fl Fascinerende verkiezingen Felle brand in verffabriek Rotterdam LEIDSE MIDDENSTANDERS BIEDEN ZAKEN TE KOOP AAN eindsprint in Zweedse en dan dit noq a. m O.R.-nieuwe stijl gaat nog niet ver genoeg” yrr: r >4 DODENTAL GESTEGEN ZATERDAG 1 8 SEPTEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 speciale eenmalige verbruiksbelasting op auto’s. VOORZITTER INDUSTRIEBOND NKV: Sollicitatiekosten zijn aftrekbaar B en W: Protest tegen verkeersplan nogal voorbarig Wetsontwerp tegen oneigenlijk gebruik levensverzekeringen (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruijssenaars) Informatie van wapenfabrieken is surrogaat Wespen Veel pech Oproep Om een dollar Gevonden Veteranen Staking Hoogte Loten vermijden Dons Geschoren Omgekomen Neergestort Vondst Onderdanen STOCKHOLM. Morgen is het weer zover. Acht miljoen Zweden hebben de kans via de stembus te bevestigen of te ont kennen dat ze de huidige sociaal democratische regering weg wil len hebben of willen behouden. •1 Zwartkijkers Bezoek UDINE (APL). De stroom vluchtelingen uit het door aardbevin gen getroffen Friuli-gebied naar de Adriatische kust heeft zich gisteren onverminderd voortgezet. De aarde bleef trillen en het dodenaantal is gestegen. In Rome is het kabinet in spoedzitting bijeen gekomen en heeft besloten een bedrag van 163 miljard lire - bijna 200 miljoen dollar - uit te trekken om het Friuli-gebied te helpen. Het bedrag zal gedeeltelijk gefinancierd worden door een verhoging van de minimuminzet in de nationale voetbalpool en een 5 Volgens de laatste cijfers wordt het een uiterst spannende nek- aan-nek race. De vorige keer, in 1973, werd er gestemd door 90,8 percent van de bevolking; een verrassend hoog cijfer. De rest bekommerde zich om stembus noch regering, maar de algemene situatie is dit jaar duidelijk zogenaamde sociale welvaartsstaat niet te anders. hoog? O. -gs SS £2 IM Aardbevingen in Italië nog Hoe ziet het er eigenlijk uit met die regeren. Niettemin zijn velen van mening prijs die de Zweden betalen voor hun wereld. En goed men, en nieuwe bezems vegen schoon. Vooruitzichten voor maandag. WEERRAPPORTEN s JÉ Overwegend droog, vrij zonnig enJiogere mid- dagtemperaturen Functionarissen van despoorwegen zei den echter dat het nog wel weken kan duren voordat de spoorwegverbindingen met Oostenrijk weer heropend kunnen worden omdat eerst het talud langs de spoorlijn nauwkeurig gecontroleerd moet worden. De Joegoslavische autoriteiten hebben bekendgemaakt dat de aardbevingen van afgelopen woensdag ook drie dorpen m De weersomstandigheden zijn gisteren wat beter geworden, waardoor de red dingsteams in staat werden gesteld om sneller de weg - en spoorwegverbindingen met Oostenrijk vrij te maken van rots blokken. Ongeveer 200.000 mensen hebben hun huizen verlaten nadat in de afgelopen dagen een serie nieuwe aardbevingen de angst heeft aangewakkerd. Het dodental is sinds woensdag gestegen tot 12 nadat gisteren een jonge soldaat die in paniek uit het raam was gesprongen aan zijn verwondingen is overleden. zw.bew onbew. l.bew. zw.bew. zw.bew l.bew. zw.bew. zw.bew onbew zzw zzw z o zzw zo wzw 0 0 Slovenië verwoest hebben. Men zei dat slechts tien van de 390 onderzochte huizen in de dorpen Breginj, Podbela en Sedlo voor herstelling in aanmerking komen. De Joegoslavische seismologen zijn vooral bezorgd over het feit dat het epi centrum van de laatste aardbeving 10 km in de richting van de grens met Joegosla vië is verschoven. De affiches vermelden: Te koop bij voortgang tiuidig Leids binnenstadsbe- leid. Te bevragen bij Van Aken en Waal (wethouders, red.), stadsontwikkelaars. De affiche vermeldt het telefoonnummer van het Leidse stadhuis. heeft Zweden gemerkt dat deze partij haar programma niet volgt. Men past zich aan aan de tijd. Er is geen monarchie afgeschaft, minder dan tien percent van de industrieën zijn genationaliseerd, en staat en kerk zijn nog steeds onverbreke lijk verbonden. Aangezien de Zweden vrij conservatief zijn, wordt over het algemeen verwacht dat er weinig verandering zal