NIEUWE HANDBALKOERS SLAAT AAN SPORTIEF Finale van EC II in Amsterdam Dwight Stones klopte Wszola In tiende VAN DER VELDEN TROEF IN DE ZWAARSTE KLASSE Kruize niet Koppel Tuik- Van Noesel optimistisch 1' „Drie uren van Amsterdam” HUGHES NA STERKE HAARLEM-START: VAN HANEGEM NU AANVOERDER SPORT 19 7 6 15 SEPTEMBER ZATERDAG 1 8 Zelfvertrouwen Continuïteit Voordelen I I 1 Orde op zaken w (Van onze sportredactie) t Hughes: „Ik kan de opstelling nog niet (Van onze sportredactie) George van Noesel, op deze archieffoto in actie als doelman van het Nederlandse team: „Vertrouwen in nieuwe aanpak”. Borussia 1 k I 1 Cees van der Velden: kanshebber in OZ-klasse. bezit. In zijn vaderland onttroonde hij enkele maanden geleden in de ON-klasse de Nederlander Cees van der Velden. zeggen, want ik weet waarschijnlijk niet eerder dan zondag of Gerrit Peys (liep tegen Twente een dijbeenblessure op) en Piet van den Berg (moest als gevolg van een blessure in Enschede verstek laten gaan, Reynolds was zijn vervanger) kun nen spelen. Maar het is natuurlijk lo gisch, dat ik de ploeg zoveel mogelijk intact laat”. Barry Hughes: „Competitieverloop hele maal in mijn stijl”. Tijdens het judotoernooi om de Eu ropese politiekampioenschappen in Hel sinki heeft de Amsterdammer Bert in den Berken een zilveren medaille vero verd. Hij verloor in de finale van de Finse zwaargewicht Markku Airio. I BERN (AFP). De finale van het toernooi om de Europa Cup voor beker houders 1976-77 zal volgend jaar op 11 mei in het Olympisch Stadion van Am sterdam worden gespeeld. Het bestuur van de Europese Voetbal Unie heeft gisteren tijdens een vergadering in Bern de eindstrijd van de Europa Cup 2 aan Amsterdam toegewezen. De finale van het toernooi om de beker voor landskampioenen wordt op 25 mei in Rome gehouden. Voorts werf beslist dat de eindronden van het UE- FA-jeugdtoernooi in 1978 in Polen zul len worden verwerkt en een jaar later in Oostenrijk. ARNHEM. De sterkste Nederlandse zaalhandhallers hebben de han den in elkaar geslagen om eind november in Portugal het nationale team uit de put te halen, waarin de ploeg een half jaar geleden verdween. De laatste plaats in een van de voorronden voor de Olympische Spelen van Montreal betekende namelijk een verwijzing naar de onlangs gevormde internationale C-groep. Een weinig aanlokkelijke klassering, die de ver wachting leek te rechtvaardigen dat veel geroutineerde internationals niet meer voor een optreden in Oranje zouden voelen. De competitie mag dan nog in een pril stadium verkeren, Hughes stelt terecht dat „de punten die we gepakt hebben mooi meegenomen zijn”., De eerste zes competitie-ronden zijn geheel verlopen in de (Engelse, Westduitse) stijl zoals Barry Hughes het graag ziet. „Wat is er nou mooier dan wanneer je elke zondag een stel verrassende uitslagen hebt. Ie dereen had er langzamerhand genoeg van om altijd de Grote Vier bovenaan te zien, nou op het ogenblik gebeuren de gekste dingen. Dat is toch fantastisch. Het is nu zo, dat geen enkele topclub, zelfs niet op eigen terrein, bij voorbaat zeker is van een overwinning. Prima”. FC Utrecht: Istatov; Wilschut, Pauno- vic, Schubert, Oostrom; Cabo, Cote, Streuer; Hamberg. Van Veen en Huls horst. AMSTERDAM (ANP). Ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Speedboot Club orga niseert deze vereniging morgen de befaamde speedbootraces om de „Drie Uren van Amsterdam”. Het is voor de tiende maal dat deze wedstrijden worden gehouden. Molinari start in de ON-klasse waarin hij het onder andere zal moe ten opnemen tegen de Amerikaan Bob Spalding, die reeds tweemaal als winnaar van de „Drie Uren van Am sterdam” is gehuldigd, In deze klasse start ook de nationale en Europese kampioen Hans Pelser. Daarnaast mogen ook de Britten Jeff Edwards en Tom Percival tot de kanshebbers worden gerekend Ex-wereldkampioen Cees van der Velden krijgt zijn kans in de zwaar ste klasse (OZ). Hij moet op zware tegenstand rekenen van de Amerika nen Seebold en Jimbo McConnel. In de SE-klasse is Huub Michels de voornaamste Nederlandse kandidaat voor de zege. Of hij opgewassen zal zijn tegen onder andere de Zweden Ström en Nilsson is echter twijfe lachtig. De twee lustrums worden gevierd met een sterk veld. Niet minder dan 60 boten, onderverdeeld in vijf klas sen, zullen over het water gaan. De grote kanshebber voor de zege is de tweevoudig Italiaanse wereldkampi oen Renato Molinari, die de titel zowel in de ON- als de OE-klasse HAARLEM. Roda JC is tot dusver dan wel de uitgesproken smaakmaker van het eredivisie-gebeuren, het optre den van het na een seizoen afwezigheid teruggekeerde Haarlem (en natuurlijk ook dat van FC VVV, de andere nieu weling op het hoogste nationale voetbal- niveau) behoort stellig tot de meest opvallende zaken in de met een nooit eerder vertoond aantal verrassingen ge starte competitie. Dankzij overwinningen op Sparta, Ajax en FC Twente, een gelijkspel tegen FC VVV en een tame lijk florisant doelsaldo bezet Haarlem momenteel de vierde plaats op de rang lijst, een klassering die zelfs Barry Hug hes aangenaam heeft verrast. voor de competitie van de Westduitse Bundesliga met 2-1 van Hertha BSC. Werder Bre men en MSV Duisburg speelden tegen elkaar gelijk: 2-2 Eén resultaat in de eerste divisie van de Engelse League: West Bromwich Albion-Coventry City 1- 1. Kraay: „Er moet wat rust komen” „Ploeg moet nog beter kunnen” Jan Tuik: „Ik geloof dat deze opzet het verhrouwen van de spelers en vere- nigingstrainers heeft. Dat is alleen al duidelijk geworden tijdens de gesprek ken met de trainers. Erg belangrijk, Want het is gewoon noodzakelijk dat we in Portugal slagen’vindt de Arnhem mer’ die bij Swift nog steeds actief op hoofdklasseniveau handbalt en binnen het handbalverbond erg actief is op het opleidingsvlak. „Normaal gesproken mag het in Por tugal niet mis gaan. In onze poule met Portugal, België en Engeland moeten we bij de eerste twee kunnen eindigen om dan met de nummers een en twee van de poule (met Zwitserland, Finland, Luxemburg en de Far Oer) te gaan strijden om de drie in de B-groep be schikbare plaatsen”, aldus Jan Tuik, die over de voorbereiding op Portugal kwijt wil: „We kofnen enkele keren op een vrijdagavond op Papendal (10 september voor het eerst) bijeen te spelen drie oefenwedstrijden van drie keer een half uur. Alle tegen Westduitse clubs. Op 19 november is er de laatste bijeenkomst waarna we naar Lissabon vertrekken”. Hoewel die oud-doelman van het nati onale team en tevens recordinternational der Peter Arntz zal zondag wegens een schorsing niet mee kunnen doen. Kraay: „Een veel te zware straf overi gens. Er moet echt door de belangenver enigingen eens gepraat worden over een andere vorm van straf. Misschien een straf ter plekke of