Gemayel Nyerere toont zich uiterst pessimistisch Basken weer aan het werk VS willen straf Prins Paul van In Friuli angst en moedeloosheid Westduitse staatssecretaris in kader Lockheedkwestie naar Washington van dreigt met offensief Joegoslavië overleden voor omkoping buitenlanders Compensatie voor nabestaanden van doden vliegramp Speciale rechtbanken worden afgeschaft NA NIEUWE AARDSCHOKKEN: SWAPO HALLO’ KIKKER PYGMALION BINNEN- EN BUITENLAND 2 DONDERDAG SEPTEMBER 19 7 6 1 6 nst luk eis log am iter gen ing len nje liers hun itiek par :tk hun hun die dge- een jn door Nico Scheepmaker! Ijes (Van onde redactie buitenland) JOHANNESBURG-DAR-ES-SALAAM De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henri Kissinger geeft zijn „vredespendel” door zuidelijk Afrika 50 percent kans van slagen. Na zijn gesprek met de Tanzaniaanse president Julius Nyerere probeerde Kissinger giste ren in Dar-es-Salaam de indruk weg te nemen dat de achtergrond van zijn reis vooral Amerika’s vrees voor het oprukkende Moskou- communisme in Afrika is. Wedijver VS-Rusland rond Kissingers Afrika-pendel U Slechts een hoge berg puin rest er nog van een gebouw in de Italiaanse plaats Maiano. die toen bijna duizend slachtoffers eiste. V Kylstra beschrijft hoe vader Bell zich in Canada vestigt, en hoe zijn zoon, op zoek naar de verschillen tussen de stemheb bende en de stemloze medeklinkers (op zoek dus naar betere methoden om zijn dove pupillen, waaronder de ook nog blin de Helen KeUer, spreken te leren) ten slotte terecht komt bij een membraan die trillingen opvangt en met behulp van een ijzeren tongetje en een elektromagneet omzet in inductiespanningen, het principe van de telefoon. Op een zitting van de Koninklijke Academie te Amsterdam, waar over deze nieuwe vinding wordt gesproken, deelt de eerdergenoemde prof. Donders mee dat het mogelijk is gebleken om met behulp van door de telefoon opge wekte spanningen een zenuw van een kik ker (dit meest geplaagde dier der schep ping) zodanig te prikkelen dat de kuitspier samentrekt. Nu bestond in die dagen, ondanks de naam van de uitvinder van de telefoon, de telefoonbel nog niet, zodat het een pro bleem was hoe je iemand aan de telefoon kon roepen. Donders, die de tekenfilmse rie The Flintstones toen nog niet gezien kon hebben, kwam met het idee daarvoor een kikker te gebruiken. Men diende daar toe de pees van de kuitspier van het dier met de pal van een wekker te verbinden, de draden van de telefoon over de zenuw te leggen, en als iemand dant „ho” riep (of bijvoorbeeld „hallo”) aan de andere kant van de lijn, zou de spier de pal wegtrekken waardoor de wekker zou aflopen. Bij zorgvuldig gebruik van de kikker, zo meende Donders, zou deze zeker 24 uur bftiikbaar blijven (nu begrijp ik waar al die kikkers in mijn huis vandaan komen!). BILBAO (Reuter, UPI). De werkne mers in het Spaanse Baskenland die sinds maandag staken uit protest tegen het doodschieten van een arbeider bij een betoging, hebben besloten vandaag het werk te hervatten, mits geen represailles tegen hen worden genomen. i er mor een ■eid. het een inse Iran eeft 'oor ar. een >rde elen mds hter slid. Kissinger die zei dat Amerika de bevrij dingsbewegingen in Namibië en Rhodesië De bevingen werden gevoeld in de West duitse stad Frankfurt (570 km noordelijk), de Joegoslavische stad Zagreb (200 km oostelijk) en in veraf liggende Italiaanse steden als Genua en Florence. In het Rhodesiche grensplaatsje Umtali heeft Ian Smith gisteren het congres van niet bij voorbaat als „communistisch” beschouwt, meende echter dat de stand punten niet per definitie „onoverbrug baar” zijn. Anders was ik niet aan deze reis begonnen, aldus zijn laconieke com mentaar tijdens een persconferentie in Dar-es-Salaam. