Inkomensongelijkheid is sinds 1938 gehalveerd 2 o Gijzeling in Oostenrijk Brand in flat: 24 gezinnen Kind werd mogelijk in geëvacueerd opdracht van zijn vader ontvoerd Laatste bedrijf folterprocessen Athene Mike Mansfield verlaat congres van VS before you buy Meubelfabriek Oisterwijk de Meubelmakers uit het zuiden des lands I I See Gewonden bij rel in Parijs rond Parisien Libéré Li Mijnramp Mozambique Beschuldigingen uit eerste jaren Griekse dictatuur iüs «w ■1 ames- en heren loden-, tweed- en regenkleding (ook grote maten) n V R IJ D A G 1 7 1976 SEPTEMBER BINNEN- 4 EN BUITENLAND pH 1 55 xa .TT Haarlem. Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 i'L Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. r (ADVERTENTIE) Opvolging van Mao nog O/Ha/t^eüe steeds vage kwestie V» sinds V (ADVERTENTIE) sitCzk mt w,t;cK. ft zijn van oordeel dat er direct beslist zal worden ook naar Een aantal van de geëvacueerde gezin nen is ondergebracht in hotels. Anderen hebben onderdak gekregen door bemid deling van de beheerder van de flat. Voor de welvaart is het beter te letten op de inkomens per gezinslid. Als men de inkomens en de inkomensverschillen neemt per verbruiker, komt men tot een ingrijpend verschil. PEKING (Reuter) Het Chinese „Volksdagblad” heeft gisteren de Chinezen verzekerd dat er .waardige opvolgers’ zullen komen voor wijlen Mao Tse Toeng. Op de bevolking werd een beroep gedaan zich te scharen achter de partijleiding. De heel heeft Toen oude ten was Drie Pietc met men staai ding terhi ver» stelli Zeel< van infoa een kan was Het zo c IJmi een of d alriu van M. best, die wen Neel Rijk Dijk teur sari" Mer b.v.) acht A de Wi KV Ka1 vai afk te per ha opg I koe bel me Th. va de vaa 298 ka 5 log pei De na< be vo lei Ma tot w< gir zij K\ L Kor zijn zag Her lanj niet lijk schi der; kek besi om vaa: Daa mee ond kre; met tie Urn hou IJ dui< trar Hoe van ger: ren. ech met nie die var Expositie in toonzaal Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido), vlakbij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 uur. I morris (bij de Grote Markt) In zijn eerste hoofdartikel sinds het overlijden van de partijvoorzitter vorige week donderdag zinspeelde het officiële blad er op, dat er nieuwe benoemingen ophanden zijn om de talrijke open plaatsen in de hiërarchie te vullen. Ver wacht wordt dat het ruim 160 leden tellende centrale partij comité binnenkort bijeen zal komen, wellicht al komende alle leden verblijven in Tussen 1954 en 1976 heeft de inko- mensegalisatie, naar de hoogleraren me nen, ongeveer 25 percent bedragen en zij schatten de vermindering van de inko mensongelijkheid van 1970 op 1976 op minstens tien percent. JOHANNESBURG. Radio Mozambique heeft meegedeeld dat in een kolenmijn bij de stad Tete in het centrum van het land een mijngang is ingestort. Daar zouden 140 mijnwerkers bij zijn omge komen. Het ongeluk gebeurde toen bijna alle mijnwerkers aan het werk waren. De kolenmijnen te Moatize bij Tete zijn de belangrijkste van Mozambique en leveren het grootste deel van de brand stof die de industrie van het land nodig heeft. ST. VALENTIN (AFP) Sinds van ochtend worden in een school in St. Valentin, 150 km westelijk van Wenen, 6 gijzelaars door een inbreker vastgehou- den. De inbreker, Heinz Haidacher, was door de politie op heterdaad betrapt tijdens een inbraak samen met een ka meraad. Deze laatste werd gearresteerd, maar Haidacher slaagde erin een kind en vijf onderwijzers in de school van het dorp te gijzelen. Hij eist geld en een vluchtauto en wil ook met zijn mede plichtige spreken. Een politieman die de gijzeling wilde voorkomen is door Hai dacher beschoten en gewond. week. Vrijwel de hoofdstad. Deskundigen misschien niet over een nieuwe partijvoorzitter. Er is geen „kroonprins” en de China-kenners zijn verdeeld over de vraag wie Mao zal opvolgen en hoelang de post vakant zal blijven. Behalve de post van voorzitter zijn er als gevolg van het overlijden van func