Huisdierenfestijn voor kinderen en beesten HET WIJKERHEK Slijtageslag met gemeente wordt nog veel zwaarder modeshow 1 „modeflitsjes” LI ••fi O 1 H SCHEIDEND DIRECTEUR VISSCHER VOELT ZICH DINSDAG 28 SEPTEMBER Nieuw schietseizoen NIEUWE NAJAARSKOLLEKTIE Postzegelclub viert 30-jarig bestaan 31 bij „De Vrijheid” Bridgeclub naar De Nieuwe Slof „SOORT DESERTEUR” iïf it - I Eg 1976 BEVERWIJK-HEEMSKERK ZATERDAG 25 SEPTEMBER 9 door Joke Dieben-Frerichs Organisatie Om vórmen Voor niets weer doorlopende Graag tot ziens bij Modehuis PLEIN 1945 no. 1 - IJMUIDEN - telef. 10323 ■M door beroepsmannequins gebracht. Geen entreekosten, wel voor alle bezoeksters een kopje koffie De verkoop gaat gewoon door en onze verkoopsters adviseren u graag, als u een keuze wilt maken uit onze uitgebreide Bij Modehuis Nederland van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur HEEMSKERK „De Gemeenschapsraad heeft nooit via het conflict model willen werken. Toch zal er in de nabije toekomst aan conflicten niet te ontkomen zijh. Wij kunnen het ons als opbouworgaan niet lang meer veroorloven om volwassen mensen, die van hun kant betrokken zijn bij een stuk beleid, te confronteren met beleidsbeslissingen die langs hun heen genomen zijn. Neem nu bijvoorbeeld de Kerkbeekkwestie: de men sen geloven er niet meer in, ze willen gehoor krijgen, zijn mondiger ge worden”. „Ik ben bang, dat het stadium van standpunten verharding niet ver meer van ons afligt. Naar mijn mening wordt de Gemeenschapsraad bin nenkort voor beslissingen geplaatst, die hard zullen aankomen. Ons ap paraat zit goed in elkaar, we hebben beraadsvormen op allerlei gebied: dat hou je zonder resultaten niet zolang meer in stand. Daarom zal de Gemeenschapsraad binnenkort wel gedwongen zijn, keiharde uitspraken op tafel te leggen, waarin aan duidelijkheid niets te wensen wordt over gelaten”. Doelstellingen Zweden op bezoek bij veiling Beverwijk 1 e X* 5 I conflicten niet meer ontkomen I, (ADVERTENTIE) 26*46 bps' I- een pure vande bevolking in de beleidsvorming moet doodgewoon in de organisatie wor den ingepast. Anders blijft het allemaal veel te vrijblijvend”. De scheidende directeur van de Ge meenschapsraad, van wie op donderdag HEEMSKERK. In verband met Werelddierendag gaat de Werkgroep Heemskerk van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren op zater dag 2 oktober een dierenshow organi seren in het buurthuis „De Lichtboei” aan de Maasstraat voor kinderen met hun huisdieren. Op 25 april 1875 legde burgemees ter Karshof de eerste steen voor dit raadhuisje. Slechts de helft van het pandje werd als gemeentehuis inge richt, terwijl de andere helft als wo ning diende. In zegge en schrijve een lokaal werden zowel de raadsverga deringen gehouden, de jonge paartjes getrouwd, aangiften gedaan van ge boorten en overlijden, en het secreta- rie-werk verricht. certifikaat en een medaille beschik baar. Alle deelnemertjes kunnen rekenen op een attentie voor hun huisdier. r—W» SM* De kinderen die deel willen nemen kunnen zich voor 1 (een tegemoet koming in de kosten) laten inschrij ving bij mevrouw Schuit, J. Ligthart- straat 595, mevrouw Rijnders, J. Lig- thartstraat 105a, mevrouw Van der Kuy, Luxemburglaan 829 ex of me vrouw Gentskens, Euratomsingel 3. Inschrijving ’s avonds na 6 uur. De kinderen die mee willen lopen in de optocht gelieven om tien uur op het Euratomplein bij het NS-station te zijn. In „De Lichtboei” begint de show om kwart voor elf. Directeur Jan Visscher van de Heem kerkse Gemeenschapsraad, die met in gang 1 oktober een betrekking als staf- kracht heeft aanvaard bij een Twentse instelling voor maatschappelijke dienst verlening, voelt zich „een soort deser teur” dat hij de raad in deze moeilijke situatie verlaat. „Aan de andere kant”, zo stelt hij, „zijn de zes jaren die ik hier heb doorgebracht wel een slijtageslag geweest. De wetenschap dat het allemaal nog veel zwaarder gaat worden, heeft mij doen besluiten weg te gaan. Per slot moet ik ook aan mijn gezin denken”. BEVERWIJK. Op hun studiereis langs de Nederlandse veilingen en tuinbouwgebieden heeft een aantal Zweedse tuinders