Kinderschadeverzekering zit vol met vraagtekens Indiase keuken is wezenlijk anders Pietje schopt bal door de ruit: niet zeker of verzekering betaalt it Boorfoedraal Gazon bijwerken Keukenhulp Bredere stopstrip Karwei-klare machines Kleuren- inspiratie lil z «i A z wv iill iflll «■■lil 28 f J J door Louis Bakker I t 1 Met deze woorden begint een publikatie op basis van een uitgebrei de studie die het Konsumenten Kontakt heeft gemaakt van de algemene aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren. In zijn blad Koopkracht van deze maand zet het Konsumenten Kontakt erboven: „De APV: boordevol (legale) addertjes”. „De aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren (APV) is een sterk ingeburgerde soort verzekering in ons land. Maar liefst 80 tot 85 procent van alle gezinnen heeft, volgens schattingen van de verzeke raars, zo’n APV-polis in huis. Vooral in de laatste vijf a tien jaar hebben ze zich mogen verheugen in een grote toename van de klandizie. Vanwaar die belangstelling? In verzekeringskringen zelf wordt erkend dat misverstanden rond deze verzekeringsvorm wel eens behoorlijk wervend hebben gewerkt”. SIGARET 1215 WET WORDT BETER JOY-RIDING STEENTJES S Mb w? I ft) inn Ook hier weer een keur van recep- A.' j wsa! SKöseii O Informatie Er zitten in die wettelijke aan sprakelijkheidsverzekeringen ont zettend veel dingen en dingetjes die niet gedekt zijn, terwijl de verzeker den er altijd vast op hadden gere kend dat het wèl zo was. In gesprek ken met de organisatie van die ver zekeraars, is onlangs gebleken dat de maatschappijen van opvatting zijn dat zij die dingen niet duidelij ker hoeven te gaan maken in hun voorlichting en propaganda Ik heb uit het overzicht van het Konsumenten Kontakt eens wat gevallen geplukt die gaan over schade, aangericht door kinderen. Bekijkt u nu eens voor uzelf of u zich in die gevallen ja of nee aan sprakelijk zou voelen. En lees hoe het volgens de verzekeraars dus in de praktijk met die aansprake lijkheid en het recht op vergoeding is gesteld. Hier komen ze: Het eten in India is méér dan alleen maar het stillen van honger, het is ook een stuk cultuur, waarbij bijvoorbeeld religieuze invloeden een grote ml spelen. Wie dat beseft zal veel plezier beleven aan "India se kookkunst”, een boekje van de Indiase Shanta Nimbark Sachamff, dat verschenen is bij Bert Bakker. Het boekje is een excellente weg wijzer in de vegetarische Hindoe- keuken; er is geen vleesrecept in te vinden. Men moet zich hierdoor niet laten afschrikken, want de Indiase rijst-, en groenteschotels kunnen wedijveren met de beste vleesmaaltijden uit eigen land en ze zijn even voedzaam. Bovendien leert men om te gaan met kruiden, want India is hét land van de ker rieschotels die met talloze specerij en worden opgeluisterd. Niet alleen het „lekkere” eten komt aan bod, ook aan het voedsel van de arme Indiër schenkt de schrijfster veel aandacht. het mis kon gaan met dat steentjes gooien”. polis liet, „om geen valse verwach tingen te wekken”. Er zijn ook maatschappijen die de aansprakelijkheid van de kinde ren zelf voor schade door joy-riding dekken. Maar sommige doen dat slechts voor.kinderen tot 13 jaar. Slechts twaalf van de zestig maatschappijen dekken ook joy riding door oudere kinderen, maar ten, met een kommetje rijst en wat specerijen verricht de Indiase huis vrouw wonderen. drie daarvan sluiten dan weer het belangrijkste uit, namelijk de scha de aan de weggenomen auto. Maar wat moet je denken van die grote schades voor mensen die aan het gebeurde zelf part noch deel hadden? Het is, vind ik, toch eigen lijk maatschappelijk onaanvaard baar dat hun belangen niet mee gedekt zijn door verzekeringen die met veel poeha van „ga rustig sla pen, alles is verzekerd” aan