H Sombere prognoses over ontwikkeling basisonderwijs in Beverwijk BUNCALOWBOUW BIJ SCHUILHOEK RAAD BEVERWIJK GAAT MO EILIJKE TUD TEGEMOET IS Te koop te zien: Vriendschap tussen PvdA en CDA onherstelbaar beschadigd Het CDA is dinsdagavond niet met de vooropgezette bedoeling de raadzaal bin nen gekomen om die bestuurlijke crisis hoe dan ook te veroorzaken. De fractie, gesterkt door een stevige dosis verge vingsgezindheid en heilig van plan de controverse met wethouder Kaebisch jr. op een kameraadschappelijke en volwas sen maniet uit te praten, liep pas rood aan, toen de wethouder koppig bleef weigeren een eerder gedane uitspraak terug te nemen of zelfs maar te ver zachten. De fractie, onder aanvoering van bemiddelaar Schipperus en drs. De Wildt, wond zich dermate op, dat in de laatste fase van het debat in alle haast een motie van afkeuring in elkaar werd gezet, die dooi’ 10 van de 22 aanwezige raadsleden werd gesteund. Élk j"»’j r iii Beperking maximum snelheid exclusieve mode voor de sportieve man Open huis Rufay fiSN*' Opening iTlodelffaL Jam Vlessinghof VOScursus in Beverwijk W! JK-HEEMSKERK V R UDAG 19 76 1 7 SEPTEMBER 11 10 btW Op Rijksstraatweg wonerj door Jan Piet Stokman voor V. iLevrsj '.p Ken herken jezelf In mode van MARKTPLEIN 38-qo «MUI BEN TEL.Lj8 t r BEVERWIJK. De toekomst van het samenwerkingsverband tussen de PvdA en het CDA is er na dins dagnacht niet vrolijker op geworden. De politieke vriendschap is door dé motie van afkeuring aan het adres van de socialistische wethouder Kaebisch jr. onherstelbaar bescha digd. De contouren van het rege- ringsbolwerk zijn daardoor in de mist komen te hangen. ROKKEN in heel veel modellen zowel corduroy als denim vanaf 49,90 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het openbaar basisonderwijs in Beverwijk en Wijk aan Zee moet de komende jaren rekening blijven houden met dalende leer lingenaantallen. Volgens de meest recente prognoses van het Sociografisch Bureau Beverwijk/Heemskerk zullen de negen openbare scholen in het jaar 1982 tussen de 1041 en 1088 leerlingen omvatten. In 1972, het jaar waarin de terugloop van het aantal basisscholieren voor de eerste maal stevig merkbaar werd, waren dat er nog zo’n 1770. Momenteel worden de openbare scholen door 1466 leerlingen bevolkt. Drie elementen Nabuurgemeenten o L' Betrouwbaar Geboortecijfer Richting w Lois en Levi’s BROEKEN vanaf 52,50 •- - 5,VlLUUttll44JJ4JJ4£ Voor de toekomstige be' van het jarnV lening kof in Oud Hmuiden hehhen wy' een Hat kant en klaar ingericht met alle^erop en eraan" zodat zy een indruk kunnen kry gen van de mogelijkheden om van hun toekomstige woning een gezellige leefruimte temaken Uy nodigen u graag Uit om geheel vry klgvend eeni te komen kyken dan kunnen wy u meteen de diverse maten en andere inlichli ngen geven Ook niet-bewonen -zyn wdkom om te zien wat de vakmensen van UNlC kunnen doen met materialen en kleuren betaal hare prijzen. Openingstijden’, vrydaq en zaterdag 2-S- uur maandag t.m donderdag van lO-ll uur en 1-5 uur. Vertrekoverschot If' w BWO. *1 G b i,» .7: Herenmode Lange Nieuwstraat/hoek Marktplein Tel. 12348 Umuiden. 7; (ADVERTENTIE) KLASLOKALEN STEEDS LEGER .500,- .500,- Am «A ■A (ADVERTENTIE) aA aA «A «A «te ■A «A De BTW-nacht in de gemeenteraad bracht Beverwijk aan de rand van de onbestuurbaarheid. Een politieke chaos, dlie door de lotsverbondenheid van CDA- wethouder Camfferman met het college en met zijn jonge collega Kaebisch jr., én de partij-discipline binnen de fractie van de PvdA, op het nippertje voorko men kon worden. deel van Meerestein zullen gaan bezoe ken. Dat zouden er dan ongeveer hon derd kunnen zijn, wat het te verwachten aantal basisscholieren in 1982 de „ver trekkers” meegerekend op 3265 brengt. buurthuis. Er worden maatregelen geno men om die geluidshinder tegen te gaan, maar de buurthuisstaf is niet overtuigd van het effect daarvan. Nu het bouwter rein is uitgezet kan beter dan van de tekeningen af worden bekeken hoe dicht de huizen op het buurthuis komen te staan BEVERWIJK - ’t Nieuwe bandenservi cebedrijf Rufay aan de Lijndenweg is in gebruik genomen. Op donderdag 7, vrij dag 8 en zaterdag 9 oktober wordt er „open huis” gehouden. een 1050 1972 750,- 1970 150,- :b::; WONING) HRlCHTiMG- unie .850,- 500.. .500,- .900. .500.