komen in de bestaande situatie. Ze weten wat ze heb ben en niet wat ze met een andere rege ring gaan krijgen. Volgens hem biedt dit soort informatie de Kamerleden een mogelijkheid hun greep ip de materieelaanschaf te versterken. DEN HAAG (ANP). Als Kamerleden bij hun oordeelsvorming over materieel- aankopen voor Defensie informeren bij de fabrieken, maar geen gebruik maken van de informatie die het ministerie van Defensie wil.leveren, dan bedienen zij zich van surrogaat-informatie vergeleken bij wat ze kunnen krijgen. Ongeveer honderd bezoekers van een communistisch festival in een park in Florence zijn door wespen aangevallen. Terwijl duizenden belangstellenden luis terden naar de muziek van de Chileense groep Inti Illimani viel een wespennest uit een boom. De geschrokken insecten vielen de bezoekers aan. De agenten van de Australische rijkspo litie hebben in het wegverkeer niet zo veel geluk. Volgens het jaarverslag van deze tak van de politie over 1975 waren de agenten van de rijkspolitie in dat jaar bij 70 verkeersongevallen betrokken. En dat terwijl het autopark van de rijkspolitie uit 137 voertuigen bestaat. De Rus Andrej Sacharov en een aantal joden hebben in afzonderlijke verklarin gen de president van de VS, Ford, en de democratische presidentskandidaat Car ter opgeroepen zich m te zetten voor de eerbiediging van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. De 43-jarige Bobby Jones is gisternacht in Los Angeles door een drie jaar oudere man doodgestoken. De twee hadden ruzie gekregen over de vraag wie nu van wie een dollar kreeg bij het kaartspelen. De 46-jarige man trok plotseling een mes en stak Jones dood. Russische archeologen hebben in het zuiden van Siberië een nederzetting van mensen uit het stenen tijdperk gevonden. Daaruit blijkt, aldus het dagblad Pravda, dat de homo sapiens al tienduizend jaar eerder in het oosten van Azië geleefd moet hebben dan aanvankelijk werd aange nomen. Op het eilandje Tarakan voor de noord kust van Borneo verblijven nog steeds veertien militairen van het keizerlijke Japanse leger. Aldus berichten die giste ren de Japanse ambassade in Djakarta hebben bereikt. De militairen zouden zich sinds het einde van de Tweede Wereldoor log in een grot schuil houden. Gisteravond om negen uur is in Zuid- Tirol een spoorwegstaking van 24 uur begonnen, waardoor de Brennerlijn is geblokkeerd. De spoorwegmedewerkers eisen uitbreiding van het personeel. MAANDAG 20 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.23 uur onder 18.43 uui Maan op 2.04 uur onder 16 45 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 0.28 uur en 13.02 uur Laagwater 8.19 uur en 20.46 uur LEIDEN (ANP). Vijfhonderd mid denstanders in de Leidse binnenstad zul len vanaf vandaag hun zaken via affiches in de etalages „te koop” aanbieden. Daar mee willen ze protesteren tegen de plan nen van het college van B. en W. voor een verkeerscirculatieplan voor de binnen stad. De middenstanders en de groot winkelbedrijven, verenigd in het Leids City Centrum (LCC) hebben dit gisteren aangekondigd. Het LCC ziet in de plannen een bedrei ging voor het voortbestaan van hun zaken en van de werkgelegenheid van hun per soneel, vierduizend mannen en vrouwen. Het LCC meent dat de Leidse binnenstad door de plannen van B. en W onbereik baar wordt voor het winkelende publiek uit omliggende plaatsen. Ook is de vereni ging er bang voor dat er niet genoeg parkeerplaatsen zullen zijn. Wat de belastingen betreft, heeft Zwe den het hoogste percentage ter wereld, maat daarentegen volgens de laatste cijfers van het OESO-rapport ook het hoogste inkomen per hoofd van de bevol- Doordat het aantel parlementsleden inmiddels is teruggebracht van 350 tot 349, hoopt men nu ook het loten te kunnen vermijden om bepaalde parlementaire beslissingen te nemen, wat in de afgelo pen drie jaar het geval is geweest. Gezegd kan worden dat de huidige regering, door zich aan te passen dikwijls ook in over leg met de oppositie de belangrijkste problemen heeft weten op te vangen. De belastingdruk