van onschatbare waarde Aandeel „ouwe rotten AVONTUUR’ VAN HOLLANDS GLORIE LOOPT TEN EINDE d Ruilbeurs van postzegels Dia-avond van Mij. Tuinbouw Carillonklanken Mi de Vishal Geen bejaarden in commissie advies woonruimteverdeling deRUIJTER Lr bdvwrhahwb -Wief m mode F ir ouwe rotten echte zeelui Kort IJmond-nieuws scènes 17. Motie van E. Sanders (PvdA) verworpen I Folkzanger Norris komt naar Asterix L V kom V P ^kijken naar: F 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN 2 4 SEPTEMBER V R IJ D A G 4 99 (Van een onzer verslaggevers.) 10-16 uur IJMUIDEN. De mannen van Hollands Glorie zijn moe. Doodmoe. Het einde van de verfilming van Jan de Hartog’s nog immer populai re gelijknamige zeeslepersroman, kan ze niet gauw genoeg komen. Maar de AVRO heeft in de geheel eigen produktie een stevige duit gestoken. Het komende wintersei zoen moet TV-kijkend Nederland twaalf maal vijftig minuten geboeid aan de kijkkast worden gekluisterd. Hugo Metsers, Koen Flink, Rudi Falkenhagen, Wil van Seist, met el kaar zo ongeveer de hoofdrolver- tolkers van de monsterproduktie, waar overigens nog zo’n slordige zestig medespelenden in komen op draven, moeten de kiezen nog even op elkaar bijten. Dat doen ze dan in IJmuiden. Rond het Buitenspuika- naal, de IJmuiderslag, de Bergha- ven en de begraafplaats De Bieze worden de buitenopnamen voltooid. - a een Ex-commodore Arte van Dorp Arie Vrolijk (links) en Joop van Opbergen bij „hun kar”. tie. Hugo Metsers door de „Zonnebaden” op dek in de tropische atmosfeer van een herfstachtige winderige Hollandse haven. Haven (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I Tevens kreeg de heer Sanders te ho ren dat hij een belangen behartiging voorstond. De motie werd daarop met 11 tegen 19 sternen verworpen. Planetenweg 26-28. Telefoon: 11888 IJmuiden. 1. Detto del OleCie, Gasparine. 2. a. Zonnelied, Cath. van Rennes, b. Herfst liedje, C. M. von Weber. 3. a. Andante, Raick, b. Bars, Hartop, c. Sonate, De Croes. 4. Suite voor beiaard. Staf Nees. 5. a. Auld lang Syne, Schotland, b. The last rose of summer, Ierland. 6. a. Me nuet. b. Interludium, c. Rondo o, B. Tide manWijers. 7. Improvisatie, H. de Ligt. 9-17 uur ijn de eft de in- <e- jke er- ïm itie 100 oor len de oe- ïag er op le- in er in ber ïen dit et en. ik- de die irst ort len sen om er- da, de )en be- ner de sen da. ran jk. W. lan lad en, lak VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt zaterdag van 16.00- 17.00 uur op het stadhuiscarillon ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: een een nevel- nodige op het camera Het PvdA-raadslid E. Sanders noemde het donderdagavond een kwalijke zaak dat men nu wederom de bejaarden wil passeren. Hij vond dat zeer ten onrechte. De bejaarden hebben zijn inziens recht om voor hun leeftijdgenoten op te ko men en hij zag dan ook geen zwaarwe gende argumenten om tegen de aanwe- bedrijven (van Jan Wandelaar) door. bewegen. Hoe ze iets optillen. Iets vast houden. Door daar op te letten ga je het ook zo doen. Dan krijgt het geheel iets „echts”. Dan hoef je het als het ware niet meer te spelen. Trouwens je kunt dit niet spelen,. Je wordt gedwon gen je in te leven in je rol. Doe je dat niet dan prikt de kijker daar straks makkelijk doorheen. Het is een wereld met een eigen karakter. Je bent bezig in de wereld van Zeelui. Die zijn overal ter wereld overgoten