1 Nederland nieuwsgieriger Stichting Fokus op de bres voor eigen woning I In i i w r I I i Servicewoning Huur Geen selectie Ol door Rian Kuppenveld Nederlanders de mogelijkheid moeten hebben gewoon met en tussen anderen, niet-gehandicapten, in te leven. Ook de lichamelijk gehandicapten hebben recht op een eigen zelfstandig leven. Daarom moeten er voor hen aangepaste woningen komen. A. van der Horst is secretaris van de Stichting Fokus: „Het idee achter de Stichting Fokus komt uit Zweden. In het tv-programma met de naam Fokus houdt men zich daar al enige tijd bezig met de problemen van mensen die aan de rand van de maatschappij blijven hangen. Dat zijn bijvoorbeeld de De reacties waren dusdanig dat Sven Olof, profes sor aan de universiteit van Gotenborg, met als leerop dracht het onderzoeken van de problemen van de ernstig gehandicapten, en Brat Gard, medewerker van het programma Fokus, het initiatief namen tot het opzetten van woonexperimenten: ernstig gehandi capten zouden in speciaal voor hen geschikt gemaak te huizen wonen in „gewone” wijken. houdt een aantal instellingen zich bezig met de problemen vah de ernstig lichamelijk gehandicapten. gehandicapten. Kinderen van 16-17 jaar klaagden over het feit dat zij helemaal geen contact hadden met De Stichting Fokus vindt dat ernstig gehandicapte de maatschappij en ook niet geaccepteerd werden. Zij de mogelijkheid moeten hebben wonen niet In de maatschappij, maar in verzorgings tehuizen en worden, volgens henzelf, niet geaccep teerd”. zigeuners, de buitenlandse werknemers, maar ook Onder de koepel van de Stichting Fokus Nederland t «>-• Gehandicapten willen zelfstandig leven SSSSS^^ 'oldoen, kunnen lichting keurig lar dus, /e zeker u er een iken tot over, is inwezig. advies aken nu te laten ran zou iet eerst precies criteria billende ie taak, s echter ilf jaar menade p Leer- itter, dr. e minis- om een aken te moeten makke- ip is. i schets sie van iend en in de te heili- door de de foto- iek ook ien. De gever is 32,50 t van de ioor de le lezer t uit de 3 schrij- ■rsonifi- n Naza- Het Dorp bij Arnhem, dat in 1962 werd opgericht na de actie Open het Dorp, is voor de Stichting Fokus technisch ideaal en heeft zeker een doorbraak gegeven voor de bewustwording van de problemen „Hoewel nu al dagelijks veel mensen gebruik maken van de telefonische nieuwsdienst hebben wij de indruk dat een groot deel van de bevolking nog niet weet dat wij bestaan”, zegt De Jong. „Er is ook nog geen enkel onder zoek ingesteld onder de mensen over het gebruik en de kennis van deze nieuwsdienst. Wel blijkt dat er bij cala miteiten een overweldigende belang stelling voor deze vorm van informatie bestaat” In principe gaat de telefonische nieuwsdienst ervan uit dat net nieuws allereerst actueel moet zijn Dat is voor Van der Horst: „Zowel de gezinshulp als de a.d.l.-hulp is voor de gehandicapte erg belangrijk. De laatste omdat hij er zeker van is dat er altijd iemand klaar staat om hem te helpen, de gezinshulp omdat die vaak het contact met de omgeving legt. De gezinshulp brengt het nieuws van buiten, is vaak de eerste die met uitnodigingen komt en heeft zo een brugfunctie. Het feit dat de gezinshulp maar enkele uren per dag komt, dwingt de gehandicapte ook voorbereidingen te treffen”. ruim 90 procent dagelijks nieuws. De overige tien procent wordt onder ande re gebruikt voor aankondigingen en ander agendawerk. Omdat bij groot nieuws, bijvoorbeeld rampen, de vraag naar dat onderwerp enorm stijgt wordt de tijd dat men kan luisteren terugge bracht zodat meer mensen het nieuws kunnen vernemen. Ongeveer 400 men sen kunnen momenteel tegelijkertijd worden bediend. Hoewel er nog geen onderzoeken naar deze telefoondienst zijn geweest kan chef De Jong toch wei enkele lij nen in de vraag ontdekken. „Er is veel