NEDERLANDS GOKWEZEN PAS OVER VIJF JAAR OP EIGEN BENEN Damrak nog steeds lusteloos Late aanleg Almere-spoorlijn vergroot ondanks stijging Wall Street kans op woningbouw Velserbroekpolder Ongevallen in Beverwijk LUIDSPREKERS VEILINGEN JF Zaalvoetbal in Wijk aan Zee □l b F 9 f4 Provincie antwoordt op Verstedelijkingsnota I IS tl ■ra 4 ZATERDAG IJMOND 2 5 SEPTEMBER 19 7 6 (Van een onzer verslaggevers) Diversen Woonklimaat ZANDVOORT. Het eerste casino in Nederland, dat vrijdagavond 1 oktober in Zandvoort feestelijk zal worden geopend, draait op 180 per soneelsleden, waarvan er maar liefst 110 uit het buitenland komen. De onbekendheid met het casinowezen in ons land heeft tot deze aanzienlijke buitenlandse invloed geleid. De Nationale Stiching tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland, die alle casino's in ons land van de staat mag gaan runnen, verwacht dat eind 1978, bij de opening van het derde speel huis in Scheveningen, nog maar de helft van het personeelsbestand hoeft te worden ingevoerd. KJ ^«i«SBEVERWIJK Vervolg van pagina 30. Cijferverschillen L i. ra |>4 r --- Personeel Zandvoorts casino (Van een medewerker) t buitenland merendeels uit -s van gebeuren”, zei hij. Randstad. Dergelijke berichten doen het beurs- moreel, dat de laatste weken toch al sterk geleden heeft onder verhalen over Het Damrak werd o.a. beïnvloed door tegenvallende berichten uit de voedings- sector. Zo moest Meneba haar oorspron kelijke winstprognose aanzienlijk terug schroeven (het broodverbruik blijkt dit jaai sterk te zijn gedrukt door het hete zomerweer). Ook Van Nelle kwam met een belangrijke tegenvaller is z’n winst- ontwikkeling. Zijn fractiegenoot drs. J. Achterstraat dacht er anders over. „Ik sta nog steeds VOOR HEK EN RAS TERWERK, tuin of balkon- hekken. Ook houten hek ken etc. Tel. 023-265895. GRQENTEN Hoewel men nog niet te klagen heeft over de aanvoer van groenten is op de veiling toch wel te zien dat het najaar voor de deur staat. Er is nog een keur van produkten, maar artikelen als sla en spinazie minderen in aanbod. wust wat oudere buitenlandse werkne mers genomen, die na verloop van tijd afvloeien zodat de Nederlandse jongeren kunnen doorschuiven”. Een dezer dagen zal de Stichting we derom een advertentie voor het vak van croupier in de Nederlandse kranten la ten verschijnen. De nieuwe 'lichting croüpiers is bestemd voor het Zuidlim- burgsë Valkenburg, waar uiterlijk 1 mei volgend jaar het tweede casino wordt geopend. Een groep buitenlanders, d>ie~ voor Zandvoort'afviel, zal op nieuw wor den opgeroepen. Het is overigens geble ken dat van- de 65 Nederlanders die gedurende ruim vier maanden in Haar lem de croupierscursus volgden, slechts de helft de eindstreep (het diploma) haalde. Onder de gelukkigen een Neder landse: de 28-jardge Amsterdamse Anne ke Oudshoorn. Een en ander bleek op de vergadering van de Statencommissie voor de ruimte lijke ordening, die vrijdagmiddag de Noord-Hollandse reactie op de Rijksver- stedelijkingsnota besprak. Bij die bespre king werd duidelijk dat de gedeputeerde voor de ruimtelijke ordening, de heer W. van der Knoop, nog steeds niets voelt voor de bebouwing van de Velserbroek polder. De oplossing van de huisvestings problemen van het Amsterdam-Noord- zeekanaalgebied was voor hem nog steeds Almere. Een Almere wel te ver staan, met een aansluiting op het lande lijke spoorwegnet. Maar de heer Van der Knoop was wel erg