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken dr. Hilgard Muller heeft de zwarte opstanden van de laatste maanden het resultaat van een „langdurige, inter nationale anti-Zuidafrikaanse campagne” genoemd. Hij meende dat het niet toeval lig is dat juist in deze week van druk diplomatiek verkeer een goed georgani seerde stakingsgolf losbreekt. Volgens Muller is het nu het moment om een definitieve oplossing voor de problemen van zuidelijk Afrika te vinden. Vertragin gen noemde hij „rampzalig”. De prins die in St. Petersburg, het tegenwoordige Leningrad, werd geboren, was van 1934 tot 1941 regent voor de minderjarige koning Peter de Tweede. Diens vader, koning Alexander de Eerste van Joegoslavië, een oom van prins Paul, werd op 9 oktober 1934 te Marseille ver moord door Kroatische nationalisten. Bij deze aanslag verloor ook de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Barthou het leven. Het besluit tot hervatting van het werk werd genomen door arbeiderscomités in Het ontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. President Ford is van mening dat het moeilijk zal zijn de bepa lingen van het ontwerp ten uitvoer te leggen. Hij wil liever meer publiciteit geven aan gevallen van omkoperij. wat er in staat, en dat ze dat ook niet kan bedenken. „Wat ik weet, is dat Hauser en Strauss eens boezemvrienden waren en dat nu niet meer schijnen te zijn”, aldus Schmidt. Als bekend heeft Hauser Strauss en diens partij, de CSU, ervan beschuldigd smeer geld vn Lockheed te hebben aangenomen. De Frankfurter Rundschau van giste ren meldt dat een vroegere employé van het ministerie van defensie, overste Fritz- herbert Dierich, in 1959 kritiek heeft uit geoefend op het feit dat de onderhandelin- gen met Lockheed over de Starfighter- aankoop uitsluitend werden gevoerd door juristen van het ministerie, zonder dat er Gemayel is gisteren in Cairo door presi dent Sadat van Egypte ontvangen. In de Egyptische hoofdstad waren vertegen woordigers van de Libanese moslems en christenen bijeen om na te gaan hoe er een eind aan de burgeroorlog in Libanon gemaakt kan worden Gemayel zou gezegd hebben dat de rechtse eenheden de gebieden in de ber gen zullen bevrijden en het westelijke deel van Beiroet zullen aanvallen als de Pales tijnse guerrillastrijders in Libanon zich niet houden aan het akkoord van Cairo uit 1969, dat hun onder meer verbiedt buiten de kampen wapens te dragen. Gemayel, wiens falangisten de grootste rechtse organisatie in Libanon vormen, gaf voorts te kennen dat de rechtsen onge twijfeld zullen overgaan tot een militaire actie op grote schaal als Syrië er niet, in mocht slagen langs vreedzame weg een einde aan het huidige conflict te maken. De Spaanse minister van justitie, Lan- delino Lavilla, gaf gisteren te kennen, dat speciale rechtbanken, zoals de tribunalen voor de openbare orde die wijlen generaal Franco had opgericht om politieke mis drijven te behandelen, zullen worden afgeschaft. Volgens de bewindsman zul len voortaan alle justitiële zaken door de gewone rechtbanken worden afgedaan. De uitkering zal zonder verder dralen worden gedaan. militaire en technische deskundigen bij waren. Precies een maand na zijn protest is Dierich uit zijn functie van „Beschaf- fungsreferent” voor vliegtuigen verwij derd. Overste Dierich verklaarde tegenover de Frankfurter Rundschau dat hij de toenmalige minister van defensie Franz Josef Strauss op de voor een deel onzicht bare en gedeeltelijk onzinnige regelingen in het Lockheed-verdrag wilde wijzen. Strauss zou hem toen in principe gelijk hebben gegeven, maar tevens hebben gewezen op de grote moeilijkheden die met het afsluiten van het contract ge paard waren gegaan. „Wij zijn blij dat het nu is gebeurd”, had Strauss destijds gezegd. ster- tden ing- i zei- n de mee iten- aan de Bondsdag te geven, zo zij dat tenminste wil. De vraag is nu of de Amerikanen deze opvatting, dit begrip van „toepassing van de wet” honoreren en dus de Lockheed- documenten aan de Westduitsers geven. Kanselier