PRAATSTUK VOOR GEDACHTENVORMING OVER WELZIJN ALS INSTRUMENT IN HEEMSKERKS BELEID Nieuwe subsidieregeling voor welzijnsorganisaties w OPKNAPBEURT VOOR SPOORSINCEL Hotel-Café-Rest. VAN AKEN I7 s SS CONTACTAVOND S.V. BEVERWIJK ROOIE VROUWEN Thema-biieenkomst Extra bericht van postzegelvereniging bÈvÈrwÏjk-hÈËmskËrk Ontmoetingsgroep Kerk en Samenleving Een Ford Escort huren? Souwens Autoverhuur Opening ÏTIodei ffo.L Teun Viess ing taf „Heemskerk” ST MB W MHtai 1 - 6 Instrumenten Wijkcontacten Normen Overleg t Samenstellers voor 7 Telefoon 023 - 324365 - 324709 MARKTPLEIN 38-qo UMUIDEN TEL.llSqö BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BOUWJ. 1976 *1 VAN RIXEL zo'n drukker BAAN, hoek Houtplein HAARLEM vryjdaq en; maandag E.m donderdag van IO-I1 uur en 1-S uur. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Voor iedereen die zich in de gemeente Heemskerk betrokken voelt bij creativiteitsbevordering en culturele vorming, sport, lichamelijke opvoeding, jeugd- en jongerenwerk, vormings- en ontwikke lingswerk, maatschappelijke dienstverlening, samenlevingsopbouw, volks gezondheid en onderwijs, ligt er een nieuw „praatstuk” op tafel onder de titel „Welzijnsnotitie 1976” Welzijnsnota vond men een te wijdse betite ling en daarom werd het een „notitie”. Het wil een aanzet zijn voor de gedachtenvorming over wat het gemeentelijk beleid zou moeten zijn „op middellange termijn” om het welzijn van de burger te bevorderen. Yrijblijvend Voor de toekomstige bewoner j van ket JamVlef£ingk»of’in Oudymuiden takken wg een flat kant en klaar ingericht mei alles^erop en eraan" zodal 2y een indruk kunnen l<ry gen van de mogelijkheden om van kun toekomstige woning een gezellige leefruimte tematan Uy nodigen u graag uit om geheel vry Lig vend eens te kom en kyken dan kunnen wg u meteen de diverse maten en andere inlickti ngen geven Ook niet-bewonen zyn welkom om te zien wat de vakmensen van UN IC kunnen doen met materialen en kleuren betaal hare pryzen. Openingstijden zaterdag 2-S’ uur Beoordeling “V /ar '4 IIs G» (ADVERTENTIE) JE LEKKER er VOELEN IN en HEEMSKERK T. se 'n ci en (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) p I B Daarover staat er in de welzijnsnoti- t r r B i (Van een onzer verslaggeefsters) series in abonnement* hebben. I Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen f 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag *n n- iu. te voorzien (calamiteiten) zou een doel- post in de jaarlijkse gemeentebegroting moeten worden opgenomen. belangrijke wegverbinding Heemskerk- Beverwijk gaat de gemeente Beverwijk het lieve sommetje van zeshonderddui zend gulden kosten, hetgeen inhoudt dat gegeven. De nieuwe Spoorsingel krijgt hetzelfde „uiterlijk” als het gedeelte bij het complex Aagtenhof. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden rt :e i i, t le ’s 'e e ►u 24 j- Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 31 26 38 wi ,”4 e o. WONINGINRICHTING- unie u. et u- an werpen op basis van de indeling zorg (blok A), edukatie (blok B) en recreatie (blok C). Binnen die blokken wordt dan weer een onderverdeling gemaakt. Als voorbeeld wordt dan het blok zorg on derverdeeld in A 1: een subsidiepercen tage van x wanneer de noodzakelijkheid van de hulpverlening duidelijk blijkt; A2: een subsidiepercentage van y omdat men voor een deel over eigen inkomsten BEVERWIJK. Vrijdagavond 24 sep tember organiseert de sportvereniging Beverwijk een contactavond met klaver jassen, sjoelen en vlotbruggen en een verloting met als hoofdprijs een fiets. Men begint om 20 uur in de kantine aan de Ringvaartweg. Bij die nadruk op de wijkcontacten blijft het verenigings- en organisatiele- ven overigens niet buiten schot. De sa menstelling van de welzijnsnotitie vinden de verenigingen en organisaties niet het juiste kanaal om de participatie te be vorderen met betrekking tot de directe woon- en leefomgeving. De leden komen immers uit verschillende