Jordaan schenkt 2000 tekeningen Van Heusdens droomwereld aan stichting landschappen van de geest Twintig jaar Fiesta Gitana Csardasfürstin kreeg stralende opvoering Geloogd i Massief I Als u toch al denkt aan een nieuw orgel of een nieuwe piano of vleugel... denk dan even door: als u vóór 1 oktober beslist, hebt u meteen al 2% verdiend! Alphenaar 5 Meubelfabriek i Oisterwijk 1 BREED OPGEZETTE EXPOSITIES BELICHTEN UNIEK KUNSTENAAR Doos vol Kruimels in Nieuwe de la Hongaarse Staatsopera in Carré Mar Theater M Ook voor orgel-en pianolessen! 'Kom ns een cocktail bij me drinken. 512 To”T.Xr“l In de Potio Lounge i de Meubelmakers 0 uit het zuiden des lands de moeite specialist in WclcUd. noten meubelen nterieur clasme ENNEMERLAAN 3» (JMUIDENCZ 13 19 7 6 SEPTEMBER 2 4 V R IJ D A G KUNST maar i. H 11 Londens contact Door Pieter van Lierop Defensie werkt mee k Het muziekseizoen is weer van start gegaan Waarom zou u daar niet eens zelf aan mee doen' Zelf muziek maken is een hobby waar u alleen maar rijker van wordt Vraag rustig vrijblijvend onze documentatie aan over orgel- en/of piano lessen, ook als u zelf geen eigen instrument bezit. Op ons praktikum mag u altijd oefenen! Alphenaar voor alle muziek instrumenten: piano’s, vleugels, orgels.accordeonsen alle blaas-, snaar- en slaginstrumenten. Soeteman De Nergens zo'n sortering als in de grootste speciaalzaak van Haarlem en wijde omtrek. Nieuwe modellen én occasions Inruil. huur, huurkoop en betalingsspreidingbij een vertrouwd adres als Alphenaar kunt u alle kanten uit. En steeds de goeie de atie Förster, Yamaha, Geyer, Zimmerman, Schimmel, Ibach, Bechstein, Bentley, Kemble, Lindbergh, Weimar en Gaveau piano’s en vleugels van f 2950 tot f 32.980. Solina, Yamaha, Farfisa, Eminent, Thomas, Viscount, Philicorda en Studio orgels van f 1650 tot f 41.470, in alle modellen. VERBOUWINGSOPRUIMING 10 tot 50% KORTING op alle artikelen W. VOET Zn. AMSTERDAM. Toen dirigent Ferenc Gyulai Gaal nog maar een paar maten zijn musici in de orkest bak van Carré met efficiënt gebaar had geleid, kon je het meteen ho ren: dit was écht Hongaars. En toen er even later een vurige dans op bruiste uit de partituur van die zo juist ingezette ouverture, wist je meteen: dat is een onvervalste csardas. Zo springlevend klinkt dat alles niet, wanneer een niet-Hon- gaars ensemble zich aan een uitvoe ring van „Die Csardasfürstin” waagt. Maar het was dan ook de Hongaarse Staatsoperette die zich gisteravond inzette voor één van de wereldberoemde muziektheatersuc- cessen van de al even Hongaarse componist Emmerich (Imre) Kal man. 8ONE5Ï7V VALKENBURG. Erik Hazel hoff Roelzema^s bestseller Soldaat van Oranje 1940-’45, wordt ver filmd onder speciaal beschermheer schap van prins Bernhard. Het zal de vierde film worden die tot stand komt door innige samenwerking van het trio Rob Houwer (produ cent), Paul Verhoeven (regisseur) en Gerard Soeteman (scenario schrijver). De autobiografische hoofdrol van Hazelhoff Roelzema wordt gestalte gegeven door Rutger Hauer, maar bovendien worden wereldberoemde acteursnamen als die van Henry Fonda en Charlotte Rampling verbonden aan deze film, die september 1977 in zestig Neder landse theaters wordt uitgebracht en waarvoor de totale kosten wor den begroot op een slordige vijf miljoen gulden. ROTTERDAM-AMSTERDAM Wout van Heusden wordt komende zaterdag tachtig jaar oud. Dat zal voor hemzelf nauwelijks van enig belang zijn hij is nog even actief als in de voorafgaande jaren het museum Boymans-van Beuningen zag er terecht een mooie aanleiding in onj zijn stad genoot