Publiekstheater speelt De Kaukasische Krijtkring Ariadne auf Naxos in succesvolle reprise Toon Kortooms: Beekman-trilogie zou ik nu heel anders schrijven Praag vreest subcultuur; straffen voor popmusici KIe 'fémpr chool ’"t EvenalshetHerasHekwerkdaternustaat'. Hekken maken is Heraswerk OIRSC HOT04997-4848* 1 .ÏTa. i Nederlandse Operastichting op herhalingsoefening PS BIJ HET UITREIKEN VAN HET MILJOENSTE EXEMPLAAR 13 ZATERDAG 2 5 SEPTEMBER 19 7 6 KUNST door Scarlett Paasman >’S GELDORP WEMPE Aannemers Isoleerders ALS U NU ISOLEERT ZIT U VAN DE WINTER WARM! L- j VERHUISLIFT BLOEMENDAAL „Als ik „Beekman en Beekman” mocht herbe- werken, dan zou ik dat „jij en jouw” eruit gooien, onmiddellijk. Ik heb het voor deze feestelijke gelegenheid vluchtig doorgebladerd, en nu hin derde me dat. Maar ik mag er niet in veranderen van de uitgever”. Kort ooms doelt op het, vooral in het begin eigenaardig aandoende, gebruik van jij en jou: jij kijkt om naar jouw bed en jij denkt, vanavond zal ik daar niet meer slapen. Jij lacht niet veel, jij zegt maar weinig. „Indertijd vond ik dat heel origineel, niemand had dat bij mijn weten ooit gedaan”. 4 \OA o° - Krasse rechtspraak bij Brecht J. H. MOLLENIJZER. (ADVERTENTIES) KO VAN LEEUWEN. van (ADVERTENTIE) egen: (ADVERTENTIE) Wfca* MN Zwanenburg. Inlichtingen: Telefoon 02907-5304. Zwanenburgerdijk 393. ISOLEREND GLAS KORTE LEVERTIJDEN warmte isolerend glas waarop 10 jaar garantie met 33% rijkssubsidie. :asions ael worden mder volk ir. en fm ihele weet 18 u. beh I972, ze» 5 luxe nu 50; Sima oed 1972 ën 2 CV1 2CV4ak erd 197 4 luxe at Chevrolt '3 4750 >ncar 197 en 139 ooi 750 zeer go« luxe ze« 500 1972 969 65# J '70 ze» itioncarS '2 195# 967 ze» 50; Volks ant 1971 7 j □nfort typ» i 4950: alias ecN 70 1950; icar 1972 ie 975# lova, 4 dra iO; Citroen 3-’74 ra (des 220 D zeer goed: s Stingray litv. 1971 2500 P als nieu» 6 4.2 nov extrai 5 TS duut als nieu» :sun 12Ö ai en goe< olkswagei 973 onbe ?rd Esca zeer go» zeer m« nault 6 1 'O 195 mooi 197 Renault l itv. 197 4 JO Sped: ic 4950 :ial '73-7 1 1300 1 s ype 197 d Alfa Su 950;Toyc olla 197 00 Coroll R 3MW 200 '3 695# 50 000 kr FL 19701 VW Go sur gros De vier non-conformistische musici en tekstschrijvers, onder wie twee theolo gen, maakten deel uit van de popgroe pen „Plastic People of the Universe” en „DG 307”, die tijdens de Praagse lente waren geformeerd en later verboden werden. In maart waren al 22 bij de groepen betrokken personen aangehou den. Het proces heeft drie dagen ge- jncar 197 Viva lux 'ord 1606 vielèn ere 1300 L 1 2950; For 1972-7- ord 1700 joed; Dpi '4 6950 <ord 1700. grijs; Op- aid metalli 19001970, 950; Op 'pe 197! ationcar 66 mara- I50; Daf5 a's 197 280 S met all HERMAN VAN ELTEREN schiep een fraai toneelbeeld waarin een reusachtige boerenwagen domineert als een soort draaitoneel waardoor verandëring van scènes, maar ook van stemmingen, goed worden aangegeven. Pim van -s- veld zorgde voor prachtige kostuums, sober voor de boeren, uitbundig en fan tasierijk voor de machthebbers. Het Pu- bliektheater had het in Haarlem niet gemakkeiijk omdat de zaal bijna geheel gevuld was met nogal rumoerige scho lieren. STRAUS vraagt op het gebied der coloratuur bijna het onmogelijke, maar Janet ging de moeilijkheden te lijf met een bewonderenswaardige koelbloedig heid. Daarbij danste zij als een vlinder van bloem tot bloem en zij had haar vier clowns aan een touwtje. Dit kwar tet van dwazen, waarin Wouter Goed hart en Lieuwe Visser de plaats inna men van Nico Boer en Hubert Waber (Scarmuccio en Gruffaldin), huppelde en buitelde over het toneel. René Claassen en Meinard Kraak (Brighella en Harle- kin) wareb hun fratsen van twee jaar geleden nog niet vergeten. De aansteke lijke vrolijkheid van dit viertal is een goed tegenwicht tegenover de loodzware