wijken met het doel te sporten, muziek te maken, er eens uit te zijn, maar niet met het doel binnen die vereniging bezig te zijn met mee-denken over allerlei welzijnsaspec ten die niet direct verband houden met die vereniging. Toch zitten er juist bin nen die verenigingen en organisaties ge motiveerde, actieve burgers die een be langrijk aandeel hebben in het welzijns- gebeuren. Betaling kan geschieden door storting op giro 470942 ten name vari de Rabo bank Heemskerk ten bate van de Post zegelvereniging Heemskerk, of tijdens de clubavond van 27 september bij de pen ningmeester. Het geld dient voor 8 okto ber binnen te zijn. BEVERWIJK. In de Prinsesselaan- kerk aan de Prinsesselaan wordt dinsdag avond 28 september een bijeenkomst gehouden, tijdens welke het thema be graven en rouwverwerken centraal staat. De heer P. van Daalen van het Uitvaartcentrum IJmond gaat nader in op de problemen die zich naar zijn ervaring voordoen vanaf het sterven tot en met de begrafenis. Tweede spreker is drs. A., van Dijk, psycholoog bij het Jozefziekenhuis. De bijeenkomst gaat uit van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden en begint om 20 uur. Volgens de samenstellers moeten twee aspecten van het welzijnsbeleid als eerste aandacht krijgen, namelijk infor matie en subsidie. Van deze twee werd het aspect „subsidie” als instrument voor welzijnsbeleid als eerste aangepakt. De notitie doet een aanbeveling voor een nieuwe algemene subsidieverordening (raamsubsidieregeling), die elders in deze krant is samengevat. Bij die uitgangspunten worden dan door de samenstellers onmiddellijk weer vraagtekens gezet, want „het beleid”, zoals dat in de welzijnsnotitie wordt besproken lijkt er vooral op gericht te zijn de indruk te vermijden, dat de gemeentelijke overheid ook maar iets zou willen (dirigisme, overheidsbemoei ing), dat niet geschraagd zou worden door de gemeenschap (inspraak, partici patie, democratisering, particulier initi- atef). De Nieuwtjesdienst van de vereniging verzorgt voor de leden het aanschaffen van de series, maar door de wijze van uitgifte (combineren) komen de complete serie op 22.50. Als de nieuwtjesdienst de deelnemers de blokken plus de serie compleet zou leveren betekent dat een investering van 7000 en dat bedrag kan de vereniging niet voorschieten. Daarom verzoekt de nieuwtjesdienst aan degenen die Nederlandse zegels via de nieuwtjesdienst betrekken, zoveel maal f 22.50 vooruit te willen betalen als zij aangedragen om die wisselwerking beter op gang te krijgen (notie als aanzet voor discussie). Aan de samenstelling van de „Wel zijnsnotitie 1976 werkten mee: wethou der A.F.M. van Herpen, wethouder me vrouw J.H. Vervelde-Wagenaar, D.S. Dijkstra als directeur van de gemeente lijke sociale dienst, J.N. Hendriks, chef afdeling onderwijs c.a.. J. Vosselman Bosch, chef afdeling algemene zaken, H. J. P. Visser, adjunkt-directeur gemeen tewerken. H.J.F. Liefting, adjunkt-direc teur gemeentelijke sociale dienst en A.C. Timmer, stafmedewerker Gemen- sohapsraad Heemskerk. De notitie die inmiddels het fiat heeft gekregen van het gehele college van B en w., zal worden voorgelegd aan en besproken met onder meer de gemeenteraad, de Gemeenschapsraad, vertegenwoodrdigers uit de sectoren van onderwijs, volksge zondheid, maatschappelijke dienstverle ning, enzovoort en in principe aan iedere burger die geïnteresseerd is in en wil bijdragen aan het welzijnsbeleid in Heemskerk. As instrumenten voor die wisselwer king worden dan bij voorbeeld openheid, informatie, participatie en subsidiebeleid genoemd en beschouwingen gehouden over de wijze waarop die zaken zouden kunnen worden aangepakt. Daarbij wordt meer de nadruk gelegd op wijk contacten dan op contacten via bijvoor- wat er aan de hand is, op voor hen aanwezige kanalen, zoals buurthuizen en dergelijke. Dan zouden er een aantal algemene en formele bepalingen gaan gelden, zoals vestigingsplaats en bedieningsregio, geen