Uittocht Ter gelegenheid van joods nieuwjaar: Hulp voor gewonde Nog geen duidelijkheid over nieuwe Europese Commissie Fiat Gaullisten voor Chirac Verontwaardiging over artsenactie in België SPANNING IN ZUID-AFRIKA STIJGT Sr O Fa DROSTE PLO eld SCHEURKALENDER 'en Toekomstige voorzitter Jenkins in Den Haag Geruchten over te Bommen n VONNISWIJZIGING IN ZAAK PAT HEARST rug sdag naie litie- Een dat was kon Initiatieven Kaoenda ng SUIKERKLONTJES len Te snijden „toevallige” ontmoeting Kissinger-Smith sterker rl L T M 19 7 6 SEPTEMBER I 7 VRIJDAG BINNEN- EN AnO door Nico Scheepmaker ie m 2 r» rin- ;rs ld (Van onze redacteur in Jeruzalem J. van Wesel) JERUZALEM. Israels politieke leiders spreken de laatste dagen veel over vredesonderhandelingen met hun Arabische buurlanden. Premier Rabin sprak gisteravond een „vredesboodschap” uit ter gelegenheid van het joodse nieuwjaar dat de volgende week gevierd wordt. Hij sprak over onderhandelingen die formeel een einde moeten maken aan de oorlogstoestand tussen Israel en zijn Arabi sche buurlanden. En de minister van Buitenlandse Zaken sluit daarbij aan, door in het tijdschrift Foreign Affairs de grondslagen voor een vredesregeling met de Arabische landen uiteen te zetten. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG-LOESAKA Drie zwarte organisaties in Zuid- Afrika willen praten met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henri Kissinger, die vandaag op de militaire basis Waterkloof bij Pretoria arriveert. Officieel staat slechts een gesprek met premier Vorster op het programma, maar de aanwijzingen voor een ontmoe ting tussen Kissinger en de Rhodesische premier Ian Smith zijn deze week steeds sterker geworden. a r 1 3 I van En Allon herhaalt in Foreign Affairs (Van onze Haagse redactie) En verder: V. „Hij had juist dit exemplaar van den colporteur gekocht, omdat hij zoo aardig had gevonden de voorstelling van die kamer, waarin een blonde krullebol op de teenen stond om een blaadje af te trekken van den kalender aan den muur dier kamer; en dat kalendertje was weer deze kalender zelf, met heel klein hetzelfde op zijn teenen staande jongetje „Als je maar klein genoeg kon teeke- nen, zou je tot in alle eeuwigheid door kunnen teekenen, en nóóit zou de kalen der af zijn over drie eeuwen nieten over honderd eeuwen nóg niet Op de tentoonstelling stond, temidden van de schilderijen, een Droste-cacaobus te pronk. Een gedistingeerde heer van een jaar of vijftig (muzeumbezoeker nietwaar, niet iemand van de straat dus) hoorde ik tegen zijn zoontje van een jaar of veertien zeggen: „Hé, een bus van Droste. Wat doet die hier opeens?” Hij stond erbij een keek ernaar, maar begrijpen deed hij het niet Zijn zoontje keek ook even en zag het meteen. Hij legde het zijn vader uit. Een paar dagen later kreeg ik van de heer R. Slot uit Zeist (die met het Zeister Slot in zijn omgeving op zichzelf ook weer een Droste-verpleegstersef fect creëert of is dit toch een ander effect?) een brief waarin hij mij attent maakt op de „scheurk.alen- derscène” in het boek „Het leven van Francesco Campana” van het echtpaar Scharten-Antink. Geschreven van 1924- 1926, dus nu een halve eeuw oud. In he vijfde hoofdstuk gaat het over de nieuwe scheurkalender: Francesco vindt dan dat de kalender niet af is, want: „Op dat kalendertje hangt wel wéér een kalendertje aan den muur, maar daar staat niets op, terwijl daar óók een jonge tje op zijn teenen moest staan die bij een nóg weer kleiner kalendertje reikte” en op dat nóg weer kleiner kalendertje moest je opnieuw het jongetje zien en opnieuw een kalendertje, en Nadenkend, over zijn knijpbrilletje heen, keek grootvader zijn kleinzoon aan, en Francesco keek grootvader aan: een oogenblik doordrong hun ooglicht elkan ders oogen, en Francesco had een duizelig gevoel, alsof hij binnen zag in een einde loos lichtend en ontzaglijk geheim en of hijzelf een vreemde werd voor zichzelf „O, grootvader”, zei hij, „wat is het won derlijk die kalender „Ja, grap pig zei grootvader, die toch de diep ste bedoeling van zijn jongen niet begre pen had. Het zag er aanvankelijk eerder dit