Staatscommissie in rapport: Drie Chinezen Rhodesië gaat I gesnapt met akkoord met Soeharto openbaart 10 kg heroïne plan-Kissinger pro-Hattacomplot 24 Bosch inloop keukenstudio H M4Z04 VNU verwacht hogere winst Over vijf jaar dertig Miro’s Den Uyl niet geschokt door kritiek „Elpee” verliest kort geding DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Rhodesische .ll/n Aanrijding vrouwen in training Het woord is aan Vijf arrestaties in Indonesië 99 99 Preken of overleggen Mi Aantal pagina’s vandaag: KOOIJMAN SANITAIR B.V. Weinig verandering Bosch-Keukenstudio flMbmetzelaarbv. 32 TEGEN ONZE KRANT: 2 Wie is wie? 4 MN AGENDA pagina 6 imxmmmjuf/mmrmmmmxm. ep f spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. e m. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 Kiene keukens voor iedere smaak, beurs en ruimte. WdApeldo orn&Zn HAARLEM F J - IJmuider Courant Matsuo Basho: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H.C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement a bij vooruitbetaling - f 13,- p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-),p. jaar f 146,00 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 ct. Britten moeten voorzichtig zijn met kernenergie DEN UYL (Van onze correspondent) SOEHARTO HATTA -WW (Van onze verslaggevers) HAARLEM (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) p 0 (ADVERTENTIES) het van Luidsprekers 18, 20 mraplasi e r Kunst Radio en tv Strips Beurs Economie Sport De in Genua gevangen Mar chese was schuldig bevonden aan het smokkelen van verdovende middelen. Wie wie is is een vraag die de politiemannen in de twee steden behoorlijk bezighoudt. LONDEN (AP) Groot-Brittannië zou ervan moeten Afzien het voor naamste deel van zijn elektrische stroom te doen leveren door kernreac toren en de snelle-kweekreactor, aldus is vandaag door een staatscommis sie bekendgemaakt. De premier kritiseerde de president van de Nederlandsche Bank, dr. Zijl- stra. Deze heeft volgens de minister president „merkwaardige uitlatingen” gedaan. Zijlstra. stelde vorige week dat er in 1980 veel minder werklozen moeten zijn dan de 150.000 waarnaar Regeringskringen lieten doorschemeren dat de ministers zich hebben uitgespro ken vóór aanvaarding van de voorstellen die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger het afgelo pen weekend heeft voorgelegd aan pre mier Smith. handel moss” is hunne herkend. nog van be- V Ir In het stuk wordt niet aanbevolen kernsplitsing er geheel aan te geven „omdat dit noch verstandig noch ge rechtvaardigd” zou zijn, maar wel om meer geld te gaan besteden aan het vinden van andere bronnen van energie. Haarlem, Prins Bernhard- laan 2, tel. 023-31 90 05 DEN HAAG. Premier Den Uyl is niet geschokt door de kri tiek die vanuit het parlement en organisaties op de Miljoenennota is geleverd. „Het viel nog wel mee”, aldus Den Uyl gisteravond in het NCRV-actualiteitenpro- gramma „Hier en Nu”. Hij stelde vast dat geen enkele partij een redelijk alternatief heeft kunnen bieden voor onder andere het werkgelegenheidsbeleid. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. Komt u maar! WINTERSWIJK. Duitse douanebe ambten hebben bij de grenspost Woold- Barlo bij Winterswijk drie Chinezen aan gehouden die een partij van tien kilo he roïne Nederland binnen wilden smokke len. De partij heroïne werd gevonden in de dubbele bodem van enkele koffers. De waarde op de zwarte markt wordt ge schat op ongeveer 2,5 miljoen gulden. W eers verwachting KNMI tot donderdagavond: De vervulling van de taak van een persorgaan kan met zich meebrengen dat niet alleen wordt gewezen op scha delijke misstanden, maar dat daarbij ter waarschuwing van het publiek ook na men van de bij die misstanden betrok ken ondernemingen worden genoemd, zegt de president in het vonnis. In zulke gevallen moet het belang van de betrok ken onderneming ten achter worden ge- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, De president van de Haarlemse rechtbank