zo. Een kwartier in de dug-out. Niet dat de tuchtcommissie het slecht doet, want die mensen straf fen volgens de reglementen.” Over Tel star: „Een lastige tegenstander. Welke plaats de ploeg op de ranglijst inneemt zegt me niets. Als je tegenwoordig twee wedstrijden in successie wint sta je bijna bovenaan.” Begonnen op het water van de Amstel heeft de organisatie echter enkele jaren geleden het besluit moe ten nemen, gezien de steeds groter wordende snelheden van de racemon sters, met het oog op de veiligheid van het publiek het „terrein” te ver leggen naar Het IJ. Die continuïteit voor wat betreft de begeleiding is een groot probleem binnen het handbalverbond. Na het overlijden van bondscoach Henneberg „dienden” Rob Janssen en Jo Maas even, maar laatstgenoemde voelde er niets voor om vaste bondscoach te gaan fungeren. „rr„ -,j. --VOQr Trainer Castenmiller van Telstar is er van overtuigd dat AZ er morgen alles aan zal doen om voor eigen publiek de orde weer eens op zaken te stellen. „Maar”, zegt de Velser oefenmeester, „dat wilden ze het vorig jaar ook. Toen hebben we twee keer de punten ver deeld. Op Matic (geblesseerd) en Wellerdieck (geschorst) na kan Castenmiller beschik ken over alle spelers. Dat houdt onder meer in dat Hans Driesen de wedstrijd vanuit de dugout zal moeten volgen. Castenmiller: ,,Ik kan niet meer om Kees Kerkhof heen. Die staat nu op de plaats van Driesen, omdat Bischot weer naar de linksbackplaats verhuist door de terugkomst van Kramer. Het is trou wens wel eens goed de achterhoede te Vermoedelijke opstelling van Haar lem: Boersma; Wentink, Huyg, Peys en De Vries; Wildbret, Van den Ban, George; De Winkel, Van den Berg of Reynolds en De Kip. De Joegoslaaf Miroslav Blazevic volgt de ontslagen Rene Hussy op als bondscoach van het Zwitserse nationale voetbalelftal. Hoewel we zoveel mogelijk met die clubkoppels werken betekent dit overi gens niet dat we daaraan consequent vasthouden. Het kan zijn dat Kivit wel wordt opgesteld en Verjans niet. Vanuit de alternatieve groep kan dan ook een eenling promoveren maar het werken met clubmootjes blijft bij ons op de voorgrond staan”. laten merken dat ook daar voor de plaats geknokt moet worden.” Opmerke lijk is ook het feit dat Jaap Staats uit de basisopstelling is gelaten. Jaap Visser neemt zijn plaats in. „We hebben Visser nu eenmaal niet voor niets aangetrok ken. Hij moet zich ook waar kunnen maken”, aldus Castenmiller. Als Frans van Essen als libero net zo speelt als tegen De Graafschap, dan geeft deze plaats niet zo veel problemen. „We mis sen alleen wat lengte in de achterhoede” besluit de trainer van de Velser forma tie. Opstellingen: AZ’67: Vooys; -Van Rijnsoever, Met- god, Spelbos, Vonk; Hovenkamp, Nyg aard, Van Hanegem; Ursem, Kist en Van Marwijk. Telstar: Van der Meeren; Kerkhof, Kamphues. Van Essen, Bischot; Visser, De Wit, Stout; Kramer, Kraal en Jonker. De thuiswedstrijd tegen FC Utrecht, ten opzichte van vorig seizoen aanmer kelijk verbeterd, althans waar het de tot dusver geleverde prestaties betreft, biedt Haarlem de mmgelijkheid de in het oog springende positie te consolideren. Het lijkt een uitgemaakte zaak dat Barry Hughes een minimum aan wijzigingen zal aanbrengen in het elftal dat zondag in Enschede de beide punten pakte tegen FC Twente. Tijdens een vergadering ropese Voetbal Unie (UEFA) werd Jos Coler herkozen als