G. van der Veen wil oud plan verwezenlijken Pinkenveiling 9 oktober in Santpoort Orgelconcert Alb. de Groot Loodgieter viel van steiger Bromfietser kreeg geen voorrang I Jmondgemeent en willen meer uniformiteit I Kleuters „De Boskabouter vieren 55-jarig bestaan I fi E u Q LLÜü I i 99 Volgende week voorzichtig rijden en lopen Insluiping snel opg?lost Aspirant EHBO-ers weer aan de slag BLOEDPROEF GEWEIGERD Commissie Turkse zaken ingesteld ih Hl I 1 i .7 IJMOND 19 7 6 SEPTEMBER WOENSDAG 22 l 1 J f Schildersleerling o i Feestprogramma T i ttutii i lilt irmrr— - fcF FT VELSEN Het „Schoutshuis”, een historisch pand in het voorma lige dorp Velsen, zal opnieuw wor den toegevoegd aan het pittoreske dorpje Oud-Velsen, waarvan het eens deel heeft uitgemaakt. Het Schoutshuis viel in 1976 ten offer aan de verbreding van het Noord- zeekanaal, maar al op dat moment erkende men de grootte van dit verlies en werden er plannen ge maakt om te zijner tijd tot her bouw te komen. üiiïïini iT|. (Van een onzer verslaggevers) I i 11 De heer Van der Veen vertelt verder W uit imiiiiniiiïïïi iiimiiiiiniiiiiix,. iiiiuii imiiiiim iimiiiiiiiimiii iiiiifiiiniriiim. inuiiMiinniiirl i i i Tijdens het gemeenschappelijke over- 1 leg werd verder geconstateerd dat de IJmond niet tot de gebieden behoort, I de de Voetgangers die dus geen proces ver baal willen riskeren doen er goed aan een voetgangersoversteekplaats zebra pad te gebruiken wanneer zij de straat willen oversteken en zich een zebrapad bevindt op dertig meter afstand. Doet men dat niet en er is een politieman in de nabijheid, dan krijgt men met een boze „oom” agent te maken. Ook wordt er op toegezien dat de voetgangers op het trottoir lopen en niet ernaast, waar zij het verkeer in gevaar brengen en dat zij niet zonder op of om te zien een straat oversteken. Maar ook het verkeer dat sneller is dan voetgangers wordt in de verscherpte controle betrokken. Zo zal er streng op worden toegezien dat auto’s, bromfietsers en fietsers stoppen bij zebrapaden als zich daar personen VELSEN. Ook de gemeente Velsen wordt volgende week betrokken bij een landelijke verkeersactie welke duurt van 27 september tot en met 1 oktober. Het betreft hier een verscherpte politie-con- trole op het langzame verkeer waarbij in principe ook verbaliserend zal worden opgetreden. In de rustig en fraai gelegen speel plaats achter de kleuterschool vermaken de kinderen zich uitstekend. IJMUIDEN. De aspirant EHBO-ers kunnen binnenkort weer aan hun trek ken komen. De Koninklijke Vereniging EHBO afdeling IJmuiden sitart maandag 27 september een nieuwe cursus. EHBO- vereniging St. Damiaan begint daarmee 5 oktober. Het ligt in de bedoeling zo snel moge lijk te komen tot een vaste vergader plaats op een vast tijdstip. Op langere termijn zal geprobeerd worden bijeen komsten te organiseren voor alle Turkse gastarbeiders. ■FF «F meer 1933 37- 19- IJMUIDEN. - 2. Nieuwstraat-Engelmundusstraat I r® Hi I H De tekeningen laten de voor- en achter gevel zien van het Schoutshuis dat nu aan het einde van de Torenstraat aan het kanaal zal worden herbouwd. in oude stijl in dorp Velsen De naam „Schoutsluir” is misschien wat overdreven. Het pand heeft in de loop der jaren tientallen bewoners ge had maar zeker is dat een van de bewoners schout Jacobus van Kalkar is geweest. Dat blijkt uit een histrorische brandweerkaart uit het jaar 1760 en ook uit een verpandingslijst van 1734. Vroe gere gegevens van de woning zijn niet bekend maar de ouderdom van het huis wordt bepaald op eind zeventiende eeuw. De laatste bewoner van het huis van schilder Bresser die er ook zijn schil dersbedrijf gevestigd had. Door allerlei omstandigheden hebben in het gebouw aan