voor Ethiopische leider bij aanslag gewond Hearst Grensincident Israel neemt afwachtende houding aan STRIJD IN LIBANON ZWAKT AF Zeven jaar voor Pat tussen Turkije en Irak ra J! Japanse premier betuigt spijt over Lockheed „Kissinger- pakket" Rhodesië „Berichten over indigo zijn niet verantwoord” ■MHta SS GEMATIGDE ANC-LEIDER AAN HOOFD VAN OVERGANGSBEWIND ies Levi Strauss: >el z MEISJE GEDOOD IN BELFAST ns Afwachtend ;n id >g ri et ;e- in n. Samenspraak Busongeluk in Turkije: twintig doden Reactie Koffiedik n 3 19 7 6 ZATERDAG SEPTEMBER 2 5 BINNEN- EN BUITENLAND i BEIROET (UPI, Reuter, AFP). Hoewel gevechten werden gemeld in de voorsteden van Beiroet en in het berggebied ten noordoosten van de hoofdstad, is de strijd in Libanon gisteren, in vergelijking met donderdag, toen Elias Sarkis als president werd beëdigd, sterk afgezwakt. ADDIS ABEBA (Reuter). De Ethiopische leider, majoor Men gistoe Haile Mariam is in het cen trum van Addis Abeba ontsnapt aan een aanslag. Hij liep alleen een lichte beenwond op. (Vervolg van pagina 1) SALISBURY. In Salisbury wordt verwacht dat de eerste zwarte minister-president van de nieuwe overgangsregering Joshua Nkomo zal worden, een der gematigde leiders van de ANC, die inmiddels uit elkaar gevallen is. Nkomo was voordien leider van de ZAPU- guerrilla-organisatie. In Mozambique maakte de zogenaamde derde macht, de Zimbabwe Libaration Army, bekend dat de strijd verder gaat, ondanks het feit dat de regering in Salisbury Kissingers voor waarden heeft geaccepteerd. SALISBURY (Reuter). De voornaamste elementen van het pakket voorstellen dat Kis singer heeft gedaan ter beëin diging van het reeds elf jaar slepende Rhodesië-conflict, zoals gisteravond uiteengezet en aanvaard door premier lan Smith, zijn: SAN FRANCISCO (Reuter, UPI). De Amerikaanse miljo- nairsdochter Patricia Hearst is gisteren in San Francisco veroor deeld tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor haar aandeel in een bankroof in diezelfde stad samen met leden van het Symbionese bevrijdings leger. Joshua Nkomo mogelijk eerste zwarte JOSHUA NKOMO. XJ MAJOOR MENGISTOE zijn jn id nd- lis- sle- lig- het ’en an- oor de :es- aat ran rift len itie ran Bewoners van het centrum van de hoofdstad bij het Grote Plein van de Revolutie hoorden donderdagavond ver scheidene salvo’s machinegeweervuur en ten minste een zware ontploffing. Er waren geen ooggetuigen. Mensen die zich in een nabijgelegen Chinees restaurant bevonden, wierpen zich direct op de vloer toen zijn hoorden schieten. Naar verluidt zat majoor Mengistoe in een auto die begeleid werd door militaire voertuigen. Het was niet duidelijk of het escorte op de aanvallers heeft geschoten. Dit zegt de heer R. Deutekom, adjunct- directeur van Levi Strauss, in een com mentaar op het bericht in de „Vakbonds- krant”, het orgaan van de FNV, dat indigo mogelijk kankerverwekkend is. De heer Deutekom heeft zich, onmiddel lijk na het verschijnen van het bericht, in contact gesteld met het hoofdkantoor van Levi Strauss in San Francisco. Daar wer den de berichten gekwalificeerd als „vol ledig onverantwoord”. Als indigo werke lijk gevaarlijk zou zijn, dan zou Levi Strauss, als belangrijkste spijkerbroekfa- brikant in de wereld, daarvan zeker op de hoogte zijn, aldus Levi Strauss. TOKIO (AFP). Premier Takeo Miki heeft zich gisteren tegenover het Japanse volk verontschuldigd voor het Lockheed- schandaal. Hij verzekerde dat niemand die bij deze zaak betrokken is, zal worden gespaard. Onder deze eregasten zijn naar alle waarschijnlijkheid ook Sam Noejoma van SWAPO, Potlako Leballo van de in Zuid- Afrika verboden Pan Africanist Con gress, Oliver Tambo van de eveneens in Zuid-Afrika verboden African National Congres en een reeks van vertegenwoor- digers van de Rhodesische bevrijdingsor ganisaties ZAPU, ZANU, Frolizi en ANC. Waarnemers schreven de verbetering van de toestand