plaats van Stichting wist niets van inhoud af steunactie voor bijdrage kosten Kalkarproces in Spaanse socialistenleider Gonzales in Nederland cndcin dit noq Met Sabena naar Canada (het weer] landelijke Grote partij hasjiesj in beslag genomen D’66 wil voor de toekomst beter „meer ZATERDAG SEPTEMBER 19 7 6 2 5 BINNEN- EN BUITENLAND 2 het pro- Tweede- o o o o o o 9 Antieke vliegtuigen Uitgebreid Zestien reünies Gelukwens 1 Resoluut ---- r r v Maar één kaart Belastingstop Koffie gestolen meer dan een miljoen gulden aan prijzen Paddestoel (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. „In Duitsland is bijna geen academicus te vinden die zich openlijk tegen kernenergie durft te verzetten”. Dat zegt de Duitse advocaat R. Beeretz van het advocatenbureau S. de Witt uit Freiburg dat de verdediging voert in het Kalkar-proces. Beeretz was in Amsterdam tijdens de aankondiging van de actie „Steun het proces tegen Kalkar”. Deze actie, opgezet door het Landelijk Energie Komitee (LEK), wil minimaal 20.000 gulden inbrengen op girorekening 77992 als Nederlandse bijdragen aan de proceskosten tegen het verlenen van de bouwvergunning voor een kerncentrale in het Duitse plaatsje Kalkar. Dure storing Vergiftigd HILVERSUM (ANP). Het bestuur van de NOS heeft in de vergadering van gisteren zijn verbijstering uitgesproken over de handelwijze van NOS- voorzitter E. M. C. Jurgens. Deze had op 31 augustus namens het bestuur een brief met voorstel len over wijziging in de Omroep wet aan CRM-minister Van Doorn gestuurd, zonder dat het bestuur daar iets van afwist. Wegens verblijf buitenslands was de heer Jurgens gisteren niet zelf bij de vergadering aanwezig. Milieupartij” Programma voor verkiezingen gepubliceerd S lu ES c n C (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Beter in plaats van meer. Dat is het uitgangspunt van gramma waarmee D’66 vol gend jaar de Kamerverkiezingen ingaan. Minder nadruk op pro duktie, meer op de sociale en culturele kanten van onze maatschappij. Kwaliteit boven kwantiteit. NOS-bestuur verbijsterd over brief Jurgens aan minister op een geheel droog etmaal: 50 percent WEERRAPPORTEN (ADVERTENTIE) 3 2 I Belgian world airlines Sabena, the hard working airline. 1 I 1 1 wil Waarnemend voorzitter drs. Ch. E. van der Ploeg, die vond „dat de zaak ongeluk kig is verlopen”, stelde voor het agenda punt over de brief aan te houden tot de heer Jurgens terug was. Tevens besloot het bestuur de minister te verzoeken de brief van de heer Jurgens als niet verzon den te beschouwen. Met name het Kroonlid, ds. Landsman, voorzitter van de „commissie uitgangs punten” van de NOS, toonde zich veront waardigd over de handelwijze van de heer Jurgens. Hij noemde deze zeer ernstig en sprak van een „omineus feit” waarvan hij met verbijstering kennis had genomen. Het NOS-bestuur behandelde overigens de inhoud van de brief niet, de veront waardiging gold in dit bestek alleen de handelwijze van de heer Jurgens. Minister Van Doom had het NOS- bestuur gevraagd vóór 15 september te komen met voorstellen inzake wijziging van de omroepwet op het punt van toela- Het programma waarmee het D’66- bestuur gisteren in de publiciteit trad, is volgens kandidaat-voorzitter Jan Glastra van Loon geen lijst van verlan gens geworden. Wel is getracht een lijn uit te stippelen voor een samenhan- 7 2 4 2 3 2 5 i 2 5 3 7 4 5 3 5 27 30 0 0 0 0.4 2 0 0 0 0 01 0 o o 1 0.1 0 0.4 0 0 o o o o o 0.2 0 0 0.1 o o o 2 0 0 0 Tenslotte werd hem ook euvel geduid dat hij eveneens zonder overleg de organisatoren van de Boekenweek heeft toegezegd dat het komende boekenbal, dat mede op 25 jaar televisie is gericht, in de NOS-gebouwen