Vonnis levenslange deportatie nog niet openbaar PRINSJESDAG WERD Veel kritiek op defensiebegroting 1977 Botsing tussen CPN en Kamervoorzitter Hoop opgegeven voor vermisten Spoor vermoorde vrouw leidt en dan dit noq naar Frankrijk van mijnenveger het weer Actie tegen illegale gokhuizen Amsterdam i „PRINS-DAG” Justitie stuurt waarschuwing Weigeren van AMRO-boycotters door ABN onjuist [JU Autowiel doodt meisje ISMS r l i 4 SEPTEMBER 19 7 6 WOENSDAG 2 2 2 BINNEN- EN BUITENLAND* 1 (Van onze Haagse redactie) Aantasting Contacten „Kunstige wijze” Compensatie Operatie nodig Reacties Oplichter gegrepen Hond Raad van Europa (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Nederlandse ontwikkelingswerker en journa list Peter Custers zou, volgens berichten uit Dacca, in Bangladesj veroordeeld zijn tot levenslange deportatie naar een strafkolonie. Het vonnis, tijdens een geheim proces geveld door een speciale militaire rechtbank, is nog niet openbaar gemaakt. Aap gevangen Geruchten DEN HAAG. De diverse belangen verenigingen van mili tair personeel hebben nogal scherpe kritiek geuit op de defensiebegroting voor 1977. Vooral maken zij groot bezwaar tegen het feit dat het leeuwedeei van de bezuinigingen gevonden wordt door te beknibbelen op het personeel. Rekenmachines 7 ff ft&ï 333 r Zware straf voor Peter Custers x-.- vanaf het bordes op dat moment ter afsluiting van Prinsjesdagde duizenden. De prins liet op een opvallende manier blijken dat WEERRAPPORTEN G re Twee opvarenden van de Cuzzon kwa men maandag bij de aanvaring met de Mermaid om het leven. Tien anderen wer den als vermist opgegeven. De overige 32 opvarenden konden gered worden. Vanuit Hamburg is intussen een drij vende bok onderweg naar de plaats waar de Britse mijnenveger is gezonken. Het wrak ligt op een diepte van ongeveer 45 meter. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.56 uur en 15.10 uur onbew. onbew. l.bew. zw.bew. l.bew l.bew l.bew. onbew. onbew. l.bew regen onbew. h.bew. zw.bew. mist onbew. onbew. mist zw.bew mist h.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. onbew. l.bew. h.bew. onbew. mist onbew. l.bew. onbew l.bew. onbew. zw.bew. motr. mist h.bew. zw.bew l.bew. h.bew onbew 27 28 25 19 23 18 28 26 16 15 21 16 23 24 22 15 14 16 25 1 0 0 Met betrekking tot de vaststelling van de identiteit van het slachtoffer wordt door enkele rechercheurs van het team in zeer nauwe samenwerking met de Franse politie een onderzoek ingesteld omdat een aantal sporen in de richting van Frankrijk wijzen. De vrouw had namelijk Franse merkjes in haar kleding. De rijkspolitie zegt goede hoop te hebben met de identifi catie van het slachtoffer op het goede spoor te zitten. Custers, medewerker van De Volks krant en het weekblad De Groene, werd begin december vorig jaar in Dacca gear- Volgens de officieren wordt de situatie in de begroting zo gunstig mogelijk afge- schilderd. terwijl enkele bezuinigingen „op kunstige wijze” zijn gecamoufleerd. Kritiek wordt geleverd op het opnieuw uitstellen van de vervanging van de Nep tune en de Centuriontank. Het niet- toekennen van compensaties voor over matige prijsstijgingen holt volgens de offi cieren het investeringsprogramma uit. ganiseerd overleg aan de orde moeten komen „Een dergelijke handelwijze ach ten wij niet bevorderlijk voor een open overleg”. De ouders van Peter Custers, die met een Britse advocaat naar Bangladesj zijn gereisd, mochten niet bij het proces aan- Ook de Vereniging van Dienstplichtige Militairen bekritiseert de bezuinigingen in de personèelssector „Dat juist Jan Sol daat het zo zwaar te verduren krijgt, is niet in overeenstemming met de uitgangs punten van het kabinetsbeleid, dat de zwakste schouders niet de zwaarste iasten moeten dragen” wezig zijn. De advocaat, samen met een aantal Bengaalse collega’s wel, maar zijn verzoek om een openbare zitting werd door het hof - bestaande uit een burger rechter en twee militairen - verworpen. Volgens familieleden is Peter Custers er slecht aan toe. Hij zou vooral in het begin van zijn gevangenschap, psychisch en lichamelijk zijn mishandeld. Na een val, begin maart dit jaar, brak zijn pols maar medische bijstand werd geweigerd. Vol gens een oom van Custers, de arts Lel- kens, is nu een operatieve ingreep noodza kelijk. De heer Lelkens heeft Custers in augustus in Dacca onderzocht en consta teerde toen, naast ernstige verzwakkings- verschijnselen, ook wonden aan voor- en achterhoofd. tijdsgrens ook minder inkomen (wedde) betaald hoeft te worden. De Officier schrijft verder dat hij de politie opdracht heeft gegeven binnen korte tijd controle uit te oefenen ter zake (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Tweede-Kamervoorzitter Vondeling en de communistische fractieleider Marcus Bakker lagen gisteren, bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar, een beetje met elkaar overhoop. Reden daarvoor was een verklaring van Bakker, gisterochtend, in het VARA-radioprogramma „Gesode- meurders”. Daarin kondigde Bakker aan dat CPN-fractie bij de verkiezing van de voorzitter van de Tweede Kamer geen stem uitbrengt op Vondeling, de eerste gegadigde voor die functie. Het Nederlands Artsenverbond heeft tot op heden 30.102 adhesiebetuigingen ontvangen als reactie op een advertentie in enkele dagbladen waarin legalisering van abortus wordt veroordeeld. Het NAV schrijft dit aan de voorzitter van de Twee de Kamer, en aan alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer. van beëindiging van welk kansspel dan ook, zoals bedoeld in het eerste artikel van de Wet op de Kansspelen. De politie zal deze controle ook in de toekomst op gere gelde tijden herhalen. Een 23-jarige man uit Eindhoven heeft in zijn woonplaats geprobeerd een bank voor 20.000 gulden op te lichten door twee bankgiroformulieren verkeerd in te vul len. De bank ontdekte de fout zo snel dat de man kon worden ingerekend toen hij het geld wilde incasseren. Tenslotte wijst mr. Pieters erop dat niet alleen tegen diegene die gelegenheid geeft of daarbij medewerking verleent in welke vorm dan ook, proces verbaal zal worden opgemaakt, doch eveneens tegen diegene die gebruik maakt van deze gelegenheid: de speler. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich CasaBlanca Istanboel Las Palmas Tel-Aviv Tunis o o o ono o ozo ozo o o ozo ozo n windst. windst. wzw o ono windst. windst. windst. ono nnw windst. ozo no windst. windst. windst zw nnw windst. o ono w windst. nw o windst. no n n windst. 9 8 9 8 9 10 9 9 12 7 12 17 17 9 10 9 6 7 0 4 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 NIEUWVLIET (ANP). Een team van dertig mensen van o.a. de rijkspolitie, de technische recherche, speurhondgelei- ders, de explosieven opruimingsdienst zoekt op dit moment in Nieuwvliet (Zeeuws-Vlaanderen) de omgeving af van de plaats waar vorige week het lichaam van een vermoorde jonge vrouw werd aangetroffen. Men is bezig een afwate- ringssloot in de buurt leeg te pompen. AMSTERDAM (ANP). Het Neder lands Juristencomité voor de Mensen rechten heeft de handelwijze veroordeeld van banken, die geen relatie