De hemel geeft geen vrede als de mens oorlog wil Boerin Bertha Meuleberg blijft bidden in eigen kapel s I 1 TIENDE INTERKERKELIJKE VREDESWEEK GEBEDSHUISJE VAN ANDERHALVE TON <toor Th. Koeckhoven Welvaart Het Vaticaan Dwaasheid K door Jos Gerards Verzet Geld Stem Van 19 tot 26 september wordt de tiende interkerkelijke vredesweek gehou den. De organisatoren zijn zonder enige twijfel vredelievende mensen evenals tien jaar geleden Misschien hebben zij en de zeer vele betrokkenen iets bereikt, namelijk dat de deelnemende kerken een stukje dichter bij elkaar zijn gekomen. aan denken dat zij zouden optrekken naar de barricaden om hun medegelovigen naar de andere wereld te helpen zoals dit wel pleegt te geschieden in Libanon en Ierland. Hier vechten wij onze geschillen uit in discussies en in ingezonden brieven. En hier komen we wat dichter bij elkaar door samen na te denken over de vrede, misschien door te bidden en misschien ook door de wereldvrede wat dichterbij te brengen door de vrede in onze particuliere huizen. Want internatio naal wil het nog niet lukken en een mens moet toch ergens beginnen om niet helemaal moedeloos te worden. Zo moet de vrede toch beginnen. Doopsgezinden, lutheranen, leden van de Evangelische broedergemeente, Quakers, gereformeerden, hervormden, oud- katholieken, remonstranten en rooms-katholieken in Nederland mogen er niet Misverbod w Paulus VI en minister Vredeling Het gevecht tussen David en Goliath i Werken aan het wegnemen van de onge- De Vredeskrant bevat verder bijdragen En ze I I „Vloeken kan ze wel. Dat weet ik heel zeker”, zegt een bejaarde inwoner van Stein over Bertha Meuleberg. Bertha Meuleberg trekt zich niets van de laster praat uit haar eigen dorp aan. Ze vecht voor een goede zaak. Voor het behoud van de waarden en tradities van het katholie ke geloof, die, onder invloed van het Tweede Vaticaanse Concilie, op de tocht zijn gezet. Waarden en tradities die dui zenden katholieken nu missen. Bertha's kapel trok de eerste twee weken na de opening m september 1973 ruim 5000 bezoekers uit alle delen van ons land, uit België en Duitsland. Naar, opnieuw, eigen zeggen leed Ber tha Meuleberg aan een ongeneeslijke ook in vrede leven met God. Dan komt oiuniddeUijk een moeilijke vraag zich aandienen: kunnen wij de vrede niet afsmeken van de hemel? Kunnen christe nen, joden en islamieten niet gezamenlijk de hemel bestormen met een gebed om vrede, dat God onze vijanden neerslaat en dat er eindelijk een begin mag komen aan het koninkrijk van vrede en gerechtig heid? Een billijke wens in de ogen van God, lijkt mij. En eenvoudig te vervullen als men beschikt over alle macht in hemel en op aarde. Die plaats die Theresia Neumann voor de bouw van de kapel had aangewezen was eigendom van de gemeente’Stem. De raad van die gemeente ging met de ver koop van die grond m april 1971 akkoord. Voor de ongeveer 1000 vierkante meter Dat geld kwam er, want op 22 septem ber 1973 werd de kapel „het bitter lijden van Jezus en Maria” geopend. De Roer- mondse bisschop dr. J. Gijsen had voors hands beslist dat de kapel van Bertha alleen een devotiekapel mocht zijn en geen kerk Er mochten geen misvieringen gehouden worden en geen sacramenten Het Vaticaan vindt dat de bewapenings wedloop onvoorwaardelijk moet worden Het Vaticaan pleit daarom voor de weg van de geleidelijkheid. Als men de moeite neemt een goede planmatige opzet te maken, kunnen fabrieken overschakelen van oorlogsmateriaal op andere produk- ten. De werkloosheid kan verder buiten de deur worden gehouden door grote pro jecten ter bescherming van het milieu. In dit. verband citeert het document een uit spraak van de paus: „Het is ondenkbaar dat er voor honderdduizenden geen ander werk, kan worden gevonden dan het ver vaardigen