Schippers niet tevreden Schippersvrouw spaart knecht uit es e* rz! I Piet van Riksten, schipper van de Barracuda: 7 TOSCTiaX'lgB r. 1 F Watersporters? Verstand op nul en blik op oneindig ■IF '0®fc ral 1 .7 '■7F7:.£& gMi/. Door Dick Horst w atie Ie i J Ij i GEÏSOLEERD ,7"~X?e t 1 KINDEREN „Echtscheidingen komen bij schippers niet veel voor. Het is bijna het klinkt misschien koud, hard en zakelijk een economische eis om getrouwd te zijn. Een schipper kan zijn vrouw niet missen, want de vrouw, die hard meewerkt aan boord, spaart een knecht uit. Ik heb een lieve vrouw, maar stel dat we zouden willen scheiden. Dat zouden wij ons gewoonweg niet kunnen permitteren. Daar hebben we geen geld voor. We zouden bij een boedelscheiding ons schip moeten verkopen, waarmee ons bedrijf kapot is en we beiden failliet zijn”. ’'VSr -77^7'-3! VRIJHEID 7.,, - BV - - 1 9 'fcgC£.4<TT «rt w in I te I- n lil ï:s s :v> Piet van Riksten Title van Riksten. schippersvrouw £>-?S$g£^.. V -y'T*.-' jl en gen nd n «*a«fc<fc |HHU Maar toch het is een klein wereldje binnen de afmetingen van zo’n schip. En zo’n beperkte ruimte geeft soms spannin gen en ruzie. Maar ondanks alles voelt de schippersvrouw het altijd bij haar man zijn als een voordeel, dat zij heeft boven haai seksegenoten op de wal. Titie werkt hard Naast het runnen van de huishouding staat ze aan het roer als Piet zijn schip opkaiefatert, een verfje geeft of andere doe-het-zelf-klussen ver richt. Titie heeft het kapiteinsdiploma. Het zgn. Rijnpatent, dat onder meer inhoudt dat ze tijdens het examen op een blinde kaart tot Koblenz moest varen. Over de nadelen van haai schippers vrouwen bestaan: „Je kunt nooit eens lek- kei gaan winkelen, naar de bioscoop of w I' „We schrijven 20 augustus 1975; Piet Riksten uit Zwolle, schipper van het motorschip „Fiat”, kijkt grimmig en legt zijn vaartuig dwars op de IJSselkop bij Arnhem. Hij leidt hier de geruchtmakende blokkadeactie en sluit, samen met andere binnenschip pers, het knooppunt van waterwegen hermetisch af. Dat is nu precies een jaar geleden. Welke resultaten zijn er een jaar na de actie bereikt? „Wij zijn genomen”, vindt Piet, als hij op de blokkade terug kijkt. De 36- jarige Riksten is intussen eigenaar geworden van een groter schip, de 607 ton metende „Barracuda”, met Zwolle als thuishaven. Piet neemt bedachtzaam een haal aan zijn ongebanderolleerde Ameri kaan en zegt: „We hebben gedeelte lijk succes gehad, maar er blijven nog veel wensen. Neem nou het haven geld. Dat liggeld varieert van tien tot elf cent per ton, met een minimum van drie dagen en een maximum van veertien dagen. Voor mijn schip is dat elke keer zestig tot zeventig gul den havengeld, ook al lig ik daar maar een kwartiertje aan de kade om te laden, lossen of een boodschap te doen. En als je dan bedenkt dat ik vijftig tot zestig keer per jaar haven geld moet betalen, alleen al om te laden en te lossen „De voorzieningen die sommige gemeenten voor dat dure havengeld treffen, zijn vaak allermiserabelst. Je betaalt in feite alleen voor het water waar je schip in ligt. In het gunstigste geval is er alleen drinkwater op de steiger. Wachtende schippers moeten hun anker uitgooien en maar zien hoe ze aan wal komen. Ieder huis op de wal heeft van de voordeur naar de stoep een paadje. Waarom is er niet zoiets aan de havens? Waarom zijn er aan de kaaimuur geen stopcontacten waaruit je bijvoorbeeld je stroom kunt krijgen door een geldstuk in een automaat te gooien. Waarom geen telefooncel op de kade? Een gezin kan toch ziek worden’ Als een schip per op de rivier een hartaanval krijgt, heeft hij weinig kans om nog levend het ziekenhuis te bereiken. Er is geen ambulance, of zoals in Duitsland Dat zegt de Zwolse schipper Piet Rik sten (36 jaar), die regelmatig met ladingen zand en grint uit de omgeving van het Duitse Rees en Wezel via de grote rivieren in Gelderland zijn vrachten naar Harder wijk, Zwolle en