Gemeentelijke M losplank Geen kandidaat van bejaarden in enquete voor commissie woonruimteverdeling verhuizers Relatie met Sri Lanka Geluidsinstallatie Lezing over Stadsschouwburg vissen kweken wordt vernieuwd Amro's antwoord op boycotoproep aan Wereldraad van Kerken Praatavond over volwassenensoos IN DE VISHAL wederzijds „informatief De Raad van Bestuur van de Amro Bank heeft geantwoord op de laatste brief van de Wereldraad van Kerken. Onderwerp van de brief: Zuid-Afrika en de oproep tot boycot van de Amro Bank. De brief van Amro wordt hier letterlijk afgedrukt. Meerderheid commissie en college menen: ZATERDAG 1 8 SEPTEMBER 19 7 6 IJMOND 4 Kandidaten Amsterdam, 8 september 1976 Mijne heren, w ■El eist begeleiding door de banken, o.a. in de vorm van exportfinanciering, in vele gevallen met kredietverzekering op basis van contra-garantie door de staat. Het is in een dergelijke situatie niet alleen unfair, maar ook principieel onaanvaardbaar van een bankinstelling te verlangen deze financiële relaties met Zuid-Afrika te verbreken. In uw brief van 12 juli zegt u, dat Amro zou hebben besloten „to use (her) power to support and to increase the power of the South African white minority”.* Wij achten een dergelijke weergave van onze intenties een organisatie als de uwe onwaardig. Overigens vestigen wij uw aandacht op het feit, dat wij onlangs hebben medegedeeld, dat onze instelling, respectievelijk de affiliaties waarin zij een controlerende zeggenschap heeft, sedert het voorjaar van 1973 geen kredieten aan Zuid-Afrika heeft verstrekt, anders dan in verband met het economische verkeer tussen Nederland en laatstgenoemd land.* Er zij aan herinnerd, dat dit tijdstip ongeveer een jaar ligt vóór het begin van uw, onder meer tegen onze instelling gerichte, activiteiten. Wij verwachten niet, dat - zonder wezenlijke veranderingen in de situatie in Zuid-Afrika - in deze sinds 1973 door ons gevolgde beleidslijn wijziging zal komen. Voorts hebben wij bekendgemaakt, dat onze totale financiering op Zuid-Afrika - die vrijwel geheel samenhangt met de Nederlandse export naar dat land - minder beloopt dan 1 promille van onze bedrijfsomvang. verzekering van het desbetreffende krediet plaatsvinden, dan zou Amro - indien wij de door u verlangde verklaring zouden afleggen - als enige bankinstelling het aan haar gevraagde aandeel in de financiering van dergelijke transacties moeten weigeren, tenzij u ons op ons verzoek alsnog toestemming tot kredietverlening zoudt geven. Het is duidelijk, dat een dergelijke situatie voor een verantwoordelijke bedrijfsleiding onaanvaardbaar is. Onder verwijzing naar ons voorlopig antwoord van 3 augustus 11. op uw brief van 12 juli 1976 berichten wij u als volgt. Wij zijn erkentelijk voor de uitvoerige wijze waarop u aan onze argumenten aandacht hebt willen schenken. Wij zijn echter teleurgesteld door het feit, dat uw reactie aan de kern van onze standpunt bepaling voorbijgaat. De kern van ons standpunt was en is, dat over de meest doeltreffende wijze van bestrijding van rassendiscriminatie in het geval Zuid-Afrika door verantwoordelijke deskundigen verschillend wordt geoordeeld, ook door zwarte Zuidafrikaanse leiders.* Het geweten is in deze gecompliceerde zaak niet in staat de enig juiste weg te wijzen, waarlangs buitenstaanders op verantwoorde wijze een invloed ten goede kunnen uitoefenen. Men is derhalve aangewezen op beleids bepaling door het deskundige en bevoegde gezag. De Nederlandse overheid heeft, met mede weten en impliciete instemming van de volksvertegenwoordiging, gekozen voor handhaving van de economische betrekkingen met Zuid-Afrika. Zij heeft derhalve geen uitvoering gegeven aan de oproepen tot economische boycot van Zuid- Afrika door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Dit standpunt heeft onder meer tot gevolg, dat het handelsverkeer van Nederland met Zuid-Afrika in stand blijft. Dit voortgaande handelsverkeer - de Nederlandse export naar Zuid- Afrika had in 