door middel van een luis terrijke jubileumtentoonstelling op degelijke wijze te eren. Wat niet zou willen zeggen dat Van Heus den in het verleden te weinig recht is gedaan. w 5 y.V) - TO X/'W rlx- 4 Ok (ADVERTENTIE) van 9kt CEES STRAUS (ADVERTENTIE) Soldaat van Oranje moet dé voor nationale oorlogsfilm worden iake- ADVERTENTIE) op (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 0<? (ADVERTENTIE) eetje tijd in nazisme werk. De „Atlas van Stolk”, sinds kort ge vestigd in Delfshaven en uitgebreid met expositieruimte, is van plan begin in jwte ide dj KRUISWEG 45-47 HAARLEM 023-320244 juweliers Anegang 13-15, Haarlem Expositie in toonzaal Amsterdam, Leidse lilt kade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplem) zffl tel. 020-23391 7 Ma t/m za 9-l8uur. donder- ml M dagavond tot 21.30 uur M Rob Houwer suggereert de mogelijk heid dat prins Bernhard zelf in de fim z ooteden. De omvangrijke cast zal verder nog bestaan uit Jeroen Krabbe, Lex van Del den, Eddie Habbema, Derek de Lint, Huib Rooymans .Dolf de Vries, Rijk de Gooyer, Leo Beyers, Paul Brandenburg, Guus Hermus, Andre van de Heuvel, Kitty Jansen, Ward de Ravet en vele anderen. De meest opmerkelijke rol wordt evenwel Andrea Domburg toebe- „Erg belangrijk voor deze produktie i« de medewerking die ons van defensiezij- de is toegezegd en die alle diensten mogen omvatten die door burgers niet kunnen worden gelevsrd. De verfilming van Soldaat van Oranje zien wij als een belangrijke nationale gebeurtenis. Het moest de film worden over Nederland in oorlogstijd en als die nu niet gemaakt wordt, wordt hij nooit meer gemaakt”. Paul Verhoeven verklaart zijn motiva tie juist dit boek te verfilmen als volgt: „Zoiets gaat heel simpel. Je leest een boek. Meestal blijft het niet hangen. Een, enkele keer, zoals met het boek van Erik bij mij het geval was, blijft het wel hangen. Soldaat van Oranje heeft een onderwerp waarvan je mag aannemen dat het nog leeft bij het Nederlandse publiek. Het is bovendien een erg lekker boek, heel spannend. Ik ben dan ook helemaal niet van plan er een anti-oorlogspamflet van he maken. Niet alleen omdat ik zulke dingen onzin vind, maar bovendien omdat Eriks boek dat karakter volstrekt niet heeft. In de Britse hoofdstad treft hij een Nederlandse regering in ballingschap, die slecht op de hoogte blijkt van de juiste situaties in Nederland. Hazelhoff biedt aan een contact met Holland tot stand te brengen, met behulp van vrienden uit de studententijd. Zij zullen radio-agen- ten naar Nederlandse bodem brengen die een inlichtingennet moeten opzetten, sa botage plegen en een invasie voorberei den. Erik Hazelhoff begint een serie drieste landingen op de Noordzeekust tot pal vooor het Scheveningse Kurhaus, waar een Duits marine hoofdkwartier geves tigd was, toe. Uiteindelijk verloopt het Contact Holland als gevolg van de ad ministratieve chaos bij de elkaar i n Londen vliegen afvangende Nederlandse geheime diensten. Teleurgesteld neemt Hazelhoff dienst bij de RAF en besluit zijn oorlogscarrière met een onwaar schijnlijk hoog aantal bombardements- vluchten op zijn rekening. Uiteindelijk blijkt hij zowat de enige van de Leidse vriendenkring die de oorlog overleeft. /VÜSTFRIWvA Kattengat 1. Amsterdam. Tel. 020 - 21 22 23 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. In het Nieuwe de la Mar Theater is op 15 oktober de première van Een dood vol kruimels” (The Gingerbread Lady) een blijspel van Nejl Simon. Jo Dua heeft het stuk geregisseerd. Medespelenden zijn Josep hine van Gasteren Hetty Verhoogt Wil lem Nijholt