stralend opgevoerd zich er niet van af a Realisme met zijdelingse bedoelingen II Stan Kenton maakte I I Een eigen huis? De Nutsspaarbank helpt u aangeld nuürpQQfbank uue/t nedarland „Der Vogelhandler” 1 T1R ‘J ,T 0^ IW| aoaa V1 ■Ml si Eigen taal als Weense romantiek bij Hoofdstadoperette thema van kinderboekenweek y Geen vernieuwing in muzikale opvatting ■M L. Beeld schrift KUNST 19 7 6 SEPTEMBER 1 8 ZATERDAG CREATIEVE CLUB IN DIENSTENCENTRUM d !»l Lenen is goedkoper dan u denkt onder meer doordat de rente en enige andere kosten van de lening aftrekbaar zijn van de loon- en inkomstenbelasting. Keuze uit vele mogelijkheden en altijd aangepast aan uw budget. SOOS OP ZONDAG BEGINT WEER Als u denkt aan de koop van een eigen huis is het goed v' Zm eerst eens te informeren bij de Nutsspaarbank f.Zf naar '’oorwaarden van de financiering. Laat u eens deskundig voorlichten en bel even voor een afspraak. Enkele telefoonnummers: 023 -3/9201 Hoofdkantoor Afd. Hypotheken 02550-12448 Rayonkantoor IJmond 072 -22155 Rayonkantoor Alkmaar 02230-13642 Rayonkantoor Den Helder of het kantoor in uw wijk pf woonplaats. VELSEN. De Hoofdstad Ope rette heeft vrijdagavond in de Stadsschouwburg Velsen voor de Velser Kunstkring „Voor Allen” het nieuwe seizoen geopend met een stralende opvoering van de operette „Der Vogelhandler” van Karl Zeiler. De overweldigende be langstelling, die voor deze voor stelling getoond werd - de schouw burg was al weken tevoren uitver kocht - heeft bewezen hoe geliefd de romantische operette ook in onze tijd nog is, maar ook hoe groot het vertrouwen is in de Hoofdstad Operette en hoe sterk de overtui ging ook in de IJmond leeft, dat van dit uitnemende gezelschap op timale opvoeringen verwacht kun nen worden. DRIE REALISTEN in het Noordelijk koetshuis van Beecke- stijn in Velsen, onder auspiciën van Felison. Ze bieden t.e.m. 26 september een boeiende expositie (alleen ’s middags te bezoeken), die aantoont dat puur realisme en dus het schilderen van de werkelijkheid om der wille van die werkelijkheid telkens kan sen biedt op beeldende commen taren waarin de werkelijkheid van alledag discutabel wordt ge steld. Het zijn drie verschillende zienswijzen op de werkelijkheid vanuit persoonlijke gezichtshoe ken. Het zijn dus realisten met zijdelingse bedoelingen, die bij de een méér uit het werk spreken dan bij de ander. En toch vormt de expositie een uitstekend ge heel met dit werk van Haije Gemser uit IJmuiden, Ronald Ruseler uit Haarlem en Joop Vermeij uit Santpoort. spaarspecialisten sinds 1817 11 P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) k/ (Van onze stadsredactie) dienstehcen- Lu mi 23U „Necropolis F’ is de naam van deze olieverf van Ronald Ruseler. Necro polis betekent „lijkenstad”, een ver wijzing dus naar het grote beton- kerkhof, een beangstigend aspect bin nen ons maatschappelijk milieu. 4^-! Op vrijdag 24 september begint ’s morgens om half elf een nieuwe bloem- schikcursus. Een bridgeclub is onlangs van start gegaan. Voor alle clubs kun nen zich nog nieuwe deelnemers aan melden. Ook telefonisch onder nummer 337606. Een der geschilderde objecten van Joop Vermeij met echte pianotoetsen beneden de dubbel openslaande deurtjes. Het heet eenvoudig „Land- schap met vogelkooi’’. Gezien het mu zikale karakter van het geheel stel ik het aan de lezer voor onder de naam „Kanariepolka” HAARLEM. In het trum Binnenstad aan de Nieuwe Groen markt start zondag 19 september weer de Soos op zondag. Deze duurt van half twee tot vijf uur. Voor ouderen is dit een goede gelegenheid om ook op zondag wat mensen te kunnen ontmoeten. Fetze Pijlman: de aandacht voor de opvoedkundige waarde van het kinder boek komt het lezende kind niet ten goede Arie Rampen: het technisch leren lezen krijgt een te grote plaats in het basisonderwijs. Niet elke leerling zal la ter nieuwslezer worden. De overbeste- ding aan uren ten behoeve van het technisch onderricht in het lezen werkt sociale armoede en vereenzaming van het kind in de hand. HAARLEM. De creatieve club In het dienstencentrum aan de Laan van Berlijn start dinsdag 21 september. De bijeenkomsten waren voorheen op vrij dagavond, maar in de praktijk is geble ken dat dit voor ouderen niet zo’n gunstig tijdstip was. Men heeft de club