geschrokken toen op Prinsjesdag bleek, dat de rege ring de aanleg van de lijn opnieuw voor onbepaalde tijd had uitgesteld. Over het algemeen was de commissie het oneens met de aanwijzing door de minister van de Zuid-Purmer als bouw plaats. De heer Van der Knoop kon zich vinden in de stelling van mevrouw dr. S. E. Steigenga, dat het Rijk geen uitspraak behoorde te doen over nieuwe bouw plaatsen. Het Kijk zou dat moeten over- latne aan de provincies. Van de buitentroschrysanten lagen de prijzen tussen 50 en 185 cent per bos. Pert stuk noteerden de geplozen chysan- ten van 30 tot 62 cent. Gladiolen vari eerden in prijs van 125 tot 260 cent per bos en de irissen haalden tot 400 cent per bos. aangelegd. Gebeurt dal namelijk niet, dan mislukt Almere als overloopstad. En dat 4e mensen nu eenmaal ergens moeten wonen, is de kans groot, dat de huizen toch in de Velserbroekpolder worden neer gezet. En dan is het: dag kikkers, doe maar dag met je pootjes tegen jullie slootje. De Almere-lijn is geenszins het énige Noordhollandse verlangen dat aan de minister zal worden voorgelegd. Zoals gemeld hebben G.S. in hun antwoord nota op de Verstedelijkingsnota al gesteld, dat ze eigenlijk niet goed raad weten met nobele frazen in de nota over het openhouden van het Groene Hart van de 2 uur NON STOP porno film show in kleur en met geluid v.a. 12 uur. Gratis drankje. Alleen bij „Aphro dite” Jansstr. 67, H'lem. Tevens leuke gastvr. gevr. Inl. 023-325078. Bospeen is nog steeds goed té verko pen tot 110 cent per bos. De prijs van prei is sinds lange tijd voor het eerst onder de gulden per kilo gekomen. Ook de bloemkool komt niet meer boven de gulden per stuk uit. De aanvoer van bonen heeft weinig meer te betekenen. Voor de restanten snij- en pronkbonen worden goede prij zen betaald. De sperziebonen gaan ook vlot weg. WIJK AAN ZEE. In de Moriaanhal in Wijk aan Zee zijn weer enkele wed strijden gespeeld in het kader van het dameszaalvoetbaltoernooi. De uitslagen waren als volgt: Opwaarts-Klein Zwit serland 7-0, doelpunten: M. Acker mans 3, M. Lagrand 2, L. Kuijs 2. Sport Camping Shop-Beach Girls 0-7; doel punten: L, Kok 3, A. Kok 2, H. Duin 2. Smul Snacks-Zomerlust 2-2; doelpun ten S.S.: N. Molenkamp 2, Zomerk: L. Rombouts, M. Hoek. THB-Carillon 0-6; alle doelpunten werden gemaakt door L. Brantjes. Moesten ze dat openhouden beschouwen als een „harde” beleidsvoor- waarde? In dat geval was de zaak dui delijk. Dat betekende een absolute be perking van Schiphol tot het huidige vierbanen-stelsel en een afremmen van de woningbouw in het zuidelijk deel van de provincie. Maar als het openhouden van het hart van Holland alleen maar een wens was van het Rijk, waarvan de vervulling afhankelijk was van beslissingen in het economische vlak, dan lagen de zaken even anders. Dan zouden G.S. wel eens tot de conclusie kunnen komen, dat aan een beleidsombuiging wat betreft de ruimtelijke ordening niet was te ontko men. Vanaf 18 jaar heeft men toegang miets men zich door middel van een paspoort legitimeert. De minimale inzet bij het roulettespel is twee gulden. De maximale inzet bedraagt tien gulden. De minimuminzet bij het BlackJack-spel is vijf gulden, het maximum 500. massale ontslagdreigingen, geen goed. Ook de slechte situatie in de scheeps bouw vorige week nog eens extra benadrukt door de mislukking van Ja- pans-Europese besprekingen. Opvallend was dat de hausse op Wall Street hier nauwelijks invloed