dramatiek van Adriadne en Bacchus Stella Axarlis en Anton de Ridder zon gen met Wagneriaanse hefitheid en had den voor hun liefdesduet nog meer tijd nodig dan in 1974. Het was duidelijk te merken, dat zij twee jaren ouder waren geworden. Cora Canne Meijer daarente gen was weer even onstuimig en ver liefd in haar rol van componist. Simon van der Geest, de zwierige dansleraar, en Johan Schmitz, de huismeester, zagen wij met vreugde terug. VAAK KOMT het voor dat reprises wiens uitspraken' nogal afwijken bestaande normen tronen. De rijken hebben nauwelijks iets te verwachten, al ver zuimt hij niet hun steekpenningen gretig aan te nemen. DEZE TWEE VERHALEN, die Brecht in de Kaukasus laat spelen, komen sa- Verhuisonderneming Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21, Haarlem, tel. 023-326099/075-171700. slechts een zwakke afspiegeling zijn van de oorspronkelijke opzet, maar in dit geeval viel duidelijk te constateren, dat de Nederlandse Operastichting zich er niet met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt en daar moet men bewonde ring voor hebben. Zeker in een seizoen als dit, waar men nog zoveel voor de boeg heeft. De begeleiding was opgedragen aan het Omroeporkest en dat heeft onder dè beproefde leiding van Kenneth Montgo mery opnieuw bewezen een uitstekend opera-orkest te zijn. Ik lees mijn eigen boeken nooit meer. Als je er dan om een bepaalde reden nog eens in bladert dan is het helemaal nieuw alsof een ander het heeft ge- Toon Kortooms, schrijver van 15 romans tot nu toe, want hij is nog lang niet uitverteld schreef in 1946 de trilogie „Beekman en Beek man”. Nu, 30 jaar later, reikt hij vandaag eigenhandig het miljoenste exemplaar over de belevenissen van de tweelingen Hein en Mathieu Beek man uit aan de oudste inwoners van zijn geboorteplaats Deurne, in de Peel. De 95-jarige Peerke Schepers is de gelukkige, die de met pentekenin gen van Henk Neepkens verluchte jubileumuitgave ontvangt. Nederlandse schrijvers mogen zich niet dagelijks verheugen over derge lijke verkoopcijfers. Er zijn enkele auteurs die mede doordat ze door leerlingen op de middelbare scholen worden gelezen voor hun literatuur lijsten eveneens het miljoen bena deren, halen of zelfs overschrijden, maar dat blijft eerder uit zondering dan regel. Kortooms’ werk, dat immers door gaat voor lectuur, mist het verkoop technische voordeel dat het scholie- renpubliek biedt. Een miljoen exem plaren het is hoe dan ook heel wat. Hoe denkt hijzelf over zijn werk, over de Beekmannen in het bijzonder? I I 1 HERAS HEKWERK-OIRSCHOT HEKDAM1 PETRA LASEUR speelt de rol van Groesje in prachtige, soms ontroerende, bescheidenheid. Zij geeft heel zuiver in houd aan het oprechte, gevoelsmatige, karakter van het eenvoudige boeren meisje. Hans Boswinkel excelleert als rechter Azdak en maakt daar op indruk wekkende wijze een zuipschuit vol rechtvaardigheidsgevoel van. Boswinkel laat een menselijke creatie zien door steeds te laten doorschemeren dat Azdak rechter spéélt en dit in werkelijkheid niet is. „Dat miljoenste exemplaar bewijst eens te meer dat de mensen dit soort lectuur, zoals mijn boeken, graag lezen”. Er zijn vooralsnog geen duidelijke plan nen om „de Beekmannen” te verfilmen, HAARLEM. „Dat wat bestaat moet behoren aan wie er goed voor is” zingen de spelers van het Publiekstheater alle maal samen aan het einde van hun voorstelling van „De Kaukasische Krijtkring’’ van Bertold Brecht. Die ge zongen uitspraak vormt de basis van dit brok episch theater waarin Brecht zich fanatiek opstelt tegenover sociaal on recht. Hij rekent in dit stuk op niet mis te verstane wijze af met gevestigde tra dities en de macht van het oude gezag. Hij laat er het recht toepassen naar bevind van zaken, zonder daarbij de in het dikke boek voorgeschreven wetten te