de man worden gebracht. Maar de blijheid betreft nog steeds niet de dagelijkse praktijk van de APV. Want de wetswijziging is er nog lang niet. Dat duurt alle maal lange tijd. In die tijd zullen er nog veel verzekeringen worden afgesloten op de huidige voorwaar den en volgens de huidige wetten. Bij het brandgat in de broek van de gast, of het luchtbed dat kapot ging doordat er op werd gespron gen, is het even een pijnlijk gevoel in de portemonnee van de ouders als de verzekering het laat afweten. Ouders zullen altijd aansprake lijk zijn voor schade die hun kinde ren van 13 jaar en jonger door hun schuld hebben toegebracht, óók al valt de ouders en de kinderen zo direct niets kwaads te verwijten. Voor de daden van kinderen van 14 tot 16 jaar worden de ouders nog slechts aansprakelijk gesteld als zij echt niet voldoende toezicht op hun kinderen hebben gehouden. De juiste kleurencombinatie kiezen bij het schilderen van kamer of huis is niet zo eenvou dig: is het niet te saai of is het niet te bont en te schreeuwerig? Je kan wel ideeën in je hoofd hebben en je kunt goede monde linge adviezen van je winkelier krijgen, maar je wil liever eens zien wat voor combinaties er mogelijk zijn en hoe die er dan uitzien. Bij Valspar heeft men daartoe een zogeheten kleuren- inspiratieboek samengesteld. Er staan veel voorbeelden in van de wijze waarop diverse ruimten in een huis in kleur gezet kunnen worden. Voor elke situatie zijn er drie mogelijkheden aangege ven, die minstens inspirerend zullen kunnen werken. Bij de gekozen kleurencombinaties is men natuurlijk uitgegaan van het eigen Valspar-assortiment aan kleuren en soorten verf. Het kleureninspratieboek is in te zien in de winkel. Een kind stoot een sigaret uit de hand van iemand die op visite is. Een brandgat in het nieuwe kos tuum van de gast. Wordt dat door de verzekering vergoed? „Eigen schuld” zegt de verzekering, en wei gert uitkering. g HSS (F® mir>' Het Konsumenten Kontakt noemt de namen van enige verzekerings maatschappijen die volgens haar in elk geval het kleinste „gat” laten tussen de aansprakelijkheid van ouders en kinderen, en die de min ste beperkende bepalingen hebben. Het beveelt daarom de volgende maatschappijen aan: Nieuw Rotter dam (rechtstreeks ot via de ABN); Amrobank; Amsterdam-Londen; Bovemij; Eagle Star, Gelderse Assurantiemij., Prudential en QBE Insurance Ltd. erbou- graag >000,- anden 1000,- >500,- afsluit- nt u bij Voor re 440 ik. De Er is een handige schaar voor gebruik in het huishouden bijge komen, de zg. Henckels Keuken hulp (uitgebracht door Henckels Zwillingswerk BV, postbus 15, Vroomshoop). Het hulpje is niet alleen geschikt om te knippen (allerlei materiaal: van plastic verpakkingen van kaas, vlees waren enz, melkkartons tot vloerbedekking), maar ook om flessen te openen en drukdeksel op te wippen. Gemakkelijk dus om bij de hand te hebben. Voor degenen, die zoeken naar een aardig, klein cadeau, is deze schaar een oplossing. Wat we bijna vergaten: je kunt er ook schroefdeksels mee los krijgen; ook al weer zo’n bron van erger nis, als je handen nat zijn of je geen kracht genoeg kan zetten en je draait alsmaar tevergeefs aan de dop. HSS 4""b mm” Want wat was het geval. De joy- riding-bepaling betekent veelal alléén maar dat de schade wordt gedekt als de ouders aansprakelijk zijn voor het joy-riden door hun kinderen. Met andere woorden: als ze het hadden kunnen beletten, maar dat niet hebben gedaan. Die joy-riding-bepaling in de polissen is een bedrieglijke. Een maatschappij het aan het Konsu menten Kontakt tijdens het onder zoek zelfs weten dat zij joy-riding buiten de dekking en ook buiten de Er wordt momenteel gewerkt aan een nieuwe wettelijke regeling van de aansprakelijkheid van ouders