de Casembrootstraat van 1954 tot 1967 twee kleuterscholen gezeten. De ene heette „Het Meeuwen nest” en de andere de ..Albert Schweit- zerkleuterschool”. In 1967 werd het de ene openbare kleuterschool die het nu nog is onder de naam „De Boskabouter”. In het gymnastieklokaal van R.K. la gere scnool aan de Terrasweg is om half twaalf een verkoping. De bedoeling van dit alles is de finanniën van de R.K pastorie in Santpoort op te vijzelen. IJMOND. De colleges van B. en W. van de gemeenten Beverwijk. Heems kerk en Velsen vinden het geen goede zaak, dat ze ten aanzien van de uitbrei dingsplannen van Hoogovens geen geza menlijk standpunt hebben bepaald. Tij dens het periodieke onderhoud tussen de colleges in het stadhuis van IJmuiden is dit verder uitgepraat. Het ging hierbij om de Nota van uitgangspunten, waarop de drie gemeenten verschillend hebben gereageerd. Het voornemen is nu uitge sproken een dergelijke situatie in de toekomst te voorkomen door regelmatig overleg te plegen. I Het Schoutshuis” wordt herbouwd JJX Xr" bevinden die wensen over te steken. Ook het gedrag bij het afslaan wordt in de gaten gehouden, zowel ten aanzien van het aangeven van de richting als met betrekking tot het in acht nemen van voetgangers die „juist om de hoek” zich midden op straat bevinden. Daarnaast zullen voertuigen die de maximum snel heid overtreden en (jeugdige fietsers), die het trottoir als rijwielpad ingebruik hebben genomen, alsmede degenen die een rotonde links passeren evenzeer met de politie te maken krijgen eh een bekering in ontvangst moeten nemen. IJMUIDEN In het kader van het 100-jarig bestaan van het Noordzee- kanaal. geeft organist Albert de Groot vrijdag 1 oktober 20.15 uur een concert in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Trompettist Theo Bleeker verleent medewerking aan dit orgelcon cert- Toegang is gratis. TlTTIIi 1111 - SANTPOORT. In de tuin van de pastorie in Santpoort wordt zaterdag 9 oktober de jaarlijkse pinkenveiling ge houden. Tegelijkertijd worden er bollen pakketten ten verkoop aangeboden. Albert de Groot is Velsenaar van geboorte. Op 18 mei 1961 werd hem de Prix d'Exellence toegekend. Het concert van 1 oktober begint hij met de uitvoe ring van een orgelwerk van Johann Sebastian Bach. Het is het zogenaamde ..Concerto del Signor Meek”, dat Wal ther voor orgel bewerkte. Daarna komt Toccate en Fuga van Mad Reger aan de beurt. Van Jan Nieland wordt Ciaconna en Fuga voor orgel uitgevoerd. Besloten wordt het concert met: de „Litanies” voor orgel van de in 1940 gesneuvelde Jehan Alain, een Frans componist. Hoofdleidster is steeds geweest juffrouw J. R. Beijer. Het feestcomité - bestaande uit de leidsters Ida Kitskes. Het’ r de Kwast en Marjolijn Bete’ heeft voor zaterdag 25 septembe- :n i:-roc/eid feestprogramma opgesteld. De dag begint om tien uur met een balonnenwedstrijd. Ook niet-leerlingen zijn welkom, ook al omdat met de kleine bijdragen die wor den gevraagd een groot speelgoedbeest zal worden gekocht. Drumband ..Voor waarts” zal een en ander met muziek omlijsten. In het gebouw en achter in de tuin is de hele dag een grote kermis met attracties, er worden wedstrijden gehou den, films vertoond en poppekast ge speeld. Tensnlotte is er nog een rommel markt, worden er plante-stekjes ver en er is een verloting waarvan om vier kocht, is er een zogenaamde „Theetuin” uur de trekking plaats heeft. De jonge trompettist Bleeker zal de toehoorders vergasten op de voordracht van muziek voor trompet en orgel van Haydn. Hummel en Purcell, van welke laatste componist nij „Trumpet Volunta ry” zal spelen. welke van de centrale overheid bijzon dere aandacht krbgen, terwijl, volgens inzicht van de colleges, er