ZAL INAUGURATIE NIET BIJWONEN Zeven heroïnehandelaars Open tram van Binnenleven Oesters: zee-vers banket! EX-MINISTER BIJ AANSLA G GEDOOD Klacht over piraterij in haven van Lagos Hoger inkomen voor koningin gepakt bij bliksemactie Politie rolt bij opheldering van moordzaak ook jeugdbende op Gebruik van benzeen spoedig aan banden Philips tegen nieuwe’ ondernemingsraad „LINKS” Huurverhoging volgend jaar op 1 juli TIFFANY CLUB K| I V Letelier met auto in Washington opgeblazen I &.1 Japans proces wegens dodelijke vervuiling de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark Crematie Boskamp ‘SB” WOENSDAG 22 SEPTEMBER 19 7 6 BINNEN** EN BUITENLAND 4 De Tumblers o9 Morgenavond het gezellige dansorkest I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I WASHINGTON (Reuter, AFP) Orlando Letelier, onder president Allende Chileens minister van Bui tenlandse Zaken en van Defensie, is gisteren in Washington orrt het leven gekomen bij een hevige ont ploffing die zijn auto uiteenreet. De explosie vond plaats voor het ge bouw van de Roemeense ambas sade. Tel. 023-263600 Spaarne 78 O Ji ag BEIROET (Reuter). Libanons strijdende partijen hebben elkaar gisteren op alle belangrijke fronten bestookt en daarmee hoopvolle ver wachtingen dat de beëdiging van een nieuwe president, morgen, het begin van een vredesperiode zou in luiden, praktisch de bodem inge slagen. Ruimschoots aandacht voor wonen in Avenue’s oktobernummer. Zo ziet u dat ’s-Gravenhaags wonen nog steeds bestaat. Onder hoge plafonds en te midden van fraai antiek. Precies zoals het hoort. Behalve de maandelijkse antiekrubriek over de waarde van het antiek dat u al in huis hebt, laat Avenue u alvast kijken naar de stukken waarop u straks via de Delftse Antiekbeurs de hand kunt leggen. Meer eigentijdse meubelen vindt u in de model woningen die door Jan des Bouvrie en Elisabeth de Lestrieux werden ingericht. Bovendien toont Avenue de tafel als spiegel van de ziel. Dus wat tafels over u te zeggen hebben en wat er al niet over tafels gezegd wordt. Wellicht is ook üw tafel erbij. Nieuw in Avenue is gebruik en misbruik, test en diagnose van allerhande geluidsapparatuur, in Avenue’s gids voor beeld en geluid. l Radiostations van beide zijden in het (ADVERTENTIES) schijnlijk net voldoende. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) RESTAURANT AVENUE Letelier werkte in Washington op het instituut voor politieke wetenschappen. afgevaardigden formeel uitnodigde zich voor de plechtigheid te verzamelen in Sjtoera een plaats die door links zal worden geboycot. Dezen waren gestorven nadat zij vis hadden gegeten die was vergiftigd door kwik dat in het water was geloosd door de maatschappij. Dit is de eerste rechts zaak in Japan van deze aard. Ongeveer 1000 personen zouden nade lige gevolgen hebben ondervonden van de Minamata-ziekte. Wij serveren verschillende oesterspecialiteiten Reservering gewenst ('s maandags gesloten) dood” van de ex-minister van Buiten landse Zaken. De democratische senato ren Edward Kennedy en James Abou- rezk hebben de aanslag veroordeeld. De Chileense regering heeft gister avond een volledig en diepgaand onder zoek geëist naar de bomaanslag. DEN HAAG <ANP). Het inkomen van koningin Juliana zal volgend jaar met 350.000 gulden worden verhoogd tot 4,45 miljoen, zo blijkt uit de begroting- 1977 voor het Huis der Koningin. