Hoe fe tefi Malta naar stembus DE ROOI J s f Rapport van Amnesty International nieuwe n! Hi IffE Molenaar, wat fijn die ijoiiriwi OllSIIII OBAM BELEGT AL JAREA MET LTTSTEKEADE REM LTATEA. BAT IS GEEA TOEVAL O Cfjalet Wenboom” BONT 17 en 18 september: Uitbreker gesnapt BUITENLAND 19 7 6 BINNEN- EN DONDERDAG 1 6 SEPTEMBER VARIA 15 nu nog tegen zomerprijzen. (Van een medewerker) T, Dit woord: BLAKER •eld Restaurant 1 en Bodega apparaat en de ervaring om een gedegen beleggingsbeleid te ontwikkelen. Een beleid dat zich vooral richt op onder nemingen, die op grond van kwaliteit en specialisatie in de loop der jaren een gunstige ontwikkeling zullen tonen. Obam reageert effektief op beursbewegingen. Obam is een middelgrote beleggingsmaatschappij. In ieder geval klein genoeg om snel en effektief op beurs bewegingen te kunnen reageren. Door een grote flexibili teit is Obam in staat een aktueel fondsenpakket samen te stellen. Goed voor een maximaal totaalrendement. Een Obam aandeel is reeds verkrijgbaar voor circa f 75,-. Als u daar meer van weten wilt, Obam beschikt over uitvoerig dokumentatiemateriaal. Dit kunt u krijgen bij het dichtst bijzijnde kantoor van Bank Mees Hope, of telefonisch aanvragen: 020- 5 27 9111. Breng tijdig uw reparaties of veranderingen. PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Voor inlichtingen: Jan G. Wester - hoven Telefoon 023-376741 of 023-372226 Beleggingsmaatschappij Obam spreiding van risico, bundeling van kwaliteit. Obam steunt op een unieke effektenresearch. De uitstekende beleggingsresultaten zijn voor een groot deel te danken aan het zeer goede effektenresearch is een al 4Ü jaar bestaande beleggingsmaatschappij waarvan de aandelen dagelijks officieel op de Amsterdamse beurs worden verhandeld. Obam streeft naar een evenwichtige combinatie van vermogensgroei en inkomen, met het accent op vermogensgroei. Reeds vele jaren boekt zij uitstekende resultaten. Vergelijkt u maar: Sinds 19Ó6 nam de intrinsieke waarde per aandeel gemiddeld 6% per jaar toe. En het dividend werd in die periode ononderbroken verhoogd met gemiddeld 614% per jaar. Dat is geen toeval. Medewerking Dit woord: BEKNIBBELEN Ondanks de mooie zomer moet u nu toch aan de winter gaan denken. Dit woord: WOONACHTIG Dit woord: KATHEDER Dit woord: NUTTIGEN Dit woord: KIESKAUWEN Wüstelaan 75 Santpoort Voormalig pied a-terre van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, waar op klassieke wijze specialité s gekookt en geserveerd worden Recepties, diners, fondue-, barbecue- en cocktail-parties ver zorgen wij exclusief in partijen huis „Be sètorterij” Suberge banoubs „ï3e ®ilenboom” „Se Lanbauer” i dient die elkaar er S V, (ADVERTENTIE) 'y. 7. f.s onder redactie van Bé ter Maat van i op lage blouson ziet u gerealiseerd in dit pak van wit wollen natté gecompleteerd met een wit satijnen kap en werd ook voor dit seizoen door Frans Molenaar gecreëerd. w er uit onverdachte, deling en ook nog mantels van hand- gesponnen schapewol, die menigeen deed zuchten van verlangen om zo'n exemplaar te bezitten. voldoen, precies, (ADVERTENTIE) Directe afschaffing van de gewoonte om gevangenen af te voeren naar zoge naamde „safehouses”, niet geïndentifi- ceerde plaatsen van ondervraging.' Onmiddellijke vrijlating van alle ge vangenen die meer dan een jaar zonder aanklacht of proces vastgehouden zijn. Amnesty International’s missie naar de Philippijnen bestond uit Thomas C. Jones, advocaat uit de Verenigde Staten en Wen-Hsieng Huang, onderzoeker van Amnesty International in Londen. Zij bezochten de Philippijnen van 22 no vember tot 5 december 1975. Naast knibbelen staan twee ver wante woorden: knabbelen en kibbe len. Beknibbelen is eigenlijk: ergens aan knabbelen, ergens kleine stukjes afhalen, iets verkleinen, ergens op afdingen, aan iets tornen. Daar ko men allerlei betekenissen uit voort, deels gunstige, deels ongunstige. Vroeger kon men iets diep beknibbe len in de zin van: iets nauwkeurig onderzoeken, iets uitpluizen. Ongun stiger is al: iemand bedillen, d.w.z. bevitten. Maar tegenwoordig verstaan wij onder beknibbelen alleen: op krenterige wijze proberen iemands loon te verkleinen, op kleingeestige wijze afdingen. Een kinderspel waar bij men van een bosje stokjes telkens een moet wegnemen zonder dat de OOK LAAT MOLENAAR NOG steeds nijvere Belgische vrouwen ste vig met de breipennen tikken en dat resulteerde in truien met zeer rui me mouwen op strakke manchetten. Eveneens veel ruimte in de boven stukken die werd opgevangen in een „boord van even onder de taille tot even boven de knie.” Verder zag ik voor u heerlijk gebreide mantels in de van Frans alom bekende vlakver- tiquemodellen in roulatie, uitgevoerd in katoen vanaf 98 gulden. In de coutprecollectie heb ik ze kunnen bewonderen in wollen crêpe en in ruwe zijde. deze kap. die en zwart satijn was, willen omschrijven als een elfenmuts of iets lijkt uit een science fiction- verhaal. Maar dat is nou ook weer niet zo belangrijk. noemde. Ik zou tevens in wit NA FRANS MOLENAARS weinig succesvolle experimentele projekten- show in Amstelveen van vorig seizoen, slaakte ik de verzuchting: „Nooit meer op zondag. Doe het alsjeblieft zoals voorheen weer op dinsdag.’ Mijn goede vriend Frans heeft het mij niet met zoveel woorden gezegd, maar schijnt die oprechte hartekreet wel in zijn goedwillende oren te heb ben geknoopt. Zijn herfst- en win- tershow- hield hij nu weer als van ouds in eigen huis en op dinsdag. Het was weer ouderwets gezellig en over zichtelijk en zeker niet het minst belangrijke was, dat hij als eerste Amsterdamse couturier een waarlijk verrassende collectie openbaarde. Mijn liefje, wat wil je nog meer. IN ELK OPZICHT VERRASSEND De betekenis van het woord woon achtig is gewoon: wonende, gevestigd. Maar de vorm is eigenaardig. Het achtervoegsel -achtig immers bete kent in het Nederlands bijna altijd: gelijkende op. Men noemt een kleur blauwachtig of een stof fluweelach tig. Die betekenis past in het geheel niet bij woonachtig. Toch hebben wij met hetzelfde achtervoegsel te ma ken. In het Duits luidt het -haftig en in deze vorm zijn al vroeg aan het Duits de woorden heldhaftig, man haftig en krijgshaftig ontleeend. Ons woonachtig is eveneens van Duitse oorsprong, maar is pas in de 19e eeuw uit het Duits overgenomen. Vandaar dat de vorm is: woonachtig en niet woonhaftig. De eigenlijke be tekenis van -achtig is: hebbend, dat ziet men ook in vreesachtig en twij felachtig. Woonachtig is dus: een wo ning hebbend. Het Griekse voorzetsel kata bete kent: naar beneden; het werkwoord hezomai is: gaan zitten. Een katheder is dus een meubelstuk waarop men zich neerlaat, een zetel. Het woord is via de Latijnse vorm cathedra tot ons gekomen en is een woord uit de kerkelijke taal. Het is dus in de eerste plaats een bisschopszetel, van daar het woord kathedraal voor: kerk waarin de bisschop zijn zetel heeft, hoofdkerk van een bisdom. Algeme ner betekent katheder: spreekgestoel te en wel bepaaldelijk het spreekge stoelte vanwaar een hoogleraar zich tot zijn studenten richt. Vandaar dat met het woord katheder ook wel het hoogleraarschap zelf wordt bedoeld. Een heel ander woord dat met kathe der vaak verward wordt is katheter met een t. Dit is een medisch instru ment waarmee urine wordt afgetapt. ROME (AP). De Italiaanse politie heeft opnieuw een lid van een Italiaanse stadsguerrillabeweging gegrepen die vo rige week samen met negen andaren ontsnapt was uit een gevangenis. De gesnapte uitbreker, Giuseppe Sofia, was de zesde voortvluchtige van het groepje die door de politie opnieuw ge vangen genomen is. Sofia is lid van de Gewapende prole tarische Eenheid (NAP) die in de afgelo pen jaren een aantal bomaanslagen heb ben gepleegd en die voorts de verant woordelijkheid hebben opgeëist voor de moord op de procureur-generaal van de stad Genua enkele maanden geleden. Het werkwoord blaken betekent: branden, gloeien, licht verspreiden, schitteren. Het komt bijna steeds in vaste verbindingen voor zoals: in bla kende gezondheid, in blakende wel stand, hij blaakt van ijver of van woede. Hierbij hoort natuurlijk het werkwoord blakeren, dat eigenlijk betekent: voortdurend of hevig bla ken. Men gebruikt