van dood en verderf zaaiend materiaal”. maanden na de opening naar Stein om te bidden in de privé-kapel van Bertha. Met bussen uit alle delen van het land en uit België en Duitsland kwamen de bede vaartgangers naar Stein om te bidden voor genezing. De diensten werden door Bertha Meuleberg zelf geleid en begonnen met haar genezingsverhaal Het nieuwe was er al gauw van af, maar de bede- vaartsgangers bleven komen, komen nog, dag in, dag uit. Het verheugt me dat het Vaticaan na Populorum Progressio, Pacem in terris en Gaudium et Spes wederom een document heeft uitgegeven dat internationaal aan dacht verdient en dat van belang kan zijn voor het ontstaan van meer rechtvaardig heid en begrip, niet alleen tussen mensen persoonlijk, maar vooral in de internatio nale betrekkingen tussen arme en rijke landen. Vrede en welvaart komen niet zomaar als goddelijke gaven uit de lucht vallen. Ze worden alleen als genade geschonken aan mensen die metterdaad bereid zijn vrede te stichten op hun eigen erf en als het hun gegeven is op de hele aardbol. De verklaring richt zich vervolgens op de ontwikkelingslanden. Ook deze wor den aangestoken door de bewapenings wedloop. De hoge militaire uitgaven bren gen hun economie nog verder achterop. 1 ve da 1 eir gei tin In< pe 1 va: aa oo eei pa mi de sis kn W€ Sii ba na *0 so< mt pa spi en: I he de SF St€ we in< de tie na ha ha na on vo rei bn on in kil du an 1 dit SS Ur ga rei tis de „w we va br en Sa zei zij Het kwaad van de oorlog ligt in de mens zelf. Geef hem een dak, een baan, eten en drinken, mspraak en medezeggenschap, hij wil toch steeds meer. En hoe meer hij bezit, des te meer wapenen heeft hij nodig om zijn bezit te beveiligen. Tien jaar gele den was de gedachte achter de vredes week: geen spreiding van kernwapenen, wel spreiding van welvaart. Dat staat te lezen in de nieuwste Vredeskrant, een goed document. Tien jaar geleden dacht men nog, dat een betere spreiding van welvaart vanzelf meer veiligheid zou bete kenen. Nu wordt deze opvatting op zijn minst m twijfel getrokken. Wat stellen wij ons voor van de vrede? Veel meer dan alleen maar de afwezigheid van oorlog. Er heerst pas vrede als de zwaarden zijn omgesmeed tot ploegijzers en als het lam onbevreesd kan rusten naast de wolf. Als de mensen vrede heb ben met zichzelf en met elkaar. En omdat het hier gaat om een interkerkelijke vre desweek, hoort daarbij, dat de mensen veroordeeld. Als landen in hun omgang met andere landen als norm aanhouden dat ze elkaar afschrikken en bedreigen met atoomwapenen, houdt dit het gevaar in dat die wapenen ook worden gebruikt. Zo wordt de voorrang gegeven aan geweld en zo wordt de wet geschonden. Het Vaticaan deelt kennelijk niet het standpunt van Nederlandse vakbonds kringen dat wapenfabrieken een econo mische crisis buiten de deur houden en de werkloosheid minstens beperken. Bij een geleidelijke ontwapening dreigen deze economische gevaren niet, aldus deze Vaticaanse verklaring die algemene aan dacht en respect verdient. gewrichtsreumatiek. Bijna vijf jaar tobde ze daarmee. Ze was gedeeltelijk verlamd en kon vrijwel niets meer doen. Ze bad dag in dag uit om genezing Op 3 septem ber 1965 was Bertha Meuleberg genezen. Het was de negende dag van een noveen tot de in 1962 met de wondtekenen van Christus overleden Duitse Theresia Neu mann. Daarna hoorde Bertha Meuleberg drie dagen lang de stem van Theresia Neumann die haar opdroeg in Stein een kapel te bouwen Theresia vertelde haar plaats en grootte van die kapel En op de aangewezen plek staat nu de privé-kapel van Bertha Meuleberg Over Theresia Neumann bestaat heden ten dage nog onzekerheid Zij overleed in 1962 met de wondtekenen van Christus, heet het. De vrouw werd begraven in het Duitse Konnersreuth bij de Tsjechische