veertiende Photokina op COMBI VAN CHEVETTE *1 filmcursussen Foto- en de fles Toch nog wereldprimeurs EXPOSITIES clubseizoen Daf Nieuwe olie voor motor Jensen op Start van het ■lil V^ Nieuwe serie bedrijfsauto's van Sneeuwketting kunststof van foto film MR F Onder redactie van J.P. Bos Zoom-lens Overvloeiers r< p Nieuws in zt kort DE TIJD DAT uitsluitend op de Photokina de wereldprimeurs wer den gelanceerd, lijkt voorgoed voorbij. Wanneer er een nieuw type of een nieuwe vinding gereed is voor de verkoop, heeft het geen zin om met de introduktie een half jaar te wachten op de Photokina, omdat in die tijd het apparaat al goed verkocht zou kunnen worden. Ceheel elektronisch 1 1 1 f c I 1 s l 1 f75 ra? bottel V' 1 2 grote vlucht een De Rollei-projector P 3800 met twee lenzen voor overvloeiers. SL De geheel elektronische AE-1 kleinbeeldreflex van Canon Puzzel wo («te waste Met ingang van volgende maand is in ons land leverbaar de combi-uitvoe- ring van de Vauxhall Chevette. Met weggeklapte achterbank heeft deze combi een laadvloer van 159 x 127 cm. Een achterklep met elektrisch verwarmde achterruit geeft gemakkelijk toegang tot deze laadruimte. De Chevette Estate L heeft de vier cilinder motor van 1256 cc en dezelfde buitenafmetingen als de Sedan-modellen. De Estate is onder meer uitgerust met radiaalbanden, schijf remmen vóór, remkrachtverdeler en oprolgordels. Desondanks heeft de Keulse tentoon stelling nog een enorme om ving gehad. Er namen 916 bedrijven uit 31 landen aan deel, waarvan 21 uit Nederland. Het is een typische vakbeurs voor de foto- handel, industrieën en bedrijven waarop dagjesmensen weliswaar toegang hebben (25 DM aan de kassa en de helft in de voorverkoop bij de Duitse Kamer van Koophandel), maar geen graag geziene gasten zijn. over eigen ontwikkel- en vergrotingsap- paratuur zodat ook de zwart-wit lief hebbers aan hun trekken komen. Op vrijdagavond 10 september heeft de eerste bijeenkomst van het wintersei zoen plaatsgehad. De leden van de groep komen bijeen in het NIVONCentrum aan de Gedempte Oude Gracht. Belang stellende NIVON-leden en andere foto- amateurs die voorkeur geven aan foto- plezier boven concurrentiestrijd, kunnen nadere informaties krijgen bij de secre taris: F. Jonker, Vondelweg 216 A, tel. 374006, Haarlem-Noord. komende jaren wel nemen. een van siersteek, 120-128 eksteroog, 126-133, oo gappel, 131-137 pelgrim, 136-143 imitator, 141-151 torpedoboot, 149-157 ootmoeidig, 155-164 dignitaris, 162-167 risiko, 166-174 kompagnon, 173-180 ongezond, 178-189 ondervinding, 187-195 ingetogen, 193-200 gendarme, 197-206 armetierig, 204-212 ri goureus, 209-218 reusachtig, 217-223 ig- nobel, 221-225 biet. Volgens de fabriek levert de nieu we olie een probleemloze start op, ook bij zeer lage temperatuur tot zo’n 22 graden onder nul. Andere voorde len zouden zijn: minder slijtage, zeer sterke smeerfilm bij hoge motortem- peratuur, lager olieverbruik en in wendig schonere motor. De nieuwe motorolie wordt geleverd in onder meer een een liter bus met schroef- dop. tertiijden van 16 tot l-2000e seconde. Het zal nog wel hwee jaar duren voordat de camera de knop is Binnen twee maan den zal wel de nieuwe Rollei SLX verkrijgbaar zijn: een 6x6 eenogige spie gelreflexcamera met automatisch tran sport. Volgens de Rotterdamse importeur doet de spoorvastheid van de kunst- stofketting niet onder voor die van een metalen ketting. Er zijn vijf verschillende maten verkrijgbaar, in prijs variërend van ruim 230,- tot ruim f 300,-, afhankelijk van de om trek van de band. De foto toont de Sintac-ketting gemonteerd om de au toband. FILMGROEP NEDERLAND, uitgevers van het tijdschrift Smalfilmen als Hob by organiseert een tweetal speciale film dagen voor