in dit gebied wel een groot aantal problemen om een oplossing vraagt. Besloten werd deze zaak nader te bestuderen en de proble matiek gezamenlijk bij het rijk onder de aandacht te brengen. Andere punten die aan de orde kwa men, zijn: de bestaande gemeenschanpe- lijke regelingen die nogal uit elkaar lopen: de zogenaamde beeldende-kunste- naarsregelingen (om tot uitwisseling van kunstwerken te komen): het al'dan niet schrappen van de Verlengde westelijke Randweg (weg om de ncord). Het laatste probleem wordt op korte termijn in de hoofdwegencommissie aan de orde ge steld. Dat de herbouw mogelijk is> is groten deels te danken aan de activiteit van gemeente en dorpsgemeenschap vlak voor de afbraak. Iedereen vond het der mate zonde dat het pand moest ver dwijnen dat openbare werken voor de afbraak het gehele pand heeft opgeme ten en die gegevens bewaard heeft. Ook zijn de oude kozijnen van het pand bewaard gebleven. Aan de hand van deze gegvens kon zo een nieuw bouw plan worden getekend. Een foto uit 1967, toen het oude dorp Velsen nog geen pittoreske delen had hoeven op te offeren aan de scheep vaart. De foto toont een deel van de Noorderdorpsstraat met het zogenaamde „pleintje van Bresser” en op de achter- gront het Schoutshuis, waar schilder Bresser zijn bedrijf had. Nu bijna tien jaar later is het zover dat het schouthuis opnieuw een plaats zal vinden in het oude dorp Velsen. Gejus van der Veen eigenaar van recla mebureau en zeefdrukker^ „Gejus” heeft besloten een lang gekoesterde wens van de gemeente Velsen en ook van de Stichting Drop Velsen in vervul ling te doen gaan. Hij is vast van plan het schouthuis in de oorspronkelijke staat te herbouwen op een plekje in het verlengde van de Torenstraat aan het kanaal. Wat hem betreft is het wachten nog op de grondoverdracht door de ge meente want daarna wil hij zo snel mogelijk met de bouw beginnen. dat er sinds die eerste stap heel wat gebeurd is. Er zijn veel besprekingen gevoerd met gemeente en hogere overhe den om de haalbaarheid van de plannen te bekijken en er is heel wat correspon dentie over geweest. Vooral oud-wethon- der C Ockeloen stond achter de plan nen. „Ik geloof dat hij er plezier in had dat een „gewone jongen uit IJmuiden zo’n project gaat aanpakken” vertelt de heer Van der Veen. „Het is een hele kostbare grap voor een kleine onderne mer als ik maar het is gelukkig een haal bare kaart dank zij het feit dat ik een eigen huis heb en subsidies die erop zitten HEEMSKERK. Een 23-jarige bromfietster uit Beverwijk is gistermid dag met een diepe vleeswond aan haar been in het Rode Kruis Ziekenhuis op genomen. Op de kruising Maerelaan- Beethovenstraat kreeg de vrouw geen voorrang van een automobilist uit Heemskerk. DRIEHUIS. In verband met de in sluiping in het muziekcentrum van Soli in Driehuis en het openbreken van au to’s het afgelopen weekend heeft de Velsense politie een arrestatie verricht. Een 18-jarige jongeman zonder vaste woon- of verblijfplaats is aangehouden. 1 De pinkenveiling begint om tien uur. Er worden twaalf pinken aangeboden waarvan er negen hoogdrachtig zijn. Daarvan hebben er weer zeven een melklijst en zwarte schets. Op de kruising Lange gisteravond omstreeks tien uur een lich te aanrijding plaatsgehad. Een van de bestuurders een 50-jarige IJmuide- naar bleek te hebben gedronken. Hij weigerde echter een blaas- of bloedproef af te- leggen. Verdachte werd ter ont nuchtering in het politiebureau ingeslo ten waar ook proces-verbaal werd opge maakt. VELSEN. Een 35-jarige loodgieter uit IJmuiden is gistermiddag gewond bij werkzaamheden in de plaatwellerij Stork-Velsen. De man werd met ver wondingen aan zijn rechterarm naar het .Beverwijks Rode