Retrospectieve Paul van Hoeydonck in Den Bosch Vocale schoonheid Gedenkteken voor menselijke evolutie uit de Renaissance Nieuwe Komedie protesteert op Energieke zang van Natalie Cole nog geen publiektrekker Generator” op punt van doorbreken artistiek verantwoorde wijze Gedegen spel zonder reliëf J Muzikaal weekeinde in Waalse Kerk Vibratie-loze toon Twents Consortium in Heemsteedse St. Bavo Het tedere geweld in Amstelveen Paul McCartney voor Unesco in Venetië Niet gepolijst i ij&s Kostwinner, wat is dat, pa?" voor Burgwalbuurt ’s-HERTOGENBOSCH. Als onderdeel van het Festival Beel dende Kunst Vlaanderen- Nederland, dat een uitwisseling van exposities beoogt, is de retrospectieve Paul van Hoey donck in het Noordbrabants Museum in Den Bosch direct al een hoogtepunt. Van Hoey donck’s toekomstvisie laat niet na op aangrijpende wijze een lang durige indruk te maken, zo zelfs dat hij nog steeds in staat is om te kunnen shockeren. En ook al is de kracht van het protest in zijn kunst uit de jaren zestig aan die tijd voorbehouden, Van Hoey donck’s mening over de toekomst en de futurologie heeft een tijd loos karakter dat het waard maakt zijn kunst in de galerij der allergrootsten van onze eeuw te plaatsen. KUNST ft P ZWAANSWIJK CEES STRAUS ;e s, le 6 k. n- KO VAN LEEUWEN JOHN OOMKES Het lange wachten daarna element: een roos op de plaats van het afwezige, dode hart van de Russische kos monaut of een krans van rozen om het hoofd van de anonieme astronaut. wordt beschouwender, ingetogen en haast lieflijk Deze fijne manualiter orgelcomposities stammen uit de Clavierübung III, evenals de zeer geïnspireerde koraalbewerking Vater unser im Himmelreich”, die op het Friedriehs-orgel werd vertolkt. Een juiste keuze van tempo en registratie, waardoor het stemmenverloop steeds zijn helder heid behield, maakte de uitvoering van dit cathechismuskoraal tot een speciale bele venis. Dat was trouwens ook zo met de aan sluitend ten gehore gebrachte Prelude en fuga in C; monumentaal van opzet, met zijn steeds weerkerende, heerlijk knor rende basmotief in het pedaal en het span- mngsrijke en majestueuze, 1 ugatische ver volg, dat uiteindelijk in een bevrijdend besluit culmineert. Twee fkatsonates die in g met uitge schreven clavecimbelpartij en de sonate m e met basso continuo, werden door hen gedrieen m goed samenspel uitgevoerd. Anneke Phennmg combineert haar soepe le vmgertechniek met een vloeiende, vibrato-ioze loon Dooi het ietwat slappe karakter van de klankproduktie en het achterwege blijven van een pittige articu talie, is (waarschijnlijk bewust; aanslui tmg gevonden bij de geaardheid van de traverso. In elk geval lijkt de fluitiste geen optimaai-expressieve loonvorming na te streven; anders was zij wel tijdens haar spel gaan slaan (de voor hel differentiëren van de loonintensiten benodigde midden ritteen mek kan ui zittende houding met maximaal benut wórden). In dat verband is het opmerkelijk dat Van Hoeydonck tot een schitterende syn these kan komen van stijlen uit tal van uiteenlopende perioden. Van Hoeydonck is een Italianisant in zijn Triptiek van de Ruimte, een middeleeuwer, een renaissan cist, maar ook een twintigste eeuwer die in zijn visie de nieuwste opvattingen der futurologen registreert en becommentari eert op een manier die uniek is. Bij Van Hoeydonck is de mens een profeet van de moderne techniek die (zoals in Cybernetic Christ) als Christus aan het kruis gena geld, aanbeden moet worden. Die mens is ook de Icarus die een god wil worden, althans hem evenaren, maar daar jam merlijk in faalt. En al lijkt dat een pessi mistisch beeld, er is ook een verzoenend Deze retrospectieve geeft geen over zicht van het totale oeuvre van Paul van Hoeydonck, maar wel een beeld van een periode die aan het eind van de jaren ’50 een aanvang neemt en tot op heden voort duurt: Van Hoeydonck’s visie