tionarissen en door zuiveringen nog ver scheidene open plaatsen. Zo is het leden tal van het machtige permanente comité in één jaar tijd van acht tot vier verminderd. Daarbij komt dan nog het feit dat er onder de leidinggevende figu ren ideologische meningsverschillen zijn, zoals ook in de officiële pers is vermeld. Met het oog op deze verdeeldheid het veiligheidsapparaat, die zich moge lijk aan mishandeling hadden schuldig gemaakt. Men begon dus met de periode na augustus 1973, en pas toen het parle ment met een speciale wet die amnestie ongedaan had gemaakt, kon men zich gaan bezighouden met de folteringen uit de jaren '67 tot ’73. Datzelfde parlementsbesluit bepaalde echter ook dat berechting moest plaats vinden niet op aanklacht van de staat, maar van de slachtoffers persoonlijk, en rechtstreeks tegen de personen die hen hadden mishandeld. Alle aanklachten moesten voor 18 april 1975 binnen zijn. Menigeen heeft, uit welke overweging dan ook, te lang met zijn aanklacht gewacht. Anderen hebben hun beschul digingen juridisch niet „hard” kunnen maken; het is nu eenmaal niet makke lijk precies met naam en toenaam te zeggen wie je op welk tijdstip heeft geslagen. 4 ge zomer hadden we de grote processen tegen leden van de beruchte militaire politie (ESA), die uitmondden in een aantal flinke straffen, tot 23 jaar, die in hoger beroep licht werden verzacht. Het betrof hier echter grotendeels folterin gen uit een latere periode van de dicta tuur. Bij het onderzoek tegen de evenzeer beruchte Asfalia (veiligheidsdienst) heeft men rekening gehouden met de amnestie die dictator Papadopoulos in augustus 1973 heeft afgekondigd voor leden van WASHINGTON. (DPA) Na een politieke loopbaan waarvan in de Ame rikaanse geschiedenis maar weinig voor beelden zijn, nam de democratische se nator Mike Mansfield vandaag afscheid van het Congres. De 73 jaar oude politi cus heeft dan 34 jaar deel van het parlement uitgemaakt; tien jaar als af gevaardigde en 24 als senator. Geduren de zestien jaar was hij fractieleider van de Democraten in de Senaat. i L j ROTTERDAM (ANP). De brand weer van Schiedam heeft gisteren op dracht gegeven om 24 gezinnen, die in de Rijnmondflat aan het Fideliusplein wonen, te evacueren. Dit besluit heeft te maken met een hardnekkige brand, die in de gevelvoegen van het flatgedeelte waar deze gezinnen wonen doorsmeult. Het isolatiemateriaal in deze voegen is kennelijk gaan branden en daarbij komt zoveel koolmonoxyde vrij dat er gevaar bestaat voor de gezondheid van de be woners. I i De overige bewoners van de Rijn mondflat kunnen in hun hulzen blijven. De brandweer verwacht niet dat de brand in de gevelvoegen zich tot bij hun woningen zal uitbreiden. Het gaat hier om gevallen uit de eerste jaren van de dictatuur, toen Grie kenland, mede op grond van de bewezen folteringen, gedwongen werd de Raad van Europa te verlaten. Dat zij nu pas aan bod komen, mag dan ook verbazing wekkend heten. De berechting van de Griekse folteringen, vorig jaar tamelijk veelbelovend begonnen, dreigt in veler ogen uit te monden in een anticlimax. Een van de redenen daarvan is dat de militaire rechtspleging vlotter op gang is gekomen dan de burgerlijke. Reeds vori- ELSLOO (ANP) Voor de derde keer in amper drie maanden tijd heeft zich in Zuid-Limburg een ontvoering voorge daan van een of meer kinderen van buitenlandse militairen die gehuwd wa ren met een Limburgse vrouw van wie zij gescheiden zijn of op het punt staan te scheiden. (ADVERTENTIE) De brand is al woensdagmiddag ont staan toen werklui bezig waren met het aanbrengen van een nieuwe laag plastic folie op de galerijen. Daarbij werd een gasvlam gebruikt om het materiaal te drogen. De brandweer vermoedt dat als gevolg hiervan de zeer brandbare isola- tiestof in de gevelvoegen is gaan smeu len. werd in het hoofdartikel van het „Volksdagblad” een beroep op de Chine zen gedaan „zich zeer nauw te scharen om het centrale partijcomité waaraan de gehele partij ondergeschikt