Kruis-ziekenhuis ver voerd. Het slachtoffer was op een hoogte van drie meter van een steiger gevallen. die met meer kon betalen, werd school in 1933 overgenomen door Vereniging Volksonderwijs. In verband met de mobilisatie werd de school in 1939 opgeheven. Na de oorlog werkten drie verenigingen samen om de kleuter- scnool weer op te rechten: de Vereni ging Volksonderwijs, de Nederlandse Onderwijzersvereniging a den en de Centrale Ouderraad. Tot 1953 heeft er bovendien de huishoudschool in gehuisd. In 1953 kwam de gemeente weer op de proppen, de school werd toen weer openbaar. IJMOND. -Vanuit de Peregrinus- st.cht ng :s een nieuwe commissie ge vormd voor Turkse zaken. De commissie bestaat uit tien leden en beoogt een vertegenwoordiging te zijn van de Turk se gastarbeiders in de IJmond. Daarnaast zal de commissie specifieke groepspro- blematieken aanpakken en culturele ac tiviteiten stimuleren. Ze werkt zelfstan dig maar kan zonodig een beroep doen op de Peregrinusstichting. IJMUIDEN. „Deze school werd xloor het gemeentebestuur van Velsen gewijd aan de nagedachtenis van de door oorlogsgeweld gebleven vaders en zonen’. Deze volzin staat gebeiteld in een steen in kleuterschool „De Boska bouter” in de Casembrootstraat die dit jaar 55 jaar bestaat. Overigens duidt d’? zin erop dat het in die dagen politie! gezien evenmin altijd rozengeur was. F.r was namelijk een speciale commissie ingesteld die de mogelijkheden van een gedenkteken voor de gevallenen moest bekijken. En omdat de commissie daar niet uitkwam, werd besloten een ge denksteen in de school in te metselen. De jubilerende kleuterschool heeft niet altijd dezelfde naam gedraren vc - telt Marjolijn Betel een van de leidsters. „Vroeger heette hij Bewaarschool Vc’sc- roord”, zegt Marjolijn die in het ge meentehuis een en ander heeft nage zocht. „In 1921 is de school geopend. In 1932 telde school al zes klassen met 252 kinderen. Omdat de gemeente de subsi- Dc cursus van de Kon. Ver. EHBO afdeling IJmuiden duurt 20 weken en wordt gegeven in het Cultureel Centrum aan het Moerberg plantsoen, ’s Avonds van 20.00 tot 22.00 uur. Het cursusgeld - inclusief examen en instructieboekje - kost 50-, Maandag 4 oktober begint de vervolgcursus voor gevorderden. Inlich tingen en aanmelding bijde heer G. Nuyen. Casembrootstraat 6. tel. 14247; mevrouw S. Schenk-De Pagter, Ekster- laan 6 tel. 20973; de heer K. van Slooten, Trompstraat 150. tel. 13239 en verder aan de zaal op de aanvangsavond. St. Damiaan geeft de cursus in het Wit- Gelc Kruisgebouw aan de Zeeweg. De cursus duurt 16 weken, begint steeds om 19.00 uur en kost ook 50,-. Opgeven bij: mevrouw C. Haver, Cypressenstraat mevrouw E. Jürne, Willemsbeekweg mevrouw E. van de End, Tuinders- straat 89. tel. 21883: mevrouw M. Kops Zanderstraat 51. tel. 15831. Als schildersleerling van de am bachtsschool is Gejus van der Veen bij schilder Bresser in de leer geweest en hij kent om zo te zeggen het huis al hoewel het nog gebouwd moet gaan worden. Dat blijkt ook een van de redenen te zijn waarom de IJmuider zakenman er zijn zinnen op heeft gezet om het huis te herbouwen. „Op een gegeven moment kwam het boek „Een kerk en een handvol huizen” uit over het dorp Velsen. Als bedrijf hadden wij daaraan ook onze medewerking verleend en toen ik het zo nog eens doorbladerde zag ik dat heit plan bestond het schouts huis te herbouwen. Toen heb ik direct een optie Van dor Veen. „Bovendien gaat het dorp me aan het hart. Ik ben in het oude raadhuis getrouwd en mijn vrouw en ik zouden niet in een villa willen wonen maar graag in een gezellig dorpje.” iiiiiiiiim lUUJlllUi; i|iinininnn J FFF F - r ■W'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7