Nieuwe stroom van verwekken kritiek op VAD Drie grote Franse vakbonden roepen op tot algemene staking Soepel beleid bij afbetaling studieschuld FNVIndigo zou kanker kunnen en dan dit nog N A De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs. 1 PROTEST TEGEN TOELATING De exklusieve Ford Fiesta Chia als geweldige hoofdprijs. 7.5 LITERPER 100 km I f J .m a Nederlandse chauffeur in Duitsland veroordeeld Interpellatie over situatie scheepsbouw Tijdens hoorzitting Tweede-Kamercommissie Mogelijkheid Alleen in theorie Stakingen Taxi’s voor 60-plussers ‘Veel kinderen Schade Nog meer werk Mitterrand Rijkswachters (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De belastinginspecteurs zien geen mogelijkheid tot redelijke uitvoering van de VAD. De bankiers zien in vermogensaan- wasdeling zoals voorgesteld te veel nadelen. De werkgevers vinden de VAD een „sprong in het duister” en vragen intrekking van het plan. De buitenlandse Kamers van Koophandel vinden dat Nederland hiermee niet voorop moet lopen. Opbrengst minder Multiraciaal Eenling (Van onze redacteur in Parijs, Rudolf Bakker) PARIJS Drie grote Franse vakbonden hebben voor 7 okto ber (volgende week woensdag) een nationale staking uitgeroe pen als protest tegen de anti- inflatieplannen van premier Barre. Deze plannen, die woens dag bekend werden gemaakt, houden behalve een prijsstop voor de komende drie maanden o.a. ook een belastingverhoging in voor de hogere inkomensgroe pen. Verder is er een verhoging van de benzineprijs en een extra belasting op alcohol. Twee jaar cel Zonder bijgedachten De drie vakbonden die de sta king hebben uitgeroepen zijn de communistische CGT, de socia listische CFDT-Force Ouvrière en de actieve vakbond van onderwijzend personeel, de FEN, die de meeste onderwijzers tot haar leden telt. Geïdentificeerd Bekneld een miljoen gulden aan prijzen Zwerftochten BINNEN- EN BUITENLAND vluchtelingen I mam water komt, aldus De Vakbonds- (DPA). Een 51-jarige tot een boete van 1.290 mark Volgens Klein gaat het om de inning van promessen die variëren van 250 tot 2000 gulden. Van de 3000 uitstaande promes sen zijn er 1700 van 500 gulden, 253 van 2000 gulden en 56 van 250 gulden. Voor 1974 en 1975 zijn 52.800 promessen van 500 gulden getekend, waarvan er bijna 30.000 zijn opgenomen in de studietoelagen. Klein was niet bereid in te gaan op Van der Spek’s verzoek een andere regeling te treffen in die zin dat pas na beëindiging van de studie een begin wordt gemaakt met het aflossen van de promessen. Stel regel zal zijn: betalen, tenzij het echt niet kan. Wie dit „hard” kan maken komt in aanmerking voor een soepele betalingsre geling, waarbij valt te denken aan een rentedragende lening. Deze soepelheid zal het aantal gevallen waarin werkelijk niet betaald kan worden bijzonder klein maken, zo verwacht de staatssecretaris. DEN HAAG (ANP). Bij het innen van achterstallige collegegelden over de jaren 1972 en 1973 zal een soepel beleid worden gevoerd. Deze toezegging deed staatssecretaris Klein van Onderwijs gis teren in de Kamer tijdens beantwoording van mondelinge vragen van de pacifist Van der Spek. Deze had gewag gemaakt van talloze klachten van studenten. Zelfs zou in een aantal gevallen met de deur waarder zijn gedreigd. Van de groep die in ons land is aangeko men hebben alle gezinnen hun land per boot verlaten. Sommigen zijn in oktober 1975 gevlucht, anderen hebben in april van dit jaar Vietnam vaarwel gezegd. Een van de vluchtelingen vertelde op zee te zijn opgepikt door een Nederlandse sleep boot, die hen met boot en al naar Maleisië heeft gebracht. Toen zij daar niet werden toegelaten zijn zij teruggekeerd naar de wateren voor de kust van Thailand. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.14 uur en 16.37 uur Laagwater 0.10 uur en 12.29 uur 27 27 27 11 15 13 13 14 17 5 15 2 12 11 10 1 9 10 15 14 20 20 19 14 13 13 13 14 14 11 16 17 11 17 14 10 11 5 6 10 0 0 0 De communistische vakbond CGT ver werpt het plan-Barre in zijn geheel omdat „het op letterlijk ieder gebied een aanval achtte het slachtoffer medeschuldig aan het ongeluk, gezien het feit dat er een alcoholpromillage van 1,75 in zijn bloed was geconstateerd. van Wiesbaden naar Koblenz wh en, reed een personenauto uit eim in volle vaart op de bus.'De der liep daarbij zo ernstig hersen- e mate reden bestaat voor onge- 1 voor Nederlandse werknemers, niet vast te stellen. De meeste sur was twee jaar geleden na met een gezelschap Neder- ten aan Rüdesheim ’s nachts betekent op levensomstandigheden van de gesalarieerden”. (Belastingbetalers die meer dan vijfduizend franc per jaar beta len worden pas door de plannen van de premier aangesproken). De CGT noemt het plan-Barre „een oorlogsverklaring aan de werkers”. In deze zin wordt de staking op 7 oktober als het antwoord op deze oorlogsverklaring beschouwd. De socialistische CFDT vindt dat het plan de werkgevers moet redden ten koste van de werkers. De offers die worden gevraagd raken in het geheel niet de beter gesalarieerden, zo gaat men in dit kamp voort, en vooral de belastingfraudeurs hebben alle mogelijkheid om de maatre gelen te ontduiken. DEN HAAG (ANP). De WD’er Van Aardenne zal volgende week donderdag de regering interpelleren over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw. Hij zei daar niet mee te willen wachten tot de algemene beschouwingen over de Miljoe- Voordat het wetsontwerp verscheen is van inspecteurszijde gesteld dat er zeker 100 man extra nodig zouden zijn voor de uitvoering van de VAD. De in het wetsont werp geschetste regeling is echter veel ingewikkelder dan aanvankelijk werd gedacht. De reeds overbelaste belastingdienst kan de nieuwe taak, uitvoering van de VAD-heffing, alleen maar op een onvolko men manier uitvoeren, aldus voorzitter Schurer van de Vereniging van Inspec teurs van ’s Rijks Belastingen. Dat er meer mensen worden geworven is in theo rie een oplossing, in de praktijk niet: het duurt 7 jaar voordat accountants geheel zijn opgeleid en drie jaar is nodig voordat men inspecteurs kan inzetten. Er zijn nu al grote tekorten aan inspecteurs en accountants. In Ethiopië zijn gisteren stakingen uit gebroken in verscheidene onder staatstoe zicht staande ondernemingen. De acties, kennelijk uit protest tegen het militaire bewind, werden ondernomen ondanks waarschuwingen van de autoriteiten dat maatregelen zouden worden genomen tegen stakers en hen die aanzetten tot protestacties. De enige taxicentrale in Assen begint op 1 oktober a.s. met zgn. 60-plus-vervoer. Dit omdat het openbaar vervoer in Assen niet zo uitgebreid is. Zij die zestig jaar of ouder zijn, worden nu in staat gesteld een „tienrittenboekje” te kopen voor vijftig gulden. Elke rit kost dan vijf gulden, wat begin- of eindpunt ook zijn (in Assen tenminste). VAD-gelden mag beheren, van de kant van het FNV werd dit tegengesproken. Woordvoerder Drabbe: Als we al macht uitoefenen dan toch democratisch en onder garanties. Het is bijna ongelooflijk welke argumenten tegen de VAD nu wor den aangevoerd. De FNV voelt er weinig voor het beheer van het fonds te delen met overheid of werkgevers. Het CNV blijkt tegenover deze gedachte (door premier Den Uyl niet uitgesloten) niet zo afwijzend te staan. De VAD mag geen instrument tot loonmati ging zijn en zij mag niet aan het arbeids voorwaardenbeleid worden gekoppeld. Tot de groep behoren veel kinderen. De jongste is veertien dagen geleden op een boot geboren. Volgens de briefschrijvers