Ajax tevreden met minimale overwinning SPORTIEF ie CABAL Ltll II Ajax wil ruil CABALLU Jl Lx* Caballero. Anders dan andere. F h 11 K ml DONDERDAG 1 6 SEPTEMBER 19 76 31 SPORT Zakelijk J Hecht Problemen Blunder Grootspraak C I GAR ETTF r Genadeslag Overtredingen Complimenten - Ibr 1 BK.' it DOCHERTY (Van. onze sportredactie) MARC SERNÉ. Schiller (Oos). Toeschou- ït. (ADVERTENTIE) Goedenavond! - i Van der Mierden i Roda JC maakte denkfout wedstrijd tegen Manchester United. Buchan en Greenhoff komen te laat. Arnesen, die Krol met een voortreffelijke één-twee com- gespannen toe. Linksonder vreugde bij de Ajacieden, verbijstering bij Macari. Scheidsrechter wers: 25.000. Opstellingen Ajax: Schrijvers, Gluic. Krol. Hulshof, Van Dord, Notten, Schoenaker, Dusbaba, Erkens, Geels en Arnesen. betekende in dit gang”. Roda JC trad bondscoach v an Anderlecht: Ruiter. Van der Eist, Van- dendaele. Broos en Dockx. Haan. Coeck et. Vercauteren. Ressel, McKenzie (Pau- mers) en Rensenbrink- gestuit worden ten koste van een hoek schop. Van der Lem bracht de bal hoog in het strafschopgebied. Nanninga kopte hoger dan zijn bewaker Broos en toen kreeg Johan Toonstra een kans die hij schitterend benutte (0-1). Rensenbrink stelde met een boogbal Vercauteren in de gelegeneheid 1-1 te laten aantekenen. De klap in het Roda JC-team was nog niet verwerkt toen Rensenbrink opnieuw toesloeg. Dit keer nam hij hoogst persoonlijk de treffer voor zijn rekening- ofschoon de bal via de voet van Pfeiffer in het Kerkraadse doel belandde. WINNEN WE DIK” AMSTERDAM Eindelijk speelde de uitzonderlijke klasse van Ruud Krol weer eens een doorslaggevende rol in een belangrijke wedstrijd van Ajax. Niet alleen voor de Joegoslavische oefen meester Tomislav Ivie maar eveneens voor zijn collega Tommy Docherty. Ivic: „Krol heeft de afgelopen maanden niet zo goed gevoetbald als vanavond. Niet alleen omdat hij uiteindelijk deze wed strijd met een doelpunt voor ons beslist heeft maar nog meer omdat hij de verdediging formidabel heeft georgani seerd. We hadden tenslotte vier voetbal lers die nog nooit een Europa-cupwed- strijd hadden gespeeld en dus kwetsbaar waren. Krol heeft ze met zijn routine uitstekend opgevangen”. Het doelpunt waarvan slechts had kunnen dromen minuten tot stand. Ook Ivic realiseert zich dat terdege. De Joegoslaaf echter: „Het belangrijkste is dat we in Manchester koel en zakelijk blijven spelen. Dat is moeilijk voor dit elftal dat veel minder ervaring in Euro- pa-cup wedstrijden heeft dan vroegere teams van Ajax. Aan de andere kant is deze overwinning zeer belangrijk voor het zelfvertrouwen. Zeker na zo’n slech te wedstrijd tegen Sparta. Die geringe ervaring kan ons in Engeland opbreken. Maar een snelle goal kan wonderen doen. We zijn nog lang niet uitgescha keld”. Want met name in de eerste vijfen veertig minuten van dit duel bewees het Engelse elftal dat het in potentie tot uitstekend voetbal in staat is. De beide centrum-spitsen Pearson en Mc Ilroy vormden een onophoudelijk probleem voor het duo Dusbaba-Hulshoff en het was voornamelijk aan de hecht gegroe peerde muur van verdedigers voor het doel van Schrijvers te danken dat Uni ted al niet meteen in dit eerste duel orde op zaken stelde. De manier waarop bijvoorbeeld de uiterst getructe Hill Ajax’ rechtervleugelverdediger Gluic al- 11 kanten uitstuurde voorspelt weinig goeds voor de return op Old Trafford. Docherty: „Die 1-0 is niet genoeg voor Ajax. Het is afgelopen met die club. Thuis krijgen we een enorme ondersteu ning van 60.000 toeschouwers en