is van oordeel dat onze krant in haar publicatie over kwa lijke praktijken met auteursrechten in de grammofoonplatenwereld, niet on rechtmatig heeft gehandeld jegens het platenbedrijf „Elpee”. De klacht van ge noemd bedrijf, vorige week verwoord in een kort geding tegen onze krant, dat zij ernstig benadeeld was door deze publi catie. wijst de president van de hand. Daarbij legt hij sterk de nadruk op de persvrijheid en de taak van een krant. Daar bleek dat er sinds een jaar in een gevangenis te Genua een 23-jarige Libertino Marchese zit die aan dezelfde beschrijving beantwoordt als de Marchese die in Innsbruck vast zit en precies hetzelfde adres had opgegeven. HAARLEM (ANP) De omzet van VNU (Verenigde Nederlandse Uitgevers bedrijven) is in de eerste helft van 1976 met circa 4 percent gestegen ten opzich te van die in dezelfde periode van vorig jaar. De nettowinst nam dienovereen komstig toe, aldus een tussentijds be richt. SALISBURY (Reuter). Binnen het Rhodesische kabinet is overeenstemming bereikt over voorstellen ter beëindiging van het constitutionele probleem, zo heeft premier Ian Smith vandaag be kendgemaakt na het kabinetsberaad. Hij wilde niet zeggen wat de overeenstem ming inhoudt. De woordvoerder van de Indonesische regering, generaal Soeharmnono, heeft verklaard, dat de voornaamste samen zweerder, oud-minister van Landbouw Sawito Kartowoerto, aangehouden is, alsook vier anderen, wier namen niet bekendgemaakt zijn. Mohammed Hatta en vier religieuze leiders zouden nog worden verhoord. De arrestaties zouden hebben plaatsgevon den op 14 september. De Indonesische regering heeft bekendgemaakt, dat het merendeel de hooggeplaatste functionarissen, trokken bij het komplot, spijt hebben betuigd. De afgelopen maand waren ver scheidene documenten gevonden en een van de ondertekenaars ervan was Hatta. De meeste ondertekenaars hadden hun verontschuldigingen aangeboden aan president Soeharto en gezegd, dat zij zich er niet van bewust waren geweest wat zij indertijd tekenden- In Djakarta leek het vandaag rustig te zijn. Er was geen ongewone activiteit te bespeuren van de politie of van militai ren. Volgens een regeringsverklaring had- Wie niet van kinderen houdt, kan ook geen vreugde hebben in bloemen. staatshoofd vervangen moeten worden door de voormalige Indonesische vice- president Mohammed Hatta. Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind uit oost tot zuid oost. Minimumtemperaturen om streeks 8 graden. Maxima mor gen circa 20 graden. C‘I,ROSSEI>IE REPARATIE 8EOPUF STEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 ;244827 het kabinet streeft. „Zijlstra heeft niet gezegd hoe het dan wel moet,” aldus Den Uyl. Hij houdt het overi gens voor mogelijk, dat men over vier jaar lager zal uitkomen dan op die 150.000. Wat dat betreft, was minister Dui senberg (Financiën) voor de VARA- camera wat pessimistischer. Deze be windsman zei blij te zullen zijn als het kabinet het uitgangspunt van 150.000 werklozen kan waarmaken in 1980. Duisenberg noemde de begrotin gen een „realistische benadering” van de situatie. Over een mogelijk tweede kabinet- Den Uyl zei de premier: „Een voort zetting van dit kabinet kun je niet los zien van een progressieve signa tuur. Ik vereenzelvig mij met die signatuur. Ik zou niet gelukkig zijn met een kabinet met een progressieve minderheid.” ASSEN (ANP). Het bestuur van Miro BV (behorend tot Ahold) ziet mo gelijkheden om over vijf jaar 30 Miro- zelfbedieningswarenhuizen in exploitatie te hebben. Het jaar 1976 zal worden afgesloten met tien stuks, aldus Miro- directeur C. Govers bij gelegenheid van de opening van de negende Miro in Assen. In november opent numer tien zijn deuren in Enschede. Miro bestaat nu vijf jaar. In deze tijd heeft men het in eerste instantie nage streefde aantal winkels niet kunnen ha len, maar toch is men tevreden. De moeilijkheden in het begin betroffen vooral de onbekendheid met het winkel- type: Miro paste planologisch nergens