Schmidt heeft daar goede hoop op, want „Nederland en Japan hebben het immers ook gekregen”. Schmidt zei nog dat zijn regering in het geheel niet weet WASHINGTON (DPAJteuter) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen dat voorziet in een gevangenisstraf van twee jaar maxi maal en een boete van 10.000 dollar voor het omkopen van buitenlandse functio narissen of een poging hiertoe. BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche verzekeringsmaatschappij Dunav is gisteren met de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij Inex-Adria overeen gekomen 35.000 mark uit te keren aan de nabestaanden van elk der 107 Westduitse toeristen die zijn omgekomen in de ergste botsing in de lucht uit de luchtvaartge schiedenis. uit oc- eze ijn net ift. {een >mst •nde hou- >mst g,zo stad >pen nge de i een ucht van lera- igen ouw ogte men i de irge- irige ;van i. De 1 bij role, niet het ood- htie de vde rbe- Met aar den mit- lend het dag aan nzit- een nge- Kissinger en Nyerere zijn het bepaald niet eens over de wijze waarop Namibië onafhankelijk zal moeten worden. Nyere re meent dat dit een zaak tussen de Nami- bische - en door de VN erkende - bevrij dingsbeweging SWAPO en Zuid-Afrika is. Kissinger echter stelt zich achter de zgn. constitutionele onderhandelingen in Windhoek, waar SWAPO niet aan mag en wil deelnemen, en blank en gematigd zwart om de tafel zitten. Hallo’ Met. de lezer van het woord „hal lo”’ Hebt u maandagavond The Bell Telephone Jubilee Spectacular op de tele visie gezien/ met Bing Crosby en Liza Minelli en tientallen andere telefoonabon nees’ Dat was ter gelegenheid van het feit dat 100 jaar geleden de telefoon werd uitgevonden, door Alexander Graham Bell. In feite gebruikte hij het woord „tele foon” niet toen hij patent aanvroeg op zijn „Improvement in Telegraphy”, evenmin als Elisha Gray, die op precies dezelfde dag (14 februari 1876) op hetzelfde patent bureau in Washington bescherming aan vroeg voor zijn „New art of transmitting vocal sounds telegraphically”. Ik ontleen al deze gegevens overigens aan een artikel in PP van dr. P. H. Kylstra, directeur van het Universiteitsmuseum in Utrecht, de stad waar prof. Donders in de 18e eeuw zijn pionierswerk op het gebied van de oogheelkunde maar ook de foneti- ca verrichtte, en waar Café Hammers (Neude, G 55) al in 1877 adverteerde met „Bell’s Telephon. Dagelijksch in werking te zien. De draad Ucht over het dak van ’t huis”. >en eht tad cht id ler ig- >or- de rul ing jke hd •re en /as 'an de trijfël De verboden Spaanse vakbonden heb ben gisteren de legalisatie-plannen van de regering voor deze bonden verworpen. Woordvoerders van de belangrijke onder grondse vakbonden zeiden dat zij de plan nen van premier Suarez om hen in de officiële vakbeweging op te nemen niet kunnen aanvaarden. De illegale bonden willen volledige afschaffing van de door de regering beheerste vakbeweging. Basauri en Sestao, twee voorsteden van het industriële centrum Bilbao. Volgens een communiqué zullen de werknemers van verdere demonstraties afzien. PARIJS (AFP) Prins Paul van Joe goslavië is gisternacht in bet Amerikaan se ziekenhuis in de Parijse voorstad Neuilly aan de gevolgen van een langdu rige ziekte overleden. Hij was 83 jaar. UDINE (UPI, Reuter, DPA). Twee zware, ook elders in Europa gevoelde aardschokken hebben gisteren in het Noorditaliaanse district Friuli nieuwe rampspoed toegevoegd aan de nog nau- Het dodental van woensdag - voorlopig zeven - valt tegen dat van vier maanden geleden in het niet. De psychologische gevolgen voor de al zwaar getroffen bevolking zijn echter ernstig. Angst en moedeloosheid heersen in het gebied, waar ongeveer 45.000 mensen die hun huizen op 6 mei verloren nog in tenten kampen verblijven Het was Bell’s vinding, die zou uitgroei en tot dat ding dat meestal in gesprek is. Het aardige is, dat hij geen ingenieur of