willen aan gaan met mensen, die meedoen aan de boycot van de AMRO-bank. Het Comité meent dat hiermee inbreuk wordt gedaan op het recht van meningsuiting en het recht op privacy. resteerd. Hij had op dat moment zijn koffers al gepakt omdat een bevel tot uitwijzing tegen hem was uitgevaardigd. Volgens de aanklager bij de speciale rechtbank in Dacca heeft de Nederlandse ontwikkelingswerker geprobeerd samen met anderen - Custers stond met zes Ben galen terecht - het militaire regime omver te werpen. Custers zou contacten hebben onderhouden met rebellen en een illegale politieke organisatie hebben opgericht, de „Beweging voor de eenheid van het prole tariaat”. Bovendien, aldus de openbare aanklager, heeft Custers een recruterings- centrum ingericht en geld verzameld voor de opstandige beweging van kolonel Abu Taher, die vorige maand in Dacca werd opgehangen wegens oorlogvoering tegen het bewind. c A IT’ LONDEN (ANP). Het Britse minis terie van Defensie heeft de hoop opgege ven dat de tien vermiste bemanningsle den van de mijnenveger Cuzzon nog levend zullen worden aangetroffen. De Cuzzon kapseisde en zonk maandag na een aanvaring met het Britse fregat Mer maid. „Aangenomen wordt dat de ver misten dood zijn”, aldus een woordvoer der van het ministerie gisteravond. 9 13 7 12 16 3 2 14 3 8 11 11 2 11 3 15 13 21 19 13 zeker van dat het vonnis maandag is uit gesproken en toen 14 jaar gevangenisstraf luidde. Een mogelijkheid is dat het staats hoofd van Bangladesj, die alle vonnissen van de speciale militaire rechtbank moet bekrachtigen, de uitspraak heeft gewij zigd in levenslange deportatie. Hoe het ook zij, meent men in deze familiekring, een derde wijziging van de straf is zeer wel mogelijk omdat vandaag de vasten maand afloopt en gratiëring of strafver mindering bij een dergelijke gelegenheid gebruikelijk is. De scherpste kritiek heeft de WDM echter op het. voornemen van de regering om de opkomstieeftijd voor de militan t dienst met een jaai te verlagen. De WDM noemt dit „ronduit verontrustend” omdat dat neerkomt op een regelrecnte aantas ting van het inkomen van de dienstplicht! gen Dit omdat bij verlaging van de leef- NIEUWKOOP (ANP). De 15-jarige Cornelia van der Sluis uit Nieuwkoop is gisteravond dodelijk getroffen door een wiel dat van een trekker met oplegger afliep. Het meisje stond met haar fiets te wach ten voor een verkeerslicht op een kruising in haar woonplaats toen het ongeluk gebeurde. Het meisje overleed ter plaatse. De WDM is met name teleurgesteld over het niet uitbreiden van de compensa tieregeling voor werk op onaangename uren. De WDM vreest dat. aan de bestaande regeling - die zij afwijst nu een permanent karakter gegeven zal worden. De vrijstelling van kostwinners voor de militaire dienst noemt de WDM een „uiterst dubieuze, discriminerende maat regel die het dienstplicntbeieid sterk aan geloofwaardigheid doet inboeten Dankzij de hulp van een afgerichte hond van een bewoner van de Slotboom- straat in Rotterdam heeft de politie van die stad gisternacht een inbreker aan kun nen houden. De baas van de hond had tijdens het uitlaten van zijn huisdier twee mannen gezien die zich verdacht ophiel den in de portiek van een curiosawinkel Op bevel van zijn baas hield de hond een van de mannen staande. Uit een tas die de man bij zich had. kwam een aantal gesto len voorwerpen te voorschijn. Portugal is gisteren het negentiende lid geworden van de Raad van Europa. Nadat vorige week de Assemblee geen bezwaar had gezien in toetreding van Por tugal. behoort net land