op de ruim tevaart in enge zin en de reis van de mens door alle tijden heen in de ruimste zin. Kya Hengstmangers tracteerde het publiek voor de pauze nog op de solo- voordracht van Bachs uitgebreide Tocca- De periode van de monochromen (overi gens met diverse inbreuken daarop, want soms wordt een gekleurde bril voor de landschappen en toekomststeden gehou den) wordt verlaten om het inwendige van de kosmonauten met een letterlijk bloed rode kleur te laten zien. De astronauten pakken prachtig clean chroom zijn dan harnassen die alleen nog een vlezige inhoud bevatten. Het leven wordt door de techniek omsloten en gedood. Alleen in die staat kan het nog uit zijn kooi stulpen. Het aardige van deze tentoonstelling is dat zij in relatief kort bestek een breed overzicht geeft van Van Hoeydonck’s ont wikkeling in stijl van werken die zich in de afgelopen jaren zeer gevarieerd heeft aan gediend. Ze begint met een protest tegen de kritiek die Van Hoeydonck kreeg op zijn „witte kunst”, de monochrome maan landschappen, de mutants en andere reliëfs die nauwelijks een andere kleur dan wit hebben. Want wit is voor hem de verzameling van alle kleuren, maar ook de oneindigheid, het begin en de onschuld Om de monochromen beter te kunnen zien biedt Van Hoeydonck zijn kritikas- ters een serie Boïtes a monocles, glaasjes die bij nadere bestudering gouden vlek ken hebben of venijnige spijkers bevat ten. Het is de enige keer op deze expositie dat de kunstenaar een actief-agressieve houding laat zien. Waar agressiviteit vaak met een zeer ingehouden span ning verder aanwezig is, kan ze eerder als zelfdestructief worden beschouwd. Verschillende keren wordt dit thema geïllustreerd in de Icarusmythe en in Group-7. een reeks van zeven stadia waar in een ruimtevaarder van mens tot stof vergaat. Als een soort omgekeerde trans- substantia ontstaat dan een serie kruisin gen. Het protest tegen de uitwassen van de futuristische maatschappij, ontdaan van haar eigen identiteit, is afgenomen en In vergelijking met vorig jaar komt Van Der Graaf Generator als minder zwaar moedig over. Hammill heeft driftig aan zijn presentatie gesleuteld en straat! een groter zelfvertrouwen uit In de eerste nummers, When she comes en Masks van World Record en in La Rossa van Still Life, is zijn gitaarspel beter aan ooit De immer extravagant uitgedoste Jackson scheurt er op twee saxen tegelijk al dade lijk een solo uit dat het eerste volk bij het podium te hoop doet lopen. Het slotak koord van La Rossa maakt de spanning al voelbaar de sfeer stijgt, Hammill zwaait zijn armen als in een gymnastiekoefening heen en weei Van Der Graat Generatoi weet niet van ophouden Het onheilspellende begin van Meurglys Ill. The Songwriters, Guild, kondigt een nieuwe serie aan. waarin zelf Gog (van Hammill' solo-album) en Sleep walkers elkaar opvolgen Telkens wee> schept Van Der Graaf Generator uit de Van Hoeydonck’s politieke stellingna- me is op de retrospectieve duidelijk aan wezig. Zo maakt hij een serie van stereo tiep lachende, onpersoonlijke „vrede stichters” met vlinders en vogels in de hand die niets anders dan hun luidkeelse bla-bla hebben aan te bieden. Hun handen zijn geschoeid, „wij maken geen vuile handen Ook de serie „gijzelaars" bena dert de politieke actualiteit, maar steeds opnieuw is dat element ondergeschikt aan een opvatting waarin de mens in al zijn (agressieve) doen en laten zijn universele plaats in de wereldgeschiedenis krijgt. grootste tegenstellingen een niet meer ver wachte eenheid en Hammill lijkt daarbij een steeds meer vermoeide stimulator Er zaten nogal wat haken en ogen aan dit concert Allereerst doet de keus van het Concertgebouw niet erg verstandig aan Redelijkerwijs was na te gaan dat Natalie Cole in Nederland (nog) geen publieksmagneet is. Het gevolg is dat een schamele vijfhonderd aanwezigen het vuur uit