dat is voor deze jonge ploeg net genoeg om Vleugels te krijgen”. Hoewel Bert Jacobs zijn spelers met name in de zo dramatisch voor Roda verlopen eindfase te netjes vond spelen, was het juist Anderlecht-coach Ray mond Goethals die de Limburgers ervan beschuldigde zijn ploeg de kans niet te hebben gegeven om te voetballen. „Steeds maar weer die overtredingen. Ik ben ervan overtuigd dat Roda met dit soort krachtvoetbal binnen twee maan den ten onder gaat”. In het vaak harde gevecht liepen de Roda-spelers Ehlen, Toonstra en Nanninga geel op. t erwijl Haan en Vercauteren bij Anderlecht een zelfde straf opliepen. Anderlecht had even moeite om deze klap te verwerken. De Brusselse equipe gelouterd in het Europa-Cupvoetbal schrok van de durf die het Ker kraadse team in deze beginfase ten toon spreidde. Het elftal uit de Belgische hoofdstad herstelde zich wel, uiteraard, maar een echt gevaarlijke aanval kon niet op touw gezet worden- Ehlen gaf Rensenbrink weinig kans, Pfeiffer scha kelde McKenzie grotendeels uit en zowel Blatter (tegen Ressel) alsook Toonstra (tegen Haan) bracht met een straffe dekking Anderlecht tot wanhoop. Daar bij kwam dat ausputzer Ziegler een bijzonder sterke partij speelde. Roda JC-trainer Bert Jacobs verweet zijn defensie na afloop van het enerver ende duel -.het niet gebruiken van hun hersens. „Verscchillende spelers bleven vlak voor het einde nog netjes voetbal len. Ze hadden in die laatste minuten de bal natuurlijk de tribunes in moeten jagen”. Raymond Goethals speelde in wan hoop zijn laatste troef uit. Hij haalde McKenzie uit de ploeg en liet met nog 20 minuten te spelen Guido Paumers opdraven. De blessuretijd was echter reeds een minuut oud alvorens de ach terstand genivelleerd kon worden. De opstellingen: Roda JC: Geilman, (v.d. Mierden), Ehlen, Pfeiffer, Ziegler en Blatter. Meuser, Toonstra en Advo caat, Van der Lem, Nanninga en Ver meulen. Roda-trainer Bert Jacobs ziet zijn te am op eigen veld niet kansloos. ,,Een 1- 0-overwinning is genoeg. Maar Ander lecht zal zeker na vanavond flink wak ker zijn geschud”. Rob Rensenbrink noemde de tegenstand van Roda niet zo verrassend. „Ze staan toch aan kop in de competitie. Ik meen het echt wanneer ik zeg dat we het in Kerkrade erg moeilijk zullen krijgen”. Bert Jacobs kwam al na acht minuten tot stand. Gerard van der Lem stond aan de basis van dit vroege succes. Zijn rush kon slechts (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL. De blessuretijd werd Roda JC ten slotte fataal. In de drie extra minuten die de Ierse scheidsrechter Carpenter liet spelen, kwam Anderlecht eerst op geljjke hoogte en het was Rob Rensenbrink die uiteindelijk zijn ploeg op de valreep de volle winst schonk. In het stormachtige alles-of-niets-offensief kon Roda JC’s derde doelman Jo van der Mierden, die in de tweede helft voor Geilman in het veld was gekomen, niets meer uitrichten nadat zijn verdediging onnodig in de fout ging. Grootspraak van een Schot of de rea liteit? De waarheid ligt ergens in het midden. Manchester United maakte gis teravond wel duidelijk dat het elftal thuis tot grote verrichtingen in staat moet zijn. Maar daar ligt tevens Ajax grote mogelijkheid. Zoals bekend is het elftal momenteel het minst kwetsbaar wanneer het team met twee spitsen (Geels en Arnesen) kan opereren. Zelfs thuis tegen Manchester hanteerde Ajax zijn inmiddels bekende counter-tactiek en dat leverde gisteravond enkele uitstekende mogelijkheden op. Bijvoor beeld die keer toen Arnesen, wel veel balverlies maar een van de weinige