had. Op de NewYorkse beurs maakte de posi tieve invloed van de rentedaling einde lijk een einde aan de gereserveerdheid die nauw verband houdt met de nader ende presidentsverkiezingen. De renteda ling tot 6,75 percent bleef overigens nog beperkt tot de kleinere banken. De grote bankinstellingen namen nog een af wachtende houding aan. Zij vrezen bui tenlandse gevolgen als de kloof tussen het Europese en Amerikaanse rentepeil nog groter wordt. Smit Sportprijzen een begrip in Noord-Holland, vraagt onze gratis folder. Aris Broekweg 20, Zaan dam, tel. 075-179551Zeer concurrerende PRIJZEN door eigen import. CENTRALE VERWAR MING, dakbedekking, sanitaire installaties, lood- gieterswerken. komplete badkamers, rioleringen. Gebr. Hermans B.V. Wille- brordstraat 10-12, IJmui- den, Tel.: 11324. THE BEST FOR MEN Gewoon gezellig. Tel 023- 251715. SCHOORSTEENVE GER, loodgieterswerk, gespecialiseerd in het opk nappen van oude wonin gen. Tel. 020-168111. AUTOVOORRUITEN Levering en montage. Fa. Apeldoorn en Zn., Haar lem, Stephensonstr. 8-10- 23. Tel. 023-244827. zelfs niet uit zijn apathie gehaald door de sprong waarmee Wall Street door de psychologische 1000-barrière schoot (daarmee bereikte de Dow Jones de hoogste stand sinds het afgelopen voor jaar). Potplanten waren deze week goed te verkopen. Zowel de bloeiende als de groene planten leverden behoorlijke prijzen op. Gedeputeerde Van der Knoop bestreed de opvatting van verschillende commis sieleden, dat de overloop zou zijn mis lukt. „De overloop is voor 100 percent geslaagd, alleen de richting waarin die zich heeft voltrokken is niet de richting die wij graag zouden willen”. Daarentegen is er nog volop andijvie. Deze bladgroente brengt, ondanks da- gaanvoeren van 30.000 kilo nog een goe de prijs op, variërend van 26 tot 52 cent. Sla noteerde van 9 tot 41 cent per krop. Spinazie liep niet alleen in kwaliteit maar ook in prijs uiteen (8 tot 188 cent per kilo). Verschillende Statenleden wezen op de steeds weer andere woningbehoefte-cij- fers van Amsterdam. Amsterdam noemt zelf heel andere cijfers dan de provincie. De provinciale cijfers wijken weer sterk af van die, welke in de Verstedelijkings nota worden genoemd. De heer Van der Knoop deelde mee dat de Rijks Planolo gische Dienst op korte termijn de kwes tie van de van elkaar afwijkende cijfers met de Provinciale Planologische Dienst zal bespreken. In dat gesprek neemt de RPD dan weer andere cijfers over de Amsterdamse woningbehoefte mee, dan in de verstedelijkingsnota worden ge noemd. Voor uw WIT EN BEHANGWERK. Tel. 023- 334727. achter de overloop. Die staat immers in ons programma. Maar we moeten de overloop aanmoedigen door positiever maatregelen: woningbouw in het Noord- de groeikernen aantrekkelijk te maken”. Hij was geen voorstander van negatieve maatregelen: woningbouw in het Noohd- zeekanaalgebied en de Meerlanden te genhouden. De heer Achterstraat kon Gedeputeer de Staten cijfers geven over de vestiging van Schipholwerkers in het Zuidhol- landse deel van het Groene Hart van de Randstad, die nog veel ongunstiger wa ren dan de cijfers waarover de provincie beschikte. Omdat tal van Schipholwer kers geen huis kunnen vinden in Noord- Holland en omdat een goede (rail)ver- binding met de gebieden boven'het ka naal ontbreken, kiezen zij in sterk toe nemend aantal Zuid-Holiand voor hun huisvesting. Vooral in Alphen aan de Rijn zijn veel Schipholwerkers gaan wo nen, maar