het voor: zengen, verschroeien. Het zelfstandige naam woord luidt blaker, een woord dat in he’ Middelnederlands voorkwam in de oorspronkelijke betekenis: datgene wat brandt en licht verspreidt dus: een lamp. Bij uitbreiding gebruikte men het later ook voor: een fakkel, een toorts. Nu wordt blaker nog ge bruikt voor een kandelaar met èen kaars, een schoteltje met een oor of handvat waarop een kaars geplaatst wordt. Evenals de kaarsverlichting zelf is het woord blaker bezig te verdwijnen. Eveneens uit de collectie van Frans Molenaar is dezë handgebreide trui in zwart met wit; de ruimte van het bovenstuk wordt vanaf de heup tot even boven de knie gevangen op een nauwsluitende „boord”. FRANS MOLENAAR WAS ECH TER nog niet aan het eind van zijn mode-latijn. De tweede nieuwe lijn die hij introduceerde was de lage blouson e n laag betekende in dtit geval tot over de heup. Bij pakken van fijne wollen stoffen kwamen de ze blousons uitstekend tot hun recht op de strak gesneden rokken met onafzienbare splitten middenvoor. afgevaardigden van de autoriteiten welwillende andere bewegen, heet knibbelspel. Dat dit ook een kibbelspel is weet iedereen wiens kinderen het wel een» spelen. BRILJANTER gaat het nog worden als Frans ze reversible maakt in ver schillende kleurstellingen. Je zou een mathematicus moeten zijn om uit te rekenen wat je daar allemaal mee kunt doen. Als u dan voorts nog bedenkt dat onze inventieve couturier zijn collectie schakeljurken ih kort en lang brengt met en zonder zij- splitten en met en zonder mouwen, dan lijkt het mij zo dat een modebe wuste vrouw zal staan te popelen om daar eens mee te gaan experimente ren. Deze jurken komen ook als bou- AMSTERDAM Op de Philippijnen werden sinds de afkondiging van de staat van beleg, in september 1972, door president Marcos, ruim 50.000 mensen gearresteerd, van wie nu nog ruim 6000 zonder enige vorm van proces gevangen worden gehouden. Nuttigen is afgeleid van nuttig en nuttig is afgeleid van nut. Letterlijk betekent nuttigen dus: met nut, met voordeel gebruiken. Die betekenis kwam vroeger dan ook voor. Hooft vertelt dat plunderaars met hun buit vluchtten om die elders te nuttigen, terwijl er sprake is van kostbaarhe den en huisraad. Later is de betekenis verengd tot: zich spijs en drank te nutte maken, dus: verorberen, opeten. Het woord wordt alleen in deftige stijl gebruikt. Het hier genoemde ver orberen betekent niet alleen hetzelf de, maar hoort ook op andere wijze bij nuttigen. Oorbaar betekent name lijk: nut. Vondel spreekt over ’s Lands oorbaer en bedoelt: het voordeel, het nut van de Staat. Vroe ger kon verorberen precies als nutti gen betekenen: gebruiken, tot een bepaald doel aanwenden. Ook in dat opzicht stemmen beide woorden over een. Het is natuurlijk verleidelijk het eerste deel van de samenstelling kies kauwen op te vatten als: bestanddeel van het gebit, kauwtand, maaltand. Daarvoor pleit ook het woord kauw- tanden dat vroeger werd gebruikt in dezelfde betekenis waarin wij nu kieskauwen bezigen, namelijk: treu zelend en met een zekere tegenzin eten. Maar er is meer voor te zeggen het woord te verbinden met het bij voegelijk naamwoord kies dat vroe ger ook werd geschreven: kiesch en dat ook voorkomt in kieskeurig: moeilijk te voldoen, veeleisend, nauwnemend, precies, fijn onder scheidend. Men moet dan aannemen dat iemand die zit te kieskauwen een zo fijne smaak heeft dat hij elk hapje dat hij in de mond steekt, keurt, onderzoekt. Er* is voor beide verkla ringen iets te zeggen, maar de tweede verdient de voorkeur. De belangrijkste partijen zijn de soci- aal-democraten van premier Dom Min- toff en de conservatieve Nationalistische Partij. Men verwacht een nek-aan-nek- race. Bij de in juni 1971 gehouden algemene verkiezingen behaalde de Malta Labour Party (MLP) 28 zetels. De Nationalisti sche Partij (NP) kwam met 27 zetels uit de bus. Doordat daarna een volksverte genwoordiger van de NP overliep naar de MLP is de verhouding nu 29-26. Er zijn ongeveer 180.000 stemgerech tigden, onder wie 27.000 personen tussen 18 en 21 jaar, die voor de eerste maal