blijft voor Umuiden behouden Bejaarden Zee- en Duinwijk wacht gevarieerd programma In de Vishal sluizen havens 9 Zeekadet Korps „IJmond” beschikt al over een ander instructievaartuig Markt n n r I F Velser kunstkring komt met zilveren jubileumprogram „Willem Beukelszoon” en VACHTKLEDING KROMMENIE^ I I F ERASMUS I I i o 14.90 De grootste speciaalzaak in SUÉDE-NAPPA- 5 IJMUIDEN - VELSEN 1976 1 7 SEPTEMBER z r I BOEKHANDEL L I'M! Ook voor grote maten. Zijlstraat 29 - Haarlem Tussen Zijlbrug en Nassaulaan I f r „Honden Natuurlijk niet. Toch maakt u er kans op. Sommige winkels lokken u met spotgoedkope aanbiedingen in Novilon. Maar men tracht u iets anders te verkopen. Imitatie-spul. Namaak van Novilon. Dus meestal lang zo goed niet. Vandaar deze waarschuwing. Even opletten dus: op échte Krommenie Novilon staat de naam „Novilon” gedrukt. De enige vloerbedekking met het GOUDEN Keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. I] V R IJ D A G (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Zeekadet Korps „IJmond”, dat woensdag zijn opleidingsschip „Pieter Florisz” zag vertrekken naar een sloperij in Hendrik Ido Ambacht, heeft niet lang hoeven te wachten op een nieuw onderkomen. Vandaag name lijk is op de plaats van het vroegere schip, afgemeerd het visserij-on derzoekingsvaartuig „Willem Beu kelszoon”, dat door het afdelings bestuur „IJmond” is aangekocht om dienst te doen als instructie- I vaartuig voor de zeekadetten. I Daarmee hebben de jongelui, als- I mede de commandant, officieren en onderofficieren de beschikking ge- kregen over een zeewaardig schip I met een fantastische accommoda- i tie en is tegelijkertijd een echt IJmuidens schip voor IJmuiden be- houden gebleven. i (ADVERTENTIE) O o n n il (ADVERTENTIE) van r~ van (ADVERTENTIE) ARIE VAN DER VEER Het huidige instructieschip van het Zee kadetten Korps „IJmond”, het voormali ge Visserij-onderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelszoon” op zijn oude ligplaats. g a i, e t p e i- ten ten len ?en m- St. i,6 li ras ipt :a- rd, nd an en Le de li- heid van een meisje uit de betere krin gen dat niet bestand blijkt tegen de invloed van de schadelijke maatschappij. Het tweede deel verplaatst de toe schouwer naar een geheel ander milieu. gezien”. -Op 27 oktober zal dit stuk, dat jarenlang met Ko van Dijk grote triom fen oogstte, het oktober programma af sluiten. In de burgerzaal van het stadhuis, in Velsen zal op zaterdag 16 oktober het eerste concert worden gegeven van de kamermuziekserie. De begaafde Japanse pianiste Sumiko Nagaoka en de Neder landse violist Jo Juda geven dit concert in het kader van het 50-jarig kunste naarsjubileum van Juda. Er zal een keuze worden gedaan uit werken van Hdndel, Beethoven, Brahms, Franck en Debussy. Wilt u rommel op de vloer? 135 prachtige kleurenfoto's met een door deskundigen samengestelde tekst tonen alles wat iedere hon denliefhebber interesseert. Deze unieke uitgave op groot for maat bieden wij tijdelijk aan voor slechts VELSEN. In het jaar dat de Velser kunstkring „Voor Allen” het heugelijke feit herdenkt dat zij 25 jaar bestaat blijkt dat de belangstelling voor de voorstellingen die zij organiseert bijzon der groot is. Diverse voorstellingen zijn reeds uitverkocht en herhalingen zijn helaas niet mogelijk. Voor de aanvang van het nieuwe toneel- en muzleksei- zoen moesten reeds veel belangstellen den worden teleurgesteld. Maandag 18 en dinsdag 19 oktober twee eenakters die het aanzien ruim schoots waard zijn. „Palais Monde Bi zarre", een spektakel rond twee Vlaamse kermisklanten en „Shit and Die”, een onvervalste spaghetti-western met alle daarbij behorende grappen en grollen. „De Kaukasische Krijtkring” is een van de bekendste stukken van Bertholt Brecht dat op 25 oktober wordt gebracht door het publiekstheater in de regie van Hans Croiset. Onderwerp van dit stuk is de filosofie