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. Overheid en reders moeten op korte termjjn maatregelen nemen die een einde moeten maken aan de piraterij op de rede van de Nigeriaanse haven Lagos. Dit is de mening van de Algemene Vereniging van Zeevarenden, die zich zowel telegrafisch als per brief tol de regering heeft gewend en op maatregelen heeft aangedrongen. KOEAMOTO (Japan) (AP). Twee voormalige directieleden van het chemi sche bedrijf Chisso zijn vandaag voor de rechter verschenen en beschuldigd van de dood van zes personen. ...en meer nog. In de Amerikaanse stad Detroit heeft men de open tram weer uit de remise gehaald en dat terwijl het vehikel al ongeveer twintig jaar uit het stads beeld was verdwenen. Het traject is slechts enkele kilometers lang. Maar dat is voor de echte liefhebber waar- i t I C: gering dringend gevraagd elke nodige maatregel te nemen om ervoor te zorgen dat Chileense vluchtelingen in Neder land geen risico lopen van de zijde van de Chileense junta. Even voor middernacht hebben twaalf mensen een demonstratie gehouden voor de Chileense ambassade in de Haagse Javastraat uit protest tegen de moord. Een van de demonstranten heeft een steen door een van de ramen van de ambassade gegooid. In eerste i nstantie verleende de politie toestemming voor de demonstratie. De politie heeft hen tenslotte toch naar het bureau overge bracht. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De jaarlijkse huur verhoging zal volgend jaar niet op 1 april ingaan maar op 1 juli. Blijkens een voorstel van staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) zullen de huren dan in beginsel met acht percent omhoog moeten gaan. De regering gaat uit van een trendma tige huurverhoging van jaarlijks zeven percent per 1 april. Het iets hogere stijgingspercentage (acht in plaats van zeven procent) van volgend jaar houdt verband met het feit dat over april, mei en juni nog de „oude” huur wordt betaald. autoriteiten in Utrecht bepaald dat een handelaar iemand is die zes of meer strips in bezit heeft. De heroïne is volgens de Utrechtse politie afkomstig uit Amsterdam, waar ze wordt verhandeld door Chinezen. De horse”, zoals het spul in kringen van gebruikers ook wel wordt genoemd, werd per trein of auto vanuit Amster dam gehaald. Daarvoor was zo langza merhand een hele pendeldienst opgezet, aldus de politie. reau Reuter dat deze parlementszitting ongrondwettig was en hij haar niet zou bijwonen. Volgens hem was de weg naar Sjtoera onveilig. „De plaats van samen komst ligt in het bezet gebied en ik kan daar niet heen gaan”. Joemblatt meende dat de zitting zou moeten worden gehouden op neutraal terrein. Hij sloot de mogelijkheid uit dat zijn medestanders de bijeenkomst mor gen zouden bij wonen. Volgens militiekringen vielen bij de gevechten gisteren tenminste 111 doden en 175 gewonden. Sjtoera wordt door Syrië beheerst, dat 60 pet van het Libanese grondgebied domineert en dhidelijk heeft gemaakt dat het niet van plan is in te gaan op linkse eisen inzake terugtrekking van zijn naar schatting 13.000 militairen in het land. De linkse voorman Joemblatt zei in een vraaggesprek met het Britse persbu- Na en intensieve speurtocht arre steerde de politie een 22-jarige illegaal in Nederland wonende Algerijn, die inmid dels bekend heeft Kolder te hebben gedood. Hij had de programmeur ge volgd tot in de bosjes nabij de Postwe- tering, sloeg hem neer en beroofde hem. De buit bedroeg 25 gulden, een polshor loge en wat papieren. Het onderzoek naar de gewelddadige dood van Kolder heeft behalve de dader ook vele leden van een in de Kinker- buurt opererende jeugdbende in de cel gebracht. Zij werden massaal aangehou den, omdat de Amsterdamse recherche aanvankelijk vermoedde dat de dader onder hen moest worden