- .200.- .250.- .450,- .000,- .850, 400,- .000. .000,- .950. .500.- .950, .650, .500. .500,- .500,- .950,- .250, .650,- De best bekende merken: - r kwaad kan. Het lijkt er veel op, dat het CDA in de loop van de BTW-nacht genoeg had van die houding en wethou der Kaebisch jr. de rekening de mo tie van afkeuring presenteerde. Bijpassende TRUIEN en BLOUSSES al vanaf 25,- De vergrijzing van Beverwijk zet zich voort. Tellen de openbare basisscholen dit jaar nog 1466 teerlingen, voor 1982 vóórziet het Sociografisch Bureau verdergaande terugloop tot zo’n In zijn nieuwe raming van het aantal leerlingen, dat van 1979 tot en met 1982 in Beverwijk en Wijk aan Zee het openbaar basisonderwijs zal volgen, laat het Bureau drie elementen een belang rijke rol spelen. Ten eerste is dat de ontwikkeling van het geboortencijfer, ten tweede ’t bevol- kingsverloop (met name de vraag welk deel van de geborenen ook na verloop van een aantal jaren nog in Beverwijk woonachtig is) en ten derde het vraag stuk, hoe het leerlingenpotentieel zich over de drie richtingen in het basison derwijs (christelijk, katholiek en open baar) zal gaan verdelen. HEEMSKERK. Bij het buurtcen trum „De Schuilhoek” zijn de bungalows "•n aanbouw genomen, waarvan verwacht wordt dat deze geluidsoverlast zullen ondervinden van de activiteiten in het HEEMSKERK. Van het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft het gemeentebestuur van Heemskerk bericht ontvangen, dat de maximumsnelheid voor het gedeelte Rijksstraatweg van de Beverwijkse grens tot ongeveer het tankstation (grens dichtere bebouwing) de toegestane maximumsnelheid zal worden teruggebracht van zeventig naar vijftig. Daarmee wordt voldaan aan een wens van de bewoners van dit wegge deelte, die veel geluidshinder ondervin den van het verkeer. Aan de wens om dit weggedeelte te asfalteren is niet voldaan. „De samenwerking tussen de wethou ders en de raad staat of valt met de figuren achter de college-tafel”, zo merkte fractie-voorzitter Vermeulen van de PvdA twee jaar geleden tijdens de wethoudersverkiezing op. Na dinsdag nacht mag men toch wel opmerken, dat die samenwerking niet zo fijntjes meer is te noemen. Men kan niet doen alsof alles koek en ei is. Kaebisch jr. liet zich al in die richting uit. De PvdA-fractie gaat samen met wethoudei- Kaebisch de gekoelde vriendschap met het CDA én zijn plaats binnen het samenwerkings verband eens nader bezien. Nog voor de begrotingsbehandeling in november weet Beverwijk tot welke conclusitj de socia listen zijn gekomen. Er is weinig keus. Het alternatief is twee jaar geleden bewust begraven. PvdA en CDA zullen het samen nog twee jaar met een ge deukte vriendschap moeten doen. Dat cijfer vormt dan tevens het ver moedelijke aantal leerlingen, dat in 1982 in Beverwijk gewoon lager onderwijs zal volgen. Geen rekening is bij de vaststel ling van die 2436 scholieren nog gehou den, met een eventueel schoolbezoek in nabuurgemeenten. Gebleken is namelijk, dat gemiddeld zo’n acht percent van de Beverwijkse leerlingen een school in Heemskerk, Velsen of elders bezoekt. De bevindingen van het Sociografisch Bureau zoals deze in de nota zijn neer gelegd maken in elk geval dus wel duidijjk dat in het Beverwijkse basis onderwijs maatregelen onvermijdelijk zullen zijn. De oprichting van een sa menwerkingsschool in Wijk aan Zee lijkt in de voor de toekomst geschetste situatie welhaast onontkoombaar, en ook in Beverwijk zal overleg tussen het openbaar en bijzonder lager onderwijs op gang