Brusselse metro II Bekentenis bisschop van Umtali Turkse verkeers- leider geschorst in bedrijf ,,EEG vervalt tot vrijhandelszone of douane-unie” Formele bekendmaking vrijdag GROMIKO IN NEW YORK l f aj ■l PAUS TERUG IN ROME 3 19 7 6 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG door Nico Scheepmaker La in k I UMTALI (Reuter). De katholieke bisschop van Umtali (in Rhode- sisch grensgebied), Mgr. D. Lamont, heeft maandag toegegeven dat hij niet de aanwezigheid van guerrillastrijders aan de oostelijke grens van Rhodesië had gerapporteerd. „Maar”, zei hij tot de rechtbank in Umtali, „ik hoop in mijn werk God, niet mensen, te behagen”. igen al wat IBath mgen. >werf- ïrkne- geest Ie aap npark politie enaar ot die enige nen te ropa de lid iropa. Ml lines erwijs jen op i krij- hines. es bij n. Het jerlin- •n van epen heeft bank r twee e vul- iel dat en hij cties SCEPTISCH (Van Kabinet Motivering WIM SMITS lond Gezamenlijk (Van onze speciale verslaggever, Link van Bruggen) STRAATSBURG. Premier Leo Tindemans, die gisteren voor de Raad van Europa zijn rapport over de Europese integratie toe lichtte, heeft tegenover ons ver klaard dat hij moeilijk kan ver dragen dat zijn toekomstvisie met ideologische argumenten in de grond wordt geboord. „lp de jaren vijftig”, aldus de Belgische minister-president, „hebben Spaak, De Gaspari en Schumann gezamenlijk voor Europa geij verd. Ook nu zullen alle democra tische krachten moeten worden gemobiliseerd om alsnog het kader voor een pluralistische gemeenschap te vinden, waarin elke lidstaat de mogelijkheid heeft eigen opvattingen te ver kondigen”. (Van onze redactie buitenland) DAR ES SALAAM. Vrijdag zal Rhodesië formeel bekend maken dat het akkoord gaat met de vorming van een onafhankelijke staat onder zwart meerderheidsbewind binnen twee jaar. Dit ver wacht president Nyerere van Tanzania. Nyerere, die dit zei na een bespreking gisteren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, die hem verslag uitbracht van zijn missie in Zuid- Ainka, deelde verder mee dat Engeland vervolgens een constitutione le conferentie kan uitschrijven. onze redacteur Brussel) BRUSSEL. Voor de inwo ners van Brussel was ’t maan dag een historische dag: 11 jaar nadat de eerste spade in de moerassige grond was gesto ken, werd de eerste metrolijn in gebruik genomen. Koning Boudewijn persoonlijk maakte in een koninklijk rijtuig de eer ste rit op het 10 km lange tra ject dat zuidoost-Brussel met het centrum van de Belgische hoofdstad verbindt. 't JULIUS NYERERE TINDEMANS I r*x« Uit de illustraties in Hoogeveens Hand leiding voor het Aanvankelijke Leeson derwijs uit 1910 blijkt, dat het leesplankje sindsdien enige wijzigingen heeft onder gaan. In de eerste plaats is het nu door gaans van plastic, hoewel de houten versie ook nog gefabriceerd wordt. In de tweede plaats is er een ander lettertype gekozen. De a in aap heeft niet meer zo’n kuifje op zijn kop (ik bedoel de a), de g van Gijs is sterk vereenvoudigd, de ij bestaat niet meer uit de losse letters i en j, en voor het overige zijn de letters wat strakker uitge voerd. Het leesplankje dateert van 1906, de zes erbij behorende leesboekjes van 1909-1910 en de grote vertelselplaat met aap met noot in goot van 1909. Maar al veel eerder, in 1902-1903 had Jetses de 188 zwarte en acht gekleurde platen gemaakt voor de vier deeltjes „Dicht bij huis” door Ligt- hart en Scheepstra, en in hetzelfde jaar volgden zijn illustraties voor Nienke van Hichtums „Afke’s tiental”. Er volgden nog meer boekjes van Ligthart en Scheepstra die hij illustreerde (Van Planten en Die ren, Nog bij Moeder, De Wereld In!), voor dat hij aan het leesplankje en de daarbij behorende figuren begon. „Nog bij Moeder” was de oorspronkelij ke titel van Ot en Sien, die andere classic van Ligthart en Scheepstra. Jetses’ eigen dochtertje Dien stond model voor Sien, het buurjongetje Fidi Dammann voor Ot. Fidi was overigens een Duits jongetje, want de familie Jetses woonde toen in het plaatsje Horn bij Bremen: al onze prins gemalen schijnen Duitsers te moeten zijn, zelfs Sien d’r Ot! „Ot, Ot!” - Ot hoort niet, dat zijn Moe hem roept. - „Ot, waar ben je?” - Moe kijkt door het raam. Ze ziet Ot niet. Moe kijkt in de gang. Daar is hij ook al niet. - „Ot, Ot! Waar zit je dan toch, vent?” - „Hier, Moe!” - „Waar is dat? In den tuin? - „Ja, Moe!”