stemmen. Een van de grootste problemen waar voor de nieuwe regering gesteld wordt is de economische consequentie van een eventuele opheffing van de Britse (NA- VO)-basis op het eiland. Als de sociaal democraten winnen, zal premier Mintoff het in 1979 aflopende contract op grond waarvan de basis door Engeland en de NAVO wordt gehuurd niet verlengen. De huuropbrenst is veertienmijloen pond sterling per jaar. Mintoff is van mening dat Malta tegen die tijd economisch sterk genoeg is om het gemis van deze som op te vangen. Malta werd in 1964 een onafhaneklij- ke republiek binnen het Britse Gemene best. Het heeft een bevolking van nog geen 400.000 zielen. BELANGRIJK IS ECHTER WEL vast te stellen dat Frans Molenaar ons met deze herfst- en wintercollec tie iets geheel nieuws heeft gebracht. Wij kunnen daar bijzonder blij mee zijn, want zoiets was weer eens hard nodig in het van tijd tot tijd zo bloedarme modewereldje. „Martelingen politieke gevangenen Philippijnen” Hoewel de kant van de medewerking ondervonden en er sinds het rapport aan de Philippijnse autori teiten is overhandigd ongeveer 25 gevan genen voorlopig zijn vrijgelaten en tegen vier van mishandeling beschuldigde mi litairen een proces wordt gevoerd, duren arrestaties en martelingen voort, aldus Amnesty. De organisatie doet in haar rapport 15 aanbevelingen aan de Philippijnse auto riteiten tot herstel van de mensenrech ten. (tot 1972 waren de Philippijnen een republiek met een uitgesproken constitu tionele traditie-) Enkele van deze aanbe velingen luiden: Het instellen van een onderzoek naar de gedragingen van 88 politiefunctiona- voor dit seizoen was de lancering van de zogenoemde schakel-jurk. Met de ze vondst creëerde Frans Molenaar een volkomen nieuwe lijn, nadat hij tien jaar lang zijn befaamde tentmo- del in alle mogelijke variaties had beproefd. Wel zij hierbij even aange tekend dat hij die tentlijn beslist nog niet helemaal overboord heeft ge gooid. Waarom zou hij ook? Nu ech ter het volle licht van de schijnwer per op die nieuwe schakeljurk. Stelt u zich daarbij een halve jurk voor; voor- en achterpand met een schou- dernaad, een armsgat, asyfrtmetrisch van lijn doordat de panden vanaf de hals aan de ene .kant tot in de taille van de andere zijde zijn gesneden en waar dan het voor- en achterpand aan elkaar worden gestrikt. Die halve jurk gedragen op trui en pantalon is al erg goed, maar twee halve jurken is nog veel beter. Ja, gaat u daar maar eens even voor zitten om dat tot u door te laten dringen. Amnesty International, een internatio nale organisatie die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen, constateert dit in een gisteren verschenen rapport dat is opgesteld door twee leden die van 22 november tot 5 december 1975 een be zoek hebben gebracht aan de Philippij- nen. Amnesty International spreekt in dat rapport van „wijdverbreide, syste matische marteling, zelfs buitengewoon wrede mishandeling van politieke gevan genen”. De twee afgevaardigden van Am nesty International hebben op de Philippijnen politieke gevangenen in verscheidene gevangenissen gehoord. Af zonderlijk afgelegde verklaringen over ondervragingen door militairen en poli tie op verschillende tijdstippen zouden duidelijk met ming zijn. MET GOUDLAMÉ HAALDE FRANS Molenaar nogal wat grapjes uit om de avonduurtjes wat op te vrolijken. Zo liet hij bijvoorbeeld een lage goudlamé blouson dragen op een goudfonkelende panty, verdwijnend in korte gouden hooggehakte laarsjes. Het hoofd werd omsloten door een goudlamé „motorkap”, zoals hij het rissen die zich schuldig hebben gemaakt aan marteling van gevangenen. Dit on derzoek dient te geschieden door een onafhankelijke, in alle openheid kende commissie neutrale personen bestaat. VALETTA (Reuter, UPI) Op Malta vinden op 17 en 18 september verkiezin gen laats voor een nieuw parlement. Het zetelaantal van het nieuwe Huis van Afgevaardigden is uitgebreid tot 65, tien meer dan in het vorige, dat na een zittingsperiode van vijf jaar is ontbon den. in overeenstem- De nieuwe van de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15