winstoogmerk. aantoonbare behoefte, aanspreekbare organisatie. Is een subsi- die-aanvrager op grond van deze bepa lingen ingedeeld dan volgt een verdere afweging op grond van de volgende punten: welzijnsfacet, funktie *voor de samenleving, al of geen beroepsmede werkers. voor jeugd of volwassenen, ac- commodatiebehoefte, bijzondere kenmer ken. Met de vorenstaande algemene en bijzondere criteria in de hand is het tie: „Vanuit de Gemeenschapsraad of via mogelijk drie ’’subsidieblokken” te ont- de gemeente bestaan er formele overleg- of beslissingsplatforms, bij voorbeeld voor de culturele verenigingen het cul turele beraad, voor het sportgebeuren de sportraad, voor het club- en buurthuis werk de sectie jeugd. Het zou aanbeve ling verdienen als de Gemeenschapsraad haar jaarlijkse vergadering dan zou wil len gaan omvormen tot een jaarlijks welzijnsberaad, waarbij vertegenwoordi gers van het georganiseerde werk via de raden, 'secties of beraden de gelegenheid krijgen om zich samen met het gemeen tebestuur te beraden over een werkelijk gecoördineerd welzijnsbeleid. Vorm, partners en uitvoering zouden nader te regelen moeten zijn”. Alweer: verder zelf invullen s.v.p. kan beschikken; A 3: een subsidieper centage van z omdat het een aanvullen de dienstverlening is, die vrijwel volle dig met vrijwilligers werkt. Volgens de werkgroep zou er zo een overzichtelijke subsidietabel te maken zijn, waarbij de motieven om in blok Al, A2 of A3 te komen volgens een vastgesteld coderingssysteem zou kunnen verlojfen. De procedure bij het toekennen van subsidie bestaat dan uit het vaststellen binnerr-welk facet bink de aanvrager valt en. vervolgens binnen welk pakket de subsidie wordt verleend. Voor incidentele kosten, die niet thuis horen in een der blokken of die niet zijn Het grote werk dient zich aan. Aannemingsbedrijf B. van Vuuren is deze week begonnen met de reconstructie van de Spoorsingel. De- voor een meter verbeterde Spoorsingel HEEMSKERK - In de pas verschenen ’’Welzijnsnotitie” van de gemeente- Heemskerk zijn de ideeën opgenomen van de werkgroep Koördinatie Welzijns beleid over een nieuwe algemene subsi dieregeling waarmee dan alle bestaande subsidieverordeningen zouden komen te vervallen. In de voorgestelde opzet wordt uitgegaan van drie welzijnsaspec ten: zorg, educatie en recreatie. Alle subsidie-aanvragers worden ingedeeld in een van deze groepen. In de verdere indeling is de funktie een criterium (open of besloten) en wordt afgemeten of er al of niet ge schoolde krachten bij de betreffende welzijnsactiviteit zijn ingeschakeld. (Van een onzer verslaggeefsters) De subsidie-aanvragen zouden voor advies voorgelegd moeten worden aan categorale beraadsvormen vanuit het particulier initiatief, raadsadviescommis- sies en verschillende gemeentelijk? afde lingen. waarna B. en W. dan op grond van de aldus verkregen gegevens een besluit kunnen nemen. Deze door de Werkgroep Koördinatie Welzijn a ange- diende subsidieregeling is in de vorm van een notitie aan het college van B. en W. aangeboden. Dit 'college kon in stemmen met de daarin gestelde gedach ten en uitgangspunten en heeft in het begin van dit jaar al een opdracht aan de Werkgroep verstrekt om een tech nisch verder uitgewerkte regeling te ontwerpen. B. en W. hopen dat die regeling nu spoedig op tafel komt en dat deze binnenkort aan de gemeenteraad kan worden voorgelegd. De Heemskerkse raamsubsidieregeling sluit aan op wat er bekend is over het streven van de rijks overheid om tot een naamwetgeving voor het welzijnsbeleid te komen. Daar bij wordt uitgegaan van dezelfde crite ria. In de Werkgroep Koördinatie Welzijn hebben zitting de wethouder van onder wijs, sociale zaken en volksgezondheid - tevens voorzitter- de wethouder van sport en recreatie, de directeur van de dienst gemeentewerken en die van de sociale dienst of hun vaste plaatsvervan gers, de chef van de afdeling onderwijs en de directeur van