voetballers bij Ajax, die individueel in staat is om iets met een bal te doen en niet onmiddellijk afspeelt om de angst en onkunde te camoufleren, een keer geraffineerd zijn directe opponent Ni- choll uitspeelde en Geels bediende. De kopbal van Ajax’ uitstekende centrum spits, die in het huidige Ajax-concept te geïsoleerd staat en daardoor minder scoort, kon alleen door een fortuinlijke vuisthandeling van doelman Stepney on schadelijk worden gemaakt. Zoals Stepney ook uitstekend ingreep toen de onvermoeibare en ijverige Not ten, via een een-twee combinatie met Arnesen, alleen op de Manchester-goalie afging. Uitgespeelde mogelijkheden die Manchester zich niet zo gemakkelijk schiep. Ruud Krol: „De realiteit is dat we tot nu toe in belangrijke uitwedstrij den steeds een goal hebben gemaakt. Misschien lukt dat in Manchester weer. Ik heb Manchester de laatste jaren thuis niet meer zien spelen maar ik kan me voorstellen dat het elftal daar het nodi ge geweld kan ontketenen. Ik heb het team vorig jaar alleen in Indonesië mee gemaakt en in het voor-seizoen tegen AZ gezien. Het blijft natuurlijk een gevaarlijk elftal. Zeker thuis. Zodat dit resultaat niets zegt. Europa cupwedstrij- dn moet je altijd zien tegen de achter grond van een return. En die is nu toch wel heel erg mistig”. Manchester United: Stepney, Nicholl, Green hoff, Bucan, Houston. Daly, Macari, McIlroy. Coppell, Pearson en Hill. Daarom wenste Docherty ook niet te veel aandacht te besteden aan de grote blunder van de Oostenrijkse arbiter Schiller, of liever van diens grensrechter Steinbrecher. Enkele minuten na rust loste de opgerukte vleugelverdediger Houston namelijk een schot dat vanaf de zijlijn en de vuisten van de graaiende Schrijvers ruim achter de doellijn be landde. Een zuiver doelpunt. Schrijvers griste de bal echter vliegensvlug terug en de tijden van „lucky Ajax” keerden weer, toen Schiller alle terechte Engelse protesten rustig negeerde. Docherty: „Het zou natuurlijk beter zijn geweest als we hier een goal hadden gescoord. Maar het maakt weinig uit. Thuis win nen we dik”. Ook Anderlecht schuwde het grove spel niet. Doelman Van der Mierden werd onder meer vol in het gezicht getrapt door Jean Dockx. De Europa- Cuphouder had de overtredingen ook nodig om het plotselinge verlies aan voetbalkunde enigszins te compenseren- En ook op het conditionele vlak hadden de Brusselaars, verrassend genoeg, een achterstand op de ploeg uit Kerkrade. „THUIS binatie assisteerde, kijkt eveneens Het doelpunt van Roda in de wedstrijd tegen Anderlecht: Johan Toonstra schiet, Jean Dockx ziet machteloos toé. Manchester ziet dat duidelijk anders. Het elftal zakte in de tweede helft ver terug omdat het zich uiterst tevreden met een 1-0 achterstand toonde. Een tegenslag die het team enkele minuten voor rust incasseerde toen de ver opge- ,rukte Krol, via een uiterst gewiekste een-twee combinatie met Arnesen, het Manchester-strafschopgebied binnen wandelde en vervolgens Stepney kans loos liet. Docherty treiterend: „Dat was een stomme verdedigingsfout. Dat moet Krol in Engeland eens proberen. Ik denk dat hij daar niet eens de middenlijn overkomt. We spelen zaterdag tegen Middlesbrough. Dat is een goede oefen wedstrijd. want dat is ook zo’n verdedi gend ingesteld team als Ajax. Ik snap Ajax ook niet. Wie gaat er nu in zijn thuiswedstrijden zo verdedigend voetbal len? Zo jaag je het publiek toch weg. Wij hebben tenminste nog vijfenveertig minuten met aanvallend voetbal gepro beerd om er iets van te maken. Maar voor een goede wedstrijd heb