gezocht. Het pessimisme over de uitwerking van de inauguratie van de gekozen pre sident, Elias Sarkis, werd aangewakkerd toen de voorzitter van het parlement de UTRECHT (ANP). De Utrechtse politie heeft gisteren tijdens een 15 mi nuten durende actie in het winkelcen trum Hoog-Catharijne ter hoogte van de stationsrestauratie 64 mensen, van wie zes vrouwen, aangehouden. De actie had tot doel de heroïnehandel in Hoog-Ca- tharijne te bestrijden, die volgens de politie een crimineel karakter heeft. Onder de aangehoudenen bleken zeven handelaren in heroïne te zitten; 23 ande ren hadden of heroïne of hasj bij zich. De politie heeft alle aangehoudenen, met uitzondering van de zeven heroïnehan delaars, later op de dag na verhoor vrijgelaten. De politie wist bij deze actie beslag te leggen op 127 strips heroïne en een paar ons hasj. Een strip weegt 0,25 gram en vertegenwoordigt een handelswaarde van 25,-, zo meldde de politie. Bij het optreden, dat gistermiddag om half vier begon, werden 49 agenten in burger en elf in uniform ingezet. Daar naast kreeg men assistentie van onge veer tien man van de spoorwegrecher- che. De norm die de politie hanteerde om vast te stellen wie handelaar is en wie niet werd in overleg met de justitiële AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft de moord op de 47- jarige IBM-programmeur Lambertus Kolder opgehelderd. Kolder werd op 27 augustus jl. dood in het water van de Postwetering aangetroffen. Hij had zwa re verwondingen aan het hoofd en de ribben. UTRECHT (ANP). Binnenkort 'is een besluit te verwachten, dat het ge bruik van benzeen als oplos-, reinigings- en verdunningsmiddel verbiedt. Van benzeen wordt aangenomen, dat het li chaamsweefsels en beenmerg aantast. Bovendien is bewezen, dat het leukemie kan veroorzaken. De vloeistof wordt ge bruikt als grondstof in de chemische industrie, als bestanddeel in benzine en als oplosmiddel in de verf-, lijm-, rub ber-, schoenen-, horloge-, glas-, genees middelen- en grafische industrie. Aldus meldt WIK, het blad van de Industrie bond NVV. Het bestuur van de Partij van de Arbeid voelt zich diep geschokt door de moord. „Wij hebben Orlando Letelier de laatste jaren leren kennen als een op recht democraat en een groot strijder tegen de Chileense junta”, aldus het PvdA-bestuur in een reactie. Het bestuur heeft de Nederlandse re- 17 maanden oude conflict meldden ge vechten op de vier belangrijkste fronten. Door Syrië gesteunde rechtse militia’s en troepen van het Palestijnse verbond be schoten elkaar met zware artillerie. La ter op de dag verminderde de strijd, maar sluipschutters bleven actief langs de confrontatielijn die de Libanese hoofdstad Beiroet doorsnijdt. Deze verhoging is een aanpassing aan de algemene loon- en salarismaatrege len, waarbij rekening is gehouden met de prijsstijgingen, aldus de regering. Ook de inkomens van prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus moeten volgens het begrotingsvoorstel worden verhoogd. Prins Bernhard krijgt dan in 1977 872.000 (dit jaar 748.000), prinses Beatrix 1.021.000 (was f 938.000) en prins Claus ƒ911.000 837.000 in 1976). Volgens mensen uit zijn omgeving was hij recent bedreigd. Letelier was onlangs door het militaire regime Pinochet be roofd van zijn Chileense staatsburger schap. Bij de explosie is ook een 25-jarige vrouw, Ronnie Moffit, om het leven gekomen. Zij maakte deel uit van de staf van het instituut voor politieke wetenschappen, waarvan Letelier direc teur was. Haar echtgenoot Michael liep verwondingen op. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zijn „diepe be zorgdheid” uitgedrukt „over de tragische tots Als een van de bezwaren tegen de voorgestelde verandering in de samen stelling van de ondernemingsraad wordt aangevoerd, dat het overleg in de onder neming niet meer centraal wordt ge steld. De ondernemingsraad zal volgens het wetsontwerp nog slechts bestaan uit gekozen leden. De bestuurder van de onderneming zal er geen deel meer van uitmaken. De arbeidsverhoudingen kun nen hierdoor volgens Philips geheel on nodig worden verscherpt. Met name wordt gevreesd, dat het overleg ernstig kan worden geschaad als de onderne mingsraad „nieuwe stijl” voortijdig standpunten gaat innemen en bekend gaat maken. Philips is eveneens gekant tegen de voorgestelde uitbreidingen in de be voegdheden van de raad. Het medebe- Hevige strijd aan vooravond van beëdiging Libanese president slissingsrecht acht men in strijd met een juiste verdeling van de bevoegdheden in de onderneming. Onthoudt de onderne mingsraad zijn instemming, dan komt de verantwoordelijkheid voor het niet ne men van beslissingen bij hem te liggen. Uit het voorgestelde adviesrecht bij de benoeming van bestuurders kunnen spanningen voortvloeien, doordat hel concernbelang eist, dat bestuurders steeds moeten kunnen rouleren. Het ge ven van op de toekomst gerichte infor matie, zoals in het wetsontwerp wordt voorgesteld, werkt volgens Philips in een groot internationaal vertakt bedrijf ex tra complicerend. ZEEWEG 53 - OVERVEEN AMSTERDAM (ANP). De maandag overleden acteur Johan Boskamp wordt gecremeerd in het crematorium West- gaarde in Amsterdam en niet in Drie- huis-Westerveld. zoals de familie aan vankelijk had gemeld. De uitvaart vindt donderdagmiddag om drie uur plaats vanuit theater Carré. EINDHOVEN (ANP). Philips is, evenals de werkgeversbonden VNO en NCW, van mening dat het volstrekt onjuist is zo kort na de wet van 1971 inzake de ondernemingsraden al weer tot ingrijpende wijzigingen van deze wet te komen. In complexe organisaties heeft de wet van 1971 nog maar nauwe lijks zijn beslag gekregen, zo zegt het concern in een adres aan de leden van de Vaste Commissie voor Sociale Zaken van de Tweede Kamer. Tot deze actie is besloten nadat van één van de bondsleden een brief was binnen gekomen waarin de situatie ter plaatse werd beschreven onder het motto „Piraterij viert hoogtij op de rede van Lagos”. Uit de brief blijkt wat schepen tijdens het lange wachten op de rede te wachten staat. „De ernstigste bedreiging vormt de piraterij”, merkt hij op. ,,’s Nachts komen benden van 10 tot 30 man in bootjes met vrijwel geluidloze benzinemotoren naar de schepen, klimmen aan boord en stelen alles wat van hun gading is, terwijl ze een der opvarenden met een mes in de rug als gijzelaar in bedwang houden”. Hij wijst er ook op dat dit soort voorvallen ook bij daglicht voorkomen en dat soms bemanningsleden worden afgetuigd. Het is volgens deze zeevarende hoog tijd dat de Nigeriaanse regering erop wordt gewezen dat zij de plicht heeft de op de rede liggende schepen te beschermen tegen piraterij. Hij schrijft dat dit op de kortst mogelijke termijn zal moeten gebeuren. Dit sobere relaas van een van haar leden was voor de Algemene Bond van Zee varenden niet alleen aanleiding zich tot de regering te wenden, ze benaderde ook de reders. „De Koninklijke Nederlandse Redersvereniiging zal haar leden duidelijk moeten maken dat ook de reders de plicht hebben alles te doen wat in hun ver mogen is om de opvarenden van hun schepen te beschermen’, aldus de bond.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4