grens. Jaarlijks bezoekt Bertha Meule berg het graf van Theresia Neumann waarover jarenlang een discussie is geweest of zij al dan niet heilig moest worden verklaard. De katholieke kerk heeft hierover nimmer een definitieve uit spraak gedaan. grond telde Bertha Meuleberg precies 34.500 gulden neer. Op het stukje grond aan de vaart in Stein werd een kapel van zo’n slordige anderhalve ton gebouwd. Waar dat geld vandaan gekomen is, blijft een open vraag, zeker nadat verleden jaar oud-wethouder en architect Gëurt Pepels uit Stein zich beklaagde over het feit dat zijn aandeel in de bouw van de kapél (20.000 gulden) nimmer aan hem uitbe taald is. De architect wilde de vordering op Bertha Meuleberg echter niet door een gerechtelijke procedure kracht bijzetten Vast staat dat na de genezing van Ber tha Meuleberg in 1965 honderden mensen haar kleine boerderij in Stein bezochten om samen te bidden in de huiskamer. Gebedsdiensten die nog meer godvruchti- gen uit binnen- en buitenland trokken toen in 1970 Bertha Meuleberg wereld kundig maakte dat haar kruisbeeld op Goede Vrijdag zou hebben gebloed. Des tijds was Bertha Meuleberg bereid dat kruisbeeld in handen te stellen van de chemische wetenschap voor een keihard bewijs ,Maar Onze Lieve Heer zal dit niet toelaten”, zei zij toen daarover. „Och mijnheer, er komen hier zoveel mensen binnen, goede mensen De laatste tijd zijn verschillenden bij ons bloedend kruis genezen en dat geeft moed. Geloof me, dat geld komt er ook wel”, zo zei Bertha Meuleberg in 1971. van mgr. H. Ernst van Breda, ds. L. de Liefde, ds. B. Rietveld, mevrouw Hannie van Leeuwen en generaal-majoor M. von Meijenfeldt. De krant kan worden besteld bij: Documentatie IKV, Parkweg 20a te Voorburg, giro 788824 ten name van pen ningmeester IKV. De prijs bedraagt zestig cent met kortingen voor grotere afnamen boven de honderd: Er komt ook nog een onderwijskrant. „Zonder gebed komen jullie niet verin dit leven. Ik bid en leef met het geloof zoals mij dat geleerd is-. Dat recht heb ik en neemt niemand mij af. Jullie doen toch ook wat jullie zelf het beste vinden” Dat houdt de royaal in haar maten stekende Berta Meuleberg de jongeren voor die, al dan niet uit nieuwsgierigheid, haar kapel „het bitter lijden van Jezus en Maria” in het Limburgse Stein bezoeken. Een 58-jarige boerin en huisvrouw die ervan overtuigd is dat haar kapel een nieuw bedevaartsoord zal worden. Maar haar tegenstanders vragen zich af of ze wel kan bidden De woensdag voor het aangekondigde bezoek van de omstreden Franse prelaat had Bertha Meuleberg voor het eerst in haar leven een onderhoud met bisschop Gijsen van Roermond. „Het was een heel gezellig gesprek Ik heb bisschop Gijsen over mijn genezing en de ontwikkelingen daarna verteld Ik heb hem gevraagd of ik door mag gaan met mijn werk in Stein. Hij noemde het alleen „jammer” dat dat allemaal in zijn bisdom moet gebeuren. Ik blijf echter op mijn standpunt staan. Dat heb ik de bisschop heel duidelijk gemaakt”, zegt Bertha Meuleberg over dat gesprek met monseigneur Gijsen. ,JRer vinden die mensen het geloof terug dat hun ontnomen is. De oude tradi tie, dat stukje Heimat dat in de kerk na het Tweede Vaticaanse Concilie verloren is gegaan”, zegt Bertha Meuleberg daar over. Het was niet die hang naar traditie die haar ertoe bewogen heeft in Stem een kapel te bouwen Die kapel bouwde Ber tha voor Theresia Neumann die haar in 1965 op, naar haar eigen zeggen, wonder baarlijke wijze genas Het zou inderdaad verschrikkelijk een voudig zijn. Het zou kunnen, als de mens niet méér was dan een willoos werktuig in de handen van God. Maar het is een vast gegeven dat de mens in vrijheid is gescha pen en dat hij derhalve de vrijheid heeft hiervan misbruik te maken. Toch is de gedachte aan het