de Gemeenschaps raad Heemskerk. Secretaris-coördinator is de chef van de secretarie-afdeling algemene zaken. BEVERWIJK. Woensdagavond 29 september houden de Rooie Vrouwen van de PvdA-afdeling hun eerste vergade ring in de bovenzaal van Huize Schey- beeck. Er wordt gepraat over de zin van een aparte vrouwengroep binnen de PvdA. Tevens vinden er verkiezingen plaats van o.a. de contactvrouw en de kerngroep. Na het huishoudelijke ge deelte wordt er gediscussieerd over het nieuwe beginselprogramma van de PvdA. Wil Jezek, hoofdbestuurster van de Rooie Vrouwen zal deze discussie begeleiden. Dan komt men tot zinnen als: „De gemeentelijke overheid en het particu lier initiatief dienen binnen gestelde voorwaarden en mogelijkheden in wis selwerking met elkaar een bijdrage te leveren aan het welzijnsbeleid”. Hele maal waar natuurlijk, maar wat doe je er mee? In de nota wordt gespreksstof BEVERWIJK. Radicale mensen ko men moeilijk tot bidden, terwijl bidden de mensen moeilijk tot radicaliteit ko men. Deze bewering is het uitgangspunt voor de bijeenkomst van de ontmoe tingsgroep „Kerk en Samenleving” die zondagmorgen 10 uur in de hervormde kerk De Opgang aan de Florastraat wordt gehouden. De heer H. van Wel uit Driehuis zal de toespraak houden. Op de imformatie- tafel ligt o.a. het bulletin van de bewe ging van kritische gemeenten en basis groepen in Nederland. Nu kan onder de paraplu „welzijn van de burger” zo ongeveer alles worden gestopt; van de wegenstructuur die maakt dat je vlot overal kan komen, tot het vers knappende broodje bij het ont bijt dat er voor kan zorgen dat je als individueel burgertje de dag in een pret tige stemming begint. Bibliotheken zijn er vol geschreven over welzijn. Als iets zo moeilijk is te omschrijven en samen te vatten, wordt het eigenlijk ook weer eenvoudig. Want waar het om gaat is je gewoon „lekker voelen”, of deftiger „het welbevinden”. Voor het grootste deel zal de individuele burger daar alleen maar zelf voor kunnen zorgen. Maar de over heid - in dit geval het gemeentebestuur - kan en moet natuurlijk wel algemene voorwaarden scheppen met een gemeen telijk welzijnsbeleid. Daar gaat die „no- tiie” over en daarbij heeft men dan in het kader van het totale Welzijn de gebieden afgebakend die in de eerste zin van dit artikel op een rijtje zijn gezet. Die gebieden zijn dan op zchzelf al zoveel omvattend dat er in een ruim dertig velletjes omvattende „notitie” al leen maar „in z’n algemeenheid” over een aantal uitgangspunten kan worden gesproken. Zo lezen we onder het hoofdstuk par ticipatie: „Als het gemeentebestuur op zoek is naar burgers om hen uit te nodigen tot meeweten, meedenken meebeslissen, dan zoekt dit hen op in de wijk, op de plaats waar burgers weten wat r aan de hand is, op voor hen bekend terrein, met aanspreekbare za ken”. In de welzijnsnotitie wordt dan een „model” gegeven van de wijze waarop die wijkcontacten kunnen worden gerea liseerd, maar zoals wij in het begin al schreven, elk aangediend uitgangspunt of voorstel eindigt met een vraagteken, want eigenlijk is het hoofdzakelijke uit gangspunt dat de gemeenschap zelf een welzijnsnota zou moeten samen stellen. In het geval van het model voor de wijkcontactbijeenkomsten luidt het vraagtekenzinnetje: „Te overwegen is of vorenstaande vorm een werkbare kan zijn”. Voor dat „overwegen’ wordt dan in de welzijnsnotitie wel een aanzet voor gedachtenbepaling gegeven. HEEMSKERK - De postzegelvereni ging „Heemskerk” heeft een speciaal be richt uitgegeven voor de Nederland- verzamelaars in verband met het feit, dat de PTT op 8 oktober een serie van vijf bijzondere zegels met een toeslag uitgeven, namelijk drie zegels van 55 cent met een toeslag van 55 cent en twee zegels van 75 cent met een toeslag van 75 cent. x'-- f 'O WIM» duizend Nederlandse guldens wordt uit~ ze verbetering van de alsmaar zakkende op de Spoorsingel Wfe» W A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7