en kinderen voor onrechtmatige daden. Dat gebeurt, in het kader van de herziening van ons Burgerlijk Wetboek. Als de Tweede Kamer te zijner tijd akkoord gaat met het voorstel, dan zal in Nederland de volgende situatie ontstaan: Consumentenvoorvechters zijn erg blij met deze opzet van de wet. Veel minder vaak zal er, dank zij de nieuwe regeling, onzekerheid bestaan over de vraag of de ouders dan wel de kinderen aansprakelijk zijn. Dan is dat deel van de bezwa ren tenminste minder. Black and Decker heeft voor de doe-het-zelver weer wat nieu we dan wel aangepaste machi nes en hulpstukken. Zo heeft men nu een serie van zg. karwei- klare machines; dat wil dus zeg gen apparaten, die men niet op de „boormachine” hoeft aan te sluiten, maar die men gewoon, rechtstreeks kan gebruiken. Er is een vlakschuurmachine met stof zak (schuuroppervlak 114 bij 241 mm; 4000 toeren per minuut), een enkeltoerige decou- peerzaagmachine (maximale zaagdiepte 38 mm, verstek tot 45 gr.), een vlakschuurmachine (schuuroppervlak 93 bij 185 mm; 11000 toeren per minuut), een tweetoerige decoupeerzaagma- chine en een boormachine, die geschikt is voor alle boorkopac- cessoires. Je moet natuurlijk even nadenken, voordat je je dit soort machines aanschaft, in die zin, dat je niet een apparaat koopt, dat je maar één of twee keer per jaar gebruikt. Je kan kiezen tussen zg. hulpstukken (goedkoper natuurlijk) en pas klare machines. Het voordeel van de laatste is natuurlijk, dat je niet hoeft te stumperen met het afhalen van de boorkop, het monteren van het hulpstuk en dan weer het demonteren. Want dat zul je altijd zien: net als je een zaaghulpstuk op je boorma chine hebt gezet, merk je dat je eigenlijk eerst een paar gaten had moeten boren. Bij de werkbank van Black and Decker, de workmate, kan men nu twee verlengarmen kopen, zodat men nog grotere stukken kan bewerken. Veel mensen denken dat de verze kering de schade dekt in alle geval len dat de kinderen of de ouders zelf een ongelukje veroorzaken. Dit misverstand wordt nog eens extra in de hand gewerkt door sommige verzekeringsmaatschappijen. Zo wordt in folders vaak de afbeelding gebruikt van een jongetje dat een bal door een ruit schopt. Terwijl het nog zeer de vraag is of de verzeke ring die ruit wel vergoedt. Maar de verzekeraar kijkt hoofd zakelijk naar twee dingen: onze wettelijke aansprakelijkheid, en zijn eigen uitsluitingsbepalingen. Een zoon van zestien heeft een auto gepikt en is er mee gaan rijden totdat de benzine op was. Hij heeft een paar lelijke deuken in de auto gereden. Maar gelukkig is er bij het afsluiten van de aansprakelijk heidsverzekering gezegd dat de polis ook joy-riding dekt. trouwens toch, voor een werk als dit, aan de hoge kant, vergeleken met talloze andere gespecialiseerde kookboeken. Anderzijds geeft Indi ase kookkunst zo’n schat aan infor matie over de Hindoekeuken dat de liefhebber van Oosterse gerechten die prijs er graag voor over zal hebben. Tenslotte toch een kleine waarschuwing. Oosters eten moet men leren waarderen. Met Indone sische gerechten zijn we in Neder land wel vertrouwd, maar de India se keuken is wezenlijk anders. GASTON GOURMET In 1974 kwam Alabastine met een PVC-tochtstrip onder de naam Stopstrip. De strip was aan de smalle kant. Gezien de enigszins stugge structuur van de tochtstrip was het tot nu toe niet mogelijk een bredere en dik kere uitvoering te maken. Men heeft nu echter een kwaliteit PVC gevonden, die beter indruk baar is, zodat de strip nu in meerdere afmetingen verkrijg baar is (bijv, tien of twaalf milli meter breed en vier of zes mm dik). De strip is behalve voor het tochtdicht maken van ramen en deuren ook geschikt voor het stoppen van gerammel van auto portieren en kofferdeksels om maar