. In de bewerking door Marchien Eising (1969), maar met de oorspronkelijke plaat jes van Jetses, is deze eerste scène zo uitgevallen: eer. :he, ige- liet üjn Vlet sl dan :elvan tie zal gere- at niet 1 geeft welke orden iegene tiheid: De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko maakt op het vliegveld Kennedy Airport bij New York een praa tje met een verslaggever. Gromiko kwam gisteren in Amerika aan om de kwestie van de MIG-25 te bespreken, die onlangs in Japan landde en om de delegatie van zijn land te leiden, die de algemene verga dering van de Verenigde Naties bijwoont, die gisteren begonnen is. Menig Brusselaar haalde maandag verlicht adem. Vooral het centrum van de Belgische hoofdstad was al jaren tamelijk onbegaanbaar en meestal ongenietbaar als gevolg van het onaf gebroken gegraaf van tunnels voor de ondergrondse, maar ook voor het auto verkeer dat in de Belgische hoofdstad ruim baan krijgt. Het voortdurende lawaaierige gewroet in de aarde en alle hinderlijke gevolgen vandien bezorgde Brussel de bijnaam „bouwterrein”. De 65-jarige uit Ierland afkomstige bisschop, zei eveneens schuldig te zijn aan het gestelde in twee punten van de aanklacht betreffende het aanzetten van anderen om hetzelfde te doen. De bisschop kan tot maximum 15 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld op elk punt van de beschuldiging. De heer Tindemans nam hiermee de Europese politici op de korrel, die zich alleen maar voorstander van een commu nautair Europa tonen als dit socialistisch en progressief is. „De tijd werkt niet mee”, zo meende hij. „Door de economische crisis en de monetaire moeilijkheden tui melen we langzaam maar zeker achteruit. Als dat zo doorgaat, vervalt het Europa van de Negen tot een douane-unie of een vrijhandelszone’ bevoegdheden als het ware automatisch zal uitbreiden. Overigens hebben Rhodesische veilig heidstroepen in de afgelopen drie dagen vijftien guerrillastrijders gedood. Daar naast zijn elf zwarten gedood, die samen met de nationalistische guerrillastrijders vluchtten. Dit is gisteren in een legercom muniqué bekendgemaakt. Ook zijn er vijf personen gedood die de avondklok had den genegeerd. Het is niet bekend of er verliezen waren onder Rhodesische mili tairen omdat het communiqué daar geen melding van maakte. In Pretoria vertelde een zeven man tel lende delegatie van onder meer vooraan staande leden van de representatieve raad van gekleurden (CRC) aan premier Vor- ster, dat de huidige onrust onder de Zuid- afrikaanse kleurlingen werd aangewak- kerd door een gevoel van hulpeloosheid en angst voor de macht van de regering. De delegatie overhandigde Vorster een lijst met grieven, eiste de vrijlating van gekleurde arrestanten en belichtte haar standpunt over de anti-regeringsrellen, die de laatste maanden bijna 400 levens hebben geëist. sche aangelegenheden, stelde de heer Tin demans dat de bevoegdheden van de twee instellingen dienen te worden afgeba kend. Alle details werden in elk geval door lan Smith en zijn drie raadgevers nauwkeurig onderzocht en opnieuw gecheckt, voordat zij uiteindelijk toezegden de bijzonderhe den aan hun regering en aan het partijbe stuur voor te leggen. beslissing te nemen Die is zeker niet voor vrijdag te verwachten. Dan zal Ian Smith op de eerste plaats het bestuur van zijn partij hebben ingelicht en een radio- en televisierede aan zijn volk voorbereid hebben. Er blijft dus nog voldoende tijd voor heel wat speculaties. che