Zweedse oppositie legt volgens prognoses beslag op 180 zetels Rellen bij Haarlem Faelldin 20 £4 NS gaat extra bezuinigen CIA was katalysator Bij vliegramp in Turkije 154 doden Keeper door spuitbus bewusteloos EET' o 100 TV dagen laag: van Bilderberg DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Eet woord is aan De dollar ^minister Amerikaans blad over Vorster zou nu met Tijdelijk mist AGENDA Pagina 4 Aantal pagina’s vandaag: „duistere carrière” prins Swapo willen praten MINTOFF WINT OP MALTA 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 7 4, 5, 9 Kunst 11 Radio en tv 13 t/m 19 Sport BRILJANT Luidsprekers 18, 20 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 271 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN immfmmmfmmmmmmrMm STOCKHOLM Nadat de sociaal-democraten 44 jaar lang in Zweden de macht in handen hebben gehad, is de oppositie er gisteren in geslaagd de algemene verkiezingen te winnen. De conservatieven, de centrumpartij en de liberale volkspartij wisten, volgens de eerste prognoses, beslag te leggen op 180 van de 349 zetels in het parlement. De democraten vielen terug van 175 op 169 zetels; een meerderheid voor de nieuwe regering dus van elf zetels. AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% 4- Prins Charles Vergissing I AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. cat.w. 9000- 12000,— DORSMAN tel. 02507-4534 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. IJmuider Courant IJ. W. Emerson: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -.bij vooruitbetaling - f 13 p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et.- Sociaal-democraten na 44 weggestemd jaar regeren Vandaag in onze sportbijlage: het t' (Van onze redactie economie) Plaatselijk Nieuws ii Strips 10 Beurs het nippertje op Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Inkoop Verkoop Minimumtemperaturen tot 6 graden, maxima Een duidelijk teleurgestelde premier Palme verklaarde afgelopen nacht on danks het verlies van zijn partij de moed niet op te zullen geven. „Als oppositie partij zullen we blijven vechten voor dat- Volgens de conservatieve partijleider Bohman is de oppositionele overwinning te danken aan de jeugd. Dit jaar stemden voor het eerst een half miljoen 18-jarigen. Zwedens nieuwe premier wordt Thor- bjoern Faelldin, leider van de centrum partij en een sterke tegenstander van kernënerige. Welke posten Bohman en de leider van de volkspartij, Per Ahl- mark, gaan bezetten, is nog onduidelijk. Een onzekere factor in het geheel vor' men de stemmen die per post verzonden zijn (in totaal 1,2 miljoen), maar de re geringswisseling kan als zeker worden beschouwd. Veel veranderingen in de buitenlandse politiek hoeft men niet te verwachten. De nieuwe regering zal echter wel min der actief zijn op „links gebied”. Minder hulp dus aan landen als Cuba, Angola, enz. all-risk 357,— 418,— wa 137- 154,— Faelldin volgde de vorige voorzitter van de centrumpartij, Hedlund, op in juni 1971. Hij is geboren op 24 april 1926 in Hoegsjoe (Noord-Zweden), heeft de middelbare school gevolgd en is sinds 1951 ook reserve-officier. In 1958 veroverde hij een zetel in het parlement, maar verloor die weer in 1964. Hij werd weer parlementslid in 1967. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Jan Lammers werd de grote ver liezer van de Trophy of the Dunes op Zandvoort. (3e sportpagina). Al is het leven nóg zo kort, men kan toch wel beleefd tegen el kaar blijven? Het alternatief wordt nu een coalitie van conservatieven, centrum en liberale volkspartij, waarvan de partijvoorzitters eensgezind verklaarden te zullen ijveren voor meer vrijheid zonder socialisme, beperking van het aantal kernenergie centrales, betere zorg voor ouden van dagen. Of ze hun verkiezingsbeloftes in de komende drie jaar zullen kunnen na komen, is