vrijdag de Bever- wijkse veiling bezocht. Via een tolk werd het gezelschap geïnformeerd over de tuinbouw in dit gebied en het Beverwijkse veilinggebeuren. De Zweden hebben ook zelf een veiling van groenten en bloemen, na melijk Tradgadrshallen in Helsing borg, die een omzet van 100 miljoen kronen heefh. Men betaalt daar 10 procent veilingprovisie. De tuinders moeten zelfs zorgen voor hun eenma- Beverwijkse van de verenigingen i naar Op zoek naar het pand in de Zee straat moesten wij wel tot de ontdek king komen, dat het oude raadhuisje in het verleden moest zijn gesloopt. Na veel omzwervingen vonden wij aan de Zeestraat de plaats waar eens de boerderij Het Wijkerhek moet hebben gestaan (zie foto). Veehouder P. Goor wist te vertellen dat een gebouwtje naast zijn boerderij in de volksmond Het Wijkerhek werd ge noemd. Een paar jaar geleden brand de het pand tot de grond toe af. De heer Goor had het bouwsel als hooi berg in gebruik. De gemeente Beverwijk bézit mo menteel drie raadhuizen. Twee ervan, Breestraat 37 (politiebureau) en Huize Scheybeeck. zijn niet meer als zoda nig in gebruik. Een iedereen kent natuurlijk het Stadskantoor. De ge meente Wijk aan Zee en Duin had een raadhuis in de Zeestraat, dat in 1909 werd gesloopt. Het moet een piepklein raadhuisje zijn geweest. De wijdse benaming voor dit schamele stedehuis werd middels een bord in het midden van de gevel aangeduid. Alle gemeentelijke zaken van Wijk aan Zee en Duin werden in één lokaliteit van slechts enkele vierkante meters afgehandeld. Jan Visscher meent, dat het op prakti sche gronden strikt noodzakelijk is de participatiegedachte binnen het gemeen telijke bestel organisatorisch vorm te genen. „Afspraken maken over overleg (het woord inspraak is met te beladen, dat gébruik ik niet meer) met zeg maar publieksgerichte ambtenaren, daar koop je niet voor. Volgende maand verhuist die ambtenaar naar Helmond en dan moet je maar afwachten, hoe zijn opvol ger er tegenover staat. De participatie Wijk aan Zee en Duin groeide. Het raadhuislokaal werd te klein en naarstig gin men op zoek naar een geschikter pand. Burgemeester Del- court wilde nu wel eens over een Dat bewerkstelligen is volgens Vis- scher niet alleen een kwestie van men- taliteitsbeïnvloeding: de hele organisatie van de gemeentelijke besluitvorming moet veranderen. Talrijken menen, dat dit niet mogelijk is. Volgens Visscher kan het wel: „Omdat iedereen me steeds vertelde, hoe ingewikkeld de gemeente administratie in elkaar zit, heb ik een korte cursus bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten gevolgd. Gewoon om erachter te komen, of wat wij willen nu echt zo onhaalbaar is. Tot m'n stom me verbazing hoorde ik op die cursus dat er modellen bestaan waarin de par ticipatiegedachte van de bevolking ver weven is. Heel wat gemeenten zijn mo menteel met de invoering van die mo dellen bezig, maar hier in Heemskerk heeft men er nog nauwelijks van ge hoord. Daar verschuilt men zich nog steeds achter ..deskundigheid”, zonder er acht op te slaan dat de gebruiker zijn eigen deskundigheid heeft”. In de beginfase werden door Jan Vis- scher en Ad Timmer, die samen de staf van de Gemeenschapsraad vormden en nog vormen, erg veel korte nota’s (me mo’s) uitgebracht, waarin men keer op keer de beoogde doelstellingen duidelijk trachttte te maken. Of de raad daarin geslaagd is, wordt achteraf door Vis- scher betwijfeld: „We zitten nog steeds met een erfenis uit het verleden, die wil dat de Gemeenschapsraad een dienstver lenende instelling is, een servicebureau voor het verenigingsleven. Daarnaast is de prestatie als samenlevingsopbouwor- gaan eveneens niet helemaal geaccep teerd. Aarzelend, incidenteel boeken we succes, maar aan de andere kant maakt het samenlevingsopbouwwerk nog altijd geen geïntegreerd onderdeel uit van de beleidsgebeuren in Heemskerk. Die stap moet nog worden genomen”. echte burgemeesterskamer beschik ken. Zijn oog viel op de naast het raadhuis gelegen boerderij „Het Wij kerhek”. In een der opkamers zetelde de burgemeester. Aan de gevel van het boerderijtje werd het woord „burgemeester” aangebracht. Het