Hendriks verwijt VIB-artsen ASVA protesteert het weer IMF beducht voor nieuwe Kruisinga (CHU) wil Andriessen als en dan dit nog i KWJ tot NKV versnelling van inflatie Tolman zwijgt na terugkeer uit Zuid-Afrika Mislukt overleg over toetreden CDA -lijsttrekker Motorrijder overleden na botsing met koe ziekmakende agitatie 99 ft 121 L« tv’’ 4:' ■NI «L WEERRAPPORTEN - Staten-Generaal Mig-25 Niet zo super Jongetje gered Vechtpartij Levenslang voor kapers Herkozen Teruggeven DEN HAAG (ANP) De Raad van Nederlandse Werkgevers verbonden is van mening dat het kabinet in onvoldoende mate is geslaagd in zijn opzet om in de nota over de selectieve groei een Viking 2 Dobbers Vrouw verbrand l samenhangend beleidsplan te schetsen voor de sociaal- economische ontwikkeling van ons land. De raad, waarin het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond samenwerken, heeft dit geschreven in een adres aan de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer die voor de behandeling van deze nota is ingesteld. Sportduikers vermist WASHINGTON Halverwe ge 1976 had ae wereldeconomie haar eerste jaar van herstel van de ernstigste inzinking in veertig jaar achter de rug Dat schrijft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn verslag over het per 30 april 1976 geëindigde jaar De produktie in de indus trielanden groeit weer bevredi gend en de inflatie is aanzienlijk kleiner dan in 1974 en de eerste helft van 1975. F A i jgil WERKGEVERS KRITISEREN NOTA „SELECTIEVE GROEI Weerrapporten t r Kruisinga herhaalde dat hij geen voor stander is van het afleggen van een inten- Voorts verwijt hij hen onervarendheid en het. trekken van onjuiste, uit die kenne lijke onervarenheid voortspruitende con- zw.bew l.bew. mist mist mist zw.bew mist zw.bew. h.bew. l.bew. geh.bew. onbew. h.bew. h.bew mist onbew. zw.bew. zw.bew mist geh.bew onbew. onbew onbew zw.bew zw.bew. h.bew. onbew onbew. mist onbew geh.bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh.bew. h.bew. l.bew. l.bew. l.bew De fractieleider van de CHU zei ten sfotte samenwerking met de PPR niet te •«huwen, hoewel de PPR van haar kant heeft laten weten niet met de CHU in één kabinet te willen zitten. tieverklaring met wie het CDA na de verkiezingen wil samenwerken. „Er moet op basis van het verkiezingsprogramma onderhandeld worden. De verwezenlij king daarvan staat voorop. De mogelijk heid dat het CDA met de WD samen gaat, sluit ik daarom evenmin uit als een coalitie met de PvdA", aldus Kruisinga. clusies en tekortschieten als arts. Tenslot te vindt hij het onjuist van hen dat zij op eigen houtje, zonder overleg of afspraken met de Tielse artsen, de omwonende van de fabriek medisch zijn gaan onder zoeken. De staatssecretaris verklaarde dat nog geen uur nadat hij van de arseenuitstoot had vernomen, het hele apparaat van Volksgezondheid op volle toeren draaide. Spoedshalve waren nog diezelfde dag, zo vertelde de heer Hendriks 32 bloedmon sters van omwonenden genomen. Het was hem ook liever geweest als er direct een groot onderzoek van zowel bloed als haren en urine was ingesteld, maar dat Naar de maatstaven van het verleden gemeten is volgens het IMF zowel de werkloosheid als de inflatie voor de begin fase van een opleving uitzonderlijk groot had veel meer voorbereidingstijd gekost. Die bloedmonsters konden een indicatie voor acute vergiftiging door het arseen zijn. Van zo’n acute vergiftiging is echter weinig gebleken, zo zei hij. De verbonden waarderen het dat het kabinet met deze nota een beleidskader heeft willen aangeven waarbinnen het te voeren economische structuurbeleid zal moeten worden voltrokken. Waardering hebben zij ook voor het uitgangspunt van De vereniging „Voorkomen Is Beter" vond het onderzoek door de volksgezond- heidsautoriteiten echter onvoldoende en Uit dat bloedonderzoek, uitgevoerd door het rijksinstituut voor de volksge zondheid, vloeide een mededeling van het ministerie aan de omwonenden en het gemeentebestuur van Tiel voort, dat als men klachten had, men daarmee naar de huisarts kon gaan. gebleven In de meeste industrielanden is de werkloosheid voor de huidige fase van de economische cyclus van recordomvang en wijst