ARCHEOLOGISCHE N.-Holland WERKGEMEENSCHAP krijgt meer JUBILEERT rijkssteun Symposium en expositie in de Vleeshal Stones ontmaskeren Elpee-aanbieding Cliënt en hulpverlener nog lang niet gelijk waardig Expositie in Stadskantoor I 1 I I I I I ■L Le*- DIEFSTAL UIT BOX Officiële verklaring van Keith Richard e 11 19 7 6 WOENSDAG 22 SEPTEMBER I? (Van een onzer verslaggevers) Gravers Puin Oven Door Kees Tops Conclusie van Haarlemse in proefschrift ..Een paar apart” (Van een onzer verslaggevers) - n ¥.1 HAARLEM. Na de tweede wereldoorlog, toen de wederopbouw van ons land ingrijpende grondwerkzaamheden in verwoeste stadskernen noodzakelijk maakte, ontdekten de archeologen dat het westen van Neder land geen „leeg” gebied was, waar men hoogstens wat resten uit de Mid deleeuwen zou kunnen aantreffen. Een schat aan overblijfselen uit vroeger tijden kwam tevoorschijn. Het opgraven, restaureren en registreren ver eiste een onderzoek op grote schaal. In Haarlem werd op 6 september 1951 de Archeologische Werkgemeenschap Westelijk Nederland opgericht door amateurs, die kostbare restanten voor vernieling wilden behoeden. In de vijfentwintig jaar die sindsdien verstreken hebben dezelfde amateurs, hand in hand met beroepsarcheologen, een berg werk verzet en voijdsten gedaan die van grote betekenis bleken. I Belangen bundelen HAARLEM/AMSTERDAM Gelijkwaardigheid tussen de cliënt en zijn hulpverlener is in de gees telijke gezondheidszorg moeilijk te realiseren. Er worden wel pogin gen gedaan, zoals tutoyeren van de hulpverlener, afschaffen van uni formen en creëren van gezamen lijke overlegruimten voor cliënt en hulpverlener. De cliënt heeft daar uit misschien de indruk gekregen dat de hulpverlener hem als ge lijke behandelt, zijn eigen inbreng tijdens het hulpverleningsproces blijft echter zeer gering. Keith Richard W8*** HAMLEMSF RftTEHBAKKOSOVE F'"T| ■i f II •S een graven kwart eeuw (Van onze stadsredactie) Neerlands bodem met succes in sporen gen. waaruit tevens blijkt dat de Rolling Stones geen toestemming hebben gege ven voor het vervaardigen van die plaat. crisiscentrum Amsterdam. len veranderingen met betrekking tot de ideologie en de professionalisering in de hulpverlening moeten plaatsvinden. In het proefschrift noemt Jonna Ha geman een aantal mogelijkheden om de positie van de cliënt ten opzichte van de positie van zijn hulpverlener te verster ken. In de eerste plaats moeten volgens haar de rechten van de cliënt worden vastgelegd. Verder is zij van mening dat de invloed van voorschriften en gewoon ten van de organisatie van de hulpverle ning moet worden beperkt. Van belang is ook dat uitbreiding en specialisatie van voorzieningen worden af gestemd op' de behoeften van de cliënten en niet op de behoefte van de omringende vporzie- ningen van hulpverlening. i .ie? I Dit i s een oude pottenbakkersoven, uniek in Nederland, die door de Haarlemse werkgroep van de AWN in de Frankestraat werd gevonden. Inmiddels is bij de STEMR bekend dat van Gather no moss” precies 983 exemplaren zijn geperst. Door haar Belgische zusterorganisatie abam die de truc” met The Clinch” niet direct doorhad is toestemming verleend voor het persen van 500 exemplaren en is een aanvraag voor nog eens 500 exemplaren afgewezen. De heer Schimmer benadrukt, dat de AWN niet op eigen houtje werkt. Sinds in 1961 de Monumentenwet in werking trad is het doen van bodemonderzoek voorbehouden aan bevoegde instanties. De AWN heeft zich die status verwor ven, mede dankzij de samenwerking met de ROB, de geologische dienst, openbare werken, architecten en particulieren. Meestal gaat de AWN aan de slag na een tip van monumentenzorg. De verklaring is ondertekend door Sto- nes-gitarist Keith Richard. Alle vindplaatsen worden nauwgezet in kaart gebracht. In groepsverband licht de AWN zoveel mogelijk terrein door, om vervolgens de informatie in archie ven op te bergen. Te samen met het archief van de ROB vormen