New York ligt niet wakker van boksgevecht Ali-Norton I I I I I I I ra I’ PSV-supporters bange wezels Uitdager van Clay man voor spectacv woordenstri j d VI ■gr 1 U I I j Gebroken kaak - I door Pieter Mui Kale gehaktbal Braverman geldt in bokskringen als een expert in het ontleden van de kansen van elkaar bevechtende pugilisten en Ken Norton zou met droevenis van zijn mening hebben kennis genomen. Want Norton is de man die over een paar dagen zijn toppositie op de lijst van uitdagers moet waarmaken. Hij is degene op wie miljoenen over de hele wereld hun hoop hebben gevestigd dat Ali eindelijk eens ongenadig zal worden afgedroogd. Eens toch moeten de jaren Ali te veel worden en na het afscheid van Joe Frazier, die twaalf maanden terug in Manila „superfight 3” verloor en kort geleden door Foreman werd afgeslacht, is er bij de profboksers nog maar één man die zich erop mag beroemen de uit Louisville- Kentucky afkomstige kampioen te hebben verslagen. r w I Woestijn in - Als de omvangrijke Al Braverman, manager van Chuck Wepner, die als tiende staat gerangschikt op de lijst van zwaargewichten, het bij het rechte eind heeft, beleeft wereldkampioen Muhammad Ali volgende week dinsdag in het Newyork se Yankee-stadion een bijzonder makkelijke avond. Ali mag dan zijn wereldtitel bij de zwaargewichtboksers voor de vierde keer dit jaar op het spel zetten, Braverman is dermate weinig onder de indruk van diens opponent, dat hij anders dan anders met een volle maag naar het treffen zal gaan. „Normaal gesproken eet ik voor een titelgevecht erg weinig, want ik ben zo bij het boksen betrokken, dat een zware hap me slecht zou bekomen. Voor die ontmoeting van dinsdag pieker ik er niet over mijn eetlust (Braverman weeg 105 kg) af te remmen. Het wordt een kalm partijtje, één om rustig met een sigaar in de mond te kunnen bekijken Zes miljoen dollar LM.. KJ I (maart ’71) en Norton. Ken Norton in training. bonk zenuwen was geworden”. Nortons zakelijke leidsman STOPPER Ali, die daarmee voor en; hij won er de bokssport voor Michael Dean, een dens een geweldig spektakelstuk in het Zaïrese Kinsjasa. Bij een tweede ontmoeting in sep tember waren Ali’s handen niet helemaal in orde, maar dat belette het opmerkelijkste boksfenomeen- aller-tijden niet om Norton ditmaal op punten te kloppen. Norton, met zijn 32 jaar de jongste van het duo: „Ik voel me nog altijd bestolen. Ik was er in Los Angeles van over tuigd dat ik royaal op punten vóór stond. Dat was precies de reden waarom ik het in de laatste ronden kalm aan deed. Ah maakte daar gebruik van door een show op te voeren, die de jury overdonderde”. Met één punt verschil kenden de juryleden destijds de zege toe aan Het leek met Norton gedaan toen hij in maart 1974 in Caracas vernie tigend werd verslagen door titelver dediger George Foreman, de man die ruim een jaar tevoren de boks- fans schokte door kampioen Joe Frazier in twee ronden zesmaal neer te halen. De ongeëvenaard sterke Fore man had even weinig tijd nodig voor Norton die, net als Frazier, in de tweede ronde knock-out ging. Later in 1974 heroverde Ali zijn wereldtitel op dezelfde Foreman tij- of hoort, en dat beïnvli optreden. Hij is iemand zonder mentale begeleid ik er na Nortons zege omdat ik te veel invloed zou heb ben. Nadien verloor Ken van Ah en van Foreman. Dat laatste gevecht was een verschrikking voor hem. De Venezolaanse autoriteiten wil- op zijn naam staan. Frazie een vent met karakter te ton door zijn toedoen Ah slaan. „Ken twijfelde dest taak hem af te remmen, was ongelooflijk overmo taal een stuk zwakker d vriend Frazier. Niemand hem serieus als hij zegt: „I geciteerd, hij en de mee: kaanse bokshefhebbers als Joe Frazier. Toch heeft marinier, net als de voor wereldkampioen