Gerrie de Winkel van Haarlem over zichzelf: Ex-Ajacied blij met Telstar Telstar komt in sterkste formatie uit In Davis-cup tegen Israel Nederland neemt tenmsvoorsprong w Damesvoetbal Wereldrecords voor Rompelberg o TEKOC. EN SOBERE SPELER’’ ^1? ff' W Rijkspostspaarbank „EEN MIDDELMATIGE ïEH Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! D TELSTAR HAARLEM ll r f SPORTPARK SCHOONENBERG BEVERWIJK PUPILLEN A KENNEMERS PUPILLEN A 4 f 1 ■Ll ■Fl ZATERDAG 2 5 SEPTEMBER 19 7 6 14 SPORT 5 zondag a.s. aanvang 14.30 uur Als voorwedstrijd aanvang 13.30 uur Onzeker te 71 0WS 3 UIV nationale spaar- en hypotheekbank Gemeen AanshiiGnp '1 L Gerrie de Winkel (links in duel met de Ajacieden René Notten, midden, en Ruud Krol}: „Ik speel in belang van het elftal”. JAN PREENEN (ADVERTENTIE) Eddy Kraal: „Ik kan nog beter (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Een (ADVERTENTIE) o I I Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017 of haal de gratis RPS hypotheekbrochure op het postkantoor. Ook staan hypotheekadviseurs voor u klaar om u verder te informeren. Namen en adressen van deze adviseurs zijn op elk postkantoor en bij 020 - 5893137 bekend. jaar geleden, toen je het betaald voetbal nog als een soort avontuur zag”. „Toen we na dat duel in de kleedka mer zaten zeiden we tegen elkaar dat er eigenlijk meer in had gezeten dan een 2-1 nederlaag en dat we in ieder geval voor niemand meer behoefden onder te doen. Ondanks het verlies was dat een zege op onszelf, die doorwerkte tegen 'V. k u ■.Enkele jaren geleden kon het ook nog voorkomen dat je tegen ploegen als Ajax een helft goed speelde en dan in elkaar klapte, eenvoudig omdat je te weinig conditie had. Dat is allemaal sterk veranderd. Alle clubs pakken de zaken nu in vele opzichten professioneel aan”. middenveld en de achterste lijn niet goed verliep waardoor hij in de spits te geïsoleerd stond en dit seizoen is dat voor Kraal eigenlijk niet anders Kraal: „Ik ben ervan overtuigd dat ik straks wat gemakkelijker speel en ook meer doelpunten maak wanneer we weer met een compleet elftal kunnen spelen. Er is nog geen wed strijd geweest waarin we met onze sterkt te opstelling hebben gespeeld. Dat verklaart volgens mij ook ge deeltelijk die slechte competitiestart van ons. Maar voor zover ik hèt kan bekijken is er kwaliteit genoeg om gemakkelijk uit de problemen te ko men. Misschien kunnen we daar zon dag tegen Haarlem al een begin mee maken.” De nu 28-jarige Rotterdammer liet zich overhale.n door Barry Hughes, de trainer van Haarlem, die hij tijdens de zesdaagse in Rotterdam tegen het lijf liep. Enkele maanden later werd De Winkels naam bijgeschreven op de loon lijst van Haarlem. „Nadat we enkele gesprekken hadden gehad werd ik tij dens mijn vakantie in Spanje opgebeld en kreeg ik te horen dat de zaken rond waren, ’s Zaterdags kwam ik thuis, ’s maandags kon ik gaan trainen”, aldus Gerrie. Castenmiller heeft Kerkhof weer ver vangen door Hans Driesen zodat de for matie als volgt zal spelen: Van der Meeren Driesen, Wellerdieck, Van Essen, Bischot De Wit, Visser, Jonker Stout, Kraal, Kramer. In het elftal van Haarlem is één mutatie aangebracht. Rob de Kip, die militaire verplichtingen heeft in Duits land, ontbreekt en wordt vervangen door Ritchie Reynolds, die met Gerrie de Winkel en Piet van dien Berg de aanval zal vormen. De Kip zal volgende week weer beschikbaar zijn. Over hét duel tegen Telstar zegt Haarlem-trainer Bar ry Hughes: „De resultaten en de vorm van Telstar zeggen me weinig. Het blijft een streekderby. Bovendien is Telstar thuis altijd een gevaarlijke ploeg”. De opstelling luidt: Boersma-Wentink, Peys. Huyg, De Vries-Wildbret, George, Van den Ban-De Winkel, Van den