licht gevorderde amateurfil- mers. Op deze dagen in oktober wordt alles behandeld, wat tot een verbetering van het inzicht in het filmen leidt. Op 2 oktober wordt een gehele zaterdag ge wijd aan „Filmen Totaal” in de Neder landse NÏkonschool, Rutherfordstraat 7 te Haarlem. Men krijgt inzicht in „be en verlichting” van het motief, montage, spelregie, cameravoering, enz. Op 17 oktober is er een dag genoemd „Geluid Totaal” waarbij aan alle be staande systemen van geluid bij 8 mm film aandacht wordt geschonken, alsme de aan zaken als muziek bij de film, sfeer door geluidopname van geluid bui ten, de speelfilm met geluid, nasynchro- nisatie enz. De kosten van elke dag afzonderlijk zijn 50.- incl. lunch enz. Als men voor beide dagen inschrijft is het cursusgeld 75.- incl. lunch enz. De kopers van een nieuwe brom- of snorfiets krijgen een klein boekje met tips voor een goed gebruik van hun voertuig. Deze actie werd onder- nornmen, omdat in verhouding de eerste maanden na aanschaf van een brommer de meeste ongelukken voor kwamen. BP heeft een nieuwe motorolie op de markt gebracht: de Visco 2000. Deze olie zou speciaal zijn ontwik keld voor de Europese ri j omstandig heden. Voor de kenners BP visco 2000 is een Sae 15W50 multigrade en valt ruim binnen de Sae 15W klasse, die in februari dit jaar door de Society of Automotive engineers werd inge voerd. Prijswinnaars puzzel nummer 36 7 25: mevr. A. G. Huijsman-Wakker, Terveenlaan 7, Hoofddorp; mevr. T. van Vliet, Meervlietstraat 79, Velsen-zuid. 15: mevr. T. Pelder-Joosten, Jan v.d. Bergstraat 16, Heemstede; mevr. v.d. Wal-Wartena, Fazantenlaan 10, IJmuide- n-O. 7 10: C. M. van Putten, Leidsevaart 566 R, Haarlem; mevr. N. de Boer- Mijzen, Rembrandtlaan 41, IJmuiden. Als straks de reizen naar de win tersport weer voor de deur staan, is het altijd handig om sneeuwkettingen mee te nemen. Een zaak, die vaak wordt vergeten. Gewoon omdat wij in ons land niet gewend zijn aan rijden in de sneeuw, of over beijzelde wegen. De meeste sneeuwkettingen zijn van metaal en het kost de niet- ingewijde nogal wat moeite deze ket tingen om de banden te leggen. Er zijn nu echter sneeuwkettingen van kunststof op de markt gekomen waarbij alles althans volgens de importeur veel eenvoudiger gaat. De kunststof-sneeuwketting, Sintac 2000 genoemd, hoeft men slechts een maal om de aangedreven wielen te leggen om er een hele vakantie mee toe te kunnen. Het is mogelijk met deze Sintac-kettingen ook over scho ne wegen te rijden, mits men zich houdt aan een maximum van 50 km. per uur. Zo’n kunststofketting kan niet roesten, rijdt vrijwel geruisloos en veroorzaakt geen canvasbreuk in de band. Hun devies was de gewone beginnende amateur te brengen tot betere resulta ten. En de gevorderden in de groep trekken de beginnende leden op, omdat men samen fotografeert. Er is een zeke re gezonde wedijver. En de Haarlemse groep heeft vorig jaar en dit jaar nog tweede prijzen behaald op de regionale en landelijke wedstrijden. In het kader van de praktische fotocursus werd met de deelnemers een dia-serie vervaardigd voor het jubilerende natuurvriendenhuis De Banjaert te Wijk aan Zee. Zo’n project, waarbij de beginners van de groep volledig aan hun trekken konden komen, is vanzelfsprekend een stimu lans. Daarnaast organiseert de groep tal van bijeenkomsten waarbij telkens een be paald aspect van de amateur fotografie aan de orde komt. De groep beschikt Begin volgend jaar zal DAF het eerste type van een nieuwe bedrijfs wagenserie in produktie nemen: het gaat hier om een trekker uit de nieuwe 2300-serie. De nieuwe trekker met een modern gelijnde cabine, bezit een milieuvriendelijke motor. Deze krachtbron levert 230 din-pk bij 2400 t.p.m. Bij het ontwerpen