technicus was, maar spraakleraar: logo pedist en hoogleraar in de fysiologie van de spraak, om het deftiger te zeggen. Zijn vader, Melville Bell, was ook al een befaamd logopedist en zoon van een toneelspeler en spraakleraar. Alexander Graham Bell had het dus niet van vreemd. Melville Bell’s samenwerking met logope dist Henry Sweet en foneticus Alexander J. EUis (beiden Engelsen, net als vader Bell) inspireerde George Bernard Shaw tot het schrijven van „Pygmalion” (,J4y Fair Lady”), waarbij Henry Sweet model stond voor Higgins! BEIROET (Reuter, DPA). De Libane se falangistenleider Pierre Gemayel heeft gisteren met een offensief tegen bet door de linkse Libanezen bezette weste lijke deel van Beiroet gedreigd als de Palestijnse eenheden die samen met de linksen strijden, niet naar hun kampen terugkeren. Inmiddels heeft Franjieh, de aftredende president van Libanon, de Libanese pre mier Karami de portefeuilles van defensie en financiën ontnomen. Hij benoemde de uiterst rechtse Camille Chamoen die al buitenlandse en binnenlandse zaken beheert, tot minister van defensie en Georges Skaff, de hoofdredacteur van een christelijk blad, tot minister van financiën. Nu heeft dit begrip een elastische inhoud. Bondskanselier Schmidt bijvoor beeld vindt dat er ook sprake van „toepas sing van de wet” is als er bijvoorbeeld een parlementaire onderzoekingscommissie wordt gevormd, die moet nagaan of bepaalde politici steekpenningen van Lockheed hebben aangenomen. Van onze kant, zo zei Schmidt gisteren, bestaat belangstelling om het materiaal eventueel (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BONN. Volgende week gaat de Westduitse staatssecretaris van justitie Gunter Erkel naar de Verenigde Staten om te onderhandelen over de eventuele overgave van Lockheed-documenten aan de bondsregering. Op 10 juli van dit jaar is een overeen komst geparafeerd tussen Washington en Bonn, waarin staat dat West-Duitsland alleen dan over de documenten van de SEC-eommissie kan beschikken als aanleiding bestaat om „de wet toe te passen”. Dat betekent dus dat er in geval van overgave strafrechtelijke implicaties zijn. Volgens woordvoerders van het. Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Jakob Malik, de Russische ambassa deur bij de Verenigde Naties, zich per soonlijk tot Afrikaanse diplomaten gewend om Kissingers Afrikaanse plan nen in een kwaad daglicht te stellen. De Russische ambassade heeft deze beschul digingen onmiddellijk tegengesproken. Volgens een functionaris kan Malik moei lijk een „sabotagecompagne” tegen Kis singers Afrikareis hebben gevoerd omdat hij sinds juli voor een medische behande ling in de Sovjet-Unie verblijft. Gisteren verschenen alleen in de pro vincie Biscaja al 80.000 arbeiders niet op het werk, waardoor o.a. bij de grote staal fabriek Altos Hornos, de scheepswerven en drie dagbladen in Bilbao voor de derde achtereenvolgende dag niet werd gewerkt. Aan deze door linkse vakbonden georganiseerde illegale staking namen in totaal ongeveer een kwart miljoen men sen deel. Dat beiden, op diezelfde historische dag voor datzelfde loketje verschijnend, het woord „telefoon” niet gebruikten, is eigenlijk merkwaardig, omdat eerdere uitvinders dit woord wel gebruikt hadden voor hun uitvindingen die ons begrip „telefoon” steeds meer benaderden. De Duitser Huth in 1796 (systeem van spreek buizen), de Fransman Sudre in 1828 (een signaaltrompet), ene Wheatstone in 1832 (stelsel van houten staven), ene Romers- hausen (holle spoorstaven), en tenslotte Reis in 1860 voor de eerste elektrische „toontelegraaf” Zij allen gebruikten het woord „telephon”, reden misschien voor Bell (en Gray) om hun uitvindingen die beladen naam niet mee te geven op 14 februari 1876. zijn Rhodesische Front-partij verslag uit gebracht van de besprekingen met Vor- ster. Journalisten werden zorgvuldig bui ten de deur gehouden; zij konden