interesse voor politiek en wat ik wel als een verrassing zie is de grote belang stelling naar buitenlandse politiek Bij de komende Amerikaanse verkiezin gen verwacht ik weer een piek” De Jong maakt hierbij wel een notitie. „Dez^conclusie trek ik uit ervaring, want wij kunnen het aantal mensen dat belt alleen maar per week beoor delen” nieuws, hetgeen van minuut tot minuut moet worden geactualiseerd Binnen drie minuten kunnen we dat door gaans voor elkaar krijgen zegt De Jong. zelf zijn draai moet zien te vinden. Hij bepaalt zelf hoe laat hij opstaat, hoe laat hij eet en als hij geen zin heeft, eet hij niet. Allemaal dingen die in een verzorgingste huis niet mogelijk zijn. Fokus-woningen zullen er met zeker heid komen in Almere, Emmeloord, Doe- tmchem en de Amsterdamse Kinker- buurt Overleg over Fokus-projecten in Rotterdam, Veghel, Nijmegen, Arnhem, Groningen is in een vergevorderd stadi um. De Fokus-bouw m Lunetten zal in 1978-1979 starten en ligt tegen het geplan de winkelcentrum aan. Van der Horst. „Er bestaat enorm veel belangstelling voor Fokus, vooral bij jon geren Ik geloof ook wel dat de Fokus- projecten de oplossing zijn. Daarom is het jammer dat we telkens maar vijftien woningen kunnen bouwen in een project. Het getal vijftien is gebaseerd op de kos tenberekening. Voor vijftien woningen heb je zes of zeven a.d.l.-helpers nodig (hulp bij activiteiten van het dagelijks leven). Als je 16 woningen kunt vestigen wordt het weer goedkoop, maar het bezwaar hiervan is dat de concentratie van gehandicapten weer te groot wordt, zodat je toch een zekere getto-vorming krijgt.”. Een Fokus-huurder betaalt gewoon nor male huur en de stichting streeft ernaar dat die niet hoger wordt, dan 20 percent van het inkomen. Daar is dan ook de prijs van de gezinsverzorging en de a.d.l.-hulp bij inbegrepen. De huren in Fokus- woningen zijn op dit moment tweederde van de dagprijs van een verzorgingstehuis en de helft van de kosten die het verblijf in een nieuwe verpleeginrichting met zich meebrengt. Van der Horst: „Het is voor een gehan dicapte van essentieel belang dat hij zelf standig wordt. Kijk, op het ogenblik zijn gehandicapten „in” Iedereen vindt het enorm plezierig een gehandicapte te hel pen en veel organisaties, bijvoorbeeld de NVSH, gaan hun activiteiten daarop rich ten Dan krijg je als gehandicapte te maken met een hele scala van mensen die het allemaal beter weten. De eigen bevoegdheid wordt weggenomen De des kundigen zitten te praten over „de” gehandicapte. Maar dat is een abstract iets, er wordt niet over mensen gepraat, maar over een soort abstracte wezens en daar zit nu de handicap van de lichame lijk minder-valide Hij wordt niet voor vol aangezien. Hij krijgt geen taak toebedeeld in de opbouw van de samenleving” is Mor- k luidt: ever is Even men bij Op 4 geleden >p geeft iruit de i komt. Dat eigen verzoek is volgens De Jong een van de mooie kanten van de TND. „De mensen die bellen zijn geïnteres seerd in het nieuws. Bij het nieuws op radio en tv is niet zoveel aandacht. Het apparaat staat wel aan, maar veel men sen luisteren dan niet echt” „Ten twee de is het nadeel van radio en tv dat ze niet op elk moment van de dag nieuws geven maar op bepaalde uren Bij ons spreken we zodra et nieuwe ontwikke lingen zijn een nieuwe tekst in, die dan direct op de telefoon komt’ Het zelfstandig-zijn van de gehandicap te blijkt, ondanks de vaak negatieve reac ties van organisaties die hun brood ver dienen met net helpen van minder- validen, enorm aan te slaan. In Zweden wonen nu 400 mensen in Fokus-wonmgen. Er is nog nooit iemand teruggegaan naar een verzorgingstehuis. Buiten hei normale nieuws bestaat ook de mogelijkheid om tijdens de weekeinden te bellen vooi sportmfor matie „Het zit ei voorlopig nog mei m dat dit zal worden uitgebreid