Marja Lieuwen Jan Winter en Ricardo Sibelo. Josephine Soer heeft het stuk vertaald. DEN HAAG (ANP). Dit jaar pro duceert H. J. da Silva voor de twintigste keer een „Fiesta Gitana” voor ons land. Op 35 podia in den lande zal tenminste vijftig keer het programma met flamen co’s worden uitgevoerd. De premiere is 6 oktober in het Philips Ontspannings Centrum in Eindhoven. De artiesten zijn' Curro Velez, Pepa Montez, Manuel Limon, La Coneja, Bienvenido Amaya, El Moro, Antonio Bernal en Carmen Rodriquez, Anie Vega, Esperanza Paz en Ricardo Mino. mooi) spelen zich op ieder blad op vier verschillende niveaus af. Op het eerste zien we een lijnspel dat in de loop-der tijd geen werkelijke betekenis is gaan dragen, eerder abstract-surreëel kan worden genoemd. Er is een zekere over eenkomst met Anton Heyboer, afgezien natuurlijk van de verschillende filosofie ën. Bij beiden heeft het onderbewuste een diepe invloed, maar minder nog dan bij Heyboer is aan Van Heusdens lijn symbolen een werkelijke waarde toe te kennen. We zien dat de betekenis daar van gezocht moet worden in de spanning die ontstaat tussen de minimale beteke nis van de lijn en de maximale uitdruk- kingswaarde die de uiteindelijke voor stelling draagt. Het tweede' niveau geeft samen met het derde een intrigerende wereld van donkere en lichte vlekken te zien. Het is alsof de beschouwers met gesloten ogen de duimen op het netvlies drukt. Soms „Cocktails zijn m n specialiteit. Net als sfeer trouwens. We zijn een van de zeer weinige gelegenheden in Amsterdam met goede, levende muziek. Kom maar 'ns een echte cocktail proeven, ik maak m met plezier voor u klaar!” Openingstijden: van 10 uur s morgens tot 1 uur s nachts. Dit gezelschap uit Boedapest heeft het publiek meegenomen en niet meer losge laten voordat de laatste keer het doek gevallen was. Door Laslo Vamos ’perfec te regie, waardoor een vaart werd gega randeerd die zelfs de mogelijkheid aan zwakke plekken en inzinkingen deed vergeten, bleef je van minuut tot mi nuut geboeid. Juist door de constante beweeglijkheid en de zwierigheid van alle dansante passages, in de vorm van vlot ballet of individueel gespring en gekkigheid, hield het allemaal steeds de UH eerste kwaliteit eikehout* goed uit- i kJ gewerkt in eigen droogkamers ge- jffli loogd volgens oud recept eigen 1 nj originele modellen 12 jaar garantie y/ ongekende service gratis thuisbe- uj. zorgd door geheel Nederland I Zoals alle films die Houwer, Verhoe ven en Soeteman gemaakt hebben (Wat Zien Ik, Turks Fruit en Keetje Tippel, allemaal geweldige commerciële succes sen) zal ook Soldaat van Oranje „de duurste film uit de geschiedenis van de Nederlandse cinema” gaan worden. Het budget bedraagt vijf miljoen. Rob Hou wer: „De film zal in twee gedeelten worden opgenomen. Vanaf zaterdag zul len gedurende zeven weken opnamen in Nederland plaatsvinden, het grootste deel van de film. In het voorjaar gaan we in Engeland verder. in de ook Zoals hijzelf in zijn karakter altijd een introverte, binnenwaarts gerichte in druk heeft gemaakt, zo is ook zijn kunst introspectief te noemen. Van Heusden hoeft, om inspiratie op te doen, geen lange reizen naar het buitenland te ma ken; hij reist in zijn eigen geest om dromen en visioenen gestalte te kunnen geven. En zoals een ander met land schappen thuiskomt waarop de natuur figureert, zo tekent Van Heusden land schappen van de geest. Zijn reizen zijn een zoektocht naar het onderbewuste en al lijkt zijn werk vaak moeilijk toegan- Fusillade du poète uit 1956 heet dit werk van Wout van Heusden dat op de