is hoog, maar hier tegeno ver staan ook de redelijk goede sociale voorzieningen, niet beter of slechter dan in Nederland, maar in elk geval is men er tevreden over. Nederlanders slapen steeds meer onder donsdekens. De fabrikanten verwachten dat nog dit jaar het miljoenste donzen dekbed zal worden verkocht. Hun ver wachting is gebaseerd op een NIPO- onderzoek. Een inslaande bliksem op een camping bij de Italiaanse plaats Assisi heeft de hoofden van twee mannen kaalgeschroeid zonder dat zij verwondingen van beteke nis opliepen. Bij het beklimmen van de door haar vader naar haar genoemde Nanda Devi- top in de Himalaya is op 8 september de 22-jarige dochter van de bekende Ameri kaanse bergbeklimmer William Unsoeld om het leven gekomen. Dit is gisteren in Nieuw Delhi bekendgemaakt. ozo n wzw zw zzw windst zzo wzw z o ono windst. w w ono wnw wnw w windst zzo wnw nno Amsterdam De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis 16 11 11 16 23 22 17 13 25 24 25 10 22 11 17 23 20 11 13 15 29 27 0 0 7 0.2 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 3 0.2 3 0 0 0 „De aarde zal vroeger of later ophouden te trillenwe voelen ons hier veiliger, maar onze toekomst ligt in onze dorpen”, zei een vluchteling die donderdag met een militai re vrachtwagen naar de badplaats Ligna- no Sabbiadoro is overgebracht. Staatssecretaris Stemerdink van Defen sie (Materieel) constateerde dat gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag. Begin dit jaar is Stemerdink een cam pagne gestart om met name de defensie specialisten in de Tweede Kamer beter te informeren over de materieelaankopen. het weer De terugkeer van hen die uit de getrof fen gebieden rond Venzone, Gemona en Osoppo zijn geëvacueerd, zal afhangen van de hulp van autoriteiten en van het onderzoek van een seismologische com missie. Dergelijke studies moeten uitwij zen of de getroffen gebieden in de komen de weken of maanden niet weer getroffen zullen worden door zware aardbevingen. Autoriteiten die zich woensdag en don derdag hebben beziggehouden met het evacueren van de bewoners van de getrof fen dorpen, hebben gisteren speciale bus diensten georganiseerd om diegenen die daartoe bereid zijn, in staat te stellen bezittingen op te halen. Een Britse Jaguarstraaljager die aan de NAVO-oefening Teamwork deelnam, is gisteren honderd meter voor de oostkust van het Deense eiland Samsoe in zee gestort. De piloot wordt vermist. Oudheidkundigen hebben in Pompei de afdrukken gevonden van elf lijken van inwoners van deze plaats die niet meer konden vluchten voor de lavastroom tij dens de uitbarsting van de Vesuvius in 79 v. Chr. Het college van B. en W. zegt in een commentaar de voorgenomen actie van het Leids City Centrum een zinloze tijdbe steding te vinden, die bovendien rijkelijk voorbarig is. Bovendien bestaat er bij het college onzekerheid tegen welk plan de actie nu precies is gericht Sinds begin augustus zijn twee beleidsnota’s over het verkeer in openbare discussie gebracht, met het verzoek aan alle belangstellenden daar op te reageren. men. Er worden nu waarschijnlijk weer nieuwe miljoenen in Nederhorst gepompt. Dat kan zeer wel terecht zijn, maar weder om voorzien wij een onvoldoende controle op de besteding van de gelden, aldus Spij kers. Hij sprak de hoop uit, dat zijn rede een discussie losmaakt over de besteding en de controle daarop van gemeenschaps gelden. De staatssecretaris heeft in het kader hiervan een serie lezingen voor de Kamer leden georganiseerd om duidelijk te maken hoe het nieuwe beleid wordt ge pland en op welke momenten en door wie beslissingen worden genomen, zo zei hij. Mw. Pdola Bresciano uit Sicilië, de nieu we Miss Italië, heeft haar benen voor zo’n anderhalf miljoen gulden laten verzeke ren. De benen van Paola zijn niet alleen mooi, maar ook nodig voor een van haar nevenactiviteiten: Miss Italië speelt voet bal in een plaatselijk dameselftal. Hij vindt, dat de ondernemingsraden voldoende bevoegdheden moeten krijgen, maar dat het onderhandelen over arbeids voorwaarden thuis