je twee teams nodig. Ajax was evenals wij te vreden met 1-0. Dat mag toch niet als je thuis speelt?” Ajax heeft echter heel andere proble men. De vereniging kan zich financieel geen uitschakeling in de eerste ronde van de Europa-cup permitteren. Daarom moet het team noodgedwongen op resul taat spelen. En hoewel het elftal gistera vond bij lange na geen uitgebalanceerd geheel vormde, qua voetbal slechts bij vlagen een voldoende haalde, is elimina tie ook nog niet het geval. Hoewel Docherty tenslotte meent: „Ajax heeft AMSTERDAM. Ajax heeft zijn I zinnen gezet op Heini Otto van FC I I Amsterdam. Voorzitter Dé Stoop van j I FC Amsterdam heeft woensdagavond I verklaard dat hij een voorstel heeft I ontvangen Otto te ruilen voor een I drietal spelers van Ajax: Helling, Das I en Wickel. Met een grimmige trek op zijn gezicht haalt de opgerukte Ruud Krol uit voor Ajax’ enige en tevens beslissende doelpunt in de l Toch gaf Jacobs wel toe dat hij voor de aanvang van het Europa-Cup-II-duel voor een 2-1-nederlaag tegen de huidige bekerhouder had willen tekenen. Ook na de verrassende triomf op Feyenoord en met de aan de lies geblesseerde doelman Geilman in de beginopstelling leken slechts weinigen de ploeg uit Kerkrade in de hel van Brussel een kans te geven. Het -wonder” bleef echter uit. De treffer van Johan Toonstra na amper acht minuten spelen had wel de basis gelegd voor een enerverende voetbalslag (vijf gele kaarten), maar bleek tenslotte te weinig voor een overwinning. „Het is gewoon jammer dat we op deze manier de boot zijn ingegaan”. Merkwaardigerwijs refereerde ook Tommy Docherty aan de klasse van Krol, waar het zijn eigen, eveneens nog zeer onervaren, jonge elftal betrof. Do cherty: „We hebben een aantal uitste kende spitsen. Maar ze zijn nog jong. Zo’n Krol is dan voor die jongens toch een speler die in de finale voor de wereldbeker tegen West Duitsland ge speeld heeft. Een hele grote voetballer, waartegen ze nauwelijks initiatief dur ven ondernemen. Ik begrijp dat wel. Maar op Old Trafford wordt dat toch wel anders”. Het feit dat Krol („het is logisch dat het in dit soort wedstrijden tussen zulke jonge elftallen op ervaring van ouderen aankomt”) in een excellen te vorm verkeerde heeft Ajax er tegen Manchester United grotendeels doorge sleept en het elftal aan een 1-0 overwin ning geholpen. geen alternatief. In Engel"'11 v t Js t negentig minuten verdedigen voor die ploeg”. Maar juist dat vormt op dit moment uitgerekend de enige kracht van het team. Rob Rensenbrink, de man die zijn club voor de zoveelste keer voor het thuisfront beschermde”, had grote be wondering voor de Limburgers, die de laatste weken ook in de vaderlandse competitie al tot zulke verrassende da den kwamen. ..Het is een knappe ploeg. Die Ehlen heeft me goed afgestopt. En steeds correct. Dat kon je van a ndere Roda-mensen niet zeggen. Weet je, en toch vind ik het zielig voor zo’n ploeg dat ze nog verloren”, aldus Rensenbrink, die de mannen van Jacobs dankte voor de gemaakte denkfouten. Andere ploe gen hadden alle ballen buiten het veld geschopt, zij bleven voetballen en dat geval wel hun onder- de ploeg van de ex- de Belgen, Raymond Goethals, onbevangen tegemoet. Na de grote onzekerheid rond het meespelen van doelman Geilman, de held afgelopen weekeinde in het Feyenoordstadion, was het een verademing voor alles dat Roda was dat de eerste doelman toch het veld betrad, waarmee hij zijn verdediging met name in de beginfase de zo nodige rust schonk. s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31