iwe een «le lde ■ste geen n Por- aeslis- tot de an in egd nee oek iwe PN een ’zo oor heeft lingen ■tentie sering ;NAV Twee ters in De Britse regering staat echter scep tisch tegenover het standpunt van Nyere- re. Londen wijst erop dat er nog steeds geen werkelijk teken is dat de Rhodesi sche leider zonder meer bereid zou zijn in te stemmen met een machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid. Het scepti sche standpunt van de Engelse regering komt mede omdat men in het verleden ongunstige ervaringen met Ian Smith heeft gehad. aan de der seg. de de an. ISPARTA (UPI). De Turkse burger- luchtvaartautoriteiten hebben gisteren een verkeersleider geschorst, die afgelo pen zondag dienst had op het moment dat een Turkse Boeing-727 verongelukte. Bij dat ongeluk kwamen alle 155 inzittenden van het toestel om het leven. De eerste Brusselse metrolijn, waar van maandag gratis gebruik kon wor den gemaakt - is onderdeel van een groot verkeersproject in de Belgische hoofdstad dat in 1990 klaar moet zijn. Het bekende rode letterdoosje, met daarop de woorden: „LETTERDOOSJE wordt Kosteloos geleverd bij HOOGE- VEEN’S VERBETERD LEESPLANKJE” en daarin de 54 letterkaartjes, is in de plastic uitvoering vervangen door een richel rechts van jet, bokyen schapen, waarin de letters lÉunnen worden opge borgen. Gelukkig wordt die riZhel met een plastic plankje nog wel dusdanig afgeslo ten, dat bij het openen hetzelfde effect bewaard is gebleven als bij het openen van de rode doosjes: alle lettertjes vliegen spontaan in het rond! 4 „Ot, Ot!” - Ot hoort niet dat moeder roept. - „Ot, waar ben je?” - „Hier Moe der!” - „Waar is dat? In de Tuin?” - „Ja!”. Ot en Sien dateerden van 1904-1905, drie jaar later verschenen Pim en Mien, door Jetses in het Drentse Gieten getekend, en weer twee jaar later verschenen dus de Hoogeveen-boekjes, van wie iedereen denkt dat de bekende Jan Ligthart daar de grootste eer voor toekomt, terwijl uit brieven van Ligthart blijkt dat de in Roden (Drente) wonende Hindericus Scheepstra de schrijver was van Ot en Sien, Pim en Mien en de leesplankboekjes. Ligthart leende er voornamelijk zijn naam aan' en zal wel adviezen hebben gegeven, maar Scheepstra was de schrij ver! Van hem was dus dit begin van Ot en Sien: Kissinger had maandag in Loesaka drie gesprekken met president Kenneth Kaoenda van Zambia. Daarna reisde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken naar Dar es Salaam om Nyerere in te lichten over zijn besprekingen in Preto ria met de premiers Vorster van Zuid- Afrika en Smith van Rhodesië. In Loesa ka had Kissinger maandag verklaard erop te vertrouwen dat het blanke min- derheidsbewind in Rhodesië akkoord zal gaan met zijn voorstellen voor een over- gang naar een zwart meerderheidsbe- wind. Het geduld van de Brusselaars werd ook danig op de proef gesteld: 10 km metro in elf jaar is niet bepaald een hoog tempo. De schuld daaraan draagt de overheid die mondjesmaat kredie ten verstrekte voor de aanleg van de ondergrondse, die 100 miljoen gulden per kilometer kost. Maar het zwaarste karwei - de tunnelbouw in het centrum van de hoofdstad - is nu achter de rug. Ook de plaatjes van Jetses tonen enkele veranderingen. Zo heeft Wim, die op zijn knieën voor het leesplankje ligt en daar mee een gaaf Droste-cacaobuseffect creëert, in 1910 nog een pet op en nu niet meer, terwijl bij Mies op de achtergrond tegenwoordig een hek is aangebracht, en op de achtergrond van de schapen een boom staat die er in den beginne nog niet was. Ook de bok, voor het half zichtbare karretje, heeft een ander bossage achter zich gekregen, en wat nog opvallender is: in 1910 keek hij nog naar links, net als Kees links naast hem, terwijl hij tegen woordig, blijkbaar om compositorische redenen, naar rechts kijkt. Op een persconferentie vertelde de Tan- zaniaanse president, dat hij moest toege ven dat hij beter gestemd is dan