmuiden in die tijd, toen de plaats nog geen eigen dagblad had (dat zou pas in het jubileumjaar 1926 komen; Het Dagblad, eerste nummer op 18 september). Hij liep met zijn koperen bekken door de straten, sloeg er hier en daar zo fel op dat de mensen naar buiten kwamen en begon dan zijn mededelingen met de gebruikelijke aanhef: „Hoort, burgerij, hoort”. deukte koperen bekken, gevolgd door het moeizaam uitgebrachte traditio nele „Hoort, burgerij, hoort”. Een nostalgie naar een tijd die nimmer meer in deze vorm zal terugkeren”. Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 De Kennemergemeenten zitten niet stil. In samenwerking met de dienst Staatsbosbeheer en het recreatieschap Spaarnwoude wordt koortsachtig ge werkt aan een „rampenplan” om te redden wat er te redden valt. De respec tievelijke plantsoenendiensten hebben echter hun handen meer dan vol aan de „openbare" iepen. Tijd en mankracht ontbreekt om ook besmette bomen op particuliere grond te zoeken. De oproep aan de bevolking is danook een soort wanhoopsdaad. Zolang er nog een zieke iep in Kennemerland blijft staan is het gevaar voor rigoureus rooi en niet geweken. Sterker nog: ook al zouden alle aangetaste bomen verdwij nen, dan is het nog zeer waarschijnlijk dat de ziekte het volgend voorjaar weer de kop opsteekt. Waakzaamheid blijft dus geboden. r aan het omhakken aan de diensten over te laten. Het is zaak, dat de boom letterlijk met wortel en tak wordt weg gehaald. In een „stompje” en in de wortels blijft de schimmel zitten, om daar een nieuwe besmettingshaard te vormen. De heer Van Loenen van de dienst Hout en Plantsoenen in Haarlem be grijpt, dat het voor particulieren niet leuk is een of meer bomen uit hun tuin te zien verdwijnen. Hij wijst er evenwel op, dat een zieke iep hoe dan ook dood gaat en dat het laten staan van een aangetaste boom funest is voor zijn soortgenoten. Tot nu toe moest een par ticulier het laten kappen van een boom zelf betalen. Het rooien ging al gauw een gulden of duizend kosten. Waarop aankondigingen van gemeen tewege volgden, zoals over de ver koop van vrijbankvlees, en van de commandant van het Fort, als er schietoefeningen op komst waren en de burgerij er goed aan deed de ramen open te zetten om glasschade te voorkomen. Haarlem het troep te komen geschikt terrein om Wanneer is een iep ziek? Volgens de heer Van Loenen is het ziektebeeld ook voor „leken” herkenbaar. Nu de herfst voor de deur staat en de bomen hun blad verliezen wordt het wat moeilijker, maar tijdens de zomermaanden moeten de verschijnselen duidelijk zichtbaar zijn geweest. Een zieke iep krijgt in zijn kruin gele en bruine takken. De blaadjes verdorren vrij plotseling en alleen aan de uiteinden van de takken blijft een enkel blad zitten. Dit verschijnsel wordt in vaktermen aangeduid als „de vorming van vaantjes”. Ook een geringere bladvorming dan in voorgaande seizoenen wijst op ziekte in de iep. De heer Van Loenen benadrukt, dat men ook in twijfelgevallen beslist aan de bel moet trekken, omdat loos De heer P. Kieft te Driehuis: „Het paviljoen van Kosylek stond wel de gelijk op het tweede strand van IJmuiden. Ik herinner me nog wie de bewoners waren van de strandhuisjes op dat tweede strand (omstreeks 1930): 1. kapper Kuyn, 2. de garage houder Darphoorn, 3. Broek, die z’n bestaan in de vis had.4. De Waal, werkzaam bij de gemeente .Velsen en 5. mijn vader, J. Kieft, die het bij kantoor IJmuiden van de Raad van Arbeid leidde. Huisje 6 was van Woudhuizen, van de visrokerij Neer- landia. Later kwam ook de familie Keuter. Mijn vader was begonnen met een linnen tent. Vol gens eigen ontwerp liet hij door tim merman Deelder een strandhuisje maken dat voor die tijd zeer modern l.liiHlhlen's brandweer laat zich ook niet onbetuigd. Feestelijke natie oefening heelt plaats, leder wet-t, zooal> altijd, zijn plaats. Het bezoek van binnen- en buitenlandsclie deskundigen belooft belangrijk te zijn. Een lezer te IJmuiden: „Ik heb het stukje gelezen over de schoolmeester Dijkstra die omstreeks 1916 naar Eg- mond kwam en het daar maar een „wild spulletje” vond. Dat kan ik niet begrijpen, daar ik er zelf de hele lagere school heb afgelopen vanaf 1921 ik vond dat de meester ons wel de baas was. Ik denk dat ze veel minder last met ons hadden dan tegenwoordig het geval is. We waren zo mak als wat, een heel enkele uitgezonderd. We hadden de heer Bosschaart als bovenmeester en daar viel niet mee te spotten. Wij waren zo gedwee op school omdat we ons buiten volop konden uitleven. We hadden het strand en duin voor ons zelf, daar er toen nog weinig bad gasten waren. Tegenwoordig moeten de kinderen de natuur uit een boekje leren. Wij leerden het in de natuur zelf.” Soirée Virièe in de „Csd«l>” N.B. Naar wij uil betrouwbare bron vernemen, voornemen een groote voorstelling r~* geven. Barnum Bailey i-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7