en het omroepkwar- tier kan worden gehouden. Het Kalkar-proces dat boer Maas met steun van Nederlandse en Duitse actie groepen en politieke partijen voert tegen de Duitse regering kan nog zeker 1,5 jaar voortslepen. In de Duitse verkiezingsstrijd komen de problemen rond kernenergie niet ter spra ke. In Amsterdam zei een teleurgestelde mevrouw Gerda Degen namens de Duitse actievoerders: „De enige beweging die zich uitspreekt tegen de onoverzichtelijke risico’s van kernenergie is de AUD, de Aktionsgemeinschaft Unabhangiger Deutsche. Het is een splinterpartijtje, dat nooit eerder aan de verkiezingen heeft deelgenomen. Misschien halen ze net de vereiste 5 percent stemmen, maar het eni ge belangrijke voor ons is dat hier het energiebeleid in het algemeen en de dis cussie over atoomenergie opnieuw aan de orde komen”. De AUD heeft mevrouw Degen, die geen partijlid is, kandidaat gesteld voor het Westduitse parlement. „Kennelijk is er veel stof opgejaagd zonder dat er veel aan de hand is”, aldus de heer Jurgens in een reactie vanuit het Italiaanse Bologna, waar hij momenteel verblijft. aantal concrete wensen van de opstel lers, die voortkomen uit de eerder genoemde filosofie. Naast beperking van de groei van de collectieve lasten tot 1 percent per jaar, wil D’66 na 1980 een volledige stopzetting van de stij ging van sociale premies en belastin gen. Anderzijds bepleiten de Democra ten invoering van een pensioenplan naast de AOW door middel van een verplicht spaarsysteem. Bovendien moet er één algemene, verplichte ziek tekostenverzekering komen. Ten slotte wenst men loskoppeling van AOW en ambtenarenpensioenen. D’66 komt met een voorstel om het voortgezet onderwijs (na de 18-jarige leeftijd) niet alleen open te stellen voor mensen die de vereiste diploma’s heb ben en ingeloot kunnen worden. Ook zij die enkele jaren gewerkt hebben dienen op grond daarvan toegelateh te kunnen worden. Dit geeft een billijker verdeling van de kansen, een betere beroepskeuze en meer motivatie. Het met een raad van aandeelhouders vormt deze het hoogste orgaan in een onderneming, waaraan de directie ver antwoording moet afleggen. In Spanje, zo verklaarde Gonzales, is de inflatie het afgelopen jaar met twintig percent toegenomen, terwijl zes a zeven percent van de beroepsbevolking, hetgeen neerkomt op 750.000 mensen, werkloos is. Gonzales zei deze herfst een harde con frontatie te verwachten tussen de Spaan se regering, de arbeiders en wat hij noem de het kapitaal over de salarisverhogin gen van de Spaanse arbeiders. Hij stelde daarbij nadrukkelijk dat Spanje niet beschikt over vrije vakbondsorganisaties die deze onderhandelingen „wat plezieri ger zouden kunnen doen verlopen”. De politie heeft in totaal zes personen gearresteerd. Twee van hen zaten in een auto waarin een deel van de hasj werd vervoerd. Het zijn een 35-jarige man uit Hulst en een 37-jarige man uit Amster dam. De andere vier zijn de bewoners van een boerderij waar de hasj opgeslagen lag. Het zijn een 43-jarige man, zijn 37- jarige echtgenote, hun 17-jarige dochter en haar 24-jarige verloofde. Op de vraag of de Spaanse autoriteiten nog steeds leden van de PSOE vervolgen, antwoordde Felipe Gonzales dat de druk wel belangrijk was afgenomen. „Drie weken geleden is echter wel een inval gedaan in een van onze partijlokalen, waarbij de politie al het materiaal in beslag heeft genomen. Bovendien worden er nog steeds regelmatig mensen van ons aangehouden, aldus Gonzales. De politie heeft met de arrestaties een belangrijke toevoer van verdovende mid delen afgesloten, aldus een woordvoerder. Voor wie de uit het Midden-Oosten afkomstige hasj was