uit Philad maal in de ring en boekte h duidelijk mindere góden Ah om zijn kletspartijen staat, heeft uiteraard een n< nerender staat van dienst: winningen, waaronder 37 Om terug te komen op man, de man die in het bei Het motto was in dejaren ’50: „Beter te veel dan te weinig”, want dan kon de scheidsrechter de vlagsignalen van zijn linesman „sorteren" op juiste en onjuiste aanwijzingen. Vlagt zo’n grensrechter niet of te weinig, dan valt er niets te sorteren, en moet de scheids rechter echt op zijn eigen waarneming afgaan. En dat valt natuurlijk niet mee. Vandaar dat de clubgrensrechter altijd bij zijn eigen verdediging werd geposteerd, waardoor hij, als hij zoals van hem verwacht werd onpartijdig vlagde, in de rust of na afloop altijd de wind van voren kreeg van zijn eigen verdedigingsspelers, omdat hij niet gevlagd had vooreen of meer gevallen van vermeend buitenspel. Ik vertel dit allemaal, omdat ik mij herinner dat mijn vader altijd met weinig animo met Blauw-Wit naar DOS reisde. De grensrechter is op het veld de kwetsbaarste man, omdat hij den af van hun belofte geen belas ting op de gages te heffen, Foreman deed alsof hij aan een knie ernstig geblesseerd was, Norton werd met de dood bedreigd allemaal zaken die ervoor zorgden dat Ken één Zover waren ze blijkbaar nog niet in de jaren ’50, misschien ook omdat er toen nog statiegeld op die flesjes zat. het hoofd van Bertus „de Bolle” Zeil maker met een cirkel omringd, zoals dat ook gebeurt bij reclame-acties waarbij de omringde man in de menig te een vierdaagse reis naar Parijs blijkt te hebben gewonnen. Zulke supporters moet je immers hebben, als club? Professioneel neer leggen is de taak van de spelers, pro fessioneel in mekaar tremmen de taak van de supporters. En je kan Van Hanegem nog zo vaak de gele of rode kaart geven, en Van Kippegem alias de Bolle net zo vaak de lange lat of de gummiknuppel, in de ogen van het grote publiek blijven zij op de een of De uitbundige Don King schijnt zich echter te veel te hebben uitge sloofd naar de zin van Herbert Mohammed, de in nevelen gehulde figuur, die als leider optreedt van de Black Moslims waartoe ook Ah behoort. King deed alsof hij mana ger van The Champ was en dat heeft Herbert Mohammed hem niet kunnen vergeven. Vandaar ook dat niet King maar Bob Arum de pro motor was van het schijngevecht tussen Ah en Richard Dunn, eind mei in München. Arum is niet alleen Ah’s advocaat, maar ook president van Top Rank Ine., een maatschap pij die zich bezighoudt met het opzetten van gesloten tv-circuits bij sportgebeurtenissen. In de Verenigde Staten zelf wordt niet Norton als Ah’s voornaamste opponent gezien, maar de leeftijd van The Champ. Ali is zich dat uiteraard bewust. „Al wil ik ermee stoppen, ze laten me niet gaan. Ik moet boksen tot ik erbij neerval. Nou, dat gebeurt alleen als er geld op tafel komt”. Het afscheid is ech ter toch onontkoombaar. Ah begint niet voor niets in oktober met de verfilming van zijn levensverhaal. Voor zes miljoen dollar plus percen tage in de winst, dat wel. Ken Norton leverde die prestatie op 31 maart 1973, een verrichting die de anonieme Norton prompt in de schijnwerpers bracht. En dat niet alleen aan de oostkust van de Verenigde Staten, bokshefhebbers van over de gehele wereld zagen in de uit louter spieren opgetrokken Norton de toekomstige wereldkam pioen. De ontgoochehng kwam nog geen half jaar later toen Ah in Los Angeles zijn revanche forceerde. kV, Pirent, ook wonend in Santiago, wees niet alleen Michael Dean de deur, ook de alom gerespecteerde trainer Eddie Futch moest zijn bie zen pakken. Dit omdat hij Norton overtraind zou hebben en omdat hij een te intensief contact met Joe Frazier had. Futch was overigens de man die in Manila tegen