vorige week, toen hij zich nogal sceptisch uitliet over Kissingers kans op succes. „Momen teel zie ik een mogelijkheid om de zaak in beweging te krijgen”, aldus Nyerere. Met de uitbouw van vrije trambanen en metrotunnels, alsmede de aanschaf van ondergrondse treinen zijn ook de verliezen van de Brusselse openbaar vervoerbedrijven tot recordhoogte gestegen: om precies te zijn in tien jaar verdertienvoudigd tot een dikke 200 miljoen gulden. Toch is het Brusselse metrokaartje nog het goedkoopste van West-Europa: minder dan 90 cent voor een rit. In elk geval zal de inhoud van de gesprekken die in Pretoria gevoerd wer den een bittere pil voor de „Rhodesian Frontpartij” zijn. Immers voor het ver trek van Smith naar Zuid-Afrika had zij nog eens in een verklaring duidelijk gemaakt dat van een zwarte meerder heidsregering geen sprake kan zijn. Som mige waarnemers in de verschillende hoofdsteden van zuidelijk Afrika vrezen dan ook nog steeds dat Ian Smith of zijn „Rhodesian Front” de door Henry Kissin ger gevonden oplossing glad van de hand zullen wijzen. Tot deze conclusie komen verschillende Zuidafrikaanse diplomaten, ook door het feit dat thans langzaam maar zeker meer en meer bijzonderheden over de gesprekken in Pretoria bekend worden. Het blijkt dat sprake is geweest van een gemeenschappelijke politieke en diploma tieke actie van Kissinger en Vorster. Het is zo goed als zeker dat Vorster aan lan Smith van tevoren duidelijk heeft gemaakt dat Zuid-Afrika niet meer langer in staat is om Rhodesië op politiek, econo misch en militair gebied te steunen, ter wijl zijn land aan de andere kant alle moeite doet om Namibië onafhankelijk te maken en een meerderheidsregering in te voeren. Kissinger daarentegen praatte vrijwel ononderbroken bijna acht uur lang met Ian Smith, die praktisch niet aan het woord kon komen. De gesprekken tussen de Amerikaan en de Rhodesiër ontwikkel den zich nooit tot werkelijke onderhande- lingen, zo zeggen diplomaten in Pretoria, maar waren slechts een gedetailleerde en tot in alle bijzonderheden uitgewerkte uiteenzetting over de geplande overeen komst en de garanties voor de blanke minderheid en over de gevolgen van een Rhodesische weigering. De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren zijn kabinet over de gang van zaken geïnformeerd, maar wilde geen bijzonderheden verstrekken. Hij zet alleen dat hij zijn ministers had aangera den om bijzonder goed over de gehele kwestie na te denken en dan pas een Volgens de Belgische premier moest er een relatie worden gevonden tussen de Raad van Europa, waarbij onder andere neutrale landen als Oostenrijk, Zweden en Zwitserland zijn aangesloten, en de EEG. Hij hekelde daarbij de onderlinge rivaliteit, die volgens hem gevoed werd door sterk overdreven gevoelens. De bijna 80-jarige paus Paulus stapte gisteren glimlachend uit een helikopter en in zijn auto. De paus had zojuist zijn traditionele ver blijf van twee maan den in zijn zomerresi dentie Castel Gan- dolfo besloten. I Behalve de echte ondergrondse wordt over twee weken in het stadscen trum nog enkele kilometers tunnel geo pend voor de pré-metro. Dit is de even simpele als effectieve Brusselse oplos sing voor de vraag hoe van de tunnels een nuttig gebruik kan worden gemaakt zolang ze nog niet door de ondergrondse trein kunnen worden gebruikt: de tram (die dezelfde spoor breedte heeft als de metro) wordt erin geleid, zodat bovengronds meer ruimte komt voor het gewone verkeer. De Raad van Europa prijzend voor tal rijke conventies, die werden uitgewerkt op het gebied van sociale zaken, volksge zondheid, opvoeding, cultuur en juridi- De opmerkingen van de heer Tinde mans over de ideologische strijd, die bin nen de EEG wordt gevoerd, haakte in op de mening van onder andere het Neder landse Tweede-Kamerlid Van der Hek, die heeft gesuggereerd dat hij alleen voor stander van een communautair Europa is als dit