jaar naar uit dat Rabin het met zijn vertra gingstactiek moeilijk zou krijgen vanwege de Amerikaanse wil om onderhandelin- gen in het Midden-Oosten gaande te hou den. Maar wat dat betreft, kwam de bur geroorlog in de Libanon als manna uit de hemel gevallen. Syrië, Israels meest agres- Het vele praten over vredesonderhan delingen door de Israëlische leiders sluit echter niet aan bij de politieke realiteit, zelfs niet bij de strategie van de Israëli sche regering. Hij sprak slechts de hoop uit, dat minis ter Van der Stoel en de andere Nederland se ministers, die het lopende half jaar het voorzitterschap vervullen van de EEG- PARIJS (Reuter). Jacques Chirac, die premier van Frankrijk is geweest, heeft het fiat gekregen van de leiding van de Gaullistische partij (UDR) voor zijn poging als leider van de Franse conserva tieven en gematigde elementen op te tre den bij de algemene verkiezingen in 1978. Chirac maakte woensdag bekend dat hij zich aan het hoofd van de regerings partijen wil stellen die één front tegenover het linkse bondgenootschap zouden moe ten maken. De bondgenoten van de Gaullisten in de regeringscoalitie, de onafhankelijke repu blikeinen en de centrum-groeperingen, hebben echter te kennen gegeven dat zij president Giscard d’Estaing trouw zullen blijven. Zoals gezegd: de impasse wordt gevuld met tot niets verplichtende verklaringen, herhalingen van bekende standpunten. Rabin komt nog eens terug op een nooit serieus bedoeld Amerikaans-Israelisch initiatief om te onderhandelen over een eind van de oorlogssituatie, een suggestie die alle Arabische landen hebben verwor pen, zolang Israel zijn territoriale kaarten niet op tafel legt. raad, erin zullen slagen Europa weer op gang te krijgen (on the move). „Ik hoop dat het Nederlandse voorzitterschap erin zal slagen de alom in Europa voorkomen de gevoelens van stagnatie en desintegra tie weg te nemen”. Mede in dat kader plaatste Jenkins trouwens zijn bezoek aan Den Haag: „Nederland vervult in de EEG een traditionele rol als woordvoerder van de Europese idee”. De drie organisaties menen echter dat Kissinger in contact zou moeten worden gebracht met zwarten in de gevangenis. „Daar zitten onze werkelijke leiders”, aldus de verklaring. Overigens zal Kaizer Matanzima, de leider van Transkei, niet bij de ontmoeting met Kissinger aanwezig Het wachten is op het einde van de burgeroorlog in de Libanon, en voor Israel is vooral de vraag belangrijk: hoe zal de PLO uit de strijd te voorschijn komen. Naar de Israëliërs hopen zo zwak mögelijk. Daarom, en vanwege de ver zwakking van Syrië, kan die burgeroorlog voor Israel niet lang genoeg duren. Het persbureau AP meldt, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim gisteren heeft gezegd dat hij de komende zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal aanwenden om de vredesonder handelingen in het Midden-Oosten weer op gang te brengen. „De onderhandelingsprocedure moet zo gauw mogelijk hervat worden: zei Wald heim tijdens een persconferentie. „Ik ben van plan om de aanwezigheid van een groot aantal van de betrokken leiders bij de komende zitting te gebruiken om mijn overleg over dit probleem voort te zetten”. nog eens het oude Allon-plan ten aanzien van de Jordaan-westoever een plan dat indertijd aan konmg Hoessein is voorge- iegd, maar is verworpen. Een plan dat niettemin de leidraad is van Israels neder zettingenpolitiek op de westoever van de Jordaan. zijn. Matanzima beschouwt Transkei niet als een thuisland, maar als een onafhan kelijke staat, waarvan hij „president” is. In Pretoria en Johannesburg is de span ning te snijden; de overal aanwezige poli tie is uiterst nerveus door de voortduren de geruchten over zwarte marsen door de blanke stadcentra om tegen het bezoek van Kissinger te demonstreren. (Van onze redacteur in Brussel Jan Gerritsen) BRUSSEL.