toe aan twee factoren: het mohammedaanse feest aan het slot van de 30 dagen durende vastenperiode van Ramadan en de verklaring van de Pale stijnse leider Jasser Arafat van donderda gavond over een eenzijdig staakt-het- vuren. Intussen probeerde president Sarkis gisteren de christelijk-rechtse partij in het conflict ertoe te bewegen het aangeboden bestand te aanvaarden. De rechtse voor man Pierre Gemayel maakte echter dui delijk wat zijn kant van Arafats voorstel dacht. „Dit is geen werkelijk staakt-het- vuren, maar een komedie-bestand”. En. „Arafat heeft bij 54 eerdere wapenstil standen geen woord gehouden. We zien Uzumlu was de belangrijkste illegale grensovergang tussen Irak en Turkije voor de Koerden, ten tijde van hun mis lukte opstand tegen de regering in Bag dad in 1974. Volgens het onafhankelijke Turkse persbureau vuurden Turkse grenswach ten op de Iraakse hefschroefvlietuigen toen zij boven het gebied van Uzumlu aan de zuidoostgrens van Turkije met Irak vlogen. De Turkse regering heeft bij de Iraakse autoriteiten in Ankara en Bagdad gepro testeerd. De rede van Ian Smith werd niet alleen door de 6.400.000 inwoners van Rhodesië, maar ook door de 24 miljoen mensen in Zuid-Afrika gevolgd. geen reden te geloven dat hij het nu wel zal doen”, aldus Gemayel. Onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel. tekent hierbij aan: Israel neemt een afwachtende houding aan bij de ambtsaanvaarding van de nieu we Libanese president Sarkis. Sarkis - zo geloven Israëlische functionarissen - is voor het moment althans een figuur die zowel voor links als rechts aanvaardbaar is, al is hij door Syrië in het zadel gehol pen. Dat wordt eens te meer benadrukt door het feit dat de ambtsaanvaarding in Sjtoera heeft plaatsgevonden, een plaats die onder Syrische controle staat. Dat Sarkis zich bij zijn ambtsaanvaar ding zeer anti-Israelisch heeft uitgelaten, heeft geen grote indruk gemaakt in Israel. Men is zich er terdege van bewust dat Sarkis probeert alle groeperingen in de Libanon te vriend te houden, hetgeen op zijn taalgebruik van invloed is. Bovendien heeft Israel op de lange duur toch al geen vertrouwen in de afloop van de burger oorlog in de Libanon, omdat het hoe dan ook duidelijk is dat óf de linkse krachten, óf Syrië het voor het zeggen krijgt, beide geen vrienden van Israel. Dat de christe lijke hegemonie in de Libanon terug zou keren - op zichzelf voor Israel ideaal - is ondenkbaar. Dat principe is altijd een basis-eis geweest van de zwarte revolutionaire groepen. Deze zelfde zwarte leider zei ook dat de zwarten in Rhodesië in het verleden hebben geleerd de regering-Smith niet te vertrouwen en dat men ook nu niet voet stoots zal aannemen dat de regering zijn belofte zal nakomen, of dat Smith’ rede geen verkapte voetangels en klemmen bevatte. „Wij moeten op onze hoede zijn”, zei een hunner. „Er is een groot verschil tussen een streven en het in de praktijk brengen ervan”. Londen bereidt zich inmiddels voor op de conferentie, die in Afrika belegd zal worden, en die de grondwet zal moeten opleveren voor het nieuwe Rhodesië. De voorbereidingen daartoe zijn al getroffen, terwijl Washington zich instelt op een con ferentie over de financiële garanties die geboden zullen worden aan alle Rhode- siërs die hun land willen verlaten. Volgens officieuze berichten zal uit internationale kringen voor deze Rhode- siërs een fonds worden opgezet van ruim vijf miljard gulden. Afgelopen april had de miljonairsdoch- ter een voorlopige (maximum-)straf van 35 jaar gevangenis gekregen voor de bank roof: de rechter gaf opdracht voor een psychiatrisch onderzoek vóór zijn defini tieve vonnis uit te spreken. De rechter zei zijn vonnis te hebben gebaseerd op de vijf maanden psychia trisch onderzoek van Patricia Hearst. Hij meende dat de „gewelddadige aard van uw (Hearsts) gedrag niet kan worden ver goelijkt”. En: „Geweld