nu na de beslis sing van de ministerraad officieel tot de familie van democratische landen in Europa. De aap die maandagmiddag nogal wat consternatie veroorzaakte in Rilland Bath is gistermiddag in Hansweert gevangen. Het dier was de loods van een scheepwerf- je binnengevlucht. Een van de werkne mers had de tegenwoordigheid van geest de deur achter het dier te sluiten. De aap zal worden opgenomen in het dierenpark van de Beekse Bergen. Volgens de politie is de nu gevangen aap door zijn eigenaar afgedankt als huisvriend. Men is tot die conclusie gekomen omdat het dier enige malen heeft geprobeerd ergens binnen te dringen. ■C? o. Weer in binnen- en buitenland AMSTERDAM (ANP). De Amster damse justitie gaat optreden tegen de illegale Nederlandse en Chinese gokhui zen in de hoofdstad. Gisteravond heeft de politie ter plaatse aan de exploitanten van veertig gokhuizen, waarbij vijf Chi nese, een brief van de Amsterdamse Offi cier van Justitie, mr. J. Pieters uitge reikt. Daarin wordt op niet mis te versta ne wijze duidelijk gemaakt dat het afge lopen moet zijn. Voorts zullen nog twin tig van de brieven per post verzonden worden aan andere eigenaren, deelne mers aan en financieel belanghebbenden in de gokhuizen. De Federatie van Verenigingen van Nederlandse Officieren (waarin de offi cieren van landmacht, luchtmacht en marine zijn verenigd) stelt groot bezwaai te hebben tegen het beroep dat op het personeel gedaan wordt om „mee te wer ken aan een afweging tussen arbeidsvoor waarden en investeringen”. De federatie noemt dat niet acceptabel. In politiek Den Haag wordt echter aan genomen dat Custers uiteindelijk zal wor den veroordeeld tot een gevangenisstraf, waarna uitwijzing naar Nederland zal vol gen. Minister Van der Stoel heeft vorige week de Bengaalse ambassadeur in Brus sel in Den Haag ontboden om hem zijn ontstemming over de rechtsgang in de zaak-Custers over te brengen. Nederland heeft bij die gelegenheid ook officieel om uitzetting van Custers uit Bangla Desj - dat jaarlijks tientallen miljoenen ontwik kelingshulp (en dit jaar 65 miljoen) van Nederland krijgt - gevraagd. Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken was gisteravond nog niets van een vonnis in de zaak-Custers bekend. Het ministerie moet door de autoriteiten in Balgladesj op de hoogte worden gesteld, omdat het proces tegen Custers geheim is en niet door vertegenwoordigers van de diplomatieke missie in Dacca mocht wor den bijgewoond. Bij het ministerie zijn wel geruchten binnengekomen dat Cus ters mogelijk veroordeeld zou worden tot 14 jaar gevangenisstraf. Van een eventu eel gratieverzoek van Custers was niets bekend. De in Nederland verblijvende familiele den van Peter Custers zijn er praktisch Het Juristencomité reageert op een directievoorschrift van de Algemene Bank Nederland van 14 september. Hierin staat dat de ABN heeft besloten geen relatie aan te gaan met personen en instel lingen, waarvan vaststaat dat zij hun rela tie met de AMRO-bank hebben verbroken in het kader van de boycot van deze bank. Het Nederlands Juristencomité voor de Mensenrechten noemt dit een aantasting van het recht op vrije meningsuiting, omdat nu sommige mensen vanwege het uiting geven van hun opvatting geen gebruik meer kunnen maken van bankfa- ciliteiten. Het Comité meent bovendien, dat de nodige gegevens alleen aan de andere banken kunnen worden doorgege ven, wanneer de AMRO de vertrouwelijk heid schendt van de correspondentie tus sen de bank en de cliënten. Dit zou, aldus het comité, een aantasting betekenen