alleen zorgvuldig geselecteerde informatie krij gen op persbijeenkomsten. Umtali, dicht bij de grens met Mozambique, wordt zwaar bewaakt door de Rhodesische luchtmacht en commando's. Het plaatsje is meermalen vanuit Mozambique beschoten. Smith en de 600 afgevaardigden van zijn partij lijken vastbesloten niet toe te geven aan de Amerikaanse druk om bin nen twee jaar de macht over te dragen aan een zwart meerderheidsbewind. Het is nog zeer onduidelijk of Smith volgende week, wanneer hij in Pretoria opnieuw met Vorster, en naar wordt verwacht ook met Kissinger, spreekt, doorslaggevende concessies zal doen. De algemene ver wachting is dat het blanke minderheidsre- gime meer plaats in het parlement zal inruimen voor gematigde zwarte stam hoofden. De autoriteiten denken dat er 200.000 nieuwe -daklozen zijn toegevoegd aan de 45.000 mensen die sinds mei verblijven in tentenkampen, die onlangs door zware stortregens in modderpoelen zijn veran- welijks verwerkte grote ramp van 6 mei derd. De schokken hebben ook in Joego slavië schade veroorzaakt. Uit het Slo veense district Tolmin, dichtbij de Itali aanse grens, kwam het bericht dat daar meer dan 600 mensen dakloos zijn geworden. Kissinger en Nyerere hebben gisteren niet veel meer gedaan dan elkaar verslag uitbrengen van gesprekken die zij respec tievelijk met de Zuidafrikaanse president Vorster en de staatshoofden van de front lijnstaten Mozambique, Angola, Bots wana en Zambia de vorige week hebben gehad. Nyerere en zijn vier Afrikaanse collega’s willen de steun van de verdeelde bevrijdingsbewegingen in Rhodesië opvoeren, zolang Smith weigert conces sies te doen. „Wij zijn niet op een anti communistische kruistocht, maar op zoek naar vreedzame oplossingen voor de problemen in dit deel van het Afrikaanse continent”, verklaarde Kissinger, die zich op deze reis het liefst laat omschrij ven als een soort boodschappenjongen met bemiddelende opdracht. De democratische senator Frank Church wiens commissie van onderzoek het omkoopschandaal van de vliegtuigfa briek Lockheed aan het licht bracht, noemde het ontwerp te zwak. Hij had alle betalingen m verband met transacties met het buitenland openbaar willen maken. Zijn voorstel werd echter door de Senaat verworpen. Kissingers Tanzaniaanse gesprekspart ner, president Julius Nyerere, toonde zich nadat hij gisteren met de Amerikaan had gepraat, uiterst pessimistisch. Hij zei pas enige hoop op een vreedzame ontwikke ling in Rhodesië en Namibië te kunnen koesteren, wanneer Kissinger na zijn gesprekken in Pretoria met de toezegging komt dat Smith in Rhodesië bereid is de macht over te dragen aan een zwarte meerderheidsregering en Vorster zijn troepen uit Namibië wil terugtrekken. Maar dan moeten er eerst wel wonderen gebeuren, voegde hij daaraan toe. De autoriteiten zijn voorbereid op een exodus van mensen die vier maanden geleden nog vastbesloten waren in hun vaak gedeeltelijk verwoeste huizen te blijven. Vrachtwagenkolonnes stonden gisteren klaar om degenen die thans weg willen te vervoeren naar opvangcentra in de bad plaatsen Lignano en Grado. De autoritei ten overwegen onderdak voor vluchtelin gen uit Friuli te gaan vorderen als hotels en pensions daar onvoldoende capaciteit blijken te hebben. De twee zware schokken van gisteren, de pieken in een aanhoudende reeks tril lingen, registreerden respectievelijk 6.3 en 6.4 op de twaalfpuntenschaal van Richter. De verwoestende schok van 6 mei had een kracht van 6.9. Een gecharterde DC-9 van Inex-Adria botste vorige week vrijdag boven de omgeving van Zagreb met een Trident van British Airways, waarbij alle 176 inzittenden om het leven kwamen. Giste ren werd voor de slachtoffers in Zagreb een plechtige herdenkingsdienst gehouden. President Nyerere van Tanzania begroet dr. Henry Kissinger bij diens aankomst in Dar Es Salaam.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3