alle archeo logische bijdragen bijeen een bruikbaar instrument voor de archeologen van nu, maar vooral voor hun opvolgers, die vanwege de voorschreidende verstedelij king voor de bestudering van pre- en protohistorische tijden op archiefmateri aal zullen zijn aangewezen. De AWN beschouwt het als zijn taak het archief zo volledig mogelijk te doen zijn. i binnen de hulpverlening kunnen daarom niet uitsluitend gevonden worden binnen haar eigen grenzen, maar zullen via politieke middelen gerealiseerd moeten worden.” Het proefschrift verschijnt in Samson Sociale en Culturele Reeks, de prijs ervan is 19.50. BEVERWIJK. Van 30' september tot en met 5 november zal mevrouw M. Floris uit Beverwijk wederom een aan tal door haar vervaardigde wandkleden in het Stadskantoor exposeren. Deze wandkleden zijn dagelijks tijdens de kantooruren te bezichtigen. „Ik heb geluisterd naar het album „Gather no moss” en ik kan positief vaststellen dat het materiaal op ge noemd album afkomstig is van een live-optreden tijdens de Rolling Sto nes Tournee Europe 1976. Deze tour nee is de enige, tijdens welke songs van het album „Black and Blue” live voor een publiek zijn gespeeld. De songs „Hey Negritta”, „Hand of Fate”, „Hot Stuff” en „Fooi to Cry” zijn uitsluitend uitgebracht op de opgeno men studio-versie van „Black and Blue”. Daarom verklaar ik, dat noch ik noch bij mijn weten enig ander lid van de Rolling Stones of de staf toestemming hebben gegeven voor het maken van deze opnamen. Londen, 15 september 1976. w.g Keith Richard. Uit de duizenden scherven is met mierenvlijt een aantal potten en kan nen gerestaureerd. Zij staan in enkele vitrines nabij de oven, die geheel is nagebouwd met het originele materi aal, in de Vleeshal op de tentoonstel ling „Brokstukken”. Vrijdag 24 en zaterdag 25 september wordt daar bij stilgestaan. Het zilveren jubileum van de AWN die sinds 1964 Archeologische Werkgemeenschap Ne derland (AWN) heet wordt in Haar lem gevierd met een symposium en een tentoonstelling (zie kadertje bij dit arti kel). Ongetwijfeld komt de onmisbare rol die de AWN in de archeologische wereld speelt aan de orde. Want onmis baar is het leger van 2500 amateurs beslist. De AWN neemt de beroepsmen sen immers veel werk uit handen, dat anders zou moeten blijven liggen. De AWN heeft er voor gezorgd, dat talrijke vondsten werden gedaan, die door ge brek aan mankracht bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) of door de grote bouwwoede in den lande mogelijk voorgoed onder de aardbodem zouden zijn gebleven of door grondwerkzaamheden vernield. j V gen verteren botten, leer, hout en koper snel. Slechts op plekken, waar zich wa ter onder de aarde bevindt worden nog wel geconserveerde voorwerpen gevon den. Meestentijds moeten de archeologen het echter met potscherven en sporen in de grond doen. De heer Schimmer: „Waar een paal heeft gezeten is de aarde zwart. Vinden we een aantal zwarte sporen, dan kunnen we constateren dat er een huis heeft gestaan. Wanneer ie mand in het zand woelt en wegvaagt kan dat niet meer”. Ook in deze regio is de AWN zeer actief. In 1952 werd de afdeling Kenne- merland opgericht, die uit vier werk groepen bestaat. De eerste heeft zich verdiept in de terreinen rond Hoogo vens; de tweede opereert in Velsen- Zuid; de derde in Beverwijk en de vierde (opgericht in 1968) in Haarlem. DEN HAAG. De provincie Noord- Holland krijgt volgend jaar ruim 74 miljoen gulden 74.581.935) van het Rijk voor de uitvoering van de provinci ale taken. Voor dit jaar was dat tien miljoen gulden minder. Zuid-Holland staat voor ruim 89 miljoen op de lijst, wat een stijging met 12 miljoen ten opzichte van dit jaar betekent. De rand- stadprovincies krijgen hierdoor naar verhouding meer armslag dan de overige provincies. In totaal wordt er volgend jaar 644 miljoen uit het Provinciefonds uitgekeerd. klooster in Deventer en de onderzoe kingen gedaan in de Sint Pieterskerk in