is onaanvaardbaar en zal niet worden geduld”. Patricia Hearst, die in februari 1974 werd ontvoerd door het radicale Symbio- nese bevrijdingsleger (SLA), had twee maanden later deelgenomen aan een door de groepering georganiseerde banko verval. Peker acht het zelfs mogelijk dat de „eerste oktober-conflicten” zullen leiden tot uitstel van de Amerikaanse verkiezin gen. Deze zullen overigens volgens de Israëliër worden gewonnen door presi dent Ford, zij het „door puur geluk”. Verdere prognoses: premier Jitzak Rabin wint de Israëlische verkiezingen van 1977. President Sadat van Egypte treedt bin nenkort af en de Libanese burgeroorlog zal verder escaleren. dit ÏCt en it- de in rtij het ens )en /an ëli- eist aci- 1. Rhodesië gaat akkoord met een meerderheidsbewind binnen twee jaar. er- iie iet sn- lit- en 1st ie- hg st- ro- ga en un de n. de is er- ter en- >en •nd •nt. ijn [in te le en it- lie m, li nt en >t- Britse politici, gehard in het verleden door vele afleidingsmanoeuvres van pre mier Smith, voorzagen ook mogelijke complicaties wanneer het zou aankomen op een tenuitvoerlegging van de verschil lende fasen voor het totstandbrengen van een zwarte meerderheidsregering. In Israel wordt dan ook niet verwacht dat Sarkis er spoedig in zal slagen een eind aan de burgeroorlog te maken. Hij is machteloos zonder Syrië en niets wijst er op dat Syrië van plan is aan de Palestijnen en de linkse krachten toe te geven, na het mislukken van de vredesbesprekingen de vorige week, ook in Sjtoera. Peker, die zich „politiek astroloog” noemt, zegt dat er zich in oktober gebeur tenissen zullen voltrekken „die Israel kun nen nopen tot grootscheepse militaire maatregelen”. Hij zegt met welke die ont wikkelingen zullen zijn. Niet dat Israel er om treurt dat de burgeroorlog voortduurt en nog wel even zal blijven voortduren. Hoe wreed de oor log ook is, hij heeft Israel een adempauze gegeven. Alle leidende politici, president Katzir voorop, hebben in hun boodschap ter gelegenheid van het joodse Nieuwjaar dat gisteravond begon, vermeld dat het afgelopen jaar er een was van betrekkelij ke rust als gevolg van de Libanese burger oorlog en de verdeeldheid in de Arabische wereld. Wat Israel betreft mag dat nog geruime tijd zo blijven. HAKARI (UPI). Drie Iraakse helikop ters met boordgeschut hebben donderdag een Turks grenskantoor beschoten en gebombardeerd, waarbij vier Turkse sol daten en een burger zijn gewond, zo heeft een Turkse regeringsfunctionaris gisteren bekendgemaakt. Een van Sarkis’ eerste officiële daden was zijn verhuizing naar het presidentieel paleis in Baabda, dat verscheidene maan den geleden door zijn voorganger, Soelei- man Franjieh, was ontruimd na een beschieting door linkse eenheden. Hier sprak Sarkis gisteren met de vertegen woordiger van de Arabische liga, Sabry El Kholy, over een serie mogelijke bestandsmaatregelen. Kholy zei na de bespreking „optimistisch” te zijn en „con crete actie” te verwachten om de gevech ten binnen enkele dagen te beëindigen. minister-president Rhodesië Maar niet alleen het Midden-Oosten staat onder een Pekeriaans kwaad gesternte. De tijd is volgens hem overal ter wereld gunstig voor extremistische groepen en er dreigt gevaar voor plaatse lijke oorlogen in Turkije, Griekenland, zuidelijk Afrika, Argentinië, Ierland, Chi na en de Sovjet-Unie. 3. De interim-regering moet bestaan uit een Raad van State, met een gelijk aantal zwarte en blanken leden en een blanke voorzitter, die géén beslissende stem heeft. De blan ke en de zwarte groeperingen zullen hun vertegenwoordigers benoemen. Tot de functies van de Raad van State behoort wetgeving, algemene toezichthoudende verantwoordelijk heden entoezicht op het opstellen van een grondwet. Daarnaast bestaat de interim-regering uit een raad van ministers met een meerder heid van zwarten en een zwarte pre mier. De portefeuilles van defensie en