van de mo tor werd veel aandacht besteed aan een zo efficiënt mogelijke „warmte- huishouding”, waardoor een gunstig brandstofgebruik ontstaat, gepaard aan een langere levensduur. De nieu we DAF-trekker, waarvan reeds een foto in deze krant werd geplaatst, vormt een primeur op de bedrijfswa genshow in Londen die deze maand wordt gehouden. sche kennis maar vooral Jensen Motors in Engeland bestaat niet meer. Het bedrijf is onlangs geveild, met als resultaat dat slechts een deel van de schulden kan worden betaald. Het bedrijf, dat voor de meerderheid der aandelen in handen was van een Amerikaan, vroeg verle den jaar september surseance van betaling aan. Het bleek echter niet mogelijk een gezonde basis voor het bedrijf op te zetten, zodat uiteindelijk het faillissement in zekere zin uit komst bracht. Men overweegt nog de produktie van onderdelen voor de eigenaars van een Jensen voort te zetten (Rai-actueel). Oplossing puzzel nummer 36 1-12 marketentster, 9-20 sterrenbeeld, 18-25 el dorado, 24-32 domineren, 30-38 rendement, 36-47 enthousiasme, 45-54 smetteloos, 52-61 oostenwind, 59-67 in derdaad, 6-73 admiraal, 71-81, aalschol ver, 79-89 verdichtsel, 87-93 selderij, 92- 98 rijbewijs, 96-104 wijsvinger, 102-108 germaan, 107-115 Andalusië, 113-121 Puzzel nummer 37 Horirzontaal1. familielid, 4. vriend (Frans), 7. watervogel, 10. schamen, 14. zangnoot, 15. oever, 16. godin, 18. per expresse (afk.), 19. insekt, 20. Europeaan, 22. met betaald antwoord (afk.), 24. eer ste vrouw, 26. zijn, 30. loficht, 32. maan stand (afk.), 33. verlaagde toon, 34. rond hout, 35. regeringsreglement (afk.), 36. titel (afk.), 37. jongensnaam, 38. voor voegsel, 40. water in Brabant, 42. land bouwwerktuig, 44. ook, 45. grondig, 46. onmeetbaar getal, 47. te zijner plaatse (Lat. afk.), 48. Rijkspostspaarbank (afk.), 50. lidwoord, 51. gewicht (afk.), 52. water in Friesland, 54. voegwoord, 56. deel van een Franse ontkenning, 57. persoonlijk voorlopige ^uitspraak gelast dat er een onderzoek zal worden i rages tel d en han gende dit onderzoek zal de camera niet op de Engelse markt mogen verschijnen. Dit heeft echter geen betrekking op de andere landen en momenteel wordt de instant-ssrie dan al in Amerika, Canada en Puerto Rico verkocht- Europa zal tot begin ’77 moeten wachten op Kodaks nieuwe produkt. Wie het milieu aan het hart gaat, kan gerust zijn: het instant-systeem werkt zonder afval. De gebruikte chemicaliën blijven iin het fotootje zitten en verlie zen na verloop va tijd hun schadelijke werking. Nabestellingen zijn mogelijk. Over prijzen van de nieuwe serie kan Kodak-Nederland nog geen zinnig woord zeggen- wel wat ze in Amerika kosten: vanaf 54 dollar. Daar is de vraag inmid dels zo groot, dat Kodak de produktie nauwelijks aan kan. De Photokina stond bol van de pocket- camera’s. In twee jaar tijd bestaat het aanbod bij de kleurencentries voor 20 percent uit films die gemaakt zijn met deze pocketcamera’s, die gemakkelijk zijn mee te nemen, omdat ze niet groter zijn dan een pakjs sigaretten. Gemak dient de mens, dus zal het gebruik in de IN DE CANON-galerie (Reestraat 19, Amsterdam) exposeert nog tot en met 21 september de Japanse fotograaf Hajime Sawatary onder de titel „Alice in Scot land”. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur. In Galerie Fiolet (Herengracht 86, Amsterdam) hangt werk van de Ameri kaanse landschapsfotograaf Paul Capo- nigro. Dezelfde openingstijden als bij Canon. Tot eind september stelt de Amster damse fotograaf Hans Fónk zijn collec tie kleurenfoto’s ten toon in het hoofd gebouw van Hotel Schiphol Frommer. De expositie omvat een dertigtal foto’s die hij onder meer maakte tijdens zijn trektochten door Afrika en het Verre Oosten. Naast deze „reisverhalen” toont hij zijn zogenoemde vrije werk. Het is de eerste expositie van Hans Fonk. Zij is dag en nacht geopend. DE HAARLEMSE SMALFILMLIGA opent op vrijdag 17 september het nieu we clubseizoen met een avond die aan de zee gewijd is. Er wordt een drietal films vertoond. Salvage 849 toont de berging van een tanker bij de Franse kust. De opnamen werden voor 75 per cent door een achttal amateurs gemaakt. De heer J. Bruinier van het bureau Wijsmuller zal er het een en ander bij vertellen. De beide andere films worden gehuurd van de KNZHRM. De cluba vonden van de HSL zijn in het Jeugd huis aan de Donkerelaan in Bloemen- daal. Aanvang acht uur. De Filmgroep Haarlem heeft het sei zoen al vroeg geopend, namelijk op 20 augustus en heeft ook al weer een kijkavond achter de rug. De volgende wordt gehouden op 1 oktober. Zoals voorheen in het clubhuis op de hoek van de Kromhoutlaan in Parkwijk. Aan vang acht uur. Met een ander Engels bedrijf ,dat ook wel eens op de rand van de afgrond balanceerde, gaat het echter goed. Rolls Royce heeft plannen voor een opmerkelijke produktieverhoging. De nieuwbouw die hiermee samen hangt moet voor het eind van dit jaar gereed zijn en vergt een investe ring van een miljoen pond sterling. Dit jaar zullen naar verwachting ruim 3500 auto’s de fabriek verlaten. de fabriek besloten de M4 weer in produktie te nemen, nadat velen klaag den over het veel grotere formaat van opvolger M5. Tevens nieuw van Leitz is de Leica R3 electronic, opvolger van de Leicaflex met elektronische belichtings- regeling. Kodaks trekpleister op de Photokina is ongetwijfeld de serie instant camera’s. Camera’s, waarbij de foto na het maken van de opname direct klaar is. Het systeem doet veel denken aan dat van die al jaren op de markt zijnde Polaroid camera’s en Polaroid Engeland heeft in middels bij de Engelse rechter een pro ces aangespanen ter verdediging van de octrooirechten. De rechter heeft als De Fotogroep van de NIVON (Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk) wil weer star ten met een fotocursus die vooral ge richt is op het zelf doen en samen doen. Twee jaar geleden werd onder leiding van de technisch leider van de groep. Wil Weber, met succes zo’n op de prak tijk gerichte cursus begonnen. Het ging daarbij niet om hoogdravende theoreti- of technische perfectie, om meer plezier met het fototoestel. Wil Weber die een reeks van jaren op landelijk nieveau in de NI- VON-fotografie een belangrijke rol ver vulde, borduurde daarmee voort op de grondgedachte die hij ondermeer samen met Mariu Meijboom heeft uitgedragen. DAF besloot tot de ontwikkeling van deze zware trekker, omdat men voorzag dat er een leemte zou kun nen ontstaan tussen de huidige series van DAF: de 2200 en de 2800-serie. Vooral de voertuigen uit de 2800- serie, die enkele jaren geleden wer den geïntroduceerd, spelen een belan grijke rol in het lange afstandsver voer. Toch meent DAF, gezien de verdere ontwikkeling van dit vervoer en de toenemende vergroting van ,de afstanden, dat meer verscheidenheid aan modellen geboden is. Vandaar de nieuwe 2300-serie, die de keus groter maakt. Gezien de plaats van de nieu we 2300-serie tussen de 2200 en de 2800 is het niet verwonderlijk dat voor de nieuwe modellen veel is ont leend aan deze beide voorgaande be drijfswagenseries. Toch heeft de 2300- serie een duidelijk eigen gezicht ge kregen. Opvallend is, zoals gezegd de moderne lijn van de cabine, die zowel als „slaap-uitvoering” als in „norma le” uitvoering kan worden geleverd. De nieuwe DAF’s hebben een uitge breid testprogramma ondergaan, niet alleen op de weg maar ook in het motorlaboratorium, waar de nieuwe krachtbron 1650 uur op de proefbank stond te draaien, wat