IJmondgemeenten leggen nadruk <)"k erils,l”t' woorden in de avondzitting op zelf bouwen van woningen Hoogovens: „Eiba”-brief is om diverse redenen teleurstellend Verplaatsing van produktieonderdelen technisch mogelijk, economisch niet Echte diefstal van imitatie bontjassen Elf miljoen ton ruwstaal per jaar is vereiste ONDERNEMINGSRAAD HOOGOVENS AKKOORD MET UITBREIDING Autodief kwam zich melden een dagje uit ’t Vinkennest OVERLOOP HIELP BEVERWIJK, HEEMSKERK EN VELSEN NIET „Het staal wordt duur betaald” I IJMOND 19 76 SEPTEMBER 1 6 DONDERDAG L (Van een onzer verslaggevers) Noodzaak IJMUIDEN „Een bijzonder teleurstellend stuk” zo noemde dr. M. Albrecht, sprekend namens de (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De meeste woorden welke woensdagmiddag en -avond tij dens de hoorzitting over de „Nota Uitgangspunten” werden gesproken, hadden betrekking op de uitbreiding van Hoogovens en de bescherming van het milieu. In de middaguren kon de deputatie van Hoogovens daarop reageren. De woordvoerders die ’s avonds voor de microfoon traden moes ten daarvan verstoken blijven, omdat die deputatie daar niet voor was uitgenodigd. Die laatstgenoemde categorie woordvoerders waren diverse inspraakgroepen en de Vereniging Milieudefensie. Wat Hoogovens be treft, te dien aanzien bestond in eigen kring geen verschil van mening. De leden van Constructief Overleg, de Industriebond CNV, de Unie BLHP, de AVHHP en de VHHP zeiden unaniem vóór uitbreiding te zijn; de le den van de Ondernemingsraadsfracties Industriebonden NW/NKV deden hetzelfde, maar dan wel een uitbreiding mits wordt voldaan aan allerlei te stellen eisen. en met tot een stuk over Hoog- (Zoals bekend is „Eiba” tegen uitbreiding van Hoogovens en wil het kleinere bedrijven in de provincie voor staalverwerking; alsmede ertsvoorbereiding en ruw- staalproduktie in ontwikkelings landen). „Verder is het schrijven ook inhoudelijk teleurstellend” zo vervolgde dr. Albrecht „om dat de consequenties en de nadelen van het voorgestelde niet zijn afge wogen tegen de voordelen”. directie IJmuiden van Hoogovens, de brief welke „Eiba” (de stichting Evangelie en Industrie en de stich ting Bedrijfs-Apostolaat IJmond) met betrekking tot Hoogovens had toegezonden aan Provinciale Sta ten van Noord-Holland en de di rectie van Hoogovens en waarover wij dezer dagen berichtten. „Te leurstellend omdat deze brief juist komt van een groepering welke zo sterk aandringt op overleg welke nu zonder overleg Hoogovens komt tot een standpuntbepaling ovens”. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) lat of ■ng ële in ijd de >n- op le ers eft iun >k- ise tan zo- ip_ ta- er- ei- in- het iet in die is- lar m- ers tor en. tar al- lan sr- ?e- an te er de iet SANTPOORT. Het kennelijk bezig zijn met uitladen van een vrachtauto op de grens van Bloemendaal met Sant- poort-Zuiid vannacht om drie uur, kwam een van de omwonenden hoogst eige naardig voor. Hij belde de politie, welke bij haar aankomst alleen maar kon vaststellen dat de vrachtauto was open gebroken. Nader onderzoek wees uit, dat een deel van de lading: imitatie bontjas sen, was gestolen. OOK DE IJMOND heeft nu haar hoorzittingen door de Staten over de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied gehad. Er waren er twee, beide in „De Schouw” in Velsen-Noord. Een in de middaguren, voorgezeten door C. Machielsen (VVD) en een in de avond, waarbij mr. drs. H. W. Korte (CDA) de leiding had. Twee zittingen onder verschillende leiding dus, het geen merkbaar was. In de middagzit- ting werd consequent de vraagstelling gericht door de Statenleden, was er ook geen discussie; in de avondzitting werd discussie mogelijk gemaakt aan het einde van de avond. Overigens boden geen van de beide zittingen nieuwe perspectieven. De woordvoerders van de groeperingen, gemeenten en Hoogovens hebben zich in hoofdzaak bepaald tot hetgeen zij al eerder hebben kenbaar gemaakt en hebben vraagtekens geplaatst bij de problemen en dat waren er nogal wat waarmee zij te kampen heb ben. Veel daarvan waren bovendien op gelijke golflengte afgestemd, zodat er tal van doublures waren. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Omstreeks drie uur vannacht trof de bemanning van een surveillerende politieauto op het par keerterrein bij het station Santpoort Noord een geparkeerde Golf personen auto aan, waarvan een ruit was inge slagen en bij nader onderzoek de bedra ding was doorverbonden. Dat het een gestolen auto betrof, was niet moeilijk te constateren. Twee uur later stapte op het hoofdbureau van politie een 18- jarige jongen zonder vast woon- of ver blijfplaats binnen met de boodschap: „als jullie iemand zoeken die er met een Golf vandoor is gegaan, dan ben ik dat”. Zijn verder gedrag was voor de politie aanleiding de knaap in verzekerde be waring te stellen. sterk in. Velsen is nagenoeg volgebouwd. Er wordt loyaal meegewerkt aan de overloop, maar de mogelijkheden zijn beperkt. Voor velen is „overlopen” te kostbaar, ongewenst of onmogelijk. Vel sen kan zelfs niet meer de eigen ambte naren en onderwijzers helpen. Door da- IJMUIDEN. De ouden van dagen zullen het dit jaar moeten stellen zonder het uitstapje dat hen jaarlijks wordt aangeboden door de watersportvereni ging IJmond. De organisatoren van deze trip namen dit jaar 60 kinderen mee uit ’t Vinkennest. Zowel deze brief als enkele vragen van Statenleden, deden de Hoogovens- directeur verder mgaan op een eventuele mogelijkheid om passend in het gehele werkgelegenheidvraagstuk bedrijfsonder delen naar elders te verplaatsen. Voor zo ver de vraag betrekking heeft op bedrijfs onderdelen die een schakel vormen in de productieketen, moet het antwoord sim- aldus de heer Al en al- moet worden neergelegd en elders dient dan een nieuwe te worden opgebouwd. Met daarbij de consequentie van twee maal overslaan. Dat betekent verder plus minus 15 miljoen extra kosten alleen op de grondstoffen. En dan mag men ook niet vergeten, dat de afvoer van bijvoorbeeld dikke plaat van elders, niet alleen moeiilijker, maar ook duurder wordt dan nu. „Natuurlijk”, aldus dr. M. Albrecht, „is het mogelijk allerlei dingen te verplaatsen, maar dan moeten wij wel een dikke portefeuille met geld krijgen uit het potje van de heer Lub bers”. IJMOND. De drie IJmondgemeen- tebesturen waren het woensdagmiddag tijdens de hoorzitting in „De Schouw” eens over in ieder geval twee belangrij ke zaken, die aan de orde komen in de Nota van Uitgangspunten Amsterdam- Noordzeekanaal. Dat was allereerst dat de overloop naar Alkmaar geen oplos sing is voor de woningproblematiek in de IJmond en ten tweede dat men geen „neen., liet horen ten aanzien van de uitbreiding van Hoogovens, zij het dat Velsen ervan uitgaat, dat het een „ja mits wordt voldaan aan een aantal Namens de laatstgenoemde groeperin gen sprak de heer Van Roeden. Hij benadrukte dat NVV-NKV bepaalde wensen hebben, welke voortkomen uit hun overtuiging dat in een democratie, zoals die in Nederland functioneert, ook het economisch handelen onder demo cratische controle van de samenleving dient te worden gebracht. Daarom moe ten de werknemers van Hoogovens de gewenste conrolemogelijkheden krijgen. Verder kan naar hun mening een defini tief oordeel van hun kant pas worden gegeven als er concrete adviesaanvragen aan de Ondernemingsraad zijn voorge legd. Van belang werd genoemd de uit breiding van de werkgelegenheid en de bijdrage aan d e lokale, regionale en nationale economie, zoals die is aangege ven in het denkmodel van Hoogovens. Het Provinciaal Bestuur zal daarom ze kerheid daarvan moeten hebben vooral eer men besluit dat Hoogovens kan uit breiden. NVV-NKV vragen zich af of de voor gestelde uitbreiding van de werkgelegen- Zaterdag worden de kinderen getrac- teerd op een uitstapje met een rond vaartboot door Haarlem. Tijdens het tochtje zullen limonade en snoeperijen ruimschoots voorhanden zijn. Na de rondvaart zal een bezoek worden ge bracht aan de speeltuin bij Linnaeushof. ling van de gemiddelde woningbezetting is Velsen al van 68.000 inwoners terug gelopen naar 64.000 Het voorzieningsni- veau wordt ernstig aangetast als deze teruggang zich voortzet. Daarom wil Velsen bouwen in de Velserbroekpolder. Dan echter wel getemporiseerd. In