ook in de kleine7 dorpen daar rondom, aldus drs. Achterstraat. In elk geval zou de regering nog maar eens onder ogen worden gebracht, dat nu toch eindelijk een beslissing moet worden genomen over de tweede natio nale luchthaven, inpoldering van de Markerwaard, aanleg van een Voorha ven en uitbreiding van Hoogovens. In de vergadering van de Statencom missie was merkbaar dat een groeiend aantal Statenleden de „overloop” eigen lijk niet helemaal meer zag zitten. De heer H. J. M. Roozen (CDA), behalve Statenlid nog wethouder van Heemskerk, was er zelfs vrij scherp over: „Alleen al op de lijst van de IJmond staan 4500 woningzoekenden en die lijst groeit met de dag. Moeten we die mensen maar in de kou laten staan? Bouwen in Alkmaar en Almere is voor hen toch geen oplos sing. Laten wé liever woningen bouwen in Heiloo, het Guisveld, de Wijkerpolder en de Velserbroekpolder. Het loslaten van het overloop-idee zou de afstand wonen-werken kunnen bekorten. De mobiliteit zou daarmee (zoals de Verste- delijkingsnota bepleit, red) kunnen wor den verminderd”. „Ik ben helemaal gek van casino's", vertelt ze. De buitenlandse speelzalen heeft ze als stewardess veelvuldig be zocht, en ze heeft aan alle hazardspelen meegedaap. „Ik hou van spelen Maar Anneke Oudshoorn (De Rooij: „Ze doet het geweldig goed”) weet dat ze als aankomend croupier (croupiére) zo staat in de wet geschreven niet zelf aan het casinospel mag meedoen. Dr. Leo Wallner, directeur van de Osterreichische Spielbanken AG, de or ganisatie die de Nederlandse casino’s te gen een forse vergoeding met raad en daad bijstaat, heeft de indruk dat Ne derland over vijf jaar op eigen benen zal kunnen staan. Tot die tijd zullen de buitenlanders nog de belangrijkste func ties in de speelzalen vervullen. In het overleg over de Verstedelijkings nota op 13 oktober wil de gedeputeerde dan ook duidelijk aan minister Gruijters zeggen, dat de railverbinding met Alme re gereed moet zijn als Almere de taak van overloopstad gaat vervullen. „Zo niet, dan jaagt de regering ons als het ware de Velserbroekpolder in”, aldus de heer Van der Knoop. Hij sloot zich aan bij de opmerkingen van verschillende Statenleden, dat niemand gebaat is met „lippendienst aan het openbaar vervoer.” „Er moeten eindelijk harde toezeggingen komen”. De balangstelling vanuit het buiten land voor een functie in een Nederlands casino was overweldigend. Niet minder dan 1500 mensen reageerden op adver- tenties die in het buitenland waren uit gezet. Na eerste kennismakingsgesprek ken in onder meer Cannes, Londen -en Berlijn werden 110 personen, waaronder vier Engelse dames, voor het eerste casi no uitverkoren. Onder de buitenlanders bevinden zich 15 Fransen, 20 Engelsen, 20 Belgen. 30 Duitsers en 20 Oostenrij kers. De voertaal in het Nederlandse casino is het Frans. Met de NW-bond Mercurius wordt gewerkt aan een collectieve arbeidsover eenkomst voor het casinopersoneel. Het zal echter nog zeker drie jaar duren alvorens die cao op papier staat. Bij het formuleren van het pakket arbeidsvoor waarden zal het personeel mee kunnen beslissen. Het casinopersoneel valt onder de bedrijfstak banken en verzekeringen. Er zijn 16 verschillende functies in het Zandvoortse casino (in hotel' Bou- wes), dat beschikt over twaalf roulette tafels, vier Black Jack-tafels, een bar, een restaurant en een televisiezaaltje. Het speltechnische personeel wordt ge honoreerd aan de hand van