andere plaatsen vervoert. Zijn schip, de Barracuda (607 ton) is 50 meter lang, 6.60 meter breed en 2.62 m. hoog. Het is een motorschip van het type Kempenaar. Een Kempenaar is zodanig gebouwd en „steekt” zo diep onder water, dat het nog net de wateren in de Kempen kan bevaren, zoals een Dortmundei, qua afmetingen, op eigen kracht in Dortmund kan komen. Piet is vijftien jaar geleden getrouwd met zijn charmante van de wal komen de Titie. Hij stamt uit een oud schip persgeslacht en is in letterlijke zin aan boord geboren en getogen. Van zijn zesde tot twaalfde jaar bezocht hij de lagere school en volgde daarna drie jaar lang schriftelijke cursussen voor het binnen- vaartdiploma. „Ik wil niet anders, maar zou ook niets anders kunnen. Ik heb wel eens geprobeerd voor mijn kinderen iets aan de wal te vinden maai baan tjes liggen voor een schippei niet voor net opscheppen. Hoogstens sluis- ot brug wachter”. Titie: „Ik ben liever schippersvrouw met een man die het naai z’n zin heeft, dan dat ik op de wal zou moeten leven met een chagrijnige man die geen werk naai zijn 'WW I.HH1H1 De tegenstellingen tussen de federatie en de ONS vertragen de besluitvorming van de commissie. De schippers voelen zich genomen omdat er maar zo weinig gebeurt. Sinds de actie van vorig jaar heeft de ONS verscheidene successen geboekt. De sloopregeling voor schippers is verbe terd. De vergoeding is met 60 procent opgetrokken, hoewel de federatie slechts 30 procent wilde uit oogpunt van haalbaar heid. Een advies van de commissie-Viersen aan de staatssecreta ris en het bedrijfsleven om gebruik te maken van het vrijwil lige toerbeurtsysteem op de Noord-Zuidroute. Een wettelijk kader van deze regeling wordt verwacht. Barracuda-schipper Piet Riksten: „Wij Nederlandse schip pers, zijn de Chinezen van Europa. Ik schat dat we de halve Europese binnenvaart voor onze rekening nemen. Op afstan den boven de 40 km. zijn we voordeliger dan vervoer over de weg. Het treinvervoer kan helemaal niet met ons concurre ren. Binnenschippers vervoeren vrijwel alles: zand, grint, erts, graan, bouwmaterialen, oud ijzer, stukgoed en ga zo maar door. De laatste 15 jaar zijn onze vrachtprijzen bijna niet gestegen, terwijl onze brandstof gasolie in drie jaar tijd vier keer zo duur is geworden. Veel schippers leven van de afschrijving van hun schepen. Als een schipper failliet gaat betekent dat geen marktvergunning. Het schip blijft zij het onder een andere eigenaar in de vaart, omdat het voor niets anders dan voor vrachtvervoer te gebruiken is. Als een schipper in Duitsland voor een sloop- of saneringssubsi- die in aanmerking wil komen, moet zijn schip in Duitsland uit de vaart worden genomen. Hollanders kopen deze schepen op, zodat wij weer meer concurrentie krijgen. Een schip van 1000 ton is daar dan voor 40.000 gulden te koop, terwijl je hier voor hetzelfde geld maar een schuit van 200 tot 300 ton kan krijgen. De markt wordt'zo verziekt en de Hollandse binnen- vaartvloot veroudert sterk. Het is onze fout geweest dat we de pers bij onze actie van vorig jaar niet voldoende achtergrondinformatie over ons werk en leven hebben gegeven. Als de mensen op de wal iets meer over ons bestaan wisten, zouden ze wel anders over ons oordelen”. We moeten ons te pletter varen’ schipperskind voor heeft, is dat hij alles afweet van motoren”. Piet bedrijft de wilde vaart. De zogenaamde internationale relatie- vaart „Ik ben eigenlijk een free lancer Ik werk niet op contract”. De meeste schippers zitten voor zware hypotheeklasten „We moeten ons te pletter varen voor de aflossing”, zegt Piet, die samen met zijn vrouw Titie heel lange dagen maakt, van ’s mor gens zes tot s avonds elf. De zondag wordt gebruikt om de boekhouding en administratie bij te werken en zich met de kinderen bezig te houden. Schipper Riksten kocht zijn eerste schip van 227 ton vijftien jaar gele den voor 55.000 Na vijf gebruiksja- ren kreeg hij er nog 20.000 voor terug Een forse afschrijving Voor zijn tweede schip, de „Fiat”. 