hun handen moeten klappen om het applaus nog ergens op te laten lijken. Dirigent Jan Heijmink Liesert leidde zijn kamerkoor van uitgelezen stemmen eerst bij de vertolking van liturgische werkjes: een „O salutaris hostia” van Pierre de la Rue (ong. 1500), het „Super flumina Babylonis” van Orlando di Lasso, drie gedeelten uit het Hooglied op muziek van da Palestrina (Canticum canticorum) en van Claudio Monteverdi het Sanctus en Benedictus uit de „Messa a quattro Voci' Glaszuiver was de samenklank van deze jeugdige, gave stemmen en beheerst de Het consortium bestaat uit twaalf jon ge vocalisten, acht zangeressen en vier zangers, waarvan enkele hun opleiding ontvingen aan het Twents Conservatori um in Enschede. Hun artistieke voorlief de gaat uit naar de vocale muziek uit de Renaissance HEEMSTEDE Een klein kamerkoor uit het oosten des lands, het Consortium Vocale Twente, bracht zondag een bezoek aan de Sint Bavo-kerk in Heemstede, ’s Morgens verleende dit ensemble daar zijn medewerking aan de hoogmis en ’s middags gaf het hier een concert, waar op a capella-composities uit de Renais sance ten gehore werden gebracht. Het was op verzoek van de wijkraad van deze buurt dat De Nieuwe Komedie beloond Natalie daalt in een strak oranje leren geheel gehuld stralend de trap naar het podium at waar haar vijf- mans groep en twee extra vocalisten juist Keep Smiling hebben ingezet Uiterlijk heeft ze wat weg van een Diana Ross of een Sandra, maar muzikaal valt dadelijk een grote overeenkomst met het genre van Aretha Franklin waar te nemen. Dezelfde energieke zang en het gelukkig nog niet gepolijste gehee) dat ae muziek boven het niveau van de tabriekssoul uittilt In het bluesy What ever will be is het arrange ment bovendien dooizichtig genoeg om de emoties waarmee Natalie zingt te kunnen peilen He’s not here en Inseparable zijn mooie ballads, die atgelost worden dooi net snel lere Hey, Mr Melody en een energieke versie van This Will Be De toegift wordt verdiend door een schitterende tïnaie- medtey waarin Natalie haai keel impone rend weet op te zetten Can t say no en Sweet, sweet Love kennen veel steervolle overgangen en tempowisselingen die bij de merendeels gekleurde bezoekers noga) wat reacties oproepen Natalie weet er wel raad mee Voor het befaamde „Echo”-werkje van di Lasso was de schoonklinkende echo wat te gul van reactie. Toen kwam nog een toegift als bekroning van het concert: Jan- nequins „Le chant des oiseaux” in een prachtige, door virtuoze imitaties van vogelzang opgeluisterde vertolking. Veel bijval was er voor de Twentse zangers, die op hun beurt hun erkentelijkheid jegens Ton Nelissen, de organisator van het con cert betuigden met een zinrijk cadeau: de eerste grammofoonplaat, die onlangs van hun zang werd gemaakt. Het.concert had,plaats mhet kader van een Wereld-Venetië-week :s- n. d: Met haar overigens gedegen spel bracht zij op die manier wat weinig reliëf aan in het notenbeeld. Maar er bleef, mede dank zij de kracht van de composities zelf, en in esthetische zin ook door de helderdragen- de akoestiek van de kerk, veel te genieten over. Zóveel, dat het publiek zich na de tot besluit van het concert gespeelde sonate in e, zo enthousiast toonde, dat de concert- gevers dit met een toegift meenden te moeten honoreren. De opinies in de Engelse muziekpers geven eindelijk blijk raad te weten met het fenomeen Van der Graaf Generator Uit de kolommen van de tot dusverre nogal afstandelijke muziekbladen spreekt nu pas waardering, verwondering en de wetenschap dat Van der Graat Generator wel eens de volgende groep zou kunnen zijn die gaat doorbreken. De reacties van de al jarenlang getrouwe Van Der Graaf- fans hierop variëren tussen een ,’t werd tijd’ -stemming en een doffe bedruktheid omdat beseft wordt dat een grotere waar dering voor Van Der Graaf Generator zal leiden tot een