1975 een waarde van f 550 mln. - Hoogachtend, Raad van Bestuur Amsterdam-Rotterdam BankN.V. In hetzelfde vlak beweegt zich naar onze mening uw weergave van de doelstellingen van banken in het algemeen en Amro in het bijzonder. Uw zienswijze komt erop neer, dat banken er uiteindelijk slechts op uit zouden zijn het eigen vermogen en de door derden toevertrouwde gelden, ten behoeve van hun aandeelhouders en ter vergroting van hun macht, te doen toenemen. Wie op de hoogte is van de werkelijkheid van het bankwezen, zal met ons.van mening zijn, dat het beeld dat hier wordt geschetst een karikatuur is van die werkelijkheid en schromelijk tekort doet aan de vele tienduizenden die in het bankwezen werken. In onze statuten kunt u lezen, dat Amro haar functie wil uitoefenen, rekening houdend met het duurzame belang van alle bij de vennootschap betrokkenen.* In de door ons in 1969 opgestelde „Amro filosofie” is deze grondgedachte uitgewerkt.* Zij werd in het interne overleg betrokken en vormt de grondslag van onze bedrijfspolitiek. Wij begrijpen volkomen, dat u; uit hoofde van uw specifieke verantwoordelijkheid, zich verplicht voelt met kracht op te komen voor de verdrukten en gediscrimineerden in de menselijke samenleving. Dat u bij de keuze van de daarbij gehanteerde middelpn discriminerend te werk gaat en onvoldoende begrip toont voor de problematiek van hen die op andere plaatsen in de samenleving eveneens zware verantwoordelijkheid dragen, stelt ons diep teleur. Genoemd standpunt, dat gedeeld wordt door het gehele Nederlandse bankwezen*, wordt door u voorgesteld als een afwijzen van eigen verantwoordelijkheid. Deze weergave is onjuist en doet onrecht aan onze taakopvatting. Wij voelen ons, in alle opzichten (banktechnisch, wettelijk en moreel) verantwoordelijk voor al onze.bank- activiteiten. Ook voor onze kredietpolitiek. Wat wij echter niet met onze verantwoordelijkheid overeen kunnen brengen, is toezeggingen te doen, aan welke derde (die niet in gezag over ons is gesteld) dan ook, aangaande bankactiviteiten, bijvoorbeeld kredietverstrekking, aan wie dan ook. Dit geldt ook wanneer de toezegging wordt afgedwongen onder bedreiging met schade, zoals in het onderhavige geval. Ook dit standpunt wordt door onze collega’s gedeeld.* Wij hebben in onze aan u gerichte brief van 29 april 1975 dan ook niet gezegd, dat wij voort zullen gaan kredieten aan Zuid-Afrika te geven. Wij hebben u medegedeeld, dat het ons niet mogelijk is u toe te zeggen, dat wij in de toekomst dergelijke kredieten niet meer zullen geven. Dit lijkt formalisme, maar is in onze standpuntbepaling van wezenlijk belang. Immers, het beleid van de Nederlandse overheid staat exporttransacties naar Zuid-Afrika toe. Indien dergelijke transacties met de medewerking van de Nederlandse regering in de vorm van een contra-garantie van de Staat voor de Niet juist Geïnteresseerden in de bijlagen van deze brief - die betrekking hebben op de in de brief met aangegeven passages - kunnen deze verkrijgen door een lege en open enveloppe zonder postzegel op te sturen naar de Amro Bank, antwoordnummer 2523, Amsterdam. Op de voorzijde vermelden: brief aan Wereldraad; op de achterzijde uw naam en adres. zetel in de commissie. Een hernieuwd verzoek aan de gemeenteraad lijkt niet van te (Van een onzer verslaggevers) f—M De banden tussen de beide plaatsen, die ongeveer een gelijk aantal inwoners Wie meer wil weten over dit onderzoek kan terecht bij het bureau economische zaken van de gemeente. Het telefoon nummer is 02550-19000 toestel 229. IJMUIDEN. De aquariumvereniging „Velsen” houdt maandagavond in haar nieuwe Aqua-Rama in het voormalige PEN-gebouw te IJmuiden een leden avond. Op deze avond zal C. Brandenburg een lezing houden over het kweken van vissen. Hij zal daarbij ingaan op metho den, voedering, milieu-omstandigheden en alles wat er bij een kweekpoging komt kijken. Belangstellenden kunnen ook op de ledenavonden terecht om met de aquariumvereniging kennis te