grote jubileumtentoonstelling in het Rotterdamse museum Boymans-van Beuningen is te zien. een - volgend jaar een speciale tentoonstelling te wijden aan de spotprenten van Jor daan. zijn het lieflijke sprookjes, zoals het hierbij afgebeelde werk „Fusillade du Poete” dat uit 1956 dateert, soms laat Van Heusden een archaïsche wereld zien. Archaïsch in die betekenis dat ze speionkig, krochtig en bochtig is, vreemd aan onze moderne tijd maar ook vol heimwee naar een tijd die we niet kennen en waarnaar een oerverlangen uitgaat. Op het vierde niveau is de kwaliteit van d,e etsplaat of lithosteen van doors laggevende betekenis, hij vormt een he mel waartegen stormaéhtige wolken voortjagen. Vooral in Boymans is de ontwikkeling die Van Heusden te zien geeft, bp de voet te volgen. Van Heusden heeft aan de Academie voor Beelden Kunsten in Rotterdam les gekregen van Simon Moulijn in het lithograferen en etsen van A. Derkzen van Angeren. Hij maakt een duidelijk-figuratieve start, maar een voorkeur voor droomachtige wezens, voor portretten die zich in „hogere sfe ren” bevinden is spoedig zichtbaar. Voor de Tweede Wereldoorlog zijn z’n meeste onderwerpen nog vaak lieflijk van toon, zoals het fameuze Paardje uit 1938 dat een paar jaar na de oorlog in gewijzigde vorm zal terugkeren. Rond de tweede helft van de jaren ’50 krijgen zijn vor men een minder figuratieve betekenis. De laatste twintig jaar geven, althans in het grafische vlak, geen wezenlijke ver anderingen meer te zien. Van Heusden is daarmee niet vastgelo pen in zijn thematiek, meer is het een kwestie van verdieping geworden, van een enorme beheersing van de techniek na lange jaren met de materie te hebben gestreden. In die zin zal het bereiken van de 80-jarige leeftijd ook voor Van Heusden zelf een mijlpaal betekenen, die hem de mogelijkheden verschaft om nog sterker uiting te kunnen geven aan zijn scheppingsdrang. ROTTERDAM (ANP). De negentig jarige tekenaar L. J. Jordaan heeft meer dan tweeduizend politieke tekeningen van zijn hand geschonken aan de stichting „Atlas van Stolk” in Rotterdam. De stichting ziet hierin een belangrijke aanvulling op het oorspron kelijke werk van Raemaekers, Braaken- siek. Van der Hem en andere meesters van de politieke prent. Door de nieuwe aanwinst is men thans in staat een representatief beeld te geven van de ontwikkeling in de Nederlandse politieke spotprent tijdens de eerste helft van deze eeuw. aandacht vast. De overdracht van het plezier dat uit de voorstelling sprak was evident. En het feit dat de Boedapester sterren bij hun voortreffelijke zang- en acteer prestaties zo artistiek ondersteund wer den door een punctueel volgend en ge nuanceerd klinkend orkest, droeg voor een belangrijk deel bij aan het grote succes. Want zo dan dit eerste Neder landse optreden van de Hongaarse Staatsoperette genoemd worden. Niet dat het decor zo bijzonder was, dat je te zien kreeg toen het doek opging. Gelukkig maakte de Bühne-situ- atie van het tweede bedrijf veel goed, want de aanvangsscene kreeg in de en tourage iets van een draaiorgel-atmos- feer. En ook op het gebied van de kostumering zijn we in Nederland zeker niet minder gewend dan de Hongaren ons te bieden hebben: al was het bssüst vrolijk, het deed soms allemaal wat versleten aan. Misschien zit het Hon gaarse staatsgezelschap met te krappe subsidies. „Die Csardasfürstin” manifesteerde zich hier in de persoon van de stralende sopraan Maria Tiboldi, terwijl haar aan staande echtgenoot Edwin uitstekend werd verbeeld door een met mooie te norstem begiftigde Jozsef Kovacs. Alvo