achter „aan wie behoort het land? Aan degenen die het bebouwen of aan degenen die het bezitten?” Kitty Jansen en Joan Remmelst excel leren in Arthur Millers „Van de brug af „Moeder, ik ga trouwen” is. een kome die die door toneelgroep Theater op de planken wordt gebracht. Humor, schrik en ontroering gaan in dit stuk van Colin Higgins hand in hand. De opvoering ervan is op dinsdag 5 oktober. Opvoering van de wereldvermaarde show „Brasiliana” die op 6 oktober op het programma staat was reeds na enke le dagen uitverkocht. thuishaven gehad. Een IJmuidens vaar tuig dus, dat nu voor IJmuiden gespaard zal blijven. Het schip is 35 meter lang en 67 meter breed. Het meet 205 brt., is uitgerust met twee motoren M.W.M. van elk 187 pk., en heeft diesel-electrische voortstuwing. Als accommodatie bevat het twee messrooms, een laboratorium en tien hutten voor een, twee of drie perso nen. De enige wijziging welke er in wordt aangebracht is de verbouwing van het laboratorium en het visruim tot een instructielokaal. De oude Pieter Florisz” was welis waar groter, maar bood toch niet zoveel ruimte, als men zou denken. Bovendien was alles aan boord verouderd, terwijl op de „Willem Beukelszoon” alles aan boord uitstekend onderhouden is. De be manning nam dan ook met zeer gemeng de gevoelens afscheid van het schip, waarop zij zo lang heeft gevaren. Hoe sterk de banden zijn met een schip en hoezeer men dan verlangt dat het in an dere handen in goede staat blijft, moge blijken uit het aanbod van de machinist, die voorstelde de officieren van die zeeka- detten enige tijd bij te staan in de bediening van de machinekamer In de 24 jaar van het bestaan van „IJmond”-voïgend jaar wordt het zilve ren jubileum gevierd - is dit het derde schip waarover men beschikt. De „Cano pus” kwam destijds eerst. Nu echter heeft men de beschikking over een opleidingsschip, waarmee ook echt gevaren zal worden. Aan boord zijn Auto gestolen. In de afgelopen nacht is een in de Kompasstraat gepar keerde rode auto van het merk Merce des en met het kenteken 0 3 86 VE gestolen. oktober staat een sportinstuif op het programma. Het sportieve bewegen on dervindt momenteel een groeiende be langstelling. Er 'zullen demonstraties worden gegeven door een steenwerpers- club uit Berkhout en een koersbalclub uit Apeldoorn. Drie gespreksavonden zullen worden gewijd aan het thema „Ouder en oud worden”. Gespreksleider hierbij zal zijn de heer E. Th. Rijswijk. Het 100-jarig bestaan van het Noord- zeekanaal zal het centrum niet onopge merkt voorbij laten gaan. Op 1 novem ber zal dit heugelijke feit worden ge vierd met onder meer een lunch, een dia-vertoning over Oud-IJmuiden en het optreden van een cabaretgroep uit Ber gen. Kaarten voor deze feestelijke dag zijn van 13 tot 27 oktober verkrijgbaar aan de bar van het dienstencentrum. Inclusief de lunch bedragen de kosten 7,50. Een enquête die in het voorjaar van 1975 werd gehouden maakte duidelijk dat er belangstelling bestaat voor to neelspelen, voor het beluisteren van mu ziek en voor bloemschikken. De moge lijkheden worden nog bekeken. Alle nadere informaties worden ver strekt aan de bar van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. IJMUIDEN. Helaas is de foto niet duidelijk meer er op staat de motor- trawllogger Mevr. M. Woldringh van der Hoop Andre de Ia Porte KW.154 een van de tientallen zogenoemde weeklog- gers daterende uit de vcor-oorlogse ja- ren. Het schip was genoemd naar de echtgenote van de toenmalige burge meester van Katwijk. Die familie had niet te klagen want de KW114 heette in die jaren Burgemeester W. J. Woldringh van der Hoop. voldoendo officieren en onderofficieren, die de benodigde diploma’s en papieren hebben en die in hun vrije tijd graag met de jongens trossen willen losgooien om het water op te gaan. De doelstelling van het Zeekadet Korps IJmond”, dat met zijn zestig