moeten worden gebracht, wil men op den duur tenminste niet beide in het onderwijskundige slop terecht ko men. Het .is niet de eerste maal, dat het Sociografisch Bureau in opdracht van het gemeentebestuur in de Beverwijkse onderwijstoekomst heeft geblikt. Ook in 1972 deed het bureau een aantal voor spellingen, die voorzover door de tijd achterhaald bijzonder betrouwbaar zijn gebleken. Tot dusver heeft het bureau er met zijn prognose voor de jaren 1972-1976 nauwelijks naast gezeten, wanneer men tenminste afwijkingen van ten hoogste elf boven de raming en zestien eronder al als zodanig wil betitelen. Uit de toetsing van de schattingen aan de wer kelijke cijfers heeft het Bureau de con clusie getrokken, dat de door hem ge hanteerde berekeningsmethodiek prakti sche waarde heeft en gemeend, deze methode ook voor de jaren tot 1982 te mogen gebruiken. We schreven het al eerder: het leek er op alsof de raad af en toe met verbijste ring het verloop van haar eigen verga dering volgde. Acties lokten reacties uit, de standpunten verhardden zich en plot seling was er geen weg terug. De stap van Kaebisch jr. om het CDA, en daar mee de zich gegriefd voelende Klaas Reimes, de hand te reiken weas slechts minimaal van grootte. Hij kon het niet, doodieenvoudig omdat hij de houding Wat het geboortencijfer betreft conclu deert het Bureau, dat het aantal geboor ten in Beverwijk binnen een tijdsbestek van zeg twaalf jaar gehalveerd is. De sterkste daling deed zich voor in 1972. Daarna ging het wat minder snel, ter wijl het er momenteel op lijkt alsof het dalingsproces min of meer tot staan is gekomen. Toch acht het Bureau een verdere daling van ’t geboortencijfer niet uitge sloten. Voor 1981 houdt men globaal rekening met zo'n vierhonderd geboor ten. Een geringer aantal calculeert men echter al bij voorbaat in. te Tenslotte moet dan nog het laatste element, de onderverdeling naar katho liek, christelijk of openbaar onderwijs, in de cijfers worden ingecalculeerd. Voor wat het openbare basisonderwijs betreft houdt men een belangstellings- percentag van 44-46 pet. aan, wat dan voor 1982 (uitgaande van de berekende 2365 scholieren) voor het openbaar lager onderwijs tussen de 1401 en 1088 klant jes oplevert. Rond de vierhonderd min der, dan dit jaar nog konden worden gesteld. Van de overige christelijke ba sisscholen gaan bezoeken. Lange Nieuwstraat 185. Umuiden (Noord Arcade) aan vrouwen me nei gewei neuuen, ua, onze maatschappij zo ingewikkeld is, dat het gezin heel anders is dan vroeger, dat man en kinderen zoveel problemen mee naar huis brengen, dat politiek zo moeilijk is te doorzien, dat er zoveel op je af komt waar je j^ machteloos tegen over voelt en dat er zoveel beslist wordt buiten de vrouw om. Voor inlichtingen en opgave kan men het buurthuis bel len via telefoonnummer 24676. in denim en in corduroy met strakke pijp, met rechte pijp en met uitlopende pijp In de toekomst kan dit percentage gewijzigd worden door het feit, dat Heemskerk niet van plan is in de nieuwbouwplannen voor Meerestein ba- sisschoolvoorzieningen op te nemen. Het is dus zeer wél mogelijk, dat de komen de jaren Heemskerkse leerlingen de al bestaande scholen in het Beverwijkse De toekomstige daling zal zich met name in het Kuenenpleinkwartier, de Warande en het tuinbouwgebied gaan manifesteren. Het Sociografisch Bureau acht het echter niet uitgesloten, dat de realisering van het bestemmingsplan Westertuinen de cijfers nog enigszins in positieve zin zal weten te beïnvloeden. De nieuwbouwplannen voor het Heems kerkse deel van Meerestein zouden daar naast enige compensatie kunnen bieden voor de eveneens geraamde duidelijke afname van het aantal leerlingen in de wijken Oosterwijk-Zwaansmeer en Mee restein. De leerlingenaantallen in de wijken Centrum, Vondelkwartier en Oranjebuurt blijven daarentegen, zo ver wacht het Bureau, de komende jaren vrijwel constant. Wanneer