Berg, Rey nolds. f o o 4/ ;:STW Na al eerder Xerxes (toen nog prof club), Cambuur („daar heb ik maar een half jaar gespeeld, ik kon niet wennen in Leeuwarden”) Neptunus en Go Ahead te hebben afgewerkt, wilde hij graag beroepsvoetbal spelen bij een club in de Randstad. Excelsior en Vlaardingen had den wel belangstelling, maar trokken zich ijlings als werkgevers terug toen Go Ahead, dat Gerrie zes jaar in dienst had gehad, zijn eisen op tafel legde. Het transferbedrag („een belachelijk hoog bedrag, dik over de ton”) paste duidelijk niet in de begroting van de verre van kapitaalkrachtige verenigingen en aan gezien zich verder geen liefhebbers op de markt vertoonden was De Winkel wel gedwongen naar de amateurs terug te keren. .Bij Xerxes heb ik het best naar mijn zin gehad. We zijn kampioen van de eerste klasse geworden. Het be viel me zo goed, dat ik er lang over heb nagedacht of ik wel terug zou gaan naar het betaalde voetbal. Bij Xerxés was ik een heel andere sfeer gewend. Je hoefde op zaterdagavond niet op de klok te kijken, je kon, zonder je zorgen te maken over de wedstrijd van de andere dag. een pilsje nemen. Bovendien ben ik getrouwd en heb ik twee kinderen. Heel andere omstandigheden dus dan tien HAARLEM-IJMOND Telstar kan morgenmiddag voor de streekderby op sportpark Schoonenberg tegen Haarlem over zijn sterkste elftal beschikken. Voor het eerst sinds weken wordt trai ner Castenmiller niet geconfronteerd met schorsingen of blessures van zijn spelers zodat hij meent: „Iedereen is fit en dat is na zo’n lange tijd van sukkelen natuurlijk een plezierige zaak. We zullen alle spelers ook hard nodig hebben want Haarlem is een lastige tegenstander. De ploeg heeft door de resultaten van de afgelopen weken veel zelfvertrouwen kunnen opdoen en ik verwacht daarom geen gemakkelijk duel. Temeer niet om dat Haarlem het spel niet hoeft te maken”. genoeg voetballers zijn zoals hij. Gerrie wil daarbij wel het onderscheid maken dat hij „toe vallig” over de juiste mentaliteit beschikt. In zjjn geval houdt dat onder meer in dat hij op zaterdagavond voor twaalf uur naar bed gaat en vanaf dinsdag nauwelijks nog een biertje aanraakt. De parttimer in de voetballerij, die zijn sport com bineert met een cursus herenkappen, heeft wel weer aan die leefwijze moeten wennen, nadat hij het vorig seizoen als amateur bij Xerxes heeft gespeeld. (Van een medewerker) HAARLEM. De voor zondag in de eerste klas van de damesvoetbalcompeti- tie afdeling Haarlem vastgestelde wed strijden RCH-Haarlem Girls en DCO- DSC’74 gaan niet door, omdat Astrid Molenaar van RCH en DCO-ster Els Schoon met het nationale dameselftal in het Zwitserse Thun een interlandwed strijd moeten spelen tegen Zwitserland. De dames vas RCH komen toch in •actie en spelen op eigen veld in het Heemsteedse sportpark een vriendschap pelijke partij voetbal tegen de dames van Hollandia uit Hoorn. Aanvang 14.30 uur. ROTTERDAM. Aan zelfkennis lijkt het Gerrie de Win kel bepaald niet te ontbreken. Als hem als een van de tot nu toe onopvallendste spelers van het opvallend goed draaien de Haarlem wordt gevraagd waarom hij vooralsnog in de dert de Rotterdammer zich zonder een vleugje zelfspot af als schaduw staat van het merendeel van zijn teamgenoten, schil- éen „middelmatige, sobere voetballer, die echt hard moet trainen om te kunnen bijblijven”. Waar anderen zichzelf nog wel eens plegen te overschatten, stelt De Winkel vast dat er Het is in ieder geval wel duidelijk dat de dienstplichtige militair tevre den is met zijn nieuwe voetbalwerk- gever. Kraal: „De overgang naar de ere-divisie is me erg meegevallen. Voetballen in het C-elftal vond ik veel erger. Het was harder, gemener en er werd minder goed