maar belangrijke uitslagen er» oijvoorbeeid sportevenementen buiten het weekein de worden wel door de telefonische nieuwsdienst uitgezet” aldus De Jong Van der Horst: „Degene die voor een Fokus-woning in aanmerking wil komen, geeft tevens op wat voor hulp hij nodig heeft. Hij kan in aanmerking komen voor dag- en nachtservice. In de praktijk blijkt het dan het beste te functioneren als ieder een die vaker dan incidentele hulp nodig heeft, per dag een aantal uren hulp krijgt. Deze helpster zorgt niet alleen voor de bewoner, maar ook voor het huis. Zij doet de was, maakt het eten klaar, doet de boodschappen en houdt het huis schoon”. van de gehandicapten. De kritiek van Fokus is echter dat de bewoners toch te weinig zelfstandig zijn en de concentratie van bewoners te groot is, zodat het gevaar van gettovorming bestaat. „De mens bestaat uit verschillende waardegebieden waarop hij wordt beoor deeld Voor veel mensen is het gehandicapt-zijn iets negatiefs: er ont breekt iets. Als dat nu maar sterk genoeg benadrukt wordt, wordt het steeds domi nanter en gaat dat ontbreken van een bepaalde functie het leven van de gehan dicapte bepalen Niet datgene wat hij alle maal wel kan, maar datgene wat hij niet kan. En dan pas wordt een lichamelijk gehandicapte echt minder-valide. We moeten dus de gehandicapte laten weten dat hij iets kan, dat hij voor vol wordt aangezien. Hij moet zelfstandig worden, zijn eigen leven zien te regelen. En bij het zelfstandig-worden loopt hij natuurlijk ook de kans eenzaam te worden, maai' dat is zijn eigen verantwoordelijkheid. Daar kan hij zelf van alles aan doen” Van der Horst: „In die 25.000 gulden zitten dan de toegankelijkheid van de woning, de speciale keuken, het aangepas te toilet, de badkamer, alles. Fokus is een kleine stichting en kan niet voor ieder nieuw project ontwikkelingskosten gaan betalen. Wij vragen bedrijven dus om een standaardpakket te maken dat in iedere woning voor iedere gehandicapte gebiuikt kan worden Als je geen stan daardpakket laat maken, moet jé telkens ontwikkelingskosten betalen. De keuken, de badkamer en het toilet zijn in hoogte verstelbaaiDe hele indeling van de keu ken etc. is ontwikkeld door Sven Olof, die dit als een onderdeel van zijn leerop dracht aanvaardde. De praktijk die men nu in Zweden heeft, heeft ook uitgewezen dat de inrichting de juiste is”. Een Fokus-project bestaat uit een in principe onbeperkt aantal woningen voor validen en minder-validen, die toeganke lijk zijn. Dat betekent dat er in deze hui zen (minimaal 45) geen drempels zijn en dat de deuren verbreed zijn, zodat er een rolstoel door kan. In zo’n project huurt Fokus zo’n vijftien woningen, die zo wor den aangepast, dat een ernstig lichamelijk gehandicapte er in kan wonen. Omdat het probleem voor de meeste ernstig gehandi capten ligt in het feit dat zij bij activiteiten in het dagelijks leven hulp nodig hebben, zoals bij het naar het toilet gaan, bood schappen doen, etc. wordt er tevens hulp op dit terrein geboden. Deze hulp, afge kort als a.d.l.-hulp, moet 24 uur per dag draaien en kan bemand worden door de gezinsverzorging, de wijkverpleging en vrijwilligers. In de omgeving van de Fokus-huizen liggen huizen die toegankelijk zijn, waar dus mensen in een rolstoel naar binnen kunnen. Dat onderdeel slaat erg aan. De Rotterdamse wethouder van sociale zaken het zich al ontvallen dat in nieuw bouwwijken eigenlijk alle huizen toegan kelijk moeten zijn. De huidige kosten van het toegankelijk-maken van een woning zijn op dit moment zo’n 30.000 tot 40.000 gulden. Als bij de bouw van de woningen een Fokus-huis wordt opgezet, kost dit maar 25.000 gulden extra. Waar een Fokus-woning komt, wordt ook een kleine servicewoning gebouwd. Daar zitten de mensen die zich voor de a.d.l.