is”. „Wij moeten de gecentraliseerde leiding van de partij versterken. Voorzitter Mao heeft ons voor altijd verlaten, maar er zijn waardige opvolgers voor de zaak van de proletarische revolutie, waarvan hij de pionier was”, aldus het officiële orgaan. Intussen waren in de hoofdstad werk lieden bezig met voorbereidingen voor de plechtigheden van morgen, die het hoogtepunt zullen vormen van de rouw- ceremonies voor Mao. Aan de poort van de „verboden stad” is een reusachtige foto van de overledene in zwart-wit opgehangen. Schoolkinderen maken de straten schoon er er worden tijdelijke toiletten en EHBO-posten ingericht. Men verwacht dat er ongeveer een half miljoen mensen op het „Plein van de Hemelse Vrede” bijeen zal komen, terwijl nog duizenden anderen het ge beuren vanaf de aangrenzende boule vards zullen volgen. Volgens functiona rissen zijn er geen buitenlanders uitge nodigd. Deze maand: Kippefilets met venkel en dragonsaus 14,50 p.p. Geopend vanaf 17.00 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Bloemendaalsewegi 28, Bloemendaal, tel. 023 - 254939. DEN HAAG (ANP) De inkomens ongelijkheid in Nederland is sinds 1938 op zijn minst gehalveerd. De nivellering heeft zich al die jaren continu voortge zet en het vermoeden is gewettigd, dat binnen afzienbare tijd een verdere hal vering van de inkomensongelijkheid is te verwachten. Dit zeggen prof. dr. J. Pen en prof. J. Tinbergen in een artikel in ’’Economisch-Statistische Berichten” Mansfield, die in West-Europa vooral bekend is geworden door zijn wetsont werpen die de eenzijdige terugroeping van de Amerikaanse troepen uit Europa beoogden, vertrekt vandaag naar China, voor een rondreis op uitnodiging van de regering in Peking. President Ford heeft de senator verzocht zijn groeten en beste wensen over te brengen aan de Chinese leiders. Wanneer Mansfield in Washington te rugkeert, is het congres voor de rest van het jaar op reces gegaan. Een aantal maanden geleden al had Mansfield mee gedeeld dat hij het welletjes vond Het grootste compliment dat de schei dende senator kon worden gemaakt, kwam van de waarnemende republikein se fractieleider Robert Griffin: „Als al onze politici uit het hout van Mansfield gesneden waren, behoefde niet aan her stel van het openbare vertrouwen in de regering gedacht te worden”. Gevraagd naar de zwarte bladzijden in zijn carriè re als parlementslid, noemde Mansfield- „Vietnam, Cambodja, Laos een waar lijk tragische periode uit onze geschiede nis. Onnodig, nutteloos, duur, een schandvlek”. De scheidende senator heeft geen vastomlijnde plannen voor de toekomst gemaakt. Hem zijn professora ten aan universiteiten en plaatsen in researchinstituten aangeboden. gelse kostschool verblijft, moest zoontje Glenn, aldus de vader, Engeland komen. Glenn gaf evenwel de voorkeur aan zijn moeder, waarop de president van de Maastrichtse rechtbank onlangs de eis van de vader heeft afge wezen en Glenn voorlopig in Elsloo mocht blijven in afwachting van de afwikkeling van de scheidingsprocedure Daar er veel tijd verstreken is sinds de ontvoering en het moment waarop deze ontdekt werd, vermoedt de politie dat Glenn intussen reeds in Engeland is aangekomen. De afstand vanaf de lucht haven Beek naar Engeland is niet groot. Bij de eerste ontvoering van een kind uit Roermond is de Amerikaanse vader nog tijdig op een Duits vliegveld aange houden. In het tweede geval slaagde een Amerikaan er evenwel in om zijn twee kinderen die bij hun moeder in Valken burg verbleven, te ontvoeren en naar Amerika over te vliegen. Wat de „eigenaardigheden” van de be lastinggegevens betreft, noemen de hoogleraren onder meer het feit, dat de fiscale inkomens geen door de werkge vers betaalde pensioenpremies omvatten. Hierdoor wordt het inkomen van werk nemers onderschat en dat van de zelf standigen overschat. Houdt men daar rekening mee, dan is de nivellering gro ter dan alleen de belastinggegevens aan gegeven. Verder stippen de hoogleraren aan, dat