raadplegen of te volgen. De rechter die Brecht laat optreden gebruikt de wetsfo- liant om op te zitten, want hij weet dat hij er toch niets mee zal doen, als is het maar omdat hij de wetten eenvoudig niet eens begrijpt. Toch vallen de von nissen die rechter Azdak velt doorgaans rechtvaardig uit. Niet omdat hij zo’n rechtschapen man is verre van dat maar omdat hij instinctmatig oordeelt. DE KAUKASISCHE KRIJTKRING is een ingewikkeld toneelwerk. Brecht komt aandragen met een probleem dat moet worden opgelost door het opvoeren van een oud toneelspel. Twee dorpen betwisten elkaar het recht op een dal, dat na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog door de Duitse soldaten is verlaten. De ene boerengemeenschap, die het dal oorspronkelijk bewoonde, wil er weer geiten gaan hoeden; de andere heeft een plan ter bevloeiing van het dal uitgedacht om er dan vruchten te kun nen kweken. De dorpelingen van beide kanten willen trachten met elkaar tot een vergelijk te komen en om de geiten hoeders te overtuigen, voeren de fruit kwekers hun toneelspel op. Na de op voering zijn de twee partijen het er over eens dat het plan van de fruittelers goed is; zij mogen het dal hebben. HET CONFLICT tussen de boeren communes is eigenlijk bijzaak. Het dient alleen maar om tot de opvoering van twee nogal merkwaardige legendes te komen. De eerste gaat over het meisje Groesje, een keukenhulp je, dat ongewild door het leven moet met een kind dat niet het hare is. Het wordt haar letter lijk in de schoot geworpen wanneer de vrouw van de grootvorst bij wie zij in dienst is met meenemen van haar kostbaarheden op de vlucht slaat omdat de stad in brand staat. Groesje verzorgt dat kind door alle angstige avonturen van de oorlog heen, omdat haar gevoel haar daartoe dwingt. DE TWEEDE legende gaat over de dorpsschrijver Azdak die door een merk waardig toeval ook al ongewild tot rechter wordt uitgeroepen. Azdak staat bekend als een zuipende losbol die het stropen niet kan laten, maar ook als een intellectuele slimmerik. Maar de ironie wil dat hij juist door vermeende domheid tot rechter gebombardeerd wordt. Hij ontpopt zich dan als iemand i van en verwachtingspa- van Azdak De een bleef dood achter zijn bureau, de volgende viel dood van zijn fiets. Ik werd overspannen en mijn dokter gaf me „op die manier geen vijf jaar meer”. Dus. toen ik het Spaarnestad-aanbod kreeg was ik blij, al moest ik ervoor naar Holland”. Er zijn mensen die na het lezen van Kortooms’ Peelboeken terstond die Peel willen gaan bekijken. Maar de wijde wildernis van zijn jeugd is niet meer; men treft er nu meer snelwegen en tweede huisjes aan. Helaas? „Nee, de vooruitgung moet niet worden geremd. Ik ben daar nooit tegen geweest. Mijn vader was directeur van de turfstrooi- selfabriek, maar had ook supervisie over de ontginning, het land werd vruchtbaar gemaakt, er braken betere tijden aan voor de boeren. Dan ga ik daar niet over zitten wenen. Dat vind ik een dwaas en verwerpelijk heimwee”. „Maar 50 jaar geleden toen wij er woonden was het natuurlijk wel een heel ander land, met uitgestrekte heide velden en berken en vliegdennen en jeneverbesstruiken. Dat is nu wel ver dwenen. In mijn laatste boek wordt ook Scène uit De Kaukasische Krijtkring met geheel links Petra Laseur als het meisje Groesja. rakter te geven. Er wordt in een groot aantal rollen vooral speels geacteerd, terwijl de essentie toch in alle ernst overeind blijft. Afwijkend is het slot van de voorstelling, waarbij niet duide- lijk gesteld wordt wie van de twee boerencommunes overwint. Dat is een opvatting van het Publiekstheater; Brecht zelf geeft de uitslag wel aan. Toon Kortooms en zijn vrouw in de tuin van hun Bloemendaalse huis. heel anders over de Peel gesproken” „Het was indertijd een zwaar en arm leven voor