een tweede. Bekend is bijvoor beeld dat er een controverse bestaat tus sen de centrumpartij en de conservatie ven over het al of niet uitbreiden van het aantal kerncentrales. De supporters van FC Utrecht hebben hun slechte reputatie weer eens be vestigd. Ze dwongen de Haarlemse politie tot optreden (zie foto’s onder) en dat leidde tot harde acties. Er verschenen zelfs agenten te paard op de staan- tribune, wat een voor het Nederlandse betaalde voetbal unieke situatie was. Een 18-jarige Utrechter en een 22-jarige man uil Houten zijn door de politie aangehouden, verdacht van baldadigheden. De eerste zou een bierflesje naar agenten hebben gegooid. Beide mannen zijn na verhoor vrijgelaten. Meer over dit onderwerp op onze eerste sportpagina. De hockeyploeg van Bloemendaal maakte indruk tegen kampioens- kandidaat HCKZ. verzekert 't wel INFORMEER en westerse standpunten inzake kwesties als Cuba en Vietnam in feite geboren tijdens de jaarlijkse Bilderbergconferen- ties. In het begin van de jaren vijftig ver zetten sommige Amerikaanse functiona rissen zich tegen het idee om dergelijke conferenties te gaan houden. Maar het toenmalige hoofd van de CIA, generaal Walter Bedell Smith ging ermee akkoord. Het blad noemt de Bilderbergconferen- ties ,de geheimzinnigste, meest exclusie ve en invloedrijkste niet-officiële bijeen komsten van de politieke elite en de bon zen van het bedrijfsleven van de Vere nigde Staten en West-Europa, onder wie president Ford, vice-president Rockefel ler en minister van buitenlandse zaken Kissinger’. Ook de vroegere onder minister van buitenlandse zaken George Ball die nu een van de topadviseurs van Jimmy Carter (de democratische kandidaat voor het presidentschap) is, nam aan de besprekingen deel. De Turkse minister van vervoer, Nahit Mentese, heeft bekendgemaakt dat er in het toestel 125 buitenlandse passagiers zaten, voor het merendeel Westduitse en Italiaanse, vakantiegangers. Er waren ook Nederlanders aan boord. 69 passa giers zijn in Milaan of Rome aan boord gegaan en 78 bij een tussenlanding in Is- tanboel. hebben er belang verdeeldheid der zwarten en kleurlingen aan te blazen. Zij hebben daarvoor tijd nodig. Het Ameri kaanse belang is echter dat zoveel mo gelijk de westers gezinde groepen van zwart Afrika in het politieke zadel blij ven. Burgeroorlogen leiden meestal tot ongewisse en ongewenste resultaten. Kissinger wil nu snel, Vorster en Smith langzaam voort. Maar misschien winnen miljarden beloofde dollars het toch. UTRECHT. De NS-directie heeft een extra bezuinigingsplan in voorberei ding. dat in 1978 een besparing van 40 miljoen gulden moet opleveren. De be zuinigingen mogen echter niet tot een vermindering van het dienstbetoon lei den. Weinig publiek (nog geen 200 toe schouwers) bij boeiende finale om honkbalbeker. Nicols won de cup. (6e sportpagina). Faelldin is werkzaam als lid van diverse parlementaire commissies. Zwedens nieuwe premier is ook pre sident van een sportvereniging in Noord-Zweden. Sinds 1956 is hij be halve parlementslid ook part-time- landbouwer met een eigen boerderij, waar hij zich voornamelijk toelegt op het fokken van schapen. (ADVERTENTIES) „Recente onthullingen over onwettige betrekkingen tussen prins Bernhard van Nederland en de Lockheed Corporation lichten slechts het tipje van de sluier op die over de duistere carrière van deze man ligt. Een carrière die slechts moge lijk is gemaakt door de steun van ver scheidene Amerikaanse presidenten, top mensen uit het bedrijfsleven en de grote, van belasting vrijgestelde, stich tingen”, zo meent dit blad. Volgens New Times, zijn belangrijke initiatieven als de EEG, veranderingen in handel-, tarieven- en valutabepalingen, Castrol GTX p. Itr. 2.99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) Supporters van de KNVB-zaterdag derde klasser