meester. Tuik: „Inderdaad liggen er met Georg en mij en het handbalverbond afspraken tot en met het c-toernooi. In onze nieu we opzet zijn we er echter vanuit ge gaan dat we het hele seizoen uitdienen. Daarvoor ligt ook een technisch plan klaar. Je moet toch continuïteit inbou wen. We hopen dat het handbalverbond zelf daarop positief reageert want eigen lijk komt de werkwijze van nu erop neer dat een aantal welwillende trainers een stuk nieuwe koers uitzetten. Het handbalverband heeft duidelijk moeite om mee te groeien”. DEN HAAG (ANP). Hans Kruize (HCKZ) gaat niet met de nationale hoc- keyploeg naar Poznan, waar volgend weekeinde een vierlandentoernooi wordt gehouden. Kruize heeft weer last van een oude blessure. Tom van ’t Hek van Kampong zal hem vervangen. Nederland speelt tegen Polen, Oost-Duitsland en Frankrijk. Hoewel de tijd voorbij is dat Barry Hughes zich tot uitbundige prognoses liet verleiden, heeft hij, geïnspireerd door de voorspoedige start van zijn elf tal, een solide vertrouwen in Haarlem wat het verdere verloop van het seizoen betreft. - LONDEN (Reuter/UPI). Tijdens in ternationale atletiekwedstrijden op de baan van Crystal Palace bij Londen heeft wereldrecordhouder Dwight Stones het hoogspringen gewonnen voor Olym pisch kampioen Wszola uit Polen. Stones sprong 2 meter 26 en de Pool 2.23 meter. De Amerikaan Mac Wulkins won het discuswerpen met een afstand van 66.52 meter, een meter meer dan zijn landge noot Powell. Bij de dames zegevierde Olympisch kampioene Annegret Richter op de 100 meter voor de Poolse Irena Szewinska (11,52 tegen 11,55 seconden). Georg van Noesel en Jan Tuik kunnen rekenen op veel steun bij hun tijdelijke werk, betekent dit niet dat binnen het handbalverbond alle problemen uit de wereld zijn. Het is natuurlijk aardig om in Portu gal te promoveren naar de B-groep maar wanneer de begeleiding na Lissa bon officieel zou stoppen en het B- toernooi, waaruit liefst vier ploegen weer degraderen al in februari volgend jaar wordt gehouden, lijkt het streven naar succes op korte termijn weinig zinvol. De Amerikaan Willy Davenport won bij internationale atletiekwedstrijden in Parijs de 110 meter horden in de uitste kende tijd van 13.55. De Westduitser Wessinghage zegevierde op de 1500 me ter (3.38.6) en de Keniaan Mike Boit was de snelste op de 800 meter in 1.46.5. van de Eu- in Bern penning- als Het NHV voelde er weinig meer een buitenlandse trainer te contracteren. Dit keer kwam dus het koppel Van Noesel-Jan Tuik uit fe bus. „Uiteraard heeft het weinig zin om ons alleen het C-toernooi te laten begeleiden. Je schiet niets op met steeds maar nieuwe tijde lijke maatregelen”, vindt Jan Tuik. Dan nog even het probleem met de nu gepasseerde spelers. We denken aan Bos man, Pottuyt, Willemsen, Cras, Ardesch en anderen. „Bij elke selectie zit je met die problemen. De namen van de spelers die je nu noemt zijn we natuurlijk niet vergeten. We hebben een tweede, alter natieve groep, waaruit we graag putten als dat nodig is. „Ik geloof zeker dat het werken met verenigingskoppels veel voordelen heeft. Het gaat hier om uitstekend op elkaar ingespeelde duo’s die elkaar blindelings kunnen vinden. Het is een bepaalde keuze die je maakt. Je kunt ook voor een andere opzet kiezen, maar wij ver wachten veel van deze werkwijze”, vindt Georg van Noesel, deze maand ongetwij feld de meest ijverige