maken. Bovendien kan men iedere maandag- en donderdagavond tussen acht uur en half tien in het Aqua-Rama terecht als men iets meer wil weten over aquariumhou- den en de vereniging. VELSEN - Bij het ontwikkelen van een toekomstbeleid voor woonruimte wil het gemeentebestuur zich laten informe ren door inwoners van Velsen die naar elders verhuizen en door nieuwkomers in de gemeente. De komende en gaande man en vrouw hebben van het gemeen tebestuur een enquêteformulier ontvan gen. Hen is verzocht daarop in te vullen wat de reden is van hun vertrek dan wel hun komst. VELSEN. Het zit er niet in dat de Algemene Bond van Bejaarden een vertegen woordiger krygt in de commissie van advies voor de woonruimteverdeling van Vel sen. Daarmee zal een oude wens van de bejaardenbond opnieuw niet in vervuiling gaan. Al enkele jaren vindt de bejaardenbond dat in de commissie woonruimtever deling een vertegenwoordiger van de bejaarden thuishoort en dringt zij aan op een zetel in de commissie. Een hernieuwd verzoek aan de gemeenteraad lijkt niet ge- gekocht door de fileerders. Als gevolg daarvan werd de kleinste koolvis ingezet voor 36,- per bak en liep de prijs op tot f 43,- per bak. Het kan verkeren. VELSEN. Donderdagavond buigt de raad zich onder meer over een voorstel van burgemeester en wethouders om een krediet groot f 16.000,- te voteren voor vernieuwing van de geluidsinstallatie van de Stadsschouwburg. Deze installatie heeft in het verleden al herhaalde ma len kritiek gekregen en blijkt onbruik baar te zijn- Zij staat in hoofdzaak ten dienste van de amateurtoneelgezelschap- pen. De beroepsgezelschappen beschik ken in het algemeen over een eigen apparatuur. Het verzoek van de drie afdelingen van de Algemene Bond van Bejaarden dateert van 29 november 1975, nadat op 23 september van dat jaar met de kleinst mogelijke meerderheid een voor stel in die richting was verworpen. Ook verwijst de bejaardenbond naar de ver schillende verkiezingsprogramma’s en de drastische veranderingen van de opvat tingen over het bejaardenopnamebeleid. hebben en waar de visserij een belang rijk bestaansmiddel is. zullen in eerste opzet tot stand moeten komen door uitwisseling van' kinderfoto’s en tekenin gen. correspondentie, uitwisseling van verpleegsters en medisch technische kennis, bevordering van sociale projec ten. het houden van tentoonstellingen en het schenken van aandacht aan eikaars bijzonderheden tijdens schoollessen. Gezien de grote afstand tussen beide landen (in geografische zin) ligt het niet voor de hand dat er op korte termijn groepsiuitwisselingen plaatsvinden. De werkgroep verwacht derhalve niet dat voor de aanloopkosten van de relatie een begrotingspost in het leven dient te worden geroepen. terugkomen op een besluit dat aan het begin van die zittingsperiode is genomen. En op 19 september 1974 had de nieuwe gemeenteraad al besloten geen wijziging in de commissie aan te brengen. Het is huns inziens niet juist genomen beslissin gen binnen korte tijd te herzien als hierover geen nieuwe zwaarwegende ar gumenten zijn, hetgeen naar hun me ning niet het geval is. Twee leden van de commissie vinden dat er wel op de een of andere wijze een afvaardiging uit de bejaarden in de commissie woon ruimteverdeling moet worden opgeno men. Het college stelt de raad nu voor om de commissiesamenstelling niet wijzigen. I 1 IJ Éi ANDERS IS HET GESTELD met de spanvissers, die nog steeds op de Noord zee op haring vissen. Op de donderdag markt waren de eerste spannen al pre sent met naast hun gevulde vaten een niet onaanzienlijke hoeveelheid verse haring. Door een span werden in een trek bijna 1400 bakken haring buitge maakt Aan deze haring was wel te zien dat het ophalen van het net vrij veel tijd had opgeëist, waardoor de kwaliteit iets te lijden had gekregen. Men moet daarbij bedenken, dat deze haring op 12 tot 16 vadem diepte gevangen is en het net op de bodem van de zee heeft gelegen. Niettemin werd voor de mooiste soort toch nog ƒ36,- per