elk geval zodanig, dat de burgerij ziet en weet dat het de gemeente ernst is. Vervolgens lichtte de burgemeester het „neen” van Velsen tegen een Voor haven nog eens toe en merkte op. dat Amsterdam-loco hoopt op meer scheep- reparaties bij aanleg van een Voorhaven, namelijk één op elke vier schepen. De scheepvaartstatistiek over 1975 wijst uit, dat van de 930 zeeschepen uit de buiten haven van Hoogovens elf schepen door gingen naar Amsterdam. Dat is 1,2 pro cent. Van de 59 schepen boven 40.000 brt. gingen er drie naar Amsterdam. Dit is 5,1 procent. Alles indien het bij die elf en drie ook ging om reparatie. Velsen gaat akkoord met uitbreiding van Hoogovens, mits.aan eisen wordt voldaan. Wat het milieu betreft staat onvoldoende vast, dat Hoogovens zal kunnen voldoen aan de te stellen voor waarden. Over samenhang-met uitbrei ding dan wel van nieuwe PEN-centrale is niet voldoende in de Nota te vinden. Ten aanzien van de werkgelegenheid meende de burgemeester dat men werk nemers uit Amsterdam kan recruteren indien het beleid ten aanzien daarvan ook gericht is en de verbindingen Am- sterdam-IJmond beter worden, bijvoor beeld door een pendeldienst Hierna gingen de woordvoerders zoals ook later in de middag en avond het geval was nader in op enkele onderdelen van hun betoog, naar aanlei ding van vragen van de Statenleden. Velserbroekpolder als ten oosten van Rijksweg 9 (Heemskerk). „Het is geen hobby-isme van de IJmondgemeenten, deze zaak iedere keer weer ter berde te brengen” aldus de heer Roozen. Op de zaak van de overloop ging ook Velsens burgemeester drs. J. Reehorst Vanuit Wijk aan Zee kwam nadruk kelijk de noodkreet, dat door de kust aanpassing de recreatiemogelijkheid voor duizenden verloren zal gaan. En daarmee ook een bestaande leefgemeen schap welke dateert uit de dertiende eeuw. „Laat men toch lering trekken uit het verleden”. Een andere spreker twijfelde aan de objectiviteit van Provinciale Staten. Ook hij wees op Groningen, dat onder een VVD-commissaris van de koningin der gelijke eisen had gesteld. „Wat mogen wij dan wel verwachten van de PvdA- commissaris van de koningin hier” riep hij uit. En hij besloot met een knikje naar Heijermans’ regels: „Het staal wordt duur betaald”. Het standpunt van Hoogovens over de Nota, alsmede over de gemaakte opmer kingen werd bekend gemaakt door dr. M. Albrecht, voorzitter van de directie IJmuiden. Hij zette uiteen, dat diverse oude in stallaties op de nominatie staan om te worden vervangen. Zij zijn verouderd, houden de ontwikkeling van het pro- duktieproces tegen en werken veelal mi lieuverontreinigend. Vervangen leidt als regel tot een zekere capaciteitsvergro- ting en tevens tot minder verontreini ging van het milieu. Een natuurlijke ontwikkeling komt uit op een produktie- niveau van tien tot elf miljoen ton Komende tot een eventuele mogelijk heid om de bestaande productie ten dele te verplaatsen - de richting welke ook „Eiba” voor ogen staat; merkte dr. Al brecht op dat puur technisch bezien het walsen van plakken op een andere plaats mogelijk is. Dan blijft echter wel de vraag overeind staan of het econo misch mogelijk zal zijn. In Estel-ver- band is men al vier jaar bezig met het onderzoeken van mogelijkheden tot pro ductie van halffabrikaten in het buiten land. Niet minder dan acht projecten werden daarbij onderzocht. Daarvan vie len er zes om diverse redenen af en van de mogelijkheden voor de twee overige kan nog steeds niet worden gezegd. Overigens staat voor de ontwikkeling van zoiets 10-15 jaar aanlooptijd. Ten aanzien van de ertsvoorbereiding is het Het gezondheidsonderzoek werd door verschillende sprekers als bijzonder be langrijk aangemerkt. De overheid werd verweten hier in gebreke te zijn geble ven. Een van de sprekers merkte op dat Hoogovens zich schuldig maakt aan grondstofverkwisting, daar een groot deel van de productie niet noodzakelijk zou zijn voor het dagelijks levensonder houd. Hierop ontspon zich een discussie met de voorzitter over het gebruik van de woorden „verbruik” en „verkwisting”. Dezelfde spreker vond het maar vreemd dat in deze tijd van