FNV-voorzitter Kok tijdens SER-vergadering: E i Bij Holec moeten HOPPERZUIGER t 1 Rente in België gaat omhoog geheel intrekken 65 man met ontslag I Rijkspostspaarbank O I Loon grens naar 33.650 Wetsontwerp VAD een miljoen gulden aan prijzen i 59 Vraag uitvoerige informatie ït 3 EFFECTENBESCHERMING ZATERDAG 10 t i; alle cherp en sis ils Uil IS Ike an, »en Looptijd 6 jaar, vaste rente 972% Looptijd 5 jaar, vaste rente 974% Looptijd 4 jaar, vaste rente 9 Naam Looptijd 3 jaar, vaste rente 872% Straat Minimum storting f 1.000,- Woonplaats Rente jaarlijks opneembaar - Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis n. man 1 t rote I. ien een ten Irie ir: DEN HAAG (ANP) „Als we nu zien (in de C P B-prognoses tot 1980 van deze week), dat een gigantische miljardenverslindende operatie waaraan bovendien grote risico’s kunnen zijn verbonden, slechts leidt tot nog maar betrekkelijk geringe vermindering van de werkloosheid, dan vragen we ons af, waar we mee bezig zijn, als het gaat om een fundamentele bestrijding van de werkloosheid”. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven te !l Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito’s. as wij Ms (Van een medewerker) AMSTERDAM. Voor de Amsterdamse effectenbeurs was het een merkwaardige week. Een slechte start, waarbij nieuwe laagterecords van het jaar werden aangeslagen, gevolgd door een vrij krachtig herstel maar beide op basis van slechts zeer geringe omzetten. Van enige tendens was dan ook geen sprake. Alleen maar van enig richtingloos fluctueren en basisloos gescharrel. I 4 Niet voldoende uw nationale spaar- en hypotheekbank De wereldberoemde serviezen van WEDGWOOD en het zwaar verzilverde CHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk gedekte tafel houden. U kunt een uit 108 delen be staande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste servies Sterling en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van CHRISTOFLE. Een geschenk van importeur N. F VAN GELDER B.V. te Amster dam, met een totale waarde van 4.999,30. ECONOMIE Planbureau waart rond (ADVERTENTIE) 1. aandeelhouders ook grote groepen Tenslotte meent de VEB, dat de VAD technisch onuitvoerbaar en veel te duur Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. iOft ien Aldus FNV-voorzitter Wim Kok giste ren in een vergadering van de Sociaal- Economische Raad, waarin het sociaal- economisch structuurbeleid werd bespro ken voor de periode 1975-1980. Prof. dr. J. Zijlstra, een der Kroonleden van de SER en president van de Neder- niet de winst van ondernemingen afroiimt, maar van aandeelhouders. Overigens is het zijns inziens geen geringe taak die de raad nu wordt voorge legd. Onder de bewoording het sociaal economische structuurbeleid wordt in fei te een inventarisatie gegeven van de eco nomische en financiële problemen op Eerder deze week maakte een andere werkmaatschappij van Holec, Heemaf, bekend binnen afzienbare tijd het aantal personeelsleden te moeten verminderen met 350 a 400 man of circa 20 pet. Holec zelf heeft verklaard dit jaar een verlies te verwachten. Nadere uitwerking van deze maatrege len zal op korte termijn in overleg met ondernemingsraad en vakbonden, die hierover thans reeds zo volledig mogelijk zijn ingelicht, geschieden. vermindering zullen kunnen opvangen zal voornamelijk in de indirecte sfeer aan gedwongen ontslag niet kunnen worden ontkomen, aldus de directie. Bij monde van de thesaurier-generaal lieten de monetaire autoriteiten nog eens duidelijk weten dat enige devaluatie van onze munt nimmer op het programma heeft gestaan en beslist ook niet wordt overwogen. De externe positie van de gulden is daarvoor dank zij het aardgas veel te sterk. Bovendien zou devaluatie