Ali en twee maanden terug tegen Fore man voorkwam dat zijn pupil Fra zier een mensehjk wrak zou wor den. Beide keren kwam op zijn initi atief een eind aan de ontmoeting, een beslissing die de meeste trai ners nooit nemen. De opvolger van Futch is Bill Slayton, volgens Nor ton de meest onderschatte bokstrai- ner in de Verenigde Staten. Dat gold natuurlijk in verhoogde mate voor de clubgrensrechter (die in de amateurtijd een soort tussen- uniform droeg, want hij was geen spe ler en geen scheidsrechter, dus meestal had hij een slobberige trainingsbroek aan), en in extra verhoogde mate voor de clubgrensrechter van de club die uit speelde. Norton (links) won in San Diego op punten van Ali. De befaamde Joe Louis wist in 1935 voor zijn duel met Max Baer 88.000 bezoekers naar het (oude) Yankee-complex te krijgen. De populaire Louis zorgde naast dit toeschouwersrecord (er stond niet eens een titel op het spel) in juni 1946 voor een topbedrag aan inkomsten toen 45.000 liefhebbers bijna 2 miljoen dollar in de kassa’s brachten. De algemene verwach ting is dat dit keer niet meer dan 35.000 man naar het thuishonk van de New York Yankees zullen trek ken. Dat hoeft nog geen financiële catastrofe te betekenen, want vol gens Murray Goodman hebben al 70 tot 80 landen televisierechten betaald. Alleen Japan al telt daar voor een half miljoen dollar neer. de op de helft van de eigen aanval zou hij te weinig vlaggen. het dichtst bij het publiek loopt, en bovendien is hij per definitie ook het makkelijkste mikpunt voor spot en hoon, omdat hij enerzijds het gezag vertegenwoordigt, en anderzijds niet meer is dan de loopjongen van de scheidsrechter. ren, een verrichting die o komt van de Venezolaan Norton won verreweg de gevechten door knock-c manier waarop hij verled augustus dezelfde Garcia opgave dwong. Sinds zijn DOS is inmiddels omgedoopt in FC Utrecht, het publiek is enkele genera ties voortgeschreden, maar schijnt ver houdingsgewijs toch hetzelfde te zijn gebleven. Waar zou zoiets nou toch aan liggen? Utrecht verschilt dacht ik niet merkbaar van andere grote steden, wat de samenstelling van de bevolking betreft. Mussert had er zijn hoofd kwartier, maar de kardinaal ook. Ze schijnen er een wijk C te hebben, maar Amsterdam heeft zijn Zeedijk, en Den Haag zijn Boekhorststraat en Rotter dam zijn Katendrecht en Arnhem zijn Spijkerkwartier, maar toch hebben die steden niet zo’n kwalijke reputatie wat hun voetbalsupporters betreft als Utrecht. even zovele knock-out-ti Dat betekent dat Norton’s Een paradoxaal verschijnsel om diverse redenen. Het strookt aller eerst niet met Ali’s karakter, die als geen ander beseft hoe hij de woor den show en spektakel inhoud moet geven. Maar als gezegd: de rimpel loze figuur Norton leent zich nau welijks voor een steekspel. Norton is meer geïnteresseerd in zijn twee de film Drum die momenteel in de Newyorkse bioscopen te zien is. Het ontbreken van tamtam is echter met name vreemd omdat het boks- mekka New York voor het eerst sinds vijf jaar weer het titelgevecht bij de zwaargewichten binnen de muren heeft. Het bokscentrum, dat Amerika’s stad nummer 1 altijd geweest is, had de laatste tijd even hard aan prestige ingeboet als de beroemde Madison Square Garden, de tempel waarin de ceremonieën plachten plaats te vinden. Het ver lies van de titelgevechten had alles te maken met de opkomst van de zwarte promotor Don King, die in 1974 en 1975 alle partijen van Muhammad Ali had verkocht. De evenementen in Kinsjasa (Fore man) en Manila (Frazier) zijn de bekendste happenings in de rij. andere manier toch de binken van het ware voetbal, de ware hartstocht, de ware totale overgave. Maar er zijn toch zeker duizenden weldenkende men sen, die zulke toestanden verafschu