op schrift ontlokte aan de vele badgas ten en dagjesmensen de opmerking: „Kij, hier woont een boeren-burge- meester”. Uiteraard ziet Jan Visscher niet terug op zes jaar van louter kommer en kwel, er zijn ook lichtpuntjes geweest. Hij noemt de sectoren sport (de instelling van een sportraad) en ruimtelijke orde ning (de inspraakprocedure in Meere- stein) in positieve zin. maar voegt daar als dieptepunten onmiddellijk het moei zame overleg over concrete zaken tussen wijkverenigingen en gemeentebestuur aan toe. Al met al genomen vindt hij de lichtpuntjes te incidenteel: pas door een organisatie waarin het samenlevingsop bouwwerk een eigen plaats krijgt gaat „het echte licht gloren”. BEVERWIJK De Bridgeclub is een r die gaan verhuizen naar het ontmoe tingscentrum „De Nieuwe Slof”. De BBC is de oudste bridgeclub in In 1909 stierf het raadhuisje van Wijk aan Zee en Duin een roemloos einde toen de slopers er bezit van namen. In dat jaar werd het nieuwe raadhuis aan het Westerhoutplein in gebruik genomen. Na de opheffing van de gemeente Wijk aan Zee en Duin vergaderden er de besturen van de verenigingen. Jan Visscher verlaat Heemskerk be paald niet als een gebroken man. Wel als een ietwat teleurgestelde, omdat hij er in die zes jaar niet in is geslaagd, de gemeente tot andere gedachten over de participatie van de bevolking in de be sluitvorming te brengen. „Ik vraag me wel eens af of ik niet te weinig kans gezien heb om de mensen te overtuigen. Die participatiegedachte is een grond voorwaarde voor samenlevingsopbouw werk, en wij zijn daar met onze goed bemande beraadsgroepen klaar voor. Kijk, het is beslist niet onze bedoeling dat het uiteindelijk beleid op die be raadsgroepen wordt overgeheveld. Dat beleid berust bij de lokale overheid, en daar geen sprake van. Sommigen be de steip van de bevolking wel apart wonden gehoord. Hier in Heemskerk is daar geen sprake van. Sommige be schouwen ons werk nog steeds als spie lerei en dan denk ik wel eens, dat ik op dit punt toch wel heb gefaald.” 30 september tijden een om 17 uur beginnen bijeenkomst in café Nijman afscheid wordt genomen, heeft terug blikkend op zijn zes Heemskerkse jaren „af en toe wel het gevoel gehad, zijn tijd en energie voor niets in zaken te hebben gestoken”. Gevoelens, die door anderen worden gedeeld, maar tot dus verre nog niet tot ernstige conflicten hebben geleid. Jan Visscher heeft echter het idee, dat daar binnen afzienbare tijd verandering in komen: „Neem nu die Kerkbeekkwes tie. De mensen geloven er niet meer in. Zij wensen niet meer met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Ik ben bang, dat de gelaten houding waarmee men vroeger op dit soort situaties rea geerde verleden tijd begint te worden. Het stadium van duidelijke standpunt bepalingen, van een harde aanpask is in feite zelfs al aangebroken. Ook voor de Gemeenschapsraad, wil zij in haar ver- trouwensfuncite naar de bevolking toe tenminste geloofwaardig blijven”. De komende tijd moeten er in Heems kerk spijker met koppen worden gesla gen. „Krijgen we de gemeente mee prima”, zegt Visscher: „Lukt het niet, dan is de uiterste consequentie dat de Gemeenschapraad terugvalt tot dat ser- vice-velenende orgaantje van weleer. Want opheffen kan men de raad niet meer: daarvoor zit zij te vast in Heems- De eigenaren van poezen wordt verzocht hun poes in een mandje of tas te vervoeren en indien mogelijk aan een riempje te houden, anders wordt het een verdwenen-poezen-fes- tijn. Beverwijk. In april 1977 wordt het 45- jarig bestaan gevierd. De clubavonden worden gehouden op de donderdagen. Secretaris is de heer J. H. L. de Sonneville, Arendsweg 141, Beverwijk. ,eleïo°n Bij aankomst wordt er afscheid genomen van de pony’s en de drumband. Binnen zal ieder jcind met een huisdier worden opgeroepen om voor de jury te ver schijnen. Deze jury bestaat uit burge meester H. Nielen. dierenarts A. van Lohuizen, de brandweercommandant en de plaatsvervangend korpschef van de gemeentepolitie, aangevuld met eep lid van de werkgroep om het aantal stemmen oneven te maken. Bij de jute ring zal vooral worden gelet