van socialistische signatuur is. Diens partijgenoot Voogd, die „vervan gend” optrad, omdat zijn collega’s voor Prinsjesdag naar Den Haag waren terug gekeerd, onthield zich van stemming, toen het rapport van de Belgische premier ter goedkeuring aan de Raad van Europa werd voorgelegd. Als motivering voerde de heer Voogd aan dat het werkstuk, waartoe de Europe se Raad (Top) in 1974 opdracht had gege ven, in het geheel niet „realistisch” was, maar slechts uitblonk door „voorstellen op het procedurele vlak”. Tevens bracht hij naar voren dat het Tindemans-rapport slechts de Negen in het vizier nam en met geen enkel woord over andere landen rept, ook niet over de Raad van Europa, waarvan 18 staten lid zijn. Voor Voogd reden om op te merken dat hij niet geïnte resseerd is in Europa als een stuk „heilig heid als zodanig”, maar in een Europa, dat de idealen reflecteert van socialisme en andere progressieve leden van de Assem- blé van de Raad. In de tweede plaats moest het oog wor den gericht op een nauwere band tussen de EEG en de Raad, waarbij gedacht dient |te worden aan de medewerking van de Europese Gemeenschappen „en morgen van de Unie” aan sommige conventies van de Raad van Europa. Het leesplankje en de leesboekjes over het leven van Wim en Jet Smits hebben zoals ik gisteren vertelde de normaalwoorden-methode van Hooge- veen als vertrekpunt gehad, maar zouden zonder de illustraties van Comelis Jetses niet zo’n vlucht hebben genomen, dat bij voorbeeld het leesplankje op het ogenblik weer verwerkt wordt in place-mats, leg puzzels en dergelijke. In een onbeëdigde verklaring die bijna twee uur duurde, viel de bisschop de Rhodesische regering aan. Hij zei: „Noch de tijd, noch de aantallen zijn aan de kant van degenen die thans regeren. Het burgerbestuur schijnt elke kunde tot zelfonderzoek, zelfdiscipline of zelfbeperking te hebben verloren en volgens mij gaat het naar een chaos.” Tot de 60 mensen die in de rechtzaal samengepakt waren, behoorden vier van de overige bisschoppen van Rhodesië, een vertegenwoordiger van de carmelieten-orde van Mgr. Lamont uit Rome en een vertegenwoordiger van Amnesty International, die zich beijvert voor politieke gevangenen. Het proces tegen de bisschop zou vandaag worden voortgezet. Over het rapport, dat inzake Spanje is uitgebracht door de Italiaanse christen democraat Reale kon gisteravond niet gestemd worden omdat het vereiste quo rum ontbrak. In een resolutie brengt de Raad van Europa naar voren dat er in Spanje van een evolutie sprake is, die gepaard gaat met een tolerante opstelling van de autoriteiten tegenover bepaalde mensenrechten en zekere politieke en vakbondsvrijheden. richte □oom- ie van nkun- d had rtwee >phiel- dnkel id een die de gesto- r Tegelijkertijd wordt betreurd dat de politieke en de arbeidsverhoudingen toch nog verstoord blijven, terwijl gevreesd wordt dat extremistische krachten erop uit zijn de voorgenomen verkiezingen te verhinderen. Ten slotte wordt solidariteit betuigd met alle krachten, die in Spanje werkzaam zijn voor de invoering van een waarlijke democratie. Ook was het denkbaar in bepaalde domeinen gezamenlijke activiteiten te ontplooien, terwijl er naar vaste vormen van samenwerking moest worden gezocht, die vooral in het conceptionele vlak van de politiek liggen. Premier Tindemans is kwaad op Europese sociaal-democraten l De premier, wiens rapport binnen de EEG bepaald niet met onverdeeld enthou siasme is ontvangen, zag de Negen niet overleven, als er geen monetaire unie kwam. Hij hoopte dat er ook een politieke unie zal worden bereikt hoewel hij een dag eerder in Brussel de kous op de kop had gekregen ten aanzien van het buiten landse beleid en stelde tegenover de voornamelijk Franse bezwaren dat een gekozen Europees parlement zijn Nyerere verwacht akkoord Smith trijfël^ over zwart meerderheidsbewind

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3