gebed om vrede nog niet zo merkwaardig. Een weldenkend mens waagt het immers niet de vrede af te smeken, terwijl hij overhoop ligt met zijn eigen omgeving. Met andere woorden: oprecht biddende mensen zijn doorgaans vredelievende en vredestichtende mensen. lijkheid tussen arme en rijke landen zal wel moeten gebeuren, maar de vrede in de wereld komt hierdoor niet dichterbij. In de Vredeskrant staat eerder het omge keerde te lezen: de kans op conflicten zal niet verminderen na het stillen van de eerste nood, maar veeleer toenemen. De eisen van de derde wereld zullen groeien, naarmate ze meer worden bevredigd, tot dat de volledige vrijheid zal zijn bereikt. Hier wordt een vergelijking getrokken met de strijd tegen apartheid. De strijd zal feller worden naarmate de gerechtigheid meer wordt benaderd. De organisatoren van de vredesweek hebben gekozen voor een realistische benadering. Onze veiligheid wordt bedreigd. In de Vredeskrant zegt minister Vredeling dat we voorbereid moeten zijn op wat er in het ergste geval kan gebeu ren. Verzekering van de veiligheid houdt volgens hem in dat alle mogelijke risico’s moeten worden vermeden. En hier komen we op de weg van de uitzichtloze wapen wedloop. In een recente verklaring heeft het Vaticaan zich in ongekend felle bewoordingen uitgesproken tegen deze wedloop, die de Vaticaanse autoriteiten krankzinnig, onrechtvaardig en dwaas noemen. Eind verleden jaar heeft de Wereldraad van Kerken de kerken over de hele wereld opgeroepen hun stem te verheffen tegen het groeiende militaris me. Tevens werd een beroep gedaan op de publieke opinie om in de nationale econo mieën de nodige yeranderingen te weeg te brengen, zodat de wapenwedloop tot stil stand kan worden gebracht. Helaas hebben velen een direct belang bij het in stand houden van de bewape- ningsindustrie, omdat het hun dagelijkse broodwinning is. In zijn bijdrage voor de Vredeskrant wijst NKV-voorzitter W. Spit op een principe-uitspraak van NKV en NW over de defensiebestedingen. Deze moeten volgens beide vakcentrales wor den bezien in het kader van het geheel van belangen dat om behartiging vraagt. Het is dus ook in het belang van de werkne mers dat de defensiebestedingen door gaan. Spit en Vredeling weten geen oplos sing voor dit probleem. Trouwens wie wel? Toch wordt gezocht naar een alter natief. De Vredeskrant publiceert dan het bekende verhaal van David en Goliath, waarin de kleine de sterke verslaat. „De God van Israel verlost niet dooi zwaard en speer.” Ons bestaan wordt bedreigd het motto van deze vredesweek maar zo schrijft secretaris M. Faber van het Inter kerkelijk Vredesberaad: de keuze is aan ons hoe wij op die bedreigingen zullen reageren. Als de Filistijnen met hun Goli ath of als David in zijn herdersjasje? De bewapeningswedloop is dwaasheid en moet daarom op ethische gronden bui ten de wet worden gesteld. Overeenkom stig het woord van paus Pius XII is het beter onrecht te lijden dan onszelf te ver dedigen, als de door atoomwapenen ver oorzaakte schade in geen enkele verhou ding staat tot de waarden die wij willen beschermen. Het ontstaan van autoritaire regimes in de derde wereld is tegelijk oorzaak en gevolg van de groeiende handel in wapenen door de rijke landen. Volgens de Vaticaanse verklaring is een geleidelijk proces van ontwapening nodig voor de veiligheid. Dit proces zou in elk stadium gecontroleerd moeten worden. Geleidelijke ontwape ning kan dienen als een bewijs van terug gekeerd vertrouwen en tevens als middel om de angst te verminderen. Wat utopis tisch voegt het Vaticaan eraan toe, dat de ontwapening zo moet gebeuren, dat de veiligheid niet afneemt. Verleden jaar startte Bertha Meuleberg met het laten opdragen van misvieringen in haar kapel door kapelaan W. Kouwen- berg, een