velen, ook voor sommigen in mijn boeken. Ik ga daar wat luchthartig en lichtvoetig overheen, ik beschrijf de zonnige kant. Ik heb de problemen be wust weggelaten. Ik heb het talent voor ontspanningsliteratuur, lectuur, zo men wil. Dat moet ik gebruiken. Anderen nemen die sociale problematiek wel on der de loep, dat is mijn straatje niet. Het was. mijn kinderidéaal al: boeken schrijven waar de mensen om kunnen lachen. Ik zeg wel eens: wat Hermans op het toneel doet en de gebroeders Strauss in de muziek, dat doe ik in de literatuur”. Wat vindt Toon Kortooms zijn goede boeken of zijn beste. „De kleine emigra tie” vind ik nog steeds het beste, qua intrige, compositie en ontknoping, mijn enige echte streekroman ook, de anderen zouden net zo goed elders kunnen spe len. Mijn lievelingsboekje is „Parochie in de Peel”, over de heer-oom van mijn vrouw. Al mijn 15 romans draaien goed mee, zijn in de roulatie, met de Beek mannen altijd vooraan. Ik kan er nu goed van rondkomen, vroeger kreeg je maar een paar dubbeltjes. Maar ik heb er mijn werk voor Panorama bij omdat ik een nuchter mens ben en me realiseer dat het tij kan keren”. SCHEVENINGENDe Nederlandse Operastichting presenteerde gisteravond in het Circustheater een tweede herha ling van „Ariadne auf Naxos” van Ri chard Strauss. De enscenering van 1972, die in 1974 werd herhaald, is praktisch dezelfde gebleven, maar de rolbezetting wss nu op zes plaatsen gewijzigd. Regis seur Lofti Mansouri heeft in de afgelo pen weken hard gewerkt met de nieuwe solisten om zijn oorspronkelijke opzet van 1972 te handhaven en dat was duidelijk merkbaar, want de hele voor stelling heeft aan vaart gewonnen. De grote vraag was natuurlijk of Janet Perry, de nieuwe Zerbinetta, in staat zou zijn om de onvergeterlijke Urszula Kos- zut te evenaren, want met deze rol staat of valt de hele opera. Zerbinetta moet alles kunnen zij moet kunnen zingen en dansen en zij moet kunnen acteren dat de vonken eraf vliegen. Vanaf de eerste noten die Janet Perry zong was het duidelijk, dat deze jonge Ameri kaanse niet hoeft onder te doen voor de Poolse ster Urszulp Koszut. Haar stem heeft misschien iets minder draagkracht, maar technisch en muzikaal was zij volkomen tegen haar taak opgewassen. i men in het laatste deel van het stuk. Dan zijn oorlog en plundering voorbij en komt de rechtmatige moeder van het kind waarover Groesje zich ontfermde terug om het op te eisen. Azdak is dah de rechter die beslissen moet en hij komt dan tot een ongebruikelijk vonnis. Hij beveelt dat er een cirkel van krijt getrokken wordt en dat het kind daarin geplaatst moet worden. „De echte moe der zal de kracht vinden het kind eruit te trekken” zegt Azdak. Groesje verliest omdat zij het kind niet wil verwonden, maar de rechter wijst haar juist daarom het kind toe; omdat hij in haar een ware moederlijke bezorgdheid herkent. MUZIKAAL wordt de voorstelling ge dragen door Frits Lambrechts, Margriet de Groot en Wim van de Meeberg. De eerste twee zingen de scènes aan el kaar. De oorspronkelijke muziek van Paul Dessau werd gebruikt, maar dit drietal maakte daarop een bewerking. zoals „Help de dokter verzuipt”. Kor tooms zelf zou het wel willen. „Je legt het veel meer vast, in een film. Ik zie de verfilming van een boek als een bekro ning, een eindstation.” Een verklaring voor zijn succes? „Het is misschien zoals de ambassadeur van Tsjechoslowakije waar ik veel wordt verkocht het formuleert: geen sex, geen politiek en veel romantiek”. PRAAG (DPA, UPI). Vier jonge Tsjechoslowaakse popmusici zijn don derdag veroordeeld tot gevangenisstraf fen van acht tot achttien maanden om dat ze met hun verboden ensembles „decadente” westerse popmuziek met psychedelische effecten speelden. schreven. Je talent je smaak je kijk op de dingen evolueert in dertig jaar zo