zijn de pro blemen van de Vietnamese vluchtelingen minder urgent en zal de door de Neder landse regering gevolgde procedure bij de komst van de Vietnamezen naar Neder land de betrekkingen tussen ons land en Vietnam schade kunnen toebrengen. niet uitgesloten dat indigo ook k is voor het milieu doordat bij De belastinginspecteurs zijn niet voor terugwerkende kracht over 1975, want dat De leider van de Franse socialistische partij, Francois Mitterrand, zal volgende week dinsdag een bezoek brengen aan Nederland. Hij zal besprekingen voeren met het bestuur van de PvdA. Amsterdam De Bilt Deeien Belde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vlissmgen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen lassabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wener Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tél-Aviv Tunis I mist mist motr regen regen geh.bew mist regen geh.bew. regen geh.bew zw.bew zw.bew zw.bew h.bew geh.bew. zw.bew. mist geh.bew h.bew. zw.bew. zw.bew. geh.bew geh.bew geh.bew l.bew onbew onbew mist h.bew. onbew h.bew. onbew. onbew mist onbew. mist l.bew. h.bew. onbew. onbew. l.bew 0 2 0 0 0 0 0 0 0.3 3 0 0 0 0 0.1 0 uit Hong Kong, aldus de Vak- nt. Volgens een deskundige van ikaanse Instituut voor Beroeps- i en -gezondheid bevat indigo De Nederlandse regering heeft indertijd op humanitaire gronden besloten 56 Viet namese vluchtelingen naar ons land te laten komen. In een brief aan de Neder landse regering echter wordt door een aantal Nederlanders bezwaar gemaakt tegen de komst van de Vietnamese vluch telingen naar ons land. Deze brief is dins dag door de regering ontvangen. Eén van de ondertekenaars van de brief is de Gro ningse hoogleraar dr. B. Delfgaauw. Een Belgische Rijkswachter is gisteren overleden aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een schietpartij eerder op de dag. Een andere Rijkswachter is zwaar gewond. De twee slachtoffers waren in een vuurgevecht gewikkeld geraakt met drie mannen die enige tijd geleden uit de gevangenis van Leuven waren ontsnapt. De mannen wisten na de schietpartij in een auto te ontkomen. Aldus enkele punten uit een stroom van kritiek, die zich gisteren ontlastte tijdens een hoorzitting van de bijzondere Tweede-Kamercommissie, die zich met het wetsontwerp vermogensaanwasdeling bezighoudt. Slechts van de kant van de vakbeweging kreeg het regeringsvoorstel steun, al zijn FNV en CNV niet geheel kritiekloos. In het opvangcentrum in Ureterp, dat eerst Surinamers heeft gehuisvest, zullen de Vietnamezen gedurende vijf of zes maanden een beetje vertrouwd worden gemaakt met de Nederlandse samenle ving. Zo zullen zij onder meer een spoed cursus Nederlands kunnen volgen. In die periode zal het ministerie van Justitie nagaan welke status zij zullen verkrijgen en tevens zal worden gepoogd passend werk voor de gezinshoofden te vinden. Volgens mevrouw G. T. Wesseling- Jongbloed, secretaresse van het comité vluchtelingenfonds van de stichting Hulp Vietnamezen, zijn de meeste van de naar Premier Barre heeft in een radio interview al kritiek geleverd op het plan voor de nationale staking. De premier verklaarde het een zwak argument te vin den omdat de staking al in de pen was, lang voordat de organisatoren ervan wis ten welke maatregelen het plan zou omvatten. Premier Barre ziet in de sta king dan ook een zuiver politieke stunt, die niets te maken heeft met serieuze kritiek op zijn anti-inflatiemaatregelen. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fond* Beter Leven dat hij korte tijd later in een vergt nog veel meer extra werk. Naar schatting zijn er wel 150 accountants nodig om de uitvoering van de VAD- heffing mogelijk te maken. Een uitermate kritisch betoog van prof. Van den Brink, voorzitter van de Neder landse Bankiersvereniging, sloot met de conclusie dat er voor de politieke belan gen alle begrip is, maar dat Uit zakelijk oogpunt de VAD te veel bezwaren ont moet. Hierop sloot woordvoerder Pilliero (een Amerikaan) van de gezamenlijke bui tenlandse Kamers van Koophandel aan met de opmerking: Nederland moet niet bij andere landen voorop lopen met de invoering van VAD, het kan beter wach- ten tot eventuele harmonisering in EEG- verband. Hij zei dat de VAD buitenlandse investeerders zou afschrikken. Voorzitter Van Veen van de gezamenlij- ke werkgeversorganisaties VNO-NCW stelde dat van de op 300 miljoen geraam de VAD-opbrengst over 1975 zeker de helft aan belasting zal verdwijnen. Cijfers over dreigende desinvesteringen kon de werkgeverswoordvoerder niet geven, zo antwoordde hij desgevraagd de commis sie. Hij voerde ook aan dat de VAD in strijd kan zijn met verdragen die het eigendom beschermen. Hadden de werkgevers geklaagd over de grote macht die de vakbeweging wordt toebedeeld omdat zij het fonds van de M 19 20 19 18 12 20 17 19 19 18 20 13 24 25 20 25 21 20 19 14 22 16 21 20 18 20 26 23 28 18 21 16 22 23 21 16 18 21 24 Weer in binnen- en buitenland De Zuidafrikaanse minister van Sport, Koomhof, heeft gisteren ingrijpende wij zigingen aangekondigd in de sportpolitiek van zijn land: voortaan zal op alle niveaus multiraciale sport worden toegestaan. UTRECHT (ANP). Indigo, de verf stof die wordt gebruikt voor de zeer populaire (blauwe) spijkerkleding is mogelijk kankerverwekkend. Vooral de werknemers in de textielindustrie die rechtstreeks met de verf te maken beb- Prof. Grapperhaus, hoogleraar openba re financiën in Leiden (oud- staatssecretaris van Financiën) kwam als enige eenling zijn bezwaren toelichten. Hij vond dat er geen goede rechtstheoretische grondslag is voor invoering van de VAD. Bovendien deugt de collectieve opzet van de voorgestelde regeling niet. Het beheer moet neutraal zijn; dat moet gebeuren op een rationale manier door deskundigen, anders gaat de factor arbeid de factor kapitaal overheersen. Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 44-jarige chauffeur uit Oudenbosch in overeenstemming met het vonnis van de rechtbank in Breda veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man stond twee weken geleden in hoger beroep terecht. I Hij werd ervan beschuldigd op 18 decem ber van het vorig jaar in Milaan een collega met zijn auto tegen een muur te pletter had gereden. In het kamp van de oppositie doet men alles om uit het plan-Barre politieke munt te slaan. Premier Barre had woensdag echter voor de televisie verklaard dat hij zijn maatregelen had genomen zonder aanzien des persoons en zonder electorale bijgedachten. Volgend jaar vinden gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk plaats en het jaar daarop de gevreesde parlementaire verkiezingen. Premier Bar re is een beroepseconoom (volgens presi dent Giscard „de beste van het land”) en is niet aan enige politieke partij verbonden. nennota, die.in de tweede week van okto ber plaatsvinden, gezien de bezorgdheid, die bij de fractie bestaat. over de schadelijkheid van De rijkspolitie in Zeeland heeft in samenwerking met de Franse politie de identiteit kunnen vaststellen van de jonge vrouw die vorige week vermoord werd aangetroffen op een dijk in Nieuwvliet in Zeeuws-Vlaanderen. Het slachtoffer blijkt een negentienjarige Franse vrouw te zijn. In verband met het onderzoek kan de politie de naam nog niet onthullen. Bij een papierfabriek in Doetmchem is gisteren een ernstig bedrijfsongeval gebeurd, waarbij een 34-jarige man werd gedood. Hij was bij het schoonmaken van een papiermachine onder een wals bekneld geraakt. (ADVERTENTIE) Op 