snel n succes bewaren of vernietigen? jrs s Opzien barend Na overwinning op gevreesde ziekte E I Inenting gevaarlijker I rik Ethiopië nog pokken- Alleen in ily 7 - w| t 32 Uniek doer Pieter Bok Nuttig maken I I inden h 4 Een opzienbarende overwinning van over de gehele wereld samenwerkende weten schappelijke veldwerkers stelt binnen zeer korte tijd juist door die zege de wetenschap en ook de natuurbescherming voor een ernstig en principieel dilemma: moet het menselijke pokkenvirus na uitbanning van de ziekte in de gehele wereld op enkele plaatsen onder zware bewaking worden geconserveerd of moet men het virus volledig laten uitsterven zonder de mogelijkheid het ooit weer langs kunstmatig weg tot stand te brengen wanneer men het nodig zou hebben? ven dooi soneels- 331887 ig vand' 550 De Wereld Gezondheids Organisatie van de Verenigde Naties (WHO) startte in 1967 een wereldwijde strijd tegen de pokken, die op dat moment nog endemisch voorkwamen in meer dan 30 landen. Thans is het zover, dat alleen in enkele dorpjes in Ethiopië deze ernstige op zichzelf ongeneeslijke, meestal dodelijke en altijd verminkende ziekte nog wordt aangetroffen. De rest van Afrika evenals alle andere werelddelen zijn pokken-vrij. Ook Ethiopië hoopt men nog dit jaar geheel van de plaag te hebben bevrijd, waarmee de mensheid een wereldwijde en definitieve zege zou hebben behaald op een gesel die in de loop der eeuwen miljarden slachtoffers heeft gemaakt. i fL. i LI ■fc». en POKKENVIRUS ifslei- Venn; □ekt voc I ■aliteit :man- ens aan ins adres rtechnié Kvoord' mtakt i, tel. In ons land is vaccinatie een reeks decennia verplicht geweest. Het „pokkenbriefje" was een onmisbaar’ document in het leven. Men kon alleen op pricipiële (godsdienstige) bezwaren onder de pokkenprik uit, maar dat leverde later in het leven veelal praktische moeilijkhe den op, onder meer bij buitenlandse reizen. De wettelijke verplichting voor het ondergaan van een pokkenvac cinatie in hét eerste levensjaar is in ons land opgeheven op 28 november van het vorige jaar. Toen waren er echter nog landen die een vaccinatiebewijs van minder dan 14 jaar geleden eisten om vreemdelingen binnen te laten, zoals in Australië het geval was. Nu is dat in geen enkel land meer zo. Andere landen dan Nederland waren al eerder overgegaan tot het laten schieten van de vaccinatieverplichting. Dat was niet een gevolg van onvoorzichtigheid, maar omdat vaccinatie, hoe goed als voor- Een andere, meer hypothetische mogelijkheid om het menselijke pokkenvirus nuttig te maken is het zorg ook, zelf gevaren meebrengt. In een niet onaanzienlijk percenta ge treedt namelijk, vooral bij ouderen een veelal dodelijke complica tie op bij vaccinatie, namelijk encefalitis of hersenvliesontsteking. Hoe hoog dit percentage precies is, valt uit de beschikbare gegevens niet af te leiden. Illustratief zijn echter de volgende cijfers. Tussen 1960 en 1970 deden zich in Europa 391 gevallen van pokken voor, waarschijnlijk door 28 afzonderlijke importen. West-Duitsland had toen met 65 gevallen te maken, Engeland met 45. Van die 391 gevallen in Europa stierven er „slechts” 22 aan de ziekte, maar in diezelfde tijd gingen 27 levens verloren (hoofdzakelijk van kinderen die uit wettelijke verplichting werden gevaccineerd) als gevolg van de inenting. In 1971 liet West-Duitsland de verplichting tot inenting vallen, welke verplichting was ingevoerd na de epidemie na de Frans-Duitse oorlog van een eeuw daarvoor die ruim 60.000 dodelijke slachtoffers eiste. In de Verenigde Staten verviel de verplichting kort daarna. Daar hadden in het verleden de pokken onder de Indianen een slachting aangericht, die volgens sommige historici meer dan anti- raciale acties van blanken het indianenras op de rand van uitsterven heeft gebracht. iking va je mee1 nMEAC t enige ca 20 e it bekwa een fijna - svul- jer omdat wij nog slechts uitermate weinig weten over de natuurlijke relaties en het natuurlijk gedrag van virussen. Aangezien virussen waarschijnlijk een enorme belang rijke rol spelen in het optreden van ziekten en de gezondheid in het algemeen en bij fundamentele levensprocessen, is het eigenlijk misdadig, een virussoort, die de sleutel zou kunnen vormen voor tal van problemen, zonder meer onher