leden het grootste Korps op dit gebied in ons land is, wordt door de jonge mensen sterk uitgedragen. Dat is namelijk het aankweken van kennis, praktijk en be kwaamheid op maritiem gebied, ’t Stre ven bij het Zeekadet Korps, dat men de jeugd de weg naar de zee wijst. En dat is iets, wat in IJmuiden zeer sterk aanspreekt. Daarom dat de instructiebijeenkom sten zaterdagmiddags druk worden be zocht. De jongelui krijgen dan les in dek- en machinedienst, scheepsbouw en scheepstypes, vlaggeseinen, navigatie, roeien, zeilen, schiemannen en tuig en uitrusting. Dat zij daarbij nog tot het grootste korps van Nederland behoren, spreekt de jongens aan. Evenzo dat zij de enige zijn, die met een eigen schip zowel naar het jaarlijkse nationale kamp kunnen varen, als naar Engeland, waar zij uit wisselingen hebben met Engelse zeeka- detten. Donderdag aangekomen schepen: Lachs, Schwinemunde; Bonna, Oslo; Flevoland, Bremen; Kristina, Karlstad; Z’dam, Zinnia, Noordzee, IJmuiden; Ma rell, Noordzee, IJmuiden; Z.M. Breidel, Noordzee, IJmuiden; Z.M. Spa, Noordzee, IJmuiden; Z.M. Koksydel, Noordzee, IJ muiden; Z.M. New Port, Noordzee, IJ- muiden; Z.M. Truvo, Noordzee, IJmui- den; Rhone, Londen; Medina, Londen; Manchester Falcon, Archangel; Elly Frem, Rotterdam, IJmuiden; H.M. Stap horst, Noordzee, IJmuiden; Steinbukk, Knarevik; Innvaer, Tof te. Velsen: Jen» Rand, Antwerpen; Paulina Brinkman, Poole, Velsen; Treuburg, Rotterdam; Fa- rel, Terschelling. Donderdag vertrokken schepen: Angelos Gabriel, Antwerpen; WorM Courage. Noordzee; Helena C, Avon- mouth; Trans Betica, Cartagena, IJmui- den; Bonna, Antwerpen; Star Polaris, Cont Plat, Velsen; Hermann Suhr, Thuntalk: Nordic Clover, Glasgow; Glas Island, Londen; Koog a.d. Zaan; Sea Navigator, Pireaeus, IJmuiden; Arona, Hamina; Sofia Perovskaya, Rochefort; Glencree, Montrose; Tonsho Maru, Key West; Maasborg, Delfzijl, Zaandam; Ca- rebeka 5, Weston Pont, IJmuiden; Lin- dinger Daimond, Lagos. Vrijdag aangekomen schepen: Chwinge, Lowestoft, IJmuiden; Nor mand Carrier, Cont. Plat, IJmuiden; Blatence, Engeland; Achilles, Antwer pen; Kenrix, Fecamp, IJmuiden; Perm, Igarka; Rijnborg, Hudiksvall; Bencol Wells,; Hansa, Skiën; Bernd, Gonfreville. Vrijdag vertrokken schepen: Corinna, IJmuiden, Pasajes; Kristina, Zaandam, Hamburg; Salland. St. Maar ten; Trade Greece, Parana. re boot te krijgen. Immers Zeekadetten in een loods stoppen, was geen doen. Zeker niet in IJmuiden - en een varend binnenschip zou de IJmuidenaren net zo min aanspreken. Er werden verdere contacten gelegd en besprekingen gevoerd. Met mr. J. Groenewold van de Inspectie der Domei nen; met het ministerie van financiën, met de ambtenaar voor jeugdzaken, de heer G. Kwakkel, die adviezen verstrek te en last but not least met burgemees ter drs. J. Reehorst, die een aanbeve lingsbrief aan de Inspectie der Domei nen schreef. Intussen namelijk was men op het spoor gekomen van het visserij- onderzoekingsvaartuig „Willem Beukels zoon”, dat op de nominatie stond open baar te worden verkocht. Velsens burge meester verzocht om het schip onders hands te verkopen aan het Zeekadetten- korps „IJmond”. Op 7 september viel de beslissing. „IJmond” ging de „Willem Beukelszoon” kopen. Op dat moment was het schip nog eigendom van het ministe rie van landbouw en visserij, maar alle instanties gingen met de verkoop ac- coord. De „Willem Beukellszoon” werd in 1956 gebouwd op de werf „De Dageraad” in Woubrugge en heeft IJmuiden als De strijd van de door honger en armoe geteisterde arbeiders in de veenkoloniën. Hun strijd tegen de „bovenlaag” uit de samenleving die zich met behulp van kerk en leger verzet tegen het opkomen de socialisme. Titel van dit stuk is „De lamp hangt scheef”. Het winterprogramma wordt vrijdag 17 september geopend met de operette „Der Vogelhandler” uitgevoerd door de Hoofdstad Operette. Deze voorstelling is reeds