hoort bij de vakbewe- Bevoegdheden voor een machtige en onafhankelijke vakbeweging worden nu overgeplaatst naar afhankelijke en daar door in feite onmachtige ondernemings raad, aldus Spijkers. Een felle brand heeft gisteren in de verffabnek van Brink- Molyn in de Spaanse Polder in Rotterdam voor een nog onbekend bedrag schade veroorzaakt. Een van de loodsen Aantal uren zon 3 tot 10. Minimum temperatu ren: omstreeks 11 graden. Maximum temperatu ren: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. ■c- aö Hij vindt het bijvoorbeeld irriterend, dat de rechtsbescherming van de onder nemingsraadsleden in de praktijk nauwe lijks iets voorstelt. Dat leidt er volgens hem toe, dat vele leden de mond wordt gesnoerd. Ontslagverbod voor onderne mingsraadsleden wordteen steeds redelij ker eis, zo het Spijkers weten. Hij kan het zeer goed begrijpen als vele onderne mingsraadsleden hun werk zouden neer leggen als het wetsontwerp, zoals dat nu op tafel ligt, inderdaad wet wordt. waarin verf was opgeslagen, is geheel uitgebrand. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Weer in binnen- en buitenland regenb. zw.bew. zw.bew l.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. veranderl. zw.bew. w h.bew. verander). ozo nw w n nnw zzw z nw ono zw.bew. veranderl. zw.bew onbew h.bew. geh.bew. zw.bew. l.bew. l.bew. l.bew. regen zw.bew. zw.bew. zw.bew. l.bew. onbew. regen regen zw.bew. l.bew. h.bew zw.bew. onbew. h.bew DEN HAAG (ANP). Staatssecre taris Van Rooi jen van Financiën heeft goedgekeurd dat met ingang van het belastingjaar 1975 de voor eigen reke ning komende kosten van sollicitatie naar een dienstbetrekking (voor zover tot dusver niet aftrekbaar) voor de heffing van de loon- en inkomstenbe lasting als aftrekbare kosten kunnen worden aangemerkt, zo heeft het ministerie van Finaciën gisteren mee gedeeld. Spijkers is van mening, dat er een bete re controle moet komen op de wijze waar op financiële overheidssteun aan het bedrijfsleven wordt besteed Zo zou het volgens hem van belang zijn na te gaan wat er is gebeurd met de 225,9 miljoen gulden, die in het verleden bij het Neder horst-concern zijn terecht geko- g Het ene voorstel bevat een voorlopig ontwerp voor de reconstructie van de Breestraat en de Marktenroute. Het ande re gaat over uitgangspunten en doelstel lingen voor het opstellen van een ver keerscirculatieplan voor heel Leiden, waarbij de binnenstad een belangrijke rol speelt. Het LCC is op geen van beide plannen inhoudelijk ingegaan. Van meet af aan heeft het college gesteld dat de betrokken beleidsvoorstel len na een ruime mspraakperiode ver werkt zouden worden voordat deze in de raadscommissies en de gemeenteraaad aan de orde zouden worden gesteld. Die behandeling zal m november plaatsvin den Voor die tijd zullen de voorstellen bovendien nog worden doorgepraat met alle groeperingen, die er m welke vorm dan ook op hebben gereageerd. Het colle ge acht de actie van het LCC ook onbegrij pelijk, omdat een gisterochtend binnenge komen brief van het LCC de mdruk wekte dat op een voortzetting van het gesprek over de gemeentelijke plannen prijs wordt gesteld. Het gemeentebestuur neemt volgens het LCC de beslissingen over de verkeers plannen zonder overleg en ondanks alle protesten, waaronder dat van de Kamer van Koophandel. De Kamer van Koop handel heeft bij de gemeente een alterna tief plan ingediend B. en W hebben dat plan „onaanvaardbaar” genoemd, zo deelt de Kamer van Koophandel in een brief mee. Spijkers zei dit vandaag in Breda op de landelijke propagandistendag van de Industriebond NKV. Het voorstel van de regering betekent volgens hem, dat een overheersing van de werkgever ten aan zien van de ondernemingsraadsleden overeind wordt gehouden. Volgens de Industriebond moet de ondernemings raad kunnen fungeren als een van de ondernemingsleiding onafhankelijk en machtig bedrijfsparlement, een parle ment, waar de ondernemingsleiding zich niet vrijblijvend moet verantwoorden, zo merkte Spijkers op. Twintig opsporingsambtenaren hebben van 1 tot 15 