bedoeld, is nog niet bekend. De eerste verhoren hebben niet veel opgeleverd, aldus de politie. De politie van Hellevoetsluis was naar aanleiding van het aanspoelen van enige partijen hasj al een half jaar bezig met het onderzoek. buitenlands beleid moet volgens D’66 gericht zijn op Europese integratie, waarbij versterking van de NAVO nodig zal zijn. Het Europese Parlement moet meer bevoegdheden krijgen. Gistermiddag zijn vijftig antieke, expe rimentele en zelfgebouwde vliegtuigen neergestreken op de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven. De toestellen, die afkomstig zijn uit tien Europese landen, zullen vandaag door het publiek bezich tigd kunnen worden. De expositie vormt een onderdeel van de feestelijkheden rond het vijftigjarig bestaan van de Rot terdamse Aeroclub. Een staking van 3500 Madrileense post beambten heeft zich gisteren over de pro vincies uitgebreid. In Bilbao en Malaga legden honderden postfunctionarissen het werk neer uit solidariteit met hun collega’s in Madrid, die de hun toegezegde loonsverhoging nu wel eens willen zien. In de komende twee weken vinden zes tien reünies van ex-nazi’s plaats. Dit staat in het gisteren verschenen nummer van het Westduitse antifascistische tijdschrift „Die Tat”. Alle reünies zouden worden georganiseerd door HIAG, de organisatie voor sociale bijstand aan ex-soldaten van de Waffen-SS. Minister Van der Stoel van Buitenland se Zaken heeft als voorzitter van de minis terraad van de EEG een gelukwenstele- gram gezonden aan de donderdag beëdig de president van Libanon, Sarikis. In het telegram staat onder meer dat de negen EEG-leden hopen dat Sarkis’ ambtsaan vaarding een nieuwe stap zal zijn voor Libanon op de weg naar het einde van de strijd en de terugkeer van de vrede. 1 1 l i 1 i 1 3 1 2 3 2 3 3 2 4 3 3 5 3 2 5 3 1 4 5 D'66 eist dat de overheid de tekorten op het openbaar vervoer overneemt en dat het bedieningsniveau van het open baar vervoer niet mag worden aange tast. De voetganger is de belangrijkste weggebruiker, aldus de Democraten. Amsterdam De Bilt Deeien Belde Eindhoven Den Helder Lucht. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis D’66 zal vrijwel zeker niet alleen de verkiezingen in gaan. Er is al geruime tijd een nauwe samenwerking gaande met de groep van de ex-KVP-voorzitter Dick de Zeeuw, „Resoluut”. Volgens partijvoorzitte- Ten Brink zijn in het programma al veel ideeën van Reso luut opgenomen. De samenwerking zal echter zover dienen te gaan, dat D’66 en Resoluut als één partij de verkiezin gen van mei volgend jaar in zullen gaan. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Spaanse socialistenleider vandaag in Amsterdam de partijraad van de Partij van de Arbeid toespreken, die daar in het RAI-gebouw bijeen is. Hij zal daar tevens ontmoetingen hebben met premier Den Uyl en met minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Vanmiddag zou Feli pe Gonzales, die later op de dag doorreist naar Londen, bovendien de Spaanse soci alisten in ons land ontmoeten. 2 I i i i 1 1 i 1 1 i zw.bew h. bew zw. bew mist zw. bew. zw. bew zw. bew. i. bew. zw bew regen zw.bew onbew. zw bew regen regen zw. bew h. bew l,bew. zw. bew zw. bew. zw.bew. motregen zw. bew zw. bew zw.bew zw. bew h.bew h. bew zw.bew onbew zw.bew geh bew l.bew onbew regen onbew l.bew zw.bew. zw. bew onbew. zw bew onbew onbew z fa d v fa I e fa s d v d v 1 fa fa S I v 19 19 18 18 17 18 19 17 18 21 12 23 25 18 25 15 21 23 8 24 15 22 19 19 23 25 25 29 20 22 18 23 24 22 15 20 22 25 18 27 ono o o nno ono no ozo o ono no no no ono nw zo o no w.st. n w.st. o w w.st o z w z zzw ozo o w.st. ozo w.st zw nnw zzo o zw nno w.st. wnw