roepelijk te vernietigen is ervan overtuigd, dat in die pro cessen vooral de virussen een grote rol zullen spelen. Het lijkt daarom volkomen onjuist, een virussoort uit te roeien als men nog niet weet, wat dit specifieke virus potentieel bete kent voor de toekomstige ontwikke lingen. Overigens kan niet worden ont kend, dat het bewaren van mense lijk pokkenvirus enorme risico’s meebrengt. De Wereld Gezondheids Organisatie, die dit jaar haar strijd tegen de pokken wereldwijd bekroond ziet, denkt zelf aan een 15 tot 20 laboratoria ter wereld, die het virus in voorraad zouden mogen houden voor experimenten en even tuele latere toepassingen. In de praktijk zal dit enorme pro blemen opleveren. In de eerste plaats zullen heel wat meer dan 20 instituten ter wereld over een werk- voorraad willen beschikken, zodat het al heel wat overredingskracht Pokkenpatiëntje uit Kinsjasa. één van de weinige gebieden in Afrika waar nog pokken voorkomen De hand van een melkmeisje met koe pokken waaruit Jenner in 1776 voor het eerst vaccin tegen menselijke pokken maakte Daarnaast een scalpel waarmee omstreeks 1800 dit vaccin werd toege diend. terrein van de genetische manipula tie of „genetic engeneering” Deze technieken, die gericht zijn op het tot stand brengen van erfelijke ver anderingen bij mensen, dieren en planten, begint men juist in deze jaren pas enigszins te ontwikkelen. Weliswaar is dit een zeer controver sioneel wetenschapsterrein omdat de gevaren van misbruik en onbe doelde fatale miskleunen bijzonder groot zijn, maar niemand twijfelt eraan of het onderzoek en de toe passing van genetisch manipulatie technieken gaat door in een storm achtig tempo. Men kan met deze technieken erfelijke eigenschappen en dus geheel nieuwe levensvormen tot stand brengen waartoe de natuur zelve niet in staat is. Dat kan van belang zijn voor de geneeskunde, voor de landbouw en voor de vee teelt en daarmee voor de voedsel voorziening van de mensheid Men Merkwaardigerwijs heeft de Wereld Gezondheids Organisatie principiële tegenstand tegen massale vaccinatietechniek ondervon den. Men had kunnen verwachten, dat op religieuze gronden vacci natie hier en daar zou worden afgewezen, maar dit is in de uiteindelijke strijd sinds 1967 niet het geval geweest. De overwinning op de pok ken is merkwaardigerwijs behaald, terwijl er nog altijd geen geneesmiddel tegen de ziekte is gevonden. De strijd is uitsluitend gevoerd door mid del van vaccinatie en isolatie. Het vaccin voor de acties werd door tientallen landen ver vaardigd en geschonken aan de Wereld Gezondheids Orga nisatie. Vooral Rusland lever de hierin een enorme bijdrage. Een belangrijke Nederlandse bijdrage werd geleverd door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven dat een voortdurende kwali teitscontrole op de vaccins uit voerde. Te eniger tijd zou de wetenschap behoefte kunnen hebben aan het virus juist om afweermiddelen tegen andere ziekten te vinden en voor andere praktische doeleinden. De complexe structuren zelfs van zo’n miniscuul „wezentje” als een pokkenvirus, in het bijzonder de erfelijkheidsdrager DNA, kunnen nooit of te nimmer in een laborato rium kunstmatig worden gecon strueerd. Dit eindprodukt van mil joenen jaren natuurlijke evolutie is volkomen uniek. Juist zoals men zaden en volgroeide exemplaren van bepaalde graansoorten, die thans in ongebruik zijn geraakt, en van andere overigens uitgestorven plantensoorten met zorg bewaart om ze opnieuw te kunnen kweken wanneer er in de toekomst behoefte aan zou blijken te bestaan, dient men ook het pokkenvirus voor eventueel toekomstig gebruik te bewaren. Bijvoorbeeld zou men het mense lijke pokkenvirus nodig kunnen hebben voor studie en de ontwikke ling van bestrijdingsmiddelen tegen andere pokkenvormen, die bepaal de diergroepen bedreigen, zoals ook dierlijke pokkenvirussen met suc ces te hulp zijn geroepen voor de thans volledig geslaagde bestrij ding van pokken bij mensen. Derge lijke technieken worden ook met succes toegepast bij de ontwikke ling en toepassing van vaccins tegen influenza. Het zou onverant woordelijk zijn, zulk soort moge lijkheden bij voorbaat uit te bannen door het volledig laten uitsterven van het menselijke pokkenvirus. Te meer klemt dit probleem, Het denbeeld, een