in, de problemen zijn sterk verminderd. DJAKARTA (AFP,AP). President Soeharto van Indonesië heeft vandaag de ontdekking bekendgemaakt van een samenzwering met het doel zijn bewind omver te werpen. Hij, Soeharto. zou als Ofschoon de oppositie en andere te genstanders van het huidige kabinet proberen de indruk te wekken dat het aangekondigde beleid al bij voorbaat tot mislukking is gedoemd, kan men in het algemeen toch stellen dat de reactie op de gisteren uitgebrachte rijksbegroting tamelijk gunstig is. De gebruikelijke kritiek is niet achter wege gebleven, maar alles bijeen mag minister-president Den Uyl tevreden zijn over de ontvangst van zijn plannen. Dit is des te opmerkelijker, omdat er weinig of geen doortastende initiatieven in die plannen te onderkennen zjn. Dat er geen af doende bestrijding op korte termijn van de enorme werkloosheid mogelijk is, moet ook de oppositie er kennen. Zij draagt ook geen oplossingen daarvoor aan, maar beperkt zich tot het constateren van de onaanvaardbaarheid ervan. Daarmee is eigenlijk vastgesteld, dat er structureel in onze samenleving iets grondig is misgegaan en dat eigen lijk niemand weet hoe die ontsporing kan worden hersteld. Aandringen op be zuiniging in de overheidsuitgaven en op verbetering van het werkgeversklimaat is heel wat anders dan een oplossing voor de structurele kortsluiting tussen het groeiende aantal potentiële arbeids krachten en de voorbande zijnde werk gelegenheid aangeven. i Natuurlijk preekt ieder voor eigen pa rochie, wanneer hij etaleert wat er alle maal mis is en wat er gedaan zou moeten worden. De werkgevers verkon digen dat een gunstiger investeringssfeer direct kan worden vertaald in een gun stiger situatie ten aanzien van de werk gelegenheid. Als dat inderdaad waar was, zou het tamelijk eenvoudig zijn de werkloosheid drastisch terug te dringen. Maar de ervaring heeft geleerd dat een groot deel van beschikbaar komende in vesteringen in bepaalde bedrijven juist wordt gebruikt voor een hogere graad van mechanisatie, die nog meer werk loosheid zou kunnen veroorzaken. Wat de preek der vakbonden betreft, ook daar is nu en dan de logica wel eens zoek. Hogere lonen in verhouding tot de toeneming van de kosten van levensonderhoud, en tegelijk verminde ring van de werkloosheid eisen, zijn formules die meer voor de achterban dan voor een praktische sanering van het maatschappelijke bestel gelden. Het zou zaak zijn dat beide groepen, werkge vers en werknemers, eens samen zoeken naar de werkelijke misstanden die een verdere verbetering van de maatschap pelijke gezondheid tegenhouden. Er valt steeds meer grof geld tussen de wal ön het schip, dat noch de bedrijfsrendemen- ten, noch de inkomens van de werkers ten goede komt. Sommige EEG-regle- menten bijvoorbeeld bevoordelen kleine groepen slimme profiteurs, die de prijs afspraken en de fiscale voorschriften gebruiken als mazen in het net van de economische bescherming des lands. En zo is er meer, waar in gezamenlijk overleg van bedrijfsleven, werknemers en regering best een sanerende injectie uit kan worden gedestilleerd. den petities aan president Soeharto ge zonden moeten worden met het verzoek af te treden en een brief te tekenen, waarin hij het presidentschap aan Hatta overdraagt. De nu 63-jarige Hatta is de eerste vice-president geweest van Indonesië. Hij trad in 1957 af na onenigheid van politieke aard met de toenmalige presi dent Soekarno. steld bij het publieke belang. Dit ont slaat de pers niet van een stuk verant woordelijkheid de publicatie te gronden op een voldoende degelijk onderzoek In het geval van Elpee is volgens de president de nodige zorgvuldigheid daar omtrent betracht. De schrijver mocht afgaan op de betrouwbaarheid van de twee bij name genoemde informanten: mr. Stuijt, juridisch adviseur van de Nederlandse Vereniging van de Phono- grafische Industrie, en R. Mooy. verbon den aan de Stichting Stemra (auteurs rechtelijke instantie). Elpee had zich be roepen op een brief