nnw ozo „We moeten ons in het proces beperken tot die ene boer Maas,” aldus advocaat Beeretz. „Aan de ene kant is dat jammer omdat het maar één kaart is uit een heel spel, maar aan de andere kant betekent het ook dat er tot in details in alle open baarheid over de veiligheid van snelle- kweekreactoren moet worden gepraat”. De processtukken vullen na drie jaar al 38 ordners en de advocaat verwacht dat hem de komende maanden materiaal voor nog eens 10 tot 15 ordners wordt toege stuurd. Het advocatenbureau heeft in 1975 een rol gespeeld in het verzet tegen bouw van een andere kerncentrale in Wyhl in de Elzas. Door de activiteiten van deze advocaten zullen in november nieu we vergunningen door de rechtbank wor den getoetst. Ook al bestaat het programma van D’66 niet uit verlangens, het bevat een Sinds het stijgen van de koffieprijs is dit genotmiddel nog meer een gewild object voor dieven geworden. Nu zijn uit een loods in de Rotterdamse haven weer acht tien balen ongebrande koffie gestolen. Tc winnen in de Nationale Puzzelaktic retourbilictten voor 2 personen naar Canada De waarde van deze prijs bedraagt ca -1.000,-—. Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen Aangeboden door de Nationale Puzzelaktic t.b.v. de Stichting .Beter Leven in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen. De politie van Antwerpen werd gister nacht opgeschrikt door een man die meende een lijk ontdekt te hebben in het stadspark. Bij een boom had hij een men senhand gezien die boven de grond uit stak. De politiepatrouille, die snel een onderzoek instelde kon de man gerust stellen. Wat hij voor een hand had aange zien, bleek slechts een merkwaardig gevormde paddestoel te zijn. tingsnormen voor nieuwe omroepen en handhaving van reeds tot de ether toege laten zendgemachtigden, twee hete hang ijzers in omroepland. Hoewel TROS-directeur Leeman had gevraagd die voorstellen op de bestuurs vergadering van 10 september te behan delen, ging die vergadering niet door „wegens gebrek aan belangrijke agenda punten”. De heer Jurgens deelde de heer Leeman mee dat de commissie- uitgangspunten van de NOS, belast met de bestudering van het ministerieel schrij ven, nog geen advies kon geven en pas op 30 september weer zou vergaderen. De commissie had wel reeds enkele punten opgesteld om het bestuur ter overweging voor te leggen. Het belangrijkste probleem van deze dagen, de werkloosheid, kan volgens D’66 besteden worden door een betere verdeling van het werk tussen mensen (mannen én vrouwen), terwijl ook in die genoemde sociale sector meer werkgelegenheid geschapen kan wor den. In zijn toelichting stelde Glastra dat het sociale en maatschappelijke werk beslist niet alleen overgelaten hoeft te worden aan mensen die op een sociale academie hebben gezeten. Ieder ander kan even goed geschikt zijn om dergelijk werk te verrichten. D’66 wil bovendien een herziening van het begrip „passende arbeid". Weer in binnen- en buitenland In zijn gewraakte brief van 31 augustus aan minister Van Doorn had de heer Jur gens die punten verwerkt. Op 15 septem ber zei de heer Jurgens vervolgens het NOS-bestuur dat hij het ministerie had meegedeeld dat het in die brief niet om een bestuursbesluit ging, maar om een concept-brief van de commissie- uitgangspunten. Hij zou de brief „in zijn ijver” hebben geschreven, iets waarvoor hij van het bestuur clementie vroeg. Kroonlid Landsman deelde in de verga dering van gisteren echter mee dat in de commissie-uitgangspunten, waarvan hij voorzitter is, helemaal geen conceptbrief is behandeld. Behalve over deze brief van mr. Jur gens aan minister Van Doorn, bekritiseer de het NOS-t>estuur