gevoetbald Je speelt in zo’n ere-divisie met bete re mede-spelers en tegen betere te genstanders. Dat komt je eigen spel ook automatisch ten goede. Daarom zit ik nu ook weer bij de selectie voor het militaire elftal. Over enkele maanden beginnen de voorronden voor het wereldkampioenschap voet bal voor militairen. Die kan ik nog mooi even meepikken”. kortere periode van aanpassing heeft Haarlem in totaliteit gehad. Na de wat onzekere ouverture tegen Den Haag werd afgerekend met Sparta en Ajax. De Winkel: „In die eerste wedstrijd tegen Den Haag waren we ons nauwe lijks bewust van onze kracht”. Nu waren Hughes en De Winkel be paald geen vreemden voor elkaar. Drie jaar hadden ze samengewerkt bij Go Ahead Eagles, zodat ze eikaars kwalitei ten, en tekortkomingen wel kenden. De Winkel: „Onder Hughes heb ik bij Go Ahead fijn gewerkt. Toen hij wegging werd het minder leuk. Het enthousiasme verdween, dat miste je bij zijn opvolger Notermans. Met Hughes kon je niet alleen lachen, hij kon je ook zo enthou siast maken dat je bij wijze van spreken door een muur ging. Notermans had dat niet, die was een stuk rustiger. Tactisch was Notermans wel beter, toen althans. In vergelijking met de tijd dat hij bij Go Ahead werkte is Hughes als trainer in tactisch opzicht beter geworden, vol wassener. Hij gaat nu anders te werk. Hij laat een elftal niet meer blind in de aanval gaan, zoals bij Go Ahead toen hij. dat moet ik wel zeggen met jongens als Geels, Geestman, Beek, Verdonck en Koenders de spelers had om aan te vallen. Hughes laat ons nu meer over wogen aanvallen, zonder dat de verdedi ging wordt verwaarloosd”. Gerrie de Winkel heeft het overigens in Deventer niet voor gezien gehouden, omdat Noter mans op het toneel verscheen: „Ik miste mijn familie in Rotterdam. Bovendien vond ik zes jaar lang genoeg”. Het feit dat hij niet meteen elders aan de slag kon in het betaald voetbal en een jaar heeft moeten overbruggen bij de ama teurs heeft er toe bijgedragen dat de besnorde voetballer met een conditionele achterstand heeft af te rekenen. „Bij een bosloop, zoals van de week, loop ik altijd bij de achtersten. Dat komt na tuurlijk ook omdat ik het niet meer gewend- ben om vijf keer per week te trainen. Bij Xerxes waren er twee trai ningen in de week”. Dat aanvaller De Winkel ook in de wedstrijden nog niet voorop” loopt lijkt hem weinig uit te maken: „Ik hoef geen uitblinker te zijn. Als ik- vanaf de rechtervleugel een goede pass kan geven dan heb ik ai voldoe ning. Mijn vrouw verwijt me wei eens dat ik op het veld niet doorga als ik de bal voor mijn voeten heb. Maar zo ben ik niet. Als ik zie dat een medespeler er beter voor staat dan geef ik de bal aan hem. Ik speel in het belang van het elftal en ik ben al lang blij dat het met mij al wat beter gaat, zoals afgelopen zondag tegen Utrecht. Kraal: „De enige waarmee ik in het C-elftal van Ajax heb gespeeld en die het toch gered heeft is Pim van Dord. Ik heb ook in een elftal gezeten met Henkie van Santen. Maar die is inmiddels alweer naar Twente vertrokken. In het algemeen kun je echter wel concluderen, dat het zeer moeilijk is om bij Ajax als eigen kweek door te breken. Daar voor is het allemaal téveel op resul taat afgestemd bij de club. Aan bou wen met de jeugd wordt verder nau welijks gedacht.” Dit seizoen bleven Kraals kwalitei ten echter niet langer onopgemerkt. Er was belangstelling voor de fysiek sterke 21-jarige spits van Volendam en De Graafschap, maar Kraal kwam via het bemiddelingsbureau Inter Football tenslotte bij Telstar terecht. Natuurlijk niet zo verwonderlijk in dien men bedenkt dat Telstar na het vertrek van Kees van Kooten op zoek was naar een adequate vervanger. Qua lichaamsbouw lijkt Kraal