van recht en orde berusten bij een blanke. Besluiten van de minister raad worden genomen met een twee derde meerderheid en tot zijn func ties behoort wetgevende bevoegd heid, gedelegeerd door de Raad van State, en uitvoerende bevoegdheden. Eerder op de dag hielden minister Hen ry Kissinger en zijn Britse collega Antho ny Crossland een personferentie, waar Kissinger er de nadruk op legde dat de overeenkomst met premier Smith het resultaat was van langdurig overleg, waaraan zowel Londen als Washington hadden deelgenomen. Hij wees erop, dat de basis van de toekomstplannen voor Rhodesië al op 22 maart was gelegd door de Britse premier Callaghan, toen deze voorstelde een tijdslimiet van twee jaar te verbinden aan de overgangsperiode naar een zwarte meerderheidsregering. „De overeenkomst”, aldus Kissinger, „is niet het plan van één individu, maar van een samenspraak tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en het overleg met Afrikaanse staatshoofden”. Voor deze feestviering, die tien dagen zal duren, werd 3,3 miljoen gulden ter beschikking gesteld. Vandaag kwamen in de hoofdstad van Botswana 140 Mercedes-auto’s aan, die ter gelegenheid van het feest van een firma in Johannes burg voor deze tien dagen waren gehuifrd. De auto’s zijn bestemd om de driehonderd eregasten van de regering te transpor teren. 4. Groot-Brittannië, nog steeds door de wereld erkend als de koloniale auto riteit voor Rhodesië, zal handelen om de wetgeving voor de overgang naar meerderheidsbewind mogelijk te maken. Ook Rhodesië zal actief zijn bij het totstandkomen van noodzake lijke wetgeving. In het algemeen was men in Londense politieke kringen van mening dat Smith een waardige redevoering had gehouden, maar er waren weinigen die er geen ondertoon in herkenden van passief ver zet. Er werd dan ook gewaarschuwd tegen een te vroeg optimisme. In Zuid-Afrika zelf maakte inmiddels de nieuwe bevelhebber van het leger, luitenant-generaal C. J. Viljoen, duidelijk dat met Rhodesië de problemen geenszins opgelost zijn. Hij zei dat met zekerheid het volgende doel Zuid-Afrika zal zijn. De Sovjet-Unie zal met de regeling in Rhode sië niet tevreden zijn en haar doel in een overheersing van geheel Zuidelijk Afrika zoeken. Dr. Albert Hertzog, de partijleider van de fascistisch georiënteerde „Herstig- te Nationale Partij” verklaarde gisteren in een rede in Pretoria dat minister- Ook moeten de zogenaamde frontlijn staten nog hun goedkeuring geven aan de door dr. Kissinger bereikte resultaten. Er wordt verwacht dat de presidenten van deze staten, waaronder Samora Machel van Mozambique, Julius Nyerere van Tanzania en Kenneth Kaoenda van Zam bia begin van de komende week in de hoofdstad Gaborone van Botswana met Sir Seretse Khama bijeen zullen komen. Botswana viert dan de tiende verjaardag van de onafhankelijkheid. De eerste reactie van Britse politici op de dramatische rede van de Rhodesische premier Ian Smith was opluchting over diens blijkbare aanvaarding van het plan voor een meerderheidsregering. Een Lagerhuislid zei dat de vereiste wetge ving geen obstakels zou ondervinden in het parlement, maar een zwarte Rhodesi- president Vorster bezig is om in een door hem en Kissinger uitgevonden duivels plan Zuid-Afrika aan de zwarte man te verkwanselen. Dr. Hertzog noemde de activiteiten van de zwarten in Zuid-Afrika een „Frankenstein-monster dat bezig is om de blanke man te verslinden”. sche leider in Londen wees erop, dat Smith in zijn rede geen definitie gaf van waar een meerderheidsregering uit zou bestaan en dat hij geen melding maakte van het principe van Ford, één kiezer, één stem. 2. Vertegenwoordigers van de Rhode sische regering zullen zo spoedig mogelijk met Afrikaanse leiders bij eenkomen op een in wederzijds over leg te bepalen plaats om een interim- regering op te stellen die funktio- neert tot een meerderheidsbewind is tot stand