IB Jaarvergadering KIC <e lessen begonnen trekt weinig leden Loods C. van Dam: ’n man die r gezag pakte en respect kreeg Agenda ie d Stalhouderij Vosse doet in rijtuigen en romantiek ’Velsen’weer met 1 rg Koetsjestocht Veel waardering tijdens afscheidsreceptie Kort IJmondnieuws langs Kennemer buitenparels I 5 IJMUIDEN - VELSEN 4 19 7 6 SEPTEMBER 1 8 ZATERDAG A Gezag en respect w Beverwijk rt de rstel een voor latie latie ma- ■uik- ten hap- hik- igen door Inge Crul Velsen-IJnuiiden Castricum Wijk aan Zee Wijk aan Zee In en om Haarlem Heemskerk O WW r Ay brandweer 39111, 4a: prachtig schilderij van de Uit het jubileumfonds kreeg de heer C. van Dam namens zijn collega’s als afscheidsgeschenk loodsboot op zee aangeboden, waar hij met zijn vrouw een bewonderende blik op wierp. een hij het ende uit band wens ulie- rhui- t de j het mo- Als rmu- ’rote wel aan iwe- nde- tieve mige •zoek sche bon- Koelman verving zei dat hij in de korte tijd dat hij in IJmuiden werkzaam was geweest prettige ervaringen met de heer Van Dam heeft gehad. „Ik hoop dat u de 24 jaar- dat u in IJmuiden heeft gewerkt ook als prettig heeft ervaren en ik weet zeker, dat iu niet met uw vrije tijd in uw maag zal zitten als eigenaar van een klein jacht” aldus de heer Ganzinga. 21.15 u. upon a BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Zaterdag 19 en tel. 36, van e wil rme- naar mers .ande leen- ;van- ullen dan Stilzitten is een woord dat hij niet kent. In het land kennen ze hem als iemand die je ter elfder ure nog kunt krijgen voor een organisatorisch klusje bij een paardentocht, een rally, een koetsenoptocht. In Haarlem bindt hij het kringetje van rijtuigbezitters. heeft niet alleen zijn eigen karossen voor gebruik voor die bruiloften of andere plezierige uitstapjes, maar wil graag ook de rijtuigen die er nog onder de mensen zijn laten rijden. Voor die romantische bruiloft, jaze ker, maar ook voor talloze andere activiteiten. En als u die niet ont plooit zorgt Ben er zelf wel voor dat ze er komen. IJMUIDEN. Hoewel niet treurig heeft het IJmuider loodswezen toch met enige spijt in het hart afscheid genomen van senior loods C. van Dam. De heer Van Dam had de pensioengerechtigde leeftijd van 55 jaar bereikt en voor hem was er een ge zellige afscheidsreceptie bereid in de loodssociëteit „Recht door Zee”. Niet alleen als loods en later als stuurman van loodsboten heeft de scheidende loods veel respect ondervonden, maar ook als de man, die zieh sterk heeft gemaakt voor de onderlinge band tussen de mensen van het loodswezen en voor de werkomstandig heden, die vooral in vroeger jaren bepaald niet optimaal waren. De koetsjestocht voert langs schitte rende exemplaren van theekoepels, zonder wie het leven vroeger in die geetaleerde eeuwen ondenkbaar was. Op de foto het duo Scheelings-Vosse in een Berliner Landauer voor één van die koepels: die van Napoleon, aan het Spaarne bij de Buitenrust- laan-Kamperlaan. Enkele weken geleden zijn de eerste lessen ritmisch gym voor meisjes vanaf 11 jaar van start gegaan. Elke donder dagmiddag om 16.25 uur in de Water- loozaal. In dezelfde sportzaal volleybal len dames en heren op donderdag avond van 9.15 uur tot 10.15 uur. Het is een heel eigen bedrijfje, met de geur van paarden, gelakte koetsen, zand en leer. Ben Vosse houdt ervan en werkt er keihard in. Hij wil graag anderen ook meeslepen in dat en thousiasme. Zjjn opwekking om mee te doen aan zijn koetsjesdag en rij- tuigdag getuigen daarvan. Senior-loads W. Verhoef, die tezelfder tijd bij het loodswezen is gekomen als de hear Van Dam gaf in een vlotte speech een sympathieke en duidelijke karakterschets van dw scheidende loods. „Je bent in 1952 bij het loodswezen gekomen en van het begin af was je een De heer Koster mocht wel vaststellen dat na grote inzet van tal van medewer kers voor de eerste maal de jaarverga dering in de eigen nieuwe kantine kon plaats vinden. Hij was alsnog dankbaar voor