Wierringermeer hebben doelman Jacco Kemper van tegen stander EVC met een spuitbus bewus teloos gespoten. Voor scheidsrechter Van Nimwegen was dat echter geen reden om de wedstrijd te staken. De doelman werd in de tweede helft bestookt met de spuitbus, die een door dringend deodorant bevatte. De stank was op de middenstip te ruiken, maar Kempers’ Edemse ploeggenoten meen den aanvankelijk dat de lucht af komstig was van kunstmest op een aangrenzend .weiland. Een kwartier voor tijd viel de kee’. „per als een blok op de grond. Kort daarvoor had hij de ba. slapjes naar een aanvaller van Wieringermeer ge trapt, waardoor deze de stand op 3-0 kon brengen. Maar ook aan het twee- de doelpunt had al een lucht je geze- ten. Met de bedwelmde doelman gaat het intussen weer goed, maar zijn club is niet van plan net erbij te laten zitten. Eindelijk weer een nationaal zwemrecord in Haarlem: HPC ver beterde de afstand van de 24 uurs- marathon door 113 kilometer en 808 meter af te leggen. (7e snortpagina). Ofschoon de toestand in Rhodesië op het ogenblik gunstiger is dan in Zuid- Afrika, legt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger bij zijn bemiddelingspogingen nagenoeg uit sluitend de nadruk op Rhodesië en richt hij zijn politieke druk voornamelijk op de Rhodesische staatsleider Ian Smith. Hij doet dat samen met de Zuidafri kaanse premier Vorster, die een merk waardige dubbelrol speelt. Vorster denkt er namelijk niet aan, zijn apartheidspolitiek te verzachten en geeft ook niemand het recht, zich met zijn politieke te bemoeien. Zelf echter spoort hij Ian Smith aan, te zwichten voor de Amerikaanse druk en de poli tieke structuur van Rhodesië te her vormen in de richting van een multi- radicale staat. Naar verluidt heeft Smith zich bereid verklaard na zijn bezoek aan Pretoria thuis te gaan beraadslagen over de mogelijkheid over een paar jaar ver kiezingen te organiseren aan de hand van kieslijsten waarop zowel zwarte als blanke volksvertegenwoordigers voorko men. Een vage belofte, die op velerlei manieren kan worden ontdoken omdat de zwarte bevolking van Rhodesië nog in geen enkle opzicht toe is aan het or ganisatorische peil dat voor partijvorming en uitoefening van kiesrecht vereist is. Wellicht is het Kissinger erom te doen, de dreigende uitbarsting van geweld in het zuidelijk deel van Afrika te bezwe ren door toezeggingen van blanke leiders los te krijgen waarvan de practische ver wezenlijking nog geenszins vaststaat. Wat Vorster betreft, hij zou door een dem ping van de onrust in Rhodesië nog wat respijt krijgen om in eigen huis orde op zaken te stellen. Het is beide staatslieden zeer duidelijk geworden dat de onder linge verdeeldheid der zwarte stromin gen in beide landen snel kan toenemen naar gelang een oplossing in zicht komt. Er zitten twee aspecten aan zo’n ontwik keling. In de eerste plaats is het een ge zonde, normale zaak wanneer een bevol kingsgroep die zich terecht verzet tegen de „kleurdiscriminatie” in de fase naar de be vrij ding toe onderling diversiteit gaat vertonen. Niet_ alleen wat zwart is kan zonder meer op één politieke hoop worden gesmeten. Een andere kwestie is dat degenen die de zwarte bewustwor ding node zien komen, kunnen proberen de verschillende stromingen tegen elkaar in het harnas te jagen. Dat is ook duide lijk in de voormalige Portugese kolonie Angola gebeurd. Daar is een totale bur geroorlog gelukkig voorkomen. Vorster en Smith bij, de onderlinge i sromff Op deze foto van links naar rechts Per Ahlmark, Thorbjoern Faelldin en Goesta Bohman. Prins Charles, de Britse troonopvolger, verlaat de marine over enkele maanden, zo heeft een woordvoerder van de konin klijke familie vanmorgen meege deeld. In de Britse kranten was al het bericht verschenen dat Charles, commandant van een 360 ton metende mijnenveger, de