september het eiland Schouwen-Duiveland uitgekamd op zwartkijkers. Bij ruim 2000 bezoeken ble ken ruim vijfhonderd radio’s en tv’s niet te zijn aangegeven. Tegen zwartkijkers werden 357 processen verbaal opgemaakt en tegen zwartluisteraars tachtig. Voor de aftrekbaarheid van de soili- citatiekosten gelden dezelfde regels als voor andere aftrekbare kosten; „de kosten zullen dus onder meer binnen de grenzen der redelijkheid moeten blijven.” Koningin Juliana heeft gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan Zuidoost-Brabant om zich op de hoogte te stellen van de gevolgen die de droogte voor de landbouw heeft. De indruk die men krijgt in vergelijking met vorige malen, is dat dit jaar het ver- zogenaamde zekerheid van de wieg tot het kiezingsdebat ongewoon scherp en leven- graf. Klopt het beeld dat de buitenwereld dig is. Enkele punten hebben het debat nu zich heeft gevormd over Zweden met de al maandenlang gaande gehouden, waar- toestand van vandaag? Antwoord: ja en van de belangrijkste kernenergie en nee. Na 44 jaar lang een sociaal- belastingen zijn. Vragen betreffende ver- democratische regering te hebben gehad, mogensaanwasdeling (VAD), algemene loonfondsen, het nationaliseren van bedrijven en dergelijke nemen een tweede plaats in. niet gestaakt 28 - 25 - ZONDAG 19 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.21 uur onder 18.46 uur Maan op 0.54 uur onder 16.13 uur Waterstanden ijmuiden Hoogwater 11.48 uur en uur Laagwater 6.48 uur en 19.27 uur Zoals het er momenteel uitziet, wordt het precies dezelfde nek-aan-nek-race als in 1973. Toen kwamen de socialisten met behulp van de communisten precies met Niet Ontevreden bakken over de sloot en konden verder regeren. Niettemin zijn velen van mening Daarentegen is men erin geslaagd het dat de 44-jarige regeringsperiode van de land binnen iets meer dan een generatie te sociaal-democraten nu maar eens onder- king, zelfs hoger dan in de Verenigde veranderen van een agrarische samenle- broken moet worden. De oppositie móet Staten. De algemene vraag blijft: is de ving tot een van de hoogst geindustriali- ook maar eens een kans krijgen, zo zegt i seerde landen ter wereld. En goed men. en nieuwe bezems vegen schoon. £u £5 .S£ üs es Ss 0.1 o o o 2 0.1 0.6 0.2 1 4 11 0 0 0 0 0 beschouwd is geen der politieke partijen daar ontevreden mee. Anderzijds zijn er veel mensen van mening dat een rege ringswisseling ook nadelige effecten zou kunnen hebben on bijvoorbeeld de han- delsbetrekkingen BREDA (ANP). Voorzitter P. Spijkers van de Industriebond NKV vindt het ontwerp voor de herziening van de wet op de ondernemingsraden fataal voor een verdere bedrijfsdemocratisering en voor de werknemersbelangen. Hij wil het wet sontwerp in de huidige vorm niet tot wet verheven zien en hij hoopt dat het overgrote deel van de FNV zich achter dit standpunt zal stellen. DEN HAAG (ANP). De regering wil het oneigenlijk gebruik van koopsompo lissen tegengaan en heeft daartoe, op voordracht van staatssecretaris Van Rooi- jen van Financiën een wetsontwerp inge diend. Hierin wordt een nieuwe regeling voorgesteld inzake de inkomstenbelasting voor zowel koopsompolissen als premie- polissen. Met name de rente in uitkerin gen uit koopsompolissen zal zwaarder worden belast. Dit wetsontwerp was reeds aangekondigd in het kader van het Belas tingplan 1976. Verzekeringsmaatschappijen waren nieuwe polisvormen voor levensverzeke ringen gaan invoeren, die beoogden verze kerden te laten profiteren van het verschil tussen de belastbare rente, die bij een wettelijke regeling was vastgesteld en de feitelijke rentevoet. Het bijzonder tarief voor levensverzekeringsrente komt vol gens het voorstel van de staatssecretaris te vervallen en de rente wordt voortaan belast naar het gewone tarief. De staatsse cretaris heeft in zijn voorstel nog een aantal bepalingen opgenomen, die nieuw misbruik moeten voorkomen. seerde landen «3 re 17 - 17 16 - 16 - 14 16 - 17 - 17 - 16 - 15 15 - 30 - 23 - 16 19 - 18

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2