schaalvergroting die de inti miteit tijdens de concerten mogelijk nade lig zal beïnvloeden Zijn haast schizofrene podiumgedrag doet hem tijdens Still Life, een macaber aandoend lied, met het haar in de ogen ijsberen over het podium. Zijn concentra tie is at zijn stem breekt telkens. Bevan gen door het ritme van Wondering wiegt Hammill wat heen en weer Dan barst hij plotseling weer theatraal uit in een snelle stortvloed van woorden De atmosfeer is afmattend AMSTERDAM Nadat wat organisa torische moeilijkheden waren overwon nen, kon het concert van Natalie Cole gisteravond in het Concertgebouw door gaan. Haar naam moet de aandachtige lezer al tot nadenken stemmen. Ze is inderdaad de dochter van wijlen Nat King Cole Die verwantschap was voorde AVRO alleen al reden genoeg om een tv- speciai met haar op te nemen. Toch heb je aan een beroemde vader niet genoeg als je in de harde Amerikaanse muziekbusiness overeind wil blijven. d- o: >r n AMSTERDAM Zaterdagavond speelde Van aei Graaj Generator binnen een tijdsbestek van vijf weken opnieuw in Paradiso, waar een enigszins teleur stellend aantal van achteneenhalfhon derd bezoekers opnieuw kon vaststellen dat de groep in topvorm is. 16 Q n- 15 a. it, n- L: e i, i. n n n e e :e n ït o- •s. n, tit O O a- is- n- ri- wordt Van Hoeydonck zit nu in het stadium van een oerwereld waarin de mensheid staat tevens weer aan het allereerste begin dat even onbezoedeld is als het wit van Van Hoeydonck’s eerste werken in deze periode Dat is zijn optimisme en bood schap: hoe groot het verval kan zijn, er is altijd een nieuw vertrekpuht mogelijk De gamba-speler Eduard Plagge, ten slotte, zorgde samen met de claveciniste voor een uitvoering van de sonate BWV 1027. De ingetogen verfijning van Plagges streek op dit aartslastige instrument, maakte dat het onderlinge klankeven- wicht dusdanig verstoord werd, dat het clavecimbel constant domineerde en de gamba-passages voor een belangrijk deel zelfs ternauwernood hoorbaar waren. ïn de basso-continuopartijen daarentegen, werd met de beide andere ensembleleden een bevredigend klankevenwicht bereikt. Hopelijk zal Eduard Plagge, die zijn spo ren op het gebied van het gamba-spel in het verleden al ruimschoots heeft ver diend. zich gauw weer eens wat gepronon ceerder laten horen JOHAN VAN KEMPEN Op dit laatste, maandelijks gegeven concert van een serie van zes, waarop Rosenhart telkens een toccata van Muffat en een sonate van Mendelssohn voor droeg. waren ook enige werken van Bach geplaatst, waarvan een gedeelte op het kabinetorgel werd gerealiseerd. Kees Rosenhart zal de (ditmaal weinig talrijke) toehoorders ongetwijfeld een groot genoe gen hebben gedaan met zijn frisse spel van twee duetten, op het zo uiterst licht en bevallig klinkende kamerinstrument. De opbrengst van het concert was bestemd vooi de Unesco, de organisatie vooi onderwijs wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties, die zich uizet voor het behoud van Venetië VENETIE (Reuter). Ruim twintigdui zend mensen nebben zaterdagavond op het San-Marcopiem van Venetie een con cert bijgewoond van ex-Beatle Paul McCartney en zijn popgroep Wings Zowel de na de pauze gespeelde Zesde sonate van Mendelssohn, waarvan het ingekeerde slot-Andante een grote innig heid kreeg; alswel de heerlijke toccata, met bezonken inleiding, van Muffat, gaven blijk van de veelzijdige bruikbaar heid van dit orgel, alsmede van het mees terschap van de bespeler ervan Zondagmiddag was het dan louter en alleen Bach wat de klok sloeg. Drie musi ci; Anneke Phenning, dwarsfluit Kya Hengstmangers, clavecimbel en Eduard Plagge, gamba, hadden hun krachten op dn tweede concert van de Bach-cycius samengevoegd Ongeveer twee jaar geleden begon Paul van Hoeydonck met de serie Archeo’s Bio’s waaruit deze Bio City komt. Een tweede punt van kritiek vormt het voorprogramma. Euson