„Smeerlapperij In het gevolg van Kissinger werd aange nomen dat zowel Tanzania's Nyerere als nu dr. Kaoenda zijn gepolst over een mogelijke ontmoeting tussen de Ameri kaan en Ian Smith. Naar verluidt zouden Nyerere en Kaoenda vrij onverschillig staan tegenover zo’n gesprek, omdat zij er - gezien de halsstarrige houding van Smith geen enkel resultaat van ver wachten. Zambia’s president Kaoenda toonde zich echter iets meer optimistisch over Kissingers vredesmissie dan zijn Tanzaniaanse collega de dag daarvoor. Om het protest kracht bij te zetten, roept de groep-Wynen de artsen op het aantal verrichtingen tot een maximum op te voeren de ontwrichting van de volks verzekering tegen ziektekosten (alle Bel gen zijn lid van een ziekenfonds) zal minister De Clerck wel een toontje lager doen zingen, zo meent dokter Wynen. De geneesheren die aangesloten zijn bij de groep-Wynen vinden de fiscale strook een aanslag op hun beroepsgeheim. Dok ter Wynen zelf wees erop dat nu ook de bode van het ziekenfonds kennis kan nemen van de honoraria die de artsen berekenen en dat vond hij absoluut ontoe laatbaar. miljoen gulden extra in de laatste vier maanden van dit jaar. Tot de actie is opgeroepen door de syndicale artsenka mer van dokter Wynen. Rechter Oliver Carter, die in juni is overleden, had Pat Hearst veroordeeld tot maximaal 35 jaar gevangenisstraf. Maar hij zinspeelde erop dat dit een foefje was om mogelijk te kunnen maken dat de beklaagde diepgaand psychiatrisch zou worden onderzocht. Na bestudering van het psychiatrische rapport zou verlaging van de strafmaat volgen, had hij gezegd. Rechter Orrick heeft de zaak van Car ter overgenomen. Hij waarschuwde echter wel dat de zwarte Afrikaanse landen wapens uit het oostblok zullen betrekken wanneer weste lijke steun voor hun strijd tegen „de racis tische regimes in Salisbury en Pretoria” uitblijft. Kissinger zal na zijn verblijf in Zuid- Afrika opnieuw naar Tanzania, en naar wordt verwacht ook Zambia, Kenia en Zaïre reizen. Een onbekend gebleven zwarte man slin gerde de bommen naar binnen, maar het winkelpersoneel wist de schade te beper ken. Er waren geen gewonden. In de blan ke woonwijken aan de rand van Johan nesburg probeerden betogers bussen in brand te steken die werkwillige arbeiders naar Soweto vervoerden. De chauffeurs wisten deze pogingen te verijdelen. De zwarte arbeiders uit Soweto gingen giste ren na drie dagen van vrijwel algemene werkstaking, weer naar de fabrieken en bedrijven in blank Johannesburg. In Kaapstad werd gisteren nog mas saal gestaakt. Tijdens demonstraties schoot de politie een betoger dood. In de hele Kaapprovincie was het gisteren trouwens onrustig. Overheidsgebouwen werden in brand gestoken; in Wellington patrouilleerden gewapende blanke bur- gerwachtcomités door de straten uit angst voor zwart verzet in de daar geves- tide fruitteeltbedrijven. Ik hou me aanbevolen voor nadere inlichtingen, want ik heb na vele jaren zoeken naar een geschikt onderwerp om te verzamelen, eindelijk besloten dat ik de Drostecacaobuseffecten ga verzamelen. Daar zijn er gelukkig zo weinig van, dat ik ruimschoots tijd overhou om over Droste cacaobuseffecten te schrijven. Hé, zou dat er ook een zijn? Ach nee, wat een onzin. Een mens moet in zijn verzamelwoede altijd oppassen dat hij niet van elke mug een olifant maakt, want pas als die olifant weer een mug maakt, en die mug weer een olifant, dan Ziet u wel, daar begin ik weer. Ik denk dat ik toch maar gewoon suikerklontjes ga sparen. Geen druk dus van Amerika, wat presi dent Ford ook wel goed uitkomt, want nu hoeft hij het joodse kiezersvolk niet tegen zich in het harnas te jagen en kan met Carter wedijveren in pro-Israelische uit spraken. De Israëlische regering weet zeer wel dat dat het volgend jaar allemaal kan veranderen, als Amerika een nieuwe president heeft en de Arabieren de rijen weer sluiten. De Zambiaanse president dr. Kenneth Kaoenda heeft Kissinger gisteren gewaar schuwd voor „een golf van vernieling, dood en verderf over Rhodesië en Nami bië” wanneer zijn missie niet slaagt. De zeer geëmotioneerde Kaoendade tra nen zouden in zijn ogen zijn gesprongen zei tijdens een korte onderbreking van zijn gesprek met de Amerikaanse minis ter tegen verslaggevers dat Kissinger geen weken, maar slechts een paar dagen de tijd heeft om een rassenoorlog in zuidelijk Afrika te voorkomen. Dokter