daarom nu de middag van twee tot vier uur toegemeten. dit soort werk. Het is een soort beeld-oabaret tussen de zware dialo gen van andere geëngageerde kunste naars en in combinatie met zijn twee mede-exposanten overtuigend op zijn plaats. Ik praat nooit over prijzen van kunstwerken, ze gaan me eigenlijk niet aan. Maar ik kan het niet nala ten te melden dat de paneeltjes van Joop Vermeij uiterst betaalbaar zijn gezien de vele doe-het-zelf-uren die hij eraan moet hebben besteed. Die tip moet er maar een keer bij wor den vermeld. Om met Haije Gemser te beginnen, vermoedelijk de oudst bekende van de drie voor de lezers omdat zijn werk al zo vaak in de Vishal in Haarlem te zien is geweest. Omdat aquarellen van zijn hand, nu hier aanwezig, voor een deel reeds eerder zijn genoemd, dank zij die vorige exposities, slechts een paar korte op merkingen. Haije Gemser maakte veel zeer prijzenswaardige - aquarellen binnen een onvervalst surrealisme. Daarnaast ook veel boekbanden met symbolisch karakter, waarbij hij gebruik kon maken van zijn eerdere verwónnen heden. De laatste jaren is hij vaak □ok symbolist in zijn aquarellen, die (jammer eigenlijk) steeds grijzer be ginnen te worden. Dat staat zijn ex pressie echter niet in de weg in bladen die meestal een politiek ka rakter hebben. Hij is fel in zijn Elke week is er een speciaal program mapunt naast de vaste mogelijkheden als biljarten, kaarten en zomaar een praatje te maken. Zondag is dat creatief bezig zijn met Joop van der Pol. Alle dienstencentra kunnen over deze bijeen komsten inlichtingen verschaffen en zo nodig een helpende hand bieden als er vervoersproblemen zijn. De (glim)lachende derde in dit ge zelschap is Joop Vermeij. iets minder knap in het schildervak, ondanks zijn hang naar het realistisch weergeven, maar niettemin meer gezegend met een relativerend vermogen. Ook bij hem boodschappen, bijvoorbeeld in een schilderijtje ,.Vanitas Vanitatum”, Ijdelheid der ijdelheden, dat zeven tiende eeuws traditioneel een gedenk- te-sterven-schedel toont met de ge bruikelijke symbolische attributen. Het paneeltje is gevat in een kastje. Doe het dicht en de voorzijde ver toont een half geschilde, roodwangige appel tegen gouden achtergrond. Dit oeroude symbool is op allerlei wijzen te duiden. Houden we het er nu maar op dat het de appel van Eva is, het mythologische begin van de aardse schuld- en boetecultus. En zo is er meer, een hele serie opvallende vondsten en vondstjes, sommige met een symbolische bood schap en andere alleen maar geestig- absurd. Joop Vermeij lijkt op dit DE KEURVORST komt niet voor in in de oorspronkelijke bezetting van „De Vogelhandler”. Pichler heeft deze figuur als nieuwe rol ingevoerd en bijzonder knap functioneel voor de afwisseling van deze operettegeschiedenis doen worden. Wim de Haas heeft de keur vorst met noblesse en menselijkheid vertolkt. De jachtopziener baron Weps uitbeelden is geen eenvoudige aangele genheid. Alle bewondering daarvoor ver dient Antoni Wink, die zijn stalen stem hierbij uitmuntend heeft benut. Jan Handerson was uitstekend als neef Sta nislaus, die zich in de nesten draaide. Voorts moeten genoemd worden de kit tige kelnerin Jetty van Nora Zoon en de speelt als bunkers, maar ook andere bouwsels. Hij schildert zeer realis tisch in lichte kleuren, met weinig nadruk op details en in een beklem mende sfeer. Soms blijft de voorstel ling realistisch zonder meer, in ande re werken komen surrealistische ele menten voor, zoals in bijgaande foto, waarin een mens in fragmenten wordt voorgesteld, die diens vernieti ging beklemtonen. Uit alles blijkt dat Ronald Ruseler kans ziet om zijn geëngageerd standpunt ten aanzien van mens, milieu, geweld en agressie op een zeer ingehouden, maar daar door misschien wel te duidelijke wij ze te uiten. Misschien schrijf ik ook wel zo omdat ik een subjectieve voorkeur heb voor kunstenaars die op hun manier iets te vertellen hebben, los van hun eventuele technische be kwaamheden. Ill III III punt onuitputtelijk. Hij verwerkt pia notoetsen in zijn paneeltjes, ijzeren ringen, gekke kooitjes, sleutelgaten, wastafel-benodigdheden, allemaal ge combineerd met beschilderde paneel tjes. Hij drijft dan ook de spot met onze behoefte om door sleutelgaten te kijken