met hetzelfde sop. Hun „ja” is „ja”. Als een soort natuurlijke vanzelfsprekendheid staan ze voor hun zaak. Daar hoef je bij acteurs natuurlijk niet aan te komen. Egotrippers ben ik zelf ook. Voor deze produktie hadden we zeelui nodig. Geen gespeelde, maar ech te. Daar hebben ome Joop, ome Arie en kapitein van Dorp ons door hun aanwe zigheid ongevraagd bij geholpen, ’t Is van onschatbare waarde geweest”. voor een de Noordzee, IJmuiden; Baltiskiy -4, Kali ningrad; Nereus, Swansea; Hans Olden- dorf, Hambrug. IJmuiden; Harma, Par; Baxter Gate, Cuxhaven Gemilang. Ant werpen; Francina Plein, Waterford; Kentshore. Cont. Plat, IJmuiden; Hum mel Terschelling; Pacific Current, Taco- radi; Bow Alecto, Dordrecht, Beverwijk. Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen) Volg ANWB-borden Waarderpolder en Bouwmatron wegwijsborden 5 min. van afslag Haarlem autobaan Alkmaar/Schiphol Openingstijden: alle werkdagen zaterdag Het is altijd gezellig druk in onze damesmodezaak. Of het is omdat wij onze klanten de gelegenheid geven rustig rond te kijken zonder door opdringerige verkoopsters lastig gevallen te worden, of omdat wij de nieuwste mode brengen tegen betaalbare prijzen, dat weten wij niet. Als u het wilt weten, kom dan ook even langs. Als reactie op de mening van het college kwam de heer Sanders daarop met een motie behelsende de uitbreiding van de woonruimtecommissie met een bejaarde, voorgedragen door de erkende bejaardenbonden. Hij voegde er aanto' dat de commissie maar klakkeloos had besloten geen bejaarde in de commissie op te nemen, maar kreeg daarop felle kritiek van mevrouw A. J. P. van Heel- Montijn en wethouder Witte. Improvisatie is een belangrijke bijdra ge tot het welslagen van Hollands Glo rie. Daarom wordt op het kille dek van de Furie in een herfstachtige winderige Hollandse haven een tropische scène in elkaar gezet. John Bluming en Wil van Seist, in de rollen van onverwoestbare runners Bulle Brega en Kees de Kaap, strekken zich uit op het dek van korvet. Felle lampen zorgen zonovergoten geheel. Met olie worden aangebracht Donderdag vertrokken: Vancouver Ci ty, Antwerpen; Magdalena Vinnen, Bre men; Birim River, Bremen; Frederich Tsander, Ventspils; Elke Kahrs. IJmui- denl Rotterdam; British Esk, Hoek v. Holland; Kino Kuno Maru. Antwerpen: Gunn, Napels. Holland, IJmuiden, Noordzee; Koraal 'zee, IJmuiden. Cont. Plat; Gert Juncker, Cork; Elvkdiek, We- zer; Inger, Delfzijl, Inga, Rotterdam; Pe tra Star. Le Havre; Bozma, Antwerpen, Tugro Goole. Caracas Bay Gdynia Espe rance. Odense, IJmuiden; Maico Holwe- da, Harlingen, IJmuiden Aan boord van de Furie is zijn aan wezigheid al van even onschatbare waarde als van de IJmuidense machinis ten. Niet alleen als „echte” gezagvoerder, SANTPOORT. De plaatselijke afde ling van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt donderdag 23 september seizoen. Wethouder Th. C. Witte verwees de heer Snaders naar een uitspraak van de raad twee jaar geleden. Toen al achtte men het bestuurlijk niet juist veranderingen aan te brengen. Tot de heer Hoek merkte de wethouder op dat het door hem naar voren gebrachte een zaak is. voor de nieuwe gemeenteraad. Donderdag aangekomen: Lachs. Swi- nemande; Weis, Emden; Katie, Boston; Koraal Cont. Plat, IJmuiden; Holland, woonruimteverdelingsbeleid waren d< mening toegedaan dat er geen wijziging maar