het vele werk van de Velsense gemeentediensten aan het nieuwe sport complex, waartoe oud-wethouder C. Oc- keloen een zeer belangrijke bijdrage le verde. moveren. Ook bestuurlijk maakte KIC- handbal een goed jaar mee. De jeugd commissie verrichtte uitstekend werk en de sfeer in de vereniging is ook beter geworden. De bestuursverkiezing was voor voor zitter J. N. Koster aanleiding te wijzen op de omstandigheid dat al een jaar lang een vacature bestaat voor tweede voorzitter en hij zelf niet herkiesbaar was. Er hadden zich echter geen kandi daten aangemeld. Bij KIC-handbal is het werk van de voorzitter geen sinecu re maar desondanks had hij het met veel plezier gedaan. Omstandigheden noopten hem tot aftreden. De heer B. Reemeijer wist de voorzitter echter te overtuigen voorlopig nog ad interim aan te blijven tot er een kandidaat is gevon den. Bij het bestuursbeleid voor het nieuwe seizoen staan voorop continuering van de opgaande lijn bij de jeugdafdeling, betere begeleiding van de commissies, aandacht voor het zilveren bestaansfeest van KIC-handbal in 1978, ruimere bege leiding voor de seniorenteams en een uitwisseling met een buitenlandse vere niging. De koetsjestocht langs de buitenpa rels van Kennemerland die Paul Scheelings en Ben Vosse op 26 sep tember organiseren voert langs de fraaie buitens uit de 17e, 18e en 19e eeuw. Langs paleizen van koning Lo- dewijk Napoleon en prinses Wille- mijntje, het jachthuis van prins Wil lem III, de latere koning van Enge land, het landgoed waar prins Willem V op huwelijksreis met zijn gemalin vertoefde en het buiten waar de keurvorst van Brandenburg verbleef, de ruïnes van de twee grafelijke kastelen van de Bredero’s in Kenne merland. onder stoom. Met een paard moet je dat niet doen, die moet continue kun nen lopen, en ook niet steeds hetzelf de stukje heen en weer.” Dag en nacht moet je hier werken vertelt hij. „Maar we hebben een fijne ploeg mensen. En als het nou ’ns wat rustiger is, dan ga je met z’n allen even die karweitjes doen die zijn blijven liggen". Hij gooit de deur open naar de kamer vol tuigage - ”d’r ligt hier zo voor veertien dagen poetswerk hoor Alles doen ze zelf, niet alleen het verzorgen van dier en koets, maar ook het maken van za dels en riemen in de zadelwerkplaats, en van de banden - want dpt is ook niet zo’n luchtbandje dat je er even opzet. VELSEN. De gymnastiekvereniging Velsen is weer gestart met de lessen in IJmuiden, Driehuis en Santpoort. Dames, heren, jongens en meisjes kunnen weer terecht in diverse zalen voor sport en spel. Op de receptie waren veel loodsen, vaak vergezeld van hun dames aanwe zig, evenals de Amsterdamse havenmees ter en vertegenwoordigers van het loodswezen uit Rotterdam. Voorzitter A. J. Struylaart van de sociëteit memoreer de hoe loods Van Dam tot op de laatste actieve dag voor honderd percent inte resse in zijn werk heeft gehad en sprak zijn waardering uit voor hetgeen de schetidende collega voor de sociëteit heeft betekend. Namens het jubileum- fonds bood hij het echtpaar Van Dam een prachtig schilderij aan van de loods boot op volle zee gemaakt door Arié van der Veer. Mevrouw Van Dam ontving bovendien bloemen- Inspecteur S. U. Ganzinga van het loodswezen die de zieke hoofdïnspecteur „De belangstelling voor koetsen neemt enorm toe.,” zegt Ben, „Ik zie het overal in het land. Ze beginnen ergens, eerst zien de wagens er niet uit, is alles kapot, maar dan zien ze andere mooiere, en gaan ze zelf ook aan het opknappen. Een jaar of wat later, zie je daar echt de prachtigste koetsen. Met materiaal wordt steeds beter, de tuigage, de toilettering van de paarden. Als de mensen er iets aan doen, dan heeft het zijn waarde. Dat vind ik ook met mijn eigen wagens, je moet het helemaal in stijl kunnen brengen”. mensen hier komen voor een rijtuig zien ze alleen het uiterliijk. Maar dan is het meeste werk voor ons al ge beurd zeg ik altijd”. We verlaten de 15 koetsen en lopen