gebracht. Op een persconferentie verklaarde de majoor gisteren, dat „anarchisten en imperialisten” verantwoordelijk waren voor de aanslag. De daders waren ont snapt, maar hij zei er van overtuigd te zijn dat zij zullen worden gepakt. Overigens gaf Mengistoe weinig bijzonderheden over het gebeurde. Hij deelde slechts mee dat de aanslag plaats vond toen hij van zijn bureau naar huis terugkeerde. Ter wijl hij zelf een kogel in een been had gekregen die artsen inmiddels hebben verwijderd, was een van zijn collega’s met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Arafat zei het bestand als „geschenk” aan te bieden aan Sarkis, nadat deze laat ste in zijn inaugurele rede had opgeroe pen tot een beëndiging van de meer dan 17 maanden oude burgeroorlog en tot een begin van een „positieve dialoog” met vrede als doel. BELFAST (AFP). Een 17-jarig Noordiers meisje is gisteren in haar woning in Belfast doodgeschoten. De daders waren het huis via de achterzijde binnengedrongen, aldus getuigen, en had den het meisje terwijl zij televisie zat te kijken, gedood. MALATYA (UPI). Twintig mensen zijn omgekomen en negentien gewond bij een ongeluk in Turkije waar bij een bus en een vrachtwagen op elkaar botsten. Het ongeval gebeurde op de Karahan-pas tussen Ankara en Malatya in Centraal-Turkije, toen de vrachtauto op een weg voor eenrichtingsverkeer in de verkeerde richting reed. De politie deelde mee dat alle Turkse slachtoffers in de bus zaten. AMSTERDAM (ANP). Levi Strauss, de Amerikaanse producent van spijker broeken, is zich niet bewust van een onderzoek dat werkelijk aanleiding zou kunnen geven tot conclusies dat de verf stof indigo risico’s zou veroorzaken voor de gezondheid van de drager van een spijkerbroek. 5. Internationale sancties tegen Rho desië zullen worden opgeheven en alle oorlogshandelingen - inclusief guerrillastrijd - zullen worden beëin digd als de interim-regering is inge steld. 6. De internationale gemeenschap zal aanzienlijke economische steun beschikbaar stellen. Een beheer- schapsfonds dat buiten Rhodesië wordt opgericht zal de financiering regelen van een grote internationale actie om aan de economische behoef ten van Rhodesië te voldoen en in te spelen op de veranderingen die plaatsvinden. Het fonds zal steun verlenen aan de interne en externe economische situatie van Rhodesië en het zal ontwikkelingshulp verle nen, economische garanties ver schaffen en investeringen aanmoedi gen. Het doel zal zijn de produktie van industrieprodukten en delfstof fen uit te breiden, de agrarische pro duktie te vergroten en in vakoplei ding te voorzien. Pensioenrechten, individuele investeringen in huizen en boerderijen en het overmaken van gelden in het buitenland zullen worden gegarandeerd door de inte rim - en opeenvolgende regeringen en door het beheerschapsfonds. Volgens het Franse persbureau AFP zal de derde wereldoorlog woeden van 1982- ’84 en zal de komende maand oktober reeds in het teken staan van het voorspel op die nieuwe wereldbrand. Die sombere blik in het koffiedik is afkomstig van de Het eenzijdige bestand dat door de PLO is afgekondigd wordt als een noodsprong gezien van de Palestijnen, die een adem pauze hard nodig hebben, klem als ze zitten in de tang van Christenen en Syriërs. Maar het wordt in Jeruzalem uiterst onwaarschijnlijk geacht dat er daadwerkelijk iets van het bestand terecht zal komen. Israëlische waarzegger Ilan Peker Hij deed zijn voorspelling op de drempel van het joodse nieuwe jaar. Gisteren werden door Rhodesische troepen nog drie guerrilla-strijders gedood. Daarmee zijn in de laatste vier jaar meer dan 1600 guerrilla’s in Rhodesië gesneuveld. De Rhodesische strijdkrach ten verloren in dezelfde tijd 163 mensen. Sinds 1972 werden 508 Rhodesische bur gers, van wie 42 blanken, door guerrilla’s of door landmijnen gedood.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3