de bezetting van de produktieca- paciteit op buitengewone diepte van de economische inzinking. De achttienjarige Belgische student Robert Verstraeten uit Kinrooy is maandagmor gen rond half twee bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. In de Limburgse gemeente Hunsei is hij met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. De 47-jarige L. Bolhuis uit Utrecht is vrijdagavond bij een verkeersongeval in Balkbrug om het leven gekomen. De man reed met zijn personenauto tegen een ]angs de as van de weg voorgesorteerd staande tractor met aanhangwagen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis Zaterdagavond is de 22-jarige Uwe WöU uit het Noordlimburgse Posterholt bij een ongelük in zijn woonplaats om het. leven gekomen De man botste met zijn auto in een bocht op een boom Hij overleed ter plaatse De heer Wöll had de Duitse nationaliteit. OMMEN (ANP) De 22-jarige G. J. Poelarends uit Ommen is gisteravond in zijn woonplaats verongelukt. Hij botste met zijn motor tegen een loslopende koe en was op slag dood. De 15-jarige mej. J G. Boonen uit Hierden is na een verkeersongeluk in Apeldoorn in de nacht van zaterdag op zondag op weg naar het ziekenhuis overleden. De auto waarin zij zat, was tegen een lantaarnpaal gebotst. De bestuurder en een mede-inzittende werden met zwaar hersenletsel in het Lukas-ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. De 19-jarige IJ. Krans uit Stadskanaal is zaterdag in zijn woonplaats met zijn motor tegen een geparkeerde auto gereden en op slag gedood. De 19-jarige M. van de Kamp uit de Rips (N-Br) is gisteravond in Oploo (N-Br) om het leven gekomen. De auto waarin hij reed vloog uit de bocht. In het rapport van de VIB was ook sprake van vergrote levers in 35 pct. van de onderzochte gevallen. De heer Hen driks zei, dat als dat zo zou zijn, de VIB- artsen als arts hebben gefaald door dit alleen te constateren en de betrokken mensen niet direct naar specialisten door te verwijzen. Inmiddels zijn de betrokken mensen wel door specialisten onderzocht en er is volgens de bewindsman bij geen van deze mensen iets wat op een afwijking wees, aangetroffen. Het beleid in de industrielanden dient de duidelijke doelstelling van verlaging der prijsinflatie over een langere periode te hebben. Dat vereist natuurlijk een doel treffende greep op de gezamenlijke vraag, zo schrijft het IMF ren is. Herstel van een redelijke mate van prijsstabiliteit is noodzakelijk om een duurzame basis te leggen voor een beter economisch resultaat. maar veel te laag voor klachten of klini sche verschijnselen. Gezien alle onzekerheid die hiermee gepaard gaat en het afzonderlijke gevaar van ongunstige uitwerking op de werkge legenheid zal de benadering zeer waar schijnlijk langs de weg van de geleidelijk heid gaan, en dat moet volgens het IMF ook. Het legt de nadruk op het grote belang van doorgaan op die weg. In het verslag wordt opgemerkt dat inflatie en recessie in de industrielanden een grote terugslag hebben gehad op de wereldhandel en derhalve op de niet- geïndustnaliseerde landen over de hele wereld De grondstoffen producerende landen hebben het moeilijk gehad met de aanpassing aan die ontwikkelingen en zij zijn er in veel gevallen niet geheel in geslaagd. Minister De Gaay Fortman heeft van middag uit naam van de koningto de parlementariërs bedankt voor „de toewij ding, in de thans afgesloten periode bij de behartiging van ’s lands zaken getoond”. De bewindsman deed dit bij de traditione le sluiting van het parlementaire jaar. Het ministerie van defensie in Tokio heeft het bericht dat de piloot van de Russische MIG-25, die ongeveer twee weken geleden op een Japans vliegveld landde, met voorkennis van de Japanse autoriteiten uit de Sovjet-Unie zou zijn gevlucht, tegengesproken. De Russische MIG 25, die op 6 septem ber landde op het vliegveld Hakoda, is toch niet zo’n „supervliegtuig” als aanvan kelijk werd aangenomen, zo is uit goedin- gelichte bron in Tokio vernomen. Eén van de grootste verrassingen is dat er geen schietstoel in zit om de piloot in geval van nood in veiligheid te kunnen brengen. De motor van de MIG-2 en de metaalcon structie worden „uitstekend” genoemd; maar de elektronische uitrusting van het vliegtuig is niet erg bijzonder, aldus de zegslieden. De driejarige Raphael van Oosterhout uit Rotterdam heeft zijn leven te danken aan een moedige actie van zijn buurman. Terwijl de kamer waarin het jongetje aan het spelen was in lichterlaaie stond, drong de man via het balkon binnen en haalde hem weg uit de vuurzee. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat het jon getje met lucifers speelde. In de Westduitse stad Würzburg zijn zaterdag vechtpartijen uitgebroken toen 300 voormalige leden van de SS, die daar een bijeenkomst hielden, televisiecame ra’s omver poogden te gooien. De politie moest tussenbeide komen om televisie ploegen te beschermen die filmopnamen maakten toen de ex-SS’ers een zaal bin nenmarcheerden. De oud-strijders kwa men uit West-Duitsland, Frankrijk, Noor wegen, Nederland, België en Oostenrijk. Drie mannen (een Egyptenaar en twee Palestijnen), die op 23 augustus een Egyp tische Boeing-737 op een vlucht van Cairo naar Luxor kaaapten, zijn zaterdag in Cairo door een krijgsraad tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Van de aan klacht dat zij zouden hebben samenge zworen met Libië, werden zij echter vrij gesproken. De 55-jarige Friedrich Peter is zaterdag herkozen tot voorzitter van de rechts- liberale Oostenrijkse Vrijheidspartij. Op Friedrich Peter is herhaalde malen felle kritiek uitgeoefend omdat hij als officier van een SS-eenheid betrokken zou zijn geweest bij executies in de Sovjet-Unie. De regering van Zaïre heeft besloten 60 percent van de ondernemingen, die het land had overgenomen, aan de vroegere eigenaars terug te geven. Dit besluit bete kent een ombuiging van het. beleid sinds 1974, toen de regering in Kmsjasa opdracht gaf de meeste buitenlandse bedrijven te verkopen aan burgers van Zaïre. Weer in binnen- en buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Luchth.Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv 0 0 0 0.1 0 o o o o o o o o o o o o o 8 0.2 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o 21 o o De inflatie in de industrielanden was in de eerste helft van 1976 nog steeds zeer hoog en was tweemaal zo hoog als het gemiddelde van de jaren zestig. Ofschoon vraag en produktie met snel genoeg toene men om de werkloosheid en het overschot aan produktiecapaciteit in de industrie op korte termijn te verminderen tot een peil dat aanvaardbaar is voor de overheid in de meeste landen, is de expansie naar het oordeel van net Fonds toch sterk genoeg om aanleiding te geven tot grote bezorgd heid over het gevaar van een nieuwe ver snelling van de inflatie I UTRECHT (ANP) De beweging van werkende jongeren, KWJ, en het Neder lands Katholiek Vakverbond zijn het niet met elkaar eens kunnen worden over een nieuwe vorm van onderlinge relatie, die later zou kunnen leiden tot aanslui ting van de KWJ bij de Federatie Neder landse Vakbeweging. Daarbij is tegelij kertijd de formele samenwerking tussen beide organisaties verbroken. 21 20 21 20 21 19 20 20 18 20 15 26 25 15 24 20 19 17 14 17 14 26 22 20 19 28 25 26 15 21 15 22 24 23 14 18 17 24 20 27 28 o ono o o w.st. o o ono zo zo zo w.st. w.st. nno w.st. w.st. no w.st. n w.st. no n ozo o no W.st. wnw w.st. zzw nno zzw no ono nnw w.st. nw nnod w.st. wnw n zzw 10 9 10 9 7 11 9 11 13 8 12 17 16 10 9 9 11 6 2 8 0 15 6 13 9 11 14 14 5 15 10 6 13 13 1 8 8 15 11 22 23 ’.Mf Hij heeft toen ook verklaard dat er een duidelijke kentering te constateren viel in het denken over Zuid-Afrika in Neder land. De heer Hendriks zei zich af te vragen waar de vereniging en de artsen die con clusie vandaan halen. Hij wees erop dat de daakundige, prof. Houtman uit Delft, die op verzoek van de vereniging haar- monsters van omwonenden had onder zocht, tot de conclusie was gekomen dat van de 138 onderzochte haarmonsters er 113 volstrekt normaal waren en 25 een licht verhoogd arseen-gehalte vertoonden, De heer Tolman heeft in Zuid-Afrika, waar hij gast was van de Zuidafrikaanse regering, tijdens een tv-interview ver klaard „dat er aan deze schenking politie ke betekenis mag worden gehecht” HILVERSUM. Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft het optreden van de twee artsen van de vere niging „Voorkomen Is Beter” in Tiel ern stig bekritiseerd Hij verwijt hen de inwoners van Tiel na de uitstoot van het giftige arseen eind juli bij het chemische bedrijf Verdugt in Tiel, van de wijs te hebben gebracht met een bijna ziekma kende agitatie. „Ik aarzel niet dit zo te zeggen”, aldus de bewindsman zaterdag avond voor de televisiecamera’s van KRO’s Brandpunt. SCHIPHOL (ANP). Het enige dat het Tweede Kamerlid T. Tolman (CHU) zater dagmiddag na zijn aankomst uit het Zuid afrikaanse Windhoek op Schiphol aan de wachtende journalisten kwijt wilde was een met nadruk, dikwijls herhaald „geen commentaar” de nota met betrekking tot de economi sche orde, waarbij, aldus de verbonden, wordt gekozen voor een systeem waarin de beslissingen gedecentraliseerd door de leiding van individuele ondernemingen worden genomen binnen door de overheid te stellen randvoorwaarden. De graaf arm van het op de planeet Mars staande ruimtevaartuig Viking 2, die sinds zondag 12 september niet had gefunctioneerd, doet het weer. De arm heeft monsters van de Marsbodem geplaatst in het laboratorium. Vooruitzichten voor woensdag: overwegend droog weinig verandering in temperatuur. De twee verbonden hebben grote bezwaren tegen belangrijke elementen van het in de nota voorgestelde beleid, zo delen zij mee. Daarnaast wordt in de nota een aantal voorstellen gedaan op belang rijke beleidsterreinen dat, naar de mening van de verbonden, onvoldoende is uitge werkt om nu reeds een afgerond oordeel te kunnen uitspreken. Dit geldt in het bijzonder voor het voorgestelde inverste- ringsbeleid, aldus de werkgevers. Het IMF is van oordeel dat omzichtige beheersing van de gezamenlijke vraag een eerste vereiste is om de inflatie te drukken en de verwachting van inflatie weg te nemen De ervaring uit het jongste verle den leert dat, tenzij de prijsinflatie wordt verlaagd en de verwachting van inflatie grotendeels wordt weggewerkt de uitwei King van een beleid dat is gericht op stimulering van economische groei en werkgelegenheid een kort leven bescho- Kritiek hebben de twee verbonden op het feit dat het kabinet onvoldoende de consequenties heeft getrokken die voort vloeien uit zijn eigen analyse en onvol doende recht doet aan zijn eigen uitgangs punt inzake de economische orde. In de beleidsuitvoering is er, naar de verbonden menen, ten onrechte teveel accent gelegd op zogenaamde gerichte maatregelen, ter wijl er juist grote behoefte is aan globale, voor alle ondernemingen gelijk geldende, maatregelen die meer ruimte bieden voor het verwerkelijken van ondernemingsini- tiatieven. Het ministerie van Volksgezondheid beschikt over aanwijzingen dat in de han del zijnde lichtgevende dobbers en wakers voor sportvissers de radioactieve stof tritium bevatten. Door bijvoorbeeld lekraken is er een kans dat radioactieve stoffen vrijkomen. Het ministerie wijst erop dat het bezit van deze dobbers en wakers zonder vergunning op grond van de kernenergiewet verboden is. De dob bers kunnen tot 1 november worden inge leverd bij de Keuringsdienst van Waren. In Vaassen is gisteravond de 36-jange mevr. J M. Beekman-Breden in de garage achter haar woning verbrand. De brand weer weet niet waardoor de brand is ont staan. De echtgenoot van het slachtoffer was niet thuis; de drie kinderen van het echtpaar zaten naar de televisie te kijken toen het drama m de garage zich afspeelde. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De CHU wil KVP- leider Andriessen als lijsttrekker voor het CDA. Als het CDA na de verkiezingen van volgend jaar de grootste partij wordt, zou Andriessen ook premier moe ten worden. De verbonden schrijven voorts dat zij in hun nu aan de bijzondere commissie aan geboden commentaar op de nota slechts aandacht besteden aan de naar hun mening belangrijkste onderdelen. Zo nodig zullen zij op een later tijdstip op bepaalde niet genoemde aspecten terug komen, dan wel enkele onderwerpen uit voeriger behandelen. De twee werkgeversverbonden vinden dat er een effectiever beleidspakket mogelijk is. Met name aan de mogelijkhe den voor het behouden van bestaande arbeidsplaatsen is in de