ook als adviseur voor regisseur Walter van der Kamp en diens staf konden alle problemen die zich aandien den worden opgelost. Een man van wei nig woorden maar zonder wiens aanwe zigheid, aldus AVRO’s Wim 'Peeuwen- kamp, er zonder twijfel veel storende fouten in de opnames zouden zijn geslo pen. zigheid van bejaarden in de adviescoril- missie te zijn. Zingen in de nacht. In het gebouw De Toorts aan de Hoofdstraat te Sant- poort-Noord wordt zaterdag 25 septem ber een koffiebaravond gehouden tij dens welke het zangkoor De Korachieten een programma zal verzorgen onder de titel „Zingen in de nacht”.;. Aanvang 20.30 uur. Filmavond Soli. In het Muziekcen trum aan de Hagelingerweg op de grens van Driehuis en Santpoort zal de mu ziekvereniging Soli zaterdag 25 septem ber voor leden en bouwrelaties een film avond over de opbouiv van het eigen centrum houden. Er zullen ook films en dia’s worden vertoond over de festivitei ten rondom de opening van het gebouw. Ritmische gymnastiek. De belang stelling voor ritmische gymnastiek voor jonge meisjes waarmee de Turnvereni ging Santpoort dit seizoen van start is gegaan blijkt zo groot te zijn dat nu al uitbreiding nodig is. Dinsdag 5 oktober van 16.30 tot 17.30 uur wordt begonnen met een nieuw lesuur voor meisjes van acht tot elf jaar. Het lesuur op maan dag van 16.30 tot 17.15 uur heeft nu weer plaats voor meisjes van zes tot negen jaar. De lessen worden gegeven in de Bosbeekschool in Santpoort-Noord. PvdA-vrouwen. De Partij van de Ar beid afdeling Velsen heeft voor woens dagavond 29 september de jaarlijkse vrouwenvergadering georganiseerd. De vergadering begint om acht uur en wordt gehouden in gebouw Velserduin. Anneke Reuverkamp zal praten over het onderwerp: Vrouw en maatschappij”. Ook mannen kunnen terecht. Van het drietal dat garant stond voor een behouden vaart heeft Joop van Op bergen zich bij alle medewerkers „on vergetelijk” gemaakt. In Ierland, waar een belangrijk deel van de opnamen werd gemaakt, werd een van de bran ders niet gebruikt. De ruimte van de vuurmond werd derhalve gebruikt als bergplaats voor wat drank en rookwerk. rode poon 154-42; steenolk 42-40; inktvis 102) tar bot 443-190; griet 309-152; kabeljauw één 138-95; kabeljauw twee 172-100; ka beljauw drie 128-108; kabeljauw vier 122-100; kabeljauw vijf 86-59. schelvis één 80; schelvis twee 74-61; schelvis drie 61-47; scnelvis vier 52-47; schol één 94- 80; schol twee 86-80; schol drie 78-61; schol vier 52-47; wijting drie 62-49: makreel twee 31; schar 75-36; hake 226 ham met kop 142; tongschaar 182-116. De besommingen waren: KW 29 51.700, KW 221 49.400, HD 195 40.700, TH 21 8.550, VD 20 1.170, UK 25 380. UK 234 890, YE 25 1.730. IJM 27 5.400. Kapitein Jan Wandelaar ligt als acteur Hugo Metsers een middagdutje te doen op de voorbank van zijn auto. Koen Flink loopt wat ongeduldig op en neer. Voelt niets voor een babbel. Laat zich toch verleiden wat blasé te melden dat hij best tevreden is over zijn vertolking van de’ figuur van de Russische kapitein Sjemonow. Zegt even naar „binnen” te moeten voor een sigaretjeen laat zich dan niet meer zien. Iedere filmlokatie kent de altijd weer ondefinieerbare spanning als belichtings- en geluidstechnici hun apparatuur in stelling hebben gebracht. Als de stem van de regisseur om „stilte” vraagt en de camera begint te snorren. Aan het Buitenspuikanaal