de invoer duurder maken en daardoor de inflatie weer bevorderen. Zo luidde het betoog. Nu de rust rond de gulden weer is terugge keerd, en kennelijk ook tot de buitenland- Li De thans voorziene uitkomsten van het door het kabinet aangekondigde beleid (het zogenaamde 1-percents-beleid, aan gevuld met bepaalde investeringsstimu- lansen) schieten, hoewel ze in de goede richting gaan, naar het oordeel van de werkgeversdelegatie tekort. slag zou kunnen komen. Ook over de te verwachten ontwikkeling van een groot aantal bedrijfstakken in ons land laat het Centraal Planbureau in de studie haar gedachten de vrije loop. In beurskringen werd evenwel gewezen op het feit dat het Centraal Planbureau elk jaar tegelijk met de Miljoenennota ook een verkennende studie over onze economische toekomst publiceert. Het nu deze week al bekend gemaakte vrij sombere rapport wordt dan ook als een waarschuwing ervaren dat er volgende week weinig gunstigs voor ons economisch herstel in 1977 is te ver wachten. De beurs reageerde dan ook negatief en joeg vele koersen naar nieuwe laagtepun- ten van het jaar. Maar van harte ging het niet en naarmate het koerspeil lager wordt stijgt ook de weerstand. Dat werd midden deze week duidelijk toen het kli maat voor enkele hoofdfondsen onver wacht omsloeg en het overigens geringe aanbod overging in vrij beperkte vraag. Maar gunstige verwachtingen voor het donderdag aangekondigde interimdivid- dend van de Koninklijke Shell redde de beurs van een verdere baisse. 3 DelVEB heeft bij de Bijzondere Kamer- comr lissie voor het Ontwerp van Wet op de AD twee brochures alsmede een mem jrandum over de VAD ingediend. In deze stukken komt de Verenigirg tot de conclusie, dat de VAD onwetmatig, onrechtvaardig en ongegrond is: juist de aandeelhouder staat in de kou. Gewezen wordt ook op de omstandigheid, dat het print ipe van de vermogensaanwasdeling op belangrijke punten strijdig is met de Gror dwet en andere geldende wetten. And< re conclusies van de VEB zijn, dat de wet oen zwaard van Damocles boven de finer ciering van het bedrijfsleven is, dat naas werl nemers slachtoffer van de VAD wore (aantasting van bestaande winstde- lings regelingen zijn onvermijdelijk, even als dat met de wettelijke rechten van aanc eelhouders zou gebeuren), terwijl de VAI l O Vrij krachtig herstel na start met laagterecords aan moet worden voldaan, zijn een zoda nige beperking van de stijging van de reële arbeidskosten, dat deze gedurende een aantal jaren achterblijven bij de toe neming van de arbeidsproduktiviteit en een beleid gericht op het stimuleren van de investeringen van het bedrijfsleven. se speculanten is doorgedrongen dat de verdediging van de gulden onze monetai re autoriteiten volledig ernst is, zal vol gens insiders een discontoverlaging op vrij korte termijn te overwegen zijn. Ook de buitenlandse speculatie zou hiermee nog eens duidelijk worden gemaakt dat het in feite alleen om hen ging dat de rente in ons land zo fors werd verhoogd. Toch lijkt het niet aannemelijk dat voor de rijksbegroting die volgende week dinsdag aan de openbaarheid zal worden prijsgegeven, het officiële discon to nog zal worden gewijzigd. Het is immers niet bekend hoe het buitenland op die begroting zal reageren en niet weer opnieuw tot een aanval op de gulden zal over gaan. BRUSSEL. (ANP) De Belgische Nati onale Bank heeft, in overleg met de Belgi sche financiële sector, besloten de rente voor bepaalde deposito’s op te trekken. Met ingang van 20 september gaat de rente op deposito’s op korte termijn (opzegging veertien dagen of een maand) met 1 percent de hoogte in. Daardoor komt die rente op 4,75 pet. De BNB heeft deze maatregelen geno men om het renteverschil, ontstaan