Puzzel start met 1,5 ton ITC-zeeslepers en pontons in actie op alle wereldzeeën Eerste van serie Waterleiding gesprongen op Noorderweg J I „S”-tugs J] BETER LEVEN 4 3 2 r» part-time ASSISTENTE IK Mi •S 5 ZATERDAG 4 (Van een onzer verslaggevers) .’i Moderne aanpak Enorme karweien r, Voor ons kantoor vragen wij een Modehuis PLEIN 1945 no. 1 - IJMUIDEN 1' Typediploma vereist, accurates se is voor ons belangrijker dan andere diploma's. 20 uur per week. Wilt u voor het maken van een sollicitatie-afspraak eerst even bellen 02550-10323 Booreilanden EERSTEIJMUIDER MARKIEZENFABRIEK KvanVEEUEN ■8CWOMW 4AWUZ1SÉN Doorgaan IJMUIDEN. Twee IJmuidenaren, mannen met hart en ziel aan de zee verknocht, die elk een kwart eeuw vanuit de haven van IJmuiden betrokken zijn geweest bij de zeesleepvaart en berging, hebben de on- middellijke nabijheid van de Noordzee verruild voor een groot, modern ingericht, kantoor in een van de oudste hoekjes van Haarlem. Een grote ommekre zou men zeggen. Maar vanuit het statige Haar lemse herenhuis, waarin het kantoor gevestigd is aan het Kenaupark 5, lopen onzichtbare banden naar zeeslepers in tal van wereldzeeën, die zwaar hangend in de trossen de meest uiteenlopende grote vrachten transporteren van het ene werelddeel naar het andere. Samen woonden zij eens boven het IJmuidense kantoor van Bureau Wijsmuller, verhuisden, werden elders in de gemeente Velsen weer buren; werkten samen bij tal van klussen en verlieten samen, nagenoeg gelijktij dig, ’t IJmuidense zeesleepbedrijf om elders gestalte te geven aan hun eigen opvattingen over de zeesleepvaart. Tegelijk sloegen zij vier jaar geleden het boek over de IJmuidense periode toe. Tegelijk begonnen zij met het schrijven van een nieuw boek over de toekomst waaraan zij druk aan het bouwen zijn. IJMUIDEN - VELSEN Twee IJmuidenaren bouwden in vier jaar van (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 'SftB (Van een onzer verslaggevers) eft de aar sur en Eén in In de ird tje en te de jke ver De en Een van de ITC-pontons met bagger materiaal aan boord vlak voor de kust van Richards Bay. De foto werd geno men kort voordat de ponton met zijn vracht over en tussen de zandbanken werd gehieuwd. Een ponton met daarop een boorplatform, in vakkringen „jackett" genaamd, klaar om de kolossale installatie in zee te lan ceren. Vanuit Japan is de ’’Sirocco” in middels vertrokken met een nieuwge bouwde 21.500 tons ponton naar de Arabische Golf. In Singapore werd nog een tweede 21.500 tons panton vastgemaakt, eveneens met bestem ming Arabische Golf. Zeeslepers en pontons zullen daar gedurende enkele jaren werkzaam zijn bij het transport van stenen van Ras al Khaimah naar IJMUIDEN. - Een nieuwe 15.000 pk zeesleepboot is dezer dagen bij Inter national Transport Contractors b.v. in gebruik genomen. Het is de sleepboot ’’Sirocco” welke behoort tot de oranje geschilderde serie ”S-tugs”. MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 ill >P e- id 1* Ki. ra a- iog ‘ri jer na- een mi- De der nu uart der zie 10, ne 52, rei 50, 70 50, de jos. an- iri- per ent W: lig en ij- ok >g te f- ■n il .F :o- ran rst ok de ne. la te nt. op. ;eit ?nt -<**■** i Vier jaar geleden begonnen zij in het klein aan de ontwikkeling van hun idee ën over een moderne aanpak van de zeesleepvaart en het transportwezen. Dat gebeurde in een kantoor van het haven sleepbedrijf Goedkoop in Amsterdam, waar zij gastvrij onderdak kregen. De nieuwe transportmethode welke zij in gedachten hadden was op dat moment in het IJmuidense bedrijf niet te realise ren, reden waarom zij besloten zelf de touwtjes in handen te nemen. Het betrof een methode .waarbij gebruik wordt ge maakt van op afstand te bedienen, af- zinkbare en later weer drijvend te ma ken pontons. Dankzij hun ervaring en uit de contacten met de talloze relaties waren zij nauwkeurig op de hoogte van de behoefte welke ging ontstaan aan an dere, nieuwe transportmethoden. Tege lijk meer en sneller vervoeren, daarnaar bestond vraag. De enige oplossing was gebruik maken van pontons, die veel meer materiaal kunnen bevatten en slechts door een sleepboot behoeven ge sleept te worden. Er staan voor ITC ook weer reizen met booreilanden op pontons op het programma. Nadat het bedrijf in 1973 Op deze wijze nu al vier jaar