de heer Jurgens ook heftig, omdat hij zelfstandig een brief van de Stichting Liberale Omroep, die op zendtijd hoopt, had beantwoord, zonder nader overleg met het bestuur. De elektriciteitsmaatschappij Zuid- Holland heeft door een explosie in het schakelstation in het Dordtse natuurge bied De Merwelanden een schade van ongeveer een miljoen gulden geleden. Door de explosie woensdagavond kwam een groot deel van Zuid-Holland een half uur zonder stroom te zitten. Het riviertje de Leine, dat zowel door de DDR als de Bondsrepubliek stroomt, is aan de Oostduitse kant per ongeluk ver giftigd met cyanide-houdend afvalwater van een metaalwarenfabriek in Heiligen- stadt. De Oostduitse autoriteiten hebben hun collega’s in het westen gisterochtend op de hoogte gebracht van het incident. De nodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de drinkwatervoorziening in West-Duitsland geen schade toe te brengen. Evenals bij de andere progressieve partijen, staat de democratisering van het bedrijfsleven ook bij D’66 voorop. Elke onderneming moet een perso neelsvertegenwoordiging krijgen met medebeslissingsbevoegdheid. Samen Vooruitzichten voor maandag: Rustig weer met plaatselijk wat regen. I Die verhouding wordt geformuleerd in een aantal actiebeginslen. De arbeid moet vermenselijkt worden; de indus triële produktie moet aangepast wor den aan het milieu (Glastra: „We blij ven een milieu-partij”); de positie van de consument tegenover de industri eën moet versterkt worden. Deze kweekreactor zal volgens een besluit van maart 1972 door de Neder landse, Duitse en Belgische regering wor den gefinancierd. Tegen de bouwvergun ning is dat jaar een boer uit Kalkar, Maas geheten, in beroep gegaan. Hij was lid van de kerkeraad van de katholieke kerk die eigenaar was van het toekomstige bouw terrein en weigerde de grond te verkopen. Een jaar later ontbond de bisschop deze kerkeraad. Een nieuwe raad verkocht de grond daarop en het beroep van boer Maas werd afgewezen. Hij ging opnieuw in beroep, nu als particulier die levensge vaar kan lopen wanneer de centrale in zijn buurt gebouwd wordt. Tijdens de persconferentie die Gonzales na zijn aankomst op de luchthaven gaf, noemde hij de huidige economische situa tie in Spanje zorgelijk. HELLEVOETSLUIS (ANP). De rijks politie in Hellevoetsluis heeft gisteren 3500 kilo hasjiesj in beslag genomen. Dat is de grootste partij die ooit in Nederland is aangetroffen. De uiteindelijke waarde bij verkoop bedraagt ongeveer twaalf miljoen gulden. SCHIPHOL (ANP). De secretaris generaal van de Spaanse socialistische arbeiderspartij PSOE, Felipe Gonzales, is gistermiddag voor een kort bezoek aan ons land uit Madrid op Schiphol aangeko men. Gonzales maakt de reis op uitnodi ging van de Partij van de Arbeid, waar van voorzitter mw. I. van den Heuvel en internationaal secretaris H. van den Bergh ter begroeting op de luchthaven aanwezig waren. e-o SC Aantal uren zon; 0 tot 6. Minimum tempera tuur: omstreeks 13 graden. Maximum tempera tuur: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans ZONDAG 26 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.33 uur onder 18.28 uur Maan op 10.02 uur onder 19.46 uur Waterstanden Umuiden Hoog water 4.56 uur en 17.20 uur Laag water 0.53 uur en 13.09 uur gend beleid voor de toekomst. „Cen traal staat de verbetering van de ont- plooiinghsmogelijkheden van de mensen Dat uitgangspunt wordt in het pro gramma benadrukt door de voorrang die de opstellers hebben gegeven aan de sociale kanten van onze samenle ving, terwijl de industriële produktie als ondergeschikt wordt gezien. M3 O,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2