wen? De PSV-supporters komen immers niet naar Utrecht zondag, omdat zij niet in zulke toestanden verzeild willen raken? Of anders in STER-spots, waarin meisjes „een ring van vertrouwen” om zich heen krijgen geworpen, omdat zij hun tanden met een bederfwerend middel poetsen, hun oksels geur- immuun maken door een bepaald merk spray, en hun jeugdpuistjes vernietigd hebben met behulp van een alles verte rend zalfje. Het gevecht komt niet op de Ame rikaanse tv-schermen, maar is op 300 plaatsen in de Verenigde Staten wel in bioscopen en dergelijke te zien. Murray Goodman van Video Techniques, compagnon van Top Rank, verwacht ongeveer 1,7 mil joen betalende bezoekers, die gemiddeld 15 dollar moeten neertel len. Een plaats in het Yankee Stadi on, dat in 1959 zijn laatste titelge vecht had toen Ingmar Johanson Floyd Patterson versloeg, kost op zijn minst 25 dollar, terwijl de beste stoelen 200 dollar moeten opleve ren. Het stadion heeft een capaciteit van 65.000 toeschouwers, drie maal zoveel als er in Madison Square Garden kunnen. Zegt het bestuur van FC Utrecht: hoor eens, daar beginnen we niet aan, dat is onze taak niet, dan heeft de PSV-supportersclub een handvat om de deur definitief dicht te gooien. Maar het FC Utrecht-bestuur zal zo’n afwijzend antwoord nooit geven, onder de huidige omstandigheden, dus wat is nu het resultaat? Dat de FC Utrecht-supporters „te veel” suppor ters zijn en de PSV-supporters „te wei nig” supporters. In die situatie verkeerde mijn vader dus eens in de twee weken. Hij had over het algemeen erg weinig proble men met het publiek van de tegenstan der, behalve met het publiek van DOS, dat altijd tegen hem te keer ging, onheuse opmerkingen maakte (ik her inner me: „Kale gehaktbal", hoewel hij slechts schaars behaard was en niet kaal: ik besef nu opeens dat dit Fred Haché-scheldwoord dus allesbehalve nieuw was), en hem, kortom, een onaangename middag bezorgde. Ik kan me echter niet herinneren dat deze Utrechtse supporters hem ook beko gelden met bierflesjes en dergelijke. Mijn vader genoot, als oud- scheidsrechter, een vlekkeloze reputa tie, zowel bij de scheidsrechters als bij het publiek en de tegenpartij, dus hij heeft vermoedelijk heel wat aanmer kingen op zijn vlaggen en vooral niet- vlaggen moeten aanhoren, van zijn eigen clubgenoten. De clubgrensrech ter verkleedde zich uiteraard bij de spelers van zijn club en niet bij de scheidsrechter. Die was toen nog „a lone woolf”, een eenzame wolf, die meestal Karei van der Meer heette, maar soms ook Jan Bronkhorst, of Dirk Nijs of Klaas Schipper. Noem het woord raddraaier, en iedereen denkt deze week automatisch aan FC Utrecht. De naam Bertus Zeil maker is een begrip geworden. Zijn bijnaam is „Bolle”, en hij geniet de reputatie als Opperraddraaier de Bunnik-zijde van Stadion Galgenw aard te terroriseren. Op een foto van raddraaiende supporters op de tribu ne, zag je in een van de ochtendbladen '■yyf De Norton-groep startte de voor bereidingen voor het gevecht half juli in Gilman Hot Springs, de favo riete trainingsplek van de bokser in de Califomische woestijn. Ali ont vluchtte zijn landgoed in Berrien Springs in Michigan vanwege de niet aflatende stroom belangstellen den. In de woestenij van Arizona prepareerde hij zich in het gehucht Show Low, waar hij een lichte schouderblessure opliep. Eind augustus sloeg Norton zijn tenten op in de Catscill Mountains, 150 kilometer ten noorden van New York. De wereldkampioen zit nog geen 20 kilometer bij hem vandaan aan het Kiamesha-meer. Naar de stad New York komen zij pas kort voor het gevecht en dat betekent dat de publiciteit rond het treffen minimaal is. De in Santiago (C wonende Norton had tot Mijn vader begon zijn voetbalcarriè re bij Blauw-Wit, haalde