315 ton, legde hij zestig mille op tafel Ook dat bracht vorig jaar bij de verkoop slechts t 20.000 op Thans vaart hij op de 607 ton metende „Barracuda”, voortgestuwd door de 310 paardekrachten van een dieselmotor Tijdens zo’n reis vertel den hij en zijn vrouw over de goede en slechte kanten van het leven van de binnenschipper i i r-xv»*.a.> Eén jaar na de blokkade van de Nederlandse binnenwate ren. Wat hebben de schippers bereikt? De beleidsnota van staatssecretaris Van Hulten, waarin sprake was van het opheffen van de evenredige vrachtverdeling, is door het parlement afgestemd. Een commissie binnenvaart, die zich bezig moet houden met de wezenlijke verbetering van de positie van de binnenschippers, wordt ingesteld. In de twintiger en dertiger jaren was de concurrentie onder de binnenschippers zo groot dat de schippers elkaar onderbo den en vaak vrachtjes beneden de kostprijs aannamen. De verladers maakten gretig misbruik van deze situatie. Als tijdelijke noodmaatregel stelde de regering in 1933 de evenre dige vrachtverdeling (EV) in. Dit houdt in dat de schippers zich op een beurs moeten melden en op hun beurt een vrachtje krijgen. Daarnaast bestaat de relatievaart, waarbij schippers zon der contract voor één en de zelfde opdrachtgever varen in hun eigen tempo. Dit is onder meer vaak het geval bij de zand- en grintvaart. De voorgangers van Van Hulten wilden de EV afschaffen omdat het een „tijdelijke” maatregel was. Ze durfden het echter niet aan. Van Hulten hakte de knoop door en ontketen de daarmee de blokkade van binnenschippers, die bang waren in de moordende concurrentie van weleer terug te vallen. Na de blokkade werd de commissie binnenvaart, commissie-Viersen, geïnstalleerd. Hierin zitten schippers, reders, vakbonden, de scheepvaartvereniging Noord-Zuid (Amsterdamse en Rotterdamse havens) en de Eigen Vervoer ders Organisatie (EVO). De EVO staat aan de zijde van de verladers. Van de 6000 Nederlandse schippers zijn er 4000 georgani seerd in negen vakbonden. De grootste is de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond (ONS) die samen met het Algemeen Zand- en Grintschippers Verband (AZGV) naar een geleide economie in een redelijk georganiseerde maat schappij streeft. Daartegenover staat de uit zeven kleinere vakbonden bestaande federatie, die voorstandster van een vrije markt-economie is en na de blokkade veel leden aan de ONS verloor. UHU. Watersporters zijn soms een doom in het oog van beroepsschippers. Velen kennen de verkeersregels op het water niet, belemmeren de doorvaart en ver oorzaken groot gevaar voor ernstige aanvaringen. Veel last ondervindt het beroepsverkeer van de watersporters op het Prinses MaTgrietkanaal, dat dwars door Friesland en het meren gebied loopt. Piet Riksten: „Het is daarvoor ons God zegene de greep, het verstand op nul en de blik op oneindig". Over watersporters, die een sleep vragen om bijvoorbeeld van Friesland naar Gelderland te komen en zodoen de de sterke tegenstroom van de IJssel makkelijker „nemen": „De waterspor ters verpesten net voor zichzelf. Beroepsschippers nemen ze niet graag mee. Het kost tijd en geld". „Het slepen van zo’n bootje scheelt een kilometer per uur in snelheid. De beroepsschipper moet daardoor niet alleen nog langer werken, maar zijn motor ook. En ik draai elk uur zestig liter gasolie weg. Reken maar uit wat dat kost. Als je weet dat ik voor mijn motor, zo lang hij draait, elk uur vijf gulden opzij moet leggen voor de vol gende revisie En als ze dan bij het loshaken afscheid nemen met een arm zwaai en nog niet eens aan iets voorde spaarpot van de kinderen denken laat staan aan kostenvergoeding terwijl ze zelf een heleboel benzine van hun buitenboordmotortje hebben uitgespaard, dan kunnen ze voor mij de pot op" een zangvereniging. Er is geen tijd voor, want we moeten varen. Je leeft