tussen tarieven van kredieten op korte termijn en deposito's op korte termijn, te ver kleinen. j fl Leden van de Eerste en Tweede-Kamerfractie van de CPN brachten gisteren een werkbezoek aan de scheepswerf IHC Verschuren in Amsterdam-Noord. Foto: De bezoekers onder wie Fré Meys en Marcus Bakker toonden veel belangstelling voor de nieuwbouw van een hopperzuiger. landse Bank, merkte in zijn toespraak op dat het tijdstip waarop de SER zijn advies moet vaststellen, enigszins merkwaardig is. Immers, het gaat om een beleid voor de komende jaren, terwijl de ministers die het advies onder ogen zullen krijgen beho ren tot een kabinet dat huiselijk gespro kén op zijn laatste benen loopt. Pas een nieuw kabinet zal daarom het structuur beleid werkelijk kunnen effectueren, aldus de heer Zijlstra. De heer Kok zei verder: „Die, zij het geringe, verbetering hangt bovendien nog in de lucht. Of je daarop echt <vil rekenen, hangt af van je bereidheid te geloven aan de trefzekerheid van de prognoses van het Centraal Plan Bureau (CPN). Ik wil niet zeggen dat het CPB zich slecht kwijt van zijn taak, maar ik constateer alleen maar dat «het CPB, net als iedereen, bezig is rond te waren in een dikke mist. Er bestaat bij ons een toeneming in de twijfel over de vraag of je eigenlijk nog wel iets kunt voorspellen in Nederland met betrekking tot de macro-economische ont wikkeling”. In dit licht, zei hij verder onder meer, moet de controverse worden gezien die uit het concept-advies spreekt over de vraag of we globale, dan wel gerichte maatregelen moeten nemen om in de economie orde op zaken te stellen. Wij zijn voor gerichte maatregelen en niet uitsluitend omdat gerichte maatregelen effectiever zijn, aldus de heer Kok. Het berust op een diepe overtuiging dat we zo langzamerhand aan het einde van ons Latijn zijn met de traditionele manieren om de economie te beïnvloeden. hoofdpunten, zoals ze in de komende jaren op ons zullen afkomen. Het is een inventarisatie van ons economisch wel en wee, waarbij niet aan de indruk kan wor den ontkomen dat het wee ruimschoots het wel domineert. Sprekende over de zogenaamde één- percentsoperatie zei de heer Zijlstra te wensen dat men zou kunnen inzien dat één percent nodig, maar beslist niet vol doende is. Dit blijkt onder meer uit de stukken die thans ter beschikking staan. Het blijkt dat met het voorgestelde beleid de rentabiliteit in het bedrijfsleven in 1980 kan worden verbeterd tot het peil van 1973, waarvan iedereen nu weet dat op basis daarvan voldoende investeringen en dus werkgelegenheid niet mogelijk zijn. Mr. C. van Veen, voorzitter van de werk geversdelegatie in de SER en voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, zei onder meer dat de concur rentiepositie moet worden hersteld. Twee belangrijke voorwaarden waar- Overigens wierp diezelfde begroting deze week al een duidelijke schaduw vooruit. Als zodanig onderging de beurs in elk geval de publikatie van het Centraal Planbureau over een studie van de Neder landse economie in 1980. Daarbij legde het Centraal Planbureau nog eens de nadruk op een aantal zeer stringente beheersingsvoorwaarden in onze beste dingen wil de werkloosheid in 1980 tot 150.000 dalen. is. „Het uiterst complexe geheel van regels en desondanks ontbreken van talloze details (b.v. kostenbegroting) doen ver wachten, dat de VAD nooit optimaal zal werken.” (ADVERTENTIE) Snaardeposito met9L%rente NIJMEGEN. (ANP) Smit Transfor matoren BV met vestigingen in Nijmegen en Ede en deel uitmakend van Holec NV acht het noodzakelijk het totale aantal arbeidsplaatsen met 65 of 10 percent te verminderen. Hoewel interne overplaat sing en natuurlijk verloop een deel van de Toen naderhand die verwachtingen niet