door de manege waar soms ook nog lessen worden gegeven, naar de paar den, de slanke en de twee zware, stevige bierbrouwerspaarden speciaal voor de twee paardentrams. Verkeers- tamme paarden allemaal, die er prachtig geborsteld uitzien. Ria die met Albert tot het vaste personeel behoord, is bezig ze te schuren als ik langs loop. Ben. „Wij zijn geen sei- zoensbedrijf. Het gaat het hele jaar door,, ook de lessen. Kijk, een auto zet je twee dagen stil, dan gooi je je tank weer vol en hij staat weer Een voorbeeld: de rijtuigendag. Het nieuwste troetelkind heet „koetsjes tocht langs de buitenparels van Ken nemerland”. Hij loopt door de stallen waar de rijtuigen staan - „allemaal echt, ik heb er geen namaak aan zitten. Er is hier altijd wel een wagen op de helling om ’m op te knappen’Achter een plastic gordijn zien we schilder Wallinga, die met nauwgezette preci sie aan het verven is. „Een mooi werk mevrouw, maar ’t is nooit klaar. Je moet niet van opschieten houden, want dan moet je d'r niet aan beginnen, ’t kan alleen maar tegenvallen. Kijk, hier zat een blad- dertje(een gapend gat in het hout, onder het „bladdertje” teelde de ver rotting weelderig, I.C.) u denkt nou natuurlijk d'at dit stuk dat ik nou net geverfd heb klaar is, welnee, dat ga ik nog eens helemaal afschuren”. Ben Vosse staat er trots bij. „Als de „Ik had dat idee zo in me, en half jaar geleden ben ik er eens mee naar de VVV gestapt” vertelt Ben Vosse. Daar viel de naam van Paul Scheelings - „Ik heb hem pas nog getrouwd” - die eind september al weer twaalfeneenhalf jaar lang de succesvolle stadspuzzeltochten voor de VVV maakt. Samen zetten zij deze tocht, langs buitenplaatsen in deze contreien, waarover elders in deze rubriek meer gegevens, in elkaar, voor zondag de 26ste september. De bedoeling is dat er dan koetsen van binnen en buiten Haarlem mee gaan doen. Geen spreekuur. Burgemeester drs. J. Reehorst, wethouder J. W. Meijer (openbare werken) en wethouder Th. C. Witte (sociale zaken) houden maandag 20 september geen spreekuur. aangeplakt diens Ben Vosse is de man echte ouderwetse bruiloft leveren, in de koetsjes die zoveel mooier zijn dan de limousines. Hij brengt die geur van vroeger, die toets van het verleden, en levert ons de prachtige karossen, de „Victoria” lan dauers, paardentram en de paarden. Sportief gezien had KIC-handbal een goed jaar en werd het eerste heren seniorenteam kampioen van de landelij ke tweede klasse zonder echter te pro- Ze zeggen dat er minder getrouwd wordt, maar bij ons neemt het alleen maar toe”. Voor dat „ons” moet u een stalhouderij invullen, en als u dan weet dat ik hiermee een zekere Ben Vosse citeer, dan bent u natuurlijk al thuis, langs de Kinderhuissingel, waar achter de huizen tegen de spoorlijn VELSEN-NOORD. De handbalafde- ling van de sportvereniging „KIC” in Velsen-Noord maakte in de eigen kanti ne op het sportpark Rooswijk wat de belangstelling voor de jaarlijkse leden vergadering betreft een dieptepunt mee. Voorzitter J. N. Koster moest tot zijn teleurstelling ervaren dat het zelfs niet mogelijk was wegens het gering aantal seniorenleden te kunnen overgaan tot het nemen van statutaire besluiten waartoe behoorde het benoemen van leden van verdienste. Kennemerland was een bosrijk lustgebied voor deze Bredero’s en de latere adel, de jonkvrouwen en jonk heren van Amsterdamse notabelen en man, die gezag pakte. Je had altijd een opgeruimd humeur en ook de manier waarop je met je collega’s omging wekte veel waardering en respect.” In de begintijd hadden de loodsen het financieel miert zo breed en loods Van Dam vond samen met Verhoef dat er iets aan moest gebeuren en zij hebben toen het bondswerk opgenomen. Een grote overwinning voor de heer Van Dam was het feit dat hij het in IJmui- den voor elkaar gekregen heeft dat de premies die de loodsen kregen in één gezamenlijke pot gingen en gelijkelijk werden verdeeld. ,-In IJmuiden hebben we dat voor elkaar gekregen en tot de dag van vandaag heeft dat systeem ge draaid als enige plaats in ons land,” aldus de heer Verhoef. Hij verhaalde verder hoe loods Van Dam later naar de loodsboten is overgestapt als stuurman. -,Je had een zeldzaam gevoel voor het onderhoud en het runnen van schepen en dat zei één van de redenen geweest zijn voor deze stap”. Na deze woorden kon iedereen persoonlijk afscheid nemen van de scheidende loods tijdens een gezellig samenzijn. BIOSCOPEN City, zaterdag en zondag 20 uur Battle of the Bulge”: Zondag 14.30 uur ..De zeven Gladiatoren van Sparta”. Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 uur „The Wild Angels”; zondag 14.30 u. Walt Disney’s Tekenfilmparade”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. kaanse kunstenaar Peter Chinni. Tuin Beeckestijn, tentoonstelling Ameri- stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, ge opend dag. van 10-12 en 14-17 u. Maandags gesloten. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.20-12 en 14-16.30 uur. Stadhuis, alle werkdagen te bezichtigen tus sen 10-12 uur. Noordelijk Koetshuis Beeckestijn, Oude Rijksweg Velsen; zondag opening tentoonstel ling werken van Ronald Ruseler, Haije Gem ser en Joop Vermey. Opening om 16 uur. DIVERSEN Sociaal Advies Bureau, spreekuren maand. 9-10 u. Lod. v. Deyssellan, Driehuis: 10 uur gas en water, Trompstraat 210, IJmuiden: 2-3 uur: Wijkcentrum, Engelmunduskerk, Kerk plein 1, Velsen-Zuid; 4-5 uur: school De Regenboog, Schiplaan 2a, IJmuiden-Zeewijk. Alarmnummers; Politie 19033; ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui- den 20750. Interkeikelijke Stichting Gezinsverzorging, spreekuur Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, maandag t.m. donderdag 6.30-10 uur in principe alleen in uiterst dringende gevallen. Centrale bibliotheek. Plein 45, maandag 14.30-17.30 en 19-21.30 uur, filiaal Zeewijkplein 14.30-17.30 uur. Badhuis Concordia, Doodweg, Velsen-Noord. geopend alleen op zaterdag van 9-12 en 13- 17.30 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”, geopend za terdags van 9.30-11.30 en 13-16.30 uur. Velserbad: Zaterdag vrij zwemmen van 14.45-15.45 uur; zwemles volwassenen van 15.45- 16.15 en 16.15-16.45 uur. Zondag: vrij zwemmen van 10.30-12 uur; maandag: vrij zemmen: 6.45- 8. 12.10-13.10 en 16-17.15 uur; zwemles B vol wassenen 7-7.30 uur. Muziektent Beeckestijn: Zondag 13 uur Mu ziekvereniging „Soli”; zondag 15 uur Drum band Voorwaarts. Sociëteit Asterix: vanaf 20 uur. Stichting Huishoudelijke- en gezinsvoorlich- ting. Spreekuur maandag- en donderdagoch tend van 10-12 u„ Willebrordstraat 102, IJmui- den. Tel. 10715. Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend op maandag- en donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en op manege floreert, die ons die nog kan BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Zaterdag 19 en 21.15 u.: ..André van Duin’s pretmachi- ne”; zondag 14 u.: „Beji’’, 16, 19 en 21.15 u.: ..André van Duin’s pretmachine”. DIVERSEN ZATERDAG 18 SEPTEMBER Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20.30 The black ventures. ZONDAG 19 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 14- 17 u. MAANDAG 20 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 14- 17 u. Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. ledenvergade ring VVD. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 15-17.30 en 19- 21 u. Alarmnummers. Politie 32121, milieuklachten 96000. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. Zaterdag 19 en 21.30 u.: „Duel op de weg”, zondag 19 en 21.30 u.: „Extra editie’’. DIVERSEN MAANDAG 20 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkersttaatweg: alle leeftijden 14.30-17.30 u. DIVERSEN MAANDAG 20 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 19-21 u. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u. Ju les Croiset: „Over Tsjechow gesproken”. Zon. 20.15 u. De Nieuwe Toneelgroep: „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje’’. Toneelschuur 1 (Smedestraat 23) za. en zon. 20.30 u. Toneelgroep Centrum: „Spiegels” van Dimitri Frenkel Frank. MUZIEK Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart 146) 15 u.: Orgelconcert fomr Jan van Dijk. Concertzaal Kadens (Smedestraat 31) 20.15 u.: Zolderconcert door Tom Burmanje en Marie-Anne Dijkman. Waalse Kerk (Begijnhof 30) zon. 14.30 u.: Concert door de schooljeugd in samenwerking met KNTV en de Muziekschool. De Egelantier Gasthuisvest 46) 20.15 u. Concert door Amsterdams Kernensemble» BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20 u.: De langste dag”, 14 j. 24 u.: „Borsalino”, 18j. zon. 13.30 u.: „De zonen der musketiers”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u. tev zon. 14 u.: „De terugkeer van de stalen man’’, 18 j. 23.30 u.: „Three the hard way”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u. tev. zon. 16.15 u.„André van Duin’s pretfilm”, a.l. 23.45 u.:' „De pornofamilie”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „Fami ly Plot”, 14 j. 24 u.: „Wraak van de levende dood”, 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „Love and death”, 14 j. 24 u.- „Chinatown”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14, 19 en 21.30 u.: „Taxi driver”, 18 j. zon. 14 u.:„Sjors en Sjimmie en de rebellen”, a.l. Cinema Quirinus internationaal (Lange Veerstr.) 14. 15.15, 20, 21.15 en 22.30 u. zon. 20 en 21.15 u. ma. 14. 15.15, 19, 20.15 en 21.30 u.: „De getrouwde vrouw”, 18 j de heren der admiraliteit. Een pas send gebied voor een koetsjestocht, die dan ook voorbij zo’n 20 lustoor den, landgoederen en buitens voert. Van slechts een viertal is geen be bouwing meer te vinden; landschap pelijk schoon, tuinen en parken zal de deelnemer zien, als hij gevoerd wordt door Haarlem, Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Driehuis en Velsen. Over gebaande wegen, maar, en dat is juist zo leuk, ook over de landgoe deren van Staatsbosbeheer en parti culieren die hun toestemming daar voor gaven. Paul Scheelings maakte ook hier weer een echte puzzeltocht van, door een dertig multiple-choice vragen op te stellen voor de deelne mers. Koetsjes uit het hele land zijn welkom. De tocht begint om tien uur in het Frederikspark en eindigt om vier uur. Men rijdt individueel, dus niet in een stoet. In stoeterij De Uilenbomen in Santpoort kan een lunch worden gebruikt voor eigen rekening. Men schrijft voor een tient je in per koets voor de tocht, bij de stalhouderij Kinderhuissingel 2 D. tel. 312876, ook Paul Scheelings geeft graag informaties: telefoon 288608. Als u een kijkje wilt nemen of verde re inlichtingen wenst kunt u zich wen den tot een van onderstaande adressen: IJmuiden; Pleiadenplantsoen 126. tel. 13006. Driehuis: Waterloolaan 34, 13596, Santpoort: Hyacintenstraat tel. 023-373414. „Levend verslonden”, 19.30 u.: „Once time in the west", zondag 14.15 u. ..Pippi zet de boel op stelten", 14.30 en 19.30 u. - ----- c Jn the west”, 16.15, 19 en .Levend verslonden”. Breestraat. Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Skyriders", zondag 14.15 u.: „Moor- - 19 en 21.15 u.: „Skyri- ..Once upon time in 21.15 U.„Levend Luxor Theater, dend spervuur”, 16.30, ders”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. beeck, Velserweg. woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag van 14 tot 16.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwjk, tel. 25120. DIVERSEN ZONDAG 19 SEPTEMBER Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend van 10.30 tot 17.30 uur. MAANDAG 20 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.( Zeestraat 81, tel. 24617. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44; volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.: Kingslord Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555. milieuklachten 96000. een

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5