is weliswaar een aardige dertigei maar hij maakt zelf dat je hem niet serieus noeft te nemen Hij presteert net waardering te vragen voor de gammele prestaties van zijn provisori sche begeleidingsgroep die slechts twee keei had gerepeteerd Een zichzelf respec terend artiest waagt het niet met een twee weken oude formatie op het podium van het Concertgebouw, neer men bedenkt dat deze groep vooral activerend en maatschappijbetrokken toneel wil brengen. In „Kostwinner” liegt dat er niet om. Daarin worden heel veel misstanden uit de samenleving bijeen geveegd. Er worden veel kapitalistische bla-bla-ballonnen knallend doorgeprikt en dat gebeurde zaterdag tot merkbaar genoegen van de vele belangstellenden, waaronder vooral veel buurtbewoners uit de Burgwalbuurt. ta in d. BWV 913, waarmee zij, ondanks een hier en daar optredende nerveuze onrust, overtuigend haar muzikaal en technisch kunnen demonstreerde. Na de pauze volgden er werkjes, spiritu eel en verfijnd, geestig of vervuld van ontspannende blijheid van Josquin des Prés, Orlando di Lasso, Passereau, Mor ley. Waelrant en Peuerl. AMSTELVEEN. Chansons, confe rence, sprookjes en parodie vormen de inhoud van het theaterspektakel „Het tedere geweld” van de Belgische kunste naar Luk Bral. Het gaat op 22 oktober in het Cultureel Centrum in Amstelveen in première Vorig jaar kwam Luk Bral voor het eerst naar Nederland met het pro gramma „Vrije Vogel”, dat met de Amsterdamse groep „Album” een seizoen lang werd gespeeld. Het nieuwe program ma, uitgebracht door Harlekijn België wordt geregisseerd door Kurt van Eeghem. Niemand kan mee; om Peter Hammill en de zijnen heen De huidige bloedarmoe de in de rock doet je automatisch grijpen naar die transfusie, die een versterkende, vernieuwende werking zou kunnen heb ben Van Der Graaf Generatoi maakt ai jarenlang progressieve en opvallende muziek, die zowel tekstueel als muzikaal de argeloze onwetende die er voor het eerst mee m aanraking komt overdondert Een korte karakteristiek van hun muziek is per definitie een onbegonnen zaak Opvallend is echter de ondergeschikte rol van de gitaar hoewel hun laatste album World Record rockachtiger is dan de bei de vorige elpees, die eigenlijk ook nog recent zijn het geheel ontbreken van de bas en het plastisch gebruik van Ham In de clavecimbelbegeleidingen voldeed Kya Hengstmangers over het algemeen goed. Alleen, in die laatstgespeelde sonate gaf zij de fluitiste niet helemaal genoeg de ruimte, door in een soort metrische star heid te vervallen, die de vrijheid (het gaat hier uiteraard om heel subtiele rubati) voor de solostem te zeer beperkt. voordracht bij deze vertolking, waarbij ook de zegging van de tekst functioneel werd. Nadrukkelijker was dit zo het geval voor „Lasciatemi morire’het aangrijpen de Lamento uit Monteverdis opera „Ari- anna” en voor „Itene o miei sospiri”, het harmonisch zo wonderbaarlijke werk van de geniale vorst Gesualdo di Venosa. daar kwam spelen. Het gezelschap uit Den Haag kondigde zijn optreden in Haarlem aan als landelijke première. Aardig bedenksel, maar niet meer dan dat, want De Nieuwe Komedie weet ook wel dat de echte première pas over een week in het Haagse Amicitia is. Dat riekt dus naar evenveel bedrog als het maatschappelijk kwaad dat De Nieuwe Komedie wil bestrijden. Deze jammerlijke vergissing van het gezelschap daargelaten, kan ik alle bewondering opbrengen voor dit gezel schap, dat een bijzonder helder soort vor mingstoneel speelt. De opvoering in de Burgwalbuurt was wel uitstekend op z’n plaats, want in „Kostwinner, wat is dat, pa?” gaat het vooral om de gebeurtenis sen in een saneringsbuurt. In de zogehe ten Vogelbuurt blijkt dertig percent van de woningen opgekocht te zijn door een zelfde makelaar. Daar zit een grote bouw onderneming achter die met de gemeente en een architekt gemene zaak maakt om tot