gevaarlijk microscopisch organisme, dat on telbare honderden miljoenen slach toffers over de gehele wereld heeft gemaakt, te gaan beschermen lijkt op het eerste gezicht inzinnig, maai bij nader inzien alleen omdat het om zo’n allemachtig klein stukje leven gaat met bijzonder onaange name eigenschappen. Maar er is voor de natuurbeschermer geen enkel principieel verschil tussen een virus of een olifant, vlinder, plantensoort etc. als onderdeel van de natuur, die wij tegen onherstel bare verliezen door toedoen van mensen dienen te beschermen Weliswaar kunnen wij ons het voortbestaan van het virus in de natuur in vrijheid niet veroorloven uit zelfbelang, maar deze levens vorm bewust geheel van de aardbo dem te laten verdwijnen is uit het oogpunt van natuurbehoud ronduit onverantwoord, even zo goe<j als het laten verdwijnen van de Koala beer of de walvis. De afmeting doet er niets toe. Er zijn echter ook praktische argumenten voor conservering van deze met uitsterven bedreigde levensvorm. De lacriete haarden in Ethiopië verdwijnen, snel. In oktober vorig jaar waren er nog 422 gevallen, in november 367, en in december 202, terwijl dit aantal voor januari jl. waarschijnlijk 58 heeft bedragen. Die gevallen concentreren zich in sWetrts vier van de 19 Ethiopische provincies. Hoe snel dergelijke haarden kunnen worden uitge- roedd, blijkt uit het feit, dat nog geen jaar geleden, in april van het vorig jaar, er in Bangladesj alleen al 3900 gevallen bekend waren en in afgelegen streken in India en Pakis tan kwam de ziekte toen nog bij duizenden voor. Toen de georganiseerde strijd van de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) in 1967 begon kwamen pokken epidemisch voor in meer dan 30 landen. Europa en Noord- Amerika waren er toen al van bevrijd in endemische vorm, maar geisoleerde gevallen door import kwamen ook daar nog voor. Jaarlijks waren er toen 10 tot 15 miljoen gevallen met tegen de drie miljoen doden in Brazilië, Azië en Afrika. De tactiek van massale vaccinatie en volstrekte isolatie van besmettingshaarden leverde al zeer snel opzienbarende resul taten op. Het laatste geval van pokken in Zuid-Amerika werd gerap porteerd in april 1971, welk werelddeel in augustus 1973 geheel van de ziekte bevrijd werd verklaard. Het laatste geval in Indonesië deed zich voor in januari 1972 en in april 1974 werd ook dit land door de WHO „schoon” verklaard. Een tijdelijke terugslag deed zich in 1973 voor, toen het aan tal pokkengevallen in de wereld verdubbelde van de 65.000 van het jaar daarvoor. Grotendeels was deze tegen slag te wijten aan de desorgani satie van gezondheidsdiensten als gevolg van ongeregeldhe den en oorlogen in Bangladesj, Noordelijk-India en enkele provincies van Pakistan. Maar het aantal landen met endemi sche pokkenplagen verminder de tot zes medio 1972 en in januari 1974 kon de WHO berichten dat de ziekte alleen nog maar voorkwam in Bang ladesj, India, Pakistan en Ethi opië. Van die landen is nu alleen Ethiopië nog maar over. In november werd Pakistan verlost verklaard. Medio augustus 1975 verklaarde de directeur-generaal van de WHO, dr. Malfdan Mahler, dat India het „onmogelijke” had gepresteerd. Slechts een jaar’ nadat zich in dat enorme land nog 188.000 besmettingsgeval- len hadden voorgedaan waar bij 81.000 doden waren te betreuren, was ook dit land geheel van pokken bevrijd. Bangladesj had in april 1975 nog 3900 infectiegevallen. Na een intensieve vaccinatie- en isolatiecampagne in de zomer (de periode waarin de pokken het meest optreden) voerde de WHO in de herfst een huis-aan- huis-controle uit in 150.000 dor pen en steden. Er werden geen nieuwe gevallen gevonden, noch in India, hoewel er belo ningen van 40 pond in Bangla desj en 100 pond in India werd uitgeloofd voor de aanmelding van een pokkengeval bij de autoriteiten. Geen enkel geval werd gerapporteerd. Zoals elders al vermeld doen zich alleen nog in Ethiopië gevallen van pokken voor. Het uitroeiingsprogramma van de WHO stuit daar op niet- medische moeilijkheden. Poli tieke instabiliteit en onlusten dwingen daar de teams van WHO regelmatig om acties af te breken en teams terug te trekken. Een helikopter met personeel van de WHO werd ergens opgeblazen onder ver- denkmg, dat moslims