bak betaald, met een top voor de allerbeste soort van iets beneden 50,- per bak. plaatsvervangende leden van de commis sie van advies voor de woonruimteverde ling weer voor twee jaar benoemd wor den. Het college heeft daarom een aan tal organisaties verzocht ieder een drie tal, namen van kandidaten te noemen, die bereid zijn in de commissie zitting te nemen. Daaruit heeft het college de volgende voordracht aan de raad ge maakt: voor de vereniging van huiseige naren „Velsen” als lid W. A. de Bruyn en plaatsvervangend lid G. Janus, voor de SAMVRO mevrouw G. Vermaassen- v.d. Linden als lid en mevr. G. W. Bronsveld-Schijfelen als plaatsvervan gend lid voor de Velser Ondernemers Centrale M. H. Pardoen als lid én M. Y. G. Kuipers als plaatsvervanger en voor de woningbouwcorporaties D. Wiljouw als lid en C- Gravemaker als plaatsver vanger. Omdat nog niet alle vakvereni gingen voorstellen hebben gedaan stelt het college voor de huidige vertegen woordigers voor de jongeren en de vak organisaties nog twee maanden zitting te laten houden. Voor de jongeren is dat mevr. M. Luster-Reijnen en voor de vakorganisaties R. Gerritsen. Ook de leden van de commissie van advies voor de woonruimtevordering moeten opnieuw benoemd worden, zij het voor een jaar. Na kandidaatstelling door de verschillende organisaties stelt het college voor hierin te benoemen! voor de vereniging van huiseigenaren „Velsen” A. Molenkamp als lid en J. J. Wichman als plaatsvervanger voor dg Velser Ondernemers Centrale G. J. Spij ker als lid en J. J. J. Jansen als plaatsvervanger; voor de woningbouw corporaties als lid M. H. Verberne en als plaatsvervanger D. v.d. Linde en als deskundige op juridisch gebied mevr. J. Matthijsse-Blitz. Omdat nog niet alle vakorganisaties voorstellen hebben ge daan wil het college de zittingsperiode van hun vertegenwoordiger F. J. Koning met twee maanden verlengen. DRIEHUIS. De Stichting Onderdak heeft het voornemen om te komen tot de oprichting van een sociëteit voor volwassenen. Iedereen die daar belang stelling voor heeft wordt uitgenodigd om woensdagavond om 8 uur aanwezig te willen zijn in de voormalige pastorie aan de Driehuizerkerkweg 113. Op deze avond wil het bestuur polsen waarvoor bij de belangstellende de meeste interesse is. Gedacht wordt aan praata vonden en lezingen, klaverjas- of bridgedrives of enige andere vorm van tijdverdrijf. honoreerd te worden, nu zowel het college van B. en W. als de meerderheid van de overlegcommissie woonruimteverdelingbeieid uit de raad vindt, dat wijziging de commissie maar moet wachten tot na de raadsverkiezingen. KW 137 24.400. KW 149 29.800, KW 214 31.900, KW 226 30.400, LE 62 26.900, VD 2 1900. VL 1 2480. VL 73 1870, VL 105 1120, UK 18 16.500, UK 25 460, UK 78 2340, UK 123 3180, UK 200 1330, UK 234 2280, WR 47 19.900, IJM 18 2150. UK 135 en UK 145 3400. DE AFGELOPEN WEEK kenmerkte zich door een tekort aan schol. Aan de overige vissoorten is geen gebrek ge weest, al moest daarbij wel door de inkopers, bij de importeurs worden ge- soupleerd. Dit was goed merkbaar aan de donderdagmarkt waaraan de „Hol land” met fijn vis uit de noordelijke Noordzee verscheen. De lading bestond ook ditmaal weer uit de kleinste kool- vissoorten. De prijs van deze kleine koolvis, welke werd ingezet voor 37,- per bak, zakte al snel naar de mini mumprijs van ƒ25,20 per bak. Hiervoor moesten heel wat bakken worden neer gezet om toch nog tot een redelijke besomming te komen. Het was dan ook de overige vis welke voor een besom ming yoor ruim 61.000,- zorgde. De koolvis II en III werden heel vlot ver kocht voor 60.