van het recht op privacy. De officieren vinden het redelijk dat ook het defensiepersoneel een bijdrage levert aan het beperken van de groei, maar niet dat zij extra moeten matigen. Bovendien is in de begroting al vooruitge lopen op onderwerpen die nog in hetgeor- Bij de reddingsactie ging men er vanuit dat zich in een luchtbel in het binnen enkele minuten gezonken schip nog over levenden zouden bevinden. Kikvorsman nen, die gisteren naar het wrak afdaalden namen echter geen enkel teken van leven waar. „Met kunst- en vliegwerk heeft de rege ring voorkomen, dat opnieuw NAVO- consultatie gehouden moet worden. De grote problemen voor de financiering in de periode ’78-’82 zijn evenwel niet dichter bij een oplossing gebracht. Die problemen liggen na de verkiezingen: wie dan leeft, wie dan zorgt”, concludeert de federatie cynisch. De vijf verenigingen van militairen (tezaxnen 40.000 leden) hebben de defen siebegroting 1977 met groot, wantrouwen ontvangen. Het gesprekscentrum (waarin zijn vertegenwoordigd St. Martinus, de Vereniging van Katholieke Militairen beneden de rang van tweede luitenant, de Marechaussee-vereniging, de Koninklijke Vereniging van Onderofficieren „Ons- Belang” en de Christelijke Vereniging van Militairen) zegt in een reactie dat m de Memorie van Toelichting alle grond wordt gevonden om te veronderstellen dat van zmvol overleg geen sprake meer is. Kennelijk staan de financiële uitkom sten ai op voorhand vast, aldus de vereni gingen. Ze zijn van oordeel, dat de bewindslieden op deze wijze trachten de Tweede Kamer te winnen voor een aantal maatregelen die diep ingrijpen in de financiële positie van het personeel. Ook wijst de reactie erop dat het hier gaat om verworvenheden die door goed en langdu rig overleg werden verkregen en die nu zonder overleg worden ontnomen. De Chinese gokhuizen, tot nu toe altijd oogluikend in Amsterdam getolereerd, zijn ook een ontmoetingsplaats voor de Chinese heroinehandelaren, zo zei mr. Pieters. De brief aan de Chinese gokhuis exploitanten is in het Chinese tekenschrift gesteld, zodat het argument dat men de waarschuwing niet heeft kunnen lezen, niet opgaat, als straks de politie zal gaan optreden. Mr. Pieters schrijft onder meer dat de exploitanten regelmatig uit de kranten hebben kunnen lezen dat in andere steden in ons land werd opgetreden tegen het gelegenheid geven aan het publiek tot roulettespel. Is het in het algemeen zo dat zelden aan het criterium van besloten club wordt voldaan de Hoge Raad trekt nu een maal de grenzen vrij scherp.nimmer ontkomt men eraan dat het gelegenheid geven tot een kansspel bedrijfsmatig geschiedt, aldus de Officier. Daarbij wordt gedacht aan de zaal, de inrichting, speeltafels, stoelen enz. en het daarvoor benodigde personeel, croupiers en derge lijke. „Zodra er sprake is van het bedrijfsma tig geven van gelegenheid handelt men in strijd met de Wet op de Kansspelen, nog daargelaten derhalve of er sprake is van een besloten club,” aldus mr. Pieters in zijn waarschuwingsbrief. „Het zal ook u naast alle anderen duidelijk zijn dat in Amsterdam in vergelijking met andere steden geen ander beleid ten aanzien van de Wet op de Kansspelen gevoerd kan worden. Waarom nu toestaan wat straks ook verboden blijft”. De Officier merkt daarbij op dat de wetgever geen onder scheid maakt tussen bevolkingsgroepen en in enig soort van kansspel. „De heer Vondeling is de afgelopen paar weken nogal grof en eigenlijk gezegd ook nogal dom tegen de CPN tekeer gegaan,” zei Bakker. Hij doelde daarmee onder meer op