gebracht werden naar een christelijke nederzetting; personeel van WHO werd aangevallen met speren etc. Niettemin ver trouwt men erop, ook dit land eind van dit jaar geheel van pokken te hebben bevrijd door vaccinatie en strikte isolatie van nieuwe gevallen van de buitenwereld, welke laatste taak in onderontwikkelde lan den van haast ondoenlijk is door begrijpelijk onbegrip bij de bevolking. Overigens hebben de nog bestaande gevallen in Ethiopië betrekking op een minder gevaarlijke variant van pok ken, zodat onvolledig succes in de uitroeiing daar met fataal voor het gehele wereldpro- gramma hoeft te zijn. en internationaal verantwoordelijk heidsgevoel (waaraan wij niet te zeer lijden) vergen, om het aantal bewaarplaatsen beperkt te houden. De bewaking van die voorraadjes moet bijzonder intensief en doel treffend zijn. Binnen een paar decennia zullen de laatste restjes immuniteit tegen pokken bij de gehele wereldbevolking zijn ver dwenen. Het vrijkomen van pok kenvirus door een ongeluk of door moedwilligheid zou een nauwelijks voorstelbare globale ramp beteke nen. Honderden miljoenen mensen zouden het slachtoffer worden en pokkenepidemieën uit het verleden zouden als gevolg van de veel grote re contacten over de gehele wereld dan enkele eeuwen geleden kinder spel worden bij de ellende, die zich dan over de wereld uitstort. Iedereen is het er wel over eens, dat voorlopig op vrij grote schaal voorraden vaccin tegen pokken moeten worden gehandhaafd. Men mag er niet op rekenen, dat de uitroeiing in de natuur volledig en definitief is en men mag niet reke nen op een volledig adequate bevei liging van de virusvoorraden. Vaccins zijn in ieder geval nodig voor de mensen, die in de toekomst met de voorraden pokkenvirus zul len werken, maai de daarvoor benodigde hoeveelheden zijn gering Men is het er over eens, dat veel grotere voorraden aangehou den zullen moeten worden en dit kost waarschijnlijk vele malen meer dan de hele WHO-strijd tegen de pokken sinds 1967 (geschat op het relatief belachelijk lage bedrag van 250 miljoen dollar) heeft gevergd. Kristalvormige stukjes pokkenvirus, gefotografeerd door een microscoop Wetenschap en natuurbescher ming moeten binnenkort een belangrijke beslissing nemen: moet het wienselijke pokkenvirus be waard blijven ook na verdwijning van het laatste ziektegeval ter wereld of moet men het rigoureus tot het uiterste verdelgen, zodat de ziekte nimmer meer kan terug komen? Voor en tegen beide mogelijkhe den zijn allerlei argumenten in te brengen. De hoofdredacteur van het Engelse wetenschappelijke tijd schrift New Scientist dr. Bernard Dixon vatte die motieven onlangs in zijn blad (vol. 69 nr. 989) samen in een uitvoerig artikel waaraan wij een en ander voor deze beschou wing ontlenen. Het virus, dat de menselijke pok ken veroorzaakt, komt voor zover bekend niet voor bij dieren of Riders in de natuur. Er zijn verschil lende soorten virussen die wel bij dieren andere vormen van pokken veroorzaken. Daarvan wordt ook gebruik gemaakt bij de produktie van vaccins tegen mensen-pokken. tegenwoordig voornamelijk door middel van kweek in de kalverhuid. Een heel enkele keer is wel eens geconstateerd, dat mensen besmet werden door een pokkenvirus, dat bij bepaalde soorten apen voor komt. maar die Vorm van pokken schijnt dan niet infectie van mens op mens te kunnen veroorzaken, waardoor zij niet tot epidemische vormen kan leiden. Het zelfde schijnt het geval te zijn met bepaal de vormen van pokken die bij kamelen voorkomen. Uit dit alles vloeit voort, dat het menselijke pok kenvirus een unieke levensvorm is. Die unieke levensvorm dreigt thans volledig te verdwijnen. Er zijn al meer levende wezens, zowel planten als dieren, uitgeroeid in his torische tijden, mede door toedoen van de mens, maar het zou nu voor het eerst zijn, dat de mensheid bewust een levensvorm van de aar de veegt Is dat verantwoord? Een foto uit net archief van WHO waarop schepen staan af geboeid die omstreeks 1900 op de Theems in Londen lagen voor huisvesting van pokkenpatiënten Op de vaartuigen waren houten woningen opgetrokken Op deze wijze werd een zo goed mogelijke isolatie van de besmettelijke patiënten verkregen fix fcjtc ’:L - V

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21