- per bak en soms nog wel hoger. Maar het geld moest toch wel komen van de bijgevangen kabel jauw, wijting en gul. De haringvisserij is de laatste weken dusdanig geweest, dat er geen droog brood in viel te verdienen. Meerdere schepen zijn nu al weer drie weken geleden vertrokken, maar zullen het ko mende weèkeinde wel een eind maken aan de haringvisserij. Men heeft dagen lang naar haring moeten zoeken. Vanaf de Labady-bank bezuiden Engeland tot ver benoorden de Shetland-eilanden en verder nog ver westelijk op de Oceaan - en met weinig of geen vangst genoegen moeten nemen. Nu de nieuwe benoeming van leden van deze commissie aan de orde komt, heeft het college het verzoek opnieuw in overweging genomen en in de overleg commissie gebracht. Zes leden van deze commissie menen, dat men niet tijdens de zittingsperiode van de raad moet DE AANVOER aan de maandagmarkt was ruim voldoende om tot aan de donderdagmarkt te kunnen handelen. Dat was maar goed ook want aan de dinsdag- en woensdagmarkt moest men wederom genoegen nemen met hetgeen de kustvloot binnenbracht. Het werd wederom pas vrijdag voor er weer spra ke was van een aanvoer van enige importantie. Meerdere kotters, die ge woonlijk aan de maandagmarkt ver schijnen, kwamen nu aan de vrijdag markt. Zij hadden vis van prachtige kwaliteit aan boord zodat de handel met een gerust hart tot kopen overging en kon besluiten het gekochte eerste de komende week te distribueren. Boven dien verscheen aan de vrijdagmarkt een drietal haringschepen met alle drie een kleine partij koolvis. Deze werd graag HET ZIET ER NAAR UIT dat in de aanvoer uit de noordelijke Noordzee verbetering komt. Bekend is dat de IJM 57 en de VL 73 de haringvisserij vaar wel hebben gezegd en in dé noordelijke Noordzee op betere visvangsten hopen. Niet alleen het ’’wonen”, maar ook het daarmee ten nauwste samenhangende wonen en recreëren zjjn zaken die uit gevoerd dienen te worden aan de hand van practische gegevens. Die gegevens hoopt men middels de enquêteformulie ren te verkrijgen. Achter iedere verhui zing zit een motief, zo redeneert de gemeente. Een beweegreden waar bij het uitstippelen van een bepaald beleid mo gelijk rekening mee kan houden. Als voorbeeld worden in de enquêteformu lieren onder meer genoemd: te grote afstand tussen werk en woning, te wei nig uitgaansmogelijkheden, gebrek aan winkels of scholen in de buurt huwe lijk. echtscheiding, geboorte van kinde ren, vuile lucht, te weinig recreatieve mogelijkheden of overlast van enige vorm van lawaai. (Van een medewerker) Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 5.510 kg. tong; 85 kisten tarbot en griet; 844 kisten kabeljauw; 74 kisten koolvis; 287 kisten schelvis; 1091 kisten wijting; 871 kisten schol; 47 kisten schar: 738 kis ten haring; 228 kisten makreel en 112 kisten varia. Prijzen in guldens, per 1 kg: tarbot 14,84-14,30, grote tong 15,80-15,51, groot- middel tong 13,89-11,02, kleinmiddel tong 13,38-11,02, tong een 13,30-10,90, tong twee 12,79-10,60. Per 40 kg: witte koolvis 78. hake 200. hammen met kop 146-108, tongschar 153-140, haai 92-44, krab 26- 10, rode poon 104-82, bot 37-31, tarbot 510-201, griet 332-168, kabeljauw een 150-105, kabeljauw twee 176-100, kabel jauw drie 112-88. kabeljauw vier 108-86. kabeljauw vijf 104-70. koolvis een en twee 62-60, koolvis drie 63-60, koolvis vier 43-35. schelvis een en twee 90-72. schelvis drie 92-52, schelvis vier 69-37, schol een 102-86, schol twee/ 112-88, schol drie 92-71, schol vier 90-68, wijting 69-36, makreel een 52-48, makreel twee 26,20-22, makreel drie 43-40, haring een 46-41, schar 96-60. Per hoop: roggen 254- 136. De besommingen waren: WK 34 44.800, KW 55 43.700, KW 105 54.400, Op 1 oktober moeten de leden en VELSEN. Het aankopen van be trekkingen van de gemeente Velsen met de vissersplaats Galle op het eiland Sri Lanka krijgen langzaam maar zeker een iets duidelijker karakter. De werkgroep die zich met de totstandkoming van zogenoemde vriendschapsbanden heeft beziggehouden, acht het zinvol dat waarden, opvattingen en culturen voor uitwisseling in aanmerking komen. Hier bij is duidelijk gesteld dat dit niet moet worden gezien als een éénrichtingsver keer in die zin dat het kontakt met Sri Lanka een ontwikkelingsprojekt zou zijn in de geest van de jaren geleden gehou den actie Sam-Zam

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4