enorm. Als ik zo een zelfde boek weer zou moeten maken zou ik het nu waar schijnlijk heel anders schrijven. Het zijn mijn jeugdherinneringen en ervaringen mijn eigen belevenissen die ik verwerk en w&r je in de loop der jaren anders tegenover komt te staan”. In het begin van de jaren vijftig verhuisde Toon Kortooms met vrouw en twee dochters vanuit De Peel, achter grond voor vrijwel al zijn boeken, naar Bloemendaal, naar het huis waar hij nu nog woont en voor de baan die hij nu nog heeft: redacteur bij Spaarnestad. „Ik heb vaak gedacht terug te willen als ik gepensioneerd zou zijn. Maar ik geloof nu dat je er vanuit een gezond heimwee misschien het beste over kunt schrijven. Ik zou er te dicht op zitten, denk ik. Te dicht op het schilderij, en je moet im mers de kleuren kunnen zien, niet de klodders verf? Zoals het nu is kan ik erover blijven schrijven”. „Ik had er wel willen blijven. Mijn vrouw komt ook uit het Zuiden en we gaan er regelmatig heen en hebben ook vaak familie te logeren, het contact gaat niet verloren. Ik ben acht jüar onder wijzer in De Peel geweest, verdiende echter te weinig om te kunnen trouwen: 135 gulden min een tientje belasting. Toen ik na de oorlog bij een krant in Eindhoven kon komen voor 100 meer, heb ik dat met beide handen aangegre pen. Het was daar wel keihard werken, met een constante onderbezetting. Op den duur sneuvelde de een na de ander. HANS CROISET regisseerde deze Brecht bij het Publiekstheater en maak te er een imponerende voorstelling van, waarvan vrijdagavond in de Stads schouwburg een voorpremiè re te zien was. Een voorstelling ook, die als artis tieke prestatie nog niet helemaal even wichtig is. Het gedeelte dat voor de pauze ligt komt nog enigszins rommelig over door de vele beeldwisselingen, maar van dit manko is in het verdere verloop beslist geen sprake meer. Na de pauze komt er ook meer lijn in het verhaal en ontstaat er in regie en acteerprestaties veel meer eenheid. Dat leidt tot enkele indrukwekkende scènes waarin drama tiek door humor gerelativeerd wordt. Croiset heeft er trouwens voor gewaakt de voorstelling een al te drukkend ka- duurd en is onder strenge veiligheids- maaregelen gevoerd. Het viertal werd door de rechtbank „georganiseerde straatschenderij” ten laste gelegd. De vier veroordeelden zouden door hun concerten en voorlezingen uit eigen werk de ..vorming van de jeugd in socialistische geest” in gevaar hebben gebracht. Het proces in Praag gaat volgens waarnemers veel dieper dan een verbod van decadent gevonden muziek. Men wil er volgens hen groeiende jongerenoppo sitie mee de kop indrukken. Er is welis waar geen sprake van een program waarop de jongeren elkaar vinden, maar de literaire en muzikale clubs bieden een voortreffelijk forum om onbehagen over het regime en de zwijgende con sumptiemaatschappij te uiten. Het is de Tsjechoslowaakse overheid vooral een doorn in het oog dat dit alle-., „ondergronds” plaatsheeft. Het proces heeft duidelijk gemaakt dat Praag niets zo vreest als een zich uitdijende „sub cultuur” onder jongeren. Het is erom begonnen, zei onlangs de voormalige partijsecretaris onder Alexander Dubcek, Zdenek Mlynar in een open brief, jonge mensen het zwij gen op te leggen die het niet nemen dat de staat hun voorschrijft hoe men moet leven en zijn vertier zoeken. Een van de twee theologen onder de beklaagden zei op het proces dat als, zoals herhaaldelijk wordt beweerd, vrij heid van godsdienst in de Tsjechoslo waakse grondwet verankerd ligt, men bezwaarlijk iets kan aan voeren tegen religieuze teksten van popsongs. Onder de christenen in Tsjecho-Slo- wakije heerst nu bezorgdheid dat de communistische partij de kerken met ondergrondse oppositiegroeperingen zal vereenzelvigen. fjr; T W a

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13