waar de tot Furie om gedoopte 60 jaar oude stoomsleepboot Holmvik het middelpunt van een stuk filmische bedrijvigheid is, heeft die spanning duidelijk plaats gemaakt voor een brok vermoeidheid. Hugo Metsers, ontwaakt van zijn mid dagdutje, blijkt ten prooi te zijn geval len aan de verveling. Gevraagd naar de leukste scène van de hele produktie merkt hij op. „Er waren er ongeveer duizend. In achthonderd ervan had ik een aandeel. De móóiste zal de laatste zijn. Een half jaar vrijwel onafgebroken in touw is net iets te lang. Vooral de wachttijden als je niet „op” hoeft maar toch aanwezig moet zijn waren slopend”. In het hele verhaal van Hollands Glorie vindt Metser dat de sociale achtergrond, die gestalte heeft gekregen in de „over winning” van Jan Wandelaar, een van de belangrijkste aspecten is. brander. whiskey, 15 flessen wodka en 59 en Ommen eindigt Gaasterland. De bijeenkomst, die om acht uur be gint, heeft plaats in het Jeugdhuis te Bloemendaal. diende te komen in de adviescommissie, twee leden (van de zes) waren van oordeel dat er een afvaardiging van bejaarden in de commissie dient te ko men dan wel er aan moet worden toegevoegd. spuitje met zweetdruppeltjes breedgeschouderde duo. Als de loopt beginnen in de omgeving een paar honden te blaffen. De scène wordt op nieuw ingezet. Iemand start een auto. Van de Kamp kijkt geïrriteerd op en vraagt „stilte”. Als die er is herhaalt Kees: „Met een dag of vijf zijn we in Rio. Ken je effe uitwaaien”. Bulle: „He een lekker wijf”. C. Hoek (Progressief Velsen) achtte het beter politieke organisaties te vra gen Kandidaten voor te dragen. Dit zou naar zijn mehing een betere dan de huidige regeling bewerkstelligen. Rudi Falkenhagen maakt er geen ge heim van dat de langdurigheid van de opnamen inderdaad waarneembaar wordt. Als bootsman Janus heeft hij niets nagelaten om te trachten die rol zo goed mogelijk te vertolken. „Voor mij was het allemaal niet zo nieuw”, vertelt hij terwijl aan boord een oceaanscène wordt voorbereid. „Ik heb zelf jaren gevaren. Als steward en later als ma troos bij de marine. Het werk aan boord van zo’n sleepboot is natuurlijk volko men anders. Het meeste heb ik geleerd van de IJmuidense machinisten die we mee hadden en van kapitein Arie van Dorp. Die mensen hebben door hun aanwezigheid een belangrijke bijdrage geleverd aan het slagen van de produk- Je ziet hoe zij zich aan boord SANTPOORT. Folkzanger Norris treedt vanavond op in ontmoetingscen trum Asiterix. Hoofdzakelijk zal hij country spelen. Aanvang is bepaald op half negen. Norris is afkomstig uit de Verenigde Staten waar hij een tot de verbeelding sprekend bestaan leidde. Hij leerde veel stijlen spelen zoals blues country traditional, en dergelijke. Joop van Opbergen en Arie Vrolijk hebben als gepensioneerde machinisten aan de verfilming van Hollands Glorie leuke schnabbel. Beide hebben ze hun leven gesleten tussen de drijfstan gen op de lange deining. Van de „kar” die ze al die maanden hebben mogen bedienen zijn ze gaan houden. Ze zijn het er roerend over eens’t Is goed dat het binnenkort voorbij is. ’t Was een verschrikkelijk fijne tijd. Maar ’t is eeuwig zonde dat we het geld niet hebxen om de schuit te kopen”. Vrolijk: ..Kopen is trouwens niet zo’n kunst. Maar het onderhoud is natuurlijk niet te betalen”. grootmiddeltong 13,03-12.63; tong 11.88-10,82; tong één