handbaltrainer want naast de coaching van het natio naal herentearrr heeft hij ook het Neder lands damesjeugdteam en de nieuwe hoofdklasser De Gazellen onder zijn hoede. „Wat betreft het herenteam is er een duidelijke taakverdeling. Mijn hoofdtaak is het coachen, terwijl Jan Tuik een duidelijk coördinerende taak heeft”. De gesprekken die het duo Georg van Noesel-Jan Tuik, dat tot en met het toernooi in Portugal verantwoordelijk is voor de begeleiding, met de diverse clubtrainers en spelers had, verliepen echter bijzonder positief. Het in het recente verleden zo veelvuldig door af zeggingen van topspelers geplaagde nati onale zaalhandbalteam zal dan ook in Lissabon met een zo sterk mogelijk team kunnen aantreden. Dat betekent bijvoorbeeld dat de in middels naar het Limburgse Blauw Wit verhuisde Piet Kivit zal deelnemen, evenals de vijf Sittardianen Ger Nor- bart, Jo Helwegen, Ton Reijnders, Gaby Rietbroek en Peter Muyres. Ook het Haagse Hermes staat haar kern in de personen van Hans Beugel, Bert Bouwer, Kees Kooy en Ron de Jonge af. Het Émmense E en O wordt door Harry Weerman en Geert Oosting vertegen woordigd. De nieuwe hoofdklasser uit Doetinchem, de Gazellen door Paul Schuurkes en debutant Bert Schimmel terwijl Kivit’s clubgenoot Peter Verjans de- selectie completeert. tiet tijdelijke begeleidingsduo Van NÖesel-Tuik koos voor een selectie die voornamelijk geric.ht is op het spelen mét clubkoppels en voor een korte maar pittige voorbereidingsperiode omdat dui- delijk is gebleken dat de voor Oranje in aabmerkinv komende spelers niets meer voflen voor centrale trainingen in een re^ks van maanden. „De ploeg is”, zegt hij, „op heel wat plaatsen gewijzigd, dus het moet alle maal nog groeien. Daarom ben ik zo blij dat we de laatste weken zoveel punten hebben gepakt. Dat is geweldig voor het zelfvertrouwen. Ik ben er heilig van overtuigd, dat er uit deze ploeg nog meer te halen is. De eenheid is nog niet volmaakt, de jongens kunnen zeker nog beter dan ze tot dusver hebben laten zien.” (Van onze sportredactie) ALKMAAR-VELSEN. „Waar het ons aan ontbreekt is de nodige concen tratie in de achterhoede. Daar hebben we al menige wedstrijd door verloren”. Aan het woord is Hans Kraay, trainer van het Alkmaarse AZ’67, dat zondag Telstar op eigen terrein ontmoet. „Ik heb daarom Willem van Hanegem aan voerder gemaakt, omdat ik er van over tuigd ben dat hij de rust in het elftal kan brengen. Hij heeft er alleen de kans nog niet voor gehad”. De Alkmaarse oefenmeesber is nog vol ërithousiasme, ondanks de zeer matige resultaten van zijn team van de afgelo pen weken. „Het is een beetje irritant”, aldus Hans Kraay, ,<om elke dag weer nonsens over AZ’67 te moeten lezen. Zo stond er kortgeleden een bericht in de krant dat we op zoek zouden zijn naar een keeper. Dat zijn geruchten die ner gens op slaan. Ik weet nu preqies welke jongens ik tot mijn beschikking heb en daarvan uit ga ik werken. Deyna en Krankn kunnen wat mij betreft best komen. Als ze voor de deur staan, dan zien we het wel. Voorlopig heb ik met de spelers afgesproken dat er geen notie meer wordt genomen van geruchten. Er moet eindelijk eens rust in de ploeg komen.” Hans Kraay heeft een zekerheid: de van Go Ahead overgekomen middenvel- Hans Kraay: „Er wordt heel wat non sens over AZ geschreven”. Dortmund won

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15