wel enigszins op de reus Varl Kooten. Kraal: „Maar toch vergelijk ik mij niet met hem. Ik probeer mijn eigen spel te spelen. Castenmiller heeft mij ook duidelijk gemaakt dat ik niet geforceerd moet gaan voetballen, om dat ik per se Kees van Kooten moet doen vergeten.” ROME (ANP). Fred Rompelberg heeft vrijdagavond op de Olympische wielerbaan in Rome twee wereldrecords achter grote motoren gevestigd. De Maastrichtse stayer reed in een uur 79 kilometer en 613 meter en legde de 100 kilometer af in 1 uur, 16 minuten en 57 seconden. i r f Sparta en Ajax”. Het falen bij NAC en de halve misstap tegen VVV hebben niet .kunnen verhinderen dat Haarlem op dit moment vierde staat. Hoewel ook De Winkel erkent dat er sprake is van nivellering naar onderen, stelt hij tege lijkertijd vast dat Haarlem niet alleen door de devaluatie aan de top zo voort varend van start is gegaan: „Haarlem zal zeker niet ver terugvallen. De clubs naast Ajax, Feyenoord en PSV zijn ster ker gewórden. Bij Xerxes moest je je tien jaar geleden als profvoetballer een voor een verkleden, omdat de kleedka mer te klein was. Vrijdags dacht je pas aan de wedstrijd van zondag, de trainer schreef de opstelling op de achterkant van een sigarenkistje”. Glickstein. De aanstaande bondstrainer Fred Hemmes vocht evenzeer tegen zichzelf als tegen zijn vijf jaar jongere tegenstander. Wertheimer moest boven dien verwerken dat de Belgische referee Naud ten onrechte in zijn nadeel in greep en moest, toen hij dat eenmaal had doorstaan, ook nog proberen voor donker gereed te komen. De wijze waar op hij dat programma naar behoren afwerkte is waarschijnlijk beslissend voor de einduitslag en het moet al heel gek lopen wil Nederland zich niet kwa lificeren voor de derde ronde van de Davis-cup: volgend jaar mei tegen Joe goslavië. Tot nu toe heeft Kraal een keer voor de Veisense formatie raak ge schoten. In de uitwedstrijd tegen NEC maakte de Telstar-spits een werkelijk schitterende treffer door de bal vanaf zo’n vijfendertig meter achter Schellekens te schieten. Voor het overige blijft Telstar stroef sco ren. Een handicap, die het voor Kraal ook moeilijk maakt om zich bij Tel star optimaal te ontwikkelen. Vorig seizoen klaagde Kees van Kooten er al over dat de aansluiting van het Jan van Deudekom is tijdens een twintig kilometerwegwedstrijd (hardlo pen) in Heerde zesde geworden. Van Deudekom finishte in de tijd van 1.05.23. VELP Op het nippertje heeft Fred Hemmes vrijdagavond een vier fronten gevecht in zijn voordeel beslecht. Toen de schemering lange schaduwen trok over de banen van Beekhuizen bij Velp plaatste hij na twee uur en vijftig minuten spelen op de rand van Rosh Hashana. het Joods nieuwjaar, de beslis sende bal langs Yair Wertheimer. Dank zij Hemmes’ moeizaam bevochten vijf setzeges met 5-7, 8-6. 1-6, 6-4, 6-0 nam Nederland in de tweede ronde van de Davis-cup een voorsprong van 2-0 tegen Israel. Eerder had nationaa. kampioen Sanders met 6-2, 6-4, 6-1 gewonnén van de Israëlische nummer twee Shlomo AMSTERDAM Telstars nieuwe centrum-spits Eddy Kraal is een van de vele voetballers die in de ere divisie tot een acceptabel niveau reikten, maar het bij Ajax net niet gered hebben. Zeaker tijdens de grote jaren van de Amsterdamse vereni ging, toen het team uit louter vedet ten bestond en er nauwelijks verloop in het eerste team zat, was het al moeilijk om tot de A-selectie van Ajax door te dringen, maar ook in de periode van aftakeling, toen de club met opportunistische aankopen de neergaande lijn nog om probeerde te buigen, was het praktisch uitgesloten dat je uit het C-elftal gelicht werd om naar de A-selectie te worden overgeheveld.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 14