op de verzorging van het dier en de omgang tussen kind en dier. De die ren worden verdeeld in categorieën en voor elke categorie zijn er een ot '26547 BEVERWIJK. De Kennemer Post zegel Club gaat de leden op donderdag 4 oktober een clubfeestavond aanbieden in De Nieuwe Slof. Op het programma staan onder meer een postzegelkwis en kienen. in „De Lichtboei” genomen Toen Jan Visscher in 1971 tot direc teur van de Gemeenschapsraad werd benoemd, kreeg hij tot taak de raad van een service verlenende instelling tot een samenlevingsopbouworgaan om te vor men. Visscher: „In 1960, bij de oprich ting van de raad, moest het woord welzijn nog worden uitgevonden. In eer ste instantie fungeerde men dan ook voornamelijk als een overkoepelend or gaan voor het verenigingsleven. Rond de jaren zeventig kwam daar verandering in. Heemskerk was toen de snelstgroei- ende gemeente van Nederland en her en der begon de behoefte aan een bezin- ningsinstituut voor samenlevingsop- bouw-vraagstukken zich af te tekenen. Het bestuur pikte die lijn op én verzocht mij, de gewenste koers uit te zetten. Dat betekende, dat ik van al die honderdder- tig verenigingen en comités, van al die honderddertig belangengroepjes beraads- gaan maken, met dan alleen het ■X’ De show begint met een optocht met medewerking van de ponyclub van „De Commandeurs” en de’ drum band „Die Wijckers”. Honden vinde een wandelingetje achter de muziek aan misschien nog wel een beetje leuk, poezen moeten er niets van hebben. Daarom lijkt het de werkgroep beter, dat één van de begeleidende ouders, zusjes of broert jes, maar direct met poes, konijn of vogeltje naar „De Lichtboei” gaat. De kinderen kunnen dan even mee lopen in de optocht. groepen moest wijder blikveld verenigingslbelang”. Geen gemakkelijke klus, temeer daar men allerwegen nogal aan het nieuwe gezicht van de Gemeenschapsraad moest wennen. Visscher vergelijkt de raad out de en nieuwe stijl met een hengelaar en een jager: „Een visser zit lijdzaam te wachten tot hij beet heeft, een jager gaat zelf achter zijn prooi aan. Zo was het ook met de Gemeenschapsraad ge steld. In de oude situatie wachtte men op initiatieven vanuit de bevolking, in de nieuwe gingen we zelf op zoek naar knelpunten, om die dan weer aan te haken bij met name het lokale over heidsbeleid. Beter is natuurlijk nog, die knelpunten te voorkomen door overleg situaties te creëren, maar dat was van later zorg”. „Gemeenschapsraad kan aan BEVERWIJK. Een vergeeld knipsel over raadhuizen in Beverwijk uit een plaatselijke krant van ver voor de oorlog bracht ons er toe vrijdagmiddag een onderzoekingstocht te maken naar de oude gebouwen, waar in vroeger jaren de vroede vaderen van de gemeente Wijk aan Zee en Duin plachten te vergaderen. lige veilingfust. Na een gedachtenwis seling over de veilingvraagstukken vertrok het buitenlands gezelschap naar andere tuinbouwgebieden in Noord-Holland. De tolpaal, die bij het raadhuis van Wijk aan Zee en Duin stond en waarbij iedere voorbijganger ver plicht was een geldbedrag af te geven alvorens de weg te vervolgen, heeft nog lange tijd op het erf van boer derij Het Wijkerhek gestaan. Totdat de eigenaar de bijl pakte en de paal omhakte. HEEMSKERK. De schietvereniging „De Vrijheid” opende deze week het nieuwe seizoen met een ledenvergade ring in café Dam. In het bestuur komt enige verande ring. Het is nu als volgt samengesteld: J. M. Meijer, voorzitter; G. L. Reijnhart, secretaris, H. Tomas, penningmeester, Q. M. Ryke en J. W. Siewertsen, leden. De vereniging gaat nu over op KNSA- schietschijven, hetgeen moeilijker is vanwege de kleine roosjes. De afstand is twee meter groter en dat zal betekenen, dat het gemiddelde resultaat lager komt te liggen omdat de moeilijkheidsgraad zoveel hoger wordt (Olympisch niveau). In de onderlinge competitie worden dit jaar weer dertig wedstrijden gehou den. Waarschijnlijk wordt er nog een toernooi gespeeld tegen andere clubs, maar dat staat nog niet vast. Na de ledenvergadering werden de geweren ingeschoten. Donderdag wordt de eerste wedstrijd gehouden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9