uitverkocht. Op 18 januari 1977 zal een reprise worden gegeven. Het Soapino ballet komt op dinsdag 21 september met een uitvoering die als een vervolg kan worden beschouwd op demonstratielessen die op een aantal scholen zijn gegeven. IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort. Hoofdstr. W. 234, tel. 378371. IJMUIDEN De Stichting Dienstver lening aan Bejaarden heeft voor het komende winterseizoen voor de oudere bewoners van Zee- en Duinwijk een gevarieerd programma samengesteld. Vrijwel alle activiteiten van het vorig seizoen zijn weer opgevoerd. De Engeise les op maandagochtend moest als gevolg van de grote belangstelling met een uur worden uitgebreid. Evenzo de gymnas tieklessen op donderdagmiddag. Een ge heel nieuwe aktlviteit wordt een maan delijkse wandeling of uitstapje. De bezinningsbijeenkomsten die in het verleden werden belegd in samenwer king met de plaatselijke pastores en raadslieden van het Humanistisch ver bond zullen worden voortgezet. De eer ste is op 23 september en staat in het teken van de Vredesweek. Op zaterdag 2 (Van een medewerker) Aan de donderdagmarkt werd aange voerd: 1.130 kg tong; 15 kisten tarbot en griet, 388 kisten kabeljauw, 1349 kisten koolvis, 180 kisten schelvis. 461 kisten wijting, 182 kisten schol, 75 kisten schar, 459 kisten makreel, 1419 kisten haring en 53 kisten diversen. Prijzen In guldens. Per 1 kg: tarbot 15,55-14,40, GROTE TONG 16,00, GROOTMIDDEL TONG 14,85-14,45, kleinmiddel tong 14.00-13,46, tong een 13,47-12,98, tong twee 12.41- 11,40. Per stuk: haai 336. Per 40 kilogram: hake 212, hammen met kop 136, rode poon een 200, rode poon twee 96-51, steenbolk 59, horsmakreel 36, bot 30-20. tarbot 503-247, griet 333-164, kabeljauw een 180-105, kabeljauw twee 196-105, kabeljauw drie 136-114, kabel jauw vier 124-110, kabeljauw vijf 102-76, koolvis twee 72-65, koolvis drie 65-63, koolvis vier 37-25,50, schelvis een en twee 126-98, schelvis drie 98-96. schelvis vier 72-48, wijting drie 86-48, schol een 148-126, schol twee 132-104, schol drie 118-88. schol vier 100-81, haring een 44- 30, makreel twee 45-22, achar 98-80. De besommingen waren: KW 123 61900, UK 4 220, UK 23 11.500, UK 25 820, UK 78 2.450, UK 137 18.700, UK 234 2300, VD 20 1.850, YE 25 2.380, IJM 18 2.420, IJM 27 3280, UK 135 en UK 145 4.520 Als visserij schip in 1908 begonnen was de oorspronkelijke naam van de KW.154 Wilem en stond toén ingeschreven als KW-96 en de eigenaar was W. Tom te Katwijk aan Zee. Het was een zeilloger van 94 bruto ton, 23,42 m lang en afkomstig van de werf van Gebr. Boot te Leiderdorp. Arie Kuimt was de sch' per die ervoor het eerste mede i haringvisserij ging en die in 1913 werd opgevolgd door P. van Duijvenbode. De logger werd evenwel in 1916 ver kocht naar IJmuiden en ging toen toe behoren aan de Visscherij Mij. Kenne- merland III onder directie van de heren Th. van der Klaauw en P. Verwoerd. P. van Duijvenbode ging mede over naar de nieuwe rederij die toen ook in de vaart had de zeilloggers Wilhelmina IJM 298, schipper J. van der Plas en Hendri- ka IJM.302, schipper Jac. van der Plas. Van IJmuiden namen in 1916 64 zeil- logers, 9 motorloggers en 19 stoomsche pen deel aan de haringdrijfnetviesserij. Deze visserij was toen voor IJmuiden naast de grote trawlvisserij van veel betekenis. De achteruitgang begon zich te voltrekken in de jaren twintig. De Wil lem KW96 had in IJmuiden de naam Maria Johanna IJM.318 gekregen en is tot 1922 in de vaart gebleven. Het schip werd in september 1924 verkocht en ging toen weer naar Katwijk terug na te zijn herdoopt in C. Ouwehand Sr. KW.154 met als eigenaar de N.V. Vis- Een van de hoogtepunten van de voorstellingen die in de maanden sep tember en oktober worden gehouden is ongetwijfeld het optreden van de toneel groep Centrum met „Dubbelportret”. De produktie bestaat uit twee avondvullen de stukken die op twee achtereenvolgen