nogal geïsoleerd. Vriendschappen op de wal verwateren. Wel visite aan boord, maar nooit tijd voor een tegenbezoek. Je leeft in het enge kringetje van collega's die op visite komen en alleen maar praten over de scheepvaart en de schippersproble men. Alle elektrische apparaten voor de huishouding zijn veel duurder, omdat alles moet worden omgebouwd voor 24 volt. Je zit eigenlijk altijd binnen. Nee, een schippersvrouw wordt niet bruin, zoals de vrouwen aan de wal vaak denken” Titie heeft een hobby. Tuinieren. Maar waar doe je dat op een schip? Uitgesloten. Daarom heeft ze alternatieve hobby’s als naaien, borduren, koken en bakken. Maar het zijn min of meer verplichte hobby’s geworden. Piet, de kapitein, vertelt: „Natuurlijk hebben wij een hard leven. Werken en zwoegen voor ons bestaan Maar ik voel me vrij man. Bij ziekte gaat het mis. Toen Titie ziek werd, lag mijn bedrijf stil Maar ik was te trots om naar de steun te gaan Ten einde raad besloot ik in loondienst te treden op de Rijnvaart. Acht uur op en acht uur af. Een geregeld leven, maar verschrikkelijk. En dan dat afschuif systeem bij aanvaringen. Als een kapitein een deuk in het schip opliep, probeerde hij de schade af te schuiven op de kapitein die voor hem het schip had bevaren Het schippersechtpaar Riksten is ver bolgen over de plannen van minister Van Kemenade om de leerplicht tot viel jaar te verlagen. De meeste collega’s zijn er ook tegen „Voor de vrouw is zo’n kind aan boord de enige afwisseling want als ze op school zijn in het internaat dan zie je ze alleen maai af en toe tijdens een weekein de. Dat is emotioneel bekeken. Aan de andere kant raakt een schipperskind ach terop. Wat weet een schipperskind van een bakker, een melkboer die aan de deur komt? Wat van bloemen, planten, buur jongetjes, vriendjes Het enige dat- een hart heeft”. En met die uitspraak is in feite de hele gezinssituatie aan boord van de Barracuda getekend. Het schippersechtpaar heeft drie kinde ren: de 13-jarige Peter die in Zwolle de lts bezoekt („een geboren schipper”), de 10- jarige Gerrit, die het in de scheepvaart niet ziet zitten, maar kok wil worden (hij zit op de basisschool) en de 3-jarige Sylvia, die bij moeder thuis aan boord is. De beide zoons zijn in Zwolle ondergebracht in het internaat voor schipperskinderen. Piet, Titie en Sylvia hebben aan boord behoorlijk leefruimte. Een keurig inge richte salon, een keuken, drie tweeper soonsslaapkamers en een ruime badka mer met ligbad en douche, die zijn aange sloten op een grote tank met 3,5 ton water (genoeg voor drie weken). Overigens, de mobilofoon en de mari foon zijn aan boord de enige communica tiemiddelen. Ze plaatsen de schippei voor erg hoge kosten. Extra uitgaven, waarvan men aan de wal vaak geen weet heeft Al die extra kosten - zoals ook het schippersinternaat, dat pei week j 32,50 voor elk kind kost maken de schipper zuinig. Niet alleen met geld, maar met alles. „Wij schippers zijn zuinig met energie en milieu. We zitten ei de hele dag middenin”, aldus een van zijn markante uitspraken. „Maar ik neem ai die nadelen van het schippersbestaan voor lief, want er staat één belangrijk ding tegenover: vrijheid En die vrijheid heb ik erg lief’ „En trouwens we hebben ook wel eens een financieel voordeeltje We mogen namelijk elke periode van acht dagen vrij van invoerrechten een fles jenevei en 200 sigaretten pei man gebruiken Het spui is keurig verzegeld door de douane, die elke acht dagen in Lobith-Tolkamei het zegel verbreekt Voor het gebruikelijke oorlam, dat een hard werkende schipper na een bijna 16-urige werkdag zeker verdient. ^fcg^-*-**** I een helikopter. Onlangs kreeg een schippersvrouw een kind onder de Usselbrug. Die bevalling gebeurde zonder doktershulp, in de i stuurhut Een beeld van de schippersblokkade in Rotterdam in 1975. Heeft het wat uitgehaald? - <om» -e :;r' V. fit <f> X

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21