Utrecht. Overal treft men duidelij ke uitleg. De tentoonstelling is geo pend van 26 september tot en met 14 november van 10 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Wie van tevoren meer over de AWN wil weten of zich als lid wenst op te geven (contributie veertig gulden per jaar) kan schrijven naar de admini stratie, postbus 100 in Hillegom. Jonna Hageman breekt er verder een lans, voor dat de cliënten worden gesti muleerd hun belangen te bundelen en dat zij bij beleidskwesties moeten wor den ingeschakeld. Zulk soort' groeperin gen gaan steeds meer een rol spelen in de hulpverlening. Het nadeel is dat men nog steeds de indruk heeft dat onvrede over de hulpverlening vaak de motive ring voor de oprichting is en men met een minderheid van cliënten te doen heeft Naar de mening van de schrijfster van het proefschrift is duidelijk naar voren gekomen dat het zwijgen van de meerderheid van de cliënten niet bete kent dat zij met de bestaande gang van zaken instemmen. De cliënt zal de vrijheid moeten heb ben om meer dan een voorziening voor hulpverlening te raadplegen. Naar de mening van Jonna Hageman moeten die vormen van hulpverlening waarin de hulpverlener afstand doet van zijn pro fessionele rol worden gestimuleerd. Dan moet er echter ook worden geregeld dat de instelling die daartoe bereid is niet het gevaar loopt aanspraak op financiële steun te verliezen. In de praktijk van vandaag is dat vaak wel het geval. De cliënt en zijn hulpverlener vor men „een paar apart” zo schrijft Jonna Hageman in de laatste alinea van haar De bevindingen die tot deze conclusie bij droegen waren onder meer dat de hulpverleners en hun cliënten meestal van elkaar verschillende doelstellingen hadden en bovendien van mening ver schilden over het belang van de doel stellingen van de cliënt. Tevens waren de hulpverleners geneigd hun eigen doelstellingen relatief belangrijker te vinden dan die van de cliënt en schoot een deel van hen tekort in hun kennis van de prioriteiten van hun'cliënten. DE ARCHEOLOGISCHE WERK GEMEENSCHAP Nederland viert zijn 25-jarig bestaan vrijdag met een symposium in café-restaurant De Wintertuin aan de Grote Markt. Na lezingen door diverse deskundigen volgt ’s middags een forumdiscussie. Zaterdag 25 september zal burge meester dr. L. de Gou van Haarlem om 11 uur de jubileumtentoonstelling „Brokstukken” openen in de Vleeshal. Later op de dag maken de AWN- leden een excursie naar de opgravin gen in Velsen. De expositie in de Vleeshal is ook voor „leken” bijzon der leerzaam. De AWN heeft een greep gedaan uit de vondsten van de afgelopen jaren. Het getoonde materi aal (scherven, potten, foto’s, glaswerk, reconstructies van oude huizen, ste- HAARLEM. Uit de box van een flatgebouw aan het Ankaraplantsoen zijn tussen maandag en dinsdag tien flessen wijn en twee werphengels gesto len met een totale waarde van 270 gulden. Dat het aandeel van de westelijke provincies sneller stijgt komt door een wijziging van de verdeelsleutel. Tot nog toe werd het geld verdeeld voor een derde deel naar het inwonertal, voor een derde nagr de oppervlakte en voor een derde in elf gelijke delen. De regering is echter van mening dat het inwonertal zwaarder moet gaan wegen, waardoor de dichtstbevolkte streken van ons land vanzelfsprekend meer geld ontvangen. Van ’77 tot ’79 geldt een overgangsrege ling, waardoor het verschil geleidelijk groter zal worden. i Het totale bedrag dat het Rijk aan de provincies uitkeert, was tot voor kort een wettelijk vastgesteld percentage van de opbrengst van een aantal rijksbëlas- tingen. Omdat de laatste jaren de stij ging van de rijksbelastingen achterblijft bij de noden van de provincies, is een wijziging van de Provinciewet in de maak, waardoor het mogelijk wordt de uitkeringen aan de provincies aan te passen. Bij de basistelling van de bedra gen voor dit en volgend jaar is daar al rekening mee gehouden. De bekendste opgravingen in