het tweede elftal, werd scheidsrechter toen hij' uitgevoetbald was, haalde de tweede klasse in een competitie die toen nog geheel uit amateurs met sigarenwin kels bestond, en floot een keer voor foutief ingooien van Joop de Busser, de aanvoerder van De Volewijckers, de club uit Amsterdam-Noord, die onder leiding van Jaap van der Leek recht streeks van de vierde klasse opstoom de naar de eerste klasse, en toen, na een aanloop van een jaar in die eerste klasse West, eerst afdelingskampioen werd en daarna ook nog landskampi oen. De Volewijckers speelde, toen mijn vader voor de verkeerde inworp van Joop de Busser floot, nog in de tweede klasse. De Busser riep veront waardigd: „Hoe kan dat nou, scheids rechter? Ik gooi zelf in!”. Een kleine, maar aardige anekdote die ik eens in de vijf jaar op papier zet, omdat er dan altijd wel weereen nieu we generatie is die er kennis van kan nemen. Toen door de leeftijdsgrens ook aan zijn scheidsrechterscarrière een eind was gekomen, werd mijn vader de vaste grensrechter van het eerste elftal van Blauw-Wit. Het was nog je reinste amateurisme in die tijd, de clubs leverden daarom hun eigen grensrechter, die door de scheidsrech ter altijd bij zijn eigen verdediging werd neergezet. De redenering hierbij was, dat hij als clubgrensrechter zoniet van inborst dan toch wel van nature partijdig was, en daarom bewust of onbewust ten gunste van zijn eigen club zou vlaggen. Staande op de helft van zijn eigen verdediging zou hij derhalve te vaak vlaggen (voor buitenspel van de tegenpartij), staan- Verdachten plegen, behalve overi gens in datzelfde ochtendblad, niet met foto en al in de krant te komen, maar Bertus Zeilmaker valt kennelijk buiten die categorie. Hij is wat de Duitsers een „Edel-Verbrecher” noe men, hij tremt weliswaar vijandige supporters in elkaar en trapt herrie, al dan niet met staven, stokken, flesjes of fietskettingen gewapend, maar hij blijft intussen ook de FC Utrecht-fan in hart en nieren. De Willem van Kip pegem van de Bunnik-zijde, tegelijk gevreesd en populair, want tenslotte doet hij het allemaal, „in diepste wezen”, voor zijn club die hem zo na aan het hart ligt. Meer nog dan door zijn triomf op Ali in maart ’73 verwierf Norton zich faam, omdat hij „the champ”, zoals Ah’s clan de broodheer noemt, een gebroken kaak bezorg de. Het treffen staat dan ook geboekstaafd als „de battle of the broken jaw”. Zeker de helft van het twaalf ronden durende gevecht heeft Ali destijds met een gebroken bot in de ring gestaan en voor zijn omgeving was het natuurlijk het prachtigste excuus dat er bestond. Arums maatschappij en Madison Square Garden zijn co-promotors van Ali’s 17e titelverdediging sinds zijn victorie over Sonny Liston. Plaatselijke banken staan garant voor de beurzen van Ali en Norton, die respectievelijk zes en 1,1 mil joen dollar krijgen (bij hun tweede treffen drie jaar terug waren die bedragen 275.000 en 200.000 dollar). Tja, dat is ook weer zoiets. Wat zijn dat voor supporters, die hun club in de steek laten, juist als zij naar het hol van de hyena moet? Dat zijn geen supporters, dat zijn zeikerdjes, om even een uitdrukking van Wiel Coer- ver te gebruiken. Je bukt, als suppor tersclub, toch niet voor de terreur van enige tientallen provocateurs? Je kan natuurlijk wel je voorwaarden stellen. Wij willen plaatsen zo ver mogelijk van de Bunnik-zijde af, en eisen een behoorlijke controle van de toeschou wers die op onze tribune komen, niet door een handvol wankele aow’ers, maar door de Utrechtse politie, zoals de Amsterdamse politie de supporters van Manchester United fouilleerde, alvorens zij tot dat ene vak in het Olympisch Stadion werden toege laten. naam de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27