iets te noemen. Door de fijncelhge structuur van de strip ontstaat bij het indrukken een grotere afdich ting De stopstrip kan geschil derd worden. Zij is bestand tegen temperaturen die liggen tussen min dertig en plus zeven tig graden (praktische toepas sing bij een slecht sluitende koel kast. Rotting of schimmel treedt niet op). Dat komt vermoedelijk doordat wij zo’n verzekering óók hebben genomen met het oog op de morele aansprakelijkheid die wij kunnen hebben als er schade wordt aange richt bij een ander. Jongens gooien met steentjes naar voorbijrijdende auto’s. Ineens raakt er een steentje door een open portierraam de chauffeur, die daar door tegen een boom knalt. Tien van de zestig verzekeringen waar van het Konsumenten Kontakt de polissen onderzocht heeft, zeggen dan: „Geen vergoeding. De jongens konden op tien vingers natellen dat Het is vaak een heel gehannes over wie er nu aansprakelijk is: de ouders (die er binnen zekere gren zen voor moeten zorgen dat de kin deren geen gekke dingen doen) of de kinderen zelf. Als de verzekering verwijst naar de eigen aansprake lijkheid van de kinderen, zie dan maar eens dat je je schade vergoed krijgt als automobilist die door steentjes gooien tegen een boom vloog, of als eigenaar van een auto die in de kreukels werd gereden door een jeugdige joy-rider. Een set boren overzichtelijk bij elkaar houden geeft veel gemak bij het werken. Rex Tools (Deidenerstraat 126. Hengelo) introdu ceert voor zijn boren een transparante en handige verzamelverpak- king. De Kexet bestaat uit een stei doorschijnende plastic tussen stukken met eindstukken, waarvan et één een ophangoog heeft. In de bergruimtes kunnen de boren, gemerkt, opgeborgen worden, zodat ze niet onderhevig zijn aan vuil of vocht. De boortjes kunnen gemakkelijk uit de foedraal gewipt worden Voorlopig heeft men de Rexet gevuld met diverse steen en metaalboren. De maten staan aangegeven op de verpakking, zodat men niet mis kan grijpen. Door de opbouw uit losse tussenstukken bijeengehouden door een rubber strip kan de Rexet-inhoud naar eigen keus worden samengesteld. Men kan er maximaal twaalf boren in kwijt. Het boekje is uitstekend ver zorgd, al vinden we dat het vooreen prijs van f 17.90 best een linnen rug had mogen hebben. Die prijs is ntsoe- ïn c.v. fraaie n met te trap clusief stenen Vr.pr. reweo ’6 Kinderen die bij kennissen loge ren, springen in hun uitgelatenheid op en neer op het tweepersoons luchtbed waar hun ouders ’s avonds op moeten slapen. Dat luchtbed gaat kapot. En het is van die kennissen. Helpt nu de aanspra kelijkheidsverzekering van de ouders om het luchtbed aan de ken nissen te vergoeden? Nee, de verze keringsmaatschappij zegt: De logé’s hadden het luchtbed in gebruik en dan vervalt de dekking. „Indiase kookkunst” geïllu streerd door Linda Robertson, is geen kookboek met alleen maar recepten. Het geeft op onderhou dende wijze veel informatie over het leven in India. Nu de gazons wat kunnen bijkomen van de droogte, waardoor ze geteisterd zijn, is het verstandig het gras nog wat „krachtvoer” te geven. Het beste is daarvoor een speciale gazonmest, die een hoog stikstofgehalte heeft (32 percent). Het maakt de grasplant sterk vanaf de wortel. Het is wel verstandig de plekken in het gazon, die er wat kaal bijliggen, eerst open te maken met een verticuteerhark. Daarmee worden dode grassprieten en wortels en allerlei ongerech tigheden - de grasmat verwijderd en krijgt het gazon weer meer lucht en licht. Hoe komt het toch dat wij het publiek zo vaak teleurgesteld worden in wat de met veel fraaie propaganda aan ons verkochte aan sprakelijkheidsverzekering voor ons kan doen? t t, X HS8 nwi «fan 4’ i r,® V, tft '’i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29