of op andere wijze gluurder te zijn. Evenzeer neemt hij het zo ge noemde hyperrealisme op de hak door aan overduidelijk realistisch ge schilderde panelen reliëf-elementen toe te voegen om zijn onderwerp nog duidelijker te accentueren, een trom- pe-l’oeil effect dat je weinig ziet toegepast. Evenmin overigens zag ik ook eer der schilderijtjes met nepschuifdeur- tjes ervoor of luikjes, die onverwachte uitzichten openbaren. Het is allemaal bijzonder innemend, vindingrijk en goed uitgevoerd, een voorwaarde voor Jan Riem: in de meeste boeken voor kinderen zou veel meer wartaal moeten staan De toenemende zwaarlijvigheid bij de jeugd zou logischerwijze moeten lei den tot een verhoogde leesactiviteit. Op ticiens zouden het lezen kunnen stimule ren door bij aankoop van een bril een leesboek cadeau te doen. Zetfouten mits met mate gebruikt, geven extra leesge not. Willem Wilminkeen kinderboeken schrijver moet op de Partij van de Arbeid stemmen maar mag zijn lezers niet opzadelen met specifieke politieke problemen. De voorbeelden van wat er mis is in de menselijke en de machts verhoudingen moet hij dicht bij huis weten tg vinden. Hij moet doseren niet doceren. I DEN HAAG. Gisteravond gaf de big band van de ondertussen bijkans gepensioneerde Stan Kenton een concert in het Haagse Congresgebouw. Niet al leen een reden voor zijn inmiddels ook al wat oudere fans om wat jeugdherin neringen op te halen, maar getuige het feit dat de zaal behoorlijk bezet was. ook een attractie voor heel wat jonge ren. kreeg, welke de actrices en acteurs, de koorzangers en de vertolkers van kleine rollen inspireerden tot typeringen en karaktertekening. Pichlers fantasie heeft het spel verloop in wezenlijke zin verbe terd met een vernieuwde finale, die een logische bekroning is geworden van deze operette, geadeld door echte menselijke bewogenheid en begrip. Lizzi Schöffmann vertolkte in deze finale de nieuw ingevoegde rol van de Moeder van de vogelkoopman Adam met bijzon dere innigheid ook bij haar zang in de „Einlagen”. Jacco van Renesse, die de vogelkoopman uitbeeldde, leverde met zijn zowel door actie en zang uitmun tend spel, een grandioze prestatie. In Anita Heins, die Christel van de post bracht, had hij een voortreffelijke te genspeelster. Haar heldere zang verrukte al even zeer als de fraaie, levendige, lyrisch en zelfs dramatisch bewogen zang van Marga de Boer, die met waar dige en ontspannen aristocratie een ty pering gaf van keurvorstin Marie. Ter gelegenheid van de boekenweek formuleerde het schrijverscollectief een aantal stellingen, dat als volgt luidt: Hans Dorrestijn: hoedt u voor auteurs die enkel kinderboeken schrijven. Karei Eykman: bij de beoordeling van kinder boeken moeten zaken als emotionele herkenbaarheid zwaarder wegen dan goed taalgebruik. (Er zijn natuurlijk wel een paar schrijvers die het ene doen en het andere niet laten). Ries Moonen: het getuigt van onderwaardering van de functie van de illustratie, dat er tegen over 1 gouden en 9 zilveren griffels slechts één gouden penseel staat. Veel opvoerders (en schrijvers van kinderboe ken) zijn uitsluitend geïnteresseerd in dit ene aspect van het kind: dat het latei volwassen wordt. Dit getuigt van een enorme overschatting van het vol wassen zijn. STANLEY KENTON is natuurlijk nooit een drukdoenerige orkestleider ge weest, maar hij bewoog zich nu uiterst bedacht en onverstoorbaar over het po dium. Zijn manier van presenteren en de natuurlijke wijze waarop hij kontakt legt met zijn publiek zijn echter nog onaangetast. De gemiddelde leeftijd van zijn 19-mans is ten opzichte van twee jaar geleden aardig teruggebracht, maar de virtuositeit van een aantal jonge solisten is er niet minder om. Kenton recruteert veel nieuwe mensen uit de beste Amerikaanse collegebands. MOCHT JE ECHTER menen dat ver jonging ook tot vernieuwing leidt, dan kom je behoudens een paar kleine novi teiten bedrogen uit. De geluidsmixage is weliswaar sterk verbeterd, maar de ar rangementen zijn nog steeds fors en gelaagd. Niet voor niets werd de contro versiële Kenton ooit eens „Generaal Pat ton van de Jazz” genoemd. Het oude argument van zijn tegenstanders dat zijn muziek weinig ruimte biedt voor indivi duele improvisate gaat nog altjd op. De diverse, overigens