uitlatingen van Vondeling over de CPN in zijn nieuwe boek „Tweede Kamer: Lam of Leeuw?” en in een interview in het weekblad De Nieuwe Linie, waarin Vondeling kritiek had geuit op de communisten. „Nu vraagt de CPN niet van een Kamervoorzitter dat hij een vriend van de CPN is, maar een Kamervoorzitter hoort een beetje zelfbeheersing te hebben en dat heeft hij niet,” zo zei Bakker. „Hij is nogal rancuneus en dan kun je daar beter een ander voor neerzetten.” Vondeling zelf maakte zich gisteren niet druk om de opmerkingen van Bakker. Hij stuurde de CPN-leider een zeer kort briefje terug van de volgende, cynische, inhoud: „Waarde collega Bakker, wel bedankt voor het briefje over jullie stemge drag straks. Niet dat ik het erom heb gedaan, maar vanzelfsprekend had ik niet anders van jullie verwacht. Uiteraard zal dat geen enkele invloed hebben op mijn houding tegenover jullie fractie, mocht ik weer tot voorzitter worden gekozen. Met vriendelijke groeten.” De communisten besloten uiteindelijk om hun stem niet aan Vondeling maar aan een andere socialist te geven (omdat de PvdA de grootste partij is moet zij de voorzitter leveren). Dat bleek de vice-voorzitter van de PvdA-fractie, Jaap van der Doef, te zijn geworden die alle zeven communistische stemmen op zich kreeg. Uiteraard niet genoeg, want Vondeling werd met 112 stemmen als eerste op de voordracht voor het voorzitterschap gesteld, zodat de Tweede Kamer (en ook de CPN) het gisteren begonnen parlementaire jaar onder zijn leiding zal opereren. „Bemhard, Bemhard” klonk het gistermiddag voor het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. De koninklijke familie groette hij de aanhankelijkheidsbetuiging op prijs stelde. Toen het tijd was om weer naar binnen te gaan, bleef hij nog even op het bordes wachten. Luid toegejuicht stak hij zijn hand op, en ging als laatste het paleis in. Het was het slot van een prinsjesdag waarvan al vroeg in de ochtend duidelijk was, dat het een „prins-dag” zou worden. Veel mensen liepen met witte anjers het handelsmerk van prins Bemhard in hun knoopsgat. De enkelen die anjers verkochten, waren snel door hun voorraad heen. Sommigen lieten middels borden hun gevoelens voor de prins blijken. Zo stond op het Binnenhof mevrouw J. Zoon met een bord waarop (in het Engels) te lezen viel: „Sorry USA, we houden nog steeds van onze pnns en de koninklijke familie. Diezelfde boodschap werd op de andere kant van het bord in het Nederlands herhaald. Mevrouw Zoon: „Ik heb wel mijn dag moeten afwachten. Dit is voor mij een heel bijzondere prinsjesdag. Nu is het hét moment om de prins te laten merken dat er velen zijn die hem niet hebben laten zakken.” Vooruitzichten voor vrijdag Geleidelijk minder standvastig. Aantal uren zon 0 tot 6. Minimum temperatuur omstreeks 11 gr- Maximum temperatuur omstreeks 19 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 60 percent. a ■0*2 O.5 -Q 2” -S o StÓ -SS SjM SB I'Si ~- 19 20 19 19 20 17 18 18 18 20 14 23 25 17 25 20 18 17 10 18 17 DONDERDAG 23 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.28 uur onder 18.36 uur Maan op 5.56 uur onder 18.09 uur Het Franse ministerie van Onderwijs heeft bekendgemaakt dat de leerlingen op de Franse scholen onderricht zullen krij gen in het. omgaan met rekenmachines. Het. gebruik van dergelijke machines bij examens zaï streng verboden blijven. Het ministerie vindt namelijk dat de leerlin gen niet te afhankelijk mogen worden van hun hulpmiddel. .4.4.3: 3 33: 3 - - 41 3'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2