winstgevende plannen te komen. Maar de buurtbewoners zelf blijken wakker genoeg om dit te voorkomen. Zo maken we via wijkvergaderingen de ondergang mee van het grote bouwbedrijf en zien we de buurtbewoners zegevieren. In relatie tot deze piot wandelt er door de hele voorstelling ook nog een familie die zijn grootste steun vindt bij traditie en geves tigde gewoonten. Een vader die met reac tionair gezwets de andere gezinsleden stralend aan zijn voeten vindt. Behalve dan zijn zoontje, dat wel pleegt na te denken. De Nieuwe Komedie doet over al deze dingen niet ingewikkeld. Het gezelschap is via improvisatie aan de opbouw van dit stuk gekomen, maar de uitwerking van deze eigen bedenksels zijn duidelijk en doorzichtig genoeg gebleven. Er wordt gebruik gemaakt van herkenbare perso nages, stereotiepen uit de samenleving, die een wat karikaturale aanzet krijgen De kracht van de voorstelling schuilt dan ook vooral in het protest tegen onrecht matigheid. Niet in het stuk zelf, want de samenhang van de gebeurtenissen maakt soms een al te geforceerde indruk. Dat komt vooral omdat De Nieuwe Komedie er teveel in heeft willen stoppen. Artistiek gezien wint dit Haagse gezel schap het van andere groepen die vor mingstoneel maken. Hier zijn acteurs aan het werk die hun vak beheersen en dat betekent een belangrijke ondersteuning van het opklinkend protest. De Nieuwe Komedie wil zijn produktie zo actueel mogelijk presenteren Vandaar dat de locatie in het oude gebouw van Sabelis en Kerrebijn in Haarlem z’n goede keuze was. De spelers zijn ook ingesteld op directe improvisatie, wanneer de nood zaak daartoe aanwezig is. Zaterdag gebeurde dat uitstekend door de voorzit ster van de Burgwal wijkraad het woord te geven tijdens een wijkraadvergadering die in het spel voorkomt. De Nieuwe Komedie werkt als een col lectief gezelschap en voelt zich als totale groep verantwoordelijk voor een voorstel ling Vandaar dat ik hier ook geen spelers- namen zal noemen Het spel van de groep sprak de bewoners van de Burgwalbuurt. die zelf met sanenngsprobiematiek zit. bijzonder aan Oorzaak daarvan is de toepasselijkheid, maar ook de kwalrtert- van het spel Haar typisch Amerikaanse band steekt jammergenoeg schril ai m het funky Sophisticated Lady maar beschikt over erg veel inhoud. De pianiste heeft een ongelofelijke dynamiek, de ritmesectie is accuraat en de vokalen mogen er beslist zijn. Temeer omdat Cole niet steeds maai doordendert, maar ook terug weet te scha kelen naar gevoelige! nummers, die overi gens wel die voor de soul gebruikelijke mierzoete introducties krijgen Een scène uit „Kostwinner, wat is dat, pa?” dat zaterdag door De Nieuwe Komedie werd opgevoerd in de Burgwalbuurt. mill’s stem. De kleurige kakafonie van de saxen van David Jackson de off-beat percussie van de hardslaanae Guy Evans en kerkgeluiden van toetsenman Hugh Baton zijn de overige hootdingerediëten De filosofische achtergronden van Ham mill’s teksten laten we in dit bestek even buiten beschouwing. HAARLEM Toneelgroep De Nieuwe Komedie uit Den Haag speelt toneel vol gens een recept dat veel mensen direct aanspreekt. Na vorig seizoen nog wat aarzelend naar een eigen vorm te hebben gezocht, ziet het er in de nieuwe voorstel ling „Kostwinner, wat is dat, pa? naar uit dat dit gezelschap ook voor zichzelf dui delijkheid gevonden heeft. Zaterdagmid dag gaf De Nieuwe Komedie er een opvoe ring van in een leegstaande bedrijfsruim te in de Antoniestraat. Als onderdeel van de manifestatie „Kijk op je wijk”. Geen eigenaardige plaats voor theater, wan- HAARLEM Twee recitals waren dit weekend te beluisteren in de Waalse Kerk. Alleneerst een uiterst sfeervol Restauratie-concert op zaterdagavond door Kees Rosenhart, die zowel hetFried- nchsorgel als het onlangs verworven Vools-kabinetorgel bespeelde.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11