zeer bekwame, solisten worden zodanig ingekapseld, hun soli worden zozeer verpakt in een veelkleu rig geluidsscala, dat de intenties daarvan nog wel eens beperkt worden en de solotoer verwordt tot een koud staaltje techniek. OVERIGENS viel het gisteravond nog al mee. De oude maestro wilde zich er niet al te gladjes van af maken er werden door de AVRO tv-opnamen ge maakt en hij werkte inspirerend op zijn band, waarvan de drie man sterke ritmesectie veel indruk maakte. Jammer AMSTERDAM (ANP). Met als the ma „je eigen taal” wordt van 13 tot en met 23 oktober de 23ste kinderboeken week gehouden, georganiseerd door de werkgroep kinderboek van de Collectie ve propaganda van het Nederlandse boek (CPNB). Binnen het genoemde the ma zullen alle mogelijke vormen van communicatie aan bod komen zoals (ge- heimjtaal, gebaren, signalen, tekens en symbolen. In het speciaal voor de kin derboekenweek 1976 geschreven boek „Het verdwenen plakboek” werden al deze elementen verwerkt. Het verhaal is van de hand van een schrijverscollectief bestaande uit Karei Eykman, Jan Riem, Hans Dorrestijn, Ries Moonen, Fetze Pijlman, Willem Wilmink en Arie Rap pen. Fiel van der Veen verzorgde de vormgeving. politiek commentaar in „Dodenmars”, teruggaande op de concentratiekamp- slachtoffers; zijn stakingsbeeld met robotachtige politiemensen en andere verbeeldingen waarin de monddood gemaakte „modale burger” figureert. Dat doet Gemser allemaal op een manier waaruit soms een grimmig gevoel voor stille humor spreekt, maar anderzijds ook zonder humor alsof een kille woede hem heeft be vangen. Enkele van zijn - zeer gedetailleerd uitgevoerde beeldelementen zijn bun kers en ander betonnen ongerief als symbolische uitdrukking van mense lijke botheid. Maar in dat opzicht gaat Ronald Ruseler veel verder. Bij hem - ook eerder gezien in Vis- of Vleeshal - is beton de uitdrukking van (niet ge waardeerde) macht, van geweld, van technocratie. Vroeger waren het van hem meestal aquarellen, nu ook olie verven, waarin dat beton zijn rol barones Adelaide van Lily Loerkens met de talrijke liefdegevoelensuitingen. Ver makelijk waren de professoren van Henk Boelhouwers en Johan van der Zalm, welke laatste eveneens een karak teristieke uitbeelding van burgemeester Schneck gaf. Uitbundige toejuichingen gaven met nadruk uiting aan de opgeto genheid van de toehoorders, die door charmante Tiroolse meisjes met rozen werden bedacht als een kleurige herin nering aan de toch al onvergefelijke voorstelling. Met de opvoering van vrijdagavond hebben solisten, koor, het ballet, de ont werpers van de schitterende kostuums en de decors, de s pecial isten van de belichting en het voortreffelijk musice rende orkest met zijn bekwame, zo slag vaardige dirigent John Kapper grote triomfen gevierd. DE EREPALM komt de regisseur Alexander Pichler toe. Zijn samenvat tende regie werd niet alleen gekenmerkt door verrukkelijke vondsten, die vaak een flitsende stuwing aan de spelont- wikkeling gaven, maar ook niet zelden een verrassende verdieping, waarmee de ze opvoering niet alleen Jichtig amuse ment schonk, maar ook een inhoud genoeg werd de basgitaar alleen in het opwarmertje gebruikt en moesten we het verder doen met het meer conven tionele geluid van de (nu en dan zelfs gestreken) bas. VOOR DE PAUZE groeide de sfeer tijdens een vijftal opeenvolgende num mers voelbaar. Granada Smoothie van Taylor was schel maar getimed, Too shy to say van Stevie Wonder leverde een wonderlijk contrast op tussen de ge- demnte trompetten en de gestreken bas en Kenton genoot zichtbaar. Soli van trombonist Dick Shearer tijdens Love for Sale en van tenorsaxofonist Roy Reynolds in Roy’s Blues kregen de han den terecht langdurig op elkaar. Voor de pauze vormde verder nog het antieke Opus in Pastels nog een hoogtepunt dankzij fijn uitgemeten spel van de saxsectie. NA DE HERVATTING vlotte het niet meer. Een mooie bewerking van Send in the Clowns, snelle soli in Turtle Talk en een magistrale partij van congaïst Ra mon Lopez in Signor Ramon’s Blues deden nog het beste hopen van de finale, maar het einde kwam na wat tegenval lend oud materiaal te gauw voor het enthousiaste publiek. JOHN OOMKES r wsw door Hein Steehouwer

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13