tong twee 11,36-10,29- Per 40 kg.: haai 92-79, IJMUIDEN. De Postzegelvereniging IJmuiden” is het 41e seizoen met frisse moed gestart. Buiten de normale cluba vonden welke om de veertien dagen gehouden worden in de zaal van de Adelbertuskerk aan de Sparrenstraat is er op zondag 3 oktober een grote postze- gelruilbeurs georganiseerd. Deze zal ge houden worden in de zaal onder de Petruskerk ingang Mercuriusstraat. De route is vanaf de Planetenweg met bor den aangegeven. Van vorige jaren weten de vaste be zoekers dat de sfeer op deze ruilbeurzen apart en goed is. Naast een beperkt aantal handelarenstands is er volop gelegenheid tot onderling ruilen. Een speciale stand is opgericht om toekomstige leden alle gewenste inlich tingen te verstrekken. Ook de jeugd is van harte welkom op deze beurs die om 10 uur haar deuren opent, terwijl dege nen die het ’s middags om 5 uur nog niet hebben bekeken, om maandag 4 oktober zich kunnen aanmelden als lid. Deze clubavonden beginnen voor de jeugd (tot 16 jaar) om 6.30 uur en voor de senioren om 8 uur. Vrijdag vertrokken: Todos Os Sants, Bremen; Otto Kopenhagen, IJmuiden; Christel. Helsinki, IJmuiden; Seaspan Rider. Gr. Yarmouth. Westfalia, Rotter dam; Oliver Hambrug; Adriatik Emden; Telnes, Simonsvik, IJmuiden. IJMUIDEN.Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 2535 kg. tong, z52 kisten tarbot en griet; 457 kisten kabeljauw; 714 kisten schelvis; 228 kis ten wijting; 873 kisten schol; 68 kisten schar; 11 kisten makreel en 90 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: tarbot 14.10-13.08. grote tong 13,99-13,79; kleinmideel 12.36-11,04; En dan is daarArie van Dorp. Heeft van de 81 jaren dat hij op dit ondermaanse ronddoolt 50 jaren van al les wat er te slepen viel over het diepe water gesleurd. Was in zijn jaren com modore op de vloot van Leen Smit uit Maassluis. De personificatie van alles wat de Hollandse zeesleepvaart ooit aan roem had uit te dragen. VELSEN Een herhaalde poging van de afdelingen van de Algemene Bond van Bejaarden om een kandidaat te mogen stellen voor de commissie van advies inzake de woonruimteverdeling is donderdagavond door de gemeenteraad van de hand gewezen. Eerder al in 1974 was de raad tot een dergelijk besluit gekomen, maar de Bejaarden- bond bleef aanhouden en kwam in no vember 1975 met een herhaald verzoek dat nu in behandeling werd genomen. Vier leden van de overlegcommissie Op de kade van IJmuiden wil Ome Joop nogmaals duidelijk onderstrepen dat het absoluut per ongeluk ging. Hij stak de brand in de vuurmond van de bewuste brander. De inhoud van 10 flessen 1 pakjes Gauloise verdween schoorsteen van de Furie. Vrijdag aangekomen: Stadson, Cont. Plat, IJmuiden; Gaasterdyk. Kingston; Jemrix, Rochester, IJmuiden; Cantium, Antwerpen; Ross Head. Tubaro, IJmui den; Haitabu. Antwerpen Arona. Hami- na; Cacnas, Rotterdam. tussen de De heer Bert Schuil zal aan de hand van een groot aantal dia’s een lezing verzorgen met als onderwerp: ..Langs gebaande en ongebaande wegen.” Voor de pauze wordt aandacht besteed aan Texel, het duingebied van Heemskerk, Spaarndam, de Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. In het tweede gedeelte worden de reserva ten in Brabant behandeld evenals Thorn Buren. Via Leuvenum. Speulde en de dia-vertoning in ft* R ■4 ^»i“

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5