beschaamd bleken en de Shell het tussen tijdse dividend op aandelen Koninklijke van 3,75 op 4,50 had gebracht kon ons hoofdfonds alle voorgaande koersschade, die zelfs ruim 5 had bedragen, weer wegwerken. Dit bracht ook voor de mees te andere hoofdfondsen zij het bij nog altijd beperkte handel een dusdanig herstel dat gerekend op weekbasis de ver schillen gering werden. Enige vrees voor discontoverlaging brachten bovendien baissiers in beweging die tot aankopen overgingen en daarmee eveneens een bodem in de markt legden. Smit heeft de laatste tien jaar mede als gevolg van belangrijke verschuivingen in de markt met sterk wisselende resultaten gewerkt. Geleidelijk is een overcapaciteit in de transformatorenindustrie ontstaan. Dank zij technische vernieuwing en uit breiding van het marktbereik heeft Smit tot het uitbreken van de energiecrisis redelijk aan deze ontwikkelingen het hoofd weten te bieden zij het dat de finan ciële resultaten ook in die periode over het geheel genomen onbevredigend zijn geweest. Het vorige boekjaar gaf boven dien een ernstige verslechtering te zien. DEN HAAG. (ANP) De Vereniging Effectenbescherming (VEB) is van mening, dat het wetsontwerp-VAD van wege de onzorgvuldigheden, ondoor dachtheden en onrechtvaardigheden in plaats van in de ijskast gezet, maar beter geheel ingetrokken kan worden. Ook thans worden vernieuwing en mogelijkheden tot marktverbreiding ten volle gebruikt. De verwachte orderbezet- ting vertoont een lichte verbetering maar toch is een versnelde aanpassing ook in organisatorische zin onvermijdelijk. Opmerkelijk was daarbij dat dit patroon zowel voor de obligatiemarkt als de aandelensector van de beurs gold. Want ook de obligatiemarkt begon de week met enige dagen van koersdalingen, waarna zich later een even krachtig her stel voordeed. Dit laatste was evenwel niet helemaal zonder grond. Uit de traditio neel middenweekse publikatie van de bankstaat van de Nederlandsche Bank bleek ditmaal nog eens duidelijk dat de geldmarkt zich blijvend meer gaat ont spannen. Nog altijd maakt onze centrale bank gebruik van de vrij gedrukte stem ming voor de dollar en speelt het bankwe zen meer ruimte toe door de aankoop van vrij grote partijen dollars. Hierdoor zijn de rentepercentages voor de daggelden aanmerkelijk gezakt, nadat ze enkele weken geleden soms tot 30 procent waren opgelopen. (Van onze redactie economie) AMSTELVEEN. Aan de Zieken fondsraad is voorgesteld de loongrens voor de Ziekenfondswet in 1977 op 33.650 te brengen. De huidige loongrens is 30.900. Het premiedagloon zal van 101 naar 110 gaan. De Ziekenfonds raad zal donderdag 23 september over dit voorstel beslissen en het besluit dan aan staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) meedelen. De VAD, zo meent de vereniging voorts, trekr niet alleen een wissel op de toe komst, maar grijpt ook terug naar het verleden. Het zou volstrekt onrechtvaar dig zijn en onredelijk ten opzichte van aandeelhouders, de wet in te voeren zon der overgangsregeling ten aanzien van de al lang in de ondernemingen op legale wijae opgespaarde stille reserves Andere punten uit de VEB-stukken zijn, dat de „redelijke vergoeding” over het eigen ver mogen een slag m de lucht is, dat de VAD ook in strijd is met het internationale recht (EEG), de voorgestelde mtroduktie van vermogensaanwasbewijzen een inbreuk vormt op het autonome finaneie ringsbeleid van de ondernemingen en dat het VAD-fonds de individuele participan ten onder curatele stelt Minister Lubbers sprak deze week daarnaast echter nog de verwachting uit dat er de komende winter in ons land wel eens het dubbele van dit aantal niet aan de in dikke mist”

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11