27 augustus besloot de Nederlandse ministerraad een groep van 56 Vietname se vluchtelingen in ons land toe te laten. Dit besluit was een antwoord op het ver zoek dat de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen had gedaan aan de regeringen van 28 landen om Vietnamese vluchtelingen in hun landen op te nemen. Nadat de huidige communistische machthebbers het bestuur van Vietnam hebben overgeno men, zijn vele Vietnamezen uit hun vader land gevlucht. In kleine boten hebben velen van hen maandenlang over de zeeën om Thailand. Singapore en Maleisië gezworven in afwachting van een mogelij ke toelating in een van die landen. Uitein delijk is een groot gedeelte van hen voor de Thaise kust bijeengekomen. Thailand, dat al vele vluchtelingen had opgenomen, weigerde echter nog meer Vietnamezen toe te laten. Zowel de heer Muller als mevrouw Wes seling verklaarde op Schiphol zeer benieuwd te zijn naar de beweegredenen van de vluchtelingen voor het verlaten van hun land. Daarvan was voor de aan komst bij de instanties die zij vertegen woordigden niets bekend. De vakbond van onderwijzend perso neel, de FEN, vreest dat de weg die door de premier is ingeslagen de ongelijkheid niet vermindert, maar ze slechts nog doet toenemen. Het is voor het eerst sinds 1973 dat deze drie grote bonden tot een geza menlijke actie konden besluiten. In het algemeen werken de krachten binnen deze groepen niet altijd gezamenlijk in dezelfde richting. De heer Muller wist niet precies hoeveel Vietnamese vluchtelingen in ons land zijn aangekomen, omdat er volgens zijn zeg gen op het laatste moment wijzigingen in de groep zijn opgetreden. Vermoedelijk zijn het twaalf families, die in totaal 56 mensen omvatten. [het weer De vooruitzichten voor zondag Veranderlijk met vooral later enkele buien. In het algemeen hogere temperaturen. I Vietnamese vluchtelingen in Nederland gearriveerd SCHIPHOL (ANP). Met een vertra ging van bijna 28 uur, wegens een defect aan het vliegtuig waarmee zij reisden, is gistermiddag een groep Vietnamese vluchtelingen uit Bangkok op Schiphol aangekomen. Na een korte ontvangst door de heer P. Muller, coördinator van de Samenwerkingscommissie voor Vluchtelingen, die verantwoordelijk is voor de opvang en de begeleiding van de Vietnamezen, vertrok de groep per bus naar het opvangcentrum in het Friese dorpje Ureterp. Om onze aktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke finale-prijs. De Ford Fiesta Ghia. het meest luxueuze model van deze nieuwe Ford serie. Met een sterke, soepele motor van 45 DIN pk. Metzeer luxueuze bekleding binnenin. Perfekt gevormde stoelen en veilige hoofd steunen Daarnaast biedt de Fiesta Ghia brede lichtgewicht metalen velgen en 155 SR 12 staalgordel radiaalbanden voor een nog betere wegligging. Uitgerust met o.a. gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, achterruitverwarming met een sproeier/wisser installatie op de derde deur. Deze unieke jy-». auto kunt u winnen Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN De Vietnamese vluchtelingen, die dank zij een speciale kabinetsbeslissing in ons land zijn toegelaten, kwamen gisteren rond etenstijd aan in het speciale opvangcen trum in het Friese dorp Ureterp. ono ono ozo o no o no no o z ono n n ozo zo zzw windst. windst. no w o zzw winst. o z windst. nw windst. z nnw windst windst. o wmdst. windst. zo windst. windst. nno windst. zo zo ZATERDAG 25 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.32 uur onder 18.30 uur Maan op 8.41 uur onder 19.09 uur ■S'? B i» -ü E E- £E gü 1 1 1 0.3 8 0.6 1 2 0.6 8 5 0 0 0 1 3 0 0 0.1 0 0 Nederland gekomen ambachtslieden. Ö0 3 cö o, ga g* 13 13 13 krant. Èn/i,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2