van mr. Stuijt waarin hij volgens het bedrijf nogal wat terugnam van zijn beweringen, zoals die in onze krant stonden. De president leest in deze brief echter geen ontkenning op de werkelijke essentiële punten, hoog stens een stuk kritiek op onze redactie om wellicht nog eens op de affaire terug te komen. Daarmee blijft de informatie van mr. Stuyt in het artikel volledig overeind. In de Haarlemse uitspraak worden verder een vonnis van de Amsterdamse rechtbank tegen Elpee en rapporten van onderzoek in de sfeer van de platenpira terij aangehaald. Beide als ondersteuning van de stelling dat de gegevens in ons artikel niet uit de lucht zijn gegrepen. Dat geldt ook voor de elpee Gather no Moss, in de publicatie expliciet genoemd. Wat er over gezegd wordt, lijkt de president niet van alle grond ontbloot: dat de plaat weliswaar wordt uitge bracht als zijnde van „The Clinch”, maar in werkelijkheid een ongeautori seerde opname van slechte kwaliteit van een Rolling Stones-concert in Brussel is. De president kon zich uiteraard verder niet uitlaten over het feit of het nou werkelijk wel of niet een plaat van The Rolling Stones is. Dienaangaande bestaat echter sedert vanochtend eveneens ze kerheid. De Rolling Stones hebben de opnamen, waaruit de door Elpee in de gebrachte plaat „Gather no samengesteld, positief als de „hcr.d. (Zie ook pag. 11) De aanpassingsregelen in de boeken- sector vergen grote bedragen aan af schrijvingen op onderhandse projecten. De winstmarges op drukwerk voor der den en de bezetting laten in de offset sector nog te wensen over. De resultaten van de tijdschriften zijn gunstig. Ook de resultaten van de dagbladen zijn goed. De vooruitzichten ten aanzien van de ontwikkeling in de tweede helft van 1976 rechtvaardigen volgens de raad van bestuur de verwachting dat de netto winst over het gehele jaar 1976 hoger zal uitkomen dan die over 1975 (f 16,6 mln.). Plaatselïjk Nieuws 5, 6, 7, 8, 9, 11 15 13 13 16 17 19, 21 Plutonium, een bijprodukt van con ventionele kerncentrales, de brandstof voor snelle-kweekreactoren alsook de „grondstof” voor het vervaardigen van atoombommen, kan in wezen grote ge varen opleveren voor de mensheid, aldus het rapport. Het land zou niet moeten afhangen van energie waaruit plutonium voor komt „als er geen redelijk alternatief” is en Groot-Brittannië zou zo lang moge lijk moeten uitstellen gebruik te maken van atoomkracht. Het 200 bladzijden tellende rapport van de staatscommissie verscheen drie dagen nadat in Zweden de socialistische regering, die een uitgebreid kernenergie programma had opgesteld, de verkiezin gen had verloren. Deze foto werd genomen in Umtali, aan de oostgrens van Rhodesië. Vrouwen van de leden van de Rhodesische po- litiehülptroepen worden geducht ge traind in deze grensplaats, waar het mi litaire hoofdkwartier van de streek ge vestigd is. In het Oostenrijkse Inns bruck zit sedert enige dagen de 23-jarige Libertino Marchese in de gevangenis wegens het uitge ven van vals geld. -De man is afkomstig uit Genua en daarom had de Oostenrijkse politie de collega’s in die stad om inlichtin gen over de arrestant gevraagd. Ook KVP-fractieleider Andriessen plaatste gisteren partij-politieke op merkingen. Hij trok nogal van leer tegen de WD, die hij „ongenuanceer de oppositie” verweet. Als de VVD blijft vasthouden aan de nullijn voor de groei van de collectieve uitgaven, zijn er geen mo gelijkheden voor een kabinetssamen- werking tussen CDA en VVD, aldus Andriessen. De CDA-partijen willen de collectieve lasten met maximaal 0,7 percent laten stijgen. De KVP-fractieleider herhaalde, dat de strijd over verdergaande be zuinigingen pas bij de formatie van een n ieuw kabinet zal worden ge voerd. Maar hij verklaarde dat hij bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over twee we ken wel alvast een voorproefje voor die strijd wil hebben. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 273 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1