marine tegen het einde van het jaar zou verlaten. Daily Telegraph en Daily Ex press hadden geschreven dat Charles door voortijdig afzwaai en meer gelegenheid zou krijgen voor het organiseren van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubi leum van zijn moeder in 1977. De prins is benoemd tot voorzit ter van het organiserende comité. „O, neemt u mij niet kwa lijk, ik heb me geloof ik vergist”, zei een onbekende vrijdagnacht in de Noorditaliaanse stad Como tegen de 53-jarige Ugo Battistel- lo, nadat hij deze een mes in de rug had gestoken. De man keek zijn slachtoffer nog eens veront schuldigend aan en verdween. Battistello werd levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opge nomen. Atleet Eitje Schutter brak het polsstok-record: 5 meter. Voor de vierde achtereenvolgende keer bleef Haarlem thuis onge slagen. Telstar durfde bij AZ amper initia tief te nemen (le sportpagina). Stuntilig optreden van Ajax tegen Eindhoven (2e sportpagina). few NEW YORK (UPI) - De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft als kataly sator gewerkt bij het organiseren van een onofficiële coalitie van de politieke elite en topmensen uit het bedrijfsleven in de geheimzinnige Bilderberg-conferen- ties, die onder voorzitterschap van prins Bernhard stonden, zo schrijft het Ameri kaanse tijdschrift New Times. ANKARA 'Reuter, DPA) Een Boeing 727 van de Turkse Luchtvaart maatschappij, op weg van Italië naar Antalya, een Turkse badplaats aan de Middellandse Zee, is vannacht in een bergachtig gebied bij deze badplaats neergestort. Alle inzittenden 147 pas sagiers en 7 bemanningsleden zijn om het leven gekomen. IJmond-voetbalderby eindigde ge lijk: het werd 1-1 bij DEM-Velsen. (5e sportpagina). PRETORIA (AP) De Amerikaanse minister Kissinger heeft vanmorgen meegedeeld dat hij en de Zuidafrikaanse premier Vorster „aanzienlijke vooruit gang” hebben geboekt bij hun discus sies over de politieke toekomst van zui delijk Afrika. Vorster zou er in hebben toegestemd dat de Swapo gaat deelnemen aan de on- derhandelingen, die moeten leiden tot de onafhankelijkheid van Namibië.. Tot nu toe heeft de Zuidafrikaanse regering ge weigerd met de Swapo te onderhandelen. (Zie verder pagina 3). VALETTA (AP). De verkiezingen die dit weekeinde op Malta z|jn gehou den hebben volgens Je eerste uitslagen opnieuw een overwinning opgeleverd voor de socialistische arbeiderspartij van premier Dom Mintoff. Nadat in 10 van de 13 distrikten de tel lingen waren verricht, hadden de socia listen 74.376 stemmen ofwel 53 percent behaald. De besparingen betreffen de perso neelskosten (besparing van 23 miljoen door automatisering) en de sector goe derenvervoer (12 miljoen). Verder moet vijf miljoen meer aan inkomsten worden pogebracht. Het personeelsbestand moet met twee percent worden ingekrompen; dat kan volgens de directie door natuurlijk ver loop en gelijktijdige opheffing van ar beidsplaatsen. gene wat ons altijd voor ogen heeft ge staan: een sociaal-democratie met ge lijkberechtiging voor iedereen”. Twee van de oppositiepartijen, de christen-democratische partij en een kleine communistische splinterpartij (SKP), haalden de kiesdrempel van 4 percent niet. Rond tien uur gisteravond begon het al duidelijk te worden dat de verkie zingen ditmaal anders zouden verlopen dan de vorige. Rond half één had men de stemmen binnen van vrijwel alle 28 kiesdistricten. Toen bleek duidelijk dat de huidige regering haar ontslag kon in dienen. Droog en vrij zonnig, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In het algemeen weinig wind, van 12 rond 20 graden. Een verrassing voor 2 HVB- voetballers: ze werden (tijdens de' wedstrijd THB-De Brug) uit het veld gestuurd maar mochten na rust terugkomen van de arbiter. (4e sportpagina).

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1