een punten systeem. De aankomend croupier heeft minder punten dan een tafel-chef; bei den hebben een garantiesalaris. In de praktijk zal het er waarschijnlijk wel op neerkomen dat de fooienpot (de zoge naamde tronc) het garantieloon zal overtreffen. De aankomend croupier heeft een ga rantiesalaris van 2400 per maand, de hoogste speeltechnische functionaris, de tafel-chef, komt aan een garantiesalards van 36Q0 per maand. Elke medewerker van het casino is in principe in alle casino’s die in Nederland gaan verschij nen inzetbaar. En ook Nederlandse me dewerkers kunnen carrière maken, ver telt N. de Rooij, directeur van de Natio nale Stichting tot Exploitatie van Casi nospelen in Nederland: „We hebben be- eisen aan de industrie niet vierden ge steld. De VVD-er Machielsen bestreed de opvatting dat een industrie best te ver huizen was. (Ingewikkelde economische relatiepatronen.) DE ROOIJ VERWACHT dat Zandvoortse casino meteen al Nederlands meest actie ve club voor gescheiden mensen - vrijgezellen weduwen en weduwnaars is de EUROCLUB. O.a. Sociale adviezen, reisvere- niging, kontaktavonden- dansavonden. Kampeer- clubs. Iedere maand een eigen Fotokontaktorgaan. Week-end reizen en vakantiereizen. Bingo- en kaartavonden enz. Vraag vrijblijvend schriftelijk inl. aan de Euroclub postbus 51272 (tel. inl. dagelijks 020-736499 van 10-12 - 14-16 uur, daarna 19 uur tot 21 uur. Maandag- woensdagavond 020- 166211 (overige avonden 020-722583). Persoonlijk aanmelden inl. iedere zaterdagmiddag van 14 tot 17 uur. Zaal Martin, 2e Jan Steenstr. 53, A dam. het een geweldige belangstelling zal trekken. „Als de voortekenen ons niet bedrie gen, dan gaan er interessante dingen IN HET OPLEIDINGSCENTRUM van de Nationale Stichting Casinospe len aan het Stationsplein in Haarlem heeft directeur N. de Rooij van de stichting het eerste diploma uitge reikt aan Anneke Oudshoorn. Na haar ontvingen de 35 andere ge slaagden hun diploma’s voor spel- leider-croupier. De heer De Rooij sprak bij deze gelegenheid zijn dank uit voor de steun die de Nederlandse Stichting heeft ondervonden van- de Osterreichische Spielbanken AG, die de speltechnische opleiding heeft ver zorgd. Drie vertegenwoordigers deze onderneming ontvingen een fo toboek over Nederlad. Mevrouw mr. Th. Janssens-Quant (PPR) vond het vreemd, dat GS wel de mensen uit hun kleine agrarische ge boortedorp wil laten verhuizen („Wat bezielt je om in Tuitjehorn te willen blijven wonen, dat past' toch niet meer bij de dynamiek van deze tijd, dat is toch ouderwets, durf toch de wijde we reld in te trekken”), terwijl dergelijke BEVERWIJK. Een 74-jarige inwo ner van Beverwijk is gistermorgen met een zware hersenschudding in het Rode Kruis Ziekenhuis beland. Bij het over steken van de Plesmanweg keek de bejaarde fietser niet goed uit, waardoor een passerende automobilist hem niet meer kon ontwijken. Beter kwam een 13-jarige jongen uit Heemskerk eraf, die kort tevoren op de Heemskerkerweg ter hoogte van de Luxemburglaan eën soortgelijk ongeval was overkomen. Ook deze knaap keek niet goed uit en werd door een auto aangereden. Met een lichte hersenschud ding werd hij met zijn fiets door de politie naar huis gebracht. BEVERWIJK. Door het zachte na jaarsweer kreeg de bloemenveiling een vrij groot aanbod van voornamelijk bui- ten-troschrysanten te verwerken. De prijzen kwamen daardoor watr onder druk te staan. De chrysanten worden nu ook in dozen