Wynen, die in 1964 al een alge mene staking van artsen organiseerde, is boos op minister van financiën De Clerck. Deze verplichtte de Belgische geneeshe ren vanaf 1 september op hun nota’s een zgn. fiscale strook in te vullen. Hierdoor is een betere controle op de belastingaangif te van de artsen en dus ook betere bestrij ding van belastingfraude mogelijk. SAN FRANCISCO (Reuter). In de zaak van Patricia Hearst, de dochter van de krantenmagnaat die in maart is veroor deeld wegens deelneming aan een bank overval in 1974 in San Francisco, zal op 24 september vonnis worden gewezen, zo is gisteren namens rechter William Orrick bekendgemaakt. •ns- eed irie wi lle- •ote ad- oor rus- nd- en ajn Jet len uw de len ten or- tni- >ren Iter- üer ire aad lad de sren uit- „Het effect van een schilderij waarop precies hetzelfde schilderij is afgebeeld. met daarin weer hetzelfde schilderij, tot on het oneindige een effect bekend van de cacaobus met de Droste-verpleegster is slechts zelden door kunstenaars gebruikt”. Het Drostecacaobuseffect moge dan in de schilderkunst „slechts zelden gebruikt zijn”, in de scheurkalenderkunst schrok men er blijkbaar niet voor terug. Net als bij het door mij afgeluisterde gesprek tussen vader en zoon in het Rijksmuseum, is het de jongen en niet de oudere bij Scharten-Antink die zich van de duize lingwekkende mogelijkheden van het effect bewust is. Overigens wordt hetzelf de effect ook gebruikt op een dubbel- elpee van Pink Floyd (maar met steeds wisselende personen), en een collega ver telde me dat hij enkele jaren geleden op een platenhoes een Hollands binnenhuisje gefotografeerd zag waarin een schilderij hing van dat binnenhuisje inclusief schil derij. Hij had zich nog af gevraagd hoe ze dat technisch voor elkaar gekregen had den, maar kon zich niet herinneren om welke hoes voor welke plaat het ging. •ind aar, ina ier- loor aak i de cia- /eel rug ntig ui- ikt lei- 30- er- eft ar de ci- n- 28 ze oe ie r- tn aj in ie H- >r OS vu en en, nd ep en *ze ni er, iet m- ne re fe- k- dt sieve buurland, Is verlamd door deze oor log, en geplande onderhandelingen over de toekomst van de hoogten van Golan zijn hierdoor voorlopig van de baan. trijfel In Nederland worden als mogelijke opvolgers van ir. Pierre Lardinois, die benoemd is als president van de centrale Rabobank, onder meer genoemd de ministers Vredeling en Boersma, en ook staatssecretaris Brinkhorst. Allon zei dan ook deze week op een persconferentie het volgend jaar Ameri kaanse initiatieven te verwachten en Rabin heeft al herhaaldelijk de verwach ting uitgesproken dat Amerika zal probe ren de PLO bij de onderhandelingen te betrekken. Jenkins bezocht minister-president Den Uyl, minister Van der Stoel en staatsse cretaris Brinkhorst. Het was zijn eerste bezoek aan een EEG-land sinds hij een week geleden aftrad als minister van Bin nenlandse Zaken in het kabinet- Callaghan. Mede vanwege deze korte peri ode waarin hij zich op de EEG-zaken heeft kunnen concentreren weigerde Jenkins donderdag in Den Haag gedetailleerd in te gaan op de vele vraagstukken waar het Europa van de Negen voor staat. Verwacht wordt echter dat niet de span ningen in Zuid-Afrika zelf, of de onafhan kelijkheid van Namibië, maar het probleem-Rhodesië centraal zal staan in de besprekingen met Vorster. Kissinger wil van de Rhodesische premier Smith de toezegging dat zijn regime binnen twee DEN HAAG. Pas na de Westduitse Bondsdagverkiezingen op drie oktober en de daaropvolgende vorming van een nieuwe regering zal duidelijk worden hoe de nieuwe Europese Commissie zal wor den samengesteld. De Britse oud- minister Roy Jenkins, die als opvolger van Ortoli door de Europese Raad voor lopig is aangewezen als voorzitter van de nieuwe commissie, die op 1 januarie 1977 haar werkzaamheden begint, zei gisteren in Den Haag dat hij zelf nog slechts vier of vijf (van de dertien) namen van nieuwe commissarissen in zijn hoofd heeft. Het Rijksmuseum had (tot 12 septem ber. dat bespaart u een museumbezoek» een zijbeuk ingericht voor de tentoonstel ling „Schilderijen in schilderijen”. Uit de inleiding van Wouter