energiebesparing gesproken wordt over uitbreiding van de grootste energieverbruiker: Hoogovens. mogelijk een Pelletfabriek elders neer te zetten. Maar dan moet deze wel staan aan het beginpunt van een overslag- route. Brengt men een Pelletfabriek naar een ontwikkelingsland, dan ont staat de situatie, dat er een pellet- aanvoer komt van erts van één soort. Dat is in de huidige bedrijfsvoering zeer bezwaarlijk, sterker gezegd: niet reali seerbaar. Wil men naar het gebied langs het Noordzeekanaal, dan ontstaat ook daar een zeer onaantrekkelijke propositie. Een. groot deel van de infrastructuur waarmee miljoenen gemoeid waren, Zo waren er, die meenden dat uitbrei ding van Hoogovens de kwetsbaarheid van dit gebied nog groter maakten, door de eenzijdigheid van de industrie. Daar om spreiding van werkgelegenheid. Ook de overloop kwam er niet gunstig af. Het drukt op de mensen die hier wer ken: toename verkeer; reiskosten voor rekening van het gezin; vermoeidheid als men op het werk of thuis komt; weinig Of geen sociaal contact. Een van de spreeksters noemde de „Nota” een tipische mannennota, omdait aan de vrouwen geen aandacht wordt besteed. Bezorgdheid was er over het ontbre ken van stringente milieueisen. Zij be staan in wezen ook niet. Groningen heeft ze wel gesteld en aan het adres van de provincie klonk het verwijt dat Noord-Holland niet de moeite heeft ge daan de eisen in het buitenland te verzamelen. Van de zijde van de Staten leden werd er daarna op gewezen, dat de Groningse eisen door geen enkele wet worden gedekt. pel „neen” luiden brecht. Uit transporttechnische warmte-economische overwegingen leen ad is dit onmogelijk. Te denken valt dan nog aan mogelijkheden om afdelin gen in de kantoorsfeer te verplaatsen of afdelingen die niet dwingend aan de productie gebonden zijn. Het overbren gen naar elders zou aanzienlijke proble men opleveren uit het oogpunt van communicatie en transport. „Wij moeten een dergelijke overplaatsing als bijzon der onaantrekkelijk aanmerken. Ook voor de IJmond zal het overigens niet aantrekkelijk zijn als de kantoorfuncties naar elders worden verplaatst” bena drukt de spreker. IJMOND. In de avondzitting over de Nota Uitgangspunten Amsterdam- Noordzeekanaal, woensdag in De Schouw in Velsen-Noord zijn aan het woord geweest de inspraakgroepen uit deze streek en Alkmaar, alsmede de Vereniging Milieudefensie en Dorpsraad Wijk aan Zee. Daarbij zijn ernstige woorden gesproken en twijfels kenbaar gemaakt over de noodzaak tot uitbrei ding van Hoogovens. Dat verschillende sprekers en spreeksters elkander over lapten als gevolg van de gezamenlijke zorgen die er bestaan, zal duidelijk zijn. Daarom dat wij het gesprokene in zijn algemeenheid zullen belichten. heid wel gehaald zal worden. Spreker merkte ten aanzien van de situatie in de IJmond op dat GS uitbreiding mogelijk achten, mits onder bepaalde voorwaar den. De overheid h eeft in deze geen andere bevoegdheid dan het vaststellen van de condities waaronder investerin gen kunnen plaats vinden, zo is het oordeel van beide Industriebonden. Bezetten NVV-NKV-leden in de On dernemingsraad van Hoogovens veertien van de zevenentwintig zetels; de overige dertien worden ingenomen door OR- leden komende uit de andere in de aanhef genoemde groeperingen. Namens hen sprak de heer Jansen. Ook hier een duidelijk „ja” als antwoord op de vraag: uitbreiden of niet. Zij zijn van oordeel dat een uit breiding tot een capaciteit van elf mil joen ton ruwstaal per jaar in samenwer king met alle betrokkenen zal kunnen worden gerealiseerd. Wel werd aan het adres van Gedeputeerde Staten opge merkt, dat gemotiveerd aangegeven moet eisen” moet zijn. Heemskerk en Velsen lieten verder een duidelijk „neen” horen ten aanzien van de aanleg van een Voorhaven bij IJmuiden. Beverwijks wethouder J. Camffer- mann stelde dat in feite niets nieuws ware toe te voegen aan het Beverwijkse standpunt. Wel wenste hij op te merken dat de overloop naar Alkmaar geen uitkomst is geweest. De woningproble- men blijven bestaan, de lasten stijgen, de inkomsten dalen, reden waarom hij er op aandrong dat de provindie een