-hulp hebben opgegeven. Zij zijn dag en nacht beschikbaar en via een speciaal bellensysteem kan een gehandicapte laten weten dat hij hulp nodig heeft. „Ons uitgangspunt is zeer gericht nieuws brengen omdat nieuws via de telefoon uitermate persoonlijk over komt Wij vragen ons dat ook altijd af, waarin is die man geïnteresseerd9 Mede door de korte duur dat kan wor den gesproken, kan er maar een beperkt aantal nieuwsitems worden opgenomen Bij grote rampen en ande re calamiteiten is dat geen probleem want dan brengen we alleen dat In de servicewoningen is ook een gemeenschappelijke ruimte, waar men elkaar kan ontmoeten, een pilsje kan drin ken en naar de voetbalwedstrijd op een kleuren-tv kan kijken. Deze ruimte is toe gankelijk voor iedereen, gehandicapten en niet-gehandicapten, en werkt als con- tactruimte. „De grootste piek hebben wij meege maakt in de week van 4 tot en met 10 december vorig jaar. tijdens de gijze lingen in Wijster en Amsterdam Toen hebben wij 430 781 mensen op hun eigen verzoek van nieuws kunnen voorzien”. Het belangrijkste van de Fokus- projecten is het feit dat de gehandicapte Van der Horst: „Verzorgingstehuizen zijn goed, doen goed werk, maar veel mensen hebben behoefte aan eigen zelf standigheid. Daar moeten dus mogelijk heden voor geschapen worden. Ieder mens heeft zijn eigen psychologisch en fysiologisch ritme. Voor niemand is het „zo laat eten”, „zo laat slapen” etc. het zelfde. Verzorgingstehuizen kunnen er nu eenmaal niet onderuit een bepaald ritme in te stellen. In de militaire dienst en bij de koopvaardij zie je dat ook, maar dat bete kent dat mensen gedwongen worden tot een soort fysiologisch ritme, dat niet het hunne is en dan begint vaak het gekanker. Dat richt zich altijd in eerste instantie op het eten. Vaak is het echt niet de kwaliteit die de hoofdzaak speelt, maar het moeten eten. En waarom zouden gezonde mensen wel die reactie hebben en gehandicapten niet”. Nederland wordt steeds nieuwsgieri ger Dit "althans zou men kunnen af lei den uit de toenemende belangstelling voor de telefonische nieuwsdienst van het ANP. „Uit de gegevens die wij hebben kun je opmaken dat sinds het begin (tegen het eind van de jaren zestig), de belangstelling voor nieuws via de telefoon is toegenomen”. Aan het woord is F de Jong, chef van de afdeling telefonische nieuwsdienst en overzeese betrekkingen (TOB) bij het ANP in Den Haag Vanuit een klem kamertje in het pand van net Algemeen Nederlands Persbureau aan de Haagse Parkstraat, zorgen vier redacteuren dat actueel nieuws op een plaat wordt ingespro ken. Door telefoonnummer 06222-333 te draaien horen per week ongeveer 70 a 80.000 mensen het allerlaatste nieuws uit binnen- en buitenland „Uit de praktijk blijkt dat hiervoor tijdens de kantooruren veel belangstelling bestaat”, zegt De Jong. Voor deze telefonische informatie, die 24 uur per dag doorgaat, betaalt men het normale PTT-tarief „Tegen het eind van de jaren zestig zijn we al begonnen met de telefonische nieuws dienst” zegi De Jong „Dat is eerder dan de meeste mensen deuken Ook de spectaculaire groei is velen ontgaan want in het begin werd er gemiddeld 30.000 maal per ween gebruik gemaakt van de telefonische nieuwsdienst (TND) Momenteel is het meer dan het dubbele’ In principe wordt er bij de toewijzing van de Fokus-wonmgen geen selectie toe gepast, maar het is wel zo dat bij ieder op te zetten project ai een aantal woningen vergeven is Zo zijn bijvoorbeeld voor de bouw in Lunetten ai vijf woningen gere serveerd door Het Dorp, en de verzor gingstehuizen Amstenrade en Nieuw Urn cum Vopr de bouw zal starten, verwacht Van der Horst dat er van andere revalidatie-inrichtingen nog eens vijf claims worden gelegd, zodat er uiteinde- njk vijf „vrij” te vergeven woningen over blijven f p L 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19