geschorste priester die momen teel in Duitsland werkt en daar verbonden is aan de uitgeversmaatschappij van de universiteit van Mainz. Sinds enkele maanden komt hij wekelijks over uit Duitsland om in de kapel van Bertha enkele eucharistievieringen te verzorgen. Het Roermondse bisdom veroordeelde meteen de „illegale” misvieringen in de kapel m Stein. Dat gebeurde ook toen Bertha Meuleberg enkele weken geleden bekendmaakte dat de Franse aartsbis schop monseigneur Marcel Lefebvre (door de paus uit zijn ambt geschorst) in haar kapel het Heilig Vormsel zou komen toedienen. Wegens ziekte van deze traditioneel werkende, conservatieve prelaat, konden de diensten op vrijdag 3 september geen doorgang vinden, maar de beroering in en rond Stein was compleet. Bertha Meule berg kreeg een dreigbrief waarin de ondertekenaars (de jongerengroep Stein) ongenaakbaar zullen toeslaan als bis schop Lefebvre naar haar kapel zou komen. „We zullen niet langer dulden, wraakroepende ketterij te moeten aan schouwen in een katholieke plaats als Stein”, aldus de nog steeds anonieme briefschrijvers Bertha’s antwoord: „Ze mogen me doodschieten in mijn kapel, maar denk maar met dat ik voor iemand bang ben. Ik ga gewoon door Wat ik hier heb opgebouwd neemt niemand mij af”. De Vaticaanse verklaring over de bewa peningswedloop is hierboven al even aan geroerd. Ze werd geschreven op verzoek van de Verenigde Naties, die aan alle leden de vraag had voorgelegd hoe de Verenigde Naties een sterkere rol kunnen gaan spelen in de ontwapening. Vijftien leden hebben op het verzoek gereageerd. Het document uit Rome was het langste en misschien wel het meest radicale. Het is inmiddels in handen gesteld van de studiecommissie voor ontwapening van de V.N. Het document houdt ons verder voor dat de veiligheid als doel van de bewape ningswedloop niet wordt bereikt. Want de overcapaciteit aan wapenen met het kali ber van atoomkracht verhoogt het risico dat het afschrikkingsevenwicht wordt verstoord. De bewapening met traditione le wapenen noemt het Vaticaan een dolge draaide machine die steeds maar door draait, geheel onafhankelijk van gevoe lens van agressie. Om kort te gaan: bewa pening is uit de tijd en brengt geen vrede. Bovendien is veiligheid die steunt op atoomgeweld geen echte veiligheid. Tenslotte dringt het document aan op een internationale rechtsorde en op ver sterking van de taak van de Verenigde Naties. Dit veronderstelt echter politieke wil en een strategie voor de vrede. Rege ringen die zelf niet veel voelen voor wapenbeperking, behoren door de politie ke partijen en de publieke opnie op beslis sende wijze te worden gestuwd in de rich ting van de vrede. Het Vaticaan geeft toe dat de ontwapeningsstrategie wordt belemmerd door de toegenomen militaire hulp aan de derde wereld, waardoor meer autoritaire regimes ontstaan. Tevens wor den politiemachten en binnenlandse vei ligheidsdiensten versterkt in de strijd tegen het terrorisme dat kan uitlopen op een verkapte burgeroorlog. Daarom stelt het Vaticaan voor dat de politiemaatrege len tegen het terrorisme internationaal worden vastgelegd. Verder wordt gevraagd de ontwikkelingslanden te betrekken bij gesprekken over ontwape ning. Landen van de derde wereld, die hun militaire uitgaven verminderen ten gunste van maatschappelijke doeleinden, zouden volgens het Vaticaan voorrang moeten krijgen bij hulp in de vorm van internationale leningen. Bertha Meuleberg en kapelaan Kouwenberg worden toegediend Bertha Meuleberg hield zich aanvankelijk aan dit decreet van Roermond. Ter gelegenheid van de opening van haar kapel werd daarom een eucharistieviering opgedragen in de kerk van Kerensheide. Duizenden godvruchtigen trokken'in de r

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 18