onderzoek gaat instellen naar een her ziening van de overloop; ook ten aanzien van de verbindingen en al hetgeen er mee samenihangt. Hij hield een pleidooi voor Wijk aan Zee, dat lijdt onder de geluidsoverlast. Weliswaar heeft Hoogo vens haar goede wil getoond ten aanzien van het ertsveld, maar er blijft een spanningsveld bestaan tussen wonen en werken. Hoogovens dient samen met provincie en rijk tot een oplossing te komen. De Heemskerkse wethouder H. J. M. Roozen noemde de uitbreiding van Hoogovens: reëel. Er zijn geen bezwaren tegen uitbreiding naar het elfmiljoen ton staal per jaar plan, met dien verstande dat de duinenrij bij Wijk aan Zee slechts bij hoge noodzaak zal mogen worden opgeofferd. Verder staat Heemskerk een beleid voor, gericht op een beperking van de verplaatsingsbehoefte. De maximale reis tijd tussen wonen en werken mag niet langer van 30 tot 45 minuten zijn. Daar voor is verdere uitbreiding van de infra structuur noodzakelijk. (Men leze elders in ons blad over de Heemskerkse alter natieven ten aanzien van het wegenver loop). De mogelijkheden welke Alkmaar als overloopgemeente biedt zijn bij lange na niet voldoende en het woningtekort op te heffen. Daarom zal men moeten over lopen zowel als moeten bouwen binnen de eigen regio. Daarom ook zal men in de IJmond moeten bouwen zowel in de Zowel de middag-hoorzitting in De Schouw in Velsen-Noord, als de avond zitting, werden goed bezocht. Onze foto graaf maakte deze opname tijdens de middag zitting. ruwstaal per jaar. Kan de vervanging niet worden gerealiseerd dan komt de omvang na een tussenfase met een capa citeit van ongeveer acht miljoen ton. tenslotte te liggen bij zes miljoen ton per jaar. Met een uitbreiding onder voorwaar den „ja-mits” is Hoogovens verheugd. Uiteraard tenzij dat inhoudt dat er randvoorwaarden zijn, die het verwezen lijke van het denkmodel onmogelijk ma ken. Hij stelde dat Hoogovens bij een ni veau van 10 tot 11 miljoen ton per jaar zijn productiegrenzen bereikt. Ook is de heer Albrecht van oordeel dat bij reali sering van de uitbreiding de belasting van het milieu niet zal toenemen ten opzichte van de situatie nu. Door ver mindering van pieken zal de belasting eerder afnemen. Met het bestuur van de Dorpsraad van Wijk aan Zee is Hoogovens in gesprek om te komen tot een verdere en moge lijk beter op Wijk aan Zee gerichte aanpak van de huidige hinder welke van de bedrijfsuitoefening wordt ondervon den. Nieuwe gezichtspunten en prioritei ten zullen worden ingebracht in het contact met de Werkgroep Milieuhygine IJmond. Wat de kustaanpassing betreft, is zorgvuldig nagegaan of er geen alterna tieve oplossing te ontwerpen zou zijn. Dat bleek ónmogelijk. Uiterste zorg zal echter worden besteed aan vorm en uitvoering van de kustaanpassing, erop gericht om eventuele negatieve gevolgen voor strand- en zeerecreatie tot een minimum beperkt te houden. Ten aanzien van de opmerkingen over de infrastructurele voorzieningen ia Hoogovens van oordeel dat deze niet in negatieve zin aan de uitbreidingsideeën van Hoogovens toegerekend mogen wor den. worden, waar een bepaalde randvoor waarde gesteld dient te zijn of waar voorbehoud gemaakt moet worden ten aanzien van bepaalde aspecten, welke in het geheel meespelen. Gezien de zeer grote bijdrage welke het bedrijf levert aan de werkgelegenheid, het inkomen en de export, zowel regionaal als internati onaal, dient er ruimte te komen voor uitbreiding. Alleen dan kan Hoogovens de huidige betekenis van een geïnte greerd staalbedrijf blijven behouden. Verder moeten er in de omgeving van Hoogovens woningen beschikbaar ko men. Onder omgeving wordt verstaan de afstand tot maximaal Alkmaar, of mis schien Heerhugowaardmaar Schagen is te ver. En indien er gebouwd mag wor den in de Velserbroekpolder en ten oos ten van Rijksweg 9 in Heemskerk, zal Hoogovens ook voor een aantal van die huizen in aanmerking dienen te komen. Nadrukkelijk stelden de dertien dat de uitworp van milieuverontreinigende stoffen moet worden teruggedrongen, omdanks en ook dankzij toekomstige uitbreidingen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5