Kloek en Annemarie Vels-Heijn citeer ik: de kwalijkste soort, een mafia waardig” Dat is het oordeel van een Belgische arts, in een brief aan een krant, over de stipt heidsactie waartoe een groep Belgische dokters wil overgaan. Doel van de actie is de uitgaven van de Belgische ziekenfondsen zo hoog mogelijk op te drijven. Gesproken wordt van 700 Verwacht wordt hier dat Smith, die tijdens het gisteren beëindigde congres van zijn Rhodesische Frontpartij een blanco volmacht voor de onderhandelin gen heeft gekregen, Kissinger „per onge luk” tegen het lijf zal lopen tijdens een door beide heren gepland bezoek aan het Ellis-sportpark in Johannesburg. Daar speelt het (inmiddels beruchte) Nieuw- zeelandse All Blacks-rugbyteam een wedstrijd tegen de nationale trots van Zuid-Afrika. Jenkins distantieerde zich van de opmerkingen van de Westduitse minister van landbouw Jozef Ertl, die op een ver kiezingsbijeenkomst van zijn partij, de liberale FDP, gezegd zou hebben nooit meer te zullen accepteren dat een Neder lander in de Europese Commissie de land- bouwportefeuille krijgt. De drie zwarte organisaties - Black Peo ple Convention, de Black Parents Associ ation (een oudervereniging) en een onbe kende actiegroep die zich Cord noemt hebben in een gisteren uitgegeven verkla ring kritiek geoefend op het programma en de gesprekspartners van Kissinger. Zaterdag is in de Amerikaanse ambassa de in Pretoria een ontmoeting met zwarte leiders uit de thuislanden (door radicale zwarten als meelopers van Vorster beschouwd) gepland. Het blanke centrum van Johannesburg was gisteren het toneel van een aanslag met brandbommen op een warenhuis. De presidenten van de vijf „frontlijnsta- ten”, Tanzania, Zambia, Botswana, Mozambique en Angola staan echter op een onmiddellijke vorming van een zwar te regering in Rhodesië. Zo niet, dan staat de komende tijd een verheviging van de guerrilla, gesteund door deze staten, in Rhodesië voor de deur. jaar de macht op vreedzame wijze over draagt aan een zwarte meerderheidsrege ring en tot nog toe heeft Smith zich nega tief uitgelaten over dit Amerikaanse standpunt. De Israëlische politiek wordt op dit moment geleid door twee grondslagen: de Amerikaanse presidentsverkiezingen afwachten en hopen dat de Libanese bur geroorlog, hoe vreselijk ook, zolang moge lijk zal duren, en daarmee de verdeeld heid binnen de Arabische wereld. Het is bijna een wetmatigheid in het Midden- Oosten, dat naarmate er meer over vrede sonderhandelingen wordt gesproken, de kansen daarop minder reëel zijn. iste- Jae- >rug kbij De politiek van premier Rabin wordt eigenlijk door slechts één factor bepaald: de wens om premier te blijven. Daarvoor is het een voorwaarde dat binnenlandse conflicten moeten worden vermeden. Vooral dus geen discussie over de toe komst van de bezette gebieden, zeker niet voor de Israëlische parlementsverkiezin gen van eind 1977, wanneer over de poli tieke toekomst van Rabin beslist moet worden. In het gezelschap dat met Kissinger meereist de minister kwam gisteren in Zambia aanweet men te melden dat Kissinger zich ernstig bezorgd maakt over de opstanden in Zuid-Afrika. Kissinger ziet zijn „vredespendel” in gevaar komen omdat het Vorster-regime alles op alles zet om het zwarte verzet de kop in te drukken en niet geneigd zal zijn tot het doen van concessies, bijvoorbeeld waar het de installatie van een zwart meerder- heidsbewind in Namibië betreft. Israels premier Rabin Een gewonde kleurling wordt in Kaapstad op een brancard gelegd, nadat de politie slaags was geraakt met stenen gooiende kleurlingen. Mens en dier verlaten momenteel de Italiaanse streek Friuli die nu al maanden door aardschokken wordt getroffen De meest recente bevingen (van zaterdag en woensdag) hebben hoop en moed aan de mensen ontnomen. Zij trekken nu in groten getale naar de kust, waarin de verlaten vakantiedorpen onderdak wordt geboden. Op de foto leiden brandweerlieden twee geiten mee in de stroom van vluchtelingen. De zitting van de algemene vergadering begint dinsdag. „Vredesboodschap” van a k*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3