neerkomt op een afstand van 150 000 km. voornaamwoord, 58. plaats in Brabant, 59. windrichting, 62. meisjesnaam, 64. rivier in Italië, 66. meisjesnaam, 67. per soonlijk voornaamwoord, 68. godsdienst (afk.), 69. bevel, 72. speelgoed, 74. Chine se maat, 76. gedag zeggen, 80. dierenver blijf, 81. Utrechts Stedelijk Orkest (afk.), 82. klein mens. Vertikaal: 2. spil, 3. oosterse titel, 4. meisjesnaam, 5. onderwijzer (volkstaal), 6. titel (afk.), 7. klein takje, 8. nameljk (afk.), 9. deel van een trap, 11. stofmaat, 12. en andere (afk.), 13. breekbare, 15. persoonlijk voornaamwoord, 17. bij woord, 19. kom, 20. verlaagde toon, 21. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 23. duw, 25. schade, 26. om aalmoezen vra gen, 27. verlaagde toon, 28. wintervoer- tuig, 29. plaats in Het Gooi, 31. met een dreg werken, 36. omslag, 37. Duitse bad plaats, 38. voorzetsel, 39. wandversiering, 41. groet, 43. meisjesnaam, 49. plotseling, 53. boom, 55. Engelse ontkenning, 56. deel van een Franse ontkenning, 57. verpakkingsmateriaal, 58. plaats, 60. on der andere (afk.), 61. kindergroet, 63. teken van verdriet, 65. herkauwer, 0T-. Frans persoonlijk voornaamwoord, 70 te gelegener tijd (afk.), 71. slee, 72. dieren geluid, 73. meisjesnaam, 75. Frans lid woord, 77. dubbelklank, 78. meisjesnaam, 79. de onbekende (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „Dami- ate Pers b.v.”, Postbus 18, IJmuiden. Minolta heeft die primeur met de eer ste spiegelreflexcamera ter wereld met zoomlens, die fotografeert op het pocket 110-formaat. De compacte 110 zoom SLR (zoombereik 25-50 mm) is gemakkelijk te bedienen en erg licht. De camera ligt fijn in de hand en heeft een automati sche belichtingsregeling van 10 tot 1- 1000e seconde. De paralaxvrije spiegelre- flexzoeker heeft een mdcroprisma- scherpstelling. Leitz heeft de oude Leica M4 in een nieuw jasje gestoken en noemt hem u de M4-2. Op de M4-2 is nu ook een motor aan te sluiten voor het automati- Opzienbarend nieuws ook van Rollei. sche filmtransport. Waarschijnlijk heeft Met de P 3800-projector voor klein- beelddia’s bestaat de mogelijkheid om overvloeiers te maken. De projector heeft twee objectieven en projecteert uit een magazijn in een vloeiende overgang dia na dia, zonder dat tussen de beelden donkere pauzen optreden. Instelbaar van een snelle beeldwisseling in een halve seconde tot een vloeiende overgang van zes seconden geeft deze projector nieuwe dimensie aan het vertoe de dia’s- Als prototype toonde Rollei de 2000 kletiribeeldcamera. Een eenogige spiegelreflexcamera met doorkijkzoeker met motortransport en motorische te- rugwikkeling van de belichte''film. Slud- Veel belangstelping op de enorm druk bezochte tentoonstelling ging uit naar de ontwikkeling van een door de Japanse fabriek Canon uitgebracht 100 percent elektronische camera, de Canon AE-1. Dit toestel- dat voorzien is van een motortransport voor de film (twee beeldjes per seconde), gaat in de winkel, inclusief motor, ongeveer 1200 gulden kosten. Het is voorzien van een micro computer voor alle functies. Zo kan met een eenvoudige druk op de knop de abusievelijk ingestelde zelfontspanner uit het „geheugen” van de camera wor den gewist. Ook de belichting geschiedt geheel elektronisch en automatisch, maar dit automatisme kan naar wens worden Uitgeschakeld. Een aantal printplaatjes heeft de functie overgenomen van een paar hon derd normaal noodzakelijke onderdelen in een camera- waardoor deze kleiner en lichter kon worden. Deze printplaatjes paten zich bij een eventuele storing eenvoudig vervangen, waardoor repara tie eenvoudiger en dus goedkoper wordt. i I I V t r t '«t 46 52 58 68 77 |79 76 78

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 12