Haarlem zijn die bij het voormalige Schoterrecht- huis, onder de Bank van Lening,'bij het Concertgebouw, onder Maranka, in de Waarderpolder, op het Begijnhof en in de Frankestraat, waar een goed bewaard gebleven pottenbakkersoven werd ge vonden, die overigens in volle glorie op de tentoonstelling te zien is. Heel be langrijk voor de afdeling is de verras sende vondst van resten van een Ro meinse nederzetting in Velsen. De afde ling Kennemerland telt 400 leden; de werkgroep Haarlem graaft met 20 man. De AWN is geen club van op sensatie beluste „wildgravers”. Hoewel niet alle leden daadwerkelijk opgravingen ver richten, zijn de meesten zeer deskundig. De echte gravers gaan uiterst omzichtig te werk. Dat moet ook wel, want een slordige beweging, gemaakt door een leek, kan fataal zijn. Bij een opgraving kan men slechts een maal goed in kaart brengen hoe onze voorouders hebben geleefd. Met name in de oude stadsker nen staan de buldozers dikwijls te po pelen om de oude resten onder lagen zand te bedekken, waarop dan weer een of ander gebouw verrijst. Vaak ook zijn het de amateurs, die naar aanleiding van een enkele vondst grote resultaten boe ken. Het fraaiste voorbeeld is de ontdek king van de zogenoemde Vlaardingen- cultuur. Een door een dragline opgespit te stenen bijl bracht de AWN op het spoor van twee nederzettingen uit 2400- 2150 voor Christus. Tot deze conclusie komt Jonna Ilage- man-Smit uit Haarlem in haar proef schrift „De cliënt en zijn hulpverlener een paar apart” waarop zij onlangs aan de Vrije Universiteit in Amsterdam tot doctor in de sociale wetenschappen promoveerde. De 30-jarige kersverse doctor onderzocht bij 75 cliënten en hun hulpverleners in de ambulante geestelij ke gezondheidszorg in Amsterdam of zij bij de behandeling hetzelfde doel na- streefden. Daaruit bleek dat de doelstel lingen van de cliënt een geringe rol spelen in de hulpverlening in verhou ding tot de doelstellingen van zijn hulp verlener wanneer zij beiden in de gele genheid zijn hun eigen doelstellingen voor behandeling te formuleren. De archeologen moeten snel en onop vallend te werk gaan. Grondige kennis van het werk is een eerste vereiste. Maar ook de „nazorg” is onontbeerlijk. Gemakkelijk is het graven in Haar lems bodem niet, vertelt de heer Schim mer. „Je moet eerst door een dikke laag puin heen voor je iets interessants vindt. Ook stuit je vaak op kelders en funder ingen, die de interessante lagen hebben vernield”. Daarbij komt dan ook nog de belangstelling van mensen, die van ar cheologie geen kaas hebben gegeten. Ze nemen voorwerpen mee, die voor de vakman bepalend zijn bij zijn onderzoek en brengen nde AWN-lèden daarmee in de problemen. De Haarlemse werkgroep streeft er dan ook naar zo onopgemerkt mogelijk te blijven en publikaities over opgravingen verschijnen altijd pas na afloop in het eigen blad Westerheem en het blad Oudheidkundig Bodemonder zoek, dat door de gemeente wordt uitge geven. De elpee „Gather no moss”, die uit sluitend bij de veertien vestigingen van Elpee te verkrijgen is, kan hierdoor definitief bestempeld worden als een dat wil zeggen een plaat met illegale opnamen, gemaakt van een live-concert. Formeel stelde El pee dat de plaat zou worden volgespeeld door „the Clinch”, een vermoedelijk niet bestaande groep op wiens naam door de Belgische auteursrechtenorganisatie Sa hara auteursrechten zijn betaald. Mid dels advertenties in Muziekkrant Oor en via aankondigingen in de Elpee-winkels maakte Elpee zijn klanten echter wel degelijk duidelijk dat het om de Rolling Stones ging en wel om opnamen, gemaakt tijdens het live-concert van hen in Brussel, enige maanden geleden. In zijn verklaring gedateerd 15 september 1976 in Londen stelt Sto- nes-gitarist en -componist Keith Richard letterlijk: nen. tegels, een geheel ingerichte werkkeet, die bij het „veldwerk” wordt gebruikt, dia’s, enzovoort) biedt een tamelijk volledig overzicht van wat de