de belastinggegevens slaan op degenen, die het inkomen verdienen. Dit keer werd de negenjarige Glenn Hughes nabij de school van Elsloo door een onbekende, vermoedelijk Engelse, vrouw ontvoerd. Vader van het kind was voorheen in Duitsland als militair gelegerd en woont nu in Engeland. Vijftien jaar geleden trouwde deze militair met een vrouw uit Elsloo. Het huwelijk is stukgelopen. In afwachting van de scheiding eiste Hughes via een kort geding zijn zoontje op. Net als zijn vijftienjarige dochtertje die op een En- (Van onze redacteur Frans van Hasselt) ATHENE. In Athene is vandaag het laatste bedrijf begonnen van de berechting van de folteraars tijdens de Griekse dictatuur onder Papado poulos. Eén proces, voor een eenvoudig kantongerecht, betreft elf politie mannen. Een tweede, dat tien dagen later begint voor een gewone recht bank, gaat tegen vijf leden van de marechaussee, die hebben geopereerd in voorsteden van Athene. Leden van de Rode Garde in Peking barsten in tranen uit bij het defile langs de baar met het stoffelijk overschot van Mao Tsc Toeng in de Grote Hal van het Volk. Zaterdag zal op het plein van de Hemelse Vrede in Peking de uitvaartplechtigheid gehouden worden. Zij kwamen tot de conclusie, dat de inkomensongelijkheid sedert 1938 onge veer is gehalveerd aan de hand van het vergelijken van de jaarlijkse belasting gegevens, die door het CBS worden ge publiceerd. Zou bovendien rekening worden gehouden met de zogenaamde tertiaire verdeling, dat is het herverde lende effect van een aantal overheidsbe stedingen, dan wordt de 50 percent waarschijnlijk overschreden, stellen de hoogleraren. Zij merken verder op. dat aan belastinggegevens bepaalde eigen aardigheden kleven, die ertoe leiden, dat de nivellering wordt overschat. De egalisatie is groter dan zij lijkt en de hoogleraren concluderen ook op die grond dat sinds 1938 waarschijnlijk meer dan de helft van de inkomenson gelijkheid is afgeslepen. Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeubelen. waaronder de bekende Oisterwljkse dekenkisten. Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Van de 150 aangeklaagden bleven er op deze manier slechts zestien over, die nu voor de rechter moeten verschijnen, maar dat zijn dan ook wel de allerbe- ruchtste namen; bovenaan Mallios, Ba- balis, Karpanajotis en inspecteur Lam- brou, die de scepter zwaaiden op het beruchte „terras” van het intussen afge broken hoofdbureau van de veiligheids politie aan de Bouboulinastraat. Allen zijn ze nog op vrije voeten en de meesten nog in actieve dienst. PARIJS (Reuter). In Parijs zijn gisteravond twaalf personen gewond in een gevecht tussen de politie en betogers die de Franse dagbladeigenaar Emilien Amaury in een kantoor hadden opgeslo ten. Van de zes gewonde betogers zijn twee er ernstig aan toe. De rel ontstond toen de politie tussenbeide kwam om betogers van het onder communistische invloed staande Syndicat du Livre te verspreiden die sinds twee uur verijdel den, dat Amaury, eigenaar van het bou levardblad Le Parisien Libéré, een verga dering verliet in het tiende arrondisse ment van Parijs. Amaury haalde zich in 1975 het onge noegen van het Syndicat du Livre op de hals door zijn bekendmaking dat het aantal edities van Le Parisien Libéré zou worden verminderd en 400 werknemers ontslag zou worden aangezegd. Amaury’s blad wordt sinds achttien maanden ergens, anders door niet bij een vakbond aangesloten personeel gedrukt, omdat zijn werknemers die wel bij een bond zijn aangesloten, staken en het gebouw bezet houden. Voor het eerst is bij het vooronder zoek ook het argument toegepast dat de foltering zelf vooral de gevreesde „falanga” of voetzolenbehandeling kan leiden tot geheugenverlies en sche mertoestanden, waarin men de personen niet goed meer onderscheidt. Op -deze grond zijn zelfs gevallen die in 1968 bewezen werden geacht, door de Griekse rechterlijke autoriteiten geseponeerd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4