aangevoerd. Dat bespaart ruimte, het werkt vlotter, met minder beschadigingen. Het resibureau NRV-Holiday, KLM en NLM zullen vanuit Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Schiphol regelmatig bussen naar bet Zandvoortse casino la ten rijden. („Neutrale luxe bussen. Er staat niets opgeschreven”, zegt De Rooij). De NLM gaat vanaf negen bestemmin gen, waaronder vier in Nederland, go klustigen naar Zandvoort vervoeren. Zo wel in bussen als in de vliegtuigen worden reeds de administratieve hande lingen (legitimatie) verricht. De NLM vliegt de casinogangers aan vanuit Eind hoven, Maastricht, Eelde, Enschede, Ant werpen, Brussel, Dusseldorf, Bremen en Londlen. De KLM bestudeert momenteel de mogelijkheden om zogenaamde ,.gok- charters” vanuit de Verenigde Staten te organiseren. Tomaten werden ineens goedkoop. In vergelijking met vorige week kwam de prijs op de helft te liggen. Vrijdag werd er niet meer dan vijf gulden per kistje voor betaald. Komkommers noteerden van 22 tot 78 cent per stuk. De noteringen waren vrijdag: andijvie 26-52, bloemkool 28-85, bospeen 55-110, breekpeen 30-66, selderij 26-45, groene kool 28-32. knollen 25-56, kroten 30-52, peterselie 32-45, postelein 152-162, prei 36-90, pronkbonen 120-210. radijs 50-50, suijbonen 200-400, sperziebonen 180-270 spinazie 8-188, sla 9-40, tomaten 250-500, uien 82-100, waspeen 36-85. Het casino van Zandvoort, dat in een ruimte van het Bouwescomplex is on dergebracht en over twaalf rouletteta fels en vier Black Jack-tafels beschikt, zal 1 oktober ’s avonds officieel door staatssecretaris Hazekamp Economische Zaken) worden geopend. Het casino (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Dat de kikkers in de sloten van de Velserbroekpolder nog eens belang zouden hebben bij de aanleg van een spoorlijn op de bodem van de Zuiderzee, wie had dat nou ooit gedacht? Maar zo zie je, de ruimtelijke ordening maakt onze stoutste dromen waar. De kikkers zullen nog in hun pootjes mogen knijpen als die spoorlijn en we bedoelen hier natuurlijk de spoorlijn naar Almere op tijd wordt aangelegd. Gebeurt dal namelijk niet, dan mislukt Almere als overloopstad. En om- 1000 st. Wij leveren ook stempels, stickers, etiket ten, prijstangen etc. Reklam, Burgwal 20, H'lem. Tel. 023-321047. ZOEKT U ONDERDE LEN v. uw wasautomaat? Probeert u het eens bij Hendriks, de grootste sor tering van Nederland. Hen driks. Ged. Oude Gracht 116. Tel. 323260 (023). ZELFKLEVENDE JAARKALENDERS 1977. Zéér effectieve reclame voor een zéér lage prijs, 1000 st. 85. 2000 st. 80. 3000 st. 75. 5000 st. 70. 10.000 st/ 65. 20.000 st. 55. Prijzen per draait dagelijks van 14.00 uur tot ’s nacht 03.30 uur (ook op zon- en feest dagen). Terwijl men 's middags in vrije- tijdskleding binnen kan, wordt voor de avonduren voor heren het dragen van een colbert op prijs gesteld, staat in de casinofolder te lezen. Een dagkaart kost 5, een weekkaart 15 en een maand- kaart is voor 30 te koop. lagen een stuiver in prijs dan vorige week. De anjers varieerden van 18 tot 51 cent en de rozen van 12 tot 61 cent. Bij de buitenbloemen zijn er nog altijd volop asters en dahlia’s. De neri- nen noteerden van 30 tot 58 cent per sutrk; de zaailingen tot 145 cent. Anjers en rozen lager in prijs dan VOOR KL. VRACHT VERVOER! H'lem en omstrek. Is het beste: 023- 255049. Voor u dag en nacht beschikb. Het billijk- ste, in prijs.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4