AWN doet en heeft gevonden. De expositie begint met de prehistorie en eindigt bij de late middeleeuwen. In het oog springend zijn de Haar lemse pottenbakkersoven, de resten van de Vlaardjngencultuur, de Ro meinse voorwerpen uit Velsen, de blootlegging van een middeleeuws Het weren van. ongewenste gasten klemt in Haarlem des te meer, omdat de stad op zand is gebouwd. In de zandla- boek Andere paren apart zijn in ver schillende sectoren van de maatschappij te onderscheiden zoals de student en zijn hoogleraar en de werknemer en zijn werkgever. De gelijkwaardigheid tussen sociale partners is uiteindelijk een mo reel en politiek probleem. Oplossingen voor veranderingen in de verhoudingen De afdeling en de Haarlemse groep staan onder leiding van de heer J. Schimmer, die zich na twintig jaar ar cheologie heel best kan meten met vak broeders, die met de archeologie hun brood verdienen. Jonna Hageman-Smit werd op 125 april 1945 in Amsterdam geboren en woont thhns in Haarlem. In 1962 begon zij haar studie sociologie aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Na haar afstude ren was zij werkzaam in de geestelijke gezond heidszorg, eerst bij een landelijk bureau in Utrecht, later bij de onderzoekafdeling van het van het Wilhelmina Gasthuis in „Amateurs” Het onderzoek werd uitgevoerd in het crisisinterventiecentrum van het Wilhel mina Gasthuis en twee meer „traditione le” instellingen: de avond- en nachtkli- niek van de stichting „Het Sluisinter- naat” en de sociaal-psychiatrische dienst van de Katholieke Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid, waar de cliënt verscheidene malen per week of per maand voor behandeling kan komen. Daarbij bleek, dat de hulpverleners van het crisiscentrum niet beter op de hoog te waren van de doelstellingen en opvat tingen van hun cliënten dan de hulpver leners van de twee andere instellingen. De hulpverleners van nieuwe vormen van hulpverlening lijken zich daarom op dit punt niet te onderscheiden in hun verhouding tot hun cliënt van hun col lega’s van meer traditionele instellingen voor hulpverlening. In het proefschrift gaat aan de resul taten van het onderzoek een theoretische beschouwing vooraf. De vraag die hier aan ten grondslag lag was hoe het mogelijk was dat het doel van de be handeling door de cliënten en de hulp verleners zoals zij dit zelf zagen niet met elkaar werd besproken. Om de vraag te kunnen beantwoorden werd de positie van de cliënt ten opzichte van de positie van zijn hulpverlener binnen de structuur van de hulpverlening onder zocht. De conclusie van dit onderzoek was dat de positie van de cliënt ongelijk is aan de positie van zijn hulpverlener in de structuur van de hulpverlening. Deze conclusie werd niet gebaseerd op de eventuele deskundigheid die de hulp verlener zou bezitten maar werd geba seerd op een viertal ongelijkmatigheden tussen de cliënt en zijn hulpverlener. Die worden vooral door de ideologie van de hulpverlening en de professionalise ring opgeroepen en in stand gehouden. De ideologié van de hulpverlening bete kent dat hulpverlenen goed en juist is. Door deze algemene overtuiging heeft de ongelijkheid tussen de cliënt en zijn hulpverlener kunnen voortbestaan. Wil men de cliënt een grotere plaats toeken nen in het hulpverleningsproces dan zul- F 1 F J s'»i HAARLEM. Kort voordat vanoch tend de uitspraak in het kort geding, dat de grammofoonplatenhandel Elpee tegen onze krant had aangespannen, in het voordeel van deze krant bleek te zijn uitgevallen, kwam uit Hilversum het definitieve bericht dat de Rolling Stones het materiaal op de langspeelplaat „Ga ther no moss” als het hunne hebben herkend. De grammofoonplatenmaat schappij van de Rolling Stones, WEA Records B.V. te Hilversum, heeft gister middag een officiële verklaring van The Rolling Stones Office in Londen ontvan- „bootlegging live-concert. Formeel stelde El-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11