de avonden (maandag 27 en dinsdag 28 september) worden gespeeld. Twee stuk ken die twee aspecten belichten van problemen aan het einde van de vorige eeuw en beiden als afgerond geheel onafhankelijk van elkaar kunnen wor den bekeken. „Van de koele meren des doods”, het eerste deel van dit dubbel-, burg Het behandelt^ de ondergang portret, handelt over de geestesgesteld- Herman Heyermans’ „De opgaande zon” komt op donderdag 23 september voor het voetlicht van de stadsschouw- van een klein middenstandsbedrijf in de strijd tegen de opkomst van een waren huis Een probleem dat ook vandaag nog actueel is. scherij Mij. v.h. C. Ouwehand S.R Koop som 3000De zeillogger ging ter visserij onder schipper Leen van der Plas die er tot in 1926 mee heeft geva ren, daarna werd KI. van der Plas Berwe er schipper op. Toen aan het einde van de jaren twintig vele zeilloggers van een motor werden voorzien was die verbouwing nog niet voor de C. Ouwehand Sr. KW.154 weggelegd en het schip werd in 1928 opgelegd. Nieuw emplooi kreeg het pas in 1932 toen een aantal Katwijkse schippers-eigenaren begon met de aan koop van loggers en daarmede de kunst- trawlvisserij uit te oefnen. In dat jaar kwam de KW.154 in handen van KI. de Mol W. van Beelen die het schip lieten voorzien van een 120 pk Krom hout motor en er de trawlvisserij mee gingen uitoefenen onder de naam Mevr. M. Woldringh van der Hoop-André de la Porte KW.154. Het aantal Katwijkse trawlloggers breidde in de dertiger jaren gestadig uit en marktten wekelijks ook wel op zaterdag maar voornamelijk op de maandagen waar de handel in die tijd wel eens aanmerking op gemaakt heeft. Als motortrawllogger had de KW.154 een bruto inhoud van 94 ton bij een lengte van 23,42 m, breedte 6,92 m en een holte van 3.10 m. Kort voor de tweede wereldoorlog werd de 120 pk Kromhout motor ver vangen door een nieuwe Kromhout van 150 pk maar hij heeft daarmede slechts korte tijd kunnen vissen want in mei 1941 werd de KW.154 gevorderd door de bezetter en kwam na het ondergaan van een verbouwing onder Duitse bemanning in dienst van de Kriegsmarine als Vor- postensicherungsbot Vs 1419. Dit is het laatste geweest dat van het schip is vernomen. Toen de oorlog ten einde was kon de KW.154 niet worden teruggevon den. De „Peter Florisz” namelijk was ge- heel op. Het twintig jaar oude schip I heeft de laatste dokbeurt gehad in 1973. I Toen al werden sporen van sterke ver- I oudering geconstateerd en moesten pla- I ten op de huid worden gelast. Het advies was: „zie dat u een ander schap koopt”.. I Drie jaar daarna - dus dit jaar zou de Pieter Florisz weer in het dok moeten met alle risico daaraan verbonden dat men voor enorme kosten zou komen te staan. Dit was twee jaar geleden aanlei ding voor het bestuur, met in het ach terhoofd de kosten voor lekkage en verwarming, om zich in verbinding te stellen met de landelijke organisatie, het Zeekadet Korps Nederland, waar van het schip eigendom is - en te informeren naar de aanschaffing van een ander schip, waarmee men ook nog kan gaan varen. Dat laatste namelijk was met de „Pieter Florisz” onmogelijk. Het hoofdbestuur echter was daar niet zo op gebrand. Waarom moet men in IJmuiden zo’n groot schip hebben. Neem een loods of een pakhuis aan de wal, of desnoods een varend binnenschip”, aldus luidde de teneur van het antwoord van hoofdbestuurszijde. Maar „IJmond” had juist een nieuw bestuur gekregen, bestaande uit mannen die de zaak van de zeekadetten stevig wensten aan te pakken. Het zijn W. Neehus, voorzitter (Support Group): G. Rijke, secretaris (Mulder en Rijke); J. Dijkdrenth, penningmeester (oud-direc- teur Pakhoed); W.N. Koelman (commis saris van het loodswezen) en P. J.. v. d. Merwe (directeur Marine Management b.v.) Stuk voor stuk zijn zij twee jaar achtereen in touw geweest om een ande_

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5