kabinetsnota onvoldoende aandacht geschonken. In hun nota perspectief ’80 hebben de werk geversverbonden hiervoor duidelijke voorstellen gedaan, zo merken zij op. schakelde zelf twee artsen in, die op 1 september met een rapport kwamen, waarin zij concludeerden dat er sprake was van een. klassiek beeld van arseenver- giftiging. Volgens een verklaring van de KWJ, die zaterdag na afloop van de besprekingen werd uitgegeven, heeft het „NKV niet de gelegenheid aangegrepen om de jongeren beweging in haar huidige hoedanigheid bij het NKV en later bij de FNV te betrekken”. NKV-voorzitter Wim Spit weet het mis lukken van het gesprek op zijn beurt aan de KWJ, die volgens hem onvoldoende inhoud gaf aan het beginsel, dat er geen behoefte is aan een „alternatieve vakbe weging”. Een principe, dat overigens wel door de jongeren werd onderschreven, zo voegde de heer Spit er aan toe. Een delegatie van het nationaal bestuur van de KWJ was aan het gesprek met een afvaardiging van het NKV- verbondsbestuur begonnen op basis van drie fundamentele voorwaarden, die de beweging ingewilligd wilde hebben. Zo eiste de KWJ erkenning van volledige autonomie. De heer Tolman heeft in ons land en vooral binnen zijn partij voor grote onrust gezorgd door in zijn functie van voorzitter van de Nederlands-Zuidafrikaanse Werk gemeenschap (NZAW) een gift van de NZAW van 30.000 gulden te overhandigen aan het Zuidafrikaanse Zuiderkruis- fonds. Dit is een steunorganisatie voor het welzijnswerk onder Zuidafrikaanse mili tairen. Sinds gistermiddag worden twee spert- duikers, afkomstig uit Monster en Roo sendaal, vermist Samen met twee ande ren waren aj in het GreveUngenmeer gaan duiken om de plantengroei op de bodem te gaan bekijken. De politie neemt aan dat zij zijn verdronken. De 20-jarige landbouwer J Kuiper uit Ommen is zondagmiddag m Den Ham om het leven gekomen. Toen hij met zijn motor een auto wilde inhalen is hij op een tegemoetkomende auto gebotst. Dit verklaarde CHU-fractieleider Krui singa zaterdag in het radioprogiwmma „In de rooie haan”. Knlisinga zei dat de CHU oospronkelijk een voorkeur had voor drie lijsttrekkers, maar dat zijn par tij nu gekozen heeft voor Andriessen. Eer der hebben AR-fractieleider Aantjes en partijvoorzitter De Boer laten blijken minister Lubbers als eerste man van het CDA te willen. Ais PvdA en CDA bij de verkiezingen van mei volgend jaar ongeveer gelijk ein digen, zou Den Uyl van het CDA premier mogen blijven. Maar, zo benadrukte Krui singa, dan eist het CDA wel één of twee ministerzetels extra. „De functie van minister-president is nu eenmaal van zeer groot belang. Als de PvdA dat wil vast houden, moet ze wel bereid zijn iets anders in te leveren”, aldus Kruisinga. r In Amsterdam is gisteren een protestdemonstratie gehouden van de ASVA. De studenten willen af van het besluit van staalssescretaris Klein om de regeling met betrekking tot de kinderbijslag en kinderaftrek te veranderen. Zij vrezen daardoor gedwongen te zijn om bij banken rentedragende leningen te moeten afsluiten. Aantal uren zon: 1 tot 7. Minimumtemperatu ren: omstreeks 12 graden. Maximumtemperatu ren. omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van ministens 12 uur. 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal. 60 percent DINSDAG 21 SEPTEMBER zon- en maanstanden zon op 6.25 uur onder 18.40 uur maan op 3.18 uur onder 17 14 uui Waterstanden IJmuiden hoogwater 1 26 uur en 13.55 uur iaagwater 9.28 uur en 21.50 uur ÓS 2” £o Etó 58 Sü £5 pS In de eerste helft van dit laar is het reële bruto nationaal produkt van de gehele groep industrielanden met gemiddeld 6,5 percent, op jaarbasis toegenomen. In 1975 had zich een vermindering van anderhalf percent voorgedaan na een stagnatie in 1974. De inflatie uitgedrukt op jaarbasis is aigenomen van het record van 13,5 per cent. in de tweede helft van 1974 tot 8,5 percent in de tweede helft van 1975 en tot zeven percent in de eerste helft van het lopende jaar Afgelopen woensdag hebben zowel de 1 CHU-Tweede Kamerfractie als het bestuur van de CHU zich van de aanbie ding van de giften door de heer Tolman gedistantieerd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2