men er vanuit gaat, dat de Wilhelminaschool in Wijk aan Zee in 1982 rond zestig leerliingen telt, dan betekent dit voor de overige acht in Beverwijk gevestigde openbare basis scholen een gemiddelde omvang van 129 leerlingen. Ir. J. Camfferman. die binnen het Beverwijkse college de onderwijs- portefeuille beheert, gelooft dan ook dat aan organisatorische maatregelen in de toekomst niet te ontkomen zal zijn. Of dat resulteert in nieuwe sehoolsluitingen of in bijvoorbeeld een doorbreking van het jaarklassensysteem, moet nog wor den bezien. ■RWW -w-, reau eveneens opdrachten tot een onder zoek naar de toekomstige situatie zal verstrekken. Duidelijk is al wel, dat de klaslokalen over de gehele linie steeds leger zullen worden. leerlingen. De daling treft ook het ka tholiek en protestant-christelijk lager onderwijs. Het gemeentebestuur hoopt, dat men vanuit deze hoek het Sociografisch Bu- ADVERTENTIE) van Reimes niet kon verenigen met zijn opvatting omtrent het raadslidmaat schap. De kokende CDA-pot kon het niet meer verwerken. De deksel vloog er af. Politiek Beverwijk mag met stoffer en blik de scherven van de samenwerkings- vaas opvegen. De bloemen in die vaas zijn wat verdord en het zal van het beraad binnen het CDA en de PvdiA afhangen of er op tijd een vers boeket kan worden besteld. Besluit men alles bij het oude te laten dan zal de uiterst bekwame wethouder van financiën moe ten smanenwerken met raadsleden, die hem zijn weigering om een collega- raadslid de hand te drukken bijzonder kwalijk nemen. Kaebisch jr. is een har de werker. Op zijn bestuurlijke arbeid valt hoegenaamd niets aan te merken. Hij staat pal voor zijn mening en men zal van goede huize moeten komen om een eenmaal door hem ingenomen standpunt te wijzigen of bij te schaven. Het CDA heeft het al van de college- vorming af moeilijk met het karakter van de wethouder. Bij het CDA is er alom waardering voor zijn ijver en be kwaamheid, maar droevenis over die marmeren standvastigheid in zaken, waarin enige soepelheid echt geen Het bevolkingsverloop vormt eveneens een zeer onzekere factor. Sedert 1966 kampt Beverwijk met een omvangrijk vertrekoverschot, wat wil zeggen dat veel meer inwoners de gemeente verla ten dan dat er zich vestigen. Hoewel het Bureau zich wat de omvang van dit probleem betreft niet aan voorspellingen wil wagen, neemt men wel als vast staand aan dat ook de komende jaren vertrekoverschotten zullen blijven optre den. Als oorzaken hiervan ziet men een tekort aan woningen, gecombineerd met een tekort aan gewenste woningen: ge zinnen hebben liever een eengezinswo ning dan een flat. Dit verschijnsel wordt cijfermatig aantoonbaar, wanneer men het aantal tot en met 5-jarigen in Beverwijk na een. tijdsbestek van zes jaar vergelijkt met het aanwezige aantal 6 tot en met 11-jarigen. Er blijkt dan gemiddeld 84 pet nog in Beverwijk woonachtig te zijn. Met gebruikmaking van dit percentage komt het Bureau, uitgaande van 2902 nul tot en met vijf-jarigen in 1976 op een verwacht aantal 6 tot en met 11- jarigen van 2436 in 1982. A 'XL - 4>,! unie BEVERWIJK - Dinsdag 14 sept. is in buurthuis ’’Wijk aan Duin” de nieuwe VOS-curcus van start gegaan, bedoeld voor vrouwen die zich wat nader willen oriënteren op de samenleving. Er blijken nog enkele plaatsen vrij te zijn. De curcus is in de eerste plaats opge zet voor vrouwen die na de lagere school slechts één of enkele jaren voort gezet onderwijs genoten, maar dat is geen voorwaarde om te kunnen deelne men. Alle vrouwen die gïnteresseerd zijn kunnen zich aanmelden voor deze cur sus van twaalf lessen op de dinsdagoch tenden van 9.15 tot 11.15 uur. De kosten bedragen 25. Er is kinderoppas aanwe zig. Met elkaar wordt gesproken over de rol van de vrouw als partner, als op voedster en als burgeres. De cursus wil wat meer inzicht en overzicht geyen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11