rens het huwelijk kon worden gesloten, wisten beide figuren de zaal op uiterst amusante wijze in hun perikelen te betrekken. Zo was het ook gesteld met Edwin’s moeder, gespeeld door Erzsi Galambos, die even duidelijk wist wat het over brengen van een toneelkarakter betekent en die het publiek al heel sne 1 op onontkoombare manier aan haar bond. Sandor Nemeth als graaf Boni viel evenzeer op vanwege zijn uitgesproken theaterpersoonlijkheid, waarin hij een kernachtig priemenfe zang combineert met acrobatisch lenige beweeglijkheid. En Zsuzsa Lehoezky gaf, als diens toe komstige bruid Stazi, adequaat tegenspel. Van alle bijrollen moet dan nog speci aal die van Kalman Latabar genoemd worden, die in de gedaante van de bediende Miska als kruidig verbindingse lement fungeerde tussen diverse perso nages en even zovele situaties. Het pri ma getrainde koor deed de rest. Een heel prettige bijkomstigheid was, dat alle medewerkenden zo buitenge woon goed verstaanbaar waren, mede doordat de (Duitse) tekst niet in hun moedertaal geschreven is en blijkbaar tot nadrukkelijk articuleren leidt. JOHAN VAN KEMPEN deeld; ze zal koningin Wilhelmina te spelen krijgen. De feitelijke vrouwelijke hoofdrol gaat naar Belinda Meuldijk, dochter van kinderboekenschrijver Wim Meuldijk. Paul Verhoeven beschouwt haar als een persoonlijke ontdekking: hij zag haar voor het eerst in een naakt rol, in een van de Herodotus-bewerkingen op de VPRO-tv. Het boek Soldaat van Oranje is een van de bekendere oorlogsromans uit de Nederlandse literatuur. Erik Hazelhoff Roelzema beschrijft er zijn eigen erva ringen in, die fantastischer en spannen der zijn geweest dan een mens ze ver zinnen kan. Hij studeerde rechten in Leiden, toen de Duitsers Nederland bin nenvielen en hij was een van de eersten die een protestactie ontketende tegen de eerste anti-joodse maatregelen aan die universiteit. Hij wilde snel naar Londen, maar die bestemming bereikte hij eerst via de omweg van de illegaliteit, het Oranjehotel, en een hachelijke ontsnap pingspoging die hem eerst nog naar Noorwegen voerde. Integendeel zelfs want de oud-Haar- lemse en nu in Amsterdam gevestigde galerie-T heeft de Rotterdamse kunste naar verschillende malen onderdak ge boden. Ze doet dat ook nu met een uitvoerige (verkoop)expositie in haar be nedenruimte zodat Van Heusden zowel in de Maas- als in de Amstelstad een bijzonder compleet beeld van zijn wer ken sinds zijn vroegste dagen kan geven. In verschillende opzichten kan Wout van Heusden geen „gemakkelijke” kun stenaar worden genoemd. Tot voor enige jaren leefde hij als een kluizenaar, on verstoorbaar werkend achterin zijn win keltje in tuindorp Vreewijk. Na de dood van zijn zuster met wie hij jarenlang zijn huishouding had gedeeld, kwam Van Heusden echter meer open te staan voor de hem omringende wereld. Sinds kort is hij ook te gast op zijn eigen tentoonstelling waar hij vroeger de grote afwezige was. kelijk, overal zijn ingangen en ontsnap pingsmogelijkheden te vinden. Van Heusdens voorstellingen etsen en litho’s (galerie-T toont enkele olieverven, onwaarschijnlijk De heer Jordaan debuteerde als teke naar in 1915 in de Groene Amsterdam mer. met een zelfportret als dienstplich tig militair. Sindsdien heeft hij met zijn werk, later ook in Het Parool en Vrij Nederland, tientallen jaren politieke ge beurtenissen in binnen- en buitenland van commentaar voorzien. De stichting beschouwt zijn meedogenloze aanvallen de jaren dertig op het opkomend als het beste deel van zijn l:

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13