in de running heeft ITC eën goede naam ge kregen in nagenoeg elk werelddeel. Op die manier kreeg men ook het contract voor het transport van een splinternieu we booreiland, ter waarde van 60 miljoen vanaf Singapore rond de Kaap naar Duala in Kameroen. Een enorm bouwsel met poten van 80 meter lengte, en een gewicht van zeven-en een-half duizend ton. „Dankzij de goede naam welke wij hebben kregen wij die order, ook al omdat daardoor de verzekerings kosten vrij laag waren”, vertelden de beide directeuren niet zonder gerecht vaardigde trots. Uitgebreid kunnen zij ook vertellen van het project bij Richards Bay, waar baggermateriaal over een complex zand banken gebracht moest worden teneinde een haven te graven. Toen de plannen aan diverse ondernemingen werden voorgelegd bleek, dat alleen I.T.C. het antwoord wist op de talloze problemen welke moesten worden overwonnen. Dat antwoord bestond uit een samenspel tus sen zeeslepers en pontons, tussen mens en machine, dat alles gebaseerd op we tenschap en kennis, tevoren totaal uitge kiend en bij TNÖ en in Wageningen onderzocht. En problemen waren er te over daar bij Richards Bay. zo had men te maken met een diepgang van het materiaal welke 3.80 meter bedroeg, ter wijl bij hoog water er een diepgang mogelijk was van 2.20 meter. Verder moest om technische redenen vanaf het land naar de open zee worden gebag gerd. Met behulp van shovels en dragli nes werden de voorbereidingen getrof fen. die het mogelijk moesten maken al het materiaal op de bestemde plaats te krijgen. Er werd een geïmproviseerd toegangskanaal gegraven, op nauwgezet berekende plaatsen werden vaste punten gemaakt, helicopters werden ingezet om de trossen vanaf de pontons over te vliegen, waarna uitermate voorzichtig de pontons werden gehieuwd naar de plaats van bestemming, met soms slechts veer tig centimeter water onder de kiel. Toch werd het karwei geklaard. En weer door Hollanders, mannen van de zeesleep vaart, die met een moderne aanpak weer een bladzijde hebben toegevoegd aan het geschiedenisboek van de zeesleepvaart. En zij blijven daarmee doorgaan. In de afgelopen dagen passeerden drie transporten het Suez Kanaal: de zee sleepboot „Sinni” trok de grootste ponton, de .TEO. 393-10,,, door het kanaal, on derweg met baggermaterieel van Malmo naar Dieddah. Daarna volgde de zeesle per ,Koral,. met de ponton „TEO 336-2,,, onderweg van Rotterdam naar Jubail in Saoedie Arabië, beladen met baggerma terieel van Adriaan Volker. En tenslotte volgde de sleepboot „Iglesias,, met een ponton, volbeladen met baggermateriaal, eveneens onderweg uit Rotterdam met als plaats van bestemming Damman. Elders op de wereldzeeën is de sleep boot „Jantar” onderweg met de TEO. 336-1,, van Bangla Desh naar Japan om baggermaterieel voor Panama te laden en voert de zeesleper „Sistella., de „TEO. 336-4„ van Suez naar een Japanse ha ven. Deze ponton is beladen met een grote cutterzuiger. Van Japan zal de „Sistella,, de „TEO.336-4” met baggerma terieel naar Panama slepen. De zeesleper „Sinaderz. komt eerstdaags met le pon ton ,TEO.336-3„ in Rotterdam aan om baggermaterieel voor de Arabische Golf te laden. Hun namen? F.J. Jonkman en L.P.M. Burghouwt, die nu samen de directie vormen van International Transport Contractors b.v. Een bedrijf dat twaalf sleepboten en acht pontons heeft varen; bovendien nog drie sleepboten in aan bouw heeft, die behoren tot de serie oranje-gekleurde ”S”-tugs. Werknemers van het provinciaal wa terleiding bedrijf Noord-Holland slaag den er rond kwart voor acht in, de vloed te stelpen. Inmiddels was er in een half uur tijd al zoveel water uit het gat gestroomd, dat een aardappelhut waarin onder meer machines en een auto stonden blank kwam te staan. De voertuigen liepen waterschade op. als eerste ter wereld een booreiland jp een ponton vervoerde - de Gatto Selvati- co„ van Ravenna in Italié rond Kaap de Goede Hoop naar Dar er Salaam in Oost Afrika en daarna het booreiland „C.E. Thornton,, van de Arabische Golf naar Singapore en terug- gaan thans meer boormaatschappijen van de combinatie sleepboot en afzinkbare ponton gebruik maken, daar de methode sneller, veiliger en economischer transport betekent. Er staat nu een reis te wachten naar het Amerikaanse booreiland „Western Pola ris II„ van Singapore naar Kameroen rond Kaap de Goede Hoop. De reis zal worden gemaakt op de ponton „TEO 393-10” getrokken door de zeesleper „Sinni”. De belading zal begin oktober in Singapore geschieden. ^8 Bovendien zijn de sleepreizen drie tot viermaal sneller te maken dan wanneer deze grote objecten vrij door het water moeten worden gesleent. Nu wordt een kolossaal booreiland of een hoeveelheid baggermateriaal op een af gezonken ponton gevaren, deze wordt weer drijvend en de reis kan beginnen. Doelgeschiktheid van het object is pri mair voor de eigenaren van het te vervoeren materiaal. Het vervoer staat secundair, zodat de vervoersmethode aangepast moet worden aan de tel ver voeren objecten zoals die nodig is voor baggeren of olieboringen. De conventio nele manier van slepen bestaat al bijna een eeuw. De twee IJmuidenaren ston den op het standpunt dat het hoognodig tijd werd voor moderner versies. De nu door hen wijd en zijd toegepaste metho de hebben zij zelf ontwikkeld, ook de erbij behorende techniek. Het geheel werd bovendien wetenschappelijk aange pakt, zodat men goed voorbereid voor de dag kon komen. Zelfs werd- en wordt nu nog bij bepaalde transporten- ge bruik gemaakt van het Scheepsbouw kundig proefstation in, Wageningen. Hun eerste sleepopdracht werd nog op de oude conventionele manier gedaan. Maar toen de pontons gereed waren, behoor den zij ook tot de grootste ter wereld. Tegelijkertijd werd een samenwerkings verband aangegaan met een Noorse re der. Overigens bleef men doorgaan met het verder ontwikkelen en verbeteren van de pontons. De eerste vier hadden een afmeting van 102 x30 meter; daarna volgen er twee van 130 x 32 meter, terwijl nu aan de vloot is toegevoegd een ponton van 120 x 40 meter. Ver voerd wordt bagger- en olieindustriema- terieel, maar ITC vervoert ook in bulk cargo stenen naar de Arabische Golf. Ook baggermateriaal wordt in buik- transport versleept. Verder vervoert men lichters, feryschepen, booeilanden op pontons verzameld naar het land van bestemming Zo ook vasteboorplatforms (jackets), dat volgens een door ITC ont wikkelde methode precies op de juiste plaats kan worden gelanceerd in zee. de nieuw aan te leggen haven van Jubail in Saoedi Arabië. De ’’Sirocco” werd gedoopt door mevrouw E.C. de Wit-Hoare, echtgenote van de heer J.C. de Wit, adjunct-directeur van Hollands Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep n.v., welk bedrijf betrokken is bij de havenbouw in Jubail. Van de directie van ITC was de heer F.J. Jonkman in gezelschap van zijn echt genote daarbij aanwezig. De tweede eenheid uit de 15.000 pk serie, de ’’Shamal”, zal op 1 oktober in dienst worden gesteld. Intussen werd in Ja pan opdracht gegeven voor de bouw van nog twee zeesleepboten in deze klasse. Ook deze schepen worden 15.000 pk en zullen ’’Suhaili” en ”Su- matras” gaan heten. zeesleepvaartbedrijf op met wereldfaam De twee IJmuidenaren, die het initiatief namen om Interantional Transport Con tractors op te richten en in vier jaar tijd een zeesleepvaartbedrijf opbouwden, waarvan zeeslepers en pontons in alle wereldzeeën in actie zijn. x- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een gesprongen wa terleiding heeft vrijdagmorgen vroeg op de Noorderweg flink wat opschudding veroorzaakt. In het asfaltwegdek ont stond een gat van anderhalve bij ander halve meter met een diepte van zestig centimeter, waar het water onder een hoek van vijfenveertig graden met grote kracht uitspoot. De eerste puzzel - van zaterdag 11 september - bracht 160.193,11 op. Een zeer hoopvolle start voor onze Nationale Puzzelaktie voor het Natio naal Cultureel en Sociaal Fonds „Be ter Leven”. In de extra prijzenpot (de EX TRA duizend guldenprijzen dus) zit na deze eerste week dankzij méér frankeren op de briefkaarten of meer gireren dan 1,25 om aan de puzzel mee te doen, al een bedrag van 156,87. De oplossing van puzzel 1 was: WELKOM BIJ HET BEGIN VAN DE SERIE. De namen van de gelukkige prijs winnaars vindt u op